AGENDA. :~J BUITENLAND. TELEGRAFEN. HEDEN: Ned. Leger des Hells (Levendaal): Sa menkomst 8 uur. Donderdag. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt) Samenkomst 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. ,.De strijd om diamaht A." Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matlnée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Varlëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. ..Het gele masker". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstelllngen. Dagelijks te 8 u. ,,'t Cafétje". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-., nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Juli a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523. HULPMACHINIST GEDOOD. Van een locomotief gevallen. Gistermiddag om half vier is bij de Zui derzeewerken op Texel een doodelijk onge val geschied. De 18-jarige hulpmachinist J. de Jong uit Harlingen stond op een achteruitrijdende locomotief van 'n zand- trein en gleed uit met het gevolg, dat hij onder de locomotief trecht kwam en werd vermorzeld. Het ongeluk had plaats bij de Waalderslulzen. o IN LEVENSGEVAAR. Aan het Stille Strand te Scheveningen heeft eergisteren in levensgevaar ver keerd de 21-jarige G. H„ wonende te Rot terdam, die bij het baden te ver in zee was gegaan. Hij werd met behulp van een reddingsgordel gered door drie 15-jarige jongens uit Den Haag en een jongeman uit Rotterdam. De drenkeling was reeds half bewusteloos, doch kon na te zijn bij gebracht, huiswaarts gaan. N.R.Crt. MET DE CAROSSERIE OP DEN GROND GEZAKT. Het U.D. meldt uit De Bilt: Te omstreeks kwart na vijf had giste ren op den Utrechtscheweg nabij de Kerk- laan een ernstige verkeersstremming plaats. Van een groote touringcar, rij dende in de richting Utrecht, braken de achterveerstoppen, waardoor deze auto met de carosserie op den grond kwam te staan, juist recht voor de Kerklaan en wel zoodanig, dat beide tramsporen ver sperd waren. In een oogenblik van tijd stonden zoowel uit de richting Utrecht als uit Zeist verschillende tramtreinen te wachten, zoodat op 't laatst een 12-tal trams ter plaatse stil stonden. Nadat geprobeerd was met vereende krachten de trambaan vrij te maken, werd dit ook nog geprobeerd door voor de auto een tweetal paarden te spannen, doch ook dezen mocht het niet gelukken de zware autobus van den weg af te trek ken. Inmiddels was een takelwagen uit Utrecht gearriveerd, waarna de autobus spoedig van den weg verwijderd was. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. o TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een Wolff-telegram meldt, dat Maan dagavond in het Rheinland tusschen Düren en Langerwehe een Nederlandsche auto, waarin vier personen zaten en die door een dame bestuurd werd, om onbe kende reden tegen een boom reed. De boom knapte af en de auto sloeg over den kop in de sloot naast den weg. waar zij in brand vloog. Met moeite konden eenige landarbeiders, die in de buurt werkten, de vier inzittenden uit den brandenden wagen redden. Zwaar gewond werden de Neder landers naar het gasthuis te Düren over gebracht. o De wandelaar: „Gisteren vertelde je ons dat we nog maar 8 mijl te loopen hadden en het waren er twaalf." De Steenklopper: „Maar jullie zagen er ook zoo moe uit. (Passing Show)/ o BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN TRIEST. Een groote brand heeft gisternacht de opslagplaats in de Houthaven Duca d'Aosta te Triest geheel vernield. De brand brak uit in een hangar en breidde zich onmiddellijk met groote snelheid uit. Uren lang moest de brandweer met behulp van afdeelingen zwarthemden werken om te blusschen. Naar de eerste voorloopige schatting zijn ongeveer 500 wagons hout verbrand. De schade wordt op 3 mlllioen lire geschat, die grootendeels door verze kering is gedekt. MENSCHENETERS IN DE KONGO. Gemeld wordt, dat een districts-commls- saris ln de Kongo, Ballot geheeten, op een dienstreis naar een dorp bij Leopoldville, door inboorlingen is vermoord en opge geten. Dezen zouden vervolgens een aan val hebben gedaan op den plaatselijken administrateur, dien slechts het opdagen van politie voor het lot van Ballot heeft bewaard. In het gevecht, dat volgde, zijn er zeven inboorlingen gedood en in latere gevechten zijn er vijftig door ma chine-geweervuur omgekomen. o WERVELSTORM IN POLEN. Een wervelstorm heeft de stad Lublin in congres-Polen geteisterd. Van bijna alle huizen werden de daken afgerukt. Boomen werden ontworteld, auto's en spoorwagons omgeworpen. Een deel van de stad is een puinhoop geworden. Enkele personen werden door den wind opgenomen en daarna weer op straat of tegen muren gesmakt. Ongeveer 15 per sonen moeten gedood en talrijke andere gewond zijn. Aangezien de telefonische en telegrafi sche verbindingen verstoord zijn, ontbre ken nog nadere bijzonderheden. o DE DAGELIJKSCHE LIJST IN DUITSCHLAND. Naar de politie mededeelt is het bij het station am Koenigshof bij Dortmund tot hevige vechtpartijen gekomen tusschen nationaal-socialisten en communisten. Een agent van politie, die de vechtenden wilde schelden, werd door de vechters bazen tegen den grond geslagen en ern stig gewond. Uit noodweer trok de politie man toen zijn revolver en vuurde 6 schoten af. Hierdoor werd een communist op slag gedood, terwijl een Nazi zoo zwaar werd gewond, dat hij onderweg naar 't zieken huis overleed. Een derde vechtersbaas werd slechts licht gewond. DE ALGEMEENE TOESTAND. Pessimisme te Londen. Het Fransche Ontwapeningsvraagstuk. De Duitsch- Oostenrijksche tol-nnie. Van de Londensche Conferentie verneemt men slechts weinig. Men schijnt nog tot geen enkel definitief resultaat te zijn ge komen. Dien tengevolge overheerscht thans weer een pessimistische stemming. Ook trots liet bekend worden van het nieuwe Hooverplan. Wanneer niet op het laatste oogenblik nog een onverwachte wending intreedt, is volgens de meening der Engelsche kringen de mislukking der conferentie op heden zoo goed als onvermijdelijk.^ In Fransche kringen beweert men, dat Briand en Laval hun koffers reeds laten pakken. Frankrijk zal weliswaar het nieuwe Amerikaansche plan zijn zegen geven, doch dit tyan is van dien aard, dat slechts de andere mogendheden, met uitzondering van Frank rijk er belang bij hebben, dat wil dus zeggen, dat Frankrijk het aan Amerika en Engeland wil overlaten om een hulpactie .oor Duitschland o*p zich te nemen. Dit schijnt op het oogenblik de eenige mogelijke oplossing. Volgens de Fransche opvatting is het waarschijnlijk, dat heden of op zijn laatst morgen de conferentie met al- gemeene toestemming zal worijen ontbonden en dat men de redding van Duitschland aan de andere mogenheden zal overlaten. In de late avonduren van gisteren zijn nog pogingen in het werk gesteld om nog op de een of andere wijze een toenadering der verschillende partijen tot stand te brengen. Tot middernacht was evenwel nog niets bekend, waaruit werke'ijke vorderin gen zouden blijken. Naar verluidt zijn de Franschen wel bereid tot eenige, zij het ook onbelangrijke concessies. Hierdoor is die toestand echter niet verbeterd, daar zij nog steeds vasthouden aan de gedachte van een leening op langen termijn met daaraan verbonden voorwaarden. Tegenover de wereldmeening verdedigen de Franschen zich met de opmerking, dat hen geen schuld treft, daar zij in principe tot helpen bereid zijn. De beslissing zal Woensdag vallen, dit is de algemeene opvatting welke te Londen op het oogenblik heerscht. Verbazen doet ons dit pessimisme echter niet. Iedere conferentie maakt van die „downs' door. Gewoonlijk volgt dan echter weer een „up". Hopen wij, dat dit ook nu het geval zal zijn? Die critiekgeruchten vooral neme men met het bekende korreltje zout Ook doen geruchten de ronde, volgens welke MacDonald en Henderson, na afloop van de conferentie, Brüning en Curtius op de terugreis naar Berlijn zouden vergezel len. De bevestiging van dit bericht, of schoon er geen zekere grond voor bestaat, hangt natuurlijk volkomen af van het beloop en den uitslag der Londensche con ferentie. Indien de conferentie beantwoord de aan de in haar gestelde verwachtingen dan kan men inderdaad rekening houden met de mogelijkheid. Doch, zooals gezegd, momenteel over heerscht pessimisme. Gisteren is door het Volkenbondssecreta- riaal het Ontwapeningsprogram der Fran sche regeering gepubliceerd. De grond trekken van dit program zijn de volgende: 1. Iedere Staat moet voldoende bewapend blijven om zich, nog voor het ingrijpen van den Volkenbond te kunnen beschermen tegen een ongeprovoceerden aanval. 2. De bewapeningen mogen niet verlaagd worden beneden de voor de nationale veiligheid noodzakelijke grenzen. 3. Geen automatische gelijkstelling van de bewapeningen der Staten. 4. Scherpe inachtneming van deel 5 van hel Verdrag van Versailles, dat door Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bul garije bepaalde bewapeningsverboden voor altijd vastlegt 5. Alle besluiten van de Ontwapenings conferentie moeten opgebouwd zijn op de onbeperkte erkenning van de internationale verdragen. 6. De Ontwapeningsconferentie moet een politiek veiligheidssysteem scheppen, waarin de Staten onmiddcllijken en daadwerkelijken ouderlingen steun garandeeren. De Ontwapeningsnota is in drie deelen onderverdeeld. In het eerste deel wordt in lange uiteen zettingen de verhouding tusschen deel V van het Verdrag van Versailles, dat de bewa peningsbeperkingen voor de Staten vastlegt en artikel 8 van het Volenbondspact, dat de vermindering der bewapeningen afhan kelijk maakt van de nationale veiligheids voorwaarden, ontvouwd. Wanneer de ontwapeningsbepalingen in deel V van het Verdrag van Versailles ge lijkmatig en algemeen ook toegepast zouden worden ook op de overige Staten, zou artikel acht van het Volkenbondspact iedere waarde en beteekenis verliezen. Het tweede gedeelte behandelt de door Frankrijk reeds genomen maatregelen ter beperking der bewapeningen, waartoe de Fransche regeering met het oog op het Verdrag van Locarno al is overgegaan. Vervolgens geeft de nota in cijfers de tegenwoordige leger- en vlootsterkte, even als die der luchtstrijdkrachten aan. De luchtstrijdkrachten, die tot dusverre algemeen geschat werden op ruim 2000 actief bruikbare militaire vliegtuigen be dragen volgens deze opgaven slechts 1210. In het derde deel gaat de nota in op het politieke karakter van de ontwapenings kwestie. Een vermindering der bewapenin gen aldus de nota veronderstelt ver trouwen. Kan men echter hopen, dat een dergelijk vertrouwen zal heerschen, wan neer het gevoel bestaat, dat het er op het oogenblik minder om gaat den vrede in het belang van allen te organiseeren, dan wel in het belang van enkelen de huidige orde te veranderen en wanneer de Staten bovendien reden hebben tot de veronderstel ling, dat hun op de verdragen opgebouwd bestaan tegenwoordig bedreigd wordt? In feite moet thans het geheel van den inter nationalen toestand worden veranderd. Een politieke oplossing moet worden gevonden. Het protocol van Genève biedt een derge lijke oplossing. Het Verdrag van Locarno beteekent een volledige regeling vcor slechts een gedeelte van Europa. De Fransche regeering is doordrongen van de noodzake lijkheid van een veiligheid, die alle Staten elkander door wederzijdsche onmiddellijk daadwerkelijke ondersteuning garandeeren. Het oude Fransche standpunt derhalve, dat, zou het in dezen vorm worden ge handhaafd, weinig hoop zou geven. Een reden te meer om den volkswil in alle landen, om zich krachtig te uiten in het belang van den vrede, dus voor internatio nale ontwapening: Voor het Permanente Hof van Arbitrage heeft gisteren prof. dr. V. Bruno als ver dediger der Duitsche belangen zijn pleidooi voor het goed recht der Duitsch-Oosten- rijksche tolunie beëindigd. Heden is het woord aan prof. dr. Erich Kaufmann, uit Bona, als verdediger der Oostenrijksche belangen. Frankrijk heeft een memorandum ge zonden, waarin het reeds bekende standpunt van de Fransche regeering uiteengezet wordt. Verder maakt de Fransche regeering het Haagsche Hof er op opmerkzaam, dat zij niet een onderzoek naar alle details van de verschillende problemen verlangt, die een Duitsch-Oostenrijksche tolunie zou opwerpen. Het Haagsche Hof moet er alleen over beslissen of een dergelijk accnord in over eenstemming zou zijn met de verdragen of niet. o DUITSCHLAND. Eert noodverordening op de salarissen Huiszoeking bij communisten. Weer is een noodverordening verschenen Deze bepaalt dat de ambtenaren en be ambten in rijksdienst op 1 Augustus de helft van hun tractement of loon krijgen en op 10 Augustus de rest. De landelijke gemeenten en andere openbare lichamen mogen dit voorbeeld volgen en zijn ver plicht dit te doen. wanneer hun kas dit noodzakelijk maakt. Particuliere onder nemingen krijgen vergunning hetzelfde te doen als zij dit gewenscht achten. De politie heeft te Berlijn en Frankfort am Main huiszoeking gedaan in verschil lende communistische bureaux. Veel mate riaal is in beslag genomen. In het hoofd kwartier der partij te Berlijn, het Karl Liebknechthaus, werd het Rijksdaglid Gohlke. wegens verzet gearresteerd. ENGELAND. Parlementsbesluiten - Mijnwerkerscongres. Het Lagerhuis heeft met 221 tegen 20 stemmen in derde lezing de wet aange nomen op de werkeloosheidsverzekering, die de misbruiken en abnormaliteiten in het beheer der werkloosheidsverzekering wegneemt. De linkervleugel van de arbei derspartij heeft zich sterk tegen de wet verzet. Het Hoogerhuis heeft in derde lezing het wetsontwerp op de kiesrechthervor ming aangenomen, dat echter op vele punten ernstig geamendeerd werd en dus naar het Lagerhuis teruggezonden zal worden. 0 Na afhandeling van enkele interne be stuursaangelegenheden heeft het te Black pool bijeengekomen mijnwerkerscongres met bijna algemeene stemmen een zeer scherpe motie aangenomen tegen het voorloopig rapport van de koninklijke commissie nopens de verzekering tegen werkloosheid en de middelen, die de com missie heeft voorgesteld om de begrooting van het verzekeringsfonds sluitend te maken. SPANJE. Sevilla in militair kleed. Gisternacht zijn te Sevilla groote voor zorgsmaatregelen getroffen in verband met een uitgebroken algemeene lypogra- fenstaking. De militaire troepen blijven mobiel. De stakers hebben getracht, het tele foonkantoor te bestormen en in brand te steken. Het gelukte den militairen troepen deze poging te verijdelen ln een hevigen strijd, waarbij 15 personen ernstig werden ver wond. De incidenten te Sevilla hebben in re- geeringskringen een sterken indruk ge maakt. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde aan een vertegenwoordiger van het Havasagentschap, dat hij in den mi nisterraad een wetsontwerp zou voorstel len, waardoor het mogelijk wordt bij sta king de vakvereenigingen verantwoordelijk te stellen. Gemeld wordt, dat de stad Sevilla een militair aanzien gekregen heeft. Patrouil les trekken door de straten. De broodvoor ziening is verzekerd. De stakers zijn er in geslaagd de ar beiders van een tabaksfabriek mee te tronen. De gouverneur van Sevilla heeft bijzon derheden verstrekt over de aanhouding van den syndicalistischen leider de Val- lira en zijn aanhangers, die in vier auto bussen tot de tanden gewapend, uit Alcala de Guaraira naar Sevilla onderweg waren. Een compagnie infanterie en een compag nie cavalerie, die hun tegemoet gegaan waren, verrasten hen bij del Campo en namen hen gevangen, voordat zij den ge- ringsten tegenstand hadden kunnen bie den. Men wist eveneens dat een twintig gewapenden langs den weg geposteerd waren, om eventueel op de gendarmerie te schieten. Zij werden weldra overweldigd en naar de gevangenis overgebracht. Uit voorzorg tegen een eventueelen overval zijn voor de gevangenis machinegeweren opgesteld. Prof. Miguel de Unamuno heeft in de wandelgangen der Kamer verklaard, dat hij niet gelooft, dat het in de Cortes zal komen tot een debat over het statuut van Catalonië, en zelfs niet over een ontwerp- grondwet, en wel als gevolg van de stakin gen. De omstandigheden, zoo zeide hij, zullen ons misschien dwingen, ons uit sluitend bezig te houden met de hand having van het republikeinsche régime en van de orde. 't Klinkt weinig bemoedigend! DE LONDENSCHE CONFERENTIE. HET NIEUWE HOOVER-PLAN. NEW-YORK. 22 Juli. (V.D.). Terwijl men in politieke kringen zonder onder scheid van partij met het nieuwe Hoover plan accoord ging en hoogstens een waar borg eischte, dat Amerika door zijn hulp verleening niet in Europeesche aangele genheden zou worden gemengd, is het optimisme na het bekend worden van de Washingtonsche voorstellen en na een nauwkeurig onderzoek daarvan, geleidelijk verdwenen. De toonaangevende finan- cieele kringen staan tamelijk wantrou wend tegenover de voorstellen van Presi dent Hoover, om Duitschland door het verstrekken van credleten op korten ter mijn te willen behandelen. Men vreest dat lang niet alle binnen- en buitenlandsche bankiers hiertoe bereid zullen zijn, doch dat vele schuldeischers de gelegenheid zullen gebruiken om hun eigen credieten op korten termijn op te zeggen, nog afge zien van het gevaar dat na afloop van den voorloopigen beschermingstermijn een massale opzegging van credieten zou kunnen volgen. Gunstiger staat men reeds tegenover het denkbeeld van het doen van pogingen om het vertrouwen te her stellen. Herstel van vertrouwen zal meer uitwerken dan het omzetten van de cre dieten op korten termijn tot credieten op langen termijn. Door herstel van vertrou wen in de credietwaardigheid van Duitsch land, zullen de kapitalen automatisch terugvloeien. Om het vertrouwen te her stellen is het beste middel een sterke ver mindering. zoo niet een volledige schrap ping van alle tribuutlasten. Bijna geen enkel bankier van Wallstreet. ontkent meer, dat een dergelijke ontwikkeling op den duur niet zal zijn tegen te houden. De stemming te Parijs. PARIJS, 22 Juli. (V.D.). De Parijschc ochtendbladen toonen zich niet in het minst -uit hun evenwicht gebracht door den loop öer gebeurtenissen te Londen. Rekening houdend met de groote rijkdom der Staatskassen, verbergt men niet, dat men het meest er voor voelt. om. wanneer Duitschland niet wenscht toe te geven, geen centime ten behoeve van Duitsch land af te staan. De meeste bladen wijden in de eerste plaats aandacht aan het tele gram van de nationale oppositie in Duitschland aan Rijkskanselier dr. Brü ning. Overigens handhaaft de Fransche pers de terughoudendheid, die zij sedert het bezoek van dr. Brüning aan Parijs heeft getoond. Slechts de „Oeuvre" is van meening, dat een dergelijke inmenging van Duitsche rechts-radicale kringen in de houding van den Rijkskanselier niet geschikt is om het vertrouwen in Duitschland te verster ken en den goeden afloop der onderhan delingen te bevorderen. De Buitenlandsche medewerker van de „Echo de Paris", verwacht, dat de bespre kingen te Londen Woensdag of Donder dag zullen leiden tot het opstellen van een modus, waardoor de kapitaalvluch; echter in zeer geringe maté zal worden tegengegaan. Waarschijnlijk zullen de be sprekingen dan wel later worden voort gezet, omdat het tenslotte onmogelijk is een oplossing te vinden voor de flnan- cieele crisis ln Duitschland, zonder alge meene formules. PARIJS. 22 Juli (V.D.) De „Paris Midi" vreest dat vooral na het telegram der Duitsch-Nationale oppositie een sterk Fransch-gezind front tot stand zal ko men. Het blad geeft de schuld daarvan aan Engeland, dat voortdurend tusschen Frankrijk en Duitschland zijn eeuwige politiek van tweedracht zaaien voert. De Engelschen hebben zich tusschen Frank rijk en Duitschland geschoven om toena dering te verhinderen. Hoe lang moeten wij het nog dulden vraagt het blad ver ontwaardigd. Tegenover het optimistische woord van Curtius van een nieuw begin, stelt het blad dreigend het begin van het einde. De „Times" over Duitsch- nationalc oppositie. LONDEN, 22 Juli (V.D.). In een beschou wing over de conferentie van Ministers in Londen, verklaart de „Times" met nadruk dat de voornaamste kwesties hier bank zaken zijn. Het blad wijdt dan uitvoerig uit over het telegram van de nationale oppositie. Hitier en de andere leiders dezer oppositie hebben zich weliswaar slechts tot den rijkskanselier gericht, doch de uitdrukkingen in het telegram, dat een algemeene en lulde demonstratie betee kent. wijzen op de diep gevoelde ontevre- denhld. die ook millioenen andere nuchter denkende en goede burgers, voelen. Het is werkelijk tijd, dat men met open oogen de zorgen van Duitschland onderzoekt, om te oordeelen wat er van de klachten waar en wat ongegrond is. De meening inzake ontwapening en herziening der verdragen, waaraan de extremistische elementen zoo onverholen uiting geven, beperkt zich niet slechts tot dit doel der bevolking alleen. De belofte dat men al deze dingen zal onderzoeken en opnieuw ln oogenschouw nemen, zou veel tot wegneming van de huidige ontevredenheid kunnen bijdragen. De aanwezigheid van Brüning acht het blad een waarborg voor de gematigdheid en den goeden wil van de huidige Duit sche politiek. Bijeenkomst van hedenmorgen. LONDEN, 22 Juli. (V.D.). De vertegen- woordigers der zeven mogendheden zijn hedenmorgen om 10 uur opnieuw in con ferentie bijeengekomen nadat Stimson ge- ruimen tijd bij MacDonald had vertoefd. De algemeene stemming is zeer ernstig, o— DE NOODVERORDENING OP DE KAPITAALSVLUCHT. BERLIJN, 22 Juli (V. D.) De Börsen- kurier" meldt, dat de eerste uitvoerings bepalingen voor de noodverordening op de kapitaalsvlucht o.m. op het volgende neerkomen: Alle personen die wonen of hun voor naamste verblijfplaats hebben in Duitsch land en op wier naam deviezen staan tot een totaalbedrag van twintigduizend rijks mark of meer, moeten hun deviezen, waaronder begrepen worden buitenland sche betalingsmiddelen en vorderingen in buitenlandsche valuta, tot ten laatste 29 Juli 1931 bij de Rijksbank aanbieden. Deze verplichting geldt ook voor niet phy- sieke personen. De Rijksbank zal zoo spoe dig' mogelijk beslissen over het acceptee ren van de aangeboden deviezen. Die genen, die slechts verplicht zijn tot aan gifte. omdat zij hun deviezen, naar bewe- zen zal kunnen worden, gebruiken voor het bedrijfsleven ten goede komende doel einden, zullen in het bezit worden gesteld van formulieren voor aangifte, die kos teloos bij de Rijksbank en de crediet- instellingen verkrijgbaar zullen zijn. Per sonen met een deviezenbezit beneden de twintigduizend mark. kunnen door een specialen oproep tot aangifte verplicht worden. Wanneer zij echter hun deviezen aanbieden alvorens zij een oproep ontvan gen, zullen zij worden vrijgesteld van de overige bepalingen der noodverordening op de kapitaalsvlucht. o VOOR ONTWAPENING. LONDEN, 22 Juli. (V.D.). Gisteren hield de eerste Lord der Brltsche admiraliteit Alexander, een rede voor de in het La gerhuis gehouden jaarvergadering van de Britschc Vredesvereeniging. Hij wees er op, dat ondanks Volkenbond en Kellogpact de volkeren zoo weinig vertrouwen in de verdragen hadden, dat zij niet alleen niet ontwapenden, maar bovendien zelfs hun bewapening vergrootten. Alexander ver klaarde woordelijk: Ik ben vredesenthousiast. Ik wil ontwa pening zien, doch steeds opnieuw blijkt mij weer dat andere naties, wier naam ik niet wil noemen, niet de bewijzen van geloof en vertrouwen toonen, die zij eigenlijk moeten toonen. Ik spreek namens de ge- heele regeering, wanneer ik zeg, dat wij, wanneer wij een werkelijke vooruitgang van de andere naties zien op den door ons zelf ingeslagen weg bereid zijn verder te gaan. Een der grootste moeilijkheden be reidt ons tot nog toe de beslissing, waar op wij zonder verdere tegemoetkoming tot andere naties kunnen zeggen: „Tot hier toe en niet verder." o FRANKRIJK EN DE ONTWAPENING. LONDEN, 22 Juli. (Ned. Tel. Ag.). Het orgaan der Britsche arbeiderspartij, de „Daily Herald", schrijft over het Fran sche memorandum Inzake de ontwapening, dat er duidelijk uit blijkt, dat Frankrijk zich op zijn eigen veiligheid en die van zijn bondgenooten en koloniën zal beroe pen om zijn bewapening te rechtvaardigen. Verder blijkt duidelijk uit het memoran dum dat Frankrijk besloten is de Duit sche bewapening zoo laag mogelijk te houden en zijn eigen bewapening op een zoo hoog mogelijk peil te brengen. OPENING VAN HET HONGAARSCHE PARLEMENT. BOEDAPEST, 22 Juli. (V.D.) In aanwe zigheid van het geheele diplomatieke corps heeft de Rijksregent Horthy gisteren met een groote rede het nieuwe Hongaarsche parlement plechtig geopend. Horthy begroette het initiatief van pre sident Hoover en gaf uitdrukking aan de hoop, dat diens voorstel een herademing van de wereld-economie en vernietiging van de bestaande vrees en een herstel van het wederzijdsch vertrouwen tuSschen de volken zou mogen veroorzaken. In econo misch opzicht is voor Hongarije het be langrijkste, dat het door het afsluiten van desbetreffende handelsverdragen zijn landbouwproducten een buitenlandsch af zetgebied kan verzekeren. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek verlaat Hon garije zich op zijn beproefde vrienden en op de verdragen, waardoor zijn plaats in het verleden en in de toekomst veilig is, en die de zekerheid bieden, dat in de toe komst de rechtvaardige eischen van Hon garije verwezenlijkt kunnen worden. Uit de huidige wereldcrisis is slechts één uit weg, n.l. vreedzame samenwerking tus schen alle naties. Hongarije zal alles doen om dit doel te bereiken. De regeling van de economische verhoudingen zal hopelijk leiden tot verbetering van de betrekkingen met de nabuur-staten, ook op ander ge bied. De vreedzame samenwerkng is ech ter slechts mogelijk onder bepaalde psy chologische voorwaarden. De samenwer king der volkeren eischt. dat de ongelijk heid op het gebied der bewapening wordt afgeschaft. Hongarije hoopt, dat de ont wapeningsconferentie het volgende jaar een grondslag zou vinden voor de gelijk berechtiging van alle volken. De tweede voorwaarde voor een vreedzame ontwikke ling is de regeling van het minderheden vraagstuk. De Hongaarsche regeering zal ook alles doen om de vrije cultureele ont wikkeling der minderheden te verzekeren. Na deze rede verklaarde Horthy het parlement voor geopend. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2