DE CONFERENTIE TE LONDEN De eerste bijeenkomst droeg slechts een formeel karakter Heden begint de eigenlijke conferentie. NI0VA TA ND PASJA H. P. R KEEREWEEFf LITTERAIRE KRONIEK BOSKOOP. Poging tot inbraak. Door middel van indrukking van een ruit is alhier gepoogd in te breken, ten- huize van den heer P. Spek aan den Zijdeweg. Door het glasgerinkel werden de :i misgenooten wakker en telefoneerden da- ij, lelijk naar de politie. Toen deze, zeer a ipoedig ter plaatse was verschenen, had- :g jen de daders, die zeer zeker door het ei [elefoneeren onraad vermoedden het ha- ei jenpad gekozen. Bij den rijwielhandelaar ia van Klaveren, stond 's morgens een raam K opengeschoven, ook daar werd echter niets ie: rermist. De nieuwe en herkozen leden van den pneenteraad alhier, hebben allen hunne j gioeming aangenomen. Mej. H. had in haar woning aan den adhuisweg het ongeluk om van de trap j* e vallen, met het gevolg dat zij een arm Een slagersknecht uit het naburig Bodegraven had in de Biezen het ongeluk 1' om per rijwiel, waarop zich een mand met ileesch bevond in de Wetering te rijden. E' De jongen kon vrij spoedig gered worden terwijl de fiets en de mand met inhoud 'S ater werden opgevischt. TER-AAR. Tankauto te water. Nabij de Aardammerbrug geraakte Za- e erdagmiddag een vrachtauto van de N.V. B] Juivelfabriek „Aardam" beladen met een jevulde weitank het spoor bijster en kan telde onderste boven in de sloot langs de 3 Kanaalweg. Wonder boven wonder kwam ie bestuurder er met slechts enkele lichte ontvellingen af. Het kostte veel inspan- a iiing om het gevaarte weer op den pl.m. e. 1 Meter hooger gelegen weg te plaatsen. 1 Scherpe prijsdaling augurken en tomaten. Hoewel tot nu toe voor de aan de vei- ing aangevoerde tuinbouwproducten be hoorlijke prijzen konden worden gemaakt is in de afgeloopen week, vermoedelijk ten- gevolge van den onzekeren toestand in 't buitenland, plotseling voor sommige arti- j kelen een sterke prijsdaling ingetreden. Dit geldt vooral voor augurken en tomaten Vooral j.l. Zaterdag was de vraag naar deze producten zeer miniem, met als ge volg buitengewoon lage prijzen. Voor onze. de laatste jaren reeds zoo :waar getroffen tuinders is het te wen- it schen dat er spoedig verbetering in de F prijzen komt, temeer waar beide artikelen m Ter Aar en omgeving in groote hoeveel- heden verbouwd worden. WADDINXVEEN. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt op Don- -Berdag 23 Juli 1931, nam. te twee uur in ■'■ipenbarc vergadering bijeen. Punten: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der «Iherbenoemde en benoemde leden van den n|gemeenteraad2. Verslag der vergadering ^an 30 Juni 1931; 3. Mededeelingen, in gekomen stukken enz. om daarop zoo noo- dig te besluiten; 4. Aanbieding der ge meenterekening over 1930; 5. Rekeningen der bedrijven over 1930; 6. Aanvullings subsidie voor de Vakteekenschool der Pa tronaatscommissie „St. Aloysius" over '30; 7. Verzoek van den heer P. W. Kloet om restitutie van het voor bruglegging ge storte bedrag; 8. Voorstel tot het verlee- nen van een subsidie aan de Chr. H B S. te Alphen aan den Rijn; 9. Vaststelling der vergoeding aan schoolbesturen over 1928, volgens art. 101 der L. O.-wet 1920; 10 Wijziging van den legger der wegen en voetpaden; 11. Voorstel tot invoering van een huurkoopsysteem voor electrische ma- i terlalen en verlaging der stroomprijzen; 12. Voorstel inzake de sluiting der win kels op Zon- en feestdagen; 13. Voorstel inzake het verzoek tot sluiting der café's enz. gedurende den Zondag; 14. Bekrach tigen van de overeenkomst met de N.V. fabrieken „Waddlnxveen" inzake straat- aanleg; 15. Begrootingswijziging. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. Roos en A. A. van der Linden J. C. Veerman en M. Monster. Gelukkige redding. De heer Sdie op zijn erf stond, zag in een moddersloot die achter zijn woning is gelegen een handje boven het water uit steken. Hij bedacht zich geen oogenblik, snelde toe en sprong in de modderige massa. Toen hij het lichaam boven het water trok, zag hij tot zijn groote verba zing, dat hij zijn 5-jarig zoontje had gered. Het kind, dat reeds bewusteloos was, is door middel van toepassing van kunst matige ademhaling weer tot het bewust zijn gebracht. De heer J. Visser, wethouder dezer gemeente, die opnieuw was gekozen als lid van "den nieuwen raad heeft kennis ge geven, dat hij niet meer voor een benoe ming in aanmerking wenscht te komen. Opvolger op de lijst van de Chr. Hist. Unie welke partij de heer Visser vertegenwoor digde, is de heer N. Krabbendam. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur in deze gemeente bedraagt aan Inkomsten een bedrag van f. 15234.71 en aan uitgaven een bedrag van f. 14991.26, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f. 243.45. Door de politie is verbaliseerd de landbouwer K., die herhaaldelijk zijn vee op grond van een ander liet loopen. De heer A. van Nielen, koster der Geref. Kerk die deze betrekking al reeds 35 jaar heeft waargenomen, heeft tegen October a.s. als zoodanig ontslag aange vraagd. Behaald het diploma als werktuig bouwkundige M. T. S. te Dordrecht H. Kemper alhier. RECLAME. VOORKOMT TANDBEDERF en" poetst 's morgens en 's-avonds met 73 ets.per'/i tube, 25ds p.!4 tube 505 De reis naar en aankomst te Londen. Tijdens de reis van Parijs naar Calais hebben Laval en Brüning en hun col lega's zich met de Belgische en Itallaan- sche ministers onderhouden, die, op uit- noodiging van Laval, in zijn wagon plaats hadden genomen. Brüning discuteerde in het bijzonder met den Franschen minister van Finan ciën, Flandin, en den minister voor de begrooting, Piébri. Laval had in zijn wagon voor de lunch uitgenoodigdBrüning, Curtius, Grandi, Hijmans, Francqui, zijn Fransche collega's en Berthelot. De speciale trein met de delegaties, de financieele adviseurs en hulppersoneel, bevatte bij elkaar 200 man. De trein kwam om 13.10 u. te Calais aan. De buitenlandsche regeeringsvertegen- woordigers en leden der Fransche regee ring werden aan het station door den onderprefect van Boulogne en den burge meester van Calais ontvangen. Om 13.40 u. Is men met het ss. Cöte d'Azur naar Dover verder gereisd. Daar waren de Duitsche gezant en anderen ter begroeting aanwezig. Om 5.18 kwam het geheele gezelschap aan het Victoria-station te Londen aan. De Britsche premier Mac Donald en de minister van Buitenlandsche Zaken, Hen derson. waren ter begroeting aanwezig. Ook de te Londen aanwezige financieele experts waren aanwezig. MacDonald en Henderson begaven zich naar den voorsten wagon waaruit de Fransche ministers stapten. MacDonald wisselde daarbij eenige woorden met Brland. Henderson en MacDonald begaven zich vervolgens naar een anderen wagon waar uit de Italiaansche gedelegeerden stap ten. Toen zij nog met de Italianen in ge sprek waren, naderden dr. Bruening en dr. Curtius met den Duitschen ambas sadeur. De begroeting tusschen MacDonald en Bruening was zeer hartelijk. Later kwam Henderson in gesprek met Bruening dien hij onder den arm nam en naar een ge- reedstaanden auto begeleidde. Op het stationsplein had zich een groote menigte verzameld die de ministers luide toejuichte. De Fransche en Duitsche delegaties hebben tezamen haar intrek genomen in het Carlton-hotel. Dit maakt een goeden indruk. De Belgische premier Renkin was recht streeks uit Brussel reeds gearriveerd. Aan den ingang van het hotel had zich een groote menschenmenigte verzameld. Dr. Bruening en dr. Curtius hadden, vergezeld van von Bulow, met de deskun digen een korte bespreking waaraan ook enkele minuten door den Duitschen am bassadeur werd deelgenomen. Om zes uur twintig verlieten dc Duit- schers het hotel en reden naar het La gerhuis. In het parlementsgebouw hadden zich intusschen ook de ministers der andere ter conferentie vertegenwoordigde landen verzameld. Zij werden in de werkkamer van minis ter-president MacDonald door MacDonald, Henderson en Snowden verwelkomd. Een incidentje. Eenige Duitsche Nationaal Socialisten veroorzaakten een incident. Zij riepen plotseling: „Heil Hitier. Weg met Brue ning" en wel juist op het oogenblik dat de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans. in zijn auto voorbijreed. De eerste bijeenkomst. Om even over halfzeven begon de eerste bijeenkomst, die duurde tot 8 uur 10. Aan het einde der zitting werd het volgende communiqué uitgegeven. De eerste bijeenkomst van de minister conferentie is onder voorzitterschap van den eersten minister MacDonald geopend om 18 uur 30 in zijn ambtsvertrek in het Parlementsgebouw. De eerste minister leidde de conferentie in met een begroe ting van de gedelegeerden en legde ver volgens een vrij lange verklaring af, waarin hij de voorgeschiedenis en de oor zaken van de crisis uiteenzette, op den tegenwoordlgen toestand inging en een nadere omschrijving gaf van de taak der conferentie. Mac Donald begon met er op te wijzen, dat het huidige oogenblik een keerpunt ten goede of ten kwade in de geschiedenis kan beteekenen. Wanneer een oplossing niet wordt gevonden, kan niemand de politieke en financieele gevaren voor spellen. Ofschoon Duitschland zijn belas tingen heeft verhoogd en zijn bevolking ook verder offers opgelegd heeft, is toch een moratorium noodzakelijk geworden. Hierdoor zijn de buitenlandsche geld schieters gealarmeerd geworden, hetgeen geleid heeft tot 't terugtrekken van groote bedragen uit Duitschland. De conferentie, aldus ging Mac Donald voort, moet niet alleen de maatregelen overwegen die noodzakelijk zijn om de Hoover-plannen van kracht tc doen wor den, doch hierbij moet komen de bespre king van den dringenden noodtoestand die sindsdien in Duitschland is ontstaan. Anders kan de stroom niet worden ge stuit, die het politieke, sociale en finan cieele leven van Centraal Europa bedreigt. De toestand van Duitschland toont met betrekking tot de begrooting, de handels balans, de economische en industrieele organisatie geen radicale fouten. Het is dus de taak van de conferentie het ver trouwen van de buitenlandsche crediet- gevers in Duitschland weer te herstellen. Dit probleem heeft een politleken en een financleelen kant. Maar de conferentie moet zich op de laatste concentreeren. Het is van belang te erkennen, dat eenerzijds belemmeringen van de openbare meening bestaan en aan den anderen kant, dat niemand mag wor den vernederd. Men moet dus een com promis vinden, dat voor alle parlementen aanvaardbaar is. De conferentie moet be zield zijn door een wil tot slagen. De finan cieele zijde van de crisis en de vraag wat gedaan kan worden, moet voor de ban kiers gelaten worden. Naar het schijnt bestaan er twee mogelijkheden. De eene weg is middelen te vinden voor nieuwe leeningen en credieten aan Duitschland. Dit Is in Parijs overwogen. Doch er be staan nog eenige moeilijkheden, die over wonnen moeten worden voor het tot een leening komen kan. De andere weg zou zijn het probleem direct aan te grijpen, hoe men door versterking van den bln- nenlandschen toestand de overige wereld een verzekering kan geven van stabiliteit, teneinde op deze wijze niet alleen het afvloeien van in Duitschland belegde ka pitalen tegen te gaan, doch zelfs een terugvloeien in de hand te werken. Er be staat geen twijfel dat de Duitsche huis houding krachtig is, verondersteld, dat zij over de noodige kapitalen beschikt. Om deze reden heeft president Hoover de opschorting van alle oorlogs- en her stelbetalingen voor een jaar voorgesteld, hetgeen reeds een zeer daadwerkelijke hulp beteekent. Het kan zijn, dat dit nog niet voldoende is, doch dit kan eerst later beoordeeld worden. Ten slotte recommendeerde Macdonald de grootst mogelijke bespoediging van de conferentie. Iedere dag vergroot de geva ren van een volledige instorting, die zich aan iedere controle onttrekken zou. In aansluiting hierop bracht Laval rap port uit aan de aanwezigen over de te Parijs gevoerde onderhandelingen. Hij kenschetste den geest, waarin deze be sprekingen tusschen de Fransche en Duit sche ministers gevoerd waren en zette verder den toestand in Frankrijk uiteen in verband met de te houden besprekin gen. Laval gaf nogmaals uiting aan zijn hoop op een loyale samenwerking tus schen Duitschland en Frankr.jk tot her stel van het vertrouwen en het credlet in de wereld. Dr. Brüning bevestigde dat een geest van samenwerking nagestreefd werd, en gaf aan de hand van statistieken een overzicht van den financieelen toestand in Duitschland en een uiteenzetting van de maatregelen, die genomen zijn om de moeilijkheden meester te worden. HIJ legde den nadruk op de dringende noodzakelijkheid van een hulpactie ten einde de bestaande moeilijkheden uit den weg te kunnen ruimen. De instelling van een werkcommissle werd uitgesteld tot de volgende bijeen komst op hedenmorgen tien uur in het Engelsche departement van Buitenland sche Zaken. Na afloop der conferentie noodigde Mac Donald de Duitsche ministers aan een niet-officieel diner jn het Lagerhuis. Ook Snowden nam daaraan deel. Amerikaansche voorstellen te wachten. President Hoover heeft opnieuw langdu rige besprekingen gehad met Castle en Mills, waarbij de gezant Dawes en de vroegere partner van het bankhuis Mor gan, senator Morrow, aanwezig waren. Morrow zal verscheidene dagen in het Witte Huis blijven wonen, om den Presi dent bij de besprekingen in Londen van raad te dienen. Naar men weet, kan in de Ver. Staten de regeering zonder formeele machtiging van het Congres geen internationale lee ning inwilligen, noch een particuliere lee ning garandeeren. Verder is officieel be toogd, dat een verbinding van politieke eischen van Frankrijk met een financieele hulp aan Duitschland niet beantwoordt aan de inzichten omtrent de bestrijding van den Duitschen nood; in het bijzonder verwerpt men nog steeds streng de ge dachte, om het status quo van Versailles zelfs indirect te garandeeren. Daar Hoover zijn voornaamste mede werkers als officieele gedelegeerden naar Londen gezonden heeft, zou een resultaat dezer conferentie altijd worden beschouwd als wegdragende de goedkeuring van Ame rika en juist daarom moet de schijn ver meden worden, als zou de regeering der V. S. bereid zijn den status quo in Europa te garandeeren. Het verluidt veeleer, dat Amerika een ander hulpplan zal voorstel len, dat zich van alle complicaties ver houdt. Het. verluidt, dat Engeland en Amerika in tegenstelling tot Frankrijk de voor keur geven aan een systeem van bevroren credieten die automatisch voor een duur van 2 a 3 jaar worden verlengd, boven een leening op langen termijn. Dit plan komt overeen met het plan van Montague. Deze credieten zouden volgen den diplo- matieken medewerker van de „Daily Te legraph" door de andere centrale banken aan de Duitsche Rijksbank moeten wor den verstrekt. De benoodigde bedragen zouden echter belangrijk meer kunnen zijn dan de sommen, waarover de centrale banken met uitzondering van de Federale Reservebanken der Ver. Staten beschik ken. Hierdoor zou een regeerlngsgarantie noodig worden. Ook Duitschland zou van meening zijn dat dergelijke credieten de voorkeur verdienen boven een leening op langen termijn, zoodat Frankrijk in dit opzicht alleen staat. Hieruit vloeien ech ter de volgende 3 vragen voort: I. Zullen de Franschen aan een derge lijk voorstel dezelfde voorwaarden ver binden als aan een leening? II Zullen de Franschen in dit geval ter conferentie weigeren een bespreking aan de orde te stellen, van wat er zal gebeu ren wanneer na 't einde van 't Hoovers- jaar. Duitschland een tweede moratorium jaar zou noodig hebben. III. Zullen in het geval, dat Frankrijk ook bil credieten op korten termijn zijn eisehen van oolitieke garantie handhaaft, Amerika en Engeland bereid zijn. ook zon der de medewerking van Frankrijk. Duitschland te steunen? RECLAME. BEGRAFENISSEN Tei. aor AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE" 4762 (Van een onzer medewerkers). De nadeelen van het bestaande alcoholregiem - Wetsovertreding schering en inslag - Private clubs als verzamelplaatsen voor de onderwereld - Naar 'n nieuwe wet, die ook niet volmaakt is. Brussel, Juli 1931. Het alcoholprobleem is in België op nieuw aan de orde. In 1919, toen de socia listen in de regeering zetelden met de twee andere partijen, heeft het parlement een wet goedgekeurd, welke doör Vander- velde was voorgesteld, en die, voor de eerste maal, het alcoholregiem in België op beperkende wijze regelde. De voor naamste bepalmgen hiervan waren, dat geen alcoholische dranken meer mochten geschonken worden in café's, maar alleen mochten verkocht worden bij hoeveel heden van twee liter, in winkels, waar niet werd gedronken. Deze wet is, na een tien tal jaren zoo weinig doelmatig gebleken om het drankmisbruik in algemeenen zin tegen te gaan, dat, in 1929, de Kamer de noodzakelijkheid inzag om een herziening te bewerken. Commissies werden ingesteld en sedert dien zijn de voorbereidende werkzaamheden zoover gevorderd, dat het parlement weldra zal beginnen met de bespreking van een nieuwe wet. Het is wel merkwaardig dit alcoholvraagstuk en de wijze, waarop men het in België ter hand heeft genomen. Wat men in de eerste plaats wil bereiken is natuurlijk de volks vergiftiging door alcoholisme tekeer te gaan. Hierbij zijn evenwel zooveel geves tigde belangen betrokken, dat, hier te lande zoowel als elders, de toepassing niet van een leien dakje loopt, te meer daar zoowel de persoonlijke vrijheid en andere moreele waarden in het gedrang komen. Waarover men het hier algemeen eens is, is wel dat de bestaande wetgeving niet deugt. Zij heeft, en dit is wel een groote waarde, de wagen aan het rollen gebracht en het principe van de drankbeperking door de openbare meening doen aanvaar den. Maar haar practische bepalingen zijn te gemakkelijk te ontduiken. Dit is zoo waar, dat in de meeste plaatsen de wet vrijwel als niet meer bestaande wordt be schouwd en openlijk alcohol wordt ge dronken en verkocht. Aan de kust b.v. is het volstrekt niet moeilijk aan 'n borreltje te geraken. Er Is een toestand ontstaan van bestendige wetsovertreding. Er is bijna niemand die, wanneer hij een fijn likeurtje wil hebben, dit met twee liter tegelijk koopt. Hij kan dit in eiken winkel bekomen per halven liter. Bovendien gaan deze overtredingen gepaard met allerlei andere misbruiken, waarvan de voor naamste de private clubs zijn. Deze zijn als paddestoelen uit den grond gerezen. De wet gaf namelijk toelating, mits zekere voorwaarden, dat in private clubs likeuren mochten worden verkocht in het klein. Deze clubs mogen slechts toegankelijk zijn voor leden, die in strenge voorwaarden werden aanvaard. Doch de ondernemers van de private clubs verleenden toegang aan iedereen, na allerlei schijnformalitei- ten. Zoo waren de peters van de leden steeds dezelfde personen. Van het oogen blik dat iemand zich aanmeldde ontving hü een kaart en was hij lid. Dergelijke clubs hebben van „privaat" nog slechts den naam en hebben duizenden leden. Hierbij komt dan nog. dat zij bij voorkeur worden bezocht door een verdacht gezel schap. zoodat er een voortdurende be smetting is. terwijl deze clubs ook meestal speelholen zijn, waar veel gespuis, dat van immoraliteit en misdadigheid leeft, bijeen kemt. Vrijwel geen enkel sensationeel ge val heeft zich voorgedaan in de laatste jaren of het bleek, dat een private club een van de aanknoopingspunten was. Het alcoholverbod en de hoogere opc- ningstaxes hebben er toe geleid, dat het aantal café's flink is afgenomen. Was dit in 1912 niet minder dan 219.405, thans is het nog slechts 101.616 voor gansch het rijk. De winkels waar likeuren worden verkocht zijn echter in verhouding ge stegen. In 1927 waren er 18.074. In 1930 bedroeg hun aantal 24.280. Het aantal han delaren, makelaars en fabrikanten stijgt in dezelfde verhouding, terwijl anderzijds de voortbrenging van hier en het verbruik niet verminderd is. In 1930 werd 't hoogste cijfer bereikt sedert den oorlog: 16.880.095 hectoliter! Dit werd slechts overtroffen in de laatste drie jaren voor den oorlog. Bo vendien wordt ér ook veel meer bier inge voerd: 227.637 hectoliter. Ten slotte geeft men officieel toe, dat er tallooze geheime stokerijen zijn en dat er naast de café's en de private clubs, die de wet overtreden, ook heel wat overtredingen gebeuren in sigarenwinkels, bij haarkappers, in groen- tenwinkels en in particuliere huizen. Dit laatste schijnt op het oogenblik de voor naamste plaag te zijn geworden, welke het moeilijkste te bestrijden valt. De wet heeft dus haar doel gemist. Het drankmisbruik heeft alleen andere vormen aangenomen en nu moet hiertegen weer worden inge gaan Het werk moet van vorenaan her vat. Maar hoe? Dat is de veel-omstreden vraag en zooals de oplossing, welke de regeering aan de Kamer voorstelt, zich voordoet, schijnt mij nog niet nay een regiem te gaan, dat. zonder Belgie naar Amerikaansch voorbeeld volledig droog te leggen, het land van de steeds meer invre tende alcoholplaag zal verlossen. De hoofd- afdeeling van de Kamer heeft reeds het regeeringsontwerp onderzocht en de rap porteur, de heer Rubbens. heeft in zijn verslag aan de Kamer zelf verklaard, dat hij niet met zekerheid kan getuigen, dat het nagestreefde doel zal worden bereikt. Het nieuwe ontwerp verstaat slechts onder geestrijke dranken deze, welke een werkelijk alcoholgehalte hebben van meer dan 18 graden, met uitzondering van de wijnen, die 20 graden mogen hebben. Dit is gebeurd met het oog op bepaalde han delsovereenkomsten. Het is echter een nieuwigheid, die den verkoop zal mogelijk maken van verdunde alcoholdranken als cognac-soda, whiskey-soda enz. De private kringen blijven uitzondering maken op de wet. maar zij krijgen een speciaal statuut en in stede van de minimumhoeveelheid te beperken op 2 liter wordt zij verlaagd tot 1 liter, bij aankoop in een winkel. Ten minste zoo stelt de genoemde Kamerafdee- ling voor als wijziging aan het regeerings ontwerp. dat een minimumverkoop van anderhalven liter bepaalt. Totdusver was het aan caféhouders verboden likeuren in huis te hebben. Zij, die bij den likeurhan- del betrokken zijn, dus de herbergiers zelf. hebben hiertegen door straatbetoogingen en proclamaties zooveel kabaal gemaakt, bewerende dat zij slachtoffers zijn van uitzonderingsmaatregelen, die hun vrij heid meer dan deze van andere burgers beperken, dat er een strooming was ont staan om de caféhouders het recht toe te kennen in hun woonvertrekken wél alcohol te bezitten. Dit zou echter gansch de wet in gevaar hebben gebracht, want dan zou elke herbergier wel gelegenheid hebben gevonden, om, al was het zijn slaapkamer, in een lokaal om alcohol te drinken te veranderen. De regeering heeft dit voor stel dan ook niet overgenomen, alhoewel het wel typisch blijft, dat een commissie, die opdracht had voorstellen te doen om het drankmisbruik te bestrijden, tot een dergelijke opvatting komen kon. Aldus de nieuwe reglementeering, die wordt voorgesteld. Zij wordt aangevuld door strafbepalingen, welke niet onbelang rijk zijn. Bij overtreding wordt n.l. bene vens gevangenisstraf en boete ook een veroordeeling voorzien, die het lokaal zelf treft, door de sluiting te gelasten, dit evenwel slechts bij herhaling, daar bij een eerste overtreding de veroordeeling voorwaardelijk kan zijn. Een eigenaar krijgt dan het recht een huurder op te zeggen wegens misbruik van genot. Dit is een verstrenging van de bestaande rege ling, welke evenwel door de nu niet mogelijke voorwaardelijke veroordeeling wordt vernietigd. Strenger ls ook de nieuwe bepaling, dat het ministerie van financiën geen recht meer hebben zal om bij een overtreding de zaak blauw-blauw te laten, door een transactie. Vruchteloos zoekt men hierin iets, dat aan de beperking bij het gebruik van likeuren een scherperen vorm geeft, integendeel. Sommige huidige wets overtredingen worden feitelijk wettelijk gemaakt. De uitlating van den rapporteur is dus wel gerechtvaardigd. In de kringen waar men het ernstig meent met de drankbestrijding en waar men de noodza kelijkheid er van inziet, zooals in de Ko ninklijke Academie van Geneeskunde, die een waren alarmkreet heeft laten hooren, zal men alleen betreuren, dat de rappor teur in zijn beoordeeling niet strenger is geweest. Men heeft onbetwistbaar meer toegegeven aan de actie van de belang- benden, die tegen elke beperking zijn, dan aan het gezond verstand. Hierbij mag men niet uit het oog verliezen, dat drankmis bruik onder het volk een ernstige plaag is, inzooverre wij dit kunnen beoordeelen, veel erger dan in Nederland. Het eenige doelmatige, dat gedaan wordt ls de ver laging van de openingstaxe met de helft voor de café's, die slechts bieren verkoo- pen van ten hoogste drie graden alcohol gehalte. Hiermee gaat een verhooging ge paard van de taxe op de andere café's. Bovendien wordt de beteugeling van de overtredingen toevertrouwd aan de recherche, inplaats van aan de agenten van den fiscus. Er moet nu nog een openbaar debat plaats hebben in de Kamer. Hiervan moet men niet veel verwachten. De meerderheid zal den moed niet hebben om b.v. den minimum-aankcop te verhoogen op prohi bitieve wijze en het verkoopsverbod radi caal uit te breiden tot de private clubs. Klabund. De roman van een Tsaar en een Demon. Vertaald door Casper de Jong. (Em. Querido. Amsterdam, 1931). De voor een paar jaren gestorven jonge Duitscher Alfred Henschke, die schreef on der het pseudoniem Klabund, is nog geen veertig jaren oud geworden, maar liet in de moderne Duitsche literatuur een oeuvre na van respectabelen omvang en van zeer groote verscheidenheid: gedich ten, romans, novellen, vertellingen, too- neelspelen, essays, vertalingen uit het Chineesch, Japansch, Perzisch en zelf een beroemd geworden „Llteraturgeschichte" Overziet men thans deze geheele levens arbeid en wil men de plaats er van bepa len in het geestelijk leven van onze jaren, dan blijkt al spoedig (wanneer men ten minste een tooneelspel als het ook op ons Nederlandsch tooneel gespeelde „Kreide- kreis" uitzondert) dat het epische werk van het meest-typeerend karakter en tevens van de grootste waarde is. Ik zeg „episch" en bedoel daarmede natuurlijk zijne romans en novellen, in tegenstelling met zijn poëzie, drama's en essays; - maar als kenschetsing voor de innerlijke geaard heid zou wellicht het woord „episch" niet geheel bruikbaar kunnen zijn. Het zegt te veel en te weinig. Want Klabund, zoo als men weet, was een der meest-bewuste scheppers van expressionitlsch proza, en het Duitsche expressionisme, dat nu eigen lijk reeds weer tot het verleden behoort, maakte in de eerste na-oorlogsche jaren front naar twee zijden: naar het realisme en naar de romantiek; het versmaadde de plastische krachten van het eerste evenzeer als de epische tendenzen van het tweede. Dadelijk bij Kasimir Edschmid en René Schickele vertoonde het een duide lijk, lyrisch, karakter, dat zelfs dikwijls in extase en hymne verviel, en dat later, vooral bij Leonard Frank, een grof-dra- matischen inslag kreeg. Geboren uit den geestelijken nood der tijden leefde het ex pressionisme kort en hevig door zijn alles beheerschende begeerte naar vernieuwing, naar het vormen van een nieuwe, betere levenseonceptie en het scheppen van een geheel eigen uitingswijze daarvoor. Het heeft (althans in de prozakunst) eigenlijk maar zeer kort geduurd en thans is het reeds grootendeels geschiedenis geworden: Leonard Frank en Arnold Ulitz vinden maar weinige lezers meer en de namen van den geweldigen Otto Wirz en van den soli- dairiteitsprofeet Albert Steffen zijn het jongste geslacht welhaast geheel onbekend alleen in Alfred Döblin. wiens „Berlin Alexanderplatz" ook ten onzent indruk maakte, beleeft het Duitsche proza-ex- pressionisme een laten en schoonen na bloei. De rest is historie. De zoogenaamde „nieuwe zakelijkheid" heeft ook op het terrein der literatuur de beste elementen uit het expressionisme tot zich getrokken (levensverheftiging, activiteit, vereenvou diging der vormen en nieuwe groepeerina der verschijnselen) en opent nu op rusti ger, minder geforceerde wijze de mogelijk heid voor een herbloei aller kunsten Klabund stond nog geheel in het expres sionisme, zeide ik, en in verband met het geen ik daarbij opmerkte, zal men wellicht vragen of dan ook Klabund's arbeid reeds „historisch" geworden is. Dat hangt na tuurlijk geheel af van de plaats welke men zelf in het geestesleven van dezen tijd in neemt. Er zullen wel velen onder ons schuilen, die zwaar over kunst en lite ratuur redeneeren en die toch nog lang en. lang niet aan Klabund toezijn en vcor wie in zijn werk dus nog een stuk van de toekomst ligt. Ons land kwam steeds inzake literaire kunst een kwart-eeuw ach ter het buitenland aangesukkeld, en het doet dit thans nog. Daarom kan Klabund ten onzent gemakkelijk voor een zeer mo dern nieuwlichter doorgaan; bij de voor 3—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7