Scherts In Schets. 72ste Jaargang DINSDAG 4 AUGUSTUS 1931 No. 21894 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. EEN HANDIGE UITBREKER. BURG. STAND VAN LEIDEN BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. TERAARDEBESTELLING J. G. N. ROMSWINCKEL. Onder zeer groote deelneming uit de kringen van het Leidsch studentencorps is gistermiddag op de Algemeene Begraaf plaats te Den Haag ter ruste gelegd het stoffelijk overschot van den heer J. G. N. Romswinckel, student hier ter stede, die door een noodlottig ongeval te Was senaar om het leven is gekomen. Op het kerkhof zagen wij vertegenwoor digers van het Collegium van het Leidsch Studentencorps, clubgenooten en tal van vrienden. Voorts verschillende marine autoriteiten, vrienden van den vader, on der wie de oud-minister Cohen Stuart, de vice-admiraals Schreuders en Zegers Rijser generaal Cazaux v. Staphorst, kolonel Hoven, Scheil, hoofdofficier Kon. Marine, de oud-zee-officieren Duniop, jhr. Elias, van Renterghem en Putman Cramer en verder o.a. J. W. J. baron Taets van Ame- rongen, interdant der Kon. Paleizen, jhr. W. Engelen van Pijlsweert. E. Canneman, referendaris Dep. van Onderwijs, K. en W. mr. H. R. van Maasdijk, directeur Ned. Bankinstelling, mr. J. Lieftinck en W. G de Knokke v. d. Meulen uit Voorburg. In den stoet bevonden zich met de fami lie de vrienden van den overledene de lieeren van Ketwich Verschuur en Hane graaff, welke laatste met den ontslapene het noodlottig ongeval heeft meegemaakt. Er waren zeer talrijke bloemstukken, waaronder van het Collegium, van de Commissie van Orde en Vertegenwoordi ging en van de Leidsche vrienden. Aan 't graf heeft een zwager ir. C. Rueb, namens de familie een dank- en afscheids woord gesnroken, het Collegium dank ge zegd voor zijn aanwezigheid en de woor den van een der leeraren van den ont slapene aangehaald, die de familie zoo kenschetsend had geschreven, dat hij Joost Romswinckel had leeren kennen als iemand vol eenvoud, eerlijkheid en harte lijkheid. Met het strooien van bloemen was de droeve plechtigheid, naar wij in het „Vad" lezen geëindigd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: Coöp Land- en Tuinbouwersaankoop Ver. Ons Belang" G. A.. Florisschouten- straat 17. Sassenheim, handel in land- I bouwbenoodigdheden. Uittredende voor- li zitter J. w. Marbus. Uittredend bestuurs- 1 lid W. Warnaar. Nieuwe voorzitter W. Warnaar, Sassenheim. Nieuwe leden com missie van toezicht R. H. Beerhorst. A Frijlink Jr., Sassenheim en J. van Konij nenburg, Noordwijk. DE VICTORIA REGIA BLOEIT. Heden- en morgenavond ter bezichtiging. Zooals wij onlangs hebben aangekon- j digd, bloeit de Victoria Regia in den Hortus Botanicus der Leidsche Universi teit Teneinde het publiek gelegenheid te geven hiervan mede te genieten zijn de tuin en de Victoria Regia-kas heden- en morgenavond (4 en 5 Augustus) van 9—11 uur geopend. De toegangsprijs be draagt f. 0.25. RICHARD BOER. Directeur der Muziekschool. Door commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier is tot Directeur der Muziekschool benoemd de heer Richard Boer te Amsterdam. Richard Boer is 30 Juli 1890 te Leeu warden geboren. Hij is eer. zoon van wijlen prof. dr. R C. Boer te Amsterdam. Na zijn gymnasiumtijd heeft hij van 1906—1909 gestudeerd aan het conservatorium te Amsterdam. Na met goed gevolg het eind examen te hebben afgelegd volgden studies bij Willem Mengelberg, bij Harold Bauer te Parijs en aan het conservatorium te Keulen waar hij lessen volgde bij Stein- bach voor dirigeeren. bij Carl. Friedberg voor piano. Na een korte werkzaamheid als stedelijk muziekdirecteur te Leeuwar den werd hij in 1915 benoemd tot Stad- tischer Musikdirektor te Luzern. In dit ambt rustte op hem een veel omvattende taak. Naast het directeurschap der stede lijke muziekschool met het daaraan ver bonden geven van theoretisch en practisch muziekonderwijs was hij belast met de leiding der symphonieconcerten der „The ater-und Musikliebhabergesellschaft" en van de groote muziekuitvoeringen in de Hofkirche, terwijl 'de directie van den stadtischen Konzertverein en van Ue groote koorvereenigingen (gemengd en mannenkoor) een niet onbelangrijk deel van zijn ambtstaak uitmaakte. Gedurende twaalf jaar heeft de heer Boer aan het hoofd gestaan van de muzikale beweging te Luzern. In die periode heeft hij met tal van groote koor- en orkestuitvoeringen roem ingeoogst. In 1922 o.a. met een vier kaci herhaalde uitvoering van Verc'i's Requiem met een koor van 700 zngeressen on zangers en e?n orkest van 100 musici. In de eerste uit voering ter plaatse bracht hij de Mat- thaus-Fassion en de Missa Solemnis. In 1927 in ons land teruggekeerd werd hij hooldieeraar aan het Amsterdamsehe conservatorium voor clavecimbaal. Sinds dien verscheen hij meermalen als pianist, ook als begeleider, op het concertpodium. De heer Boer zal zich te Oegstgeest vestigen. Van zijn werkzaamheid in onze stad mag veel worden verwacht. Vooral als de aanhangige fusie v. de Maatschap pij voor Toonkunst met de Leidsche afdee- ling van „Bevordering" haar beslag zal krijgen. Dat ware te wenschen voor een i gezond muziekleven in onze sleutelstad I De burgerij van Leiden en Omgeving heeft I dat in haar hand. Moge deze benoeming een opwekking zijn tot steun van het fusieplan der beide vereenigingen. De dames J. M Corba en J. G. van UIden alhier zijn te Rotterdam geslaagd i voor het examen nuttige handwerken De heer J. W. van der Reijdon alhier I is geslaagd voor het examen hoofdakte. Geslaagd is voor het examen nijver heidsonderwijs akte N. K. H. van Berkel alhier. Tot klerk bij de Rijks-directebelastin- gen te Noordwijk is benoemd de heer C. Koekebakker alhier. De algemeene synode der Ned Her vormde Kerk heeft uit de generale kas een toeiage verstrekt van f. 300.voor den godsdienstonderwijzer hier ter stede, tot het bezoeken van gemengde gezinnen. In aansluiting op het bericht van gisteravond deelen wij thans mede, dat de monster-collectie van producten uit Noord-Mantsjoerijé o.m. de volgende han delswaren omvat: manufacturen, wollen stoffen, diverse wollen en katoenen ga rens, voedingsstoffen i als soyaboonen enz.), lederwaren, verfstoffen en papier waren. De bezichtiging dezer monsters is opge steld op de reeds aangegeven dagen des voormiddags van 912 en des namiddags van 25 uur. Eene omschrijving der diverse artikelen met opgave van prijzen enz. is mede ter inzage aanwezig. GEBOREN: Johanna Gerda. d. van'W. den Heeten en J. Passchier Louis Alexander, z. van A van Brero en M. C. Knol Hendrik Adriaan, z. van M. van Tol en C. Werther Catharina Maria, d. van B Verplancke en C. Langezaai Johannes Hendrika, d. van P. de Jong en H. Taffijn Willy Maria, a. van P. van Eekelen en C. van der Schaaf Hubertus Leonardus, z. van C J Hoogenboom en H. Peperkamp Hendrik Leonardus. z. van H. L. van Kam penhout en J van den Berg Hendrika, d. van H van Bakkum en H. Azier. GEHUWD C. Chr. van Ingen jm. en M Kool jd. OVERLEDEN W E. Stouten—Stol wed. 73 j. - Graaf d 2 j. G Meiman z. 1 d. I. de GEVESTIGD: Zooals wij gisteren uitvoerig hebben bericht, is een arrestant er in den nacht van ^ondag op Maandag in geslaagd uit zijn cel in het politiebureau alhier te ontsnap pen. Onze foto toont het nauwe gat ter grootte van 25 bij 30 centimeter, waardoor a ïltJ)r?ker wist te ontkomen. Na door het gat te zijn gekropen, heeft hij zich aan ue daklijst omhoog getrokken en zich vervolgens aan de andere zijde laten afzakken M. S. A. Bitter, Rijnsb.weg 147 Ch. M. Bobe, Utr Veer 7a H. W Bobe, dienst bode, Utr Veer 7a N. B. Buiteman, automonteur Merelstr. 3 G. Claassen, kellner. Oude Vest 39 G. F. Enseling en fam., monteur, Maredijk 159 H. J. Geenjaar teekenaar, R. en Schiekade 95b A Gerritsen winkelier, Haarl.str. 91. D F Groeneboom Rijnsb.weg 10 A. Grothoff. electricien. Noordeinde 47 J. Grothoff, electricien. idem J. R. Haack, monteur, Heérenstr. 128 L. de Haan fa- brieksarb., Oranjegr. 68 A. M. de Heij, dienstbode. Rapenburg 83 M. Kluis-van Kempen, H. Rijndijk 150 J Koningen, Marienpoelstr. 27 J Koningen idem W Krom, L. Agnietenstr. 9 J. B van der Laan, slager, Magd. Moonstr. 15 D. Lautenbach, opz teekenaar, Heerenst. 4 L. J. Liezenberg, Stationsw 2 M. J. Ligtvoet. dienstbode, Pr. Wilhelminastr. 35 J Lodder en fam., landbouwer, Rijnsb.weg 77 R. Lijsten en fam., depot houder, Jan Lievenstr 21 M. Molenaar, diehstbode H. Rijndijk 45 E. M. L J. Noordman, Haagweg 5 J. Oldenkamo en fam., aannemer wegenbL. Morschweg 37 J. 3 W. Pieters, verpleegster. Witt.e Singel 27 J. H M Plasmeijer, dienst bode, Langebrug 13 G. van Raaij. H. Rijndijk 19a M J. van der Reek, wa genmaker, Hansenstr 42a W G Roe- lofsen, verpleegster, Terweepark 3 N. van Rooijen en fam., winkelier, Pres. Steinstr 13 H Rosenbleck, dienstbode, ApothekersdijV 11a J N. van de Rotte, Heerengr 27 E. Schipper, dienstbode, Plantsoen 27 A. Ch. Lodder-Staal, 3 Oc- toberstr. 53a C. Timmer, controleur, Tuipenstr. 16 C. H. Trumpie, dienst bode, Witte Singel 103 M. Linschooten- van Vliet, Tuipenstr. 9 M. A. H. de Vroom, Leeuwerikstr. 6 H. E. van Wijk, hulp in de huish Steenstr. 35a M. E. M. C Wouterlood. Plantage 9. VERTROKKEN. B. Th. A. Alofs en fam., Oegstgeest, de Ivempenaerstr. 23a PA. van Amster dam, Haarlem H. Mullierstr. 32 L. K. van Tol-Anneeze. Lisse. Hoofdstr. 475 S. C. Brugman-Bos, Rotterdam, Een- drachtstr 159a A. W. van den Bosch, Overschie. Schoolstr. 6 G Bruggen- wirth, Amsterdam, Nw. Keizersgr. 110 A. Budke en E. Budke, Osnabrück M. J. Denis, Den Haag, Westeinde 132 C. J van der Eng en fam., Voorschoten, Leidscheweg 192 K. H. Gaudlitz, Oegst geest, v. Assendelftstr. 6 G. Geijtenbeek, Haarlem, Oranjestr, 63 J. Hartog, Oegstgeest, Duivenvoordestr. 21 W. j. Hasselbach, Oegstgeest, Geversstr. 48 J. G. B. van Heek en fam., Den Haag, Bankastr. 125 G. J. van Itterbeek- Hueber. Ledenbergh, Fr. de Coninckstr. 26 M. Vogelenzang-de Jong, Gorinchem, Arkelsche Onderw. H. de Jongh, Am sterdam, Gr Florisstr. 25 III J. H. Keu- nen en fam Luik, Boulevard de Const. 6 J. W. de Klein. Den Haag, Galileistr. 177 M Knottenbelt, Diepenveen, Lutje Hus J. C. Kuipers, Heythuizen, de Heij- bloem A. H. Kuiters, Den Haag, Vail- lantlaan 453 J P C. Kuijs, Beverwijk, Alkmaarschew. 4 E. C. Rieke-Landweer, Oegstgeest, Fred. Hendrikl. 10 J. L. Le- get, Den Haag, Deimanstr. 300 A. S. van Leiden, Amsterdam. Rozengr. 21 D. F. Ligtvoet en fam., Oegstgeest, v. As sendelftstr. 6 G. F. D. Locher, Rotter- dpam. Lange Geer 155 L. Margadant, Den Haag, Valeriusstr. 74 B. Mees, Rot terdam. Parklaan 5 H. H. Mooy, Parijs, Aven. Carnot 9 E. Muijlwijk, Maarssen, Amsterd. straatw. 116 A. M. Th. J. Na- ninck, Tilburg, Bredaschew. 138 J. Ooijendijk, Oegstgeest N. C. Oud en fam.. Amsterdam, Soerabaiastr. 44 II Ch. C. P. Pacilly, Oudenbosch, Bosschen- dijk A 252 H. H. J. Peeters, Oegstgeest M. van der Ploeg, Sassenheim, J. P. Gouverneursl. 12 D. Roest en fam., Ai- phen a. d. Rijn, Grijpesteijnstr 13 W. de Roode. Amsterdam, v. Oldenb.str. 82 hs. M. Schmale, Rotterdam, W. Val- kenoordschew. 157a C. M. D. van den Engh-Schuchmann, Den Haag, Rogge- veenstr. 193 K. H. A. Sillevis en fam., Maarssen, Amstrd. straatw. 116 P. van Amsterdam-Smeele, Haarlem, H. Mullier- straat 32 D. A. van der Mey-Snel, Waarder 191a G. H. Spuljman, Batavia, Para Pattan 30 W. C. Stammers, Kat wijk, Zeehospitium A. Marijnissen- Verra, Katwijk, Jan Tooropstr. 10 W. Victor, Nijmegen, Groesb. weg 436 M. G. Vinkesteijn, Amsterdam, Haarl. dijk 75 L Wassenaar, Delft, Groenlandschel. 2C N. Weijsenfeld, Amersfoort, Utrecht- scheweg 2 T. Wiersma, Hillegom, Leid- schestraat 151 M. G. Zuidam, Utrecht, Voor Clarenburg 8 Th. H. van der Zij den, Muiden, Zeest A 98. OP GROOTEN VOET LEVEN. UITVOERING HARINGWET. De uitvoer van milkers naar Amerika en Canada. Onlangs hebben wij melding gemaakt van adressen van de Kamers van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden en voor de Beneden-Maas te Vlaar- dingen en van eenige exporteurs van haring naar Amerika en Canada, inzake de uitvoering van de Haringwet met betrek king tot den uitvoer van milkers naar Amerika en Canada. Naar aanleiding van deze adressen schrijft het bestuur van den Bond van Nederiandsche haringexporteurs: De haringcontrole heeft niet bij her haling over dit onderwerp met belang hebbenden gesproken, integendeel, dit ge schiedde slechts éénmaal en het is juist een grief van den Bond, waarvan toch alle exporteurs nagenoeg lid zijn, dat buiten dit lichaam om. plotseling de aankondi ging geschiedt, dat het in de bedoeling ligt van de Regeering, dat een verstrekkende maatregel zal genomen worden. Het onderwerp Milkers heeft intusschen alle aandacht gehad bij het bestuur van den Bond; de moeilijkheid schuilt in de juiste toepassing van de controle. Onge twijfeld zal zulk een controle gemakke lijker door 'n particulier lichaam tot stand kunnen gebracht worden dan door 'n stroef werkenden rijksdienst, wat zelfs voor eiken leek duidelijk is. De Bond ver zocht dan ook den Minister, alvorens tot dezen maatregel over te gaan, het resul taat af te wachten van de nog hangende bespreking over de overneming van den controledienst onder Rijkstoezicht door particulieren (d.w.z. door de belangheb benden) Het komt het bestuur van den Bond duizendmaal beter voor iets langer te wachten met het nemen van een maat regel, dan dat deze overhaast tot stand kome, waarvan de noodlottige portée eerst blijkt bij de toepassing, waarin dan echter geen verandering meer ls aan te brengen. Ofschoon dan ook het bestuur van den Bond niet elk détail van het adres door de Kamer van Koophandel voor Rijnland, aan den Minister gericht, onderschrijft, is het 't in hoofdlijnen zeer zeker met dit adres eens. De Bond van Nederiandsche Haring- exporteurs heeft niet alleen te waken voor eenlingen of een groep van belanghebben den, welke handel drijft de De Vereenigde Staten en Canada; de consequenties aan dezen maatregel verbonden, strekken veel verder dan men op 't eerste gezicht beoor- deelen kan: zou het voorbeeld niet onlo gisch zijn, dat waar de Regeering nu een keur of soort wenscht in het leven te roe pen voor één streek, zij deze later niet ook voor andere streken In toepassing zal wen schen te brengen, waar wellicht ook andere of dergelijke mistoestanden, indien men dit zoo noemen, wil bestaan? In werkelijkheid is slechts eenmaal deze zaak ter sorake gebracht en wel op 19 Februari 1930. De notulen van deze ver gadering zijn gehouden door den dienst zelf. Duidelijk staat hierin te lezen, dat na bespreking besloten wordt deze controle niet door te zetten; tusschen haakjes ech ter schrijft het hoofd van den dienst, de heer Janssens. dat hij zich toch niet ge heel vereenigen kan met dit genomen be sluit en aan de ambtenaren opdracht zal geven verder toezicht te houden gedu rende het komende jaar, waarop hij dan rnet zijn voorstel al dan niet wenschte terug te komen. En nu bereikt ons plotse ling en geheel onverwacht het bericht, dat door den dienst voorstellen tot con trole aan den Minister zijn ingediend, ter wijl niet het minste gewag gemaakt wordt, op welke wijze deze controle zal worden uitgevoerd, waarover dan ook belangheb benden nog steeds in het duister tasten. Het bestuur van den bond stelt zich de vraag: wat hangt ons. exporteurs, in deze, toch al zoo ontzettend moeilijke tijden, nog verder boven het hoofd? Het is ver langend naar een particuliere vereeniging onder toezicht, waarin ook eenige zeg- gingsschap aan belanghebbenden, dus ook aan exporteurs, gegeven zal zijn. - .,N. R. C." BINNENLAND. Tot directeur der Leidsche Muziekschool is benoemd de heer Richard Boer te Am sterdam (Stadsnieuws, 1ste Blad). De Zoetcrwoudsche raadsverkiezing voor Ged. Staten (Uit de Omstreken. 3de Blad). Een K. L. M.-vIiegtuig te Waalhaven gevallen. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Besprekingen der Duitsche regeering. (Buitenland, 1ste Blad). Bomaanslag in een trein in Zuid-SIavië (Buitenl. Gemengd 2de Blad en Tel., 1ste Blad). De poging om het record voor een vlucht om de wereld te verbeteren opgegeven. (Tel., 1ste Blad). DE DUITSCHE CRISIS. Antwoord aan den heer Kortenfcorst. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft in antwoord op de vragen van het Kamerlid, den heer Kor- tenhorst medegedeeld, dat het der Regee ring bekend is dat ten gevolge van de jongste Duitsche noodverordening de banken slechts in beperkte mate betalin gen verrichten en dat dientengevolge Ne deriandsche crediteuren in onvoldoende mate betalingen van hun Duitsche debi teuren hebben kunnen krijgen. Het gevolg hiervan is, dat meermalen Duitschers Ne deriandsche producten niet hebben ge kocht tegen contante betaling, hetgeen vooral nadeel heeft berokkend aan de producenten van snel aan bederf onder hevige artikelen, met name aan de arti kelen van land- en tuinbouw waarvan de afzet voor een belangrijk deel naar Duitschiand nlaats vindt. In verband met het tijdelijke karakter der door de Duitsche Regeering getroffen maatregelen, acht de Regeering het oogen- blik nog niet aangebroken om te over wegen in hoever de Regeering maatrege len kan nemen om de Nederiandsche crediteuren ten deze behulpzaam te zijn. A. H. GERHARD. Zal voor het Kamerlidmaatschap bedanken. Naar aanleiding van het bericht, dat „de federatie Amsterdam der S. D. A. P. den heer A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer en van Ged. Staten van Noord-Holland, voor de keus heeft gesteld voor één van die beide functies te bedan ken", deelt „Het Volk" mede. dat reeds vóór candidaatselling voor de Prov. Staten Gerhard verklaard had dat, indien hij weer tot gedeputeerde zou worden gekozen, hij één der beide functies zou neerleggen. Naar het blad verneemt, zal de heer Gerhard in September voor het Kamer lidmaatschap bedanken. Opvolgster van den heer Gerhard in de Kamer is mej. A. de Jong. secretaresse van den Bond van Arbeiders en Arbeid sters in de Kleedingindustrie. UIT DE METAALNIJVERHEID. De arbeiders verwerpen de C.A.O. Naar wij vernemen, zegt het „Hbld.", heeft de christelijke organisatie van metaalbewerkers het ontwerp-collectief contract met een kleine meerderheid aangenomen, de R.K. en „moderne" bon den hebben het echter met groote meer derheid verworpen. Uit samentelling van alle stemmen der verschillende organisa ties blijkt, dat er vijfmaal zooveel tegen- als voorstanders waren. Het staat nu dus vast. dat in de metaal nijverheid een contractlooze periode in gaat en wel vandaag reeds. De „landelijke regeling" voor de leden van den Metaal- bond. welke verleden week is vastgesteld, treedt nu in werking. Zij zal zoo snoedig mogelijk aan de belanghebbenden worden toegezonden. Voor zoover wij konden nagaan zijn conflicten, ais gevolg van de verwerking, niet dadelijk te wachten. DE K. L. M. Prinses Ingrid van Zwed-.i. Opnieuw heeft Prinses Ingrid van Zwe den haar vertouwen in onze Nederiand sche luchtvaartmaatschappij bewezen. Zij reisde gisteren met haar hofdame per K L. M. van Londen naar Malmö. Het vliegtuig, de P.H.-A.F.V.. een Fokker F XII, uitgerust met 3 Pratt Whitney Wasp motoren van 450 P.K., werd bestuurd door den bekenden piloot Geysendorffer.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1