KERK- EN SCH00LNIEUWS UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. INCIDENT AAN DE POOLSCHE GRENS. Aan de Dultsch-Poolsche grens bij Green berg heeft een 20-jarige jongeman een Poolsch douane-beambte doodgeschoten en zich aangemeld bij de Duitsche politie te Gruenberg. Volgens zijn eigen verklaring was hij misleid door de duisternis op Poolsch gebied gekomen en aangehouden door een Poolsch douane-beambte. Deze weigerde hem, nadat hij een verklaring had gegeven, weer op vrije voeten te stel len. Vlak bij de Duitsche grens trachtte toen de Jongeman zich los te rukken om op Duitsch gebied te vluchten. Toen hij echter zag, dat de Poolsche douanier zijn karabijn op hem aanlegde, had hij zijn revolver getrokken en twee schoten gelost, waardoor de man gedood werd. Poolsche en Duitsche autoriteiten hebben het on derzoek geleid en de sectie op het lijk van het slachtoffer verricht. o OUD-MINISTER B. FALL IN DE GEVANGENIS. De pogingen, gedaan door den voorma- ligen Amerik. minister van blnnenland- sche zaken Albert B. Fall, om buiten de gevangenismuren te blijven, na zijn ver oordeeling wegens het aannemen van steekpenningen in zijn ambt, hebben ge faald. Hoover heeft geweigerd om gratie te verleenen en de ex-minister heeft zich Dinsdag aangemeld aan de gevangenis te Santa Fé. De veroordeelde is oud en ziekelijk, doch zal geen speciale voorrechten genieten. Wel zal er terdege acht worden geslagen op zijn gezondheidstoestand, ook in ver band met zijn leeftijd De duur van de gevangenisstraf is een jaar en een dag. o AANSLAG OP EEN CONSUL. Naar eerst thans bekend wordt, is de plaatsvervangende consul-generaal van Frankrijk te Londen Dinsdag in zijn bu reau door een uit Sicilië afkomstlgen stu dent, dien hij naar het schijnt geweigerd heeft geld te geven voor de terugreis naar zijn geboorteplaats, met een zakmes aan gevallen en vrij ernstig aan den hals ver wond. De dader ls ter beschikking der po litie gesteld. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Meppel, A. Dönszelmaii te Almkerk; te Weerselo: M. A. J. de Zwaan te Wamel en Dreumel. Bedankt: voor Daarle: J. W. Verschoor te Nleuw-Weerdlnge; voor Scheemda: W. H. Bloemhoff te Hlllegersberg. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Dinteloord: M. Heljkoop, te Utrecht. Bedankt: voor Bolsward: D. Zwart te Oudemlrdum. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Middelharnls, N. de Jong, cand. te Vlaardlngen; te Papendrecht, J. Tamming, cand. te Franeker; te Harlln- gen, W. Ramaker, cand. te Groningen. VRIJ-EVANG. GEM. Beroepen: te Oude Pekela (als voor ganger), N. van Doorn te Zeist. o ALGEMEENE SYNODE DER NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. vn. Dr Smit heeft een concept-circulaire over de generale kas opgesteld waarin hij oa. de hoofdzaak van hetgeen in de 4e zitting over het doel van die kas is gezegd, heeft opgenomen. Aan de orde zijn de aangelegenheden van het hooger onderwijs. Het blijkt, dat te Leiden 96, te Utrecht 186 en te Gro- ningen 50 studenten in het album zijn ingeschreven, van wie respectievelijk 19, 45 en 9 voor de eerste maal. Uit het door den heer Addink inge diende rapport over het tabellarische ver slag der proponents-examens blijkt, dat 41 candldaten tot de evangelie-bediening zijn toegelaten. In het door de kerkelijke hoogleeraren opgestelde verslag, wordt de leerstof medegedeeld, welke door hen is behandeld. t Bij de bespreking wordt opgemerkt, dat thans door de candidaten meer dan vroe ger aandacht wordt gewijd aan kennis van de bijbelsche geschiedenis. Wat be treft de leerreden, welke aan de provin ciale kerkbesturen ter beoordeeling wor den gezonden, zou men mogen verwach ten, dat vooral taal en stijl beter werden verzorgd. Ook wordt gehandeld over ae reeds bij de alg. synodale commissie aan hangig gemaakte kwestie der spraakles sen. Besloten wordt voor elk der hoog- leeraren die onderwijs geven in practische godgeleerdheid, een som van f. 100 be schikbaar te stellen, om voordrachten te doen houden over uitspraak en voor dracht. De prae-adviseur prof. dr van Rhijn zou gaarne zien, dat de som bestemd voor voordrachten over practische en sociale vraagstukken werd verhoogd. Men kan niet van de kerkelijke hoogleeraren, die reeds uitgebreide studievakken voor hunne rekening hebben, cischen, dat zij ook be vredigend onderwijs geven in psycholo gische en sociologische vakken. De vice- president vraagt, of er geen gevaar be staat voor oppervlakkige bekendheid met die vraagstukken, na zulk kortstondig onderwijs. Inderdaad moet er gewaakt worden voor ondeskundig dilettantisme. Op voorstel van den president wordt be sloten, dat de kerkelijke hoogleeraren zich zullen kunnen wenden om financieelen steun tot de synodale commissie, of zij, ten behoeve van de studenten, in een bij zonder vak de voorlichting wenschen van een bevoegd deskundige De beide prae-adviseurs hebben een voorstel ingediend van den volgenden in houd: de algemeene synode benoeme een commissie ter bestudeering van het vraagstuk, op welke wijze in de opleiding vanwege de Nederlandsche Hervormde Kerk tot vorming van hare aanstaande Evangelie-dienaren verbetering kan wor den gebracht. Prof van Rhijn vestigt in zijn monde linge toelichting daarbij de aandacht op 4 punten. Vooreerst is er te weinig recht- streeksch contact met de praktijk. Ten tweede ontbreekt de voorlichting betref fende psychologische en sociologische vraagstukken. In de derde plaats hebben de kerkelijke hoogleeraren te veel leervak ken en ontbreekt hun de gelegenheid om de studenten naar elsch persoonlijk te be reiken. In de vierde plaats denkt hij aan de moeilijkheden welke zich voordoen bij testimonium-colleges. De andere kerkelijke prae-adviseur, dr. van Veldhuizen, heeft het voorstel mede onderteekend, maar hij'zou de vraag over wijziging ln de opleiding gaarne eerst zien voorgelegd aan de gezamenlijke kerkelijke hoogleeraren. De leden van het modera- men deelen dit gevoelen en de synode be sluit dan ook volgens het advies van dr. van Veldhuizen te handelen. Nadat in de morgenzitting nog eenige andere aangelegenheden van het hooger onderwijs zijn behandeld, wordt in dén namiddag een synodus contracta gehou den ter behandeling van het hooger beroep van een diaken die uit zijn ambt is ontzet. (Vad.). BENTHUIZEN. Gistermiddag had onder zeer groote belangstelling de teraardebestelling plaats van den op zulk een noodlottige wijze om het leven gekomen dorpsgenoot L. T. Schellingerhout. Door zijn mede-catechi santen werd de overledene grafwaarts gedragen, terwijl ds. Versluis, Geref. pred. te Zegwaart een grafrede uitsprak. ———o HILLEGOM. Verg. Chr. Besturenbond. De Chr. Besturenbond heeft ln Patri monium een vergadering gehouden, be- oogende de oprichting van een afd. der Ned Ver.van Chr. Kantoor- en Handels bedienden. De opkomst was bevredigend. Eenige berichten van verhindering waren ingekomen. De heer J. van Schravendijk opende op de gebruikelijke wijze, sprak een kort inleidend woord en gaf vervol gens het woord aan den heer Z. Bras, hoofdbestuurder uit Rotterdam In een warm betoog werden beteekenls, doel en roeping der Chr. Vakbeweging uiteen ge zet. Een afdeeling werd opgericht met aanvankelijk 19 leden Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Bouman voorz., J. Bulsteker secr. en N. van Schra vendijk pennlngm. Een woord van war men dank werd gericht tot mej. J. C. Ultee, welke vele jaren correspondente was geweest, maar thans voor een bestuursfunctie niet in aanmerking wenschte te komen. Verschillende werk zaamheden werden nog besproken, waarna de heer J. C. Vermeer voorging in dankgebed. Zwemwedstrijden voor Schoolkinderen. Gistermiddag zijn in de zweminrich ting zwemwedstrijden voor schoolkinde ren gehouden door de Hilleg. Zwemver- eeniging. Er hadden zich 45 jongens en meisjes gemeld, met schriftelijke toe stemming der ouders. Het programma bestond uit vijf num mers, en wel schoolslag, rugslag. zwem men met een ei op een lepel, hardloopen in het water en een nummer van onge oefende zwemmers. De laatste nummers waren het vroolijkste. Besloten is met een demonstratie in springen. Eerste prijs- winners werden: Model schoolslag voor, meisjes Alb. Schllpzand, idem voor jon gens, Leo van Zljverden. Model rugslag voor meisjes Bets Kraay, idem Jon gens Leo van Zljverden. Zwemmen met een ei op een lepel, meisjes Miep van den Berg, jongens Chr. Hylkema. Hard loopen in het water, meisjes Corry van Riek, jongens Wim Jansen. Ongeoefende zwemmers: meisjes Marie Roubes, jon gens W. Ras. Door de jongste meisjes werd ook nog in het water hard geloopen. Alle prljswinners en drie meisjes, die hadden gesprongen, kregen prijzen, ter wijl ten slotte alle deelnemers met een reep chocolade naar huis gingen. Het is een geslaagde demonstratie ge weest, De belangstelling der ouders had wel wat grooter kunnen zijn. o KATWITK AAN ZEE. De instorting aan de kade. In verband met de instorting aan de Prins Hendrikkade, dat de aanleiding schijnt te liggen-in de verleden jaar plaats gehad hebbende diepere uitbaggering van het kanaal, waarop bij het bouwen van dit oude kaaimuurgedeelte niet gerekend is. Daarbij komt nog, dat langs dit deel van h«t kanaal veel motorbooten keeren; de schroeven maken daar ter plaatse steeds veel water in beweging, waardoor de on dergrond ondergraven schijnt te worden. Teneinde herhaling in de toekomst te voorkomen zullen kostbare reparaties die nen te geschieden. o LISSE. Schoolreisje Ned. Herv. School. De U L.O.-leerlingen der Ned. Herv. School hebben een schoolreisje gemaakt naar de omstreken van Utrecht-Zeist on der leiding van het hoofd der school, de heer J. Dekker en de U.L O-onderwijzer J. Lucas. 's Morgens vroeg vertrokken ze reeds in auto's naar Hillegom om vandaar per sneltrein de reis te vervolgen Is wel onnoodig te zeggen dat de jon gens en meisjes reusachtig veel plezier gehad hebben. O.a. werd ook de Pyramids van Austerlitz bezocht. 's Avonds half twaalf deed het jongens gezang de deels reeds rustende ingezete nen bemerken, dat zij na een dag van genot weer „thuis" waren. Wij mogen dat wel van echt Hollandsche jongens! De dames M. Hulsbosch en M. van Waveren alhier, leerlingen der Pontschool te Leiden, slaagden voor het examen in Nederlandsche handelscorrespondentie van de federatie „Mercurius". o NOORDWITK. Met Stcrt. No. 140 werd verzonden afdruk der akte betreffende de N.V. Bloembollenexport Mij. en Kweekerij H. J. Ohuis alhier. o OEGSTGEEST. Geslaagd te Rotterdam vooi het examen nuttige handwerken de dames M. C Jansen en C. J. v. d. Poll alhier. SASSENHEIM. Onderlinge Ongevallenverzekering „Het Platteland". Aan het jaerverslag van de Bloembol lenstreek over 1930 ontleenen wij dat 63 leden waren aangesloten met een totaal loonbedrag van f. 1.670.722. Aangemeld werden 59 ongevallen met 1074 ultkeeringsdagen. waarvoor een be drag noodig was van f 2721.61, maakt tezamen met de onkosten f. 3,311.61, wat een omslag van f. 1.94 per f. 1000 loon noodig maakt. De omslag van de Bond bedraagt f. 4.33, zoodat de omslag voor de afdeeling Bloembollenstreek f 6.32 per f. 1000 loon bedraagt. Geslaagd te den Haag voor het Mulo examen diploma A: L. Oudshoorn, L. C. v. d. Kwaak en P. A. Ie Clercq allen alhier. o VOORSCHOTEN. Verkooping. Ten overstaan van Notaris W. H. Hoo- genstraaten alhier, had in café „De Zwaan" te Leidscnendam de openbare verkooping plaats van Perceel Achterweg No. 3 en 5; perceel Achterweg No. 7 en 9; de burgerwoning met erf a. d. Veene- straat No. 83 en de burgerwoning met erf a d. Veenestraat No. 85 alles onder Leid- schendam (gem. Stompwijk). Kooper de heer H. H. van Wissen, alhier, voor f. 9215. Geslaagd te den Haag voor het Muloexamen diploma B: M. M. Verhoeven alhier. WASSENAAR. Auto-ongeval. Nabij de Pauwlaan is een vrachtauto geladen met gevogelte en etenswaren ondersteboven gevallen. Uit de richting den Haag kwam een personen-auto. be stuurd dor Euit Wassenaar. Deze wilde naar links de Raadhuislaan Indraaien. Achter hem naderde met groote snel heid bovengenoemde vrachtauto, be stuurd door van der P uit den Haag. Hij wilde den wagen links passeeren, het geen niet gelukte en raakte licht den auto en sloeg vervolgens om. De bestuur der P., kwam er met een lichte hoofd wonde af De vrachtauto werd totaal vernield. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Geslaagd te den Haag voor het examen handteekenen L. O. Mej. A. de Rouw alhier. Geslaagd te den Haag voor 't Mulo examen diploma B: H. Langerak alhier. o ZEVENHOVEN. Vlekziekte. De zoon van den veehouder C. van Baren kreeg bij het inenten van varkens een weinig serum tegen vlekziekte in de hand door de spuit. Het gevolg was dat hij deze ziekte aan dit lichaamsdeel kreeg, waar door geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. ALPHEN. Te water gereden. De kapelaan K., alhier, die zich gisteren met een tweetal jongens per„ rijwiel naar Aarlanderveen begaf, reed langs den Westkanaalweg met rijwiel en al in het Kanaal. Gelukkig wist hij zichzelf te red den Het ongeval werd veroorzaakt door dat een der jongens in aanraking kwam met het rijwiel van den kapelaan. Kostelooze inenting. Woensdag 29 Juli a.s. zal wederom de gelegenheid zijn opengesteld voor koste looze inenting en herinenting en wel: voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot ian de grens van Zwammerdam in het Raadhuis in de Raadhuisstraat des n.m. 2 uur; voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de westzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam, in het Raadhuis in de Raadhuisstraat des n.m. 2 uur. voor de ingezetenen van de Hooge Zijde vanaf de grensscheiding met Zwammer dam met inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hofbrug in het Huis der ge meente in de Julianastraat. des nam. te 2 uur en voor de ingezetenen van de Hooge Zijde vanaf de Hofbrug tot aan de grens van Hazerswoude in het Huis der ge meente in de Julianastraat des v.m. 9 uur. Wij herinneren er belanghebbenden aan dat het gewenscht is, dat bij de aanmel ding de trouwboekjes der ouders of de ge boorte-bewijzen der kinderen worden medegebracht. Het kinderkoor van de Chr. Zangver. „Sursum Corda" behaalde gisteren onder leiding van den directeur de heer J. van Beek uit Woerden, op het groot nationaal zang- en muziekconcours in de le afd. een eerste prijs met 327 punten, benevens een lofrijke vermelding van de jury. Voor directeur en koor een schitterend succes. De uitbeiding vooral wat betreft de buitenwijken onzer gemeente blijft nog steeds gestadig toenemen. Thans zullen aan de Tolssaintstraat en het verlengde gedeelte van de Hofzichtstraat weer ver schillende huizen worden gebouwd. Onze plaatsgenoote mej. M. A. Mun ting slaagde voor het examen huishoud kundige. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School Julianastraat. hoofd de heer P. Smits,' is benoemd de heer J. Kloet van Zegveld. Op de Gouwe kwam gisteren de schipper S. uit Bodegraven met zijn sleep- trein. bestaande uit grondvletten, in aan varing met de motorboot van schipper v. d. Zw., die. trots geen voldoende ruimte bleek, toch wilde passeeren. Het gevolg was een aanvaring waarbij een der vletten belangrijk werd beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. KOUDEKERK. De leerlingen der hoogste klassen van de O. L. School, maakten met twee autobussen een uitstapje naar den Haag, Schevenlngen en Hoek van Holland. Al viel er 's morgens wel eens 'n regen bultje, allengs werd het weer beter en heeft men volop genoten. Dit reisje zal door de jeugd niet licht vergeten worden! o TER-AAR. Oplichter aangehouden. Als verdacht van oplichting werd door de politie alhier aangehouden de 66-jarige v. H. die eenige dagen logeerde ln een café ter plaatse en groote bestellingen deed bij verschillende groenteninzouters. v. H. contracteerde voor eenige duizen den vaten bloemkool en augurken, welke moesten worden ingemaakt voor een te Londen gevestigde firma, waarvan van H. zeide deelgenoot te zijn. Zondag vertrok de groothandelaar, na eerst nog geld te hebben geleend van een der firma's die voor hem zouden werken, onder het voorwendsel dat hij geen ander dan Engelsch geld bij zich had. Om de zelfde'reden vergat hij waarschijnlijk om zijn hotelrekening te betalen. De politie, die van de zonderlinge gedragingen van den „heer" v. H. kennis bekwam, stelde zich telefonisch in verbinding met eenige andere gemeenten, waarbij bleek dat hij ook daar wegens vermoedelijke oplichting door de politie werd gezocht. Men slaagde er in v. H. nog juist op het nippertje te arresteeren en in voorloopige bewaring te stellen. Het is gebleken dat hij reeds geruimen tijd deze en dergelijke praktijken heeft uitgeoefend, zonder dat men tot nu toe vat op hem heeft kunnen krijgen. Hij is ingesloten in het Huis van Bewa ring te Haarlem en zal vermoedelijk wel ruimschoots den tijd krijgen om over zijn ongeoorloofde wijze van zaken doen na te denken. Auto te water. Een groote vrachtauto, bestuurd door den handelaar v. d. H. reed ln den weg sloot te Langeraar, daar de bestuurder zijn stuur kwijt raakte, v. d. H. kon, met als eenig gevolg een nat pak, door eenige personen worden gered. De auto was slechts licht beschadigd. De Geerdijk zal, met het oog op het leggen van waterleidingbuizen, eenige dagen voor het rljverkeer zijn afgesloten, ingaande 23 Juli '31. o WADDINXVEEN. De a.s. Raadszitting. In de eerstvolgende raadszitting zal aan de orde komen het verzoek van de recht- sche klesvereeniglngen en de besturen der diverse Geref. Kerken in deze gemeente om te komen tot algeheele sluiting van winkels en café's op Zondag In den breede heeft de burgemeester thans van zijn in zicht in deze materie aan de Raadsleden doen blijken en welk Inzicht door de wet houders wordt gedeeld. Er wordt gezegd dat bij de inwerkingtreding van de win kelsluitingswet 1930 de winkels allen met enkele uitzonderingen op Zondag geslo ten moeten zijn, wat reeds in Waddinx- veen vrijwillig gebeurt. De Rijks-wetgever heeft echter een tijdperk van vier uur opengelaten, waarop op Zondag verkocht mag worden en het wordt den Raad vrij gelaten om te trachten deze vier uur bij de gemeentelijke verordening in dien zin zouden willen zien aangenomen; spreken echter hun meening uit dat een verorde ning waarin ook de door den Rtjkswetge- ver opengelaten vier uur vervallen niet zal worden goedgekeurd. Uit alles blijkt dat de wet niet de bevoegdheid inhoudt, om zoover te gaan als de winkeliers in deze gemeente reeds vrijwillig zelf besloten hebben zoodat al het stof dat is opgewor pen door het bekende verzoek niet veel aarde aan den dijk brengen zal. Het gemeentelijk Zwembad dat eenige tijd voor kinderen die de zwemkunst niet machtig waren, gesloten was omdat het ondiepe gedeelte gevaar opleverde doordat de bodem verzakt was is thans weer open gesteld. Met alle voortvarendheid is het euvel hersteld en is thans ons mooie 'zwembad weer prima in orde. Door de politie te Zevenhuizen is tegen onze plaatsgenoot de heer W. v. d. O. proces-verbaal opgemaakt wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Hij reed met zijn auto een jongen aan, die zoodanig werd getroffen dat hij bewusteloos bleef liggen. o WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. Toelating nieuwe raadsleden Subsidie Oranjevereeniging Hótelverbetering Overeenkomst met „De Drie Gemeenten" Het bovengrondsnet Onder voorzitterschap van den burge meester, den heer Boddens Hosang, kwam de Raad der gemeente in openbare ver gadering bijeen. Alle leden waren aan wezig. Na opening met gebed werd door den voorzitter medegedeeld dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot verstrekking van een geldleening onder hypotheek aan den heer Swama. Inge komen was o.a. een dankbetuiging van mevr. Frankhuizen voor de verhooging van haar jaarwedde; de mededeeling van den voorzitter van het Centraal stembureau dat de heeren Noordam, de Vette, Tondu, van Ruiten, Lieverse en Boot hunne benoeming tot lid van den raad hebben aangenomen; dat in de vacature ontstaan door het niet aannemen van zijne benoeming door den heer Jac. J. Anker is benoemd verklaard de heer G. Anker en dat deze zijne be noeming heeft aangenomen. Daarna werd op voorstel van B. en W. besloten het gemeenteverslag niet meer jaarlijks, doch om de 5 jaar te doen uitbrengen. Van het bestuur der Chr. H.B.S. te Alphen was een verzoek ingekomen, houdende, uit bil lijkheidsoverwegingen een bijdrage te willen verleenen, groot f. 71.91. B. en W. stelden voor hierop gunstig te beschikken omdat' ware deze school een openbare inrichting van middelbaar onderwijs, de gemeente hiertoe verplicht zoude zijn De heer Tondu vroeg of dit bedrag een jaarlijks dan wel een extra tekort aan die school was, waarop de voorzitter antwoordde dat dit een jaar Ujks tekort beteekend, Zonder hst. werd de bijdrage verleend Daarna werd een commissie varf onder zoek geloofsbrieven benoemd, bestaande uit de heeren Noordam, Tondu en de Vette. Nadat de voorzitter de vergadering had geschorst en weer geopend, werd bij monde van den heer Tondu mededeeling gedaan, dat de ingekomen geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden door de com missie van onderzoek in orde waren be vonden, waarop de voorz. voorstelde de nieuw benoemde leden toe te laten tot den raad. Aldus besloten, in de commissie tot nazien der gemeenterekening 1930 werden vervolgens benoemd de heeren Anker, van Ruiten en Tondu, welke be noeming door hen werd aangenomen. De Wilhelmina-vereeniging had zich tot den raad gewend met het verzoek haar een subsidie te verleenen tot het houden van kinderfeest op 22 en 23 September a.s. en wel ten bedrage van 1 gulden per deelnemend kind. B. en W. stelden voor een bedrag groot vijftig cent per kind toe te staan, welk bedrag ook vorige jaren werd verleend en geen bijzondere omstan digheden verhooging van dit bedrag wet tigen. Het verwonderde de heer van Ruiten dat het college van B. en W. de gewoonte hebben in vele gevallen van aanvragen om subsidie het gevraagde bedrag te hal- veeren, waarop de voorzitter antwoordde dat liet wel merkwaardig is dat meestal het dubbele wordt gevraagd van hetgeen werkelijk noodig is. Zonder h.st. werd het voorstel van B en W. aangenomen. Ver volgens kwam aan de orde het voorstel tot liet aangaan van een overeenkomst met den heer Swama. den tegenwoordigen eigenaar van het hotel voorheen Gez. Guldemond. Deze wil eenige noodzakelijke verbete ringen aanbrengen, o.m. zijn in het hotel de oude cellen ingebouwd waarop de gemeente eenige rechten heeft en welke door de verbouwing zouden komen te vervallen, alsook een W.C. in de oude Rechtkamer. De heer Swama had zich nu bereid verklaard de zware beslagen deuren met de posten en de in die cellen nog aanwezige middeleeuwsche ketting af te staan aan het oud archief en kon zich er mede vereenigen dat de gemeente hare rechten op dé rechtkamer handhave. De heer Tondu was van meening dat de heer Swama liever onbelemmerd wil wezen voor wat betreft het gebruik van de Rechtkamer en vroeg wat de practische waarde voor het gemeentebestuur is de rechten op die kamer te handhaven Waar toch de gemeente belang heeft bij een goede hotelgelegonheid, wilde spr. daarin medewerken deze belangen zoo min moge lijk inden weg te staan. De voorzitter zette een en ander uiteen en wees op de mogelijk heid va nbrand of stormschade waardoor het raadhuis kan worden getroffen in zoo n geval heeft de gemeente recht van gebruik van de Rechtkamer. Mocht zooiets voorvallen in een tijd dat de hoteleigenaar hierdoor schade zou lijden is het billijk hem daarvoor schadeloos te stellen. Weth. Boot zou de laatste willen zijn om den eigenaar te hinderen in het moderni seren van het hotel, doch wil het voorstel van B en W. handhaven. De heer Noordam sloot zich hierbij aan. Zonder h st. werd het gemeentebestuur ge machtigd een overeenkomst met den lieer Swama aan te gaan. Alsnu kwam in behandeling liet voorstel tot liet aangaan eener overeenkomstt met de stichting waterleiding „De Drie Ge meenten' teneinde de Zuidhoek van drink water te voorzien. Van deze stichting was een aanbieding tot levering van gros en detail ingekomen. Mede in verband met het rapport van den accountant en na ernstige overweging meenden B. en W. de levering en gros te moeten prefereeren, hetgeen door den voorzitter aan de hand van" cijfers werd aangetoond. De heer van Ruiten vroeg nadere inlichtingen over de tarieven, te betalen door de gebruikers, waarop tfe voorz. mededeelde dat dit vol gens de huurwaarde van het aangesloten perceel wordt geregeld overeenkomstig de bestaande verordening. Het gemeentebestuur werd gemachtigd met genoemde stichting een overeenkomst aan te gaan. Het werk zal in eigen beheer worden uitgevoerd. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel tot liet doen aanbrengen van een bovengrondsnet voor de verlichting van het Noordeinde te Hoogmade. Reeds eerder had dit de aandacht van B. en W. bezig gehouden doch om de kosten wille ter zijde gelegd. In overleg met den deskundigen stelden B. en W. voor thans tot aanleg van zoodanig net te besluiten waarvan de kosten de helft bedragen van het vroeger geraamde. Weth. Boot wees er nog op, dat er, zooals de toestand nu is, een lantaarnopsteker moet worden benoemd, terwijl deze post bij een bovengrondsnet zou komen te vervallen. Ook ae perceelen welke in de toekomst aldaar zullen of mochten worden gebouwd kunnen aansluiten aan bedoeld net Op de vraag van den heer Tondu deelde de voor zitter mede dat een ondergronds kabel ongeveer f. 1000 meer zou kosten. Het voor stel werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens werd met alg. stemmen aan den heer K. Kammeraat eervol ontslag verleend uit de betrekking van Gemeente ontvanger en boekhouder-administrateur der gemeentebedrijven, onder dankbetuiging vcor de vele en langdurige diensten aan de gemeente bewezen. Dit werd verleend op verzoek van den heer Kammeraat. Daarna ging de raad over in geheime zit ting om te voorzien in de vacature van gemeente-ontvanger. Na heropening deelde de voorzitter mede dat een tweetal was gekozen, n.l. de heeren Joh. van Reenen, loco-secretaris alhier en H. Kammeraat te Overschie. Met algemeene stemmen werd benoemd de heer Joh. van Reenen. Bij de rondvraag vroeg de heer Noordam inlichtingen over het genomen besluit tot afschaffing van keurloon bij in nood gedood slachtvee. De heer de Vette bracht ter sprake het vele hout langs den weg in het Noordeinde te Hoogmade, waardoor het verkeer wordt bemoeilijkt. Nadat de voorzitter beide sprekers had beantwoord, sloot deze de vergadering. De knapenvereeniging „SamueT maak te per motorboot Wéstdijk een uitstapje naar Scheveningen onder leiding van de heeren C. Verweij en D. Wittebol Volop werd genoten van het strandlleven en niet minder van het reisje over het water. Zeer voldaan keerden allen huiswaarts. Ook de leerlingen van de Naai- en Knip cursus maakten per rijwiel een tochtje naar het Wassenaarsche slag, waar men zich vermaakte in de duinen en langs het strand. 2—S

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6