AGENDA. BINNENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Zondag. Zomerlust: Concert Harmonie „De Post" Maandag. Noordwijk aan 2 e eCasino, Intern. Intieme Kunstavond, 8.15. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Eln Tango fuer dich". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famllie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Een nacht in Londen" en „Vogelvrij". 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Monte-Carlo". 's Woensdags en 's Zaterdags famlllema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde.' Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen dlphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-., nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot cn met Zondag 26 Juli a s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster. N. Rijn 18, telefoon 523. A. W. F. IDENBURG. Gelukwenschen naar Zwitserland. Ter gelegenheid van den 70sten verjaar dag van den minister van Staat en Staats raad A. W. F. Idenburg, heeft het comité, dat zich voor de huldiging van den heer Idenburg had gevormd, een telegram van gelukwensch naar Zwitserland gezonden, waar de jarige zich op het oogenblik be vindt. Ook de vice-president van den Raad van State heeft gisteren namens de leden en den secretaris van dit college den heer Idenburg telegrafisch met zijn verjaardag gecomplimenteerd. o HET BIOSCOOPCONFLICT IN GRONINGEN. Theaters op de grens der gemeente. In verband met het nog steeds hangen de bioscoopconflict hebben hoofdbestuurs leden van den Nederlandschen Bioscoop bond gistermiddag te Groningen bespre kingen gevoerd met plaatselijke bioscoop exploitanten. Het ligt in de bedoeling met ingang van 1 September a.s. aan de grens der gemeente een of meer tijdelijke bioscoop inrichtingen te openen, terwijl de burgerij gelegenheid krijgt zich uit te spreken door middel van een petitionnement. o DRIE INDISCHE PRINSEN TE ENKHUIZEN. De kroonprinsen van Deli en Serdang en een der Jongere prinsen van Dell brach ten gisteren een bezoek aan Enkhuizen. Na de officleele ontvangst op het raad huis. waar burgemeester baron Mackay de prinsen verwelkomde, werden onder lei ding van den burgemeester verschillende bezienswaardigheden bezichtigd. In het hotel „De Oranjezaal" werd namens het gemeentebestuur een diner aangeboden. o BURGEMEESTERS. Bij Kon. besl. zijn opnieuw benoemd: tot burgemeester der gemeente: Schoon hoven mr. F. L. J. E. Rambonnet; Voor schoten, E. Vernède. secretaris dier ge meente: Bergambacht, J. A. Uilkens; Ben- nebroek mr. K. J. G. baron van Harden- broek; Texel, W. B. Oort; Westwoud G. P. Haverkamp, secretaris dier gemeente; Tienhoven (U.), A. A. van den Hoorn, secretaris dier gemeente; den Ham J. J. Beukenkamp. Bij Kon. besluit is aan jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oijen, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente te Nunen, Gerwen en Nederwet- ten, aan T. Krol op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Uithuizermeeden. o DE GAGES DER KOOPVAARDIJ- OFFICIEREN. De leden der beide organisaties van koopvaardij-officieren zijn te Rotterdam opnieuw bijeengekomen teneinde over het nieuwe voorstel van den Bond van Werk gevers in de Koopvaardij te beslissen. Besloten werd aan de oorspronkelijke door den Bond van Werkgevers voorge stelde gageverlaging voor de helft tege moet te komen. Dece beslissing is den Bond van Werk gevers medegedeeld en de houding, die de Bond hiertegenover zal aannemen, moet thans worden afgewacht. o DE GROEI DER N. R. V. Dezer dagen heeft de Nederlandsche Reisvereeniging het 10.000ste nieuwe lid van dit jaar ingeschreven Daarmede is het ledental na nog in dit jaar gedane af schrijvingen, gekomen op 75642. Het hoofdbestuur der N. R. V. heeft aan het 10.000ste nieuwe lid een gratis reisje naar de Ardennen als feestgeschenk aan geboden. o LAND ARBEIDERSSTAKING IN DRENTE. Er wordt thans in een 20 Drentsche dorpen gestaakt. Het aantal stakers be draagt naar schatting 700 a 800 man. Het meerendeel is georganiseerd in de drie landarbeidersbonden. Bovendien zijn ook vele honderden vrouwen, die het gezichte koren meestal binden en ophokken, in het conflict betrokken. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE A.V.R.O. Naar de „Radio-Bode" meldt, heeft de voorzitter van de A.V.R.O., dr. H. Molhuy- sen, een nota aan de algemeene vergade ring gezonden, welke morgen gehouden wordt, waarin hij nader uiteenzet, welke redenen hem dwingen tot aftreden. Zijn werkzaamheden als secretaris van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité te 's-Gravenhage zijn door de steeds moei lijker wordende omstandigheden in den Nederlandschen landbouw zoodanig toege nomen, dat hij het voorzitterschap van de A.V.R.O. niet langer waar kan nemen. Reeds vroeger heeft hij te kennen gege ven, te willen aftreden, maar hij is bezwe ken voor den vlelenden aandrang, om in elk geval tot deze vergadering aan te blijven. Als tijdelijk voorzitter is uitgenoodlgd de heer G. de Clercq, thans penning meester van de A.V.R.O.die zich bereid heeft verklaard, een benoeming te aan vaarden. o ACHTHONDERD NEDERLANDERS NAAR OOSTENRIJK. Morgenochtend te 7 uur 11 vertrekt uit Utrecht een extratrein met 800 leden der Nederlandsche Reisvereeniging naar Oos tenrijk. Deze reis wordt in verband met het 25-jarlg bestaan van deze vereeniging, dat dit jaar herdacht is, de Jubileum- Generale genoemd. Zij staat onder alge meene leiding van den heer J. G. Beurs uit Utrecht. De trein bestaat uit twaalf D-wagens, en twee restauratierijtuigen. Nog denzelfden dag wordt Linz bereikt. De route gaat o.a. over Arnhem. Emmerik, Dusseldorf Keulen,, Wurzburg, Neuren berg en Passau naar Linz, vanwaar Zon dag de reis naar Weenen per extraboot over den Donau wordt voortgezet. In Oos tenrijk is een uitgebreid comité van ont vangst gevormd met aan het hoofd dr. Karl Buresch, de bondskanselier, terwijl o.a. verder de minister van buitenland- sche zaken dr. J. Schober en de heeren Josef Reither, Landeshauptmann van Neder-Oostenrijk, Karl Seitz. burgemees ter van Weenen, Dr. M. V. Beck en dr. H. Braum, resp. voorzitter en algemeen secretaris van de Vereeniging „Oostenrijk- Nederland", alsmede M. Klieber, president van het verbond voor vreemdelingenver keer, deel uitmaken. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot ver tegenwoordigers der Nederlandsche Re geering op het in de maand September te Madrid te houden 20ste congres van het Instituut Internationa] de Statistique mr. H. W. Methorst, directeur-generaal van de Statistiek, te 's-Gravenhage, en dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Het uitgaande postvliegtuig (gezagv. Dulmelaar) is gisteren om 14 uur plaatse lijke tijd in Boedapest aangekomen. Bij Kon. besluit Is, met Ingang van l September benoemd tot directeur van 't huis van bewaring te Rotterdam, de heer J. de Weerd, adjunct-directeur bij de bij zondere strafgevangenis te Leeuwarden. Bij Kon. Besluit is benoemd tot no taris in het arrondissement Rotterdam ter standplaats Rotterdam P. W. M. Esser, cand.-notaris te Rotterdam. Te' Moergestel is in den cftiderdom van ruim 70 jaren overleden de heer E. J. M. J. Mayer, oud-burgemeester van Moergestel en ridder in de Orde van Oranje Nassau. o UIT NED. OOST-INDIE. DE ONTVANGST VAN DEN NIEUWEN GOUVERNEUR-GENERAAL. BATAVIA. 23 Juli, (Aneta). Indien de reparatie van de „Sumatra" tijdig gereed is, zal deze kruiser met de „Java", de „Flores" vier onderzeeërs en zes water vliegtuigen op 12 September a.s. te Tand jong Priok aanwezig zijn voor de ontvangst van den nieuwen Gouverneur-Generaal, terwijl de „De Ruyter" en de „Kortenaer" de „Patria" waarmede de G.G. reist op 8 September vanaf Sabang naar Tandjong Priok escorteeren. o DE ZENDING IN MOEILIJKHEDEN. MEDAN, 23 Juli. (Aneta). De Deli Cou rant verneemt, dat de Rfjnsche Zending in de Bataklanden in ernstige financieele moeilijkheden verkeert. De zendelingen hebben sinds 2 maanden geen salaris ont vangen. IJMUIDEN, 24 Juli 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot p. KG. f. 1.40f. 1.20; Griet p. kist van 50 K.G. f.71f.29; Tongen p. KG. f. 3.50—f. 2.40; Middelschol f. 35.50, eZtschol f. 30f26, Kleine Schol f. 25 f. 5,75, Schar f. 5.50, alles p. kist van 50 K.G.: Vleeten p. stuk f.3.63; Groote Schel- visch f. 27.50, Middel Schelvisch f. 22.50 f. 16.50, Kleinmiddel Schelv. f. 11.50f. 8, Kleine Schelv. f. 5.55f. 2.80, alles p. kist van 50 K.G.: Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f. 40.50f 38.50; Gullen p. kist van 50 K.G. f. 7.70f. 2.85; Lengen p. stuk f. 0.87; Wijting p. kist van 50 K.G. f. 3.95 f. 2.95; Makreel p kist van 50 K.G. f 20.50 f. 19. Aangekomen 4 stoomtrawlers: IJM. 51 met f.2309: IIJM. 189 met f.1955, IJM 52 met f.2069; IJM. 104 met f. 1165; de Deen- sche kotter FH 29 met f. 900. en de Engel- sche haringdrifter Yh. 479 met f. 657. Voorts zijn aangevoerd 140 kisten ver- sche haring. Prijzen f. 6.50f4.50 p. kist. Praairapport Hh. Ms. „Vulcanus". 22 Juli. Op 55 gr. 43' en 56 gr. 5' nbr. en 1 gr. en 1 gr. 15' Wl. KW. 101, 25 last; VL. 76, 23 last; VL. 205, 9 last; VL. 180, 3 last; VL. 197, 2 last; VL. 112, 24 last; VL. 86. 8 last; VL. 137, 25 last; SCH. 339. 11 last; SCH. 47, 18 last; MA. 2, 5 last; KW. 19, verkend; VL. 145, verkend. DE ALGEMEENE TOESTAND. Londen een heel bescheiden stap voorwaarts. Het resultaat der Londensche conferen tie vindt alleen bij de officieele leiders groote waardeering. Overigens oordeelt men, dat er weinig is bereikt en o.i. te recht. De Dultsche regeeringspers zelfs oordeelt, dat aan Duitschland zelf is over gelaten vooreerst den stoot op te vangen zonder daadwerkelijken steun van buiten, waar men slechts dan pas markeert, en zoo is de situatie volkomen juist gesteld. Het eenige lichtpunt is echter, dat het contact niet is verbroken, dat de bespre kingen worden voortgezet. Daaruit kan misschien in de toekomst iets goeds voort komen. Niet vergeten mag worden bij een juiste beoordeeling van hetgeen er thans gebeurt op het groote wereldtooneel, dat in een handomdraai geen reorganisatie is te bereiken Technisch reeds niet, laat staan politiek. Een verlichting der Duit- sche betalingen, neergelegd in het Young- plan, zou feitelijk de groote oplossing zijn, zulks in nauwen samenhang met de kwes tie der oorlogsschulden, doch rauwelings kan dit groote vraagstuk niet ter tafel worden gebracht. Daarvoor is tijd noodig en vooral tact en nog eens tact Toch zal het daartoe moeten komen, wil men in feite iets bereiken. Alles, wat men thans doet, is slechts lapwerk, dat voor een oogenblik ontspanning kan geven, doch niet op den langen duur. Is Duitschland in staat thans nu weder om de vervallende credieten zijn verlengd en de geldafvloeiing tenminste ernstig in ternationaal wordt bestreden, den eersten stoot op te vangen en die mogelijkheid is er althans dan komt allereerst aan de orde, zooals te Londen ook is voorzien, zij het nog zoo vaag, het omzetten der credieten op korten termijn in credieten op langeren termijn. De kans op slagen daarvan lijkt gelukkig! niet al te slecht, alhoewel verschillende moeilijkhe den daarbij nog moeten worden overwon nen. Komt dit voor elkaar, dan heeft men weer langer respijt ten opzichte van de hoofdzaak, die wij reeds in 't kort schets ten. 15 Juli 1932, wanneer het Hoover- voorstel zal zijn afgeloopen, zal men ter vervanging iets anders moeten hebben Gelijk bekend, vormt een hoofdonder deel van wat er tot stand zal kunnen wor den gebracht, het al of niet scheppen van betere verhoudingen tusschen Duitschland en Frankrijk. Tusschen de leiders dezer regeeringen is reeds een beter begrijpen gewekt en misschien kan dit leiden tot een elkaar-vinden. Vastgesteld is bovendien, dat de Fran- sche ministers eerlang het Duitsche be zoek aan Parijs zullen beantwoorden; de datum is echter nog onzeker. Het schijnt echter in de eerste helft van Augustus te zullen plaats vinden. Summa summarum: Londen is slechts een eerste, heel bescheiden stap geweest in de goede richting, waarop meerdere (en dan toenemend in belangrijkheid) zullen moeten volgen, wil de Dultsche crisis en tegelijk met deze een Europeesche. wor den opgelost. Zware tijden staan ons nog te wachten, doch er is kans op het te boven komen, zoo de leiders zich niet laten verblinden door te eng nationalisme en open oog too- nen voor het niet meer te loochenen feit, dat de economie van geheel Europa een niet te breken geheel vormt ■o- DUITSCHLAND. Nieuwe verordeningen. - Weer een voorstel tot bijeenroeping van den Rijksdag. Gisteren heeft de Rijksregeering een nieuwe noodverordening uitgevaardigd, waardoor het betalingsverkeer bij de ban ken voor den tijd van 24 tot 28 Juli voor- looplg geregeld wordt, op dezelfde wijze ongeveer als de bestaande regeling. De credietinstellingen zijn gemachtigd zonder bijzondere opgave van bestemming uitbe talingen te doen ten bedrage van hoog stens 10 pet. (op het oogenblik 5 pet.) van het deposito op 24 Juli, en hoogstens tot een bedrag van tweehonderd mark (op het oogenblik honderd mark) wanneer het een rekening-courant betreft en tot dertig mark (op het oogenblik twintig mark) wanneer het spaarbankgeld betreft. Ook Rfjkscredietbrieven kunnen tot een bedrag van tweehonderd mark worden uitbetaald. Overgemaakt geld gedurende de bankvacantiedagen boven de vierdui zend mark valt onder de nieuwe regeling. Voor uit het vervallen van wissels voort vloeiende verplichtingen en voor wissels, die op 22 Juli vervallen zouden zijn, mag dagelijks tot een bedrag van vijfduizend mark worden uitbetaald of anders een bedrag, progressief berekend naar gelang van grootte van den wissel en het aantal zlchtdagen. Voorts zijn maatregelen getroffen om het accepteeren van geprotesteerde wis sels mogelijk te maken. De bankvacantle eindigt heden, zoodat chèques weer gepre senteerd kunnen worden. Voor de uitbe taling van chèques gelden natuurlijk alle bovengenoemde beperkingen van het be talingsverkeer. Overigens blijven de be staande bepalingen ongewijzigd en wor den zij nog op sommige punten aange vuld. De noodverordening betreffende het heffen van 100 M. belasting voor het rei zen naar het buitenland heeft wederom eenige verzachting ondergaan, doch het verzet tegen deze belasting blijft groot. De invloed doet zich geducht voelen in Oostenrijk en Zwitserland, waarheen de treinen vrijwel leeg zijn. Zelfs zoo. dat enkele treinen vervielen. Alle niet direct noodzakelijke uitgaven worden door de regeering uitgesteld. De uitbetaling der Joonen voor deze week is wederom verzekerd. Intusschen wordt de regeering binnens lands niet met rust gelaten. Nauwelijks is de bijeenroeping van den Rijksdag op nieuw geweigerd of de voorzitter der Economische Partij Drewitz heeftden voorzitter van den Rijksdag voorgesteld het Seniorenconvent per 29 Juli bijeen te roepen met als dagorde „bijeenroeping van den Rijksdag". Tegelijkertijd heeft afgevaardigde Drewitz namens de Rijks dagfractie den voorzitter van de Commis sie van Buitenlandsche Zaken voorgesteld de Commissie van Buitenlandsche Zaken tegen Dinsdag 28 Juli bijeen te roepen teneinde van het rapport van den Rijks kanselier en van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken betreffende de resultaten der onderhandelingen te Parijs en Londen kennis te nemen. Naar verluidt heeft de Economische Partij den eisch tot bijeenroeping van den Rijksdag gesteld, aangezien de partij van meening is, dat na het resultaat van de Londensche conferentie Duitschland zelf alles moet doen wat in zijn vermogen ligt om de noodige maatregelen uit eigen kracht te nemen. O FRANKRIJK. Péret c.s. vrijgeshproken. Het door den Senaat gevormde Hooge gerechtshof heeft de beklaagden in het Snia Viscosa-proces; Péret, Besnard, Favro en Vidal, vrijgesproken met 210 tegen 53 stemmen. o ENGELAND. Geen debat over de Londensche conferentie Mosiey's nieuwe partij De scheepsbouwnijverheid. In het Lagerhuis antwoordend op een voorstel om den internationalen toestand in het Lagerhuis de volgende week aan een bespreking te onderwerpen, zeide Snowden, de kanselier van de Schatkist., dat hij het In verband met de neteligheid van den tegenwoordigen internationalen financleelen toestand niet in het openbaar belang zou achten, noch in het belang van een gelukkige uitvoering van de aan bevelingen der conferentie, indien op het oogenblik een openbare discussie plaats vond. Eyres Monsell (Conservatief, chief whip bij afwezigheid van Baldwin) zeide, dat met het oog op de verklaring van Snow den de oppositie niet verder zqu aan dringen op een debat, tenzij dit gepast was, doch deze zaak zou waarschijnlijk in andere hoofdsteden van Europa worden besproken, en het zou van het grootste belang voor Groot-Britannië zijn, indien in het Lagerhuis een bespreking kon plaatshebben. Snowden antwoordde dat hij niet wist dat het onderwerp in andere parlementen zou worden besproken, waar de methoden van behandeling nog al verschilden van die van Engeland en dat in de buiten landsche parlementen soms debatten plaats hadden, die niet bevorderlijk waren voor de internationale betrekkingen. Toen Snowden werd gevraagd of het mogelijk zou zijn dat het Lagerhuis van de regeering een verklaring kreeg voordat het op recès ging, antwoordde Snowden, dat hij niet dacht dat hij nog iets kon toevoegen aan hetgeen hij reeds had gezegd. De beide parlementsleden Strackey en en Young, die met Sir Oswald Mosley en twee andere leden een partij hadden op gericht, hebben gisteren een verklaring gepubliceerd volgens welke zij weer uitge treden zijn wegens verschil van meening met. Sir Oswald nopens de organisatie der jeugd, de Indische politiek en de werkloos heidsverzekering. Sir Oswald behoudt dus voorlooplg nog twee getrouwen om zich heen in het Lagerhuis. Patroons en arbeiders in de scheeps bouwnijverheid hebben gisteren te Carlisle geconfereerd over door de patroons voor gestelde nieuwe arbeidsvoorwaarden, die op een gemiddelde loonsverlaging van 8 tot 10 procent neerkomen. Men is niet tot overeenstemming gekomen, maar 20 Aug. zal een nieuwe conferentie gehouden worden en in den tusschentijd zullen belde partijen hun eischen nog eens herzien. O SPANJE. De onrust rondom Seviila De toestand in Seviila, waar reeds meer dan 20 dooden vielen, heeft de regeering genoopt de guardia civil met troepencon tingenten te versterken. Er is medege deeld, dat de artillerie de door de opstan delingen bezette gebouwen zal beschieten. Eventueel zullen legervliegtuigen worden gereqireerd. De regeering Is voornemens in het uiter ste geval alle militairen te mobillseeren. Te Huelva en Jerez de la Frontera zijn troepen samengetrokken aangezien er ge vaar bestaat dat een algemeene staking zal worden geproclameerd. De Ministerraad heeft de decreten goed gekeurd voor de toekenning van een cre- diet van 10 millloen peseta's voor de werkloozen in Andalusië, voor een ver hooging van het salaris van het marine personeel en betreffende afstempeling der bankbiljetten. BULGARIJE. Communisten-actie. De communisten hebben, waarschijnlijk als vooroefening voor hun plannen op 1 Augustus, in verschillende steden van Bulgarije betoogingen op touw gezet, die gedeeltelijk bloedig zijn verloopen. Voor het Renaissance-theater te Sofia trachtten zij een openluchtbijeenkomst te beleggen, die echter door de politie werd ontbonden. Daarbij werden 200 commu nisten, waarbij twee afgevaardigden, in hechtenis genomen. In Jamboll trok een volksmassa na een vergadering naar de politieke gevangenis om daar vastgehouden communisten te bevrijden. Er werd geschoten en met stee- nen geworpen. Een leider werd gedood, twee gewond. In Warna kwam het eveneens tot schiet partijen. Met behulp van de brandweer werd de massa ten slotte verstrooid. In de groote textielfabriek te Warna zijn 1300 arbeiders in staking gegaan. De minister van binnenlandsche zaken Moeranof verklaarde, dat de regeering de strengste maatregelen toepassen zal om verdere onlusten te voorkomen. Ernstig gevaar bestaat zijns inziens niet. RECLAME. 670 NA DE LONDENSCHE CONFERENTIE. LONDEN, 24 Juli. (Ned. Tel. Ag.) De „Daily Telegraph" bericht, dat het comité van deskundigen tot uitwerking van het Hoover-plan heden zijn besprekingen weer zal hervatten. PARIJS, 24 Juli. (Ned. Tel. Ag.) In de Fransche pers wordt vooral den nadruk gelegd op het feit, dat op de Conferentie der Zeven Mogendheden te Londen een Fransch-Duitsche toenadering is bereikt, hetgeen een schitterend resultaat wordt genoemd, zij het dan ook het eenigste. LONDEN, 24 Juli (V. D.). De diplo matieke medewerker van de „Daily Tele graph" weet, naar hij zegt van bevoegde zijde, dat Japan zieh bereid heeft ver klaard om deel te nemen aan eiken Engelschen of Amerikaanschen maatregel tot herstel van de Duitsche financiën en den econonnschen toestand in Duitschland PARIJS, 24 Juli. (V.D.). De socialisti sche leider Leon Blum schrijft in de „Populaire" een zeer scherp artikel tegen minister-president Laval, die hij aan sprakelijk stelt voor het negatieve resul taat van de Londensche conferentie. Hij schrijft, dat het Fransche program over over de geheele line heeft gefaald. Laval heeft twee vliegen in één klap willen slaan. Aan de moreele waarde, die een hulpverleening aan Duitschland zou heb ben gehad, heeft hij voordeelen van een politieke overwinning willen toevoegen. Echter heeft Laval noch een overwinning behaald, noch heeft Duitschland de drin gend noodige hulp gekregen. De eenige schemering van hoop geeft de ontspan ning in de Fransch-Duitsche betrekkingen. Men dient zich echter af te vragen of deze ontspanning in de moeilijke dagen, die het Dultsche Rijk tegemoet gaat, stand zal houden. Naar aanleiding van de publicatie van het Fransche memorandum inzake het ontwapeningsvraagstuk verklaart Leon Blum, dat dit memorandum het Fransche volk niet bindt. Het is onaanvaardbaar en veroordeelt de ontwapenigsconferentie reeds van te voren tot mislukking. Blum eischt het onmiddellijk bijeenroepen van Kamer en Senaat, warr minister-president Laval rekenschap van zijn houding dient te geven. LONDEN, 24 Juli. (V. D.). In haar cri- tlek op de Londensche Minister-confe rentie zegt de „Times", te twijfelen aan de kunde van de staatslieden van onzen tijd, wier aanzien er door deze conferen tie niet op is vooruitgegaan. Het conser vatieve blad verwijt de Engelsche regee ring, dat zij het heeft laten ontbreken aan een vaste leiding. Haar voornaamste fout was, dat zij een valsche hoop heeft gekoesterd. Er zijn één of twee duidelijke problemen van politie- ken of financleelen aard, die reeds door een verklaring, dat men het voornemen heeft ze aan de orde te stellen, veel van hun scherpte verliezen zouden: n.l. de ver mindering der oorlogsschulden en de her ziening der bestande verdragen. Een der gelijke verklaring zou hebben gewerkt als een bliksemafleider voor het onweer, dat reeds nu weer dreigend boven Europa sa mentrekt. Het is niet voldoende, wanneer de vertegenwoordigers der mogendheden met groote hartelijkheid afscheid van elkaar nemen, want hierdoor worden de moeilijkheden niet opgelost. In vredestijd kon men meestal juist het best openlijk met elkaar spreken. Ook met de methode der voortgezette conferenties toont de „Times" zich onte vreden. De stemming, zoowel in Duitsch land als ook in Frankrijk, is in verband met het Herstelvraagstuk en de herzie ning der vredesverdragen, ten zeerste ge spannen, hoewel het opnieuw aan de orde stellen van de verdragen uitdrukkelijk als een der grondslagen ervan in de verdra gen zelf is opgenomen. Vervolgens komt het blad op de Fransch- Duitsche betrekkingen. De uitstekende ver houding tusschen Bruenlng en Laval schijnt beteekenis te hebben, doch heeft dit in werkelijkheid slechts alleen, wan neer zij de grondslag vormt voor komende, op den grondslag van wederzijdsch ver trouwen gebaseerde verdere besprekingen. Nog steeds heeft men winnaar en over wonnene. Deze toestand is onnatuurlijk en mag niet voortduren. Resumeerend ver klaart de „Times" zich nogmaals voor een Fransch-Duitsche toenadering. De we reld kan nooit vertrouwen hebben in de zekerheid van den vrede, zoolang de oor logsgedachte tusschen Frankrijk en Duitschland blijft bestaan. Deze kan echter slechts weggenomen worden, wanneet- beide partijen op den grondslag van gelijk heid bereid zijn als uitgangspunt een be spreking over een wijziging in de huidige verhoudingen te overwegen. LONDEN, 24 Juli. (Reuter). Hedenochtend hebben de Fransche, Duitsche en Belgische delegatie Londen verlaten. Laval en Bruening wisselden enkele har telijke woorden van afscheid. o CRISIS IN CHILI. NEW YORK, 24 Juli. (Reuter)Een tele gram uit Santiago de Chili meldt, dat het kabinet is afgetreden. Dit is de derde regeeringscrisis in deze week. o TURKSCH—RUSSISCH HANDELS VERDRAG. CONSTAN riNOPEL, 24 Juli. (V.DGis teren is het nieuwe Turksch-Russische han delsverdrag te Angora geratificeerd. Sovjet- Rusland verbindt zich o.a. door dit ver drag om gedurende dit jaar voor een waarde van 15.000.000 Turksche ponden (19% millioen gulden) aan Turksche goe deren te koopen. De in Turkije gevestigde Russische handelsagenten zullen allen de diplomatieke voorkeursrechten genieten. 8—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2