AGENDA. riüSEA. STAATSLOTERIJ. SCHEEPSVERBINDINGEN FAILLISSEMENTEN. BUITENLAND. BRIEVEN UIT PARIJS. Zondag. Zomerlust: Tulnconcert Werkmans Wils kracht. 8 uur nam. Dagelijks. ..Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Een avontuur aan de Rlo-Grande" en „Een straatvlinder". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famllie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „O, Pepita" en „Het geheimzinnige tes tament". 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Evangeline" en „Nur am Rhein-möcht' ich lieben". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend ln November, De cember, Januari en Februari van 103 u. ln Maart. April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 105 uur. In October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.—1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April—1 Oct. van 105 uur. 1 Oct.1 Dec. van 10-4 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan- dage f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogiscb Museum, Garenmarkt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12, 1.30—5, Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 2—6 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 9—6 uur. 1 October—31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (Stationsweg): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 10—4 u.; 's Zon dags 14 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 16 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken O. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136, en A. J. Donk. Doezastraat 31, Telef. 1313. DE RIJKSBEGROOTING 1932. Geruchten over een tekort. Naar wij gemeld hebben heeft de Rijks- begrooting voor 1932 het departement van financiën verlaten en is aan den Raad van Staten toegezonden. Al eerder heeft het gerucht de ronde gedaan, dat deze begrooting een belang rijk tekort zou aanwijzen en een R.K. blad spreekt nu van een tekort van ruim 50 millloen. Naar het Vad. van bevoegde zijde ver neemt ontbreekt echter aan dergelijke geruchten elke feitelijke grondslag. DE WAALOVERBRUGGING BIJ NIJMEGEN. Het voorstel van B. en W. aangenomen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft aangenomen het voorstel van B. en W. om een bedrag uit de gemeentekas te ver- leenen als bijdrage in de kosten van over brugging van de Waal, n.i.: 1. De helft in de kosten voor de hoofd - toegangswegen aan de Nijmeegsche zijde; 2 Twee derde van de kosten voor andere opritten en af-wegen aan de Nijmeegsche zijde; 3. Een zesde van de kosten voor toe gangswegen aan de Lentsche zijde, ondor voorwaarde, dat de collectieve arbeids overeenkomsten worden toegepast voor de werken op het gemeentegebied van Nij megen, waar Nijmegen aan bijdraagt en dat overeenstemming wordt bereikt tus- schen rijk, provincie en gemeente over de toegangswegen naar Nijmegen. CHR. GEREF. JONGELINGEN. Te Groningen is gisteren de jaarlijksche vergadering van den Bond van Christelijk Geref. Jongelingen in Nederland gehou den. Ds. H. Janssen, leger- en vlootpredi- kant in algemeenen dienst, hield de ope ningsrede, waarin hij klaagde over ver deeldheid in eigen kring. De aftredende bestuursleden, de heeren ds. A. M. Berkhoff te Sneek, ds. L. H. van der Meiden te 's-Gravenhage en K. van Donge te Rotterdam, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Besloten werd, het volgende jaar te Rot terdam den Bondsdag te houden. In de namiddagvergadering heeft do heer B. A. Schotel, uit Dordrecht, een refe raat gehouden over: Geestelijke stroomin gen in de litteratuur. „Vad." 7-URIGE WERKDAG GEVRAAGD. Door het P. T. T.-personeel te Rotterdam. De afdeeling Rotterdam van den Cen- tralen Bond van Nederlandsch P. T. T.- personeel heeft gisteren in een drukbe zochte vergadering de volgende motie aangenomen: „De afdeeling Rotterdam van den Cen- tralen Bond van Nederlandsch P. T. T.- personeel in drukbezochte ledenvergade ring bijeen van meening, dat de steeds verder gaan de mechanisatie en rationalisatie de werk gelegenheid niet alleen sterk vermindert en daardoor dus in ernstige mate bij draagt tot de voortdurend stijgende wer keloosheid. maar ook van de werkers langzamerhand veel meer is gaan eischen dan redelijkerwijs geëischt mag worden, constateert, dat. terwijl eenerzijds van groote groepen bijna het onmogelijke wordt geëischt, anderzijds honderden, die hunkerend uitzien naar een bestaan, leven aan den rand van het pauperisme, waardoor de volkskracht in ernstige mate wordt aangetast; merkt op. dat invoering van den 7-urlgen arbeidsdag alleen bij P. T. T. reeds 3000 hand- en hoofdarbeiders pro ductieven arbeid verschaft; dat verder de hoognoodige verbetering van de vacantieregeling bij het staatsbe drijf der P. T. T. welke regeling blij kens een door het Internationaal Arbeids bureau te Genève gehouden enquete verre achterstaat bij die, welke ln de meeste andere landen geldt verdere werkver ruiming schept, is overtuigd, dat een ini tiatief voor P. T. T. zonder twijfel t.z.t. tengevolge zal hebben werktijdverkorting over de geheele linie, waarmee bij be houd der bestaande loonen door de ver mindering van het aantal werkeloozen de algemeene koopkracht zal stijgen, de volkswelvaart zal terugkeeren en tegen het langzaam afglijden naar den chaos een dam opgeworpen zal worden; doet een klemmend beroep op den mi nister van Waterstaat en op de bedrijf- leidlng om een voorbeeld te stellen en den werkdag van het geheele P. T. T.- personeel terug te brengen ln maximum tot 7 uur; en besluit deze motie toe te zenden aan den minister van Waterstaat, den direc teur-generaal der P. T. T en het Bonds- bestuur van de C. B. P. H. H." VERSPREIDE BERICHTEN. Te Amsterdam is op 70-jarigen leef tijd overleden de heer Pastoors, een man, die vele malen heeft deelgenomen aan de Vlerdaagsche Afstandsmarschen te Nij megen. Naar de Frov. Gron. Courant mee deelt, is ir. G. P. Nijhoff reeds eenige maanden te Buenos Aires werkzaam ter vervulling van de opdracht, waarvan sprake is in het door ons vermelde be richt van de „Tel.". Bij het hoofdbestuur van den mo dernen textielarbeldersbond De Eendracht is, zoo meldt Het Volk, gisteren van het bestuur van de R.K. Werkgeversvereeni- glng het bericht ingekomen, dat de aan gekondigde loonsverlaging van 10 pet. bij de firma Heijmeijer te Apeldoorn is in getrokken. o UIT NED. OOST-INDIE. NIEUWE MAATREGELEN BIJ DE TABAKSMAATSCHAPPIJEN. MEDAN, 12 Aug. (Aneta). De „Dell Cou rant" meldt, dat de tabaksmaatschappijen binnenkort belangrijke wijzigingen invoe ren: le afschaffing van het re-engagement geschenk ad f. 5. 2e het geschenk aan de van Java terug- keerende Laukehs vervalt; 3e. de ingewikkelde veldadministratie wordt sterk vereenvoudigd, hetgeen samen hangt met het voornemen om vanwege de bezuiniging het beheer over grootere afdeelingen aan de assistenten op te dragen. NIET OFFICIEEL 457c STAATSLOTERIJ Trekking van Donderdag 13 Augustus 1931 2c Klasse. 4c Lijst Hooge Prijzen 7573 400.- 5086 100.- 580 1210 2732 2794 4680 4700 5588 5667 7760 7959 9802 10334 11181 11227 12487 12808 14131 14656 15599 15618 17869 18327 19803 19952 20767 20939 Prlizen vi 1449 IS10 3222 3224 480b 5020 5807 5979 8013 8167 10374 104S3 11355 M362 12049 13222 14918 14964 15735 15802 18536 18849 19990 20288 n ƒ30 2195 3312 5071 6832 SS30 0604 11403 13394 15026 16922 188.59 20291 2389 3447 5201 7076 9307 10723 11647 135S5 15156 17240 19228 20339 2479 4399 5396 7244 9398 2676 4610 5483 7293 9682 IH75I 10858 12199 12462 13775 14072 15173 15323 17378 17769 19311 19705 De navolgende passagiersschepen zijn Vrijdag 14 Aug. in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. (Medegedeeld door de NT.M. „Radio-Holland' N.V.). Baloeran, Scheven. Radio Colombia, id. Dempo, id. Edam, Rugby Radio Flandria, Scheven. Radio Gelria, Cerrito, Radio Indrapoera, Scheven. Radio Insulinde, id. Johan de Witt, id. J, v. Oldenbarnevelt, id. Marnix van St. Aldegonde, id. Nickerie, Mon santo Radio N. Amsterdam, Marion Rad. W.C.C, Oldekerk, Colombo Radio Patria, Scheven. Radio Poelau Laut, Sabang Radio Prins d. Nederl., Scheven. Radio Sibajak, id. Simon Bolivar, id Stuyvesant, Ouessant Radio Volen- dam. Scheven. Radio. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord Uitgesproken: C. J. Hoes, loodgieter, Lisse, Heereweg. R.-c. rar. Th. F. Raedt; cur. mej. mr. 't Hooft, Aalsmeer. H. Danien, zonder beroep, Lisse, Heeren- weg 275, „Huize Pius". R.-c. mr. Th. F. Raedt; cur, mr. L. V. Hoog, Haarlem. DE ALGEMEENE TOESTAND. De I. B, B. Het Fransche bezoek aan Berlijn. Gisteren heeft de studiecommissie der I. B. B. te Bazel de besprekingen voort gezet. Het schijnt, dat reeds kunstige resulta ten werden bereikt. De commissie heeft n.l. besloten haar werkzaamheden voor een korten tijd te onderbreken, teneinde een gedeelte (ier punten, waarover reeds overeenstemming werd bereikt, te redigee- ren en in een rapport samen te vatten. In dit rapport moet reeds duidelijk op de onmiddellijke credietbehoefte van Dultsch land gewezen worden, alsmede op de mo gelijkheid, om hierin te voorzien. De na men der gedelegeerden van het Stillhalte consortium, dat zijn beraadslagingen in samenwerking met de studiecommissie heden of morgen in Bazel zal beginnen, zijn met uitzondering der gedelegeerden van Tsjecho-Slowakije, Denemarken en Noorwegen reeds bekend en een gedeelte dezer gedelegeerden is reeds in Bazel aan gekomen. Hoe groot het bedrag is der Duitsche schulden aan korte credieten, kan mo menteel ook nog zelfs bij benadering niet worden aangegeven, daar veel er van zal afhangen, hoe de studie-commissie in sa menwerking met het Stillhalte-Consortium het begrip „op korten termijn" zal defi- nieeren. De namiddag zal besteed worden voor particuliere besprekingen tusschen de afzonderlijke bankiersgroepen, en voor het uitwerken van het bovengenoemde rap port. In strijd met anders luidende berichten is men in politieke kringen te Berlijn van opvatting, dat het bezoek van den Fran- schen minister-president Laval en minis ter Briand aan Berlijn, toch nog voor einde Augustus zal plaats hebben. Naar verluidt, moet de Duitsche gezant te Parijs de Fransche regeering mededeeling heb ben gedaan van den wensch van den rijkskanselier, dat het bezoek nog voor het einde van deze maand zal plaats hebben. Men gelooft niet, dat voor dit bezoek een vast omlijnd programma zal worden opge steld. integendeel acht men het gewenscht dat het bezoek aan Berlijn in denzelfden geest zal plaats hebben als dat van de Duitsche staatslieden aan Parijs, zoodat de besprekingen een ongedwongen karak ter zullen dragen. DUITSCHLAND. Het Centrum voor een „Godsvrede". Razzia in hel Wurm-gebied. Gisteren heeft het Centrumbestuur vergaderd Brüning heeft daar den gang van zaken uiteengezet. Het Centrum zou voor een „Godsvrede" zijn en voor een samenwerking van alle kringen, die den republikeinschen staat erkennen Politiebeambten uit Aken, Eschweiler, Notberg en Weisweiler' en beambten van de Landjagerei hebben gisteren in ge noemde plaatsen ongeveer 50 communis ten gearresteerd, van wie geconstateerd is. dat zij behooren tot een verboden bond van een strijdorganisatie der com munistische partij. Het staat vast, dat het hier een strijdhond tegen het fas cisme en de politie betreft, genaamd rcode schuttersbond, ter vervanging van den verboden roodë frondstrijdersbond. De leden van den nieuwen bond waren in het bezit van wapenen en hebben ook schietoefeningen met scherp gehouden. Tot de gearresteerden behooren twee communistische raadsleden en een oud- Rijksdagafgevaardigde, FRANKRIJK. Verhooging spoortarievcn. De Fransche Spoorwegen, die tezamen met een dagelij ksch verlies van ongeveer 240.000 franc werken, zullen overgaan tot een volledige reorganisatie. Men vervracht dat de spoorwegtarieven verhoogd zullen worden met ongeveer 25n/o. ENGELAND. Bestudcering van het bezuinigingsrapport Sabotage op Ierland. De bezuinigingscommissie van het Ka binet, bestaande uit den premier, den minister van Financiën, den minister van Buitenlandsche Zaken, den minister van Handel en den minister voor de Do minions heeft in de ambtswoning van den minister-president een zitting gehouden, ten einde de aanbevelingen van het be zuinigingsrapport van de Commissie May te bespreken. De kabinetscommissie is voorts in het bezit van de opvattingen van alle betrokken ministerieele departemen ten, die door de maatregelen, welke door de Commissie worden voorgesteld, zullen worden getroffen. De Commissie is voornemens heden op nieuw bijeen te komen en zoo mogelijk a.s. Maandag nog eens. Alsdan verwacht men eenige vastomlijnde voorstellen ge reed te hebben De volgende stap der commissie zal zijn de leiders der beide oppositie-partijen uit te noodigen voor een interparlementaire conferentie. Voor de conservatieven zal Neville Chamberlain aanwezig zijn, daar Baldwin op reis is. Op Ierland is de oude haat weer eens losgebarsten. Een brug van de Iersche Great Northern Railway, tusschen Bally- bay en Cootehill ln het graafschap Cavan is opgeblazen, terwijl de telegraafdraden doorgeknipt waren. Men denkt dat het hier een daad van sabotage geldt om de bijeenkomst van de Royal Black Precep- tory Orangemen (een protestantsche organisatie) te Cootehill te verijdelen. Naar verluidt, hadden zich Dinsdag avond groote groepen katholieke jonge lieden naar Cootehill begeven met het doel de protestantsche bijeenkomst te verhinderen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Incident aan de Hongaarsche grens. Gisteren heeft een incident plaats ge vonden aan de Tsjechisch-Hongaarsche grens. Hongaarsche soldaten arresteerden te Hidasnemetl, op Hongaarsch grondge bied de Tsjechische douaneambtenaren Stefan en Smolik, De soldaten beweerden, dat beiden in aangeschoten toestand op Hongarije hadden gescholden. Daarop is tusschen de douaneambtenaren en Hon gaarsche bewoners van de stad een vecht partij ontstaan. De Hongaarsche gendar merie heeft zoowel de Tsjechische als ook de Hongaarsche deelnemers aan de vecht partij gearresteerd. De Hongaarsche poli tie wilde ook nog een derden douaneamb tenaar arresteeren, doch deze wist bij tijds over de grens te ontsnappen. Het officieele Tsjechische persagent schap beweert, dat thans reeds vaststaat, dat het hier een welbewuste Hongaarsche uitdaging betreft. De Tsjechische bladen schrijven over dit voorval in zeer opge wonden bewoordingen De „Express" gaat zelfs zoo ver onmiddellijke militaire maat regelen te eischen. Ieder offensief over de grens zal aldus dit blad door het Tsjechische volk levendig worden begroet. Naar uit Praag verluidt heeft de Tsjechi sche regeering reeds stannen gedaan te Boedapest, opdat het voorval van beide kanten zal worden onderzocht. De Tsje chische regeering verlangt voldoende ge noegdoening voor de twee ambtenaren en den Tsjechischen staat. Wanneer de Hon gaarsche regeering zich niet wil houden aan de internationale overeenkomsten, zal de Tsjechische regeering onmiddellijk energiek zulke garanties eischen voor de toekomst, dat dergelijke gebeurtenissen on mogelijk gemaakt zullen worden. Volgens Hongaarsche lezing betreft het een volkomen osbeteekenend voorval. De twee Tsjechische douane-ambtenaren, die in Hongarije een recht van gastvrijheid genieten, hebben dit recht misbruikt en in aangeschoten toestand Hongarije en het Hongaarsche volk uitgescholden. De bewuste ambtenaren vielen volgens de Hongaarsch-Tsjechische overeenkomst van 8 Maart 1923 onder Hongaarsch recht, daar zij Hongaarsche wetten hebben over treden. Overigens heeft bij de tengevolge der scheldpartij ontstane vechtpartij de Hongaarsche gendarmerie juist door haar ingrijpen de beide Tsjechen uit een be narde positie bevrijd. Het is zeer begrij pelijk, dat na deze gebeurtenis de beide ambtenaren in arrest zijn gesteld. o SPANJE. De onrast. De stakingen duren nog steeds in tal van steden voort en volgen elkaar geregeld op. De leiders worden telkens gearresteerd. Bij Vigo is een dennenaanplant van c.a. 60 H A door brand vernield. Men ver moedt kwaadwilligheid. SPELEN VOOR DE FILM. Welk knap meisje van onzen tijd heeft al niet eens gedroomd om filmactrice te worden. En zelfs de leelijke geven de hoop niet op. Er zijn toch ook wel komieke rollen is het niet? En rollen, die niet een schoonheid, maar meer een typisch gezicht eischen. Op den Boulevard te Strasbourg is een caft „Eldorado" waar dagelijks vail 4 uur 's middags af menschen van alle leeftijden en alle rassen uren lang geduldig achter een kop koffie zitten wachten tot er mis schien een agent van een regisseur of wie weet de regisseur zelf komt om figu ranten te zoeken en als je eenmaal figu rant bent, zal je allicht eens de aandacht trekken van 'n regisseur die net iemand van je type noodig heeft. De atmosfeer \an het café is een eigenaardige mengeling van opgewektheid in de hoop, dat er iets komt en heimelijke angst voor het mislukken. Als het zeven uur, half acht wordt en niets verschijnt, zooals dat vaak gaat, worden de gezichten langer. Men begint trek te krijgen, maar weggaan om te eten zou onvoorzichtig zijn. Ér kon net op dat oogenblik iemand Komen. Men wacht dus inaar en eindelijk als men zich flauw voelt, gaat men maar een sandwich eten. Men ziet er de ongelooflijkste typen, een oude actrice van misschien wel zeventig jaar met spierwitte haren, een geweldige bokser die al eens een vrij belangrijke rol gespeeld heeft en sinds dien tijd de bok- serij maar heeft laten loopen om (lag in rlag uit in het dorado op een engagement te zitten wachten. Van tijd tot tijd komt er wel eens iemand om figuranten aan te nemen en o, wee, als je er dan niet gauw genoeg bij bent. Alles dringt naar zijn tafel en als hij zich niet energiek verdedigde, zou de goede man doodgedrukt worden. Na zijn verlrek geven de gelukkigen, die aangenomen zijn, een rondje en gaan met fier opgeheven hoofd weg. De achtergeblevenen buigen het hoofd in doffe berusting, maar na een tijdje leeft de hoop weer op. Er kon immers nog wel een tweede regisseur komen? De menschen, die werk gekregen h bben, zitten den volgenden ochtend om zeven uur in de tram naar Joinville, of Saint Maurice of een ander plaatsje in de banlieue van Parijs waar de groote studios zijn. Om acht uur 'moeten de figuranten present zijn en het werk duurt soms tot zeven uur 's avonds. Een enkelen keer wordt er ook dag en nacht gewerkt zooals bij de opname van „Het einde der wereld" van Abel Gance. Tusschen twaalf en twee in die kleine plaatsjes, waar veel fabrieken zijn, ziet men in de restaurants plotseling tusschen de arbeiders in een heer In rok zitten naast een halfnaakte neger met een dozijn kralen kettingen om zijn hals en tegen over een plechtige hindoe met een gele tulband op, die in een onvervalscht Parijsch accent tegen zijn buurman praat. Verder lange technische gesprekken. Ze kennen het heeie vak al en zijn klaar om de eerste rol te spelen, zoodra de gelegenheid zich voordoet Paris-Films het bekende filmdagblad heeft om deze hartstocht nog aan te wakkeren een wedstrijd georganiseerd met een jury om uit te maken wie van de aanwezige dames het meest geschikt is voor filmster. De dames waren in grooten getale opge komen. In het licht van de „sunlights" ziet men ze in avondtoilet, zoo gedecolle teerd mogelijk, ook wel in badcostuum. Als de deur opengaat en een beeldschoone dame binnenkomt, gaat er een electrische stroom door het publiek. Die zal wel den eersten prijs krijgen. Maar het is maar een jurylid Marthe Mussine, die kalm rJ haar plaats gaat zilten. Moeilijke taak j een oordeel uit te spreken. Want de sjJ ken zijn verschillend; de een houdt vl zwart haar, donkere oogen en ernstij trekken, de ander ziet liever een vrootj blond gezichtje met blauwe oogen en kt tjes in de wangen. Twintig lezers van t, blad vormen een aparte jury en kijk, ernstig en kritisch naar de defileere# schoonen. Een enkele vakman doet merken dat de dame in het zwart wel heel aardig uitziet maar „niets doen" op de film. Er zijn van die rassingen, die regelrecht tegen dc drukken van het bioote oog ingaan. Daaro; zét de vakman dan ook een blau- bril op. Ir. de zaal is liet ongelooflijk heet, da< zij de „sunlights", en de keurig opgemaal gezichten beginnen als liet ware weg smelten. Van alle kanten gaan pocdi doosjes en etuis van lippenrood open de bezorgde moeders heipen hun nervei dochters om zich weer toonbaar te maki Eindelijk begint men de proeven draaien en tenslotte worden de priji. uitgedeeld. Voor de twee eerste priji, koos men Jacqueline Michau. brunette zwarte oogen gekleed in een zwart en gestreept badpak en voor de liefhebl van blond mej. Fury Richefeu elegant sporüef in een rood lakcnsch mantelp; Derde en vierde prijs Liliane Cauvin en Edmee Lefèvre. De uitverkorenen zullen nu wel zondslfiKc een oogcnbbk te verliezen op zoek gac w< naar een prachtig engagement voor w- if eerste rol. Als het hun maar niet gaat als zoo veel eerste prijzen van conservatorium die men een paar jaar lal. in de ongelooflijkste strijkjes kan tenij vinden. Gelukkig degene, die lijkt op de of andere filmster, zooals liet een jon; Hcllandsche danseres ging. Maya vL Woerkom, die doodgewobn in een atelk van filmmontage werkte. Ze lijkt a sprekend op Brigitte Helm, dat ze er hi haaldeiijk voor aangezien werd en tenslol een aanbieding kreeg oin met de beken- actrice in een film op te treden, waar de zuster van de „star" moet voorstelle: Dat zal misschien wel het begin wori van een mooie carrière. ELSE BUKOWSKAI t I I Zv DE REIS DER FRANSCHE MINISTERS PARIJS, 13 Aug. (V.D.) Men verwaï dat de Duitsche Ambassadeur te Pa: Von Hoesch, in den loop van vandaag officieele uitnoodiging der Duitsche i,| geering tot een bezoek aan Berlijn aan i| Fransche regeering zal doen toekomi Hedenmorgen zal een ministerraad gi houden worden, waarin eventueel hel tijdstip van het bezoek zal worden be paald. Tot nog toe is er geen enkele aam leiding om aan te nemen, dat Laval ziji reis naar Berlijn zal uitstellen tot na dt zitting van den Volkenbondsraad te Ge- nève. In wel ingelichte kringen was mei gisteravond algemeen van meening dat dl Fransche regeering reeds alleen uit hoffe lijkheid tegenover de Duitsche geen andei tijdstip voor het bezoek zou kunnen be palen dan door de Duitsche regeering zou worden voorgesteld. De „Figaro" wijst erop, dat de reiswaar- schijnlijk tegen 1 September zal plaats vinden. Het gewoonlijk goed ingelichte „Journal" verklaart, dat de Fransche Mi nisters zich naar Berlijn zullen begeven zoodra zij in het bezit van een officieele uitnoodiging zijn. Te officieeier plaatse i men van meening dat een aantal vraag stukken noch thans, noch direct na dl bijeenkomst te Genève behandeld kas worden, aangezien de huidige omstandig heden een oplossing ervan onmogeli)! maken. Uitstel van de reis zou daarom naast de teleurstelling, die er in Duitscb land door gewekt zou worden, geen voor- öeelen voor het verloop der besprekingei bieden. De „Petit Parisien" wijst erop, dat Mi nister-President Laval den Duitscha Rijkskanselier bij het afscheid in Calais zelf de keus heeft gegeven om een datum voor het bezoek vast te stellen, die Dr Bruning het meest geschikt zou achten. De „Matin" laat doorschemeren, dat men een eventueel uitstel van de reis naai Berlijn van Fransche zijde zou kunnen motiveeren door een verwijzing naar den gezondheidstoestand van den Franschei Minister van Buitenlandsche Zaken Briand, doch evenals de andere ochtend bladen is het blad van meening, dat eei uitstel weinig nut zou opleveren, terwijl bovendien het cabinet nog geen beslissing heeft genomen. PARIJS, 13 Aug. (V.D.) Naar aanleidin! van het aanstaande bezoek der Fransctu ministers aan Berlijn, verklaart de socia listische ..Populaire", dat Laval absoluut niets in de hoofdstad van het Rijk heeil te zoeken, wanneer hij niet definitief be sloten is Duitschland tastbare hulp tt brengen. Men heeft voldoende optimisti sche verklaringen gelezen, waarin gespro ken wordt van de hartelijke betrekkin?» tot elkaar, zonder dat daardoor de oplos sing van het vraagstuk der EuropeescW crisis ook maar een stap voorwaarts is ge komen. De Europeesehe bevolking geeft de brui aan dergelijke beleefdheidsbezoe ken omdat er steeds slechts hoop dooi werd gewekt, die niet verwezenlijkt werd Wanneer Laval dan ook geen groot om lijnd plan tot steunverleening mee nanr Berlijn brengt, doet hij beter, zijn reis ui*, te stellen of er heelemaal van af te zier. Een Duitsch-Fransche overeenstemmins kan niet worden bereikt door beleefdheids visites en handen geven, doch door han delingen en daadwerkelijke hulp. AUTO IN EEN KANAAL GESTORT. DUISBURG. 13 Aug. (V. D.) Heden morgen vroeg heeft een ernstig auto- ongeluk plaats gehad. In snelle vaart reed een auto met vier personen de brug over het Hafenkanaal, welke brug in re paratie is. In verband met dit laatste was de klap opgetrokken. De ontstane opening was met balken afgezet en dui delijk door -oode lantaarns aangegeven. De wagen vloog door de balken en stortte ln de diepte. Alle vier inzittenden verdronken. De lijken werden door de brandweer opgevischt. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2