OUDE BOUWKUNST RONDOM LEIDEN VRAGENRUBRIEK. Internationale Gladiolus tentoonstelling te Haarlem. FINANCIEEL OVERZICHT. HEERENBAAI LAND- EN TUINBOUW. katwijk aan den rijn. Volgens de overlevering Pars weidt er ln zijn „Katwijksche Oudheden" uitvoerig over uit zou Katwijk zijn naam te danken hebben aan de Katten, een volks stam uit Hessen, die zich ver voor 't begin onzer jaartelling hier vestigde en die door den uit hen voortgekomen legendarischen Bato de voorouders der Batavieren zouden zijn die zich later op het bekende eiland tusschen Rijn en Waal neerzetten. Tal van plaatsnamen: Kattendijke, Katswoude, Katham, Katsand (Kadzand) enz zouden er nog op kunnen wijzen, dat zij inderdaad aan de Catti zijn ontleend. Het ligt voor de hand, dat in prae- historischen tijd na de hooge diluviale gronden in 't Oosten, de dulnkust wel het eerst bewoond moet zijn geweest en vooral daar, waar de groote rivieren hun wate ren in de zee uitstortten. Men weet, dat de Romeinen hier hun Arx Brittannia bouwden en den toren van Caligula. Op deze dingen hopen wij later terug te komen. Wij beperken ons thans tot Katwijk aan den Rijn, in de Middeleeuwen Catwyc upten Rhyn genoemd. In de vroegere Middeleeuwen was deze plaats van minder beteekenis en kerkelijk onderhoorig aan Valkenburg, dat een plaats van groote beteekenis was. Na de invoering van het Christendom was Valkenburg een der oudste parochies van Rijnland. In de 10de eeuw behoorde de kerk, gewijd aan de H. Maagd, aan het bisdom Utrecht. In 1241 werd zij door den Roomsch-koning Willem II geschonken aan de Duitsche orde, die er een commanderij vestigde. Enkele namen als Commandeurssteeg herinneren daaraan nog. Enkele jaren later vestigde de orde te Katwijk aan den Rijn een kapel aan St. Joannes Baptisto gewijd. Dit wijst zeer zeker op het toenemend belang van deze plaats, welke tot dien tijd geen eigen godshuis bezat. Deze kapel werd in 1388 door den heer Van Wassenaer, ambachtsheer van Kat wijk aan den landcommandeur der Duit sche orde geschonken en tegelijkertijd verhgven tot parochiekerk, terwijl de kerk. van "Valkenburg, dat toenmaals waar schijnlijk reeds in beteekenis achteruit ging een kapel van Katwijk werd. De commanderij- werd tevens van Val kenburg verplaatst naar Katwijk, wat verklaart, dat we ook hier nog in de nabij heid van de kerk een Commandeursstraat vinden. In genoemd jaar 1388 werd waarschijn lijk de kapel afgebroken, terwijl de Duit sche Ridders een nieuwe kerk bouwden natuurlijk in Gothischen stijl. Valkenburg werd in 1424 weer een af zonderlijke parochie. Na de Reformatie kwam het weer bij Katwijk tot 1619. Toen werd de oorspronkelijke moederkerk weer zelfstandig. De kerk van Katwijk aan den Rijn kan in haar oudste gedeelten niet ouder zijn dan van 1388. Van de oorspronkelijke Romaansche kapel van 1241 is niets meer over. Deze kerk moet in den loop der tijden heel wat veranderingen hebben ondergaan. Ze werd herhaaldelijk uitge breid en door de machtige ambachtsheeren met kapellen verrijkt. In 1490 werd door den 15den landcommandeur der Duitsche Orde. den heer Splinter van Ezenge een nieuw koor gebouwd. Bovendien schijnt de kerk van den aanvang af voorzien te zijn geweest van een hoogen toren met een Gothische spits. Deze toren moet in het laatste kwart der 17de eeuw voor een groot deel zijn afge broken, terwijl het overblijvende gedeelte van een nieuwe spits werd voorzien. Ik vond ergens medegedeeld, dat dit in t laatst der 18de eeuw zou zijn gebeurd, maar de gravures uit Par^ en de teeke- ningen uit de eerste helft der 18de eeuw op het Leidsche gemeente-archief geven den toren reeds vrijwel in zijn tegenwoor dige verhouding tot de kerk. Voor 1682 stond op het koor een torentje met een Angelus-klokje, dat uit vrees voor instorting wegens bouwvalligheid in dat laar werd verwijderd. Ik denk dat omstreeks dien tijd ook de Westtoren onderhanden is genomen. De schets van kerk en toren van Kat- "Ijk-Binnen, welke boven dit opstel is geplaats is gemaakt naar aanleiding van een gravure van 1730. U ziet, dat toen ter tijde de spits reeds verlaagd moet zijn geweest. We komen op deze kerk terug. Mevr. A. L„ te L. In verband met de moeilijkheden van de laatste weken ver dient het aanbeveling u te voorzien van een paspoort, al is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men u op een bewijs van Nederlanderschap laat passeeren. Utrecht, tot Arnhem zie hierboven. Af stand 69 KM. Vervolgens: Arnhem, Velp, de Steeg, Ellecom. Doesburg, Drempt, Eaag-Keppel, Doetinchem. Totaal 31.3 KM. J. B„ te L. Indien de vader en moeder »an een persoon, welke gestorven is zon der nakomelingen en zonder echtgenoot na te laten, vooroverleden is worden de Moers en zusters tot de geheele erfenis geroepen. n „f:.*1 te B u dient met de firma in te treden. Als de firma niet gene gen is op uw veorstel in te gaan, zoudt I Ir, gerechtelijk moeten vorderen ontbin- I uing der overeenkomst met schadevergoe- OFFICIEELE OPENING DOOR Jhr. ROËLL De grootste en mooiste expositie, ooit in Europa gehouden. (Van onzen deskundigen medewerker). Gisterenmiddag te twee uur werd in de Bestuurskamer van het Krelagehuis deze tentoonstelling in tegenwoordigheid van veie genoodigden geopend. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.m. op jhr. inr. dr A.. Roëll, commissaris der Koningin in de Prov. N. Holland, C. Maarschalk, bur gemeester van Haarlem, eenige wethouders van die gemeente en tal van besturen van zustervereenigingen. Nadat de vice-voorzitter der Gladiolus- Vereeniging* de heer Leo J. W. Bijvoet, alle aanwezigen, in het bijzonder den commis saris der Koningin, het dagelijksch bestuur der gemeente Haarlem en de buitenlandsche jury-leden, had verwelkomd, gaf hij een terugblik op de werkzaamheden, door de vereeniging in dit 20-jarig tijdsverloop ver richt. Duidelijk bleek hieruit dat deze oogenschijnlijk zwakke scheut is uitgegroeid tot een krachtige boor% hetgeen volgens spreker te danken is aan de ^krachtdadige onderlinge samenwerking. Voorts bracht hij dank aan de medewerkers dezer expo sitie, schenkers van medailles en niet het minst aan den heer C. Thim, die zulk een schoon geheel heeft weten te scheppen. Spreker verzocht daarna jhr. mr. dr. A. Roëll, de tentoonstelling te openen. De commissaris der Koningin verklaarde deze taak gaarne te aanvaarden, daar hem weder de energie is gebleken van een groep Nederlandsche kweekers, die niet tegenstaande de moei'ijke tijden eendrachtig samen werken en een gebeuren als thans durven aanvaarden. Na een kernachtige rede, die met een luid applaus werd be antwoord, ve; klaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. We zeiden het reeds: deze Gladiolen- tentoonstelling is de grootste en mooiste (wal etaleering betreft) welke ooit in Europa gehouden is. Stellig zijn er nooit zulke mooie en groote bloemen in de aller nieuwste kleuren gebracht. Een onuitspreke lijk aantal bloemen geven een harmonische schikking, een kleurenspel om nooit te vergeten. In de hal exposeert de heer C. Thim op smaakvolle wijze twee interieurs. Hier toont de bloemsierkunstenaar wat met Gladiolus te bereiken is. Kunstzinnig is het arrangement met de roomgele bloemen onder het kunstlicht. In de beurszaal links vindt men de beste verscheidenheden uit de grootbloemige en primulinusklasse. Hier staat het neusje van den zalm. Rechts is allereerst een schitterende stand van de N.V. de Groot en Co., in buiten gewoon smaakvolle opstelling. Hier zien we de reuzenkelken van 15—20 c.M. in door snede, gegroeid op Nederlandschen bodem. De N.V. P. Bijvoet en Co. heeft zeer veel bijgedragen tot het succes dezer bloe menweelde Niet alleen beslaat deze inzen ding een groot gedeelte van den zijkant, maar ook in het midden demonstreert z j de waarde van de Gladiolus. Langs den zijkant toonen zij fraaie bloemstukken van Gladiolus primulinus, een ras, met een tnooi kapje boven den stamper en de meeldraden. Tusschen beurszaal en restaurant vindt men een keurcollectie zaailingen van de firma Leopold Frietsch te Rastatt. We gaan weer de beurszaal in en staan bewonderend stil bij de imposante groep van de N.V. Konijnenburg en Mark, waar var. we reeds gisteren melding maakten. Het is een groep, die nog nimmer ter wereld vertoond is. De firma P. van Deursen Iaat een waardevolle groep handelssoorten zien, als mede daarnaast een collectie nieuwe zaai lingen. De inzending van de N.V. K. Velthuys en Co., is mede iets buitengewoons; het is alsof een beeldhouwer heeft samenge werkt met een bloemsierkunstenaar. Bloe men op pilas.ters, zoo fraai harmonieerend als slechts mogelijk is. Hier is werk ver vaardigd dat door duizenden en duizenden bewonderd moet worden. We wandelen voort en zien een kleine, niettemin magnifiek opgestelde groep van den heer D. Heere. Het zijn reeds gangbare handelssoorten van den eersten rang. Ei naast vinden we een merkwaardige groep nieuwe Gladiolen, na 1928 geïntro duceerd. We laten gaarne aan het oordeel der bezoekers over, hier de mooiste uit to zoeken, doch vestigen de aandacht op de Variëteit Good Hope, de eenige dubbele der tentoonstelling. De firma C. P. Alkemade Czn., die een groot deel van de Gladiolen won, welke thans in cultuur zijn, komt nu uit met de allernieuwste aanwinsten. Het is een keur collectie uit de rijke verzameling van Neer land s grootsten Gladiolen-zaaier. Dc N.V Gebr. Bijvoet laat in een mag nifieke opstelling eveneens fraa'e handels soorten zien, terwijl de hierop volgende, interessante groep van de N.V. K. Velthuys en Co. verscheidenheden laat zien uit de Nanus, Colvillei en Heraut Gladiolen. Dit zijn vroegbloeiende, laagblijvende rassen. Deze lijken op lilliputters in den grooten kring hunner familieleden. Het midden der zaal is een groote bloe menzee. Op den voorgrond de grootbloe mige verscheidenheden van de N.V. P. Bijvoet en Co., en wederom staan we be wonderend te staren naar den buiten gewonen kunstzin van onze kweekers en bloemschikkers. Hoe juist gaf men aan elke verscheidenheid een plaats. In het midden exposeert de firma Wil helm Pfilzer te Fellbach (bij Stuttgart) en we brengen hem gaarne een eeresaluut. Ook hier is de cultuur tip top, zoowel -wat kleur als vorm betreft. Naast vele reeds bekende zond de firma tal van nieuwe zaailingen. Buitengewoon is het middenstuk dat blijk geeft van den rijkdom, tegenwoor dig in de Gladiolen aanwezig. Hiernaast treffen we de N.V. de Ruyter en Zoon aan, die met liefst niet mjnder dan 275 nieuwe zaailingen exposeert, be nevens een groote, artistieke groep handels verscheidenheden. Ten slotte nog een mooie groep Gladiolus primulinus van den heer Joh. Captein, waarvan men volop kan genieten, voor vaasvulling onverbeterlijk. Rest ons nog een woord van hulde aan den bekwamen arrangeur, den heer C. Thim, die op zoo lofwaardige wijze den aanleg van de zaal verzorgde. Teleurstellende kwartaalstaat der Steel- trust - Dividendbetaling uit extra-inkom sten en uit het surplus - De economische vooruitzichten in de Ver. Staten - Moeilijke positie der Londensche geldmarkt - Nieuwe disconto-verliooging der Bank van Enge land - Weinig ontspanning in Duitschland - Ongunstige resultaten der Sumatra- Tabaksmaatschappijen. Terwijl de beurs in den laatsten tijd vrij wel geheel beheerscht werd door de ge beurtenissen in Duitschland en al wat daarmede verband hield, hebben in de afgeloopen week factoren van geheel an deren aard weder hun invloed doen gelden. Jammer genoeg waren deze laatste al even min opwekkend en hebben zij de ter beurze heerschende depressie slechts verder verscherpt. Daar was in de eerste plaats de teleur stelling over de aanzienlijke verlaging van het dividend door de U. S. Steel Corpo ration. Wel had de beurs, gezien den on- gunstigen gang van zaken ln de staal- nljverheid en de berichten over sterke be drijf sbeperking reeds van te voren met een reductie van het kwartaals-dividend reke ning gehouden. Men had echter gehoopt, dat dit beperkt zou blijven tot een basis van 5 doll, per aandeel per jaar. In wer kelijkheid is, in plaats van het tot dus verre gebruikelijke kwartaalsdividend van 1.75 doll, per aandeel, een dividend van slechts 1 doll, per aandeel gedeclareerd, wat derhalve gelijk staat met 4 doll, per jaar, tegen tot dusverre 7 doll. Deze ingrijpende dividendverlaging zou wellicht nog niet zoo'n ongustigen indruk hebben gemaakt, ware het niet. dat de bedrijfsresultaten der Steeltrust in wer kelijkheid nog veel slechter zijn geweest dan uit de dividendvermindering afgeleid zou kunnen worden. In het op 30 Juni geëindigde kwartaal heeft de be drijfswinst der maatschappij nl. slechts luttele 230.000 doll, bedragen. Dank zij den verkoop van een onderhoorige onderne ming (een openbaar nutsbedrijf), kon de „netto-winst" echter tot 7.160.000 doll, worden verhoogd. Geheel afgezien van de vraag, of der gelijke extra-Inkomsten, waardoor het actief van de onderneming zooveel kleiner wordt, wel voor dividenduitkeering behoo- ren te worden aangewend, ligt het voor de hand, dat zulke extratjes niet elk kwartaal zullen voorkomen. Er moet der halve rekening mede worden gehouden, dat de volgende kwartaalstaat van de Steeltrust nog een veel ongunstiger beeld zal vertoonen dan de Juni-staat. Bovendien was zelfs de winst inclusief de opbrengst van de bedoelde ondermaat schappij niet voldoende voor het dekken van afschrijvingen en het betalen van het verlaagde dividend. Er moet nog het for midabele bedrag van 7.62 millioen doll, aan het surplus worden onttrokken. In de laatste drie kwartalen moest in totaal ca. 31'/i millioen doll, uit het surplus worden genomen en het is begrijpelijk, dat een dergelijke politiek niet langen tijd kan worden gehandhaafd, wanneer de toestand in de staalnij verheid zich intusschen niet ten goede mocht keeren. Het bestuur der Steel Corporation schijnt er nog steeds op uit te zijn, door een ver laging der productie-kosten de winstmo gelijkheden zooveel mogelijk te vergrooten. In het eerste halfjaar zijn reeds de loonen der arbeiders verminderd; thans wordt overwogen, ook de salarissen van ambte naren en employe's te „herzien". De publicatie der resultaten v. d. Steel trust heeft niet alleen 'n koersdaling van de aandeelen tot gevolg gehad, maar de ge heele New-Yorksche beurs ongunstig ge- invloed; men vreest, dat de dividendver- laging door deze belangrijke onderneming een aansporing voor het bestuur van ver schillende andere maatschappijen zal zijn, om eveneens een uiterst voorzichtige di videndpolitiek te gaan volgen. Bovendien ziet men in de drastische vermindering van het dividend door de Steeltrust een aanwijzing, dat de thans heerschende ma laise nog langen tijd zal voortduren. Veel is hiervan nog niet te zeggen; bij zonder opwekkend zijn de berichten uit de verschillende takken van nijverheid ech ter vooralsnog niet, en het is dan ook nauwelijks te zien, waarop de Amerikaan- sche Gezant in Groot-Britannië, die zich bij zijn terugkeer uit de Ver. Staten over den toestand aldaar vrij optismistisch uitte, zijn verwachtingen eigenlijk bouwt. Hij meende er vrijwel zeker van te kunnen zijn, dat men in Amerika tenminste het dieptepunt der depressie heeft bereikt, en wat op zichzelf reeds zou beteekenen, dat een betere toestand in aantocht" is. Het eenige positieve feit, waarop hij hierbij kon wijzen, is, dat in een groot deel van het land (hoewel niet overal) het verbruik van electrische kracht is toege nomen. Nu is aan de tegenwoordige de pressie een vermindering van dit verbruik voorafgegaan, en op de omstandigheid, dat er thans weder voor het eerst een stijging is waar te nemen, meent Generaal Dawes (die bekend is geworden door zijn mede werking aan het naar hem genoemde, in middels door het Youngplan vervangen „Dawesplan" tot regeling der oorlogs schulden) zijn optimistische verwachtin gen te mogen baseeren. Behalve door de zwakke stemming der New Yorksche beurs zijn de Europeesche fondsenmarkten ook zeer ongunstig geïn fluenceerd door de voortdurende flauwe houding van het Pond Sterling. In een vorig overzicht hebben wij er reeds op gewezen, dat de situatie van de Londen sche geldmarkt meer dan die van de overige centra door de jongste verwikke lingen in het Duitsche bankwezen is ge schokt. Wanneer men er zich rekenschap van geeft, welke plaats Londen als inter nationaal financieel centrum in het cre- diet- en geldverkeer inneemt, kan dit geenerlei verwondering baren. Dank zij de voortreffelijke organisatie van het accept en disconto-bedrijf, de van oudsher be staande financiëele relaties met de over- zeesche landen en de kennis der crediet- verhoudingen in de geldnemende staten is Londen beter dan eenig ander geld- centrum in staat, de ter beschikking staande middelen op de meest voordeelige wijze uit te zetten. Niet alleen de eigen, hiervoor in aan merking komende gelden, zijn via de Lon densche acceptmarkt in het buitenland belegd, maar ook aanzienlijke bedragen uit het buitenland vloeien geregeld naar de Londensche markt, vanwaar ze dan wor den uitgezet op die markten, die daartoe het best gelegenheid bieden. Uit den aard der zaak is het in de laatste jaren vooral Centraal-Europa geweest, dat voortdurend als credletnemer optrad. Bovendien heeft Londen belangrijke middelen verstrekt voor de financiering van den producten- handel van Zuld-Amerika (koffie-Voor- schotten voor Brazilië, Chili-salpeterwis- sels enz.) Nu de credietnemers in Midden-Europa niet in staat zijn, de loopende verplichtin gen op tijd te voldoen, en nu bovendien de toestand in de meeste Zuid-Amerikaan- sche staten als gevolg van de scherpe daling der productenprijzen en de politieke woelingen groote zorgen baart, zijn velen, die hun gelden aan Londen ter beschik king hadden gesteld, ongerust geworden. In toenemende mate zijn deze geldgevers, waaronder de Fransche banken een zeer voorname plaats innemen, overgegaan tot opvraging van hun Engelsch tegoed. Het valt de Engelsche banken echter buiten gewoon moeilijk, aan de desbetreffende aanvragen te voldoen, nu de credieten, die zij op hun beurt in het buitenland hebben uitgezet, voor een belangrijk deel „bevro ren" zijn. Geruchten, volgens welke de Engelsche autoriteiten ernstig zouden overwegen, een „moratorium" in te stellen naar Duitsch voorbeeld, zijn Intusschen cathe- gorisch tegengesproken. Zij hebben ech ter de ongerustheid doen toenemen en een verderen druk op het Pond Sterling uit geoefend, wat de Bank van Engeland tot nieuwe goudafgiften heeft genoopt. Na dat de disconto-verhooging van 2tot 3'/i pet. onvoldoende was gebleken, om aan dezen gouduitvoer paal en perk te stellen, heeft de Engelsche circulatie bank haar rentevoet opnieuw verhoogd met een vol percent. Gevreesd moet wor den, dat ook deze maatregel zijn doel zal missen. Immers speelt de hoogte van het renteniveau bij de uitzetting of de terug trekking van gelden in het buitenland thans slechts een zeer ondergeschikte rol. De buitenlanders, die hun tegoed uit Lon den terugtrekken, zullen er mede blijven doorgaan, zoolang zij ongerust zijn over de positie van de Engelsche geld- en wis selmarkt. Een betere uitwerking dan de disconto- verhooging zal waarschijnlijk het resul taat hebben van de besprekingen tusschen de Engelsche en de Fransche bankautori- teiten. Hoewel de aanvankelijke berichten, die spraken van een groot Fransch crediet aan Engeland tot steun van den wissel koers, in dezen vorm niet juist blijken ge weest te zijn, is het toch wel duidelijk, dat er bepaalde afspraken zijn gemaakt om door aankoopen van Pondenwissels te Parijs, die aan de Bank van Frankrijk ter herdisconteering kunnen worden aange boden, de daling van het Pond tegen te houden. Niet alleen voor Engeland zelf, maar ook voor Duitschland zal het van groote beteekenis zijn, wanneer een verlichting in de positie van Londen zou intreden. De Londensche banken en accepthuizen zou den daardoor beter in staat worden ge steld, om op hun beurt hun in Duitsch land op korten termijn loopende credie ten te handhaven of zelfs uit te breiden, wat ook de acute moeilijkheden der Duit sche debiteuren vermindert. In den toestand in Duitschland Is nog slechts weinig ontspanning ingetreden. Wel wordt het geldverkeer weer geleidelijk uitgebreid. Door de oprichting van de nieuwe Akzept- und Garantie-bank, in welker kapitaal van M. 200 millioen het Duitsche Rijk voor twee vijfden deel neemt, en die tot taak heeft, credieten te verleenen op giro-rekeningen en als borg stelling voor debet-saldi enz., hoopt men het betalingsverkeer gaandeweg weder normaal te kunnen maken. Voorts is voor het grootste deel der nog in Duitschland loopende credieten een regeling met de buitenlandsche crediteuren inzake een verlenging getroffen. Het is echter nog altijd niet duidelijk, hoe de uiteindelijke betaling de desbetreffende groote bedra gen zal kunnen plaats vinden, zoolang geen nieuwe gelden in het buitenland opgenomen kunnen worden. De Amsterdamsche beurs heeft zich ge heel bij het koersverloop van NeW York aangesloten en de noteeringen zijn ovei de geheele linie weder aanmerkelijk lager dan aan het einde der vorige week. Tot de fondsen, die zich niet in koers hebben kunnen handhaven, behooren suiker-aan- deelen, die geen gunstigen invloed onder vonden van de berichten over nieuwe ver- kooper door de V. I. S. Aangezien deze, voor zoover het de groote partijen betreft, tot geheimen prijs tot stand zijn gekomen, is het moeilijk, hieruit eenigerlei conclu sies te trekken met betrekking tot de fi- nancleele resultaten der ondernemingen Onder de tegenwoordige omstandigheden is het echter reeds bevredigend, dat een gedeelte van de omvangrijke, op de markt, drukkende voorraden van de hand worden gedaan. Een scherpe koersverlies hebben tabaks- waarden geboekt, als gevolg van dezer dagen gepubliceerde berekeningen van de financieele resultaten voor het loopende jaar. Wel zullen in het najaar nog een paar Sumatra-tabaksinschrijvingen plaats hebben, maar aangezien hier, zooals ge woonlijk, nog slechts de mindere kwali teiten ten verkoop komen, kan men zich bij een voorzichtige taxatie van de nog te verkoopen partijen reeds thans een beeld vormen van de totale opbrengst van den oogst voor de verschillende ondernemin gen. Volgens een berekening van de firma Ingwerse en Co. zullen alle Sumatra-ta- baksmijen. met uitzondering van de Hol land Deli Mij., die een klein winstje van naar raming f. 40.000 zal kunnen boeken, het loopende jaar met een meer of minder groot verlies afsluiten. Voor de Deli Mij., inclusief de Amsterdam-Langkat, wordt dit verlies begroot op f. 3.15 millioen. te gen nog een winst van f. 316.000 op den tabaksoogst van het voorafgaande jaar. Voor de Deli Batavia zal het verlies naar raming f. 3.29 millioen bedragen, tegen f. 628.000, voor de Arendsburg f. 1.70 mil lioen tegen f. 244.000, voor de Oostkust f. 1.15 tegen f. 1.22 millioen. Hierbij komen dan nog de voor de meeste maatschappijen ongunstige rubberresultaten. Niet alleen zullen de op den oogst van het vorige jaar geleden verliezen tot ge volg hebben, dat over het loopende boek jaar van de uitkeering van dividend door de Sumatra-tabaksmijen geen sprake zal kunnen zijn, maar zij zullen ook nog in sterke mate hun stempel moeten drukken op de dividentpolitlek in het daarop volgende boekjaar. De voorzichtige finan cieele politiek van de Sumatra-tabaks- ondernemingen kennende, kan niet ver wacht worden, dat tot divident uitkeering zal worden overgegaan, alvorens de ver liezer geheel ingehaald en de afschrijvin gen gehandhaafd zullen worden. Ondanks de bevredigende berichten betreffende den stand van den nieuwen, in het volgend jaar ter inschrijving komende oogst, teti opzichte van de dividentvooruitzichten der Suraatra-tabaksmljen voor de eerst volgende laren. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop ln de afgeloopen week: Koloniale Bank 110 ,115 1/4 Ned. Handel Mij. 123 3/4, 116 5/8. Aku 59, 56'A. Kuchenmeister Acoustlek 17, 13'/;, 14 1/4. Ned. Ford 270, 251 258. Fhilips gew. aand. 102, 92. Philips pref. aand. 89'/i, 79'/!. Unilever 158, 154 Kon. Petroleum 206'is, 200'/», 205 '/i Vorstenlanden 85 3/4, 82 5/8. PH.V.A. 323, 302 1/4. 309. Deli Batavia 199, 185. Deli Mij. 236, 211 1/4, 214. Amsterdam Rubber 81 1/4, 76 V». Oost Java Rubber 109 104 7/8. RECLAME. echte friesche 20-50ct.pt r ons 6176 Vraag: Wat kan oorzaak zijn dat mijn appelboomen Jaarlijks door bladluizen worden geteisterd. Wat is hiertegen een goed middel? M. te L. Antw.: Spuit in den winter de boomen met een mengsel van vruchtboomcar- bolineum in water, 7 dln. carbollneum op 100 dln. water. Hiermede worden vele eieren gedood. Komen ln den zomer toch de bladluizen dan kunt u de boomen spui ten met een mengsel van 2 deelen groene zeep en 1 deel brandspiritus op 100 dln. water. Als u er vroeg mee begint helpt dit spuiten veel. BIJ aanhoudend regenachtig weer zooals we nu meemaken verdwijnen de luizen ook. Vraag: Mijn jongen wil graag opgeleid worden in den tuinbouw. Welke school kunt u aanbevelen en welke richting? B. H. te L. Antw.: Hierop in onze rubriek ant woord te geven is niet te doen. Veel hangt af van aanleg en persoonlijke voorkeur. Wendt u met deze vraag tot den weled. heer Volkers, Rijkstuinbouwconsulent en directeur van de tuinbouwschool te Llsse Genoemde heer zal u ongetwijfeld gaarne inlichten. Vraag: Wilt u mij den naam opgeven van bijgaand insect en of het schadelijk is of niet? M. K. te L. Antw.: Het gezondene is tijdens de verzending vermoedelijk dermate ver droogd, dat het niet mogelijk is de juiste naam vast te stellen. Misschien kunt u nogmaals een paar exemplaren zenden, zoo mogelijk ln een klein doosje verpakt, Vraag: Hierbij een peer van mijn boom; welke laatste dit jaar niet goed draagt. Wat is de oorzaak dat de vrucht er zoo uitziet? Ook een blad gaat hierbij. A. K. te L. Antw.: De gezonden vrucht en het blad duiden duidelijk aan, dat uw boom heeft te lijden van schurft (Fusicladium). Het eene soort is hiervoor meer vatbaar dan het andere. Over 't algemeen is het weer dezen „zomer" zeer gunstig voor de ontwikkeling van genoemde ziekte. U doet 't best de aangetaste vruchten en blade ren te verbranden. Spuit de boom met Californische pap, welke laatste als een bruine vloeistof in den handel verkrijg baar is. Meng 1 liter op 50 1. water. Her haal na drie weken deze bespuiting. Spuit een volgend jaar even vó.ór den bloei met 1 deel spuitsstof op 30 dln. water en kort na den bloei met 1 deel op 50 dln. Mest den boom eens flink. Vraag: De bladeren van mijn pruim krullen om. Aan den onderkant zit een grijze soort luis. Wat kan daaraan ge daan worden? A. K. te L. Antw.: Spuit uw boom flink met een mengsel van 2 dln. groene zeep en 1 deel brandspiritus op 100 dln. water. Spuit vooral aan de onderkant van de bladeren. De luis zal dan verdwijnen. Herhaal het spuiten met een paar dagen tusschentijd. Vraag: Mijn pyramide peer heeft zijn vruchten bijna alle laten vallen door het gevreet van een insect, welke laatste zich vaak in het hart van de vruchtjes bevindt. Hetzelfde speelt zich af in een Goudreinet Wat hiertegen te doen? A, K. te L. Antw.: Om zooveel mogelijk voor in- sectengevreet gevrijwaard te zijn, worden de boomen direkt na den bloei gespoten met een arsenicum-praeparaat, meestal met loodarsenaat. Dit wordt verspoten in water, n.l. in 100 liter water wordt 1 KG. gebluschte kalk gemengd en daarna 3 ons loodarsenaat. Met een en ander dient voorzichtig te worden omgegaan. Loodar senaat is een voor mensch en dier zwaar vergif. Het middel mag gebruikt minstens vijf weken vóór het rijpen van de vruch ten. Dit laatste geldt in dit geval voor mogelijk in de buurt staande vruchten als bessen en aardbeien. Vraag: Hierbij stuur ik een stuk van een plant, bij mij bekend als Stagnes. Is dit een goede naam? Kan zij ook door zaad verkregen worden? Abonné. te V. Antw.: De juiste naam van uw plant is „Stachys Canata," meestal in de wan deling „Ezelsoor" genoemd. De plant laat zich 't best vermenigvuldigen door scheu ren. Elk deel moet dan van wortels voor zien zijn. De mooitst gekleurde gedeelten worden steeds uitgezocht en opnieuw ge plant. U doet dit 't bést in 't voorjaar. Vraag: Wanneer Is het de juiste tijd om mijn palm te verpotten? Hoe moet dat gedaan. A V, te L. Antw.: U doet 't beste met uw plant naar een bloemist te gaan. Deze heeft ge woonlijk geschikte aarde voorradig en kan oordeelen of de pot vergroot moet wor den. De prijs kan hiervoor geen beletsel zijn. J O. Vragen op tuinbouwgebied aan de Re dactis, onder motto „Tuinbouw." 3—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 11