<D „ARNHEM DAROL FARGUHAR S NACHTWANDELING BURG. STAND VAN LEIDEN GEVEILDE PERCEELEN. LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCH00LNIEUWS LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ UIT DE 0MSTREKFN. FEUILLETON. VORSTELIJK HUWELIJK. Gistermorgen heeft te Slnaia het hu welijk plaats gehad van prinses Ueana van Roemenië met aartshertog Anton van Habsburg. Eerst werd het burgerlijk huwelijk vol trokken; een uur later volgde de kerke lijke plechtigheid in de groote receptie zaal van het kasteel Pelesj. Het huwelijk werd ingezegend door aartsbisschop Cizar, terwijl de rede gehouden werd door een broeder van den minister van Bultenland- sche Zaken, pater Wladimir Ghika. Na de plechtigheid begaf het jonge paar zich naar net militair kerkhof, waar kransen werden neergelegd op de graven van oorlogsslachtoffers. De huwelijksreis gaat naar München. DOODELIJKE VAL VAN EEN ZEILVLIEGER. Volgens een bericht in den Montag is bij den Ruinenberg, die dicht bij het exercitieveld nabij Zossen (Pruisen) ligt, een ernstig ongeluk gebeurd. Toen het zeilvliegtuig van ir. Koelgen, zich op een hoogte van 35 M. bevond, stortte het plot seling neer en werd geheel verwoest. De zeilvlieger werd bewusteloos gevonden. Een ijlings geroepen arts kon slechts den dood constateeren. DE NAUTILUS HERSTELD. De pool-onderzeeër Nautilus, die tijdens zijn tocht over den Atlantischen Oceaan zoo zwaar werd beschadigd, is op de marinewerf thans weer zoo ver hersteld, dat Sir Hubert Wilkins hedenmiddag naar Noorwegen wil vertrekken. De onderzeeër heeft Zaterdag verscheidene duikproeven genomen, gedurende welke voortdurend contact gehouden werd met een Britschen onderzeeër. Deze proeven schijnen dus naar wensch te zijn verloopen. ONDERTROUWD. A. Lepelaar jm. en J. v, d. Wallen jd. J. C. Beurse jm. 23 j. en C. W. Boon jd. 24 Jaar. GEBOREN: Johannes Christiaan zn. van C. H. Fles en van Chr. W. van Ingen Johanna Catharina dr. v. A. H. Erades en van M. J. de Mooij. o OVERLEDEN P. Jongelecn ongeh. m. 43 j. S. Lee mansAbspoel vr. 33 j. Gehouden verkooping in het Notarishuls te Leiden op Vrijdag 24 Juli 1931 ten over staan van: 1. H. M. Markusse, notaris te Leiden Rljnsburgerweg 93, 93a, kooper J. Flipse q.q. voor f. 11.100; Nieuwsteeg 7, A. Men ken voor f. 5400; Haverstraat 63 en 65, H. M. Swaak voor f.1800; Mirakelsteeg 30 en 32, J. Mechelse voor f.706; het heerenhuis a. d. Hooge Rijndijk 103 te Zoeterwoude is niet gegund. 2. M. G. Bon, Notaris te Leiden: Schut terstraat 18, 18a, N. Stel q.q. voor f.5607: Schutterstraat 20 en 20a S. P. de Haan qq. voor f.5960; Geerestraat 18, J. W. P. Licht q.q. voor f. 850. Het bouwterrein on der Voorschoten is niet gegund. WESTLANDSCHE DRUIVEN NAAR INDIE Nieuwe proefzendingen. Het Hbld. meldt: Per s.s. „Marnix van St. Aldegonde" heeft de bond „Westland" weder een proefzending druiven naar Ned. Indië verscheept. Thans neemt men meer speciaal proe ven met de wijze van verpakking. Prof. Sprenger uit Wageningen zal nauwkeurig onderzoeken welke wijze het meest ge schikt is en voor den handel het meest voldoet. De thans genomen proefzending is gedaan met 75 colli, in elk waarvan zich drie kistjes bevinden, waar in als verpak kingsmateriaal kurk, houtwol en andere producten dienst doen. PREDIKBEURTEN. Voor Dinsdag. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostr.nam. 7 1/4 uur de heer Schoonderbeek van Putten. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: nam. 71/4 uur, ds. H. Mlnderman van Lisse. NED. HERV. KERK. Viertal: Te Nigtevegt, W. F. Dankbaar, cand. te Bloemendaal; Drs. F. Dokter, cand. te Mldlum; J. B. Groenewegen, cand. te De Bildt; en G. F. D. Locher, cand. te Leiden, thans hulpprediker te Rotterdam- Vreewijk. Beroepen: Te Schalkwijk, A. Prins, te Nederlangbroek. Te Veenendaal (vac. M. Jongebreur), W. Rijnsburger, te Polsbroek en Vllst. Aangenomen: Naar Delfshaven (vac. C. B. Holland), J. D. v. Hof, te Oud-Beijer- land. Bedankt: Voor Delfshaven (6e pred.pl.), Jac. Poort, te Beverwijk. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Groningen (voor den miss. dienst op West-Soemba), P. J. Luijendijk, cand. te Den Haag. DE SYNODE DER NED.-HERV. KERK. X. In de tiende zitting van de Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk kwam aan de orde het verslag van den Pensioenraad der Ned.-Herv. Kerk over 1930. De samenstelling van den Pensioenraad bleef ongewijzigd. Tengevolge van het feit dat de tarieven van het Fonds niet hooger gaan dan den 55-jarigen leeftijd, boven dien leeftijd slechts volgens het spaarsysteem kan wor den deelgenomen, kunnen zich eigenaar dige moeielijkheden voordoen. Een predi kant, die boven 55 jaar, als hij het ambt aanvaardt (b.v. na zijn Indischen dienst tijd of na eenlge buitenkerkelijke betrek king te hebben vervuld) wordt aange schreven om deel te nemen. Immers alle predikanten, die na de oprichting van het Pensioenfonds bij de Ned.-Herv. Kerk in dienst treden zijn ongeacht hun leeftijd tot deelneming verplicht. De vrijstelling boven 55 Jaar geldt slechts voor hen. die bij de oprichting (1 Jan. 1926) in de Herv. Kerk dienstdoend predikant waren. Als hij bezwaar maakt, wordt er bij hem nader op aangedrongen, dat hij zijn verplichting zal nakomen Ten slotte wordt hij bij de Synode aangebracht. En als hij zich voegt, direct of na lang aandringen, wordt hem gezegd, dat hij eigenlijk niet meer bruik baar ls wegens zijn leeftijd en slechts als spaarder kan worden ingeschreven. Het zelfde doet zich voor als een predikant, wien verlaging van premie was toege staan. hetzij wegens te laag traktement, hetzij wegens loopende verplichtingen, boven 55 Jaar is, als zijn traktement stijgt of een loopende verzekering expireert. Dan wordt hem premieverhooging opgelegd en ten slotte blijkt ook hier het spaarsysteem uitweg te moeten geven voor een onbruik baar geval. Wegens traktementsverhoo- ging of premie-expiratie wordt echter van wege den Pensioenraad met deelnemers boven 55 jaar geen correspondentie tot premieverhooging geopend, wie echter uit zich zelf premie-verhooging wenscht, blijft boven 55-jarigen leeftijd aangewezen op het spaarsysteem. Ook wordt, overeenkom stig het gebruik der laatste jaren, aan de Synode geen opgave gezonden van predi kanten boven 55 jaar. die hun verplich tingen tegenover het Pensioenfonds niet nakomen. Als een deelnemer tegen verlaagde pre mie is ingeschreven en zijn premie moet later worden verhoogd omdat zijn trakte ment gestegen is, of een loopende ver zekering is geëindigd, behoeft hij voor die premieverhooging geen geneeskundig at test over te leggen, zooals wel het geval is, wanneer hij eigener beweging premiever hooging aanvraagt. Ook al mocht de be trokken deelnemer op het tijdstip der pre mieverhooging ernstig ziek zijn, heeft niettemin die verhooging voortgang, aan gezien in zulke gevallen het al of niet ziek zijn er niets toe doet. Als een ongehuwd deelnemer zonder minderjarige kinderen de door hem niet temin verschuldigde en volgens art. 34 al. 4 van dat artikel gereserveerde premie voor weduwe- en weezenpensioen ten goede doet komen aan een nabestaande, kan deze premie reserveering met behoud van die bestemming worden voortgezet, ook na het bereiken van den 55-jarigen leeftijd. Een huwelijk boven 55-jarigen leeftijd gesloten, kan van geen beteeke- nis zijn voor den Pensioenraad. Inzake de premiereserveering verandert daardoor niets, zoodat geen aanleiding kan ont staan op grond van dit huwelijk de pre miereserveering te doen eindigen. De Pensioenraad heeft zich tot regel ge steld om de vijf jaar te onderzoeken of, als bij premieverlaging 8 "In van het trak tement de uiterste limiet is, met het oog op de gestelde limiet, premieverhooging noodzakelijk is geworden. De belangrijkste gebeurtenis van 't jaar was wellicht de samenspreking op 19 Mei met de Synodale Commissie gehouden over het geschilpunt tusschen de synode en den Pensioenraad inzake door de Sy node gewenschte benoeming van een di recteur van het Pensioenfonds. De Syno dale commissie ging geheel accoord met de beschouwingen van den Pensioenraad, waarbij de Synode zich heeft aangesloten. Op de vraag van de Synode of de Pen sioenraad eventueel bereid zou zijn het be heer te voeren van de kas tot aanvulling van het Rijksemeritaatspensioen, gepaard gaande met het verzoek om een oordeel uit te spreken over de technische regeling van deze kas, heeft ne Pensioenraad ge antwoord. dat hij gaarne bereid is het be heer te voeren en dat hij gehoord het oor deel van zijn wiskundigen adviseur dat de becijfering van de kas goed genoemd mag worden, in 't algemeen een gunstig oor deel heeft over de regeling van de kas, maar zich voorbehouden moet nader ad vies te geven over sommige artikelen, meer in het bijzonder rakende het beheer en de administratie. Dit nader advies is bij de Synodale Commissie ingediend. De Synode heeft het verslag over 1929 met balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en den Pensioenraad dechar ge verleend. Naar aanleiding van de haar toegezonden lijst van predikanten beneden 55 jaar. die hun verplichting tegenover het fonds niet nakwamen, sprak de Synode den wensch uit, dat de Pensioenraad sa menwerking zou zoeken met de classicale besturen. De Pensioenraad vond al deze besturen, op een drietal na, bereid hun medewerking te verleenen. Uitgekeerd is in 1930 aan 15 weduwen- pensioenen f. 1614.78; aan 4 emerltaats- pensloenen f. 1088.02; aan 8 invaliditeits pensioenen f. 1185.06; aan 2 weezenpen- sloenen f. 333.32; totaal f. 4221.18. De eerste wetenschappelijke balans ls thans opgemaakt en de Pensioenraad heeft mede daarin aanleiding gevonden om de administratie te zijnen kantore aan ac countantscontrole te onderwerpen. In 1930 is totaal ontvangen aan premies f. 222,464.87. De onkosten bedroegen in to taal f. 7396.33. De heer Te Winkel brengt rapport uit over een verzoek van de Classicale ver gadering van Gouda om den dag der Clas sicale vergaderingen een paar weken vroe ger te stellen. De conclusie van het rap port is, daarop niet in te gaan, waarmede de Synode zich vereenigt. De heer Smit brengt rapport uit over een verzoek van den Pensioenraad om het oordeel der Synode te mogen vernemen volgens art. 3e van het Reglement op het Pensioenfonde betreffende het comité „Land in zicht." De conclusie is het ver zoek toe te staan, waarmede de vergade ring zich vereenigt. De zitting wordt met dankgebed door den president gesloten. (Hbld.) RECLAME. beschermt Uw gezin in moeilijke jaren. 4597 AALSMEER. De oude veiling verkocht. Op voorstel van het bestuur besloot de ledenvergadering der Centr. Aalsm. Vei ling gisteravond de oude veiling te ver- koopen aan een daartoe opgerichte N.V. van plaatselijke vereenigingen, voor een prijs van f.20.000. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Arie Adrianus van Velde 91 j., wedr. van Neeltje Braat. Aanbestedingen. Bij de ondershandsche aanbesteding voor rekening van den heer S. de Bruin, te Hazerswoude, is de bouw van 7 woon huizen aldaar, gegund aan de heeren Groen en Bregman, aannemers alhier, zijnde op een na de laagste inschrijvers. De ondershandsche aanbesteding voor den bouw van een woonhuis met bakkerij voor rekening van den heer J. v. d. Heij den, alhier is als volgt: Perceel I metsel werk, A. Schellingerhout f.6700; perc. II, timmerwerk enz. Gebr. Graper f.7493; perc. II timmerwerk enz. J. v. Noort, f. 6500 Het werk is aan de heeren Schellingerhout en Van Noort gegund. HAARLEMMERMEER. De nieuwe manege te Hoofddorp. De op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp gebouwde manege, die hoe wel nog niet geheel gereed ter gele genheid van het gehouden concours-hip- plque als restauratie reeds in gebruik kon worden genomen, nadert ook als rijschool haar voltooiing. Verwacht wordt dat de officieele opening waaraan een eenigszins feestelijk karakter zal worden gegeven, in de maand Septem ber zal kunnen plaats hebben. Bekende ruiters uit Hoofddorp en omgeving zullen bij deze gelegenheid een caroussel uitvoe ren en zijn reeds met het houden van oefe ningen aangevangen. Het concours-hippiquc. Omtrent de flnantleele resultaten van het te Hoofddorp, vanwege de vereeniging „Vooruit" gehouden concours-hippique, welk paardensportfeest zoo uitnemend slaagde, vernemen wij, dat het bestuur van deze populaire vereeniging daarover zeer tevreden ls en dan ook met groote voldoening op het druk bezochte concours kan terugzien. De nieuwe Nijverheidsschool. Aan den Kruisweg alhier verrijst een nieuwe Nijverheidsschool met internaat voor meisjes, uitgaande van de Midden- standsvereeniging „Haarlemmermeer". Het exterieur van het monumentale gebouw Is nagenoeg gereedgekomen zoodat met de afwerking van het interieur weldra zal worden begonnen. Verwacht wordt dat het gebouw op tijd voltooid zal zijn en in de maand October in gebruik zal kunnen worden genomen. Het a.s. Koninginnefeest. De Oranjevereeniging „Hoofddorp" heeft de feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin bepaald op Dinsdag 1 September a.s. Het in 't cen trum van het dorp te houden feest zal worden geopend met een aubade, uit te voeren door een jongens- en meisjeskoor en belooft verder volgens het voorloopig samengesteld programma, voor de kinde ren en ook voor de ouderen een dag van groot genoegen te zullen worden. De heeren van der Vosse en Noord beek. spoorconducteurs te Hoofddorp en J. Kooijman, brugwachter aan de spoorbrug, gaan den dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen met pensioen verlaten. Geslaagd te Den Haag voor het Mulo-examen diploma A R. P. Offringa. HILLEGOM. Jubileum bij de politie. Het zal op 2 Augustus a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de heer N. Verhaar hier in dienst kwam bij de politie. De voor naamste data uit zijn loopbaan zijn: 1 Juni 1899 agent van politie in den Haag, 2 Augustus 1906 gemeenteveldwachter alhier 1 Mei 1930 gepensioneerd als zoodanig en tegelijk benoemd tot buitengewoon agent van politie. Al gedurende vele maanden is de heer V. ongesteld. In de vacature bij de Chr. Burger school, alhier, ontstaan door de benoeming van den heer W. H. van den Berge naar Breda, werd voorzien door de benoeming van den heer H. Stouten, onderwijzer aan de Chr. School voor M.U.L.O. te Oud- Beijerland. Deze benoeming gaat in met 1 October a.s. De collecte die hier en in De Zilk Zaterdag en gisteren ten bate van de R.K. Vereen. „Herwonnen Levenskracht" is ge houden, bracht het bedrag van f. 410.68 op. KATWITK. Loop der Bevolking. Vertrokken: A. Veerman, van Voorstraat 32 naar 'sGravenhage, Schenkweg 70; M. Santeroos, van Duinoord naar Noordwijk, v. d. Bergstichting. Gevestigd: Joh. Versluis, van Ned. Oost Indië, Voorstraat 31; Wilh. Versluis, idem; J. C. Buijs, van de Bilt, Kapelaan, Duin oord 38: A. J. Elsinga, van 'sGravenhage, L. v. Meerdervoort 104, Voorstraat 4; P. de Roode en gezin van Velsen, Ger. Doustr., Annastraat 31: L. Leijs, van Haarl-liede, Machineweg 20, Voorstraat 4: K. Omer, van Oostenrijk, Veereinde: A. v. Beelen, Am sterdam, W. Schoutenstr. 24, v. Wasse- naerkade 54; A. Copier, van Leiden Lopsen- straat 3, Sandtlaan 40. E. Schoneveldt Na een langdurige ziekte, is alhier over leden de heer E. Schoneveld. De overledene bekleedde verschillende functie's. Met volle toewijding gaf hij zich b.v. als bestuurs lid van de Katwijksche Burgerwacht, de Oranjevereeniging, enz Moge de weduwe en kinderen gesterkt worden in dit zoo droe vig verlies. KATWITK AAN ZEE. Onze Padvinders kampeeren! De Katwijksche Padvinders hebben een week gekampeerd te Almen bij Zutfen. Maandag 20 Juli vertrok men reeds met de 71 ram van 6.15 naar Leiden. Over Utrecht en Arnhem arriveerde men om 11.15 in Zutfen, vandaar ging het met den trein verder naar Almen. Hier stond de boer reeds met een wagen te wachten. De bagage werd opgeladen en daar bovenop werden de kleine welpen gezet. Zoo ging het in optocht naar het kamp, dat een tien minuten loopens verder lag. Een geheele week hebben de jongelui zich daar kostelijk vermaakt met allerlei spelen, terwijl 's avonds het kampvuur ge zellig brandde. Een woord van dank aan leiders en leidsters voor de goede zorgen aan de Katwijksche welpen besteed, waar door deze kampeerweek tot een onvergete lijke voor hen is geworden, is zeker ge rechtvaardigd I Bekneld geraakt. Zaterdag overkwam bij het rangeeren van eenige goederenwagens op het empla cement der N.Z.H.T.M. den conducteur V. uit Leiden een ongeval. Hij geraakte met zijn knie bekneld tusschen het trekwerk van een tweetal aan elkander te bevestigen goederenwagens en werd verwond. V. is voor verder onderzoek naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden vervoerd. Strand-Evangelisatie. Voor de strandevangelisatie zullen de volgende predikanten het woord voeren: Dinsdag half acht ds. D. Kuilman. Lei den, dr. C. N. Impeta. Kampen; Donderdag 4 uur ds. B. Alkema, Soest, ds. J. van Noort, Noordwijkerhout. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 6) Zeker, meneer, haastte Sheila zich te zeggen. Ik had u dat juist willen mede- deelen. Ik borg het in de brandkast, zooals u mij had gezegd. Het was het pakje met de parels. Het is gistermiddag gebracht, even voor u me opbelde om me te zeggen, dat u niet meer op kantoor zou komen. U belde weer af, toen ik u wilde zeggen, dat het pakje even te voren was gebracht. Hoe laat was dat? Ongeveer halfdrie, antwoordde Sheila, zich verwonderend over zijn bruuske manier van optreden. Hij was altijd za kelijk natuurlijk, maar nu was hij bepaald kortaf. Zij dacht: Het gaat zeker slechter met den oom. Hij ziet er uit alsof hij niet geslapen heeft. Bleek en betrokken. Ik vermoed, dat hij den ganschen nacht met den ouden man is opgetrokken en dat verklaart waarom hij zoo kort van stof is. Zij werd in haar overpeinzingen gestoord door haar patroon, die kortaf opmerkte: U zult we) begrijpen, dat er iets niet in orde Is. De parels zijn verdwenen. Sheila voelde een schok door haar gan- sche lichaam gaan. Zij maakte een gebaar van verbazing, bleef daarop stokstijf staan. Plotseling doemde een gevoel bij haar op, alsof zij dit vooraf had gevoeld, alsof zij altijd wel geweten had, dat zoo iets moest gebeuren, dat het noodlot het had gewild. Zij kon enkel uitbrengen: Verdwenen? Hoe is het mogelijk! De vraag klonk wat wonderlijk en dat gevoelde zij ook. Norsch en ruw zeide hij Op het oogenblik, dat ik op het kan toor kwam, belde onze cliënt mij op om me te vragen of zij vaiidaag nog de parels zou krijgen. Kom in het kantoor van mijn oom, juffrouw. In stomme verbazing volgde Sheila hem naar het achterkantoor. Hij opende de ongesloten deur van de brandkast en wees naar binnen. Op de bovenste plank lag de bundel samengebonden papieren. Met wezenloozen blik (zij gevoelde dat zelve) keek zij er naar. Juffrouw-Curtis, toen ik van morgen de brandkast open deed, was de toestand precies zoo. De bundel papier lag er onaan geroerd en verder was de kast ledig. Wat kon zij daarop antwoorden? Met moeite bracht zij er uit: Maar de parels, kapitein Farquhar? Waar is de doos met de parels gebleven? Dat wilde ik u juist vragen. Ik legde ze in de kast En u ziet zelve, dat ze er niet meer in liggen. Maar zij zag nog wat anders. Er kwam een gedachte bij haar op, die zij niet kon verdragen: hij verbeeldde zich dat zij. dat zij,... Neen, het was te afschuwelijk! Met een stem, die deed denken aan die van den Ouden Kei Farquhar, ging hij voort: Mag ik nu in de eerste plaats ver zoeken me precies te vertellen, wat er gis termiddag is gebeurd. Om halfdrie, niet waar, wei d het pakje gebracht. Wie bracht het? Sheila moest even slikken en haar keel schrapen, alvorens zij antwoordde: Een loopknecht van die firma uit Whitechapel. Wat was dat voor een man? Duid me dat wat nader uit, Nu, erg zwart.zeer klein. Kort en dik. nogal viezig. Hij droeg een lakensche peten snuffelde met zijn neus. Jawel, hun gewone loopknecht. Har- ris. Maar deel me nu precies mede, wat hij heeft gedaan. Terwijl Sheila, moed vattend, bij zich- zelve dacht: „zeur toch niet langer, malle kerel, straks is alles wel opgehelderd", antwoordde zij met wat meer vastheid in haar stem: Nu, hij kwam binnen, met het pakje in de hand, legde het op mijn tafel cn vroeg of een der heeren het ontvangst bewijs wilde teekenen. Wat antwoordde u? Ik antwoordde, dat u niet op het kantoor waart. Ik voegde er bij, dat u naar uw oom was, die ernstig ziek is en dat ik niet wist wanneer ik u kon terug verwachten. Dat wist ik ook niet; het was voor u mij opbelde. Jawel, ga maar verder, beval kapitein Darol Farquhar. Hij was net als zijn oom, merkte zij in al haar zenuwachtigheid toch op. Precies zijn oom, vond zij voor de eerste maal in al den tijd, dat zij bij de firma in dienst was Tot- op dezen morgen had zij het altijd eigenaardig gevonden, dat een zoo bovenmatig onaangenaam heer als de Oude Kei een neef had die zoo vriendelijk opgewekt kon zijn, wanneer hij zijn uit verlegenheid voortkomende bokkigheid had afgelegd. Dezen morgen was het evenwel alsof het de oom was, die sprak. Juffrouw Curtis, herinner u nog eens goed en deel mij nauwkeurig mede elk woord, dat u aan dien Harris heeft gezegd, en wat hij aan u heeft gezegd. Toen u hem mededeelde, dat u niet wist. wanneer u me terug verwachtte Zeide hij, dat het er niet toe deed. Hij voegde er bij ,dat ik wel voor het pakje kon teekenen. En heeft u dat gedaan? (nadrukke lijk). Heeft u het bewijs van ontvangst geteekend? Zeker! Zonder- eerst te zien wat er in het pakje was? Wel neen! Ik wist dat er parels in moesten zitten, maar ik kon toch niet tee kenen voor ik ze had gezien! Ik maakte dus eerst het touw los en deed het deksel open. Keek u alleen naar de parels of heeft u ze er ook uitgenomen. Ik heb ze er uitgenomen, kapitein Farquhar. Ik hield ze zoo, ze strekte haar mollige, ringlooze hand uit. ik bekeek zeen daarna heb ik ze weer in de doos gelegd. Heeft u dat zelve gedaan? Heeft Har- ris ze niet aangeraakt? De looper? Neen, ik heb het zelve ge daan. Ik heb de doos ook weer dicht ge maakt en zeide: waar moet ik teekenen? Hier? Daarop heb ik geteekend en de looper zeide zoo iets, dat ieder het zonder bril zou kunnen lezen. En toen? De looper zei: „dank u, juffrouw, goe- denmiddag", en ging heen. Ik begaf mij met de doos met parels naar het achter kantoor en legde ze in de brandkast. Wat was er in de brandkast? Die bundel papieren. Niets anders? Neen. U legde dus het pakje in de kast en heeft deze daarop gesloten? Ja, zooals u me had opgedragen. Ik sloot de brandkast, deed uw kantoor op slot; hier heeft u den sleutel. Zij reikte hem den sleutel over. Dank u. Waar heeft u hem bewaard? In deze tasch. Zij hield hem haar tasch voor. Ik heb die natuurlijk steeds bij mij gehouden. Zelfs toen ik naar bed ging, heb ik haar onder mijn kussen ge legd Zij dacht, dat hij „goed" of iets derge lijks zou zeggen, maar hij bewaarde ge durende enkele oogenblikken een benau wend stilzwijgen. Daarop zeide hij: Ik acht het wenschelijk, dat u het kantoor in Whitechapel opbelt en vraagt zoo vrien delijk te zijn om dien looper Harris on middellijk naar me toe te zenden. Vraag hem een taxi te geven. Sheila, die het gevoel kreeg alsof ze een nachtmerrie had, ging naar de telefoon en bracht de boodschap over. Men zal hem dadelijk naar u toe zenden. Dank u. Binnen een kwartier zal hij hier zijn, vqegde Sheila er nog aan toe. Kapitein Farquhar antwoordde niet. Hij zette zich aan den lessenaar van zijn oom, nam zijn pen ter hand en begon een brief te schrijven. Geen woord liet hij hooren gedurende het benauwende kwartier, dat verliep voor de boodschaplooper uit White chapel aan de deur klopte. Ben je daar, Harris? Goeden morgen, kapitein, goeden morgen juffrouw. Het was een leelijk, wanriekend ven tje, maar alle arglist wees hem verre, toen hij antwoordde op de vragen van kapitein Farquhar. en hij maakte een volkomen eerlijken indruk. Misschien wat dat echter een masker, dacht Sheila een oogenblik, en was hij des te doortrapter. Maar als Harris niet aansprakelijk kon worden ge steld voor het vermissen van de parels, wie kwam er dan voor in aanmerking? Het was ongeveer half drie, ver klaarde Harris. Ik kwam hier met de doos, overhandigde haar aan deze jonge dame Sheila beantwoordde zijn vrien delijken glimlach niet en liet haar het ontvangstbewijs teekenen. Heb je dat bewijs bij je, Harris? (Wordt vervolgd)- 2-2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6