j HEDEN GEETALEERD] FLY-TOX 90 ct. p. p. A.v.d.OUWEELEN& ZONEN 2e MEISJE H.V. DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT Fitter-Monteur PATRIA HET DERTIENDE ESPERANT0-C0NGRES. VARIA. BAKLAP m ALLÉÉN PRIMA KWALITEIT!! S HET HAARDEN ADRES NET MEISJE de Heer A. J. DEN HOLLANDER Die prachtige teint TE KOOP: gemeenten hierop dan zouden moeten wachten. Wethouder Van der Laan zeide, dat de voorzitter het argument van te hooge kosten niet Juist gebezigd heeft. B. en W. vinden de kosten van de stichting van de arbeidsbeurs voor de bloembollenstreek niet hoog, als hiermede iets bereikt zou kunnen worden, hetgeen zij in twijfel trekken, tenminste niet zoodanig als wordt voorgesteld. Spr. wilde liever direct be slissen, opdat de andere gemeenten weten, waaraan zij zich kunnen houden. Wethouder van Reisen dringt eveneens op een spoedige beslissing aan, opdat de andere gemeenten van de houding van deze gemeente rekening kunnen houden. De heer Van der Voet stelde nogmaals voor dit punt uit te stellen tot de volgende vergadering en de organisaties over deze aangelegenheid te hooren. Dit voorstel werd gesteund door den heer Witteman. Het voorstel van den heer Van der Voet werd in stemming gebracht en aangeno men met 5 tegen 2 stemmen, die van de wethouders. Voorstel van B. en W. inzake de uitvoe ring van de winkelsluiting. De voorzitter deelde mede, dat is inge komen een verzoek van De Hanze om aan te vragen bij de invoering van de winkel sluitingswet ontheffing te verleenen van de verplichting om een halven dag in de week te sluiten. B. en W. stellen voor inge volge art. 6 der Winkelsluitingswet hier voor ontheffing te vragen, omdat dit voor de gemeente, waar bijna geen winkels zijn met vreemd personeel, het doel van de wet niet wordt bereikt. In verband met dit voorstel is nog inge komen een verzoek van den heer A Klaar om ingevolge die wet eveneens ontheffing te vragen voor de algeheele winkelsluiting voor zoover zijn drogisterij betreft, omdat dit in het belang van de gemeenschap is. B. en W. stelden voor ook deze onthef fing aan te vragen, ofschoon de voorzitter bevreesd is, dat dit niet zal worden ver leend. Zonder hoofdelijke stemming en zonder eenige discussie werd hiertoe besloten. Voorstel van B. en W. betreffende de be grootingen 1930 en 1929 en in verband daarmede regeling van de jaarwedde van den gemeente-secretaris. De voorzitter zeide, dat bij K. B. van 15 Juni 1931 de gemeente in het ongelijk ls gesteld omtrent het beroep tegen het be sluit van Ged. Staten van Zuid-Holland inzake het medetellen van dienstjaren van den secretaris, elders doorgebracht. In verband met deze beslissing stelden B. en W. voor de begrootingen 1929 en 1930 in ontvangsten te wijzigen tot een bedrag van f.469 16 en Ged. Staten te verzoeken, dit bedrag aan den secretaris te mogen toekennen als gratificatie, omdat de secre taris anders deze gelden zou moeten restitueeren en hii door dit besluit toch reeds zulk een groot nadeel ondervindt. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Aan de orde kwam de aanvrage van het bestuur det Fatronaatscommissie, om subsidie, met desbetreffend voorstel van B. en W. De voorzitter zeide, dat de commissie heeft aangevraagd een bedrag van f. 500 als subsidie in de exploitatie van 'n nieuw te stichten Patronaat. De meerderheid van B. en W.. uitmakende de voorzitter en wethouder Van der Laan, zooals dit uit de besprekingen was te concludeeren, stelde voor deze subsidie te verleenen onder voor waaiden: a. dat tegen vergoeding nader overeen te komen het gebruik van het gebouw als gymnastieklokaal zoodanig ingericht zal worden afgestaan in bruikleen voor de scholen; b. dit lokaal nimmer zal worden gebruikt als publiekelijke verlofslokalitelt. De voorzitter zeide, dat B. en W. de be paling omtrent het gebruik van het te stichten patronaatsgebouw hebben bedon gen, omdat de gemeente dan geen eigen gymnastieklokaal behoeft te bouwen, het geen anders in het jaar 1936 wel het geval zal zijn. Hiervoor zal dan een billijke ver goeding worden berekend. Het bestuur der Patronaatscommissie vraagt deze subsidie, omdat zij met de exploitatie van het ge bouw niet uitkomen. Spreker achtte deze subsidie billijk, in het belang van de op voeding van de rijpere jeugd, terwijl hier mede tevens het gemeente-belang wordt gediend. Nadat de raad na uitgebreide discussies in geheime vergadering was geweest, bracht de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming. Vóór stemden de heeren Van der Laan, Witteman, Vester en Nijssen; tegen de heeren Jansze, Van Reisen en Van der Voet, zoodat het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Van de rondvraag maakte geen der leden gebruik, waarna de voorzitter de openbare vergadering sloot en de Raad overging in geheime vergadering, ter behandeling van de reclames voor de wegenbelasting. Zilveren jubileum. Zondag 16 Augustus a.s. hoopt onze dorpsgenoot, de heer P. van der Berg, den dag te herdenken, waarop hij voor vijf en twintig jaren geleden in dienst trad als besteller der Posterijen en Telegrafie in deze gemeente. Wij willen hem gaarne langs dezen weg van harte gelukwen- schen op dien dag en hopen, dat hij nog tal van jaren zijn diensten in de beste gesteldheid zal kunnen verrichten. De vuilnis-auto. Gisteren werd voor het eerst in gebruik genomen de vuilnis-vrachtwagen van de gemeente, die naar alle eischen des tijds is ingericht en ten volle aan haar doel beantwoord. De auto is ingericht tot vuil niswagen om tweemaal per week het vuil op te halen, waarvoor een ijzeren kap op den vrachtwagen is aangebracht, die met vier kleppen kan worden geopend en ge sloten, zoodat het wegwaaien van vuilnis nu kan worden voorkomen. Eveneens is deze wagen kiepend gemaakt, waardoor het ledigen zeer kan worden vergemakke lijkt. Door het aflichten van de boven klep met ruif, kan de auto uitstekend als vrachtwagen dienst doen. Terecht kan dan deze wagen ook een groote aan winst voor den gemeente-reinigings dienst worden genoemd. We hopen, dat de auto nog zeer vele jaren haar diensten zal bewijzen aan de gemeenschap. voorstander; 5 R.-Kath. de heeren H. G. Hendriks, L. A. F. Prins, A. Berbee, P. M. Wesseling en L. A. v. d. Berg, allen tegenstanders. Onze plaatsgenoote, mej. E. C. Wie- lenga, slaagde te Utrecht voor de akte Fransch L.O. ZEVENHOVEN. De gehouden verkoopdag van de Chr. Meisjesver. „Bidt en Werkt' ten bate van het uitbouwfonds der Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van f170 05. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Petrus, z. van G. Rijneker en A. v. d. Ham. Overleden: Maagje van Os, echtgen. van G. Heikamp Sr., 71 jaar. WARMOND. Verslag Waterleidingbedrijf. Uit het verslag van het waterleiding bedrijf over het afgeloopen dienstjaar ontleenen wij het volgende: In de commissie van advies hadden zit ting de heeren Alb. Oudshoorn, voorzit ter en als leden de heeren J. L. M. Bak ker en G. Onderwater. Als lid der commissie van advies voor het pompstation trad op den heer G. Onderwater. Opgekocht werd 32.839 M3. water, ter wijl 27.949 M3. werd gebruikt. Aangeslo ten zijn 530 perceelen. De lengte der dls- tributleleidingen bedraagt 7295 M. Voor besproeiing der wegen werd gebruikt 213 M3. De hoedanigheid van het water was alleszins bevredigend. In eigen beheer werden schoongemaakt 191 watermeters. Koninginnef eesten. De Konlnginnefeesten ln deze gemeente zullen dit jaar plaats vinden op 1, 2 en 3 September a.s. Als van ouds zal op 3 Sep tember een groote harddraverij gehouden worden. Door den Commissaris der Koningin is aan den burgemeester dezer gemeente tot 1 September a.s. verlof verleend bui ten de gemeente te vertoeven. WASSENAAR. De dubbele raad gekozen. Gisteren vond de verkiezing plaats van den dubbelen raad ter beoordecling van het annexatieplan. Aantal kiezers was 5813. Uitgebrachte stemmen 4709, geldige stem men 4439. Deze waren over de verschil lende lijsten als volgt verdeeld: Lijst 1. Chr. Hist, en Ant. Rev. 1254; lijst 2. Vrijzinnige Partijen 971; lijst 3. S.DA.P. 442; lijst 4. R.K. Staatsaprtij 1772. Do kiesdeeler is 3416/13; 75 pet. 256 5/52. Aantal te vervullen plaatsen 13. Gekozen zijn 4 Chr. Hist, en Ant. Rev. de heeren F. A. van der Heijden, J. C. Ligtvoet, A. Prins en B. Broekema, allen tegenstanders; 3 Vrijz. Partijen, de heeren mr. P B. H. van Groin Soeters, D. P. van Wageningen ,Ir. F W. 't Hooft, allen tegen standers: 1 S.DA.P. de heer C. M. Simonsz, ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. Het Schouwgat De nieuwe leden. Gistermorgen vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Alle leden waren aanwezig. Te ongeveer half tien opende de voor zitter de vergadering, waarna de secreta ris de notulen der twee vorige vergaderin gen las, die onveranderd werden goedge keurd. Voor kennisgeving werd aangenomen een 5-tal ingekomen stukken, waaronder de goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot onderhandsche aanbe steding van het herstellen van de spits van den dorpstoren door de fa. Elderhorst. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, dat het onderhoud van het z.g. schouwgat, bij het veer aan Allemans- geest berust bij den pachter van het veer, deelen B. en W„ in verband met eene op merking van Ged. Staten mede, dat, in dien de Raad zulks wenscht, eene veror dening in het leven kan worden geroepen, waarbij voorschriften worden gegeven met betrekking tot de veiligheid over genoemd veer. De heer Stadhouder was de meening toegedaan, dat de gemeente het schouw gat moet onderhouden, hetgeen echter door meerdere leden werd bestreden. Na eenige discussie werd dan met algemeene stemmen besloten eene verordening, als door B. en W. bedoeld, in het leven te roepen. Vervolgens werd overgegaan tot vast stelling der gemeente rekening over 1930. Aangezien de commissie van onderzoek geen op of aanmerkingen had, besloot de Raad, conform het advies dier commissie, tot onveranderde vaststelling dier reke ning, zooals ze door B. en W. in de vorige vergadering werd aangeboden Naar aanleiding van een voorstel Star- renburg om de brievenbus aan den Vrou- wenweg te verplaatsen, deelde de voorzit ter mede, dat een dergelijk voorstel onuit voerbaar is. Wel kan de Raad besluiten, dat een verzoek wordt gericht tot het be stuur der Posterijen tot verplaatsing dier bus, doch spr. vond dat er geen kans op ls. dat daaraan zal worden voldaan. Na eenige discussie werd tenslotte be sloten, conform een voorstel van den heer Noordman, in overleg te treden met de Eerw. Kruisheeren of deze er mede accoord gaan dat die bus wordt bevestigd aan de muur bij den ingang tot het klooster en zoo ja een verzoek tot de Posterijen te te richten. Hierna kwam in behandeling het reeds in dit blad gepubliceerde besluit van Ged. Staten houdende de vernietiging van het raadsbesluit van 16 Juli jj. tot niet toe lating der nieuw gekozen raadsleden, waarbij tevens de toelating der leden als nog wordt bevolen. Van dit besluit is be roep open op de Kroon. De heer Starren- burg stelde voor in beroep te gaan. De voorzitter vroeg of iemand dat voorstel steunde. De heer de Graaf zeide. dat daar voor geen reden meer is; aan den wensch van het publiek is voldaan; de beslissing is gevallen en daarmede is de zaak af. Niemand steunde het voorstel, zoodat het niet in behandeling kan komen, en de nieuwe raadsleden thans definitief zijn toegelaten. Hierna volgden de gebruikelijke beant woording van de in de vorige vergadering gestelde vragen, en de rondvraag waarvan slechts een zeer matig gebruik werd ge maakt. Daarna sluiting. KRAKAU 1—8 AUGUSTUS. II. (Van een specialen correspondent). De handelsschool is het centrum waar de bureau's zijn gevestigd. We dwalen rond door het gebouw en vinden dan tevens 'n beknopte tentoonstelling van 't geen op Esperantogebied is verschenen. Boeken op alle gebied, romans en no vellen, vertaald en origineel in het Espe ranto geschreven, speciale vakwerken en tijdschriften voor elke tak van wetenschap maar ook en dit is misschien nu reeds een van de belangrijkste toepassingen, die deze taal heeft, brochures en reclame drukwerken voor het vreemdelingenver keer. Nederland blijft ook hier niet ach ter; Apeldoorn, Arnhem, Zutphen, Dor drecht o.a. hebben hun bekendmakingen. Ook de handel maakt zich meer en meer meester van deze taal, want vele van de groote bultenlandsche jaarbeurzen Lyon, Leipzig, Boedapest, Barcelona laten aan de geheele wereld in één uit gave hun nieuws weten, voor wie het ver staan wil tenminste. Wat zou dit een groote besparing beteekenen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat juist in Ame rika het gebruik van Esperanto hand over hand toeneemt. Er is een merkwaardig verschil tus- schen dit Congres en andere internatio nale bijeenkomsten, dat velen opvalt; tij dens de redevoeringen ls het in de zaal merkwaardig stil. Dit moet ongetwijfeld worden toegeschreven aan het feit, dat het gesproken woord door ieder werd verstaan, wat bij andere gelegenheden maar al te dikwijls niet het geval is. Dus is het dan werkelijk niet waar,,wat tegenstanders beweren, dat de uitspraak van de verschillende volkeren het geheele ideaal in de war gooit? Waarlijk, het is geen bezwaar. Een scherp toehoorder kan enkele nationali teiten wel onderkennen; de Engelschman bijvoorbeeld blijft wat binnensmonds spre ken, de Franschmanvormt zijn woorden wat precieser, maar een bezwaar is het nimmer. Dit feit is wel zeer te bewonderen en hiervoor alleen reeds verdient de samen steller, de Poolsche oogarts, dr. Zamen- hof, alle hulde. Het Krakausche gemeen tebestuur heeft dan ook terecht gemeend een der straten te moeten omdoopen en met eenige plechtigheid had dit tijdens het Congres plaats in tegenwoordigheid van de dochter van dr. Zamenhof. Elk congres, dat zich respecteert, heeft zijn bal, dus ook hier, maar eerst dezen avond hebben we begrepen wat dansen is, want niet alleen, dat aan de congressis ten zelf tot diep in den nacht, toen de nieuwe dag reeds was aangebroken, de gelegenheid werd gegeven om aan hun danslust te voldoen, neen ook de Polen zelf lieten ons zien wat voor het Poolsche volk de dans beteekent. Zooals gewoonlijk hadden vele vreemde lingen hun nationaal costuum aangetrok ken en zoo zien we dan. dat een bevallige Noorsche met een Japanner in een stem mig grijzwart gewaad danst, ongetwijfeld elkaar complimenteerend. Zooals te be grijpen is, overseerschen de Poolsche cos- tuums; uit het geheele rijk zijn ze verte genwoordigd. Vele malen kunnen we genieten van de temparamentvolle groep- dansen, vol gratie en vuur. De costuums van de vrouwen zijn één groote harmoni sche kleurenpracht; deze dansen oogsten dan ook een enorm succes. Ondanks de groote, ja overweldigende hitte gaan de dagen snel voorbij, de avon den brengen we óf door in een van de gezellige restaurants van Krakau, óf wel we krijgen een concert te hooren van Poolsche zangers of wij worden op het Wawel, de groote burcht, die de stad be- heerscht, uitgenoodigd om een groot con cert bij te wonen op het groote binnen plein onder de klare heldere nachtlucht tusschen de groote hoog-opgaande gaan derijen, die het plein omgeven. Wanneer we den eindindruk over het congres, of liever gezegd, het doel daar van in het kort samenvatten, dan moet ons van het hart, dat het Esperanto een groote, een wereldtoekomst heeft, internationaal hulpmiddel zal het on baar blijken, want de Nederlander, 015 't algemeen taalkundig nogal bij gewei en meestal de drie moderne talen spreken of verhaspelend, is er niet altijd van dooi drongen, dat dit met andere volkeren nj>l het geval is en dat zoodoende Nederlat wel eens ongemerkt achteraan zou nen komen, want o.a. de Zweedsche r,| geering geeft jaarlijks een belangrijke l drage om cursussen te organiseeren. Op de regeling van het congres zelf «J af en toe nog wel iets aan te merken, dot de Polen zelf, beminnelijk en welwllleojl deden dit vergeten en zoo zullen velé met een gevoel van spijt Krakau verlate! en in hun hart een geheel anderen in<L„ medenemen dan de jammer genoeg in ui derland nog heerschende. Tot ziens Polen, tot ziens, Krakau, revido! ISAAC NEWTUN. Van den grooten geleerde, Isaac Nes] ton zijn tallooze anecdotes in omloop, der minder bekende volgt hier: Newton had zitting in het Engelsche Ht gerhuis. Reeds langen tijd had men tever geefs gewacht op een interessante rede voering van den grooten denker, maar hr bleef een vergeefsch wachten. Wie er ooi sprak Newton niet. Op een dag ging het praatje als et loopend vuurtje door het gebouw: va daag zal Newton spreken. De zitting l gon, er was een sfeer van verwachting de zaal. Inderdaad zag men Newton dufl een gebaar met de hand het woord vrs) gen. De president stond onmiddellijk op t verklaarde, dat het hem een buitengewoo: I genoegen was het woord te mogen verlèj nen aan sir Isaac Newton. Newton verhir zich van zijn zetel en onder ademli stilte sprak hij de volgende woorden wilde dat het raam daar werd dichtgi maakt. Het tocht hier op vreeselijke wijze Na deze woorden ging Newton weer hi bedaard zitten. EEN ANECDOTE VAN KOCH. Van Koch, den grooten bacterioloog, ontdekker van de tuberkelbacil en weldoener der geheele menschheid, wore; de volgende aardige anecdote verteld j Zooals men weten zal gebeurde het het! dikwijls dat Koch geheele dagen in zipl laboratorium bezig was en zich aan f maaltijden slechts voor een paar minute maar eerder nog in het geheel niet zien. Was Koch met belangrijke proeve| bezig, dan vergat hij dikwijls geheel eten, totdat zijn maag hem aan het fel herinnerde dat de mensch noodzakeiyi voedsel tot zich moet nemen om in hel leven te kunnen blijven. Hij liet zich datj het hoognoodige in zijn laboratoriu: brengen en verzorgde dit zelf, voor zoove: hij het weer niet vergat. Eens, dat dit hel geval was, kwam een vriend en collega hel laboratorium binnen. Hij keek rond en zari tusschen vele kolven en retorten een panl netje op een gasvlam staan. Nieuwsgier!» keek hij er in en zag een vloeistof dia hevig stond te borrelen en te koken. Hijl bleef even kijken, maar toen hij er eigen lijk niet veel bijzonders aan zag, vroeg! hij aan Koch, die geheel in zijn werk verdiept was: „Zeker een bacterie-onder zoek?" „Neen", antwoordde Koch evei opkijkend en werkte dadelijk weer dooi Een paar minuten bleef het stil. Toen kon de collega het niet langer uit houden en vroeg dringend: „Dan zeke een zuur-proef?" Koch keek nu geirri teerd van zijn microscoop op en zei kregelen toon: „Hè, wat zeur je nu toe! Neen, het is geen zuur-proef ook, het heel gewoon een beetje water dat ik aa de kook heb gebracht en waarin ik stral een paar doodgewone worstjes wil koken Toen boog hij zich weer over zijn prepa raten. zoo malsch als biefstuk en toch slechts Alleen bij 1695 Fa. J. DE LA RIE - Clarasteeg 18 - Telef. 2079 1 DE NIEUWE MODELLEN HAARDEN EN HAARDKACHELS ZIE DE KEUZE VAKKUNDIGE PLAATSING 1689 HOOIGRACHT 104-106. TELEF. 1069. Poeder! O, wel honderd soorten Hier en daar en overal; 't Is de vraag maar, welke poeder U het best bevallen zal. 't Is heusch niet om op te snijden, Maar wie mijn product probeert, Ik weet zeker, dat zij altijd Wéér een doosje GIBBS begeert. 1657 CLINGE DOORENBOS. BEWAART DEZE ANNONCE1 !2 verachtHenBe adreïtenties ge*ec recht op een GIBBS artikel, naar keuze: Scheerzeep in metalen koker, Tandzeep groot model, groote tube Tandpaata, groote tube Crème de Beauté .La poudrc de ia Pariaienne" rniddeldooa au bo t end te n een luxe dooaje roet 5 nuttige monatera. Zoodra U 6 uerachillende advertenties hebt toont ze Uwen leverancier en deze zal U teratond drt monaterdooaje geven. EJkc Donderdag, tot bet errvd van drt jaar. zal eeu advertentie in dit blad verechijnen. Een circulaire en een enveloppe, waarin U de adverteotiea kunt bewaren, ligt bij Uwen leverancier te Uwer beschikking. r-] {r.o - -ex'. P ca- .i -. - —'.'-.'- tC'.-'.-LW.'-Oo: doodt alle Insecten, is gegarandeerd afdoende. De handspuit, model 1931, heeft een gepatenteerde sproei-inrichting.Zij geeft een zeer fijne verstuiving, waardoor besparing van den vloeistof. Let op «Ie blauwe verpakking. Mevrouw STAPEL, Stations weg 10. vraagt een net voor den dag. Leeftijd ±15 jaar 1679 Biedt zich aan P.G., 27 jaar, als hulp in de huishouding of dienstbode voor dag en nacht, voor direct of 1 September. Brieven bureau van dit blad onder No. 9522a verleent CREDIET aan LANDBOUWERS en INDUSTRIEELEN onder borgstelling en hypothecair verband. STELT VERKRIJGBAAR: 3571 Zeer geschikt voor rustige geldbelegging: hare 4*/s pCt Obligatiën in bedragen van f. 1000 en f. 500 (met halfjaarl. coupons) tegen den koers v. 100 pCt. AGENT VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Prinsessekade 3 (ingang Schapensteeg) - Leiden. Het Gemeente Lichtbedrijf Leidschendara, vraagt voor spoe dige indiensttreding: 1656 Loon f. 31.20 tot f. 33.12 met 3H°'0 korting voor pensioen. Kindertoeslag f. 1.— per week, per kind beneden de 15 iaar. Sollicitaties (op zegel) vóór 1 September a.s. te richten tot den Voorzitter van decommissie van Beheer van het lichtbe drijf LEIDSCHEN DAM. Dé PATRIA GLIMLACH daar is nu werkelijk iedereen jaloersch op. En hoe komt zij eraan Eenvoudig door een goede spijsverteenng. Zij ge bruikt als aanvullingsvoedsel altijd cream-crackers van „Palria", die zijn bros en lichtverteerbaar. Zij komen allen te hulp, wier maag niet sterk is. Maar alleen „Patria" Cream-Crackers zijn echt. PER BLIK (ca. 110 jIiAs) 11." BISCUITS 1665 Twee bronzen etalage-opstanden met 6 glasplaten, toonbank. 21 plafonniers en 4 glazen kapi# met lampen. Te zien: Steen- straat 22, Telef. 1679. 1681 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10