72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 Juli 1931 Tweede Blad No. 21883 BINNENLAND. DE INTERNATIONALE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN. Links: „Pro Patrla" uit Leiden onderweg; rechte: de Noorsche deelnemers, Inzet: twee Utrechtsche politiemannen in diepe rust. OP HET LANDGOED CLINGENDAEL van Baronesse van Brienen te Den Haag is gisteren een feest georga niseerd voor kinderen van het personeel der H. T. M. Het mastklimmen. EEN VITRINE MET SCHEEPSMINIATUUR maakt deel uit van de kostbare collec tie, welke gisteren uit 't Koloniaal Instituut te Amsterdam naar Parijs verzonden is. IN HET OLYMPISCH STADION te Amsterdam werden gisteravond wielerwedstrijden gehouden, welke beschouwd worden als de voorwedstrijden voor de race om het kam pioenschap der B-Stayers, welke Zondag a.s. zal worden verreden. DE ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Vervroeging van den werktijd in een wetsontwerp aanhangig gemaakt. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt het vooront werp van wet tot wijziging van de bepa lingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen. Aan een commissie uit den Raad zal worden opgedragen omtrent dit vooront werp praeadvies uit te brengen. In de memorie van toelichting gaat de minister na den voornaamsten inhoud van de Arbeidswet 1919 voor het brood- bakkerijbedrijf, met de fouten daaraan klevende. Voorts wordt gewezen op de wijzigingen van 1922 in de z.g. bakkerij paragraaf, welke voor het platteland een bevredigenden toestand gaf, doch voor de middelgroote stadsbakkerijen, met min der dan zes gezellen, moeilijkheden ople verde, daar zij eerst om zes uur mogen aanvangen en niet voor voorarbeid in aanmerking komen. Wijziging van het aanvangsuur kwam opnieuw ernstig aan de orde, toen in No vember 1929 in het bakkersbedrijf een col lectieve arbeidsovereenkomst tot stand kwam tusschen de voornaamste organisa ties van werkgevers en werknemers. De voorstellen, die den minister aan vankelijk van de zijde der bij die overeen komst ingestelde Centrale Bedrijfscom- missie bereikte, teneinde de bestaande moeilijkheden te ondervangen, konden niet zijn goedkeuring wegdragen, deels omdat zij aan bestaande wettelijke voor schriften een toepassing van te verre strekking wilden geven, deels omdat de uitvoering der voorgestelde maatregelen te veel arbeid van de arbeidsinspectie zou vorderen, deels omdat daarbij een niet ge rechtvaardigd onderscheid werd gemaakt tusschen georganiseerde en ongeorgani seerde werkgevers Wel heeft hij zich bereid verklaard door het bevorderen van een wijziging der Ar beidswet aan de uit het bedrijf zelf naar voren gekomen wenschen in dier voege tegemoet te komen, dat op verzoek van vakvereenigingen van werkgevers en ar beiders in het broodbakkersbedrijf het tijdstip van aanvang van den bakkers- arbeid in bepaalde gemeenten of gedeel ten van gemeenten, waar normaal eerst te 6 uur v.m. met dien arbeid mag worden begonnen, voor alle broodbakkerijen met één uur vervroegd kan worden. Hiermede heeft de Centrale Bedrijfscommissie zich in hoofdzaak vereenigd. De in artikel II van het wetsontwerp vervatte regeling heeft ten doel de Ar beidswet in dien zin te wijzigen. Daarbij is zooveel mogelijk aansluiting gezocht aan de redactie van artikel 28, zevende lid. Echter bestaat dit verschil, dat een vergunning krachtens het nieuwe artikel 39 zal gelden voor een gemeente of een gedeelte eener gemeente en niet voor een onderneming of groep van ondernemin gen. Zoowel georganiseerde als niet-geor- ganiseerde werkgevers zullen er dus ge bruik van kunnen maken. Met het oog op de plaatselijke concurrentie in dit bedrijf zou anders een niet te motiveeren onge lijke behandeling worden geschapen. Het ligt in de bedoeling van de vakver eenigingen van werkgevers en van arbei ders de vergunning aan te vragen voor gemeenten, waar een collectieve arbeids overeenkomst gesloten is. Op dit oogen- blik is deze reeds van kracht te Amster dam, Rotterdam. 's-Gravenhage, Utrecht, Zaandam, Hilversum, Leeuwarden, Gro ningen, Zwolle, Almelo, Enschedé en Vlis- singen terwijl daarover besprekingen gaande zijn te Alkmaar, Haarlem, Leiden, Delft, Dordrecht, Arnhem. Deventer en Zutphen. Indien de voorgestelde wettelijke voor ziening tot stand komt, zal dus' reeds spoedig in zeer veel gevallen aan de moei lijkheden, die in de middelgroote bakke rijen bestaan, kunnen worden tegemoet gekomen, terwijl het min of meer in de hand van het bedrijf zelf wordt gelegd om door onderling overleg ook elders eenzelf de resultaat te bereiken. L. M. HERMANS 70 JAAR. De heer L. M. Hermans, lid van de Eerste Kamer en van den Arnhemschen I gemeenteraad, heeft gisteren zijn zeven tigsten verjaardag gevierd. Een groot aantal bloemstukken, o.a. van de Arn- hemsche s.-d. raadsfractie, de afd. Win terswijk der S. D. A. P., het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, van den bur gemeester van Arnhem en van vele parti culieren werden in den loop van den dag aan de woning van den jubilaris bezorgd Honderden telegrammen en brieven van vrienden en geestverwanten bereikten den heer Hermans. DE WERKTIJD IN WINKELS. Tijdens vacantie van personeel. Op de vragen van den heer Drop, betref fende de ingevolge ministerieele beschik king van 5 Juni j.l. door de districtshool- den der Arbeidsinspectie gedurende" dit jaar te verleenen vergunning tot verlen ging van de nduur der werkweek aan hoofden of bestuurders van winkels, wier personeel een vacantie van een week of langer achtereen met behoud van loon ge niet, heeft minister Verschuur geant woord, dat bij bedoelde beschikking aan de districtshoofden der Arbeidsinspectie machtiging is gegeven, om gedurende dit jaar aan hoofden of bestuurders van bin nen hun ressort gelegen winkels, die het daarin werkzame personeel een vacantie van een week of langer achtereen met behoud van loon geven, gedurende ten hoogste 10 weken te vergunnen, dat in die winkels arbeiders van 16 jaar of ouder ar beid verrichten in afwijking van het be paalde bij de artikelen 2, eerste lid, en 3 van het Werktijdenbesluit voor winkels 1929. met dien verstande, dat behoudens in de gevallen, waarin krachtens dit Werktijdenbesluit een langer arbeid wordt verricht dan: door mannen en vrouwen gedurende ten hoogste 9'/- uur per dag en 58'/= uur per week, door jeugdige personen van 16 jaar of ouder gedurende ten hoog ste 91/; uur per dag en 55 uren per week. Teneinde op de draagwijdte dier be schikking het juiste licht te doen vallen, wijst de minister er op: le. dat het hier niet betreft een vergun ning voor een groep van ondernemingen, maar een machtiging aan de districts hoofden; 2e dat de in de beschikking genoemde grens van 58'A (55) uur per week een maximum is; 3e. dat de individueele arbeiders in geen enkelen winkel langer dan gedurende 8 weken overeenkomstig een vergunning, als hier bedoeld, mogen werken. De minister stemt niet toe, dat het ver leenen van vergunningen, als in de be schikking bedoeld, in strijd zou zijn zooal niet met de letter, dan toch met de be doeling van het Werktijdenbesluit voor winkels 1929. Het voornaamste motief voor de rege ling bestond hierin, dat de gang van zaken in vele ondernemingen zou worden ontwricht, wanneer ook tijdens de afwe zigheid van het vacantie genietende per soneel aan het achterblijvende geredu ceerde personeel een halve dag per week vrijaf moest worden gegeven. Voor den minister bestaat er geen enkele aanleiding, om intrekking der beschik king in overweging te nemen DE MILITIELICHTING 1932. Het aandeel der gemeenten in Z.-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben het aandeel, dat iedere gemeente of groep van gemeenten in deze provincie moet leveren in de lichting 1932, als volgt vast gesteld: Delft 135, Dordrecht 187, Gouda 95, den Haag 1346, Leiden 176, Rotterdam 1822, Schiedam 147, Vlaardingen 96, groen Alblasserdam 63, groep Alkemade 70, groep Alphen a. d. Rijn 58, groep Ameide 63. groep Bodegraven 52. groep Boskoop 84, groep Giessendam 41, groep Gorin- chem 77, groep Hillegersberg. 58, groep Hillegom 67, groep Katwijk 75, groep Leer dam 45, groep Maassluis 45, groep Middel- harnis 49, groep Monster 70, groep Moor drecht 71, groep Noordwijk 77, groep Oost- voorne 70, groep Pernis 54, groep Pijnacker 74, groep Ridderkerk 42, groep Rijswijk 119, groep Schoonhoven 52, groep Slie- drecht 54, groep Sommelsdijk 45, groep Strijen 54, groep Voorburg 93, groep Was senaar 77, groep Woerden 51, groep IJssel- monde 46 en groep Zwijndrecht 61, totaal 5961 van de 6758 daarvoor in aanmerking komende ingeschrevenen in Zuid-Holland. R.K. BOND VAN BOUWPATROONS. Te Enschedé is gisteren de 13e alge meene j aarlij ksche vergadering van den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons ge houden onder voorzitterschap van den heer H. J. L. Klein Schiphorst te Haarlem. Ver tegenwoordigd waren 33 afdeelingen, uit brengende 108 stemmen. Het hoofdbestuur en afdeelingbestuur van Enschedé is gis termiddag officieel ten stadhuize door B. en W. van Enschedé ontvangen. Mede gedeeld werd, dat de bond thans 54 afd. telt met 1340 leden en in bloeienden toe stand verkeert. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren W. F. W. v. d. Wagt te Nijmegen, W. J. Jorna te Leeuwarden, Joh. Apeldoorn te Alkmaar, P. Rombouts te Eindhoven en F.v.Overveld te Roosendaal. Tot lid van de orgaancommissie is gekozen de heer C. v. 't Huilenaar te Utrecht. In de vergadering werd door den heer van Haaren iRotterdam) rapport uitge bracht van het onderzoek naar de be staansmogelijkheid van een r.-k. middel bare technische school. Ze is tot de con clusie gekomen, dat een 3-jarige cursus voor aannemers in Tilburg mogelijk is, met een bepaling der leeftijdsgrens van 16 jaar, met een driejarige H.B.S. of der gelijke opleiding, met een bedrag van f. 150 studiekosten per jaar. De commissie, permanent verklaard, zal met 't hoofd bestuur de plannen verder onder de oogen zien. Ook zal het hoofdbestuur de kwestie van kinderbijslag in studie nemen en voor stellen dienaangaande in de volgende jaarvergadering aan de orde stellen. De vergadering, die werd bijgewoond door mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, wordt vandaag voortgezet. N. R. Crt. ONZE KOLENUITVOER NAAR FRANKRIJK. De toekomst onzer mijnen zeer somber. Is de Limb. Koer. welingelicht, dan wor den de Staatsmijnen voorloopig in het ge heel niet getroffen. Tot 1 September a.s. toch wordt in Frankrijk de invoer van cokes en cokeskolen vrij toegelaten. Deze producten nu zijn het voornamelijk, welke de Staatsmijnen naar Frankrijk exportee ren. Vrijwel uitsluitend worden dus de particuliere mijnen getroffen. Het Limburgsch Dagblad heeft een on derhoud gehad met een der leidende figu ren in ons mijnbedrijf, die meedeelde, dat de mijnen dé laatste dagen reeds waren overgegaan tot het opslaan van steen kolen, waarvoor men geen afzetgebied vinden kon. Men heeft nooit geloofd dat het slecht ging met de mijnen. Men be riep zich op cijfers en jaarverslagen en vergat daarbij, dat men met cijfers alles bewijzen kan. De meer ingewijden wisten wel dat de toekomst onzer mijn-industrie als gevolg van de algemeene malaise zeer somber was en zelfs, indien nu dit Fran- sche decreet er niet tusschen gekomen was, hadden wij tot productievermindering en ontslag van personeel bij alle mijnen moeten overgaan. Het Fransche decreet heeft de vooruitzichten nog verslechterd. Men kan den toestand zonder meer critiek noemen. Binnenkort zullen de mijndirecties met ingrijpende maatregelen voor den dag moeten komen, om den toestand 't hoofd te bieden. Deze maatregelen betreffen o.a.; ontslag en Feierschichten. Intusschen vernamen wij. dat ten gevolge van de ma laise in het bedrijf bereids 80 mijnwerkers ontslagen zijn op Staatsmijn Maurits.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5