W. A. GOUW UIT DE OMSTREKEN. HEES Co. RADIO-APPARATEN DE AVONTUREN VAN ADAMS0N. RADIONIEUWS. INDIE IN ONS MIDDEN. VACANTIE-ADRES AALSMEER. Beroepen. Beroepen: Bij de Chr. Geref. Kerk al hier is beroepen tot voorganger der ge meente de heer W. Heerma candidaat te Dokkum. De heer J. J. van Kesteren alhier slaagde nog voor het examen Engelsche handelscorrespondentie. Vereeniging van Leeraren. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis, 2. van Pieter Voor winden en Hendrina de Vos. De uitslag van de schietwedstrijden van den Vrijw. Landstorm alhier is ais volgt: Maximum aantal punten 100. 1. W. Snoep, 95 punten, 2. M. Havenaar, 94 p., 3. B. v. Leeuwen, 94 p., 4. M. Moerland, 94 p., 5. Abr. v. d. Maas, 93 p., 6. T. v. d. Dool, 92 p., 7. C. Bregman, 91 p., 8. P. v. Gaaien, 90 p., 9. D. Havenaar, 90 p., 10. M. Snoep, 90 p., 11. W. Mets, 89 p., 12. P. Francken, 87 p., 13. J. Pos, 86 p., 14 P. de Vrij, 85 p., 15. J. Korbijn, 85 p. Onze vroegere dorpsgenoot de heer M. Kaashoek, onderwijzer te Rotterdam, slaagde aldaar bij h*3t gehouden examen voor de hoofdacte. Bij de gehouden schietwedstrijd te Katwijk door den kring „Rijnland' be haalde de Burgerwacht zeven prijzen, ter wijl men bovendien nog op een 5 tal geldprijzen beslag wist te leggen. HAARLEMMERMEER. H. Pos f. Te Ermelo is vrij plotseling op 71-jarigen leeftijd overleden de heer H. Pos, die gedurende tal van jaren als hoofd van de christelijke school te Hoofddorp de belangen van het bijzonder onderwijs in Haarlem mermeer met veel ijver en toewijding heeft voorgestaan en behartigd. Botsing. Op den Sloterweg alhier kwam een twee tal wielrijdsters met elkaar in botsing en zoodanig toe vallen, dat een der dames laan een der beenen vrij ernstig werd werd verwond en beide fietsen deerlijk werden gehavend. Per auto werden ze naar hare woningen gebracht. Tot onderwijzeres aan de Bijz. School te Abbenes alhier (hoofd de heer G. Dorgelo) is benoemd mej. N. A. van der Veer te 's Gravenhage. HILLEGOM. Wethouder De Vreugd treedt af. De heer P. ae Vreugd heeft om gezond heidsredenen bedankt als wethouder en ook als raadslid. Zijn opvolger is volgens de Chr. Hist, lijst de heer C. Carlier, die inmiddels reeds door het hoofdstembureau benoemd is verklaard. De heer de Vreugd zou in September 8 jaar als raadslid en als wethouder zitting in den raad hebben gehad. Reeds sinds geruimen tijd heeft zijn gezondheid te wenschen overgelaten. Raadsagenda. De raad dezer gemeente zal Vrijdag a.s. vergaderen voor de volgende agenda punten: 1. Notulen (aanhouden). 2. Onderzoek geloofsbrieven. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanbieding begrooting 1932 voor den schooiartsendienst. 5. Benoeming onderwijzer aan de school vooi gewoon lager onderwijs. 0 Voorstel om het Centraal Bureau Veri ficatie en adviezen der Vereen, van Nederl. gemeenten aan te wijzen voor controle der jaarrekeningen openbaar slachthuis en Bad- en Zweminrichting. 7. Voorstel wijziging Alg. Politieverorde ning in verband met losse getimmerten, die uitzicht op den weg belemmeren en met woonschepen. 8 Behandeling 3 verzoeken om verminde ring vergunningsrecht Drankwet. 9. Verzoek om garantie der gemeente voor 2e hypotheek voor bouw van 68 wo ningen. 10. Mededeehngen. Uit de Raadstukken. Uit d(e ingekomen stukken blijft dat de reeds gemelde ontslagneming als raadslid door den heer P. de Vreugd wethouder bedoeld is met ingang van 1 September. De zelfde bedoeling heeft de heer F. Selhorst. Wegens vertrek van den heer S. Menso- nides op 7 September a.s. ontstaat een vacature van onderwijzer aan de open bare lagere school. Ter voorziening in deze vacature is na oproep de volgende voor dracht opgemaakt: 1. H. A. Bulten te Edam; 2. J. van de Woestijne te Amsterdam; 3. J. J. Bonte te Alkmaar. De controle der jaarrekening van het Slachthuis en de Bad- en Zweminrichting zal hoogstens f.60 per jaar kosten. Gezicht belemmerende tenten en tuin huisjes. Hef is B. en W. gebleken, dat op bepaalde plaatsen in deze gemeente de aanwezigheid van houten tenten, tuinhuisjes en andere getimmerten groote gevaren voor het verkeer kan opleveren, daar hierdoor het uitzicht voor de weggebruikers wordt benomen. Zij meenen, dat hun college in dergelijke gevallen de bevoegdheid moet hebben 0111 de eigenaars of beheerders van die tenten te noodzaken deze te ver wijderen of althans zoo te verplaatsen, dat het verkeer daarvan geen hinder kan ondervinden. Wanneer de raad deze meening deelt, stellen B. en W. voor artikel 31 der politieverordening, dat reeds voorziet in de verwijdering van voor het verkeer hin derlijk boomen, heggen enz. te wijzigen in den geest bovenbedoeld, dus ten opzichte van tenten, tuinhuisjes enz. 0 Ligplaatsen woonschepen. Het is ons gebleken, schrijven B. en W. aan den raad, dat het gewenscht is omtrent de ligplaats van woonschepen nadere be palingen vast te stellen. Vooral nu het aan tal woonschepen zich aanzienlijk uitbreidt, lijkt het noodzakelijk over meerdere plaat sen te beschikken, waar de woonschepen geborgen kunnen worden. Naast de Vosse- vaart, willen zij ook aanwijzen een gedeelte van *die Oosteindervaart en de Leidsche Trekvaart, tusschen de Kalkovensbrug en de grens der gemeente Lisse. Wijziging der Politieverordening is hier voor noodig. St.crt. 110. 144 bevat afdruk der sta tuten van het kantoor voor Hypotheken, Onroerende Goederen en Assurantiën v. h. A. W. Nieberding N.V. alhier. zijn Zuiver, krachtig en eenvoudig te bedienen. Prijzen vanaf f. 9g.50 In huurkoop f, 7.50 p. mnd. Vraagt nog heden Catalogus No. 5 aan bij 378 VOORSTRAAT 64—66 - KATWIJK a. ZEE. LEIDSCHENDAM. Geslaagd te den Haag voor het M.U.L.O. examen diploma A: A. W. E. de Haan, alhier. LISSE. Huldiging Burgemeester van Wijnbergen. In een daartoe speciaal belegden avond heeft een huldiging plaats gehad van Bur gemeester v. Wijnbergen door den R.K. Volksbond alhier. De zaal van den Volks bond was mooi versierd. Toen de burge meester binnentrad werd staande het „Wil helmus' gezongen. Het woord werd door vele personen ge voerd in speech en voordracht. De zang- vereeniging „St. Gregorius" zong eenige nummers op uitnemende wijze. De burgemeester dankte in een keurige rede voor deze hartelijke verwelkoming! NOORDWITK. Gevonden voorwerpen: een armband van zilveren vreemde munten, een padvin- dersriem, een gevlochten dainestasch met inhoud, een badschoentje een bruine alpine muts, een damesportefeuille met inhoud, een paar witte strandschoentjes met kous jes, een witte alpipemuts, een bruin-grijs konijn, een duimstok, een nieuwe grijze handschoen, een nieuwe grijze pet, een oud heeren rijwiel, een badschoentje, een doublé speld met steentje een zonnebril, een beige ceintuur een lederen etui met rozenkrans, een bruine portemonnaie met inhoud, een badmuts, een fototoestel, een heerenrijwiel, een strandschop met twee racketten, een blauwe kaatsbal, een poite- monnaie met rozenkrans, een regenjas. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden uitsluitend des Woensdag en des Zaterdags van 12—1 uur n.m. ten Politiebureele te Noordwijk Binnen ver strekt. o NOORDWITKERHOUT. 10-jarig bestaan „St. Jeanne d'Arc." De R.-K. muziek-ver. „St. Jeanne d'Arc" heeft grootsche plannen. Onder leiding van haar bekwamen directeur, den heer C. de Haan uit Leiden, is een schitterend feestprogramma samengesteld, ter her denking van het tienjarig bestaan. Op het laatst van de volgende maand, zullen allerlei festiviteiten plaats hebben. De R.-K. geestelijkheid zegde haar medewer king toe. Het dames-comité, dat hulp en bij stand verleent aan onvermogende lijders aan épilepsie van alle gezindten, had het genoegen f. 31.30 te kunnen opzenden voor de kas der vereeniging en f. 26.45 voor de suppletlekas. OEGSTGEEST. Inbraak. Bij de fam. K. aan den Rijksstraatweg hebben in het nachtelijk uur ongenoode gasten een bezoek gebracht door open schuiving van een raam. Verschillende kamers werden doorzocht en alles over hoop gehaald, doch blijkbaar was het al leen om geld te doen, zoodat niets wordt vermist dan een revolver. Daar erheen geld aanwezig was, is de buit du^ieel gering. Dé politie stelt een onderzoek in. Gevaarlijke val. Bij het verwijderen van een afgewaaide tak van een boom langs den Rijksstraatweg, viel A. B. van ongeveer acht meter hoogte op de straat, waarbij hij zijn pols brak. Dr. Varekamp verleende medische hulp. Motorongeval. In de Dorpsstraat reed de heer W. D, wonende te Heemstede met zijn motorrij wiel, waarop als duopassagier had plaats genomen S. de H. eveneens te Heemstede woonachtig. Het motorrijwiel slipte op de tramrails, waardoor S. de H. er werd afgeslingerd en een beenbreuk bekwam. Door dr. Timmermans werd de eerste hulp verleend, waarna hij met een ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd en later naar zijn woning. SASSENHEIM. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Maandag a.s. des namiddags te half acht in open bare vergadering bijeen ter bespreking der volgende punten. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3, Mededeeling rioleering Rijksweg. 4. Staten van achterstand. 5. Voorloopige vaststel ling gemeente rekening 1930. 6. Wijziging gemeentebegrooting 1931. 7. Vaststelling Pensioengrondslagen. 8. Rekening en ver antwoording over 1930 en begrooting voor 1932 van de Gezondheidscommissie. 9. Be spreking oude Herv. School. 10. Begrooting Schooiartsendienst 1932. Uitvoering riolceringswerken. De firma A. Westerveld te Haarlem, die voor de rioleeringswerken grens Lisse— Nieuwe Haven en ZuiderstraatWarmon- derdam had ingeschreven voor f. 20.350 en waaraan het werk was opgedragen, heeft verzocht van deze opdracht ontslagen te worden. Bij haar prijsberekening was zij van meening, dat het aanbrengen van alle vereischte damwanden extra zal worden betaald. Het werk is thans opgedragen aan de firma Joh. Dienaar en Zoon te IJmuiden voor f.21 499. Consultatiebureau voor Zuigelingen. Daar het wegens ziekte van anderen niet is mogen gelukken een plaatsvervanger te vinden als leider van het consultatie-bureau voor zuigelingen, zal dit tijdens de vacantie van dr. van Brero, gedurende de maand Augustus gesloten zijn. STOMPWIJK. Geslaagd te den Haag voor het M.U.L.O. examen diploma A G. Balt alhier. VEUR—LEIDSCHENDAM. B. en W. stellen den raad voor onbewoonbaar te verklaren de perceelen Stompwijkscheweg 91, 93, 95, 130, 132 en Achterweg 36, 38, 40, 42. Deze voorstellen zullen a.s. Vrijdagavond aan de orde wor den gesteld. VOORHOUT. Openstelling Postkantoor. Met ingang van 1 Augustus 1931 zal hel kantoor der Posterijen vodr den post- telefoon- en telegraafdienst geopend zijn 's morgens van 8V2 tot 12V2 uur, s middags van 14 tot 151/2 uur en 's avonds van 17Vl' tot 19 uur. VOORSCHOTEN. De jaarlijksche Paardenmarkt. Gister had de jaarlijksche paardenmarkt plaats. De aanvoer was wederom minder dan hef vorige jaar en al was in verband met de begrafenis van wijlen prof. Treub een gedeelte der Voorstraat niet tot marktter rein aangewezen, dit bleek voor de markt geer bezwaar. In de namiddaguren werd op verschil lende gedeelten van de gemeente nogal eens hinder ondervonden, vooral voor doorgaand snelverkeer, dat echter, indien politie aan wezig is, zoo spoedig mogelijk wordt ver werkt. Enkele gevallen van ernstige dierenmis handeling kunnen blijkbaar op zulk een dag niet achterwege blijven, evenals de last die ondervonden wordt dit laatste vooral in de avonduren van beschonken personen Juist in de avonduren zou scherp toezicht geen kwaad kunnen. 25-jarig Jubileum. Naar wij vernemen, zal het 6 Augustus a.s 25 jaar geleden zijn dat mej. D. de Groot werd aangesteld als groepsleid ster aan het kinderhuis „Nieuw Voordorp' alhier. 0 WARMOND. Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. de Vries slaagde te Groningen voor het examen Hoofdakte. WASSENAAR. St.crt. no. 144 bevat afdruk der sta tuten van de N.V. Garage den Deyl ter voortzetting van de zaken H. Riem en Co. alhier. EEN HOORSPEL-PRIJSVRAAG IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Tsjechische Omroep Maatschappij Radio-Journal heeft een prijsvraag uit geschreven voor het beste hoorspel in Slowaaksche taal. De drie eerste prijzen bedragen respectievelijk 1500, 1000 en 500 Kronen. DE INBEDRIJFNAME DER NIEUWE ITALIAANSCHE OMROEPZENDERS. De nieuwe 20 Kilowatt-zender Florenz zal den 28sten October van dit jaar in be drijf worden genomen. Evenzoo hoopt men terzelfder tijd den 1 Kilowatt-zender Bozen gereed te hebben. De 20 Kilowatt-zender Bari zal pas in het voorjaar 1932 gereed komen. HET GOEDE VOORBEELD VAN GLASGOW. De stad Glasgow heeft dezer dagen een voor de radio-luisteraars alleszins belang rijk besluit genomen. Dit plan houdt n.l. in het vervangen van de tot nu toe bij de electrische trams gebruikte sleepstukken (trolley wheels) door de bekende Fischer Sleepstukken, een type dat in de steden Boedapest, Weenen, Leipzig en andere vastelands-steden schitterende resultaten voor de radio-luisteraars heeft opgeleverd. Wij vernemen dat het voorbeeld van Glasgow zal worden gevolgd door de ste den Sunderland, en waarschijnlijk Aber deen en Birmingham; en wij hopen dat thans ook in ons land eens dergelijke beugels in gebruik zullen worden geno men. o DUITSCH GEVANGENE MAAKT EEN RADIO-TOESTEL IN DE CEL. Een Duitsche ex-gevangene heeft zich een bekenden naam verworven door de tentoonstelling van een radio-toestel, dat hij zonder medeweten van de autoriteiten in zijn cel heeft gemaakt met behulp van onderdeelen, die zijn vrienden en kennis sen bij bezoek in zijn cel hebben gesmok keld. ADAMSON HEEFT HET WARM. MARCONI VOOR DE MICROFOON. Woensdag 23 Juli 1931. des namiddags te 9.40 zal Senator Marconi, de uitvinder der radio, voor den microfoon te Daventry 1554,4 Meter een causerie over de begin selen der radio houden. (Van onzen Indischen medewerker.) HET KUNSTZINNIG VOLK VAN BALI. Er is geen eiland in den Indischen Ar chipel, waar men het grootsche zoo nauw vereenigd vindt met het eenvoudige als op Bali. Het is door de natuur gezegend als weinige gebieden met rijkdom van bodem en heerlijkheid van landschap en het volk, dat er tot ontwikkeling kwam, moest in zijn wezen wel dragen de blijheid van het zonnig land. De vorsten genoten van de opbrengsten, die er gemakkelijk werden geleverd, en leefden in een praal, die het volk bekoorde. Zij onderhielden de gods dienstige instellingen nauwgezet, waar mee de feesten van dagen en maanden waren verzekerd, die de spanning hielden in het dorpsleven van den Baliër. Nu zijn er geen vorsten meer, die de hoogste rechten uitoefenen over de landzaten, maar de vreugde der feesten bleven in eere en dagelijks brengt jong en oud offers aan geesten en goden in de sierlijke tempels, waarmee het eiland als bezaaid is, tot een bloemrijke hulde aan het bo- venaardsche en bovenmenschelijke. De Baliër heeft zijn vereering van hoogere machten als een uitspanning tusschen de plichten van het dagelijksch leven, zijn vereering is uiting van levensvreugd. In een armoedig land zou zooveel schoon heid en blijheid niet zijn ontbloeid; knak op Bali de akkerweelde en ge hebt er den boom van schoonheid en vreugd ontworteld. De westersche overheid moet er terdege op toezien, dat geen bevordering van andere beschaving het land bedreigt door een arbeid, die, gezien de blijheid van het Balisch volkseigen, slechts vandalen- werk wordt. Tot dusverre heeft de overheid Bali be waard voor vestiging van Westersche landbouwnijverheid die, hoe nuttig en krachtig zij pleegt te werken, de inrich ting van de inheemsche huishouding moet aantasten. De Hindoe-beschaving van Bali, die van duizenden de bewondering trok, wordt reeds verzwakt door de vesti ging van Islamieten, die van en over Java kwamen naar het laag gelegen westen van het eiland en vandaar langzaam aan zich nu voortplanten voostwaarts. De Mohammedaansch geworden Baliër legt de gebruiken van oud-Bali allengs af en ver zwakt daardoor het echte volksleven. Als oud-Bali vroeger en nu nog den fraaien bouw van het menschelijk lichaam onbe dekt liet, de Mohammedaan denkt er an ders over en voerde een kleeding in, die zich van die op andere eilanden niet on derscheidt en zonder eenige aanspraak blijft op bevalligheid. De Chineesche koop man kan zich er best mee vereenigen, omdat hij de katoentjes verkoopt en. waar hij kans ziet. tracht hij aannemelijk te maken, dat het onbekleede bovenlijf bewijs moet heeten van achterlijkheid in be schaving. Als wij Bali nog altijd mogen prijzen als het land van schoonheid en billijkheid, dan dienen wij tevens te er kennen, dat dit wezen des lands niet on bedreigd is. De bedreiging ligt ook in het toerisme, dat zijn weg hoe langer hoe ge makkelijker naar Bali heeft leeren vinden. Wekelijks komen tientallen, soms hon derden vreemdelingen voor een kort bezoek van eenige dagen en de gidsen zijn er om de „sight seeing" te leiden langs de ruime en bijna altijd dezelfde banen. De Baliër heeft zich niet kunnen onttrekken aan het gemak van de gemakkelijke voordeelen uit het vreemdelingenverkeer en hij speelt op bestelling, danst op bestelling, offert op bestelling, werkt op bestelling aan voor werpen uit zijde en zilver. Als zijn hoog ste en zeldzaamste feesten in het gezicht komen, worden de feestgangers van Java opgeroepen tot het gebruik van extra- bootgelegenheid en het geroezemoes van het westen verdringt zich bij de plechtig heid van Bali als ware zij een vertooning van de kermis. Zij, die het voorrecht hebben genoten van een rustig verblijf en stil toeschouwen in de schaduwen van den Tabanan en den Batoer, in de landschappen rond den Pasar, Giangjar, Kloenkoeng, Bangli of Karang Asem, mogen zich deswege geluk kig prijzen, want de exploitatie van Bali's schoonheid is in vollen gang en zij ver liest daardoor met den dag van haar innerlijke waarde. Daaraan is niets meer te verhelpen. Men kan van land en volk in oost- en zuid-Bali geen natuurmonu menten maken, de ongereptheid van het volkseigen moet ten offer vallen aan wes tersche indringing, die er zonder de minste kwade bedoelingen haar koers vond en dankbaar de menschen loonde met haar geld. Betaling maakt, wat uit innerlijken drang pleegt voort te komen, tot een ver tooning; de huisnijverheid wordt levering op bestelling van handelaars. Voor het volk van Bali zou het het ergst zijn, in dien het werd gedompeld in zorgen en schade leed aan zijn levensvreugd. Eens toonde mij een man van Karang Asem de rijstpellerij van een Chinees elders en hij merkte met leedwezen op, dat daar een winstgevende instelling stond van een niet- Baliër. Hij vond. dat Baliërs ook zelf dat rijstbedrijf wel behoorden te voeren en flink genoeg moesten zijn, om te voor deelen van de paditeelt in heel hun om vang te oogsten. Toen wees ik hem op den arbeid, die het bedrijf vergt en de zorgen die het meebrengt: boekhouden, kantoorwerk, geldzaken met crediteuren en debiteuren. Wat de man toen zei, kwam hierop neer, dat bij zulk zorgen de opgewektheid verdwijnt. Hij voelde zonder het te zeggen, dat vreugd voor den Baliër een bron, is tot leven. DENGAN HORMAT. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Verge et niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende wonende straatA7o wenecht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t>mopgezonden te hebben aan onderstaand adres: 3—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7