Stel steeds één vraag DAROL FARGUHAR'S NACHTWANDELING 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 Juli 1931 Derde Blad No. 21882 UIT DE OMSTREKEN. bij den aankoop van Uw zeep! FEUILLETON. KATWITK. GEMEENTERAAD. Commissie De Kwakel. - De verkeersweg ffassenaar-Noordwijk. - Belangrijk besluit Intake consumptietenten. - Grondverkoop. De terreinen Groot Badhotel etc. De Raad dezer gemeente kwam gister- /fond in openbare vergadering bijeen ader voorzitterschap van den Burge- aeester J. Schokking. Afwezig de heer R. Ouwehand die on- ings als lid van den raad bedankte en ie heer P. Meerburg met kennisgeving. De notulen van de vergaderingen van 11 Mei en 22 Juni 1931 worden vastgesteld. Ingekomen zijn verschillende missives van Ged. Staten o.a. die betreffende ge nomen raadsbesluiten welke door dit College zijn goedgekeurd. Dan een mededeeling door den voor zitter waarin deze herinnert aan het be sluit van den raad van 10 Nov. 1930 tot verweer in rechten tegen den eisch van J. van Rijn te Katwijk-Zee tot betaling van een bedrag als wettelijke schadeloosstel ling met rente en proceskosten, op grond van het feit dat hij zonder inachtneming van den wettelijken termijn als werkman bij de gemeente zou zijn ontslagen. De kantonrechter heeft bij zijn op 1 Juli 1.1. gewezen eindvonnis de gemeente ten volle in het gelijk gesteld en dus de eisch van v. Rijn geheel afgewezen. Betreffende het adres van de Tuinb.- vereen. K. en O. en de Kerkeraad der Geref. Kerk om spoed te betrachten ten opzichte van het genomen besluit tot we deropbouw van de Kwakelbrug. welk be sluit in de vergadering van 10 Dec. 1930 werd genomen, waarna direct door den raad een commissie werd benoemd, be staande uit de heeren Grimbergen, v. d. Zwan en P. Guyt, die tot opdracht kregen een teekening met kostenberekening te doen maken, stellen B. en W. voor, dit adres te stellen in handen van genoemde commissie! Zonder op- of aanmerkingen wordt hiertoe besloten, zoodat hieruit af doende blijkt dat B. en W. sinds ongeveer T maanden op een rapport wacht dat deze commissie tot opdracht had uit te bren gen. De adressanten van de verschillende requesten weten dus nu dat zij bij deze commisshie hun licht kunnen probeeren op te steken. Verzoek om subsidie ten behoeve der Christ. H.B.S. te Leiden. Het betreft een bijdrage in de exploitatiekosten dier ■chool over 1929 ad f. 74.24 p. leerling. Het gemiddeld aantal leerlingen uit Kat- iVijk bedraagt 14, zoodat het totale be- rag alsdan 14 x f. 74.24 of f1030.36 wordt legestaan. De heer G. Varkevisser, vorige bewoner Ivan „Landbouwlust", eigendom der ge meente. verzoekt terugbetaling van f. 100 omdat hij volgens zijn bewering op zijn herhaaldelijk gestelde vraag om verlaging van huur, geen gehoor heeft gekregen. De voorzitter licht toe hoe die zaak zit. Per 30 April 1930 verzocht Varkevisser eenige verbetering aan te brengen aan het pand. B. en W. verzochten de Comm. van Fabricage een onderzoek te doen instellen naar den toestand van dat gebouw. Op 24 Mei 1930 berichtte deze commissie dat haar was gebleken dat het gebouw in zoodanigen toestand verkeerde dat het voor onbewoonbaarverklaring in aanmer king kwam. Hierop is aan V. bericht dat B. en W. aan den raad zouden voorstellen het gebouw te sloopen en werd V. ver zocht het gebouw te ontruimen. Inplaats van ontruiming vroeg V. herstelling. 28 Nov. is V. nogmaals herinnerd aan het plan tot afbraak. Ondanks die herhaalde mededeeling voldeed V. hieraan niet maar bleef op vermindering van huur aandrin gen. Onder genoemde omstandigheden konden B. en W. geen vrijheid vinden daartoe medewerking te verleenen. V. heeft het hiérbij niet gelaten maar gaf. integendeel van een demonstratieve hel- denwijze blijk, door het niet betalen der huur, zoodat B. en W. genoodzaakt werden hem bij deurwaardersexploit tot het na komen der huurovereenkomst en tevens tot ontruiming der woning te verplichten. Er is daarom naar het oordeel van B. en W. geen enkele grond om aan zijn ver- zoe kgevolg te geven en daarom stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken, waartoe z. h. st. wordt besloten. Volgt prae-advies op de adressen van ..De Hanze" enz., inzake omlegging van den verkeersweg WassenaarNoordwijk. B. en W. deelen den raad mede. dat deze aangelegenheid, voor zoover het 't gedeelte betreft, dat door de kom van Katwijk a. d. Rijn loopt, momenteel nog in een stadium van onderzoek verkeert. Besprekingen over voormelde kwestie met Gedeputeerde Sta ten, hebben nog niet tot eenig resultaat geleid. Zoodra dit het geval is en hieruit bepaalde voorstellen voortvloeien, zullen die uit den aard der zaak den raad ter be oordeeling worden aangeboden Dr. Hue- ting vreest dat de raad later voor een voldongen feit zal konien te staan en vraagt waar dat nieuwe plan voor noodig is. Katwijk-Rijn wordt geïsoleerd. In ste den zijn veel grooter moeilijkheden. En tuinders en zakenmenschen zullen er veel schade van ondervinden. De Noordw.weg wordt een doode weg en de woningen zijn daar gebouwd moeten worden in de rooi lijn, zooals de weg daar komen moest. Het drukke verkeer kan geen argument zijn, want volgens het nieuwe plan kruist de nieuwe weg twee groote verkeerswegen en een drukke trambaan. En Katwijk aan Zee kan er ook geen of zeer weinig belang bij hebben. Die naar Katwijk-Zee wil, gaat immers toch en die er niet heen wil. gaat in weerwil van mooie verkeersborden en wegwijzers niet. De voorzitter zegt, dat er op heden geen voorstel is en te zijner tijd als er voorstellen komen, zal pas kunnen blijken wat een juiste beslissing zijn zal. Dr. Huetlng zegt, dat het hem genoegen doet, dat de plannen volgens den voorzit ter dus nog zeer vaag zijn. Dan een adres van H. de Vries inzake de openstelling op Zondag van de con sumptietenten op het strand, en wel van des Zondags 1 tot 6 uur. Het adres gaat vergezeld van een adhaesiebetuiging van eenige ingezetenen. De meerderheid van B. en W. is van meening. dat er een onbillijkheid schuilt in het feit, dat van de seizoenbedrijven alleen de consumptietenten verplicht zijn Zondags te sluiten, waarom het redelijk geacht moet worden ten opzichte hiervan eenzelfde gedragslijn te volgen. B. en W. stellen daarom voor de verordening in dien geest te wijzigen. In verband met de aanstaande inwerkingtreding der winkel sluitingswet zal de verordening op de winkelsluiting eerlang in haar geheel aan die wet worden getoetst. De minderheid van B. en W. kan zich met genoemde zienswijze niet vereenigen en is van oor deel, dat met het oog op de Zondagshei liging aan het verzoek niet moet worden voldaan. Ook is zij ervan overtuigd, dat. indien de kioskhouders hun tenten des Zondags niet voor den verkoop mogen openstellen, dit de badplaats niet .zal schaden, zooals dit voldoende blijkt uit het feit. dat ook nu op Zondagen het strand overvol is. De minderheid wil het verzoek niet inwilligen. De heer v. d Zwan is verwondert over het praeadvies. Vroeger is tot verbod be sloten en sindsdien is er niet veranderd, naar zijn meening ook niet wat betreft het beginsel van B. en W En waarom de iwnkels in het dorp gesloten en op het strand niet. De heer v Tongeren spijt het dat B. en W. in deze niet eenstemmig zijn en is tegen het praeadvies. Dr. Eijkelen- boom pleit voor aanneming hiervan. De voorzitter, als meerderheid, bepleit uit voerig het praeadvies en zegt er van over tuigd te zijn, dat het voorstel niet in strijd is met Gods gebod betreffende de Zon dagsheiliging. De rust wordt er door ver meerderd. De menschen kunnen op het strand blijven. Dc heer J. v. Duyn. min derheid, houdt een ernstig pleidooi tegen openstelling en wijst er op. dat men te Noordwijk en Wassenaar alles kan koopen en dat er toch steeds meer menschen naar Katwijk komen. Na langdurige be spreking wordt het advies der meerder heid, openstelling der strandtentjes, aan genomen. Bóór stemden J. Dubbeldam, H. Grimbergen, W. A. Rijken. M. v. d. Bent, P. Guyt, J. Eijkelenboom. Voorstel tot verkoop van grond. - De heer L. Guyt wil aan de Wyborghstraat 476 M.2 grond koopen; koopprijs f.5 per M. 2 en de heer H. N. van Leeuwen 260 M. 2 aan de De Waal Malefijtstraat, prijs f. 4 p. M. 2. B en W. stellen voor aan de verzoekers den gevraagden grond tegen den reeds gemelden prijs en onder de ge wone voorwaarden, af te staan. Alzoo wordt besloten Punt 4: Voorstel tot verhuring der ge meente-woning aan den Noordwij kerweg. Na gevoerde onderhandelingen zijn B. en W. met den gemeente-tuinman overeen gekomen, dat de jaarlijksche huurprijs van deze woning naast de school voor Geref. Onderwijs zal bedragen f. 350, on der verplichting dat den zolder, kelder en het schuurtje mede moge dienen voor ber ging van eenige gereedschappen, bollen en dat in den tuin boomen en groenten ge kweekt mogen worden ten dienste der ge meente, waarvoor v. Zijst dan een ver goeding zou worden gegeven van f. 100 per jaar. Nu „Callao" gesloopt wordt is aan die bergruimte meerdere behoefte. Het is B. en W. niet mogen gelukken deze woning die sinds Nov. 1930 onbewoond staat, te verhuren. Een spoedige bewoning is in het belang der gemeente. Mede hierom ver trouwen B. en W„ dat de raad zich met dit voorstel zal kunnen vereenigen. De huur geldt voor drie achtereenvolgende jaren, eenter met dien verstande, dat de gemeente de huur steeds met een opzeg termijn van 3 maanden kan opzeg gen. Na enkele opmerkingen en gegeven inlichtingen wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. De voorzitter doet dan mededeeling van het bedanken als raadslid door de heeren R. Ouwehand en J. v. Duyn en prijst hen als karaktervolle menschen, waaraan de gemeente grooten dank verschuldigd is. Spr. hoopt, dat God hen verder moge ze genen en spreekt den wensch uit, dat, als een beroep op hen wordt gedaan, men niet aan doovemans deur zal kloppen. Ook de heer C. v. Tongeren spreekt in gelijken geest. De heer J. v. Duyn brengt dank voor de vleiende woorden tot hem gericht en meent, dat hem te veel eer wordt gegeven. Wat hij deed. werd door hem gedaan in het belang der gemeente Spr. meent, ge zien wat voor en na de verkiezing is ge bleken, dat er voor hem geen plaats meer is in het bestuur der gemeente. Spr. uit den wensch. dat de raad nog veel in het belang der gemeente zal kunnen doen. Prae-advies inzake den bouw van een bijzondere school voor L. O. met voorstel tot verkoop van grond. 11 Mei J.l. besloot de raad de O. L. School grondig te herstel len. indien het bestuur der Herv. Scholen bereid was de 6 voorste lokalen in bruik leen te aanvaarden. Dit bestuur was ech ter niet bereid hiervoor medewerking te verleenen. Verschillende onderhandelingen leidden tot geen resultaat. Hoewel het schoolbestuur zich bereid verklaarde de school na afdoende verbouwing in eigen dom te aanvaarden, zijn B. en W. van oor deel dat aan verschillende bezwaren moei lijk is tegemoet te komen. Een definitieve oplossing is volgens B. en W. alleen te vinden door nieuwbouw op een geheel an der terrein, n.l. aan de Schoolstr. hoek Varkevisserstr. D«e grond is wel al reeds verkocht aan N J. van Duivenbode, doch deze verzoekt, ter wille van het schoolbe stuur, dit besluit in te trekken. Het be stuur der Herv. Scholen kan zich zeer wel met de door B. en W. bedoelde oplossing vereemgen, waarom dit bestuur den raad verzoekt de voormelde gronden voor den bouw van een nieuwe Centrale 7de leer- jaarschool en tegen een grondprijs van f.4 per M2 in eigendom over te dragen waar toe B. en W. adviseeren en waartoe de raad zonder dlscusie besluit. Dan doet de voorzitter den raad mede deeling dat hem op verzoek is toegestaan van 28 Juli tot 27 Aug. a.s. voor vacantie buiten de gemeente te begeven. Punt 6. Voorstel tot overname van grond voor trottoiraanleg. Dit betreft een strook grond gelegen langs de huizen der Kat- wijksche Bouwvereeniging te Katwijk a. d. Rijn. in de Nieuwsteeg. De Bouwver.. wil dezen grond gratis afstaan op voorwaarde dat deze grond voor trottoiraanleg bestemd wordt. Op grond van de tot nu toe ten deze gevolgde gedragslijn, stellen B. en W. den raad voor ook thans te besluiten tot over name van den bedoelden grond Hiertoe wordt z.h.st. besloten. Pnt 7. voorstel inzake wijziging der met de vereeniging „de Verpleging" gesloten overeenkomst, met ontwerp besluit tot wij ziging der' begrooting, dienst '31. Dit punt heeft betrekking op het door de gemeente restitueeren van verpleeggelden van aan besmettelijke ziekte lijdende patiënten, die lid van „de Verpleging" zijnde, buiten het gezin in een inrichting worden verpleegd. Ten deze waren er moeilijkheden gerezen omdat niet altijd een ambtelijke bevesti ging van hun lijden aan die ziekte mocht worden ontvangen. Daarom stellen B. en W. thans een andere regeling voor, nj. om voortaan aan de vereeniging een jaar lijksche subsidie te verleenen, voor 1931 van ten hoogste f. 1000, onder bepaling dit bedrag telken jare aan de hand van de financieele uitkomsten der vereeniging wordt vastgesteld. De inwerkingtreding zou dan 1 Jan. 1931 kunnen plaats hebben. De vereeniging, hierover geraadpleegd, heeft hiermede zijn instemming betuigd, weshalve B. en W. dit voorstel thans den raad voorleggen. Een daartoe strekkend concept-besluit tot wijziging der gemeen- tebegrooting, dienst 1931. wordt den raad tevens aangeboden ter vaststelling. De heer Grimbergen vraagt of dit niet kan worden beschouwd als een subsidie aan de desbetreffende vereeniging. De voorzitter zegt dat zulks niet geheel juist ls. De gemeente zou anders in sommige gevallen zelf moeten optreden voor de uit- RECLAME. 507 Indien U wenscht dat Uw zeep de huid ten goede komt, vraagt dan steeds: „welke bestanddeelen bevat deze zeep?" Groot is het aantal zeepsoorten, dat voorgeeft Uw huid te kunnen verjongen en verfraaien. Tevergeefs zoekt U echter in de reclame daar voor naar een mededeeling over haar samenstelling. Wij vertellen U gaarne dat Palmolive zeep alléén olijf- en palmoliën bevat, en voegen er nadrukkelijk aan toe dat noch verfstoffen, noch zwaar mas- keerende parfums worden gebruikt. Stelt Uw teint niet bloot aan gevaren, die steeds gemakkelijk te voorkomen zijn. Gebruikt uitsluitend Palmolive: de zeep die door duizenden wereldberoemde ex perts warm wordt aanbevolen. „Gébrult alléén PalmotT»*. Jé zeep die uit geen andere dan plantenohen Is samengesteld zegt Marguerite Hoare» 19. South IPotion St.. London. voeling der wet op de besmettelijke ziek ten. Dr. J. Hueting vraagt of naar het oordeel van B. en W. ook andere derge lijke vereeniglngen met eenzelfde verzoek zullen komen. De voorzitter zegt dat de raad zulks heeft af te wachten en later te beoordeelen. Het voorstel wordt aangenomen Vervolgens komt aan de orde het punt „Voorstellen ter zake de bestemming van de terreinen van het Groot-Badhotel Pa viljoen, enz Behalve dat B. en W. voor deze plannen een tweetal teekeningen heeft laten ma ken. n.l. plan A en plan B, heeft ook het lid van den raad, de heer R. Ouwehand, een plan ingezonden met teekening en begrooting. Op dit plan hebben B. en W. verschil lende aanmerkingen. Vooreerst deze dat een toestand wordt gehandhaafd, die het aanzien van de omgeving ter plaatse al sinds jaren heeft geschaad en die de ont wikkeling van de badplaats ongetwijfeld heeft belemmerd. En in de tweede plaats en dit achten B. en W. van niet minder belang, heeft de voorsteller in het ge heel geen rekening gehouden met de eischen, welke het steeds in omvang toe nemende verkeer naar den Boulevard en in de richting van „de Noord" stelt. Het plan van den heer R. Ouwehand beoogt n.l. alleen de strook langs den Boulevard, waar Groot-Badhotel en Paviljoen ge staan hebben, als bouwgrond te explol- teeren en het overige te benutten als ter rein voor schoolbouw, garage's, parkeer terrein, kinderspeelplaats, sportterrein, tennisveld, enz. B. en W. zeggen aan de plannen A. of B. verre de voorkeur te geven. Immers met het daarin geprojecteerde wegen stelsel wordt het bij toepassing van een economische grondexploitatie financieel mogelijk gemaakt, te komen tot een vol ledige krotopruiming aan de achterzijde van het Waaigat en nabij den Sluisweg. Een verbreeding van het Waaigat ach ten B. en W. in de naaste toekomst niet mogelijk, vooral omdat zulks te duur zou zijn en het verkeersprobleem Badstraat- Sluisweg komt met het nieuwe plan tot oplossing. En nu de pogingen om het terrein van de hand te doen voor den bouw van één groot hotel, niet zijn ge slaagd. achten B. en W. den tijd gekomen om tot verkaveling van bedoelde terrei nen over te gaan. De meest gangbare meening onder hen, die tot oordeelpn bevoegd geacht mogen worden, is deze, dat zoo mogelijk naast een goed inge richt hotel van bescheiden omvang, in exploitatie van pensions als dat van den heer Mooyeklnd, de beste waarborgen voor een bestaanszekerheid worden ge vonden. Het komt B. en W. in verband daarmee voor, dat een gemiddelde grond prijs van f. 17.45 per M2. nog matig is te noemen bij toepassing van plan B en toch reeds voldoende kan worden geacht om daaruit de exploitatiekosten te bestrijden. B. en W. zeggen, de overtuiging te heb ben, dat genoemde rondprijs geen belet sel zal zijn voor een spoedigen grondver koop, zoodat ook geen renteverlies te vreezen zal zijn. j Met het plan Ouwehand is het gevaar hiervoor veel grooter. De ongunstig, inge- I sloten ligging van zulk een terrein voor j parkeerterrein, garage enz. zou hiertoe I bijdragen. Elk particulier initiatief in deze richting zal naar het oordeel van B. j en W. op een fiasco uitloopen. Met dit ge- vaar voor oogen is het naar de meening l van dit college èn uit financieele over wegingen èn uit een bouwkundig oogpunt niet gewenscht overeenkomstig het voor- stel van den heer Ouwehand te besluiten. Kinderspeelplaats, garage's enz. zouden aan de exploitatie van pensions op den voorgrond niet bevorderlijk werken. Van een rustig verblijf der pensiongasten zou j geen sprake zijn. Om al deze redenen moe- ten B. en W. het plan Ouwehand ontra- I den. De bezwaren die de heer Ouwehand voor plan A of B naar voren brengt, o.m. het vervoer van pl.m. 30.000 M3. zand, achten B. en W. overdreven. Zij geven den raad dan ook in overweging te beslui ten tot vaststelling van het bestemmings plan B. (Plan A. is volgens B. en W. te kostbaar). Het lid van den raad de heer R. Ouwe hand heeft bij zijn plan een uitvoerige toelichting en kostenberekening met kaart gevoegd. Volgens de heer O. in zijn specificatie zou plan A een verlies zijn van f. 66500, plan B een verlies geven van f. 24500, terwijl het plan Ouwehand een batig saldo zou opleveren voor de ge meente van f. 4399. De heer O. merkt in de toelichting o.m. op dat hij zich op net standpunt geplaatst heeft van de raads leden die indertijd voor aankoop hun stem hebben uitgebracht uit overtuiging dat de koopsom door den verkoop der Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 1) HOOFDSTUK I. De kus van het ijs. Neen maar, wat is dat mooi! was de uitroep van Sheila Curtis, toen zij om zich heen keek. Met „wat is dat mooi" bedoelde zij Zwitserland, den wintersport en het car navalsfeest op dien prachtigen winter morgen. Wil dit alles aanschouwen met de klare, groote en vroolijke oogen van het jonge meisje, welke -onder haar roodwollen muts rondkeken, pogen, die gewend waren aan de triestige somberheid van den win ter in ons Noordelijk klimaat. Het was de eerste Januarimaand van haar twee en twintigjarig leven, welke zij buitenslands doorbracht. Zij had het in mist gehulde Londen verlaten, terwijl de gewone mod derbrij zijn straten bedekte en nu was zij hier, genietend van de heerlijkheden des levens. Hoe zij op haar uitstapje hier te recht was gekomen, verneemt de lezer later, we willen het thans enkel hebben over dezen schoonen morgen van het IJscarnaval Het schouwspel dat de oevers van het meer beneden de bergstad te zien gaven, was mooier dan een juweliers-étalage. Heel de wereld van sneeuw en ijs schit terde alsof ze met diamanten was be strooid. Scherp teekenden zich de lijnen van het berglandschap op den achter grond af tegen de donkerblauwe lucht en de zon wierp met haar stralen een goud glans over het geheele landschap. Het was elf uur in den morgen en een dichte schare verdrong zich reeds langs de kan ten van de ijsbaan, die als een zilveren spiegel in het zonlicht schitterde. Verblind en verbijsterd keek Sheila naar al dat ongewone. Zij was op den uit kijk naar een bepaald persoon. Toen een donkerroode slede met rinkelende bellen. Het zou toch best mogelijk kunnen zijn, dat ik hem hier zag, bepeinsde zij en zij dacht aan den man, dien zij gisteren, juist toen de zon onderging, in de met sneeuw bedekte straat had gezien, toeu een donkerroode slede met rinkelende bellen haar was voorbij gegleden in de richting van het Kurhaus. In bont gehuld zaten daarin een Engelsche moeder met een paar schoolknapen, alsmede een heer. En die heer geleek op iemand, dien Sheila kende. Zij was een oogenbllk in de sneeuw blijven staan, om de slede na te kijken. Zou het mogelijk zijn.0 Zou hij juist hier wezen? Hij' had een ongewone, on-Engelsche sportmuts op, een soort van zeegroene zeerooversmuts. die bijna tot zijn oogen over het hoofd was getrokken. Maar zijn profiel, dat was sprekend! Als het zijn dubbelganger niet was, dan was hij het zelf! Het was te begrijpen dat Sheila eenigs- zins zenuwachtig en in spanning was, ter wijl zij haar blikken langs de menigte liet gaan. Onder de talrijke hotelgasten waren ook enkele van haar eigen hotel, die reeds kennis hadden gemaakt met „dat aardige Engelsche meisje, dat bepaald schatrijk moest zijn, maar, gek genoeg, heelemaal alleen reisde!" Sheila had plaats genomen op een stoel, welke de concierge van het hotel voor haar had gereserveerd, tusschen een ge zelschap dikbuikige Duitschers met sneeuwbrillen en een groepje Engelschen, een jong meisje in leeren kleedij, haar moeder in een pelsmantel en een slanken, tamelijk knappen man van ongeveer vijf en dertig jaar, die aan een militair deed denken en wiens gelaat door de zon was gebruind Zeker de helft van de toeschou wers was door de zon geblakerd. Sheila's gezicht, een aardig snuitje met een vriendelijk naar omhoog wijzend neusje, dat volkomen paste bij haar slanke figuur in een witten plooirok, met wit bont afgezette laarzen en mantel van luipaard bont, was vroolijk roze getint door de prikkelende vorstlucht. In die kleeding en met haar roode mutsje was zij een der aantrekkelijkste figuurtjes onder het talrijke publiek. Men kon het haar werkelijk niet aanzien, dat dit haar eerste vacantie in haar leven was, die haar meer kostte dan een retourtje van vijftien shilling! Zij maakte volkomen den indruk van een goedgekleed, wel opgevoed lid van de rijkelui's wereld te zijn. geen andere zorgen kennend, ten minste voor dit oogenblik, dan tc maken dat zij een vroolijken ochtend had. Maar in dat zwartharige hoofdje onder dat roode mutsje drong zich slechts één gedachte op den voorgrond: „En als hij nu toch eens hier was!" Maar men vergisse zich niet! Het waren geen sombere gedachten, welke op dien zonnigen morgen het hoofd van Sheila vervulden. Als men aan „hem" denkt, dan is daarmede de aangebedene of de meest gehate persoon bedoeld Op de tribune verscheen een meneer met een luidspreker, om mededeeling te doen van het eerstvolgend nummer van het programma: „IJsmenuet door Twee vrouwennamen, welke Sheila niet kon verstaan, volgden. Maar ze konden haar ook niet schelen; zij dacht enkel: een ijsmenuet dat kon wel aardig zijn. En voor een oogenblik verdween de ge dachte aan „hem" uit haar hoofd. Van de plaats waar zij gezeten was kon Sheila aanvankelijk slechts de beweging waarnemen onder de menigte op de tri bune. op de plek vanwaar de dansartisten zich naar de ijsbaan moesten begeven. Zij wandelden op haar schaatsen de trap af en daarop zette het orkest een menuet van Mozart in en op de gladde ijsvlakte gleden twee figuurtjes als weggeloopen uit een achttiende eeuwsche sprookje: een markiezinnetje met een hoepelrok, haar partner in een met goudgalon afgezette jas en satijnen broek, en als een paar poppetjes van Saksisch porcelein gleden zij in sierlijke lijnen hand aan hand over het ijsvlak. En nadat zij hun bevalligen dans hadden geëindigd, weerklonk over de vlakte hartelijk handgeklap als hulde voor de knappe artlsten, die buigend en glimlachend het applaus in ontvangst namen. De programma's kraakten; de toeschou wers raadpleegden ze om te zien wat het volgende nummer zou zijn. Ei kijk, merkte de slanke Engelsch- man op, die Amerikaansche kampioen komt nu aan de beurt. Iedereen is be nieuwd om den kerel op stelten te zien schaatsenrijden. Ik heb hem in de Kerst dagen bij het groote ijsfeest te Pontresina voor het eerst gezien. Het was kranig! Hij doet De man met den luidspreker viel hem in de rede en verkondigde slecht nieuws. In het Engelsch, Fransch en Duitsch deed hij kond, dat de Amerikaansche kampioen een ongeluk had gehad. Op het stelle pad, dat naar de ijsbaan voert, was hij uitge gleden en had zijn knieschijf gekneusd. Hij was daardoor niet ln staat op te tre den. Zijn plaats zoij evenwel worden inge nomen door een ter plaatse welbekend heer. Hij noemde een naam, maar door het rumoer was het Sheila onmogelijk deze te verstaan en onmiddellijk daarna viel het orkest in. Hij zette een wijs in, die zelfs aan volslagen muzlekdooven be kend ln de ooren moest klinken, een me lodie welke de harten van drie geslachten van dansers heeft veroverd. Twee er van hebben op den maat er van gewalst. Het tegenwoordige geslacht vindt ze een onge ëvenaarde begeleiding bij het schaatsen rijden. Het rhythme er van is zoo vloeiend als water en sleept mede zooals geen jazz muziek vermag. Dat is de melodie van Strauss'z Donauwals, op welker rythme de plaatsvervanger van den gekwetsten kampioen de ijsbaan opvloog. Het was een tenger gebouwd man met halfhooge, zwarte laarzen, gehuld in nauwsluitende kleeren, en zijn roode haren glansden als donkergoud in de zon. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9