72ite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Juli 1931 Tweede Blad No. 21886 BINNENLAND. OUD-MINISTER PROP. MR. M. W. F. TREUB is gisteren te 's-Gravenhage in den ouderdom van 72 jaar overleden. PROF. MR. M. W. F. TREUB OVERLEDEN. IN DE OORLOGSJAREN TWEEMAAL MINISTER VAN FINANCIËN. Geniaal staatsman van ongekend initiatief. Gisteren is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 72 jaar overleden prof. mr. M. W. F. Treub. Marie Willem Frederik Treub werd 30 November 1858 te Voorschoten geboren, waar zijn vader burgemeester was en waar hij met zijn, later eveneens tot groote be kendheid gekomen broers Melchior en Hector, zijn jeugd doorbracht. Hij bezocht er de lagere school, volgde te Leiden de lessen aan de H.B.S. en wijdde zich daar na aan den administratieven arbeid. Hij werd candidaat-notaris, doch werkte te vens voor het staatsexamen, dat hem in 1881 toegang gaf tot de universiteit te Leiden, waar hij in de rechten studeerde. Tot zijn candidaats-examen bleef hij daar, vervolgens ging hij een semester naar Parijs, deed zijn doctoraal examen te Amsterdam en promoveerde den 31en Maart 1885 te Utrecht op een proefschrift getiteld: Ontwikkeling en verband van de rijks- provinciale- en gemeente lijke belastingen in Nederland een ver handeling. waarvoor hij in September 1883 door dezelfde universiteit met een gouden medaille was bekroond. Nog vóór zijn pro motie had hij zich te Amsterdam geves tigd, waar hij in September 1885 werd toe gelaten als privaat-docent voor het nota riaat en het fiscaal recht aan de gemeente universiteit. Hij stichtte er een notaris- school en redigeerde van 18871897 het Weekblad voor Notarisambt en Registratie Ook aan het maatschappelijke en politieke leven in de hoofdstad nam hij spoedig ijverig deel. In 1889 werd hij tot lid van den gemeenteraad gekozen en twee maan den later benoemde de raad hem tot wet houder, in welke functie hij de porte feuille van financiën kreeg. Op 23 November 1896 aanvaardde Treub het hoogleeraarsambt aan de Amsterdam- sche universiteit, om onderwijs te geven in de staathuishoudkunde en statistiek. De rede, waarmee hij zijn ambt aan vaardde, was getiteld: De ontwikkeling van de staathuishoudkunde tot sociale economie. Reeds lang vóór zijn professoraat was Treub ook op het #ebied der landspolitiek opgetreden. In 1891 werd hij in het district Schoterland gekozen tot lid der Tweede Kamer, doch hij aanvaardde zijn mandaat niet. Toen hij in 1904 opnieuw werd geko zen, nu voor Assen, legde hij zijn hoog- leeraarschap neer en deed zijn intrede in de Tweede Kamer. Hij bleef Kamerlid tot 1913 en legde toen zijn mandaat neer in verband met een geschil met den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond over het staatspensioen. In het kabinet-Cort van der Linden kreeg Treub de portefeuille van landbouw, nijverheid en handel, welke hij behield van 19 Augustus 1913 tot 24 October 1914. toen hij minister Bertling opvolgde als minister van financiën. Hij trad af op 8 Febr. 1916 wegens het aannemen van een motie- Schaper, houdende afkeuring van het ver- band, gelegd tusschen ontwerpen ouder- I domsrente en pensioenbelasting. t Hij werd opgevolgd door prof. dr. A. van Gijn. Na diens aftreden als gevolg van een verschil met den ministerraad ovpr zijn verantwoordelijkheid in verband met de crisis-uitgaven, trad prof. Treub. weer in zijn plaats. Van 22 Febr. 1917 tot 9 Sep tember 1918 bleef hij in het kabinet. Als minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt door belangrijke noodmaatregelen in oorlogstijd. Op zijn initiatief kwam het Nat. Steuncomité tot stand. Tijdens zijn tweede ministerschap van Financiën gaf hij den stoot tot de stichting van de N. U. M. Op politiek gebied deed prof. Treub zich gelden door de stichting van den Econo- mischen Bond in 1918, voor welken bond hij in dat jaar in de Tweede Kamer werd gebracht en die later met eenige andere partijen in den Vrijheidsbond overging. Prof. Treub was omstreeks 1907 lid van den Haagschen Raad. Na den oorlog had vooral Ned.-Indië zijn groote belangstelling. In November 1921 werd hij'tot voorzitter van den On- dernemersraad voor Ned.-Indië benoemd en nog maar kort geleden, op 1 Mei van dit jaar, trad hij eigener beweging als zoodanig af, om plaats te maken voor een jongere kracht. Als zijn opvolger werd mr. Trip benoemd. Nadat prof. Treub in 1922 een reis naar Indië had gemaakt, wijdde hij zich aan de voorbereiding van de stich ting der Indologische faculteit aan de universiteit te Utrecht. Prof. Treub was commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw, groot-officier van het Legioen van Eer, grootkruis in de Da- nebrog-orde en grootkruis in de Kroonorde van Italië. Prof. Treub heeft verleden week te Den Haag een ernstige operatie ondergaan, die zijn leven niet heeft kunnen redden. Gis teravond is hij in het ziekenhuis aan den Zuidwal overleden. Waar en wanneer de begrafenis zal plaats hebben, is nog niet vastgesteld. EIERCONTROLE. Naar het Nederl. Weekblad voor krui- deniersbelangen verneemt, zal het Nederl. Eiercontrölebureau thans den minister adviseeren, de controlevoorschriften be langrijk te wijzigen en wel in dier voege, dat het geoorloofd wordt, in de toekomst ongesorteerde eieren uit te voeren. De exporteur zou er alleen voor hebben te waken, dat het totaal aantal in een kist verpakte eieren het aangegeven gewichts assortiment haalt. Daarnaast zou een betere sorteering op den bestaanden voet geoorloofd blijven, die dan speciaal wordt gewaarmerkt. o SCHOENMAKERSPATROONS. Te Leeuwarden is de 24e jaarlijksche vergadering van den Nederl. Bond van schoenmakerspatroons- en winkelvereeni- gingen gehouden, onder voorzitterschap van den heer W. Donker Pzn., te Rotter dam. De voorzitter klaagde er in zijn openingswoord over, dat goed schoenma- kerswerk wordt verdrongen door een goed koop en slecht massaproduct, vaak van papierpreparaten vervaardigd. In het jaarverslag werd vooral over den slechten gang van zaken in het maat- bedrijf geklaagd; de toestand van het re paratiebedrijf was voorts zeer ongunstig; eerste klas uitgevoerd reparatiewerk had minder van de slapte te lijden. Bij de algemeene beschouwingen ves tigde de heer De Waard (Rotterdam) de aandacht op de valsche reclame door ad vertenties, waarin te kennen gegeven wordt, dat het leder staat onder rijks controle. De voorzitter zei, dat de zaak de volle aandacht van het hoofdbestuur heeft, niaar dat het ledercontrólestation slechts na behoorlijk geformuleerde klachten zou kunnen ingrijpen. De rekening van den Bond, sluitende met een nadeelig saldo van f.2431, werd vastgesteld. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. P. Lankester te Amsterdam en J. W. Sterkenburg te Leeuwarden. Na uitgebreide discussie werd een voor stel van het bestuur aangenomen om een commissie te benoemen, welke een onder zoek zal Instellen naar de verhouding tus schen schoenwinkeliers en schoenherstel lers, inzake reparatiewerk. Aangenomen werd de conclusie van de reorganisatie-commissie, om niet tot wij ziging van den tegenwoordigen organisa tievorm over te gaan. Aangenomen werd een motie-Zaandam luidende: De Nederlandsche Bond stelle zich in verbinding met de organisaties van arbeiders en middenstanders met het doel het daarin georganiseerde publiek op te wekken werkzaamheden, dus ook schoenreparaties, door georganiseerden te laten uitvoeren. Ter bestudeering werd naar het bonds- bestuur verwezen een voorstel-Haarlem luidend: De Nederl. bond voere actie om te komen tot wettelijke bescherming van de schoenmakerij en den schoenhandel tegen de indringing van confectie-fabri- kanten De afdeeling Den Haag had een amendement ingediend om de woorden „en den schoenhandel" te schrappen. Ten slotte hield de voorzitter een rede over de actie voor goed schoeisel en her stelwerk, ,(N. R. Crt.L HET WATERKAMP VOOR MEISJES AAN DE KAGERPLASSEN. Het planking- varen is een der meest geliefkoosde bezigheden. COR RUYS, de bekende Neder landsche acteur, die met een aantal van zijn tooneelgezelschap een tourneé door Ned.-Indië heeft gemaakt, is in het vaderland te ruggekeerd Cor en familie. DE LAATSTE LOODJES WEGEN HET ZWAARST. Ondanks de warmte hebben de deelnemers aan de internationale vierdaag- sche afstandsmarschen in de om geving van Nijmegen het er op den laatsten dag goed afgebracht. - De Leidsehe studenten van „Pro Patria" bemerken, dat de laatste Mi» het zwaarst wegen. Luit.-gen. W. F. Pop, oud-minister v. oorlog, is te Voorburg in den ouderdom van 73 jaar overleden. TRAFALGAR SQUARE BOVEN EN ONDER. In den effen waterspiegel bij de fontein op Trafalgar Square te Londen weerkaatst het bekoorlijk silhouet van een stukje der Engelsche hoofdstad.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5