INTERNATIONALE ONTWAPENING 72ste Jaargang ZATERDAG 25 JULI 1931 No. 21886 Officieele Kennisgevingen. TER OVERPEINZING. DE DRUKTE IN DEN LEIDSCHEN HOUT. Het voornaamste Nieuws van heden. Petitionnement voor Internationale Ontwapening LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:i Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERES SEN TE LEIDEN, OUDE VEST 35. Afdeelingen B en C. De cursus voor de hoofdakte (afd. B.) vangt aan den 8en September e.k. Uit sluitend schriftelijke aanmelding vóór 1 September, waarvoor formulieren gratis aan de school verkrijgbaar zijn. De cursussen voor de akten l.o. Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde (afd. C.) gaan alleen bij voldoende deelname door. Aanvang in de eerste volle week van September. Aanmelding als boven. De Directeur H. VAN SLOOTEN Jr. Leiden, 25 Juli 1931. 813 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lelden; Gezien het verzoek van: a. de N.V. Tex tielfabrieken voorheen Gebrs. van Wijk en Co., om vergunning tot het oprichten van een fabriek van sajetten, garens, wollen dekens en tricotages, in de perceelen Ves- testraat Nis 4064, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 2656; b. de N.V. Textielfabrieken voorheen Gebrs. van Wijk en Co. om vergunning tot het op richten van een fabriek van wollen dekens en sajetten garens, gelegen Levendaal— Hoogewoerd, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie D. No. 1614; c. de firma Z. van der Mey, om vergunning tot het op richten van een broodbakkerij in het per ceel Korte Mare No. 16, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie B. No. 2726; d. de firma J. J. Gijzenij en Co., om vergun ning tot het oprichten van een bewaar plaats voor lompen, oud ijzer, glas, enz., in de Waard, op het perceel kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie N. Nis. 441 en 443; e. C. Meijers om vergunning tot het oprichten van een nikkel- en emailleer inrichting in het perceel Heerenstraat No. 51. kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie M. No. 3959; f. de N.V Boek drukkerij voorheen L. van Nifterik Hzn., om vergunning tot het oprichten van een drukkerij in het perceel Kaiserstraat No. 9 en Kolfmakerssteeg Nis. 8, 10 en 10a. ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie F. No. 1277; g. Gebrs. G. en A. Tijssen om vergunning tot het oprichten van een scheepsbouwerij en reparatiewerf in de Waard, op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. No. 357; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede, dat op Zaterdag den 8en Aug. 1931, des voormiddags te halfelf uren, in het perceel Breestraat 125 Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juli 1931. 812 HET OUDE DAGBOEK. We gelooven niet, dat veel menschen in onzen tijd er nog een dagboek op na houden. Wel misschien een boek, waarin ze hun dagelijksche inkomsten en uitga ven schrijven, zoodat ze aan het einde van den dag precies weten, hoe arm of hoe rijk ze zijn. In vroeger dagen toen de tijd zooveel rustiger was, vond men er een genoegen in, om wanneer een dag stof gegeven had om iets te beschrijven, dat der moeite waard was om aan eigen ver getelheid ontrukt te worden, zich rustig neder te zetten: dan stelde men er niet zelden een eer in om deze beschrijving ook eenige letterkundige waarde te doen hebben, althans haar in behoorlijk en vloeiend Nederlandsch te geven We weten wel, dat een en ander vaak hoogdravend en onnatuurlijk was. maar de tijdgeest was toen zoo en als we nu zoo deze din gen lezen, dan dienen we door te dringen door het onnatuurlijke van de inkleeding tot de waarheid en werkelijkheid, welke men heeft willen bewaren om later het geheugen te hulp te kunnen komen. Menigmaal bieden in onze dagen de dag boeken van meer of minder beroemd of bekend geworden personen uit het verle den ons gelegenheid hun intieme leven, de verhoudingen, waaronder ze geleefd en gewerkt hebben, hun oordeel over hun tijdgenooten enz. enz. beter te leeren ken nen. Niet zelden zijn zulke oude dagboe ken bronnen voor studie van den histo ricus. We zeiden reeds, dat deze liefde voor dagboeken stamt uit een tijd, rustiger dan de onze. Wie. zoo zouden we willen vra gen, houdt er nu nog een dagboek op na, waarin hij telkens, wanneer hij stof daar voor heeft, zijn ervaringen en ook zijn innerlijke overleggingen te boek stelt? Het zullen er niet veel wezen. Want de vaak kortstondige passie van den jongen man in de kalverliefde-leeftijd en van het bakvischje om iederen dag op papier met zichzelf te spreken kan moeilijk serieus als dagboek-schrijven genomen worden. Dat houdt met één, twee schriften wel op. Neen, we stellen de vraag aan ouderen, wien het leven van al den dag iets te vertellen heeft, die het intensief meeleven kunnen, omdat ze er midden in geplaatst werden en er een meer of minder actief aandeel aan nemen. Is datgene, wat we beleven in ons huis, met onze kinderen, met onze omgeving, niet de moeite waard om het ook zwart op wit te bewaren? We leven in een buitengewoon interessanten tijd. Wat is er in de laatste jaren ontzag lijk veel op het wereldrond geschied! Ook waar geen revolutie in den eigenlijken zin des woords heeft plaats gegrepen vond een ingrijpende verandering op schier ieder terrein des levens, zoowel van het particuliere als van het publieke leven plaats. Wat is dat alles voor ons geweest? Welk een indruk heeft dat op ons ge maakt? Wat heeft het ons persoonlijk gebracht of beroofd? Ziedaar enkele vra gen, welke we nu stellen en die beant woord zouden zijn door zoo heel velen, wanneer ze het oude dagboek ook zouden bezeten hebben. Het leven, van welke zijde men het ook benadert, is interessant, om dat de menschheid zelf interessant is. Was het niet de moeite waard om daar van ook voor onszelf eenige blijvende herinnering te bewaren? Maar ach, onze tijd! We hebben het zoo druk, niettegenstaande de inkrim ping van den arbeidstijd voor schier alle vakken, beroepen en ambten. Het is zóó druk, dat we den tijd missen voor rustige bezinning, voor persoonlijk ons reken schap geven van eigen leven, voor een zich rekenschap geven ook van hetgeen al wat geschiedt om ons heen te beteeke- nen heeft in oorzaak, verschijning en ook in gevolg. We leven veel te vlug. We struikelen over eigen leven heen, omdat we veel te snel gaan! Daarom, zoo zéggen we ,is het goed, wanneer iemand door het een of ander eens gezet wordt ter zijde van den drukken levensweg om niet mee te loopen met den drukken stroom der menschen. maar om neer te zitten en toe te zien Maar dat rustig neerzitten en toezien, dat vorigen generaties zooveel meer geschonken werd dan het ons gege ven wordt, is dat niet als een dagboek Voor zulke oogenblikken kunnen we later oprecht dankbaar wezen, omdat ze ons innerlijk wat gebracht hebben, waaraan we toch feitelijk behoefte hebben ook al wordt die behoefte niet steeds door ons gevoeld en nog minder door ons vervuld. Wie toevalligerwijze nog eens in handen krijgt een schrift uit zijn schooljaren, wie vindt, brieven welke hij jaren geleden heeft geschreven, die verblijdt zich Hij kan uren daarmede bezig zijn. omdat een oude wereld voor hem weer begint op te leven. Hij zit weer op de schoolbanken. Wie zaten nog meer in de klasse0 Welke onderwijzers hadden we° Wat is van al deze menschen geworden0 Leven ze nog en waar en wat beroep ot ambt hebben ze gekozen? Dat zijn dan vragen waarop we niet steeds het antwoord krijgen Maar de vragen blijven Dan kan het gebeuren, dat we plotseling een makker uit onze jeugd ontmoeten De herinneringen wor den uitgewisseld Wat wij niet weten, weet hij en wij op onze beurt vullen zijn herin neringen aan Wat zijn dat heerlijke uren. niet waar" Omdat het oude, dat we met ons medegedragen hebben, stilletjes in ons gedachtenwereldje, weer gestaltenis voor ons verkrijgt Verfrischt keeren we terug in het heden uit het verleden en het is. alsof dat heden voor ons meer kleur heeft en we ook meer lust hebben om in het heden te doen. wat ons daarin op de handen is gelegd Welnu, als zulk een oude jeugdvriend is het oude dagboek. De goede, oude kennis sen komen, zoo te zeggen, weer binnen en we spreken met hen De gebeurtenis sen uit het verleden komen weer opnieuw voor onzen geest. Maar bovenal leert het oude dagboek ons of het leven ons beter gemaakt heeft dan wel moreel afgetakeld. Want zulk een oud boek Is als een rech ter, die ons rekenschap vraagt van ons eigen leven. STADSNIEUWS. BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens het korte onweer, dat heden morgen boven onze stad woedne, is de bliksem ingeslagen in de koekfabriek der firma J. C. van der Steen aan de Pieters kerkgracht. De bliksem ging precies tus- schen twee mannen door. die aan de deur stonden te praten, den bakker A. Hilger- man uit Wassenaar en een knecht van de firma v. d. Steen, sloeg vervolgens op een machine, evenwel zonder schade aan te richten en verliet de fabriek door de ach terdeur. Vanzelfsprekend waren beide mannen hevig ontsteld. Het paard van den bakker H. sloeg op hol, doch kon even verderop worden gegrepen. Van de Pieterskerk werd het ornament van een topgevel aan de zijde van de Heerenstecg door het hemelvuur getroffen. Er werd een stuk zandsteen afgeslagen, dat tegen de straatsteenen in gruis sloeg. Onmiddellijk werden maatregelen getrof fen om te verhinderen, dat nog meer stukken omlaag konden komen en de aan gerichte, niet belangrijke schade te her stellen. Dc politie zorgde tijdens die werk zaamheden voor een afzetting. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. —PU— vooral in de laatste dagen, nu de zomer eindelijk eens schijnt aangebroken, is de trek naar het nreuwe wandelpark, den Leidschen Hout, buitengewoon groot. In het bijzonder de piasvijver mag zich in de belangstelling der jeugd verheugen. Zooals bQvenstaande foto illustreert. Die belangstelling zou slechts aanleiding kun nen zijn tot onverdeelde blijdschap, ware het niet, dat de bezoekers maar al te i vaak de sporen van hun visite achterlaten in den vorm van papierproppen, in de grasperken afgerukte takken van boompjes en struiken, terwijl wij er ook herhaalde lijk jongens en meisjes op betrapten, dat zij met een arm vol bloemen den Hout verlieten Dat kin en dat mag niet; „de Hout ls een kostelijk bezit", schreven wij bij de opening. En daarom is het de plicht van iederen Leidenaar het zijne ertoe bij te dragen om dat schoone goed ongeschonden te bewaren. Iedere bezoeker fungeere op I zijn beurt als parkwachter. Alleen dan is het mogelijk den Hout blijvend voor de geheele bevolking gratis toegankelijk te stellen. BUURTVER. „NOORDERKWARTIER". Een heerlijk uitstapje". Het was voor de Buurt- en Speeltuin vereniging .Noorderkwartier" Donderdag een uitgezochte dag Nadat voordien nog niet veel mooie dagen te bespeuren wa ren geweest konden de oudere kinderen van genoemde vereeniging. die met gelei ders en geleidsters per tram naar Haar lem en Bloemendaal gingen, werkelijk van boffen spreken Het was of de natuur wilde vergoeden wat de naam der Ver. aan kwaad doet vermoeden Na te ongeveer half negen de reis te hebben aanvaard, kwam men na een paar uur trammen te Bloemendaal aan. Het weer was te aanlokkelijk dan dat men niet van de gelegenheid gebruik zou ma ken het Bloemendaalsche Bosch te door kruisen. Hierna werden de hoogten be stegen, die naar het Theehuis lelden. Hier werden de meegebrachte boterhammen verorberd en een enkele versnapering ge bruikt De Thee-tuin was echter niet het eigenlijke doel Dat was de in de nabij heid eclegen soeelplaats. Altijd weer de speelplaats, die het punt van attractie vormt! Kousen en schoenen werden oogen blikkeliik uitgedaan en men liet zich van de hooge duinen afrollen Weldra was de tijd voor 't middagmaal aangebroken Na nog eenmaal een bezoek aan het Thee-huis gebracht te hebben, werd de reis naar het hotel „Vreeburg" in Elcemendaa' ondernomen Wat hier geboden werd was uitstekend. De k'ndoren lieten zich dan ook alles goed smaken. En een woord van dank van den voorzitter aan gérant en personeel was zeker op zijn plaats. Zeer voldaan werd nu de terugtocht ondernomen Vreugde en dankbaarheid lagen ongetwijfeld besloten in het zingen van de vele liedies. die de tramwagens voortdurend vulden. Te Leiden gearriveerd waar heel wat vaders en moeders stonden te wachten was het muziek-gezelschan ,.T. en D." we derom aanwezig om kinderen en geleiders onder opwekkende marsch-tonen naar huis te begeleiden. In 't kwartier werden ten slotte nog enkele straten doorgewandeld. Toen te ongeveer kwart over negen de stoet on 't nleintje in de v. d. Duynstraat ontbonden werd. waren de blijde kinder gezichten ovenzooveie bewiizen, dat men een heerlijken dag. vol genoegens, achter den rug had. BINNENLAND. Overleden zijn te 's-Gravenhage op 72- jarigen leeftijd prof. mr. M. W. F. Treub en te Voorburg op 73-jarigen leeftijd luit-ge- neraal VV. F. Pop. (Binnenland, 2e Blad). Het drama te Heenvliet; de oudste zoon wordt verdacht van brandstichting. (Ge mengd. 2e Blad). Een inbrekersbende te Eindhoven aange houden. (Gemengd. 2e Blad). Dc laatste dag der Vierdaagsche Af standsmarsehen. (Sport. Ie Blad). BUITENLAND. Na de Londensehe Conferentie. (Buitenl. Ie Blad). De Pooltocht van de „Graf Zeppelin" (Te!.. Ie Blad). Ontzettende ramp in een Tehuis voor Ouden van Dagen te Pittsburg (V. St.). 50 slachtoffers. (Tel., Ie Blad.) PARKCONCERT. Het programma van het concert in het Plantsoen (Musis), op Dinsdag 28 Juli. des nam. te 8 uur. luidt als volge: No. 1. .Rudolf Stefanie" marsch, Kral. 2. Ouverture „Ruy-Blas", Mendelssohn. 3. „Gold und Silber",, wals, Léhar. 4. Fan- taisie „Coppélia", Delibes. 5. a. „Bröllops- marsch". Södermann. b. „Y.como ie va?" Tango, Valverde-Geijp. 6. „Wiener-Blut", wals, Strauss. 7. „De Leidsche Hout", marsch. Geijp. HET ZIEKEN-TRIDUUM. Het driedaagsche Ziekentriduum in de Sint Josephskerk is gisteren besloten met een Pontificaal Lof. geleid door Z.H. Exc. Mgr. J D. J. Aengenent, waarbij een 25-tal priesters tegenwoordig was. De Bisschop sprak de zieken toe, hen erop wijzende, dat zij door het geduldig dragen van hun lijden God kunnen ver zoenen voor de gruwelen der wereld. Hoogst dankbaar voor de driedaagsche geestelijke oefening hebben de zieken de kerk verlaten. TEEKEN THANS De termijn van het Petitionnement loopt ten eindeen nog zijn er, die huq handteekening niet zetten. Laat deze achterblijvers alsnog zich kwijten van hun plicht om mee te doen, voor zoover het in hun vermogen is, in den strijd tegen den oorlog. Teekent nu snel, al wie tot dusver afzijdig bleef staan! Maandag kunt U aan onze loopers de ingevulde formulieren desgewenscht medegeven van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de „Nederlandsche Dagbladpers" Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen, leiden. Naam:- Naam: - Naam: Adres: Naam - Adres: - Men gelieve dit formulier ingevuld aan ons Bureau te zenden of aan één onzer Agenten ter hand te stellen! Per post als drukwerk l'/t cent porto.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1