R.H.W. AAS AZI II FRUITSODA VOOR UW GEZONDHEID I )E BESTE )AR0L FARGUHAR'S NACHTWANDELING !2ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 Juli 1931 Derde Blad No. 21883 VRAGENRUBRIEK. Prov. Staten v. Zuid-Holland SPORT. KERK- EN SCH00LNIEUWS FEUILLETON. trekking op de aanslagen van den raad van beheer en op de vaststelling van het quotum, op de toepassing van art. 35 al. 4 van het reglement op het pensioenfonds en op het procedeeren over oude pastorie rechten. Ten slotte wordt kennis genomen van een eindbeslissing der alg. synodale com missie naar art. 28 regl. predikantstrakte menten. alsmede van vijf cassatie-beslis singen. In den namiddag werden commissie-ver gaderingen gehouden. (Vad.) o SYNODE DER CHR. GEREF. KERK. Gistermorgen is in de 'Chr. üeref. Kerk te Rotterdam de driejaarlijksche generale synode begonnen van de Chr. Gerei'. Kerk. Eergisteravond was er ter inleiding een bidstond, waarin ds. J. W. Geels uit Hil versum voorging. Ds. S. v. d. Molen, pre dikant te Rotterdam-Centrum, opende gister morgen de eerste bijeenkomst, en hield een openingsrede, waarin hij o.m. de ge schiedenis der Chr. Gercf. Kerk, zoowel vóór als na 1892 in het kort releveerde. Ziende op het verleden der kerk moeten wij, aldus spr., denken aan het woord, dat ook bij een blik vooruit en bij het overzien van den arbeid der Synode tot troost kan strekken, n.l. Jes. 4 6 „En de Heere- zal over alle woning van den berg Sions en over hare vergaderingen scheppen oen wolk 'dies daags, en eenen rook en den glans eens vlammenden vuurs des nachts: want over alles, wat heerlijk is, zal eene beschutting wezen". Ds. S. van der Molen werd tot praeses gekozen: tot assessor ds. J. W. Geels, tot eerste scriba ds. Joh. van der Vegt uit Doesburg nn bot tweede scriba ds. L. de Brune uit Zwolle, tot quaestor ds. T. A. Bakker te IJmuiden. Benoemd werden tot leden der perscom missie de heeren ds. L. H. van der Meiden te Den Haag; ds. J. Hovlus te Nieuwe- Pekela en ouderling B. J. Boerrigter te Deventer. Als secretaris van het curatorium bracht ds. J. W. Geels van Hilversum ver slag uit over de Theol. School te Apel doorn. Het verslag herinnert aan den bloei der school en aan het zilveren pro fessoraat van prof. P. J. M. de Bruin en het zilveren curatorschap van ds. R. E. Sluiter van 's Gravendeel. De penning meester heeft een batig saldo. Het weekblad ,De Wekker" heeft sinds i de vorige synode in 1928 een winst afge worpen van ruim f. 16.000. De heeren prof. P. J. M. de Bruin. prof. F. Lengkeek en prof. J. J. van der Schuit werden benoemd als leden van de com missie van redactie van De Wekker. De Synode benoemde de ouderlingen B. Nederlof van Rotterdam en ouderling J. Rijksen van Zeist als leden der commissie om de boeken en bescheiden van den pen ningmeester te controleeren. Als leden van de commissie voor het archief, die op de Synode van 1934 zullen rapporteeren benoemde de Synode de hee ren ds. P. J. de Bruin te Veenendaal en ouderling M. Visser van 's Gravendeel. RECLAME. Mineraalwater m. Vruchten smaak Alleen echt met dit merk. 1906 Limonadefabriek te Leiden. L. M. M., te L. Over soliditeit kunnen wij geen inlichtingen verschaffen. Mej. de W., te L. Flink uitboenen. J. L., te L. Wendt U tot een des kundige. D. S., te L. Voeg bij elkaar gelijke deelen rauwe en gekookte lijnolie en be strijk het linnen daarmede met behulp van een kwast. Goed droog laten worden op een plaats, waar de lucht flink kan toetreden. M. A. v. d. B. Daarvoor moet U bij een timmerman zijn. J. H. te L. Eindhovensch Dagblad. Uitg. Hermes, Eindhoven, Eindhovensche en Meierljsche Courant I te Eindhoven. (Vervolg van gisteren). Verschillende punten van de agenda worden na de pauze zonder beraadslaging of stemming aangenomen, o.m. het voor stel tot het vernieuwen van de Geestbrug. De heer De Brauw (A.R.) maakt eenige opmerkingen naar aanleiding van het reglement voor de provinciale wegen. Art. 4 bepaalt, dat motorrijtuigen „met in rust gebrachten motor" niet onbeheerd mogen staan op bepaalde wegen. Spr. wijst er op, dat deze bepaling tot verwar ring aanleiding geeft. Want de bedoeling kan men er in lezen, dat motorrijtuigen met gaanden motor wel onbeheerd mogen blijven. Dit wordt echter verboden door het motor- en rijwielreglement (art. 25). Spr. dient daarom een amendement in om de woorden „met in rust gebrachten motor" te schrappen. De heer Von Fisenne (R.-K.) antwoordt, dat deze bepaling bedoeld is, werkende naast het motor- en rijwielreglement. Het amendement wordt aangenomen met 46 tegen 20 stemmen en het regle ment wordt vastgesteld. Aan de orde kwam voorts het afwijzend prae-advies op een subsidie-aanvrage van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer to 's-Gravenhage. Een voorstel-Werker (V.D.) om f. 2500 subsidie te verleenen, werd verworpen met 4129 stemmen. Hiermede werd het praeadvies geacht te znn aangenomen. Na eenige discussie komt in stemming een motie-Bosman om aan te houden een voorstel tot verkoop van provincialen grond onder de gemeente Leiden. Deze motie wordt verworpen met 42 tegen 26 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten om tot verkoop over te gaan, wordt aangenomen met 39 tegen 25 stemmen. Mevr. de VriesBruins (S.D.A.P.) oppert bezwaren tegen het voorstel tot het ter leen verstrekken van kapitaal aan de ver. „Ned. Herv. stichtingen voor zenuw- en geesteszieken", gevestigd te Amersfoort. Zij doet het voorstel dit agendapunt aan te houden en Ged. Staten te verzoeken een commissie te benoemen om de wen- schelijkheid en mogelijkheid van grootere centralisatie op dit gebied te onderzoeken. De vergadering wordt hierop verdaagd tot heden 11 uur. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. RECLAME. 6979 /rtvc- fa DE KAAGWEEK. Ook deze week wijst er in den beginne weer op dat de veeprljzen de hoogte niet kunnen blijven volgen, want wederom is de kooplust aanmerkelijk verslapt. Tc Gorichem waren Maandag 10S kalf- en melkkoeien aangevoerd en ofschoon ir.eerendrels goede georuiksbeestm bestond er weinig of geen kooplust voor. Toch besteedde men vOÓr de beste zware kalf- en melkkoeien nog om en bij de f. 350 per stuk en het waren enkele Belgische kooplieden die de goede kalfkoelen er nog moesten wegkoopen. De Hollandsche boeren kunnen of willen cieze prijzen niet meer besteden. Te Groningen bracht men 412 en lo Rotterdam gister 621 kalf- en melkkoeien aan de markt en bij een zeer tragen handel gingen de prijzen over het algemeen even naar omlaag. Beste soorten konden nog wel het beste worden verkocht. Mager vee voor de weide vooral weer weinig gekocht. Ook voor de vette koeien was de handel flauw gestemd. Grootere aanvoeren, waarhij weer belang rijke hoeveelheden vleesrh uit Denemarken ingevoerd, deze week, drukte de prijzen weer omlaag. Veel vee moest tot vooriaars in koopsprijzen worden verkocht t. 0.80—0.90 per K.G. Slieren daarentegen trokken een betere belangstelling en konden de prijzen van de vorige week ruimschoots bedingen. Vette kalveren algemeen flauw terwijl voor nuchtere, fok of slachtkalveren een vrij groote vraag bestond en de priizen iets omhoog trokken. Schapen en lammeren werden voor het buitenland tot bevredi gende prijzen opgeruimd en inet de var kens ging het evjnzoo. Alle markten waren vast gestemd en 22 ct. was al gauw te maken. Beste vleesch- varkens konden nog iets meer opbrengen. Zouters vlug verkocht overal ook tot 22 ct. per pond. VAN DER S. EEN WAARDIG SLOT. W'ie de hoofdprijzen wonnen. (Van onzen eigen verslaggever). Na een druilerig begin is de laatste dag van de Kaagweek toch nog een prachtig besluit geweest van dit ondanks alle nat tigheid geslaagde zeilfeest. Tegen den middag Klaarde de lucht en zette de wind door, zoodat alle schepen weer van top gezeild konden worden. Een vroolijk zon netje maakte, dat de eindindruk van dit vijfdaagsche festijn een gunstige kon zijn. Sensationeele dingen gebeurden er gis teren niet. In de Regenboogklasse A had direct na de start Van der Mey zoowaar alweer de leiding. Bij de boel op het Zweiland was de volgorde Van der Mey, Veldhuizen, Op penhulzen, Bos, Van der Steur, Van Rijn, Hendriks, Van der Velde, Van Staveren, die te vroeg was gestart en dus terug moest en De Goederen. Van Rijn raakte hier ver moedelijk de boei, araaide althans om en ging naar huis. Direct na de boei ging Veldhuizen door den wind; alle anderen legden over stuur boord door en de resultaten bewezen, dat zij goed hadden gezien. Na het krulsrak lag Veldhuizen op de vijfde plaats. Van der Mey had daar een vrü grooten voor sprong op Oppenhuizen, die op zijn beurt iets voor lag op Van der Steur Tegen het einde der eerste ronde begonnen deze twee danig in te loopen op Van der Mey. Toen deze zulks bemerkte, paste hij een listige tactiek toe. Hij hield Oppenhuizen bij de boei op totdat Van der Steur hem kon overnemen, hetgeen deze maar al te graag i deed. Van het duel tüsschen den Fries en den Hagenaar maakte Van der Mey een even dankbaar als nuttig gebruik om er tusschen uit te trekken. Toen Van der Steur Oppenhuizen eenmaal goed en wel kwijt was, lag Van der Mey zoover voor, dat behoudens enormiteiten deze niet meer te achterhalen was. De Leidenaar maakte natuurlijk geen fout en legde door deze race te winnen, tevens beslag op den wisselprijs „den Warmond-prijs 1925"; En aangezien deze ook in 1925 en 1930 wist te winnen, kreeg hij dit kleinood definitief in zijn bezit. Hij verzamelde deze week in totaal 68 punten; 2. Hollandla 57 pnt.; 3. Jan 44 pnt.; 4. Steur 37 pnt.; 5. Henny 34 pnt.; 6 en 7 Windekind en Holland 33 pnt.; 8. Karekiet 31 ptn.; 9 en 10 Duke en Maas 26 pnt. In de 12-voetsjollen klasse A. gevaren door dames, werd. zooals wij gisteren al meldden, de wisselprijs, een zilveren Jol gewonnen door de kranige stuurvrouw van het Dobbertje, mej. Gerarda Ouds hoorn met 63 punten; 2. Pam (mej. de Vlieger) met 39 pnt.; 3. Elf (mej. de Vis ser) met 37 pnt.; 4. Good Luck (mej. Schuddeboom) met 22 pnt. De strijd in de regenboogklasse B werd gisteren gewonnen door de El, gevaren door Hoekstra; Sluizer wist als tweede door de finish te gaan, hetgeen voor hem voldoende was om in aanmerking te ko men voor den extra-prijs zijnde een zil veren schaal, gewonnen door den heer Ernst Crone. Hij behaalde in totaal 68 punten; 2. El 57 pnt.; 3. Metteor 31 pnt.: 4. Bruintje Beer 30 pnt.; 5. Kameleon 27 pnt.; 6 en 7 Snip en Elf 23 pnt. De Vrijbuiterbeker (wisselbeker), en de extra-prijs, een zilveren beker, uitgeloofd door den heer A. van der Wetering wer den gewonnen door A. IJkema met de Jet, die gisteren liefst twaalf minuten eerder dan de Uilenspiegel van Surie door de finish ging. Hierbij dient opgemerkt, dat de Jan Brass van Dorsman, die de beste kansen had, Maandag en gisteren tenge volge van een aanvaring niet kon starten; 1. Jet 60 pnt.; 2. Uilenspiegel 25 pnt.; 3. Jan Brass 23 pnt.; 4. Kaper 17 pnt. Bij den start der 12-voetsjollen klasse A deed zich het merkwaardige verschijn sel voor, dat alle Jollen te vroeg door de lijn van afvaart gingen. De dichtstbij- zijnden konden gehoor geven aan de roepstem van Chris Kiewlt om terug ts keeren, doch verreweg de meerderheid zeilde door. Het wedstrijd-comité wist geen betere oplossing te vinden dan te doen alsof alles volkomen regelmatig was gegaan, zoodat degenen, die terug waren gekomen, daar van weinig plezier beleefden. In de A-klasse werd Bob Maas met de Bern eigenaar van den wisselprijs, met 95 pnt.; 2. Bohré 79 pnt.; 3. Karreman 73 p. In de B-klasse won Theo van Helvert als een zeer welkom verjaarsgeschenk den extra-prijs, een zilveren seinmast met 102 pnt.; 2. Alvertje 86 pnt.; 3. Trizil 75 pnt. In de C-klasse werd van Tienhoven winnaar van den extra-prijs, een zilveren beker met 91 pnt.; 2. Waterhoen 76 pnt.; 3. Pine 70 pnt. De uitslagen luiden: B.M.-klasse: 1 Diana, st. H. H. Buisman 2.0.41; 2. Cobi, st. G. W. van Ammers 2.7.4: 3. Daphnia. st. G. S. van Dijk 2.9.53. Scheldejollenklasse: 1. Rietepiet, st. J. D. A. Hellema 2.4.45; 2. Eureka, st. J. de Vries 2.6.5. 22 M'-Scherenkruiserklasse: 1. Sperwer, st. C. A. Vermaat 1.39.10; 2. Habibi, st. G. van Dusseldorp 1.47.36. Handicapklasse D: 1. Zeepaardje, st. J. Heynen 1.38.56; 2. Filo, st. F. Los 1.43.21; 3. Narmada, st. H. W. Tieleman 1.46,3. Regenboogklasse A: 1. De Leede III, st. W. Z. van der Mey 1.46.41; 2. Steur, st. L. van der Steur 1.46.57: 3. Windekind, st. D. Oppenhuizen 1.47.3: 4. Maas, st. H. de Goederen 1.49.7; 5. Jan. st. H. Veldhuizen 1.49.52. Regenboogklasse B: 1. El, st. A. K. W. Hoekstra 1.50.43 2. Westeinder, st. J. Sluizer 1.51.47; 3. Elf, St. H. J. W. Brouwer 1.52.4. Vrijbuiterklasse: Jet, st. A. Eykema 1.46.15: 2. Uilenspiegel, St. J Surie 1.58.1. Twaalfvoetsjollenklasse A- 1. Bern, st. B. Maas 1.13.42; 2. Ideaal'II, st. J. N. Karreman 1.14.22; 3. Daphnia, st. H. R Borgerhoff Mulder 1.15.16; 4. Tulla, st. S. de Wit 1.15.19; 5. Hunter, st. G. F. Bohre 1.16.12. Twaalfvoetsjollenklasse B: 1. Vagebond, st. Th. van Helvert 1.17.19; 2. Alvertje. st. P. van der Meer 1.18.37; 3. Dobbertje, st mej. G Oudshoorn 1.21.53; 4. Glipper. st. D. Kagchelland 1.22.8; 5. Trinil, st. L. V. Arnold 1.22.12. Twaalfvoetsjollenklasse C: 1. Waterhoen st. J. de Vries 1.20.36; 2. Good Luck, st. J. L. van Wermeskerken 1.22.13; 3. Sater, st. J. J. Klppel 1.24.31: 4. Pine, st. D. J. van Brummelen 1.25.28; 5. Radetlske, st. J. A. crommelln 1 25 38. WATERPOLO. BELGIË—NEDERLAND. Het Nederlandsche zevental, dat op 26 Juli te Ostende tegen België speelt, is definitief als volgt samengesteld: A. H. Veenstra (Het Y), doel; E. G. Ingenluyff (H.Z. en P.C.), J. J. Kohier (Y), F. J. Kuyper (Dolfijn), achter; J. Stender (Dolfijn), J. van Daatselaar (U.Z.C.), J. v. Oostrom Soede (Y), vóór. De oorspronkelijk gekozen reserve's C. H. Mousset (D.J.K.) en G. F. Muller (Dolfijn) zijn beiden niet beschikbaar. Een dezer dagen komt de polocommissie bij elkaar om andere reserve's te be noemen. o VOETBAL. ROTOGRAVURE-MIJ—L. D. XI. Morgenavond te halfacht speelt een elf tal van het personeel der Rotogravure-Mij. een wedstrijd tegen het Leidsch-Dagblad- elftal op het S.L.F.-terrein aan de Nieuwe Vaart. o WEDSTRIJD TE ALPHEN. Morgenavond te halfacht zal Rood-Wlt (Alphen) op haar terrein in den Hoorn een match tegen ..Het Tegelhuis-combi natie" spelen om een daarvoor beschik baar gestelde medaille. Vrijdagavond op dezelfden tijd zal Rood-Wit uitkomen tegen de Pinquins. PREDIKBEURT. ALPHEN AAN DEN RIJN. Donderdagavond 7 1/4 uur in het Nuts- jebouw, de heer Schoonderbeek van Put- len. o NED. HERV. KERK. Beroepen te Asperen en te Vlnkeveen j. Schroten, cand. te Hasselt. Bedankt: voor Breda J. C. Jörg te iteenwljk; v. Ela-Nijahulzen en Schraard Knier, cand. te Leeuwarden. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Burum A. Adema te Opende Gron.); te Nieuwendam M. Bouman te laansbrugge. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Dokkum D. Henstra. cand. te larlingen en J. Tamminga, cand. te Fra- leker; te Nieuwpoort L. S. den Boer, cand. e Apeldoorn en N. de Jong, cand. te Vlaar- llngen; te Arnhem N. de Jong, cand. te ïlaardingen en W. Ramaker, cand. te Jroningen. Beroepen: te Assen D. Henstra, cand te larlingen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Kampen A. den Blois te iirksland. REM. GEREF. GEM. Aangenomen: naar Amsterdam (3e pred. ilaats) G. J. Sirks te Den Haag. o ALGEMEENE SYNODE DER (EDERLANDSCHE HERVORMDE KERK. VI. Het classicaal bestuur van Zwolle heeft ericht, dat goedkeuring is verleend op et besluit tot opheffing van de tweede redikantsplaats te Hasselt. Het classicaal bestuur van Breda heeft )t de synode een brief gericht betreffen- e de beslissing in cassatie d.d. 25 Mei in- !ke de tienjaarlijksche stemming te Ber en op Zoom. Zooals bekend is. heeft het rovinclaai kerkbestuur van Noord-Bra- int met Limburg ondanks eenige onregel latigheden. welke bij die stemming ebben plaats gehad, haar toch ge- andhaafd. omdat die onregelmatig- eden geen invloed hadden op den ltslag der stemming. Hiervan zijn be- paarden te Bergen op Zoom in cassatie ■gaan bij de algemeen synodale commis- welke de aanvrage tot. vernietiging ■eft verworpen, omdat niet is gebleken, ■t in de beslissing van het provinciaal ■rkbestuur eenige schennis of verkferde lepassing van de reglementen wordt aan troffen. Thans vraagt evenwel het class, testuur van Breda aan de synode, maat- legelen te nemen, dat voortaan zulke on- legelmatlgheden niet meer kunnen voor- Aomen. De synode is van oordeel, dat deze zaak ia decassatle-procedure ls afgedaan, en at het classicaal bestuur zelf moet zorg- ragen voor een juiste toepassing van het esbetreffend reglement. Het comité Goede Vrijdag herdenkings- ag heeft het verzoek van vorige jaren erhaald, om bij de regeering aan te drin- en op erkenning van dien dag als Chris- Elijken feestdag. Evenals in vorige jaren n op dezelfde gronden wordt dit verzoek iet eenparige stemmen afgewezen. De ring 's-Hertogenbosch heeft inlich- ing gevraagd over de vraag, of niet de fnode gelet op art. 24 regl. vacaturen - geroepen is bepalingen te maken, nu eze ring diensten vervult in den ring van alt-Bommel. De algemeene synodale com lissie heeft deze vraag ontkennend be- ntwoord en de synode vereenigt zich met at gevoelen. Voorts' zal worden opge- lerkt, dat hetgeen de ring 's-Hertogen- osch doet in den ring van Zalt-Bommel tijwlllege arbeid is. terwijl art. 24 het oog eeft op verplichten arbeid waarvan de (geling is opgedragen aan de besturen in et eigen ressort. Met dankbetuiging aan den redacteur an het Weekblad voor de Nederlandsche lervormde Kerk wordt de rekening van at blad goedgekeurd. Kennis wordt genomen van verschillen- e zaken, vermeld in het verslag der alg. modale commissie. Zij hebben o.a. be Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. Toen zij hem in het oog kreeg, riep het lelsje, dat naast Sheila was gezeten: I, maarja, moeder, zie eens wie dat )t Dat is die knappe instructeur. Zeker, et is de man met het roode haar en de roene muts, waar iedereen dol op is. laat hij een vertooning geven? Prachtig! zie hem wel zoo lief als den een of nderen kampioen. Is het geen pracht- )an? Kijk toch eens naar hem! Het heet vaak het praatje is ver- oedelijk in de wereld gebracht door de elijke vertegenwoordigers van het sterke (slacht dat de vrouwen niet geven om (n knap uitzienden man en hem een «depop heeten. Dat is een onwaarheid, aar ook al zijt ge van een andere opvat- ng, ook al haalt ge uw neus op voor het antrekkelijk uiterlijk van zoo'n kunst- ■!der, dan kunt ge toch niet ontkennen, at het een Interessante figuur ls, die aar voorbljsnelt ln een sportcostuum at er op gerekend is om elke beweging te ?en opmerken Het waren wonderen, die hij op zijn 'haatsen vertoonde. Nu eens snelde hij een bliksemstraal over het gladde ijs. an weer draaide hij als een voortge- 'eepte draaitol in de rondte, nu eens ■ted hj] gehurkt over de baan. dan weer (schreef hij de kunstigste wiskundige Suren met zyn schaatsen. Het publiek ''keerde in één bewondering, juichte en ^Pte, doch de rijder deed alsof hij het 'tt bemerkte en met een nauwelijks merkbare glimlach volvoerde hij zijn toeren. Neen maar, kijk toch eens! Prachtig, prachtig! Tadellos! Ongelooflijk! Bravo, bravo! Fabelhaft! Ja, het ls werkelijk knap! Natuurlijk niet zoo goed als van den kampioen, maar toch ongewoon interessant, al is de stijl ongewoon. Natuurlijk ls het niet zoo las tig als de Engelsche stijl om je zoo stijf als een laadstok te houden Zoo, denkt u er zoo over, antwoordde het meisje naast Sheila snibbig. Waarom heeft u meer waardeering voor iets dat absoluut leelijk ls omdat het moeilijk is? Ik zou wel eens willen weten, of er kans bestaat om lessen bij hem te nemen. Ik heb me laten zeggen, dat hij voor de rest van het seizoen alle dagen besproken heeft. En dat een millionaire uit Argentinië hem voor den namiddag heeft gehuurd om haar les ln het schaatsenrijden te ge ven en niemand anders meer een kans heeftIk vind het verschrikkelijk! Ja, het is een vrouw van vijf en zestig jaar.. Ja, er zijn toch vrouwen, die geen steek er om geven of zij zich mal aan stellen. Maar als je les wilt hebben, waarom vervoeg Je je dan niet bij dien kleinen man met een snor? Die ls vast heel wat beter leermeester Neen, zeide het meisje naast Shella koppig, lk wil Juist van hem les hebben.. Is het geen kostelijk gezicht hem te zien rijden. Och. jawel, maar het is geen Engelschman. merkte haar vader op Daar kun je van overtuigd zijn. Wat zou het voor een kerel zijn? Dat weet geen sterveling, antwoordde het meisje, niemand weet waar hij van daan komt. Het is een soort mysterie- menschOh! Met een kreet van verbazing maakte zij een einde aan het gesprek en de aandach tig kijkende Sheila stemde met dien kreet, in. Sheila had den schaatsenrijder thans duidelijk herkend. Ja. het was de man, die in de slede had gezeten en het was ook de man dien zij bedoelde Zij had haar eigen redenen icdenen waarvan geen sterveling onder het publiek ook maar eenig vermoeden kon hebben om zoo vurig te verlangen naar het wedervinden van dien man. Zij had voortdurend naar hem uitgekeken van het oogenblik af, dat de bezoekers hun plaatsen kwamen innemen. Zij had er een voorgevoel van, dat hij op een goed oogenblik zou verschijnen. Maar dat hij zich aan haar zou vertoonen in dit op zichtige costuum, neen. dat had zij niet vermoed En dat hij als een soort café- chantant artist zou optreden, dat had haar met verbazing vervuld. Geen won der, dat er een kreet aan Sheila's mond ontglipte. Het andere jonge meisje had enkel haar verbazing geuit over het nieuwste kunststuk van den bedreven schaatsrijder. Hij boog zich voorover, steeds dieper, gelijk een zwaluw die naar het oppervlak van den vijver scheert. Eén slanke hand was naar achter gestrekt, de andere was naar het ijsvlak gekeerd Zijn gestalte nam de houding aan van een Mercurius, met vleugelvoeten uit den hemel neer schietend Steeds verder boog bij zich voorover, één voet voortglijdend over het Ijs. de andere hoog in de lucht. Ten slotte beroerde zijn haar het met poederijs be strooide oppervlak en het meer schonk hem een kus van ijs. Daarop hief hij zich op. elastisch als een riet. dat zich voor een windvlaag had gebogen, en de aanra king met het Ijs had zijn haren als met een witten vleugel getooid. Ja, hij was het. er viel geen oogenblik aan te twijfelen. Aan het slat van zijn optreden reed hij nog eenmaal rond, met ernstig gelaat buigend voor het applaus van het zich om de baan verdringende publiek. Met de voeten aaneengesloten gleed hij dicht langs de plek waar Sheila was gezeten en zij en de man keken elkander vlak ln de oogen. O, hoe her innerde zij zich den laatsten keer. dat haar oogen dien ernstigen blik hadden opgevangen Hij verdween naar de kleedkamers onder de tribune, maar zij bemerkte niet eens dat hij weg was. Onder haar mantel van luipaardbont rilde haar slanke lichaam zoo hevig van ontroering, dat zij een oogenblik de oogen sloot. Weggevaagd was de herinnering aan dat schitterende tafereel op het door het zonlicht vergulde Ijsvlak. Hoe pijnlijk was in tegenstelling daarmee het beeld, dat in de plaats daarvan was opgedoken. Maar Sheila schudde het hoofd, zoodat de roode kwasten op haar muts hengelden, alsof zij die pijnlijke herinneringen van zich af wilde schudden. Zij opende de oogen wij der alsof zij nog meer van de levendigheid en de vroolijkheid van haar omgeving in zich op wilde nemen. Zij haalde diep adem. zoodat de koele lucht als een teug champagne frappé naar binnen drong en zij opende haar ooren om te luisteren naar het gekeuvel van de schare die haar om ringde Vol geestdrift was het jonge meisje naast haar nog niet uitgepraat over dien kunstschaatsenrijder. Men heeft hem reeds allerlei natio naliteiten toegekend Soms heet hij „de knappe Zweed". Nu, het ls wel waar, wat ik gisteravond hoorde opmerken, alleen een man. die is opgegroeid in een land waar het des winters flink vriest, kan zich zoo goed thuis gevoelen op het ijs. Anderen hou den hem voor een Canadees. Weer ande ren noemen hem den „innemenden Oos tenrijker" Ik vermoed, dat men daarmee dich ter bij de waarheid is, merkte de oudere dame op. Hij heeft die vriendelijke ma nieren en daarbij dat weinig toeschiete lijke. Neen, hij kon best een Oosten rijker zijn. Of zou hij misschien ook een Rus sisch grootvorst wezen, moeder? In ieder geval is het hem aan te zien, dat het geen Engelschman is, hield de slanke Engelschman vol. die blijkbaar van het beginsel uitging, dat enkel de Engel- schen fatsoenlijke menschen zijn. Je kunt het ook zien aan de manier waarop hij zich kleedt. Ik denk daarbij niet aan zijn kleedij bij zijn optreden, maar aan zijn dagelijksche kleeding. En hoe is die dan? Nu, vreemd. Ik zou toch zoo graag meer over hem te weten komen, ging het meisje voort. Te Klosters noemde men hem gewoonlijk den doofstomme, omdat hij op zijn best zijn mond open deed en als hij dat deed dan kreeg men één lettergrepige woorden te hooren, die hij misschien op een school voor doofstommen door middel van lip- lezen had geleerd. Vindt u niet, dat hem dit nog Interessanter maakt? Heeft u ook niet den indruk, dat hij door een bijzon der geheim wordt geplaagd? Iets dat hij zijn leven lang moet dragen? Zullen we ooit iets omtrent hem te weten komen? Plotseling wendde Sheila zich om, opende de lippen om iets te zeggen, dat bij het aanhooren van dit gesprek haar geest steeds meer had vervuld. Die. Wat blieft u? vroeg het jonge meisje vriendelijk. Shella herstelde zich en vroeg met een onschuldig gezicht: Kan u van hier de klok zien? Ik zou zoo graag weten hoe laat het is. Maar wat zij bijna had gezegd, was: Die meneer, die schaatsenrijder, die u allemaal zooveel belang inboezemt, is evenmin doofstom als lk. Hij is zoomin Oostenrijker of Zweed als Chinees. Het is een Engelschman, zoo goed als u. En als niemand van u hem kent. laat ik dan zeg gen, dat ik hem wel ken. Ik weet wie hij is, waai hij vandaan komt. wat hij doet en nog veel meer. Hij heet Farquhar. ka pitein Darol Farquhar. Ik weet alles van hem af! (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9