[HEDEN GEËTALEERD 2e MEISJE HET DERTIENDE ESPERANTO-CONGRES. BAKLAP ""rSliS"" 90 ct. p. p. ARTISNIEUWS HEI VOOR MOEDER ALLÉÉN PRIMA KWALITEIT!! HET HAARDEN ADRES A. v. d. 0UWEELEN &Z0NEN NET MEISJE Fitter-Monteur TE KOOP: gemeenten hierop dan zouden moeten wachten. Wethouder Van der Laan zeide, dat de voorzitter het argument van te hooge kosten niet juist gebezigd heeft. B. en W. vinden de kosten van de stichting van de arbeidsbeurs voor de bloembollenstreek niet hoog, als hiermede iets bereikt zou kunnen worden, hetgeen zij in twijfel trekken, tenminste niet zoodanig als wordt voorgesteld. Spr. wilde liever direct be slissen, opdat de andere gemeenten weten, waaraan zij zich kunnen houden. Wethouder van Reisen dringt eveneens op een spoedige beslissing aan, opdat de andere gemeenten van de houding van deze gemeente rekening kunnen houden. De heer Van der Voet stelde nogmaals voor dit punt uit te stellen tot de volgende vergadering en de organisaties over deze aangelegenheid te hooren. Dit voorstel werd gesteund door den heer Witteman. Het voorstel van den heer Van der Voet werd in stemming gebracht en aangeno men met 5 tegen 2 stemmen, die van de wethouders. Voorstel van B. en W. inzake de uitvoe ring van de winkelsluiting. De voorzitter deelde mede, dat ls inge komen een verzoek van De Hanze om aan te vragen bij de invoering van de winkel sluitingswet ontheffing te verleenen van de verplichting om een halven dag in de week te sluiten. B. en W. stellen voor inge volge art. 6 der Winkelsluitingswet hier voor ontheffing te vragen, omdat dit voor de gemeente, waar bijna geen winkels zijn met vreemd personeel, het doel van de wet niet wordt bereikt. In verband met dit voorstel is nog inge komen een verzoek van den heer A. Klaar om ingevolge die wet eveneens ontheffing te vragen voor de algeheele winkelsluiting voor zoover zijn drogisterij betreft, omdat dit in het belang van de gemeenschap is. B. en W. stelden voor ook deze onthef fing aan te vragen, ofschoon de voorzitter bevreesd is, dat dit niet zal worden ver leend. Zonder hoofdelijke stemming en zonder eenlge discussie werd hiertoe besloten. Voorstel van B. en W. betreffende de be grootingen 1930 en 1929 en in verband daarmede regeling van de jaarwedde van den gemeente-secretaris. De voorzitter zeide, dat bij K. B. van 15 Juni 1931 de gemeente in het ongelijk is gesteld omtrent het beroep tegen het be sluit van Ged. Staten van Zuid-Holland inzake het medetellen van dienstjaren van den secretaris, elders doorgebracht. In verband met deze beslissing stelden B. en W. voor de begrootingen 1929 en 1930 in ontvangsten te wijzigen tot een bedrag van f. 469 16 en Ged. Staten te verzoeken, dit bedrag aan den secretaris te mogen toekennen als gratificatie, omdat de secre taris anders deze gelden zou moeten restitueeren en hü door dit besluit toch reeds zulk een groot nadeel ondervindt. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Aan de orde kwam de aanvrage van het bestuur dei Fatronaatscommissie, om subsidie, met desbetreffend voorstel van B. en W. De voorzitter zeide, dat de commissie heeft aangevraagd een bedrag van f.500 als subsidie in de exploitatie van 'n nieuw te stichten Patronaat. De meerderheid van B. en W„ uitmakende de voorzitter en wethouder Van der Laan, zooals dit uit de besprekingen was te concludeeren. stelde voor deze subsidie te verleenen onder voor waarden: a. dat tegen vergoeding nader overeen te komen het gebruik van het gebouw als gymnastieklokaal zoodanig ingericht zal worden afgestaan in bruikleen voor de scholen; b. dit lokaal nimmer zal worden gebruikt als publiekelijke verlofslokalitelt. De voorzitter zeide, dat B. en W. de be paling omtrent het gebruik van het te stichten patronaatsgebouw hebben bedon gen, omdat de gemeente dan geen eigen gymnastieklokaal behoeft te bouwen, het geen anders in het jaar 1936 wel het geval zal zijn. Hiervoor zal dan een billijke ver goeding worden berekend. Het bestuur der Patronaatscommissie vraagt deze subsidie, omdat zij met de exploitatie van het ge bouw niet uitkomen. Spreker achtte deze subsidie billijk, in het belang van de op voeding van de rijpere jeugd, terwijl hier mede tevens het gemeente-belang wordt gediend. Nadat de raad na uitgebreide discussies in geheime vergadering was geweest, bracht de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming. Vóór stemden de heeren Van der Laan, Witteman, Vester en Nijssen; tegen de heeren Jansze, Van Reisen en Van der Voet, zoodat het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Van de rondvraag maakte geen der leden gebruik, waarna de voorzitter de openbare vergadering sloot en de Raad overging in geheime vergadering, ter behandeling van de reclames voor de wegenbelasting. Zilveren jubileum. Zondag 16 Augustus a.s. hoopt onze dorpsgenoot, de dag te herden en twintig jarr als besteller de in deze gemeen langs dezen schen op dien tal van jaren gesteldheid zal Dc Gisteren wen genomen de w gemeente, die is ingericht er beantwoord. De niswagen om t op te halen, w den vrachtwag vier kleppen k sloten, zoodat nu kan worde deze wagen k het ledigen zee lijkt. Door het klep met ruif, vrachtwagen dan deze we winst voor dienst worden We hopen, i jaren haar die gemeenschap. voorstander; 5 R.-Kath. de heeren H. O. Hendriks, L. A. F. Prins, A. Berbee, P. M. Wesseling en L. A. v. d. Berg, allen tegenstanders. Onze plaatsgenoote, mej. E. C. Wie- lenga, slaagde te Utrecht voor de akte Fransch L.O. ZEVENHOVEN. De gehouden verkoopdag van de Chr. Meisjesver. „Bidt en Werkt' ten bate van het uitbouwfonds der Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van f.17005. KRAKAU 1—8 AUGUSTUS, n. (Van een specialen correspondent). De handelsschool is het centrum waar de bureau's zijn gevestigd. We dwalen rond door het gebouw en vinden dan tevens 'n beknopte tentoonstelling van 't groote, een wereldtoekomst heeft. internationaal hulpmiddel zal het onmt baar blijken, want de Nederlander, or> 't algemeen taalkundig nogal bijgeweri en meestal de drie moderne talen spreken of verhaspelend, is er niet altijd van dooi drongen, dat dit met andere volkeren mi het geval is en dat zoodoende Nederlar, wel eens ongemerkt achteraan zou kun nen komen, want o.a. de Zweedsche rt geering geeft jaarlijks een belangrijke bij drage om cursussen te organlseeren. Op de regeling van het congres zelf ï-, af en toe nog wel iets aan te merken, dos de Polen zelf, beminnelijk en welwillen deden dit vereeten en zoo zullen vel<2! Verslag Uit het ver; bedrijf over k ontleenen wij In de comm. ting de heere ter en als led< ker en G. Ond Als lid der het pompstal Onderwater. Opgekocht wijl 27.949 M3 ten zijn 530 p trlbutleleiding'. besproeiing de M3. De hoeda alleszins bevi werden schoc Ko De Konlngli zullen dit jaar September a.s. tember een gi worden. Door der is aan den bt tot 1 Septeml ten de gemee: V De du Gisteren voi den dubbelen het annexatiep Uitgebrachte men 4439. De lende lijsten a Lijst 1. Ch; lijst 2. Vrijzi S.DA.P. 442; De kiesdeeler Aantal te v Gekozen zij de heeren F. Ligtvoet, A. tegenstanders mr. P. B H. Wageningen standers; 1 S.l Alleen bij1695 Fa. I. DE LA RIE - Clarasteeg 18 - Telef. 2079 door G. J. VISSCHER. De Orang-oetan. Groote menschen hoort men wel eens zeggen: „Morgen gaan we naar Artis". Jongens en meisjes maken er wel van: „We gaan naar den Dierentuin En de kleine kinderen roepen vroolijk: „Hoera! We gaan naar den Apentuin!" Artis en dierentuin klinkt heel gewoon, maar die naam apentuin is door de klein tjes uitgevonden en die wordt ook door hen alleen gebruikt. Wel, omdat zij, als er over de diergaarde gesproken wordt, dade lijk aan de apen denken. Ons zien ze het liefst. Een leeuw vinden ze „verschrikkelijk", een slang vinden ze „naar", een spin „grie zelig", een wild zwijn „vies", maar de aap jes vinden ze „grappig" en daarvan hou den de kleuters het meest. Zoodra ze het hek van Artis doorgaan, begint het al. „Kijk, Jan!" zegt vader, „daar heb je nu een kameel. Wat een vreemd dier, hè* Die kan wel twee mannen dragen. Die kan „Gaan we nu naar de aapjes?" vraagt Jantje en hij kijkt gewoon langs den kameel heen, in de hoop, dat hij een van ons in het oog zal krijgen. Die voorliefde heeft onze familie heusch niet aan mij en mijn naaste verwanten te danken. Wij, orang-oetans, zijn totaal niet grappig en als ze bij ons komen, vermaken de kinderen zich ook niet. De bavianen, de chimpansees, de zijdeaapjes en hoe al dat andere kleine goedje heeten mag dat is iets anders. Die houden van spel en vroo- lijkheid, maar wij niet. Als de kinderen het apenhuis binnen komen, hoort men ze dadelijk schater lachen en dat houdt aan, totdat ze weg gaan, behoudens een korte pauze, en die pauze is het oogenblikje, dat ze voor onze kooi staan. Ik hoor hen eerst druk redeneeren bij de aapjes in de kooien en naast mij. O, wat een lief, klein aapje is dat! „Moet je deze zien! Kijk, hij steekt zijn handje uit". „Ik geef hem een apennootje. Kijk! Hij klimt ermee naar boven." „O jé! Die andere neemt het hem af! Nu komt hij naar beneden. Weer met zijn hand door de tralies. Pas op! Ha ha, Hij neemt Wim zijn zakdoek af. Kijk! Hij scheurt hem in kleine stukjes. Wat eenig!" Nu komen ze bij mij. Hier zijn geen tralies. Een dikke glasplaat scheidt mij van het publiek, zoodat nie mand nnj iets geven kan. Mijn maag kan al die vreemde snoeperijen niet verdragen; ik zou er ziek van worden. Ik zit op den grond en kijk somber voor mij uit. Ik beweeg mij bijna niet. Mijn lange, roode haren vormen een verwarde massa. Voor de afwisseling kijk ik wel eens naar mijn vingers. En wat zegge de kinde ren? „Dat is zeker de luiaard!" „Wat een monster!" „Die lust niets." „Hij kan geen kunstjes." Ze loopen door naar mijn buren, twee jonge orang-oetans. Die spelen dikwijls met elkaar en ook houden ze veel van klau teren. Dan is het: „Kijk! Ze doen gymnas tiek!", maar daar kijken de kinderen niet lang naar en ze loopen verder naar de meer levendige apensoorten. Ja, al ben ik de grootste aap uit heel Artis als die kinderen hun zin kregen, werd ik omgeruild voor zes kleintjes. En toch ben ik wel waard, eens goed bekeken te worden. Weet ge wel, dat mijn naam orang-oetan eigenlijk beteekent: bosch- mensch? Men treft apen aan in alle werelddeelen, maar mijn familie bewoont uitsluitend Borneo en Sumatra. Toen de Hollanders daar ongeveer vier eeuwen geleden kennis maakten met de inboorlingen, die aan de kust woonden, vroegen zij: „Wonen er in de binnenlan- de nog andere volksstamme?" „Jawel", was het antwoord, „in het oer woud huizen de boschmenschen. Die heb ben heel lange armen en zijn verbazend vlug en sterk." „Zijn dat wel menschen?" vroegen de Hollanders. „Ja zeker! Hun gezicht is niet behaard, zooals bij de apen, maar glad, zooals bij ons; de binnenkant van hun handen even zoo. En hun ooren zijn precies als de onze. Ook hebben ze geen staart." „En hoe zijn hun haren?" „Lang. rood haar hebben ze over hun heele lichaam en dan kleine, diepliggende oogen. Hun lippen vormen een soort snuit en dan hebben ze onder aan de kin een soort keelzak. Mooi zijn ze niet, maar door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Klein meisje loopt naar huis toe, Haar handjes vol met hei, Kijkt glunder. Met haar bloemen Is 't kleine meisje blij. Ze brengt ze vlug naar Moeder Die heibos is voor haar! Ze wuift al uit de verte. Want Moedertje staat daar: Klein meisje met je bloemen Daar midden op het pad, Jij bent ook zonder bloemen! Je Moeders grootste schat! (Nadruk verboden). Voor 't groote raam der 9 er re. En is de hei ook zwaar, Nu denkt klein meisje dapper: Eén oogenblik nog maar! Moes knikt eens even lachend. Wat is die hei toch mooi! Haar meisk' is net een plaatje. - Hoe 't heet? Wel: zomertooi'. menschen zijn het zoo zeker als tweemaal twee vijf is." Hij zei „vijf", maar dat kwam, doordat die Maleier het nog niet ver in 't rekenen gebracht had. Wat hij verder van ons ver telde, was allemaal waar, op een kleinig heid na: wij zijn geen menschen. De Hol landers bemerkten dat gauw genoeg, toen het hun gelukte er een van mijn familie te vangen, maar den naam Orang-oetan of Boschmensch hebben wij behouden. De allergrootste apensoort is de gorilla; die leeft in Afrika. Daarop volgen wij in grootte. Ik mag er wezen, al zeg ik het zelf en ik kan nog best wat grooter wor den, want ik ben nog maar ongeveer 24 jaar. Enkele jaren geleden woonde hier in dit hok een Orang-oetan, die Sultan ge noemd werd. Grooter aap heeft Artis nooit gehad, maar hij was dan ook al 40 jaar. Aan den wand, tegenover mijn kooi, hangt zijn portret, of eigenlijk de afbeel ding van zijn gezicht, in gips gegoten. Ik kijk er dikwijls naar, als al die vreemde menschen mij beginnen te vervelen. Die toeschouwers staan mij aan te gapen en dan hoor ik soms allerlei flauwe aardig heden, maar toch heb ik een keer iemand hooren zeggen tot zijn vriend: „Wil je wel gelooven, dat ik er een beetje verlegen on der wordt, als ik bedenk, dat wij, men schen, een dier, dat zoo verstandig uit zijn oogen kijkt, hier opgesloten houden!" Ik was er dien man dankbaar voor; zijn woorden deden mij goed. Maar toch moet hij, al zit ik dikwijls somber voor mij uit te zien, niet denken, dat dit komt doordat ik veel verdriet heb. 't Is zoo mijn gewoonte op Sumatra deed ik precies zoo. Nu ik in Holland ben, zijn mijn grootste behoeften: voldoende warmte en goede voeding en daarvoor wordt hier goed gezorgd Weet je, wat ik er nog bij zou wenschen? Een beetje meer vrijheid van beweging. Maar och! Wie weet, of dat ook nog niet komt. In den laatsten tijd wordt hier in Artis zooveel geklopt en gehamerd, om allerlei andere dieren meer ruimte te geven wel licht krijgt mijn woning ook nog wel eens een beurt. O, wacht! Daar komt mijn oppasser wat eten brengen. Denk nu niet, dal overeind spring en allerlei grimassen mi zooals de meeste apen doen, wanneer denken, dat ze wat krijgen. Geen kwe van! Ik blijf stil liggen, maar ik heb all gezien, dat hij pinda's in zijn bakje he Hij steekt zijn hand tusschen de tra door, die zich aan den achterkant van n hok bevinden, en hij legt de pinda's 1 voor mij neer. Ik wacht, totdat hij wei en dan begin ik te eten. Ben ik lui? Of ondankbaai"? Neen, Di daarvan, maar ik versta de kunst, om n gevoelens te verbergen. Geloof maar 1 dat ik in mijn schik ben, wanneer ik e krijg! Mijn dagelijks rantsoen bestaat uit: een heel brood, behoorlijk besmeerd 11 zuivere natuurboter, margarine heb ik i nooit gegeten; vier eieren; acht bananen; en dan nog een flinke hoeveelh pinda's. Koffie of thee gebruik ik niet; ook g( melk; ik drink uitsluitend water. Ik heb het dus nog zoo kwaad niet, dat kan men mij ook wel aanzien, want ben nogal corpulent. Mijn voorganger Sultan was goed aar: van natuur; die liet zich heel gewillig il gelijks zijn lange haren netjes uitkamre Daar is bij mij geen denken aan! Die 1 passer heeft het niet erg op mij begrep en ik niet op hem. Als hij mijn hok 1 schoonmaken, geeft hij mij eerst een pi bananen. Die neem ik mee naar boven de klimstokken, die 7 meter hoog zijn. Dj eet ik ze op en in dien tijd doet hij S werk. Ga ik dan weer naar beneden, 4 pakt hij zijn biezen. Och ja! Hoe goed ik het hier ook t nooit zal ik het den menschen vergen dat ze mij hier hebben opgesloten bij e paar armzalige klimstokken, terwijl vroeger de vrije beschikking had over mi heerlijk bosch op Sumatra. (Nadruk verboden.) DE NIEUWE MODELLEN HAARDEN EN HAARDKACHELS ZIE DE KEUZE VAKKUNDIGE PLAATSING 1689 HOOIGRACHT 104-106, TELEF. 1069. voor den dag. Leeftijd 15 j'aar 1679 Biedt zich aan P.G., 27 jaar, als hulp in de huishouding ot dienstbode voor dap en nacht, voor direct of 1 September. Brieven bureau van dit blad onder No. 9522a verleent CREDEET aan LANDBUDWEKS en iNinjiiniLtLtiN onder borgstelling en hypothecair verband. STELT VERKRIJGBAAR: 3571 Zeer geschikt voor rustige geldbelegging: hare 4Vs pCt. Obligatiën in bedragen van f. 1000 en f. 500 (met halfjaarl. coupons) tegen den koers v. 100 pCt. AGENT VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN de Heer A. J. DEN HOLLANDER Prinsessekade 3 (ingang Schapensteeg) - Leiden. Loon f. 31.20 tot f. 33.12 met 3H°'fl korting voor pensioen. Kindertoeslag t. 1.per week, per kind beneden de 15 ïaar. Sollicitaties (op zegel) vóór 1 September a.s. te richten tot den Voorzitter van de commissie van Beheer van het lichtbe- drijf LEIDSCHENDAM. 1665 Twee bronzen etalage-opstanden met -6 glasplaten, toonbank. 2 plafonniers en 4 glazen kapjes met lampen. Te zien: Steen- I straat 22, Telef. 1679. 1684 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2