72ste JaargangLEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Augustus 1931 Tweede Blad No. 21897 UIT DE PERS. E mPort n°S by- GEMENGD NIEUWS. DE OPENING van het nieuwe Nederlandsche paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs zal op 18 Augustus a.s. plaats hebben. Dit is het resultaat van prachtig initiatief en magnifieke energie. Dag en nacht is er gewerkt, om op de plaats der ruïne een nieuw gebouw neer te zetten, dat de Nederlandsche inzending waardig kan herbergen. De laatste hand wordt aan de afwerking gelegd. EEN KAM UIT NIAS, behoo rend tot de collectie, welke door den Amsterdamschen verzamelaar, den heer C. M. A. Groenevalt te Amsterdam, in bruikleen is afgestaan voor het nieuwe Nederlandsche Paviljoen te Parijs. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BLOEMENDAAL, Jhr. mr. C. J. A. den Tex, oud-burgemeester van Diepenheim, is gisteren in een buitengewone vergadering van den gemeenteraad geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester met de leden van den gemeenteraad en eenige andere autoriteiten voor het raadhuis. DE HEER W. J. F. F. LINTZ, voor zitter van Amstels gymnastiekver- eeniging te Amsterdam is bij zijn poging om een meisje te redden, dat zich in zee te Noordwijk in levensgevaar bevond, evenals het meisje verdronken. LORD READING, de oud-onderkoning en gouverneur- generaal van Britsch-Indië, is in het huwelijk getreden met Miss Stella Charnaud, die hem vroeger als eerste secretaresse ter zijde stond. SOMBERE MEENING. De ..Msbde" had een onderhoud met directeur-generaal van arbeid, den Zaalberg. Wij ontleenen daaraan o.a. volgende algemeene toestand is ellendig en sprankje licht! Gaat u maar na: de f „Conrad" weg, Rijkée dicht, Burger- t geen werk, de „Gusto" bijna uit, Wil- ontsloeg op groote schaal. Onze tiel-lndustrie ziet haar export ver- tigd: zij leed in 1929 groote verliezen I voorraden, maar nu is er een bedrijfs- Jlies van duizenden guldens per week. et onzen scheepsbouw, een van onze is-industrieën, waarop ook de machine istrie rust, is het absoluut mis. .ardewerk? Fffft Glas? Een scherende handbeweging. ~iamant? Zoo goed als weg!" is slecht, behalve dan met wat ver ekering-maatschappijen of hypotheek- "^ken en hier en daar een uitzonderlijk rijf. eenige vlasspinnerij te Tilburg !ht om haar bestaan, lan kranige industrieelen danken we, lt in groote concerns Nederland wat mee - praten heeft, maar dit heeft ook na men als de heeren gaan uitcijferen,waar Ihet bedrijf het voordeeligst inkrimpen, -elukkig houden we de kunstzijde te Ede weet tenminste niet beter), nu Milaan oten wordt, maar de Unilever zet maar jn. in verband met concentratie, zes !Pfabrieken stop: te Gouda, Zutphen, [PPel, den Dolder, Leiden. Het is ;1 erg. a ziet u dan onze reederijen eens: al- i de Indische lijnen houden het uit. llioenen en millioenen zijn weg 't Is ïmaal niets. En als ik nu maar een Ankje licht zag, maar ik zie geen licht!" een bitteren lach: „Amerika distri ct ook geen optimisme meer. Het P smiling" is weg in het land, waar werkloozencijfer hooger is dan in opa. -p daar komt de klap tegen onzen ins land'r Z'6t U de zwaks'e Plekken in ,,Het Noorden is heelemaal nul, maar ?rah'S ?00ral landbouw. Twenthe wankelt, low u waar we haast nooit werkloos- - nadden, ziet er nu talloozen in de werkverschaffing. Alleen Helmond heeft er duizend. In Eindhoven merkt men nog niet zooveel, want Philips ontsloeg vooral ongehuwden en vreemdelingen, die terug gaan naar hun oude woonplaatsen". „Maastricht met zijn glas- en aarde werk is heel somber. En daarbij overal werkloosheid op het platteland. De werven voor den bouw van zeesche pen hebben bijna niets te doen. En geen werk in het vooruitzicht. Hier kan de toe komst beteren. Dit is niet het geval voor den binnenscheepsbouw. Deze wordt niet beter: natuurlijk gevolg van de wijziging der techniek. In het schippersbedrijf wordt zwarte honger geleden!" De oorzaken? „Er zijn er tweehonderd, behalve de oorlog, die van alles de schuld is. Sommigen zoeken het alleen in den landbouw. Hier zijn de bronnen verplaatst: wij brengen onze bloemen naar Nice en op de Zwit- sersche Alpen, maar moeten op de Lon- densche markt concurreeren met de Australische boter". Verandering van handelspolitiek? „Ons land is 't allerkwetsbaarst. Wij moeten het van in- en uitvoer hebben". Een tol-unie met Duitschland? „Dit ware fataal, want onze weg gaat ook over zee". En een tol-unie met België? „Zou niets dan voordeel zijn. We heb ben zooveel overeenkomst". Men zegt, dat u, de „roode" Direc teur, heil ziet in verlichting der sociale lasten. Is dat zoo? „Ik ben altijd de hardste propagandist geweest voor een goede sociale wetgeving, maar bovenaan staat de noodzaak om te leven. Wij zijn zoo diep in den put, dat alles helpt. Alle kleine beetjes helpen to be or not to be. Wat nog werkt, werkt meestal met verlies of met kleine winst. Het is een wedstrijd van uitgemergelde menschen. Vergeet niet, dat de winst marge slechts een klein percentage is van de totale productie-kosten. Waar men vroeger over heen stapte bij een wette lijke regeling, moet men nu voorzichtig kijken als men lasten legt op een bedrijf. Als men weer maand-balansen ging ma ken, zou men nog heel wat meer zure gezichten zien. De balans-ellende is nu weer even voorbij." De boeren? „Ik heb er diep medelijden mee. Maar ik moet toch eerlijk zeggen: elke steun aan den landbouw (niet aan de boeren) gaat af van de rendabele bedrijven. Ik weet heel goed, hoe treurig het lot is van de arme menschen op het land. Maar de rest van ons bedrijfsleven staat er even erg voor als de landbouw. Ik kan den rechtstreekschen steun aan niet-rendee- rende takken van landbouw niet bewon deren'. Maar wij kunnen de boeren toch niet laten verhongeren? „Natuurlijk niet. Maar als een groot-in dustrieel moet sluiten, leggen we dan geld op tafel? Ik krijg hier ook gewezen mil- lionnairs en tonnairs." Vergeet u het ontzaglijk belang van den landbouw voor ons volksleven niet? „Ik denk er aan, maar de industrie heeft onbeperkte mogelijkheden, de landbouw niet. Onze bevolkmgs-aanwas is aange wezen op de industrie. Onze metaal-in dustrie had in 1904 slechts 70.937 tegen on gevallen verzekerde arbeiders, in 1929 173.364. Het index-cijfer steeg van 100 tot 239. „Ik gun den landbouw alle goeds, maar het geld moet in elk geval ergens van daan komen." ,Op geen millioenen na weten we wat de werkloosheid ons zal kosten. En de in komsten?" Het Leeningsfonds werkt weer „Voor het Rijk. ja. maar de gemeenten? Ik zou binnenkort niet graag ergens wet houder zijn. Het wordt overal misère". Men fluistert, dat op de Rijksbegroo- ting ruim vijftig millioen tekort geraamd wordt. „Zou mij niets verwonderen.Het Rijk heeft ook nog veel te weinig over de ge- meente-financiën te zeggen. 250.000 werkloozen! En er zullen er veel meer komen. Berekent u dat eens. Wij moeten voor een groot deel mede door In- dië bestaan. Onze metaal-industrie ver lamt ten deele omdat er geen bestellingen van machines voor de Indische bedrijven komen En de textiel? Indië zou zijn in voerrechten kunnen verlagen, maar de schatkist daar staat er ook slecht voor." Dus u wil toch loonsverlaging? „Wij leven op zeer hoog peil. In geen land worden hooger eischen gesteld aan woning, kleeding en voeding. Nu de groot- handelsprijzen zijn gedaald de vraag naar tal van wareD desondanks gering blijft, is de waarde van den arbeid verminderd. Dit feit negeeren maakt Nederlandschen ar beid (via het product) onverkoopbaar. Wij moeten helaas! naar een lager niveau. Het is moeilijk, maar de werkloosheid is een veel en veel grooter kwaad dan alle an dere verslechting op sociaal terrein. Ik ban liever de werkloosheid uit, dan dat heel Twenthe drie of vier dagen per week werkt. Men derft daar tot 30 pCt. van het loon. Wie zal dan nog over 10 pCt. loons verlaging klagen?" Maar het begin? „Ja, men begint aan de onbeschutte be drijven, aan de armsten. Dat is juist het ellendige." Heeft een gemeente-arbeider dan te veel? Denkt u eens aan zijn huishuur b.v. „Ja, hoe komen die huizen zoo duur? Er is ook vak-egoïsme. En wie betaalt den ge meente-arbeider?" En Rusland? „Een ontzettend gevaar! Blijvend? Daar over durf ik niet oordeelen. De berichten zijn te tegenstrijdig. Maar zij maken de markt totaal kapot en indien zij een ge neratie willen „opstoken" in den letterlij ken zin des woords. kan het nog veel er ger worden." U is wel erg pessimistisch! „Kan ik anders? Mijn totale kijk is zoo somber mogelijk. Alles is noodig om ren dabele ondernemingen sterk te houden. Voor overbevolking ben ik niet bang. maar als de boel weer gaat marcheeren, zal men pas zien hoeveel er veranderd is. Vele men schen begrijpen het niet, maar er zullen heeie nieuwe verhoudingen ontstaan zijn, zooals na den dertig-jarigen oorlog en den Napoleontischen tijd KASTEKORT. Men meldt aan het Dagblad v. N.B. uit Philippine: Naar verluidt is bij een dezer dagen ge houden kas-contróle op de bescheiden van den onlangs overleden ontvanger griffier van den Phiiippinepolder, den heer E. C„ een kastekort geconstateerd van ongeveer f. 4000. Naar het blad verneemt, zal Zater dag a.s. een officieel onderzoek plaats vin den. o MOTORFIETS TUSSCHEN TWEE AUTO'S Vannacht om halfeen is op den Binnen weg te Rotterdam een motorfiets, waarop twee personen gezeten waren, tusschen twee auto's bekneld geraakt. Een der be rijders is gedood, de ander is met zware verwondingen naar een ziekenhuis ver voerd. MOTOR TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een uit de richting Utrecht komende motorrijder is gistermiddag te ruim 2 uur te Duivendrecht, in de bocht bij den onbe- waakten overweg, tegen een boom gere den. De motor had een zeer groote snel heid en passeerde nog, voor de botsing plaats had, een met geringe vaart van de tegenovergestelde richting komenden open auto uit Amsterdam aan den verkeerden kant. De motorrijder en een op de duo zittende vrouw kwamen te vallen, doch liepen geen ernstige kwetsuren op. De motor werd zwaar beschadigd. VERDRONKEN. Gisterenmiddag, terwijl enkele jonge lie den in de Maas bij Oss aan het zwemmen waren verdween plotseling de 19-jarige zoon der weduwe Verhammen in de diepte. Pogingen tot redding konden niet baten. Het lijk is nog niet gevonden. De 15-jarige G. Broersma uit Leeuwar den kampeerde met een vriendje te Zuid- wolde (Dr.). Toen zij in een meertje wilden gaan zwemmen heeft B. zich te ver ge waagd en is verdronken. De ouders van het slachtoffer waren met vacantie. 9 Ter hoogte van Borgharen is in het Julianakanaal een bader verdronken. Ter hoogte van Gronsveld is Woensdag avond in de Maas te Maastricht verdron ken de ongeveer 25-jarige v. d. B., wonende te Maastricht. 9 Te Zwartemeer (Emmen) is het 5-jarig kind der familie S. te Water geraakt en verdronken. EEN ONEERLIJKE COMMISSIONAIR. Verduistering van ruim f. 8000. De Haarlemsche politie heeft een een- en-vijftigjarigen commissionair in effec ten aangehouden, verdacht van verduis tering ten nadeele van een zijner cliënten voor een bedrag van f. 8265. De verdachte heeft bekend en is aan de Haarlemsche justitie overgeleverd. Hij heeft het ver- I duisterde geld ten eigen bate aangewend, DE „HOLLAND" van de reederi] Doeksen, die in de vaart zal worden genomen op den dienst Harllngen, Vlieland, Terschelling.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5