(TJoncfu) 's Wat de vrouw draagt. De mode in vroegere tijden. 72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 Augustus 1931 Vierde Blad No. 21892 DE RELIQUIEN VAN ST. KATHARIJN. 5Ten bizondere vullingen^ VOOR DE HUISVROUW. RECLAME. mind., omsl., 4 r.; 184ste 1 recht, minde ren. omsl., overh., 1 r„ omsl., overh., 1 r. minderen, omsl.. overh., mind., omsl., overh.; 186ste: de 1ste steek van elke naald op de vorige naald zetten en breien' omsl., 1 r„ omsl.. overh., 1 r„ omsl., dubb. mind., omsl., overh., mind omsl.. dubb. mind.; 188ste: omsl.. overh., omsl., overh., 1 r., omsl., 1 r„ overh., omsl., overhomsl., 1 r.; 190ste: omsl,, 2 r., omsl., overh., 1 r., mind., omsl., 2 r. ,omsl„ 1 r.; 192ste: 6 r.. omsl dubb. mind., omsl.; 194ste; 7 r., dubb. mind., 7 r.: 196ste: 3 r„ omsl., 3 r.. dubb. mind.; 197ste: recht; 198ste wordt afgehaakt; boven 7 lossen, beneden steeds 3 rand-stokjes in 1 vaste samentrekken daarna rondom een lange franje in de gaatjes knoopen van de 2de kleur. Om misverstand te voorkomen, geef ik hier even de omschrijving der gebruikte uitdrukkingen: omslaan is: de draad om de naald slaan; minderen is: 2 steken samenbreien; dubbelminderen is: 1 steek afhalen, 2 steken samenbreien en den afgehaalden steek over de mindering halen: overhalen is: 1 steek afhalen, 1 steek breien, den afgehaalden steek over den gebreiden halen Een andere lezeres vraagt naar de zig zagsteek voor 't haken van een trui. Nooit van de zigzagsteek gehoord! Wat bedoelt u daar eigenlijk mee? Zigzagpatroon soms? WARME ZOMERDAGEN OP KANTOOR zijn werkelijk geen pretje; het doet er niet toe of we de vacantle nog te goed hebben of dat we na de heerlijke dagen van ont spanning weer druk in ons dagelljksch doen zijn. Daar de meeste vrouwen tegenwoordig echter een baan hebben, is er helaas geen pardon en daarom is het maar het ver standigst „gute Miene zum heissen Tage" te maken en net te doen alsof er niets heerlijkers bestaat dan de zomerdagen op kantoor door te brengen. Natuurlijk is het dom, je op heete dagen door warme klee- dingstukken te laten hinderen. Onder deze omstandigheden komt het minder op een elegante, dan op een doelmatige luchtige kleeding aan, waarin je van de hitte bijna niets merkt. Veel vrouwen is 't mogelijk, haar straat- kleeding op kantoor te verwisselen tegen een luchtig toiletje; in veel gevallen echter is het noodzakelijk de kleeren die op straat gedragen worden ook op kantoor aan te houden. Het is natuurlijk van het grootste belang in dat geval een goede keuze te doen, want niets is onverstandiger dan in kleeren rond te loopen die ons de hitte ondragelijk maken. De mode brengt overigens de meest ver schillende stoffen die alle goed te was- schen zijn en snoezig staan. Behalve het panamalinnen zien we veel gestreept zijden linnen; naast de vele soor ten shantung zijn er ook nog verschillen de dunne fresco-achtige wollen stoffen, die zich uitstekend verwerken laten en ook buiten kantoor, dus op straat, uitstekend gedragen kunnen worden. Het model van een kantoorjurk moet altijd eenvoudig zijn. Het is de strenge zakelijkheid die hierbij in 't oog gehouden moet worden en waarbij de voorschriften, die de mode op dat oogenblik stelt, gevoegelijk achterwege kunnen blijven. De „zakelijkheid" wordt in zooverre ver keerd toegepast, dat deze vaak wordt ver wisseld met „nuchterheid" en dit is de grootste domheid, die men begaan kan. Door deze opvatting zou de daagsche klee ding er ellendig eentonig uitzien en dat kan toch nooit de bedoeling zijn, want. wanneer een vrouw zich bewust is. dat ze w goed en voordeelig uitziet, zal ze haar werk met veel meer plezier kunnen doen. Het denkbeeld, dat alleen primitieve kleeding de „flinke kracht" zou uitbeelden die niet aan uiterlijkheden verspild wordt, werd al lang tegengesproken en hoe lan ger hoe meer komt men tot de conclusie, dat ook de kleeding der werkende vrouw eenige emancipatie noodig heeft. Het spreekt vanzelf dat een vrouw met smaak onder geen voorwaarde op kantoor over dreven gekleed mag gaan en er voor moet zorgen steeds binnen de perken van den eenvoud te blijven. De modellen, die doen denken aan kleer- rnakerscreaties zijn hier buitengewoon op hun plaats, terwijl alle overvloedige gar neeringen zooals volants, belegsels en der gelijke vermeden worden. Veel liever houdt nien zich aan de rechte silhouette die on der alle omstandigheden sympathiek aan doet. Lichte garneeringen zijn hier zeer aan te bevelen want ze maken een vroolijken en vriendelijken indruk en kunnen ook makkelijk gereinigd worden, waardoor we dus waarborg hebben voor een smaakvol Japonnetje dat frisch blijft. Een viertal voor kantoor heel geschikte modelletjes hebben wij hier afgebeeld. Allereerst zien we een eenvoudig aardig Japonnetje met aan beide zijden een baan Plooitjes, die van boven dwars doorgestikt |Un. waardoor de zakken gevormd worden, ^hantung is voor dit model wel bijzonder geschikt en tegenwoordig wordt als plaats- ,"vaugei' veel het z.g. „Douppion" geko zen, dat we in verschillende kleuren te- In den jare 1401 heeft Hertog Aelbrecht van Beieren aan het Gasthuis van Sint Katharijne te Leiden vergund, „kleyne munt van duyten" te slaan zooals het te lezen is in het handvest. Op deze duiten was een rad te zien. van messen omgeven, zooals de vilders die gebruiken. Dit is het Wapen van het Gasthuys, verbeeldende de martilisatie van Sint Katrijn, te wier eere het hospitaal gesticht is. Want deze Heilige Martelares werd, het is zeer lang geleden, door de heidenen levend gevild en haar kuische lijf gevlochten op het rad. De reliquiën en gebeenten van deze heilige Catharina werden in het Gast huys met groote zorgvuldigheid bewaard. Bij ommegangen tot het verzamelen van aalmoezen ten bate van het Huys droe gen de broeders plechtiglijk den schrijn, die haar gebeente bevatte. Het was een Heiligdom van zeer groote kracht en het is geschied omtrent den tijd dat Otto van Gelre bisschop van Utrecht was en hij ging in den jare 1513 ter zaligheid in dat de broeders met het heilige kastken ommegingen en onvoor ziens omtrent Katwijk aan den oever der Zee gekomen waren. De zee nu wies zeer snel en zeer hoog, zij konden niet ontko men of wederkeeren en stonden versteld, niet wetende wat te doen. En een der broederen, groot betrouwen hebbende in de Heilige Maagd Catharina nam het kastken, waar de reliquien in besloten lagen en beschreef daarmede 'n kring, gaande om al de broederen henen En zie. de zee verhief zich meer en meer en was zeer woest. En het water liep op om den kring en wies zoo hoog in de lucht dat het wel acht ellen boven hunne hoof den stond. Maar niet één droppel kwam binnen den kring. Het water stond rondom hen als de muur van een ronden toren En de mannen, die er zich in bevonden, negen in getal, bleven droogvoets. Toen dan de eb kwam en de zee terug liep, traden zij uit den kring en verkond den het wonder van den Heiligen Schrijn, allen die het hooren wilden. En eerzame visschers die zeilden om trent de plaats waar de mannen stonden, hebben getuigd dat het alzoo geschied is in den jare ons Heeren 1504. Bovenstaande is uit „Legenden van Hol land's kust" van Carel Voorhoeve, binnen kort te verschijnen bij Boek en Periodiek, 's Gravenhage. RECLAME. No. XXII. 1856. IN DE OPERA. Vier zeer somptueuse avondtoiletten zijn in deze schouwburgloge vereenigd. Van links naar rechts: le. Avondjapon van zachtgeel satijn met geborduurde strooken op den rok en bloemen op het corsage; 2e. zacht rose jongemeisjes ja ponnetje, de strooken zijn met fijne „ruches" afgezet; 3e. bovenlijfje van grijze kant op donkerblauwen rok; 4e. Emplre- groen toilet met een „frisé"-tres gegar neerd. De rokken waren buitengewoon wijd en de lijfjes zeer nauwsluitend. 1856 was een jaar van groot modesucces juist op het gebied van avondjaponnen; men bracht nieuwe stoffen en gewaagde kleu- ren-combinaties op den voorgrond. C. V. genkomen (fleschgroen, havanabruin, 1 blauw in allerlei variaties) en ook I vaak met lichte kleine patroontjes be- I drukt is. Korte mouwen vinden zooals de foto laat zien, veel bijval. De hals en j I mouwen zijn afgezet met een rand licht linnen, piqué of organdy, dat we steeds verwisselen kunnen. Vaak worden verschillende stoffen ge combineerd en dit wordt vooral toegepast bij toiletjes die we een meer gekleed aan zien willen geven. Het tweede model illus treert dit idee, waarbij een geruit rokje van waschzijde gecombineerd is met 'n effen jakje (natuurlijk in de hoofdkleur der waschzijde). Dit, met een lichte kraag en manchetten als afwerking der mouwen en kruislings met een rij knoopen geslo ten staat alleraardigst. Wenscht men een uitgesproken kan toorjapon, die voor de straat heelemaal niet in aanmerking komt, dan is een practisch en makkelijk te reinigen mo del van een gestreepte zijdenlinnen wel het meest geschikt. Bonte waschzijde of linnen met vlakke rechte patronen, laat zich uitstekend met een effen materiaal combineeren en geeft hiermede een aardig effect, dat zeker niet alledaagsch genoemd kan worden. (Laatste afbeelding.) Het hoofdstuk „Kantoorkleeding" is overigens een onderwerp waaraan tot op heden veel te weinig aandacht geschon ken is. De vrouw van smaak zal haar best doen ook hierin een bepaalde stijl in het leven te roepen, zoodat het niet zal kun nen voorkomen, dat men af en toe op kantoor vrouwen of meisjes tegenkomt, aie door hun opdringerige kleeding on aangenaam opvallen. Aan den anderen kant is het weer raadzaam, de kantoor kleeding niet te veel te verwaarloozen, want dan zouden we al gauw den indruk krijgen van „Asschepoes" op kantoor. DE ZAKDOEK, die tot op heden alleen bij het avond toilet zichtbaar gedragen werd, heeft nu ook haar intrede gedaan bij de wandelgarderobe en wordt voor de helft zichtbaar in den buitenzak van den man tel of het korte Jasje van het mantelpak gedragen. Deze is dan van een fantmsiestof ge maakt, geruit of met moesjes hoe bon ter, hoe beter! Draagt men zoo'n zakdoek bij het reis toilet. dan is het aardig deze in overeen stemming te brengen met de shawl (afb. I) Het wandeltoilet en vooral ook de zoo veel voorkomende lichte zijden costuum- pjes krijgen door dit origineele detail iets heel aparts (afb. 2). Vindt u gebreide Iampekappen mooi Ik houd er niet van; maar mijn lezeres sen blijkbaar wel; t. m. ik kreeg een ver zoek om een patroon te beschrijven voor zoo'n kap voor een staande lamp. De vraagster schrijft er bij: ik bedoel een groot kleed, wat ik dan van gekleurde zijde breien wil en later franje er aan zetten. Hier heeft u wat u vraagt: brei met aluminium naalden no. 2 in 2 kleuren. U breit de lap in de rondte. Zet 7 steken op; 1ste toer recht; 2de toer: omslaan 1 recht; 3de en verder alle oneven toeren recht; 4de t. omslaan (d. i. de draad om de naald slaan), 2 recht; 6de omsl. 3 r.; 8ste omsl. 4 r.; 10de omsl. 5 r.; 12de omsl. 6 r.; 14de omsl. 7 r.; 16de omsl. 8 r.; 18de omsl. 1 recht, omsl., 6 r„ min deren, herhalen; 20ste: omsl. 3 r„ omsl. 5 r„ minderen, herhalen; 22ste omsl., over halen, 1 recht, minderen, omslaan, 4 recht, minderen; 24ste: omslaan, 1 r., omsl., dubbel minderen, omsl.. 1 r„ omsl.. 3 r„ minderen; 26ste: omsl., 3 r„ omsl., 1 r„ omsl., 3 r„ omsl., 2 r„ minderen; 28ste: omsl., 1 r„ omsl., overhalen, 1 r., minde ren, omsl.. 1 r„ omsl., overhalen, 1 r„ min deren, omslaan, 1 r„ minderen; 30ste omsl., 3 r„ omsl., 1 r„ omsl., overh., 1 r., minderen, omsl., 1 r„ omsl., overh., 1 r„ minderen, omslaan, minderen; 32ste: om slaan. overh., 1 r., minderen, omsl., 1 r., omsl., overh., 1 r., minderen, omsl., 1 r„ omsl.. overh., 1 r„ minderen, omsl.. 1 r.; 34ste: omsl., dubbel minderen, omsl., 3 r„ omsl., dubbel minderen, omsl., 3 r„ omsl., dubb. mind. omsl.. 3 r.; 36ste toer: omsl. 1 r„ omsl., overhalen, 1 r„ minderen, omsl., 1 r„ omsl., overh., 1 r„ minderen, omsl.. 1 r„ omsl., overh., 1 r minderen; 38ste t.: omsl., 3 r„ omsl.. dubb. mind., omsl.. 3 r„ omsl., dubb. mind., omsl., 3 r., omsl. dub belminderen; let nu op: 39ste toer niet dadelijk recht maar: eerst de andere kleur er aan maken en dan recht breien; 40ste, 41ste en 42ste óók recht; 43ste: om slaan, overh., omsl., overh., omsl., overh., omsl., overh., omsl., 1 r.; 44ste recht; 45ste omsl, overh.; 46ste, 47ste, 48ste en 49ste allemaal recht; 50ste toer weer 1ste kleur aanmaken en breien: omsl., overh., mind.: omsl., 1 r„ omsl., overh., minderen, omsl., mind., herhalen: 51ste en verdere oneven toeren allemaal recht; 52ste t.: omsl., mind., 1 r„ omsl., 1 r„ telkens herhalen 54ste toer: omslmind., 2 r„ omsl., 1 r.; 56ste: omsl., mind., 3 r„ omsl., 1 r.; 58ste: omsl., minderen, 4 r„omsl„ 1 r.; 60ste: om slaan, mind., 5 r„ omsl., 1 r.; 62ste: omsl., mind., 6 r„ omsl., 1 r.; 64ste: omsl., mind., 7 r., omsl., 1 r.; 66ste: omsl., mind., 8 r.. omsl., 1 r.; 68ste: omsl., mind., 9 r„ omsl., 1 r.; 70ste: omsl.. mind., 10 r., omsl., 1 r„ 72ste: omsl., mipd., 11 r„ omsl.. 1 r.; 74ste omsl., overh., 11 r.; 76ste: dubb. mind, en 10 r.; 78ste dubb. mind., 4 r„ omsl., 4 r.; 80ste:' dubb. mind., 3 r„ omsl., 1 r„ omsl., 3 r 82ste: dubb. mind., 2 r„ omsl., 3 r, omsl., 2 r.; 84ste: dubb. mind., 1 r„ omsl., overh., 1 r„ mind., omsl., 1 r.; 86ste: dubb. mind., omsl1 r„ omsl., dubb. mind om slaan, 1 r., omsl.; 88ste: 1 r„ omsl., 3 r., omsl., 1 r., omsl., 3 r., omsl.; 90ste: als de 32ste; 92ste als de 34ste: 94ste als de 36ste; 96ste als de 38ste; 98ste als de 32ste; 100ste als de 34ste; 101ste toer weer 2de kleur aanmaken en recht breien; 102de, 103de en 104de toer recht; 105de: omsl.. overh.: 106de recht; 107de: omsl., overh 108ste. 109de, 110de en lilde toer recht; 112de toer 1ste kleur aanmaken en breien: omsl'., minderen. 4 r., omsl., 1 r.; 113de en verdere oneven toeren weer recht; 114de als de 60ste; 116de als de 62ste; 118de als de 64ste; 120ste als de 66ste; 122ste als de 68ste; 124ste als de 70ste; 126ste als de 72ste; 128ste als de 74ste; 130ste als de 76ste; 132ste als de 78ste: 134ste als de 80ste: 136ste als de 82ste: 138ste als de 84ste; 140ste als de 86ste: 142ste als de 32ste: 144ste als de 34ste: 146ste als de 36ste: 148ste als de 38ste. 150ste als de 32ste; 152ste als de 34ste; 153ste weer de 2de kl. aanmaken en recht breien; 154ste, 155ste en 156ste recht; 157ste, 158ste, 159ste, 160ste, 161ste, 162ste en 163ste als 105de tot en met lilde; 164ste: 1ste kleur aanmaken en breien: 6 r., overh., 6 r., omsl.; 165ste t. recht, doch uit den omslag van den vori- gen toer 2 st. breien; 166ste: 5 r„ dubb. mind.; 5 r„ omsl.. overh.. omsl., herhalen; J 67ste en verdere oneven toeren recht breien; 168ste: 4 r„ dubb. mind., 4 r„ om slaan. 3 r„ omsl.; 170ste t.: 3 r„ dubb. mind., 3 r„ omsl., 5 r„ omsl.; 172ste: 2 r., dubb. mind., 2 r„ omsl., 3 r., omsl., overh., 2 r.. omsl.; 174ste: 1 r„ dubb. m., 1 r., omsl., 3 r„ omsl., overh., omsl., overh., 2 r., omsl.; 176ste dubb. mind., omsl., 3 r., omsl., overh., omsl., overh., omsl., overh., 2 r„ omsl.; 177ste: 2de kleur aanmaken en recht breien; 178ste de eerste steek van elke naald op de vorige naald zetten en breien; omsl., 1 r„ omsl., 3 r„ omsl., overh., 2 r., minderen, omsl., 1 r.; 180ste: omsl., 3 r„ omsl., overh., 5 r„ minderen, omsl., 2 r„ minderen; 182ste 5 r., omsl., overh., 3 r., 1142 De vormen van zulke modellen zijn heel verschillend. De platte tasschen met bam boe-afwerking (links boven) vallen erg in den smaak maar de tasschen met zipp- sluiting en riemen, waaraan ze gedragen worden, zijn eigenlijk niet minder po pulair. Als materiaal komt hiervoor bijna uit sluitend licht-echt-gestreept linnen in aanmerking, waarvan de soliditeit eener- züds en de vlotte werking anderzijds be kend zijn. P. H. is een combinatie die bij deze vacantie- mode ontzettend en vogue is. Zoowel bad- tasch en parasol zijn twee aan liet strand onontbeerlijke voorwerpen, die elk op zich zelf moeilijk mee te sjouwen zijn. Daarom is het geen wonder dat deze practische combinatie, die een welkome vereenvoudi ging biedt, zoo'n opgang maakt. Bijna vanzelfsprekend dat in dit seizoen van combinaties, de parasol met hetzelf de materiaal bespannen is. als waaruit de tasch bestaat. DE STRANDTASCH MET PARASOL

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13