72'" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 11 Augustus 1931 Tweede Blad No. 21900 GEMENGD NIEUWS, Twee rijen tenten werden inderhaast op gebroken, en na het redden van kinderen en boedels binnen de veiliger zone, werden ze dichter bij de duinhelling opgezet. Maar voor de meesten is dat een tijdelijk wijken geweest. Eergistermorgen hebben zij de zaken bij elkaar gepakt en een paar honderd kampeerders zijn naar de stad teruggekeerd. Elk jaar kan men dien strijd tegen de zee en den wind meemaken; en elk jaar zijn er enkele honderden, die het na één stormnacht niet opgeven. Zoo zijn ook nu de meesten gebleven. Er staan nog onge veer 300 tenten; ze zijn dichter bij elkaar gekomen, zoo hoog mogelijk op de duin helling. maar nog altijd in een lange rij naar den zuidelijken kant, zoodat de verst verwijderde zeker tien minuten gaans van het einde van den Zuiderboulevard ver wijderd is. De wind, de regen en de hoog oploo- pende golven, die het zomerverblijf in dat tentendorp niet tot een genoegen maken, hebben de bewoners tot verdediging teza men gedreven. Er zijn daar waterkeerings werken opgeworpen, waaraan een groot aantal mannen is te pas gekomen. Over de heele lengte van het kamp is een zanddijk gebouwd, waaraan men in den nacht een deel van zijn veiligheid toever trouwt. Het is geen hooge wering, zoodat het gevaar toch bestaat, dat de golven er bij vloed overheen springen. En als dan ook nog de regen en de wind 's nachts op het tentzeil slaan, is het ver van aange naam als het in de duisternis toch tot een vlucht voor het water moet komen. Het tentleven heeft voor velen beko ring; maar wie er nog niet voor gewonnen is, moet nu dat tentenkamp aan het strand niet gaan bezoeken. Het lijkt op een nederzetting van schipbreukelingen. o HUISELIJK DRAMA TE OUDENBOSCH. Een vader met messteken en bijlslagen gewond. Voor de tweede maal in één week werd Oudenbosch in beroering gebracht door een gebeurtenis met slechten afloop. Een zekere heer Willems kwam Zaterdagavond tegen elf uur van Fijnaart, toen hij in Oudenbosch, op den weg naar Standdaar- buiten, bij den draai, een man op den grond vond liggen, die hevig bloedde uit verschillende wonden aan zijn hoofd. Het bleek een zekere De Klerk te zijn, die daar in de buurt woonachtig is. De heer W. spoedde zich naar den dokter, den pastoor en de maréchausseés, om hen van het ge val in kennis te stellen. Bij de pastorie ontmoette hij den heer H. die op zijn verzoek met pastoor de Wit mee ging naar de plaats waar de man lag. Toen zij daar aankwamen, was dokter Huijsmans reeds aanwezig, om den man te verbinden. Het bleek, adt hij enkele mes steken aan het hoofd had opgeloopen en ook nog wonden, die niet met een mes, maar waarschijnlijk met een bijl zijn toe gebracht. Pastoor de Wit diende den ongelukkige het H. Oliesel toe. De maréchaussées, die even later arriveerden, vonden vlak bij het lichaam van den man een mes, dat in be slag werd genomen, waarna de man naar het St. Elisabethsgesticht werd vervoerd, waar hjj verder verpleegd wordt. Hoe de toedracht van de zaak precies is, valt nog niet met zekerheid te zeggen, daar de zaak nog in onderzoek is bij de politie. Men vermoedt echter, dat men hier te doen heeft met een huiselijke twist, een vermoeden dat versterkt wordt door het feit, dat ook de vrouw van K. gezien is met een wond aan haar rechterpols, die door haar zoon met een touw was afge bonden. K. schijnt een achttal dagen geleden met een zijner kinderen het huis uitge- loopen te zijn. Het kind bracht hij na een dag afwezigheid, weer thuis, doch hij ver dween daarop zelf weer spoorloos. Zaterdagavond nu kwam hij plotseling weer thuis. Naar men vermoedt is bij die thuiskomst een huiselijke twist ontstaan, met de bekende treurige afloop. K. is, na gewond te zijn, het huis uitgeloopen, heeft zich nog een heel eind voortgesleept, doch is tenslotte op de plaats waar men hem heeft gevonden, waarschijnlijk van uitput ting door bloedverlies neergevallen. Zondag hebben de maréchaussées huis zoeking in de woning van K. verricht en hebben een bijl, een sikkel en een spade is beslag genomen. (D. v. N.B.) o VERBORGEN SCHATTEN. Een grossier te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij aan een koopman, wonende in de 2e Jan Steen- straat, een slaapkamerameublement heeft verkocht. Na de aflevering hiervan kwam hij tot de ontdekking, dat een ijzeren geldkistje, inh een bedrag aan geld van pl.m. f. 80 en eenige voorwerpen van ge ringe waarde, dat hij in 'n waschtafel ge borgen had, daarin was achtergebleven. De nieuwe eigenaar ontkende echter iets van een geldkistje af te weten, terwijl een door een rechercheur in zijn woning ingesteld onderzoek geen resultaat ople verde. (Hbld.) -o NEDERLANDER DOODGESCHOTEN. Te Zadelow in het district Saatzig (mid den Pommeren) heeft een heereboer zijn Nederlandschen knecht Walter van der Linden, na een woordenwisseling doodge schoten. De boer, die als zeer opvliegend mensch bekend stond, had zijn knecht op staanden voet ontslagen. Toen deze daarop het hem verschuldigde loon verlangde, trok de boer een revolver en vuurde twee schoten op Van der Linden af. Een der kogels trof hem in het hart. De moorde naar werd gearresteerd. o INBRAAK. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot het heerenhuis van den heer J. V. C. Tresling, directeur van de Rotter- damsche Bankvereeniging, aan den Berg en Dalscheweg 25 te Nijmegen. De inboedel van de familie was, met het oog op de a.s. verhuizing naar Leeuwarden ingepakt. De indringers hebben het geheele huis door zocht en nagenoeg alle kisten en koffers opengebroken en den inhoud over den vloer uitgespreid. Daaronder bevond zich een aantal gouden en zilveren voorwerpen benevens eenig klein geld, dat de dieven merkwaardig genoeg versmaad hebben. Wat wel vermist wordt, kon niet vastge steld worden, daar de familie niet aan wezig is. Ook hebben de daders geen spo ren achtergelaten, die aanwijzingen voor hun identiteit zouden kunnen opleveren. Sporen van braak zijn niet gevonden, zoo dat men vermoedt, dat toegang tot de woning verkregen werd door middel van een valschen sleutel. EEN KWITANTIE VOOR NUL CENTEN. De „Schager Courant" meldt het vol gende: Een onzer plaatsgenooten had een telefoon welke dezer dagen is opgeheven en ontving diensvolgens van de directie van de Rijkstelefoon een laatste nota van 5 cent, zegge 5 cent voor gehouden en nog te betalen locale gesprekken. Maartevens is er nog een aftrekpost op de nota voor korting op locale gesprek- kosten van 5 cent, zegge 5 cent. Dus de man was, dat wees de nota duidelijk uit nul cent, zegge nul cent, schuldig. Onze ex-abonné krijgt evenwel toch op de ommezijde der nota de aanschrijving, om dit bedrag van nul cent per post cheque- en girodienst te storten vóór 10 Aug. '31 ten postkantore alhier. En als dit bedrag niet vóór 10 Aug. '31 is betaald, is de betrokkene 10 ct. inningskosten verschuldigd. Invordering geschiedt als dan ten huize door aanbieding van een stortingsformulier. Bij niet betaling be staat uitsluitend den eersten werkdag volgende op dien van aanbieding nog ge legenheid voor storting ten postkantore. Daarna is f0.35 inningskosten verschul digd en volgt een tweede en laatste aan bieding aan huis enz. enz. De aangeschrevene achtte het dus maar het beste, om naar het postkantoor te gaan, om zijn verschuldigd bedrag van nul cent te storten. Hij wordt daar heel serieus ontvangen, stort het bewuste bedrag van nul cent en ontvangt daar voor een deftig bewijs van storting. Als curiositeit toonde men aan de redactie dit bewijs voor f. 0.00. o LEVEND VERBRAND. Gisterochtend 9 uur, heeft de 63-jarige mej. H. van den Parallelweg te Hillegers- berg, een ongeluk gehad met een petro leumstel, met het gevolg, dat haar kleeren vlam vatten. De vrouw, die alleen thuis wa|, is levend verbrand. De Hillegersberg- sche politie heeft voor nader onderzoek het lijk in beslag genomen. o BUITENLANDSCH GEMENGD. TWEE POLITIE-AGENTEN OVERVALLEN. Te Dortmund wierp zich zonder eenige aanleiding een man van achteren op twee politie-agenten, onder luid wraakgeroep. Hij bracht een der beide agenten een diepe messteek toe in den rug, zoodat de man bloedend ineenzakte. Bij het daarop ontstaande gevecht met den tweeden agent, kreeg deze een diepe snede in de hand, doch slaagde er desalniettemin in den woesteling te overmeesteren, en te arresteeren. SMOKKELSCHIP OPGEBRACHT. Het Zweedsche douaneschip „Triton", dat in de Aalands-zee gestationeerd is, heeft in den nacht op Zondag in de nabij heid van den Maerkets-vuurtoren het Hon- gaarsche s.s. „Ilona" in beslag genomen. Het schip had 50.000 L. gesmokkelde spi ritus aan boord benevens een groot aantal kisten wijn en sigaren en sigaretten. De kapitein is een Hongaar, de beide stuurlieden zijn Duitschers. De overige bemanning bestaat uit 4 Duitschers. 3 Polen en een Engelschman. Allen zijn gearresteerd. Het is de grootste vangst, die het Zweedsche bewakingsséhip ooit heeft gedaan. o DE VLIEGER CRAMER VERMIST. De Amerikaansche vlieger Cramer was via Groenland op weg naar Europa. Thans wordt hij vermist. Zondagmiddag te 12.45 uur had men de laatste radioverbinding met hem. Sedert dien heeft men niets van hem gehoord en koestert men zoowel te Oslo als te Kopen hagen groote vrees dat hem iets overko men is. Boven de Noordzee heerschte Zondag een hevige storm. Behalve Cramer bevindt zich in het toestel ook zijn meca nicien Paquet. DE AANSLAG OP DEN D.-TREIN. De belooning verhoogd tot 100.000 M. Het onderzoek naar den dynamiet-aan- slag op den D.-trein BazelBerlijn berust in handen van de Berlijnsche politie. De commissarissen Lehman en Berndorf be vinden zich met verscheidene beambten op de plaats van den aanslag. Er zou een be paald spoor gevolgd worden, doch in ver band met het onderzoek wordt hieromtrent niets medegedeeld. De Rijksregeering en de Hoofddirectie der Duitsche Reichsbahngesellschaft heb ben elk RM. 50 000 helooning uitgeloofd, in totaal dus RM. 100.000 voor de opsporing en arrestatie van de daders. Verzekerd wordt dat de naam van degene die de aanwijzingen geeft geheim zal wor den gehouden. De autoriteiten, die licht in deze treu rige affaire trachten te brengen, hebben hun hoofdkwartier opgeslagen in de ge meente Klost,=r-7,inna Dr Doromüller directeur-generaal der rijksspoorweg maatschappij, is daar aangekomen om zich op de hoogte van den stand van het on derzoek te laten stellen. Dr. Dorpmüller heeft verklaard, dat in het dichtbij geleeen station Grüna een radiotrein van de rijks spoorwegen zal worden gestationneerd; aldus zal de politie de mogelijkheid heb ben alle mededeelingen zoo snel mogelijk naar alle richtingen te verspreiden. In 't geheel werden gisteren ongeveer 25 per sonen als getuige gehoord. Vijf personen zijn in hechtenis genomen: maar het staat reeds vast, dat men de ware schuldigen nog niet heeft. Op de plaats van de ramp heeft men ongeveer 60 splinters van een granaat gevonden. EEN STEENFABRIEK IN MINIATUUR. Op verschillende plaatsen in Mongolië treft men nog de oude primitieve .steenfabriekjes" aan. HET VERONGELUKTE JACHT. Er waren geen Nederlanders aan boord. Omtrent het vergaan van het Neder- llandsche jacht „Parcifal" uit Rotterdam I hebben wij nog gisteren in een deel onzer loplaag nog vermeld, dat het jacht trachtte I Bremerhaven te bereiken om aldaar een I defect aan den motor te laten herstellen. |Aan boord bevonden zich de eigenaar, de I schipper en een matroos. Het schijnt dat Imen ter plaatse niet met de belichting be- Ikend was, tengevolge waarvan het jacnt is 1 gestrand. De eigenaar en de schipper I gingen in de boot, doch de matroos wilde lop het jacht blijven. De boot werd opge- merkt door een visschersboot, die de red- - dingboot waarschuwde. De beide schip- j breukelingen werden later opgepikt.. Daarna werd getracht ook den matroos te redden, doch toen men op de plaats kwam, I waar de „Parcifal" was gestrand, was van [de boot niets meer te zien. Hét schijnt dat Jhet jacht is omgeslagen en gezonken. De matroos is zeer waarschijnlijk omge- komen. De „Parcifal" is eigendom van den heer ISaetrang uit Oslo. De heer Saetrang is lid Ivan de Maas te Rotterdam en heeft zijn [jacht ook daar laten inschrijven. Het had |van deze vereeniglng een certificaat ge- I kregen waardoor het mogelijk was dat het onder de vlag van de vereeniging voer. Het I schip is echter slechts een keer in de Rot- terdamsche haven geweest en wel in April 1931. Er waren toen geen Nederlanders aan boord, zoodat men mag aannemen, I dat dat nu ook nog niet het geval is ge- weest. o ZOMERGENOECENS AAN HET STRAND Het lijkt een nederzetting van schipbreukelingen De Haarlernsche correspondent van het „Hbld." meldt: Wie in deze hersftdagen zijn vacantie in een badplaats doorbrengt, is over zijn genoegens al uitgepraat. Sinds een paar dagen jaagt de wind de golven ver op het strand en het scherpe, striemende zand drijft tot op de boulevards de badgasten voor zich uit. Er is dan ook niet veel vertier. Aan het strand, voorbij het zuidelijkste punt van den boulevard Paulus Loot, is nog een talrijke groep badgasten, die van geen wijken wil weten. Zaterdagmorgen stonden daar nog een 500 tenten. Van den duinvoet af stonden ze in vier rijen tot de halve breedte van het strand, en tot ver den zuidelijken kant op. Als men aan neemt. dat elke tent een gezin van vijf Personen bergt, dan is daar dus een dorp van minstens 2000 menschen gelegerd. Men gedraagt er zich goed en leeft er genoegelijk zoolang od den dag de zon schijnt en wanneer 's avonds en 's nachts de golven zich binnen de vastgestelde Waterlijn houden. Maar daar is niet altijd staat op te maken. Toen Zaterdag de wind kwam opste ken, heeft het daar 's avonds in dat ten- tendorp een consternatie gebracht. De wind joeg door het kamp als een dolle en öe zee spoelde de voorste tenten binnen. ZOMER 1931. Het weinig zomersche weer dor laatste dagen heeft alle bezoekers van het strand als met één slag weggevaagd. In Schevenlngen zijn de boulevard, het strand en de terrrassen verlaten. En dat ln Augustus. OP DEN SNELTREIN BAZEL—FRANKFORT AAN DE MAIN—BERLIJN Is Zaterdagavond in de nabijheid van Jüterbog een aanslag gepleegd. Negen wagons derailleerden en stortten van den dijk. Vele reizigers werden gewond. DE HEER JAN HAMDORFF, wet houder van Laren, Is ln den ouder dom van 71 jaar na een langdurige ziekte te Laren overleden.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5