72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Juli 1931 Vierde Blad No. 21886 SPORT. HEVEA fietsbanden! lichtloopend IJzersterk (P 9 fa WM n 9 HP 9 9 9 9 m w m 9 9 9 m p 9 9 M W///V/ m 9 r~ m li 'n m Mjg r m Éi!! ÉHP m DAMMEN. 9 9 9- m i" "BP W agg 18 1 jMS 9/, Wfr- m m ff 9 W'' 9 jm SS m Hl si éh mt n m Si Hf ip gif ff ONZE BRIDGE-RUBRIEK. LAWN-TF.NN1S. het jeugdtournooi te noordwijk. Een uitstekend begin. Het jaarlijksche jeugdtournooi op de banen te Noordwijk is ook ditmaal weer prachtig bezet! Voor alle nummers is een enorm aantal deelnemers en deelneemsters en het is feitelijk alleen aan de voortref felijke leiding van den heer Toussaint te danken, dat men reeds thans meer dan honderd partijen heeft kunnen afwerken. Het weer heeft daarbij op hoogst gewaar deerde wijze z'n medewerking verleend en wanneer dat zoo blijft zal er ongetwijfeld morgen op den dag der beslissingen nog wel heel wat publiek naar het Casino trek ken om daar den dikwijls Interessanten kamp der jongeren te aanschouwen. Tot de deelnemers behooren ook thans weer de finalisten van verleden jaar in het enkelspel der jongens, namelijk Kaufmann en Quarles van Ufford en het ziet. er naar uit, dat zij andermaal een rol van betee- kenis zullen vervullen, zoowel hier als in het dubbelspel, waarin zij verleden jaar vergissen wij ons niet eveneens de zege wisten te behalen. Ziehier de uitslagen: Heeren-enkelspel A, 1ste ronde: J. A. Jacobson sl. B. Dros 36, 75, 64; J. Dolleman sl. H. van Toen 63, 63; E. den Hoed sl. A. H. Bueno 63, 64; G. Edgar sl. B. Stumpel 63, 36, 63; H. J. de Koster sl. L. F. Dingemans 60. 06, 6—0. Tweede ronde: H. Borst sl. L. van Hamel 46, 63, 63; K. A. Schalekamp sl. B. de Groot 46, 64. 62; E. Kaufmann sl. B. Pfeiffer 6—0, 60: A. Farbstein sl. H. Gaarlandt 62, 61; F. van der Graaff sl. J. M. Elink Schuurman 63, 75; J. van Hees sl. G. J. Berkhout 75, 60; J. A. Jacobson sl. J. G. Gleichmann 62, 61: E. den Hoed sl. J. Dolleman 62, 63; H. J. de Koster sl. G. Edgar 64. 62; O. Quarles van Ufford sl. M. A. van Lennep w.o.; J. B. Bos sl. J. O. van de Rivlère 62, 60: H. Elink Schuurman sl. F. Overeyn- der 61, 75; H. Scheepens wint van H. Gardeman w.o.; J. van der Togt sl. H. van Beurden 60, 61; D Teschmacher sl. T. Damsté 61, 63; H. J. van Hoogstraaten s!. E. Kurpershoek 75, 16, 62. Derde ronde: E. Kaufmann sl. A. Farb stein 64, 63: F. van der Graaff sl. J. van Hees 62, 62; E. den Hoed sl. J. A. Jacobson 63. 63; Quarles van Ufford sl. H. J. de Koster 6—2. 7—5: H. Elink Schuurman sl. G. J. Bos 86. 64; H. Scheepens sl. J. van der Togt 86. 64; D. Teschmacher sl. H. J. van Hoogstraaten 6-1, 6—3. Heeren-dubbelspel A, eerste ronde: H. J. van Hoogstraaten en J. G. Gleichmann sl. v. d. Riviere en H. van Beurden 61, 62; E. Kurpershoek en J. Broekema sl. B Stumpel en A. Kettner 63, 60. Tweede ronde: D. Teschmacher en E. den Hoed sl. A. Farbstein en H. Elink Schuurman 06, 63, 61; B. Dros en L. Dingemans sl. R. de Groot en S. de Vreede 62, 60; H. Borst en H. Scheepens w.o J. Dolleman en J. van der Togt sl. H. J. van Hoogstraaten en J. G. Gleichmann 6—3, 62; H. van der Toen en F. Over- eynder sl. Kurpershoek en Broekema 61, 6—3; J. M. Elink Schuurman en J. A. Ja cobson sl. G. J. Bos en A. Bueno 26, 63, 64; T. van der Graaff en B. Pfeiffer win nen van N. N. 57, 63, 86; Quarles van Ufford en E. Kaufmann sl. L. van Hamel en T. Berkhout 63, 36, 62. Gemengd dubbelspel A. eerste ronde: Mej. J. de Graaff en H. Elink Schuurman sl. Mej. J. de Groot en R. de Groot 62, 62; mej. L. Jacobson en B. Dros winnen van mej. S. F. van Riemsdijk en Quarles van Ufford w. o.; mej. F. Wagner en J. v. Hoogstraaten sl. mej. Z. Stumpel en T. Damsté 6—1, 75; Tweede ronde: mej. L. Holle en J. Elink Schuurman sl. mej. Kappelhof en E. den Hoed 16, 119, 63; mej. de Graaff en H. Elink Schuurman sl. mej. Jacobson en Dros 6—2, 75; mej. L. van den Eelaart en D. Teschmacher sl. mej. J. J. Rens en J. G. Gleichner 97, 60; mej. Wagner en van Hoogstraaten winnen van mej. Alke- made en N. N. w. o.; Halve eindstrijd: mej. van den Eelaart 'en Teschmacher sl. mej. Wagner en van Hoogstraaten 64, 36, 60. Dames-enkelspel, eerste ronde - F. Wag ner sl. J. de Groot 6—3, 6—2; J. j. Rens sl. L. Jacobson 63, 63; L. van den Eelaart sl. S. Noteboom 60, 6—1: J. C. F. de Graaff sl. S. Galema 6—4, 6—4; R. Alke made wint van S. van Riemsdijk w. o.; G. Kappelhof sl. Z. Stumpel 6—3, 6—3; Tweede ronde: F. Wagner sl. L. Holle 6—1, 6—1; J. C. F. de Graaff sl. R. Alke made 62, 10—8; A. Frowein sl. G, Kap pelhof 64. 63. Enkelspel B, eerste ronde: L. Heinz sl. F. Stenfert Kroese 46, 61, 63; R. de Brouw sl. J. Andeoli 62, 6—2: E. Wils sl. B Tlionus 6—1. 60: D. J. A. Hubert van Blijenburgh sl J. de Jongh w.o.; T. Evers sl. T. Alkemade 64, 57, 63; F. Visser sl. E. Klein 5—7, 6—2, 6—4; H. Wils sl. W. van Toen 6—2, 62; T. van Rijssel sl. J. Loos 64, 64; O. Montagne sl. P. Voute 61, 61; A. M. Smit sl. F. Leven- bach 63, 46, 6—3; W. F. van Leeuwen sl. I. Thonus 62, 60; S. H. Molijn sl. L. van Nierop 62, 62; E. Kettner sl. D. L. Galjaard 6«-3, 6—1! H. Que sl. G. Dekker 60, 6—1; S. Coehins sl. K. Levis- son 60, 60; H. van Ogterop sl. F. H. Hertzfeld 6—0. 6—0. Tweede ronde: R. de Brouw sl. L. Heinz 62, 62; E. Wils sl. D. J. A. Hubert van Blyenburgh 6—1, 63; O. Montagne sl. A M. Smit 6—3. 61; W. van Leeuwen sl. i J. Thonus 62. 64: H. Que sl. E. Kettner 6—2, 6—0. I Dubbelspel B, eerste ronde: P. Voute en de Jongh sl. F. W. van Hertzfeld en J. Fi- j lippo 61, 7—5; W. F. van Leeuwen en A. I van Ogterop sl. D. J. A. Hubert van Blyen burgh en J. Andeoli 62, 64; F. Stenfert Kroese en F. Visser sl. M. Breedveld en J. de Vreede 62, 64; T. Evers en L. van Nierop sl. E. Klein en W. van Toen 46, 12—10, 6—4; H. Wils en E. Wils sl. B Thonus en I. Thonus 62, 63; O. Mon tagne en H. Que sl. T. van Rijssel en E. Kettner 61, 64; D. L. Galjaard en J. j H. Molijn sl. G. Dekker en F. Levenbach 6—2, 4—6, 6—2. Tweede ronde: W. van Leeuwen en H. van Ogterop sl. P. Voute en de Jongh 60, 61; T. Stenfert Kroese en F. Visser sl. T. Evers en L. van Nierop 97, 6—2. CRICKET. nederlandsche cricketbond. Wedstrijdprogramma. Ie klasse: H.C.C. n—A.C.C.; H.D.V.S.— V.V.V.; Haarlem—H.C.C. I; P.W.—V.O.C. Overgangsklasse: H.C.C. IllAJax; V.R. A. IIR.C.H.; KampongHllv. B. C.; R. en W. II—Quick. 2e klasse B: H.D.V.S. II—H.B.S.; V.O.C.II Excelsior. Overzicht. O. D. i. ii—zwaluwen. De gisteravond gespeelde wedstrijd O. D. I. IIZwaluwen 1 is door O. D. I. ge wonnen met 61. Met de rust was de stand 31. o O. D. I—S. N. A. Deze wedstrijd wordt niet Donderdag, maar Dinsdagavond te halfacht gespeeld op het terrein aan den Hoogmaadscheweg. Door S. N. A. is een medaille uitgeloofd voor de winnende ploeg. Voor het eerst weer sedert weken een uitgebreid programma al staat er weinig bijzonders op, want de uitslagen zijn nauwelijks twijfelachtig. Met A. C. C. en Haarlem zullen de Haagsche elftallen wel geen moeite hebben, terwijl V.V.V. zonder j twijfel van H.D.V.S. zal winnen en V.O.C. van P.W., ook al is P.W. in den laatsten tijd vooral thuis beter op dreef. Als de rustperiode Ajax niet al te veel kwaad heeft gedaan geven wij onze stad- genooten aan den Wassenaarschen weg tegen H.C.C. III een klein kansje. Wat de Hagenaars presteeren is toch niet zoo heel erg overtuigend. V.R.A. II wint natuurlijk van R.C.H., Hilversum van Kampong en Rood en Wit II van Quick. In de 2e klasse B is L.C.C. vrij. Men zie verder het programma. om de nation. kampioenschappen. Mevr. Dros in den eindstrijd dames-enkelspel. Gisteren zijn te Hilversum de volgende resultaten verkregen: Dames-enkelspel, demi-finale: mevr. Dros—Canters slaat mevr. Boutmy 63, 33 (teruggetrokken). Heeren-enkelspel, 2e ronde: C. Quant slaat G. R. Castendijk 63, 57, 64, 62; 3e ronde: T. Hughan slaat ir. A. Knappert 64. 108, 79, 46, 61; O. Koopman slaat C. Quant 75, 61, 60; M. Wetse- laar slaat H. M. Bloemhoff 64, 6—4, 60 G. Leembruggen slaat B. Kerssemakers 86, 61, 62; kwart-finale: J. F. W. v. d. Heide slaat G. J. Eilers 40, Eilers ret. (wegens armverrekking)O. Koopman slaat T. Hughan 11—9, 6—3, 3—6, 6—1; Th. van Eek slaat J. van Olst 62, 64, 46, 6—8, 6—3. Dames-dubbelspel, 3e ronde: mevr. C. de Bruyn Tengbergen en mej. M. Sluis slaan mej. L. Polano en mej. T. Groeneweegen 6—4, 0—6, 6—4. Heeren-dubbelspel, 2e ronde: H. van Berkel en mr. A. J. Feith slaan J. E. van Manen en P. F. A. van Till 63, 62, 61; C. Quant en E. Nelwan slaan G. R. Casten dijk en Th. Leyenaar 63, 64, 62; mr. M. C. Sigmond en H. Eilers slaan J. Boon en A. Knottenbelt 63, 6—3, 63; 3e ronde O Koopman en J. Knottenbelt w.o. Gemengd dubbelspel, 3e ronde: mej. H. C. v. d. Heide en B. Westerhuis w.o. mej. L. Polano en T. van Eek; mej. T. de Jong en mr. Sigmond slaan mevr. v. Herwijnen en W. E. R. van Herwijnen 36, 63, 86; kwart-finale: mevr. M. DrosCanters en O. Koopman w.o. mej. E. van Herwijnen en J. v. d. Hagen: mej. N. Spit en Th. Hughan slaan mej. T. de Jong en mr. Sig mond 63, 64; mej. E. Belzer en J. Knot tenbelt slaan mej. A. Kerckhoff en L. Hey- neker 62, 64. WIELRENNEN. de tour de france. In de 23ste étappe van de Tour de France, die van Metz naar Charleville liep, een afstand van 159 K.M., is Pelissier overwinnaar geworden. De Italiaan Felice Gremo gaf op, zoodat er thans nog 41 deelnemers zijn, juist de helft van het oorspronkelijke aantal. Pelissier, die een tijd van 5.01-44 had, wist by den eindspurt voor Di Pacco, Stöpel, De*aele, Leducq en Thierbach te komen. Op de zevende plaats kwam een groep van 22 deelnemers. Onder hen be vonden zich o.a. de Belgen Rebry, Demuy- sere en Versaeke, de Italiaan Pesenti, Magne (Fr.), Bulla (Oostenrijk), Opper man (Australië) en de Duitschers Siegel, Metze, Buse en Sieronski. In het individueele klassement is Magne nog steeds eerste met 155-45-58. Dan vol gen Pesenti met 155-51-26, Demuysere 155- 58-14, Dewaele 156-17-25, Peglion 156-23-20. In het landenklassement is in zooverre een wijziging gekomen, dat Duitschland tot de derde plaats is opgerukt voor Italië, wat een gevolg is van het opgeven van Gremo. swift. Naar wij vernemen is er op een daartoe gehouden vergadering definitief besloten, om Zondag 6 September weder grasbaan- wedstrijden te organiseeren. Morgen rijdt Swift een handicap-rit j over 60 K.M. voor de A-klassers, 40 K.M. B'-klassers. terwyi de Juniores 20 K.M. voor den boeg hebben. Voor de laatste categorie zijn door den heer A. Riethoven 2 fraaie medailles ge- schonken, als Isten en 3den prijs. De aanvang van den rit is vastgesteld op 8.15 uur, aan den Hoogen Rijndyk. BOKSEN. walker—sharkey. Tegen veler verwachting in is de match tusschen Jack Sharkey en Mickey Walker, te Brooklyn gehouden, in een match nul geëindigd. Sharkey toch was zeer in het voordeel door zyn veel grooter gewicht, daar Wal ker van origine in het middengewicht thuishoort. Maar laatstgenoemde, die in het dagelyksche leven een eenvoudig en pretentieloos man is, is daarentegen in den ring een echte tyger, een vechtma chine als indertyd Dempsey of Stanley Ketchell Hij is zeer vlug, moeiiyk te ra ken, heeft een geweldigen stoot, die voor dien van geen zwaargewicht ter wereld behoeft onder te doen en is een en al ver woede fighting spirit. Zoo uitgerust, heeft Walker zich niet tevreden gesteld met het veilige en onbetwiste bezit van den titel van wereldkampioen middengewicht, maar hij is ook in de zwaardere gewich ten in den laatsten tyd uitgekomen met groot succes. Nu kreeg hy echter den man tegenover zich, die voor een der sterkste zwaarge wichten ter wereld, zoo niet den sterksten, wordt gehouden. En het pleit wel voor de buitengewone kwaliteiten van Walker, dat hij met dezen Sharkey match nul heeft weten te maken, en dat zelfs zóó, dat de meeste aanwezigen van oordeel waren, dat hy winnaar was. Tot de derde ronde boksten beiden ge luk op. In de derde ronde wist Sharkey een paar harde slagen te plaatsen, maar Walker was hier toch de sterkste, even als in de vierde ronde. In de vyfde ronde ging Walker even neer, maar hy was da- deiyk weer overeind. Hü kreeg een wonde aan zijn linkeroog, die hem zeer hinderde. In de daarop volgende ronde was Shar key dan ook in de meerderheid, maar Walker herstelde zich en van de zevende ronde tot de dertiende was het gevecht voor Walker. In deze ronde ging hu tegen de touwen tengevolge van een rechtschen hoek. In de veertiende ronde was Walker weer op dreef en Sharkey, die zyn zelfbe- heersching verloor, werd in de laatste ronde gewaarschuwd voor te laag slaan. Door den uitslag van deze ontmoeting komt Walker te staan in het gelid van hen, die ernstig in aanmerking komen voor een match met Schmeling om den titel van wereldkampioen zwaargewicht. Het gewichtsverschil tusschen Sharkey en Walker bedroeg ongeveer 10 K.G. (N. R. Crt.) RECLAME. 733 Wit 18 sch. op: 25, 26, 28, 31, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 41/46, 48 en 49. Uit een partij: Mag wit na 18—23 een schijf winst nemen? Probleem No. 735. J. VARDAN (Frankrijk). Zwart 17 sch. op: 2.3, 5, 7, 9. 12, 13, 14, 15, 18, 19, 22, 23, 24, 27, 28 en 32. Zwart om den davis-cup. FrankrijkEngeland 11. In het stadion Roland-Garros te Parus vond gisteren voor ongeveer 15.000 toe schouwers het eerste gedeelte van de finale om den Davis-Cup plaats. In het eerste enkelspel sloeg Cochet (Frankrijk) Austin (Eng.) met 3—6, 119, 62, 64. In het andere enkelspel sloeg Perry (Engeland) Borotra (Frankrijk) met 4—6, 108, 60, 46, 6—4. De stand is op het oogenblik dus 1 tegen 1. SCHAKEN. opnieuw remise. De zevende party EuweCapablanca is na 27 zetten remise gegeven. VOETBAL. r. c. l. d. v. v. Dinsdagavond te halfacht speelt R. C. L. tegen D. V. V. op het R. C. L. terrein aan den Haagweg D. V. V. komt in de vol gende opstelling uit: Doel: G. Devilee: achter: J. Bekooi en P. Paats; midden: J. v. Straten, J. Bron- meyer en P. Marks; voor: T. v. Planken, D. Schroef, J. Schroef, J. v. Biemen en R. Mauke. d. o. s. (roelofarendsveen)—a. d. o. Morgen speelt D. O. S. (Roelofarends- veen) om een bronzen beeld op eigen ter rein te 3 uur namiddag tegen A. D. O. Leiden). Voor laatstgenoemde ploeg ko men uit: doel: J. v. d. Born; achter: Roe- landse en J. v. d. Plas; midden: N. Fakkel, v. d. Zeeuw en Meigaarden: voor: O. v. d. Plas, P. Boom, Wolters, J. Fakkel en Rooiakkers. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red., C. de Nie, Storten bekerstraat No. 176, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publi- Vraagstuk No. 734. Zwart 18 sch. op: 1, 2, 4/8, 10, 12, 13, 14, 15, 17/20. 22 en 27. Zwart 4H Wit het spel van den leider. XVI. Zooals ik reeds in mün vorig artikel schreef, heeft de leider een groot voordeel boven de tegenspelers, doordat hy alle 26 kaarten van zichzelf en zyn partner kent, waardoor hu in de gelegenheid ls alle in deze combinatie zittende mogeiykheden, te overzien. Het is daarvoor voor hem van het grootste belang, om zoodra de voorhand ls uitgekomen, vóór dat hij een kaart büspeelt, een oogenblik te nemen om deze beide spellen goed te overzien en te bestudeeren, om na te gaan welke slagen hy zeker zal maken, welke slagen wellicht gemaakt kunnen worden, en welke slagen hü zeker of vru zeker zal moeten missen. Hu moet dan overwegen op welke manier hy moet spelen om de beste kans te hebben deze mogeiyke sla gen binnen te halen, en de verliezende slagen niet te moeten missen, in één Woord, hu moet een speelplan opmaken. Als eerste en grootste noodzaak geldt voor hem het bereiken van zijn contract. Dit is een hoofdzaak die nimmer uit het oog verloren mag worden, zooals ik in een myner vorige artikelen reeds schreef, doch waarop niet genoeg de nadruk ge legd kan worden. Overslagen zyn nuttig en brengen een behooriyke belooning met zich mede. Het bereiken van het contract is echter van een dusdanig belang, dat niets geriskeerd mag worden met het doel overslagen te maken, indien het behalen van het contract hierdoor slechts een oogenblik In de waagschaal zou worden gesteld. By het afspelen van een spel is er een kroot verschil tusschen een Sans Atout spel en een Troefspel. Ik zal die dan ook hierna afzonderiyk behandelen om na te gaan hoe zy moeten worden aangepakt en waarop speciaal gelet dient te worden by het opmaken van het speelplan. De spelmethode, het afspelen van iedere kleur, bluft over het algemeen geluk. In het begin zal het moeiiyk vallen om by het openkomen van den Blinde, reeds een geheel speelplan op te maken voor alle dertien slagen, en alle mogeiykheden te overzien welke in de combinatie van de 2 spellen zitten. Indien men er echter een vaste gewoonte van maakt, vóór het bij spelen van de eerste kaart, een oogenblik de spellen te bestudeeren, en de mogeiyk- heden te overwegen, zal men zien dat men op den duur in staat zal zyn een meer uitgebreid speelplan op te maken. Al maakt men in het begin wel eens fou ten, toch is een foutief plan beter dan geen plan en het is beter te trachten zich een plan te maken wanneer er nog gelegenheid voor is, dan te wachten tot dat het door een verkeerd gespeelde kaart, of goed tegenspel, onmogeiyk gemaakt is dit plan uit te voeren. Als een van de axioma's die men zich bij het afspelen moet eigenmaken, moet worden aangenomen dat by na alle com binaties van hooge kaarten, en zonder uit zondering alle combinaties waarin vorken voorkomen (Aas-Vrouw, Aas-Vrouw-Tien, Aas-Boer-Tien, Heer-Boer-x enz.) meer slagen zullen opleveren indien men uit de hand waarin zich slechts kleine kaarten van die kleur bevinden, naar de hand met de hooge kaarten van die kleur, toespeelt. Wanneer men in de eene hand heeft Aas-Vrouw X en in de andere hand van die kleur slechts kleine kaarten, is het duidelijk dat men, Indien men deze kleur uit de Aas-Vrouw-combinatie uitspeelt. slechts 1 slag de Aas zal worden ge maakt. Breekt men echter die kleur aan uit de hand waarin zich slechts kleine kaarten bevinden, naar de Aas-Vrouw toe. en men legt de eerste maal de Vrouw in, dan zal men die maken in 50 van de gevallen, n.l. dan wanneer de Heer vóór de Vrouw zit, waarop evenveel kans be staat. In de resteerende 50 "/o van de ge vallen, waarbü de Heer achter de Vrouw zit, zal geen extra slag gemaakt kunnen worden, doch heeft men ook niets verlo ren door op deze wy'ze te spelen. By een combinatie als Aas-Vrouw- Boer zal men 3 slagen kunnen maken in die gevallen dat de Heer vóór die combi natie zit, door de eerste maal dat men die kleur speelt, de Boer in te leggen. Men mag dan natuuriyk de Aas niet naspelen, doch moet de andere hand aan slag ge bracht worden, de oorspronkeiyke kleur opnieuw aangetrokken worden, en thans de Vrouw ingelegd worden. Deze spelmethode, het snijden genoemd, is wel de meest geschikte voor het maken van mogeiyke extra slagen. Het kan na tuuriyk gebeuren niet alleen bij Aas- Vrouw combinaties, doch bij alle combi naties van kaarten waarbij een of twee tusschenliggende kaarten ontbreken. Het snüden kan echter op dergelijke combi naties alleen worden toegepast, indien men de regel in acht neemt dat steeds van uit de hand met de lage kaarten, naar de hand met de hooge kaarten moet worden gespeeld. De combinaties waar men steeds naar toe moet spelen zijn: Aas-Heer-Boer Aas-Vrouw Aas-Vrouw-Boer Aas-Vrouw-Tien Aas-Boer-Tien Aas-Boer-9 Heer-Vrouw-X Heer-Vrouw-Tien Heer-Boer-X Heer-X of Heer-X-X Vrouw-Boer-X of X-X Vrouw-Tien-X of X-X Combinaties als Aas-Heer of Heer- Vrouw-Boer kan men evengoed uit de eene hand als de andere spelen, hierby is het niet mogeiyk een extra slag te maken. Bij de hierboven genoemde combinaties moet men echter altyd naar deze kaarten toe spelen. Het snyden, en het voordeel daardoor verkregen, kan het best uitgelegd worden aan de hand van voorbeelden. De Aas- Vrouw en Aas-Vrouw-Boer-combinatie heb ik hiervoor reeds behandeld en volgt nu: Blinde XXX Eigen hand Heer, Boer 6 Men speelt een kleine kaart uit de blinde. Speelt de tweede hand een kleine kaart dan wordt de Boer ingezet. Heeft de tweede hand de Vrouw, dan zal de Boer met de Aas genomen moeten worden en ls de Heer vrij. Heeft de tweede hand de Aas en de Vrouw, dan zal de Boer gemaakt worden. In dat geval kan de Blinde weer aan slag gebracht worden en de kleur op nieuw worden aangetrokken. Of de tweede hand nu de Aas inzet of niet, de Heer zal steeds gemaakt worden. Heeft de tweede hand de Aas doch niet de VrouW. dan zal de Boer met de Vrouw worden genomen. Trekt men dan opnieuw die kleur van uit de blinde aan, nadat men die aan slag heeft gebracht, dan zal de Heer achter de Aas zitten en in de tweede of in de derde ronde gemaakt worden. Het is duideiyk dat wanneer men van Heer- Boer- 6 tweemaal óf speelt, geen enkele slag in die kleur gemaakt wordt. Speelt men er naar toe dan zal deze com binatie: 2 slagen opleveren Indien Aas en Vrouw beiden ervoor zitten; 1 slag opleve ren indien hetzy de Aas hetzy de Vrouw er voor zitten en geen slag opleveren indien Wit Wit 17 sch. op: 16, 20. 25. 26, 29, 31, 33, 34, 35, 36, 39. 40, 41. 42, 44, 48 en 50. De stand is niet mooi, hetgeen met veel Fransche problemen het geval is, doch de veertien zetten ingewikkelde oplossing is prachtig. De oplossing is als volgt: Wit: 16—11, 35—30. 29—24, 26—21. 33—29, 41—37, 36 x 47, 42—37. Zwart. 7x 16, 24x35, 19x30. 15 x24, 24x33, 32x41, 27x36, 16x27. 47—41, 48—42, 37—32, 39 x 28. 44 X 4. 50 x 39. 36 x 47, 47 x 38. 28 x 37, 30 x 39, 35 X 44. Theorie en Praktijk. De opening 3228 werd voorheen minder gced geacht als 3328, omdat na 1721, 3732 enz. wit te veel schyven aan den rechtervleugel heeft. Vanaf 1912 zijn vele partyen met den openingszet gespeeld, waaruit blijkt, dat deze aanvangszet goed speelbaar is. De meest gebruikeiyke tegen zetten van zwart zijn: 1721, 1722, 1823 of 1923. In de praktijk is gebleken dat het teveel aan schyven aan deo,rech- tervleugel van wit geen bezwaar is om een goede positie op te bouwen, doch zoo als met elke opening, het vereischt theo retische en praktische studie. De eerste tegenzetten van zwart zijn veelal beslissend tot ontwikkeling van centrum- of flankspel; voor liefhebbers van slagspel bevelen wy de studie van deze opening aan. De standen hierboven zyn ontstaan uit deze opening. Een der meest gespeelde varianten is de volgende: Wit: 1. 32—28; 2. 33—29; 3. 37 x 28; 4. 3933 Zwart; 18—23, 23 x 32. 19—24. Speelt zwart als 3de zet 1621 zou 39-33 hetzelfde resultaat hebben als de z.g. „Haarlemmer" in de centrumopening: zwart speelt dan 2127, 31 x 22; 1923 en wint twee schyven. Speelt zwart in- plaats van 19—24. 12—18. volgt: 28—23, 19x28; 29—24; 20 x 29, 34 x 21,16x27, 31 x 33. Men ziet by den 3den zet dreigt al ge vaar. Wit: 5. 44—39; 6. 29x20. Zwart: 4. 14—19; 20—25, 25 x 14. Van zwart zoowel als van wit zyn nu twee schyven van 't bord, de velden 18 en 20 zyn van zwart onbezet en van wit 32, 37 en 44, een veld meer doordat veld 28 door wit is ingenomen. Wanneer men dezen stand nu zoodanig verder opbouwt dat er een aaneengesloten centrumstand is ontstaan, nadat de schijven 41 en 46 opgebracht zyn naar 32 en 37, en geen afruiling heeft plaats gehad, moet van de zyde van wit voorkomen worden, dat zwart tempo-voordeel heeft, daar bij sterk positiespel zwart de leiding heeft. (Wordt vervolgd). zoowel de Aas als de Vrouw, achter deze combinatie zitten. Speelt men dus naar deze combinatie toe dan kan deze mogeiyk één, mogeiyk twee slagen opleveren. Nadeel doen kan het niet want indien Aas en Vrouw bei den er achter zitten, zoodat men geen enkele slag maakt, is het resultaat hetzelf de als wanneer men van deze combinatie had afgespeeld. Indien men naar Heer- x- x toe speelt, zal men in de helft van de gevallen, n.l. wanneer de Aas voor de Heer zit, een slag maken. Speelt men die kleur aan uit de hand waarin zich de Heer bevindt, dan wordt zeker geen slag gemaakt. By het bezit van Aas Heer Boer zal deze combinatie 3 slagen maken indien men er naar toe speelt en by het inzetten van de Boer, de Vrouw er voor blykt te zitten. Men doe dit echter niet in de eerste ronde doch spele eerst de Heer. De mogeiykheid bestaat dat de Vrouw Sec zit en onder de Heer valt. Met deze mogelykheid, hoe ge ring ook, kan men gratis rekening houden. Bij Aas-Boer-Tien. spele men tweemaal naar de hand toe waarin deze combinatie zich bevindt, waarby men eerst de 10 de tweede maal de Boer speelt. Op deze wyze zal men altyd twee slagen maken, behalve in het geval dat Heer en Vrouw beide er achter zitten. Speelt men uit de Aas Boer 10 uit, dan zal nooit meer dan 1 slag ge maakt worden. In my'n volgend artikel zal ik met deze combinaties doorgaan. A. J. VERSTEEG.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13