AGENDA. SCHEEPSVERBINDINGEN. BINNENLAND. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Jeruel, Groenesteeg 16: Bijeenkomst. 8 u. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt) Samenkomst 8 uur. Woensdag. Ned. Leger des Heils (Levendaal)Sa menkomst 8 uur. Donderdag. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt) Samenkomst 8 uur. Dagelijks. .Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „De strijd om diamant A." Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinéc. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8u. „Het gele masker". 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. ,,'t Cafétje". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Schelstraat 2. Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 10—3 u. in Maart. April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 105 uur, in October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f. 0.25, overige dagen 1.0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April1 Oct. van 105 uur. 1 Oct.1 Dec. van 104 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum, Garenmarkt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.3012, 1.305, Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 2—6 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 9—6 uur. I October—31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (Stationsweg): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 u.; 's Zon dags 14 uur. De avond-., nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Juli a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523. SLUITING WINKELWEEK „VOORUIT HOOGEWOERD!" Tot blijvende actie besloten. Gisteravond heeft onder groote belang stelling der deelnemende winkeliers en hun familieleden de verloting plaats ge had der Winkelweek „Vooruit Hooge woerd, die tot zulk een groot en onom- stootelijk succes geworden is. De zaal van't Dansinstituut Van Wijk was goed gevuld, toen ten overstaan van pers en politie tot de officieele trekking werd overgegaan, na dat door den actieven voorzitter der Win kelweek-actie. den heer Trossel. eenige inleidende woorden van welkom waren gesproken. Onder groote spanning werden de diverse afkondigingen gevolgd en algemeen kon men getuige zijn van de serieuze afwik keling van zaken Het resultaat der bon nenverkoop was uiterst gunstig: op een aantal van 16.000 bonnen vielen onge veer 140 aanlokkelijke prijzen, w.o. zeer waardevolle, o.a. een theemeubel, een hanglamp.viool etc., zoodat de winnaars zeker groote voldoening zullen koesteren over den afloop dezer verloting. Na de publicatie, die geruimer. tijd in beslag nam, nam voorzitter Trossel we derom het woord en besprak de moeilijk heden, die aan het organiseeren van een actie als deze verbonden waren. Ondanks beperkte financieele hulpmiddelen, en de vaak ongunstige regendagen, is men er toch in geslaagd de winkelweek „Vooruit Hoogewoerd" tot een groot succes te maken. Daarvoor bracht spr. zijn dank allereerst aan de deelnémende winkeliers, voor hun spontanen financieelen en mo- reelen steun, voor de aantrekkelijke en koopkrachtige étalages en de prachtige cadeaux ten behoeve der verloting. Daarop noemde spr. de medewerking der plaatselijke autoriteiten, van de Di rectie der N.Z.HT.M. en de plaatselijke pers. Eveneens werd den heeren Schink, De Jong. Verhoeven en Cuperus dank ge bracht, alsmede den Zusters van het Ge sticht „De Voorzienigheid", die geen moeite hebben gespaard tot voorbereiding van den optocht etc. Tenslotte werd onder luid applaus het werk gememoreerd van den heer Damave. die een uiterst groot aandeel had in de werkzaamheden der Commissie, alsmede in 't. organiseeren van den kinderoptocht. Hierop besprak de heer Trossel de nood zakelijkheid van 'n blijvende Hoogewoerd- sctie, in verband met het Levendaalvraag- stuk, het groote verkeer, de smalle trot toirs: toestanden, die om een goede oplos sing dringend vragen. De eensgezindheid, welke er gedurende de Winkelweek heerschte, dient ook in de toekomst te worden voortgezet; door eendrachtig samenwerken zal men de belangen naar- voren moeten brengen. Spr. stelde daarom voor, dat de winkeliers zich blijvend zou den vereenigen ln 't belang hunner zaken en daartoe een vereeniging zouden stich ten onder het motto „Vooruit Hooge woerd", Na eenige bespreking werd daartoe al gemeen besloten; 43 personen gaven zich als lid op. Nog langen tijd bleef men daarna, onder de tonen van voortreffelijk versterkte gra- mofoonmuziek, te zamen en men releveer den het schitterend welslagen der Winkel week, die in deze zware tijden zulke ver heugende resultaten had opgeleverd. Wij wenschen den winkeliers, alsmede dengenen, die hun schouders zetten onder de actie „Vooruit Hoogewoerd" geluk met het vele, dat zij in zulk een korten tijd wisten te bereiken! o JAARVERSLAG CONSULTATIEBUREAU VOOR MOEILIJKE KINDEREN. Verschenen is het eerste jaarverslag 19301931 van het Comité tot Instand houding van een consultatiebureau voor moeilijke kinderen alhier, waarin de op richtingsgeschiedenis wordt nagegaan. In het eerste jaar is reeds gebleken, dat bet Bureau zeer nuttig werk verricht. In de maand Mei moest dr. Querido wegens zijn benoeming tot geneesheer te Amster dam, zijn ontslag nemen. Het comité be toont zich zeer erkentelijk voor zijn initiatief en voor zijn onvermoeide zor gen in het belang van het kind. Dr. van Stipriaan Luiscius, 2e genees heer aan de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" te Oegst- geest. heeft zich bereid verklaard de plaats van dr. Querido in te nemen en het Comité heeft hem daartoe aangesteld in haar vergadering van 16 Mei 1.1. Op den duur zal het werk alleen met vrucht kunnen worden voortgezet, in dien de belanghebbende organisaties ook financieel het werk steunen. Onze voorzitter met dr. van Stipriaan Luiscius bezochten op 3 Juni 1.1. den wet houder. teneinde hem te stemmen voor onze subsidie-aanvrage aan de gemeente Leiden. De wethouder deelde hen mede, dat deze kans van slagen had. Indien men eerst een geldelijken basis legde, waaraan men trachten zal te voldoen. Mejuffrouw Kuipers, de sociale werk ster van het Bureau, die met veel toewij ding haar werk belangloos verrichtte, zal hiervoor een vergoeding dienen te worden uitbetaald Zij staat dr. van Stipriaan Luiscius op zijn bureau bij en bezoekt de kinderen thuis en houdt toezicht, dat de adviezen van het Bureau worden uitge voerd. Het Comité zal alleen dan haar doel kunnen bereiken, indien voldoende gelden kunnen worden verkregen. o Geslaagd is voor het examen En- gelsch (M.O. handels-terminologie en handelscorrespondentie) de heer N. H. Hagers, alhier. Voor het U.L.O.-examen te Den Haag slaagden: Jo Krol, Marle den Hollander, Bernardine van Deene, Gré Bayer, Marie Walter, Netty Strotmann, Anny Omtzigt. Thea Jongmans, en Truus Krol. allen leerlingen der Mariaschool, Haarlemmer straat. Onze stadgenoot, de heer R. Heering. leerling van den heer Leo Mens, heeft gisteren te Amsterdam, na afgelegd exa men, het diploma der Nederlandsche Organisten-Vereeniging verkregen. Geslaagd voor de 4e klas der Electr. school te Amsterdam, onze stadgenoot de heer A. C. J. Mulder, oud-leerling van de Ambachtsschool alhier. Op Donderdag 6 Aug. a.s. zal er een goedkoope trein 2e en 3e klasse loopen van Amsterdam, Haarlem en Leiden naar Parijs. Vertrek Donderdag 6 Aug. om 23.46 van Leiden, aankomst Parijs 8.45 (West. Eur Tijd) en terug Zondag 9 Aug. Vertrek Parijs 23.20 (W.E T.) aankomst Leiden 8.42 Maandag 10 Aug. Woensdag 29 dezer loopt er een goed koope trein naar Den Helder. Men zie de advertentie. Ter zake van oplichting is alhier aan gehouden J. H B„ gedomicilieerd te Haar lem, die bleek in het politieblad nog ne gen maal voor dergelijke feiten, over het geheele land gepleegd, gesignaleerd te staan. Gisteravond is op den Lagen Morsch- weg de motorrijder G. H„ wonende te Den Haag, in de sloot gereden. Ook zijn in de zijspan gezeten vrouw, alsmede een duo- rijder kwamen ln het water terecht. Zij bekwamen evenmin als G. H. letsel. Per trein hebben ze hun reis naar Den Haag voortgezet. Morgenavond geven het Zusterkoor en Muziekgezelschap Orpheus" onder leiding van den heer J. Vink een concert in den tuin van „Rhijngeest" voor de patiënten. Op de gisteren gehouden keuring van nieuwe planten van de Algemeene Veree niging voor Bloembollencultuur in het Krelagehuis te Haarlem, werd aan Dian- thus caryophyllus Roem van Zuidwijk, in gezonden door de Vaste Plantenkweekerij K. J. van Veen alhier, een Getuigschrift Eerste Klasse toegekend. De navolgende passagiersschepen zijn Woensdag 22 Juli in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations recht streeks te bereiken. Medegedeeld door de N. T. M. „Radio Holland" N.V. Alphacca, Junccao radio Aludra, Las Palmas radio Chr. Huygens. Scheven, radio Gelria, idem Indrapoera, idem Insulinde, idem J. P. Coen, Idem Johan de Witt, idem Johan van 01- denb., Batavia radio Klipfontein, P. Sudan radio M. v. St. Aldegonde, Sche- veningen radio Nickerie, Rugby radio Orania, Scheven, radio Oranje Nassau, Ouessant radio Patria, Scheven, radio P. C. Hooft, idem Poelau Tello, P. Sudan radio Poelau Bras, Alexandria radio Rotterdam, Scheven, radio Si- idem Statendam, idem Venezuela, idem Zeelandia, idem. Bij verzending van een radio-telegram via Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 cent per woord. DUITSCHE LOGEERGASTEN IN NEDERLAND. Faciliteiten der hotelhouders. In verband met de berichten in de pers over de noodverordening in Duitschland, volgens welke de overschrijding der Duit- sche grens voor Dultschers slechts moge lijk zou zijn tegen betaling van 100 Mark per persoon, is in het Palace Hotel te Scheveningen. op uitnoodiging van het dagelijksch bestuur van „-Horecaf" een vergadering: gehouden van de directies van verschillende voorname hotels in den lande, op welke vergadering ook de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de com missie voor de Noordzeebadplaatsen ver tegenwoordigd waren. Op deze vergadering kwam duidelijk tot uitdrukking, dat dit jaar reeds een aanmerkelijke verminde ring van Duitsche logeergasten te consta- teeren viel, maar dat daarnaast aan de noodverordening ernstige gevolgen voor het Nederlandsche hotelbedrijf te duchten zijn, welke gevolgen gedeeltelijk zelfs reeds zijn ingetreden. De Nederlandsche hotelhouders betreu ren dezen gang van zaken uitermate, doch zien in dat in aanmerking geno men de buitengewoon ernstige toestan den in Duitschland zij zich zullen heb ben neer te leggen bij Het feit, dat zij de zoo welkome Duitsche gasten dit jaar in hun hotels slechts in geringe getale zullen mogen begroeten. Eenparig hebben zij be sloten Duitsche logeergasten voor zoover zij aanwezig zijn of alsnog mochten kun nen komen, alle mogelijke faciliteiten te verleenen, ook met betrekking tot het aannemen van Duitsch geld. De Nederlandsche hotels zullen alle moeilijkheden ten spijt zoodanige schik kingen weten te treffen, dat betalingen in Marken tegen den normalen koers door hen kon worden geaccepteerd. ONZE STEENKOLENINVOER IN FRANKRIJK. De cisch van een invoervergunning een week opgeschort. De Fransche administratie heeft be paald. dat de eisch van een invoervergun ning voor vreemde steenkolen, die oor spronkelijk vandaag ln werking zou treden voor steenkolen die per spoor worden In gevoerd. voorloopig nog gedurende een week wordt opgeschort. De invoering van den maatregel valt dan samen met dien voor de te water aangevoerde steenkolen, op 27 Juli vastgesteld. Het Is trouwens niet onmogelijk, dat de termijn van Invoering nog wat verder verschoven wordt. De douane-kantoren aan de grens heb ben de noodige instructies ontvangen. (Hbld.t o MINISTER RUYS BEZOEKT WERKVERSCHAFFINGEN. In het Westen van Noord-Brabant. De minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, heeft gisteren eenige groote werkverschaffingen in het westen van Noord-Brabant bezocht. Het eerste be zoek gold de bezichtiging van de ver breeding van de Boomvaart, gelegen in het waterschap Cruyslandspolders onder de gemeente Steenbergen. De minister, in wiens gezelschap was de heer Meyer de Vries, Inspecteur voor de werkverschaf fing in alg. dienst werd hier rondgeleid door den heer ir. van Loon, voorzitter van het waterschap. De verbetering van deze vaart beoogt de ontwatering van meer dan 2000 H A. land. Liet het zich aanvan kelijk aanzien, dat het mogelijk zou zijn dit werk over drie werkverschaffingspe rioden te verdeelen, de groote werkloos heid in dit gebied heeft het noodlg ge maakt, geregeld door te werken, zoodat in den loop van de maand Augustus het i werk voltooid zal zijn. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de gemeente Roosendaal, waar, voor gelicht door het gemeentebestuur, de ver- beteringswerken aan de Molenbeek in oogenschouw werden genomen. Ook hier beoogt de verbetering een snellere ont watering van aangrenzende landen. On geveer 150 werkloozen zijn hier nog aan den arbeid. De beide genoemde werken staan onder leiding van de Ned. Heide- Maatschappij. o WEG ROTTERDAM—DEN HAAG. Het gedeelte van den weg Rotterdam Den Haag van de Blijdorpsche brug tot aan de Schie te Overschie zal morgen in gebruik worden gesteld voor het verkeer in de richting van Rotterdam naar den Haag. Het verkeer in tegenovergestelde richting blijft den ouden weg volgen Voor dit doel is een voorloopige brug over de Schie te Overschie gebouwd, zoo dat thans het verkeer door de nauwe Dorpsstraat te Overschie en den boch- tigen Rotterdamschen Rijweg, nu het zich in één richting beweegt veel minder gevaarlijk wordt. In Overschie is de route van Rotter dam komend dan langs Parallelstraat, Schielaan en zoo aansluitend op den Delftweg. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar De Tijd verneemt, zal de aftre dende gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, jhr. mr. A. C. de Graeff. zich in Nederland metterwoon gaan ves tigen in huize Op 't Zand aan den Tette- rodeweg te Overveen. gemeente Bloemen- daal. o UIT NED. OOST-INDIE. ONTSLAG BIJ DE „BATAAFSCHE". MEDAN, 20 Juli (Aneta). De Bataafsche Petroleum-Mij. te Pangkalan Brandan ontsloeg 12 employé's wegens rationalisa tie van het bedrijf, terwijl voor het ont slag van 20 anderen wordt gevreesd. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. De^Conf eren tie van Londen is begonnen! Heden zal echter eerst een aanvang wor den gemaakt met de daadwerkelijke be sprekingen. We zullen dus moeten afwach ten. Dat er groote verschillen van mee ning bestaan, het is bekend. De vraag is maar: zal men tot elkaar kunnen komen? Hopen wij het beste! Gisterenmiddag 4 uur werd voor het Permanente Hof van Internationale Jus titie te Den Haag de behandeling van de zaak der Duitsch-Oostenrijksche Tolunie voortgezet. De president gaf dadelijk na de opening het woord aan den agent der Duitsche regeering. prof. dr. V. Bruns. Spr. verwees naar het memorandum door de Duitsche regeering overgelegd. Komende tot de kwestie zelve zette deze allereerst de beteekenis uiteen der ver plichting van Oostenrijk om geen afbreuk te doen aan haar onafhankelijkheid, vol gens de bepalingen van art. 88 van het verdrag van St. Germain en het protocol van Genève van October 1922. Uitvoerig ging pleiter vervolgens in op het onderscheid, dat in de interpretatie van „onafhankelijkheid" door verschil lende landen gemaakt is. Hij wees er op. dat wanneer de stelling der Tsjecho- Slowaaksche regeering juist was, de onder teekenaren van het protocol overeengeko men zouden zijn alleen de politieke on afhankelijkheid te eerbiedigen en niet de economische. Pleiter ontkende dat het protocol van Genève een uitbreiding van het woord onafhankelijkheid, volgens art. 88 van het verdrag van St. Germain bevat. Niet de beweerde bedoelingen van de onderteekenaars, maar de tekst van het verdrag is daarbij beslissend. De auteurs van het protocol hebben trouwens den zelfden term van onafhankelijkheid ge bruikt, die in het verdrag van St. Ger main voorkomt en een vaststaande tech nische beteekenis heeft. Ware de Fransche opvatting juist, vol gens welke Oostenrijk uit hoofde van de verdragsbepalingen zonder toestemming van den Volkenbond nimmer een Tolunie zou mogen vormen, dan zou het verdrag van St. Germain niet de onafhankelijk heid van Oostenrijk hebben geprocla meerd maar de meest volmaakte onaf hankelijkheid van dat land hebben ge schapen. Pleiter verzocht hier zijn rede te mogen afbreken om haar heden voort te zetten. De zitting werd daarop verdaagd tot hedenochtend half elf. o DUITSCHLAND. De reisbclasting. De nieuw ingevoerde reisbelasting ver wekt zeer veel verzet en men is thans bezig na te gaan of deze belasting niet ge wijzigd dient te worden, daar inderdaad veel willekeur in de jongste noodverorde ning is ingeslopen. o FRANKRIJK. Peret voor het Staatsgerechtshof. Voor het Fransche Staatsgerechtshof dat door den Senaat gevormd wordt, is gisteren net hoogverraadproces begonnen tegen den voormallgen Franschen minis ter van Justitie Raoul Péret, onder-staats secretarissen Vidal en Favre, benevens den voormaligen Franschen gezant te Rome, Besnard. Na voorlezing van het resultaat van het onderzoek las het O. M. de aanklacht voor, die ten slotte hierop neerkomt, dat de voormalige minister van Justitie zich schuldig gemaakt heeft aan misdaad en vergrijp. De overige drie beklaagden wor den van medeplichtigheid beschuldigd. Men verwacht Donderdag a.s. de plei dooien en de uitspraak. De beklaagden verklaarden onschuldig te zijn. ENGELAND. De politiek in Palestina. In het Lagerhuis heeft de onderstaats secretaris van Koloniën gezegd, dat er een boodschap is gericht tot den hoogen com missaris inzake de eerste stappen om de regeeringspolitiek ten uitvoer te brengen inzake de agrarische ontwikkeling en de vestiging op het land in Palestina. Deze boodschap zegt, dat hij de herziene voor stellen goedgekeurd heeft, na de commen taren der Jewish Agency en der Arabische executieve overwogen te hebben. Deze behelzende benoeming van een directeur voor de ontwikkeling, die aan den hooge commissaris ondergeschikt zal zijn, maar onafhankelijk" van de bestaande regeerings- departementen in Palestina, ofschoon in samenwerking met hen handelend. De Jewish Agency en de Arabische Executieve zullen uitgenoodigd worden ieder een lid te benoemen o mden directeur bij te staart als adviseur. De directeur zal een register aanleggen van de Arabieren, die van het land verdreven zijn, doordat de gronden in Joodsche handen gekomen zijn cn die geen andere gronden verkregen hebben, of een andere passende betrekking. Er zal ook een plan worden voorbereid om de ver plaatste Arabische gezinnen weer op het land onder te brengen. De directeur zal de methodes nagaan, die gevolgd moeten worden om binnen de grenzen der beschikbare fondsen uitvoering te geven aan de land politiek. De regeering zal den hooge-commissaris toestaan voor dit doel 50.000 pd. st. uit te geven. Hij moet zijn verslag indienen vóór 31 Dec. 1931. De hooge-commissaris zal het rapport overwegen en, alvorens zijn advies aan de Britsche regeering uit te brengen, de Ara bische executieve en de Joodsche Agency om hun opmerkingen verzoeken. Deze zullen door de Britsche regeering worden over wogen. o ZWEDEN. Een Söderblom-fonds. Te Stockholm is een oproep gepubliceerd, waarin de geheele bevolking van Zweden verzocht wordt om deel te nemen aan de vorming van een fonds, dat den naam van den overleden aartsbisschop SOderblom dragen zal. Het fonds zal dienen ter verwerkelijking van de groote gedachte van Söderblom: oekumenisch werk, toenadering der volken, vrede, de eenheid der Kerken enz De oproep is door den Kroonprins en 30 bekende personen onderteekend. ZWITSERLAND. Dc zóne-kwestie niet opgelost! Het politieke departement te Bern deelt mee. dat de besprekingen, welke de bonds raad met de regeeringsraden van Genève. Woodt en Wallis en de vertegenwoordigers van de belanghebbende Zwitsersche orga nisaties gevoerd heeft over de laatste voor stellen van Frankrijk inzake de regeling van de zóne-kwestie, haar overtuigd heb ben. dat de Fransche voorstellen voor Zwitserland niet tot een te aanvaarden overeenkomst kunnen leiden. De Fransche voorstellen steunen op het prijsgeven van den kant van Zwitserland van het recht op een vrije zóne en op de instelling van een orde. die niet waarborgt, dat Genève niet ingesloten wordt. In verband met het afloopen op 31 dezer van den termijn, die bet Haagsche gerechtshof gesteld heeft, heeft de bondsraad de Fransche regeering dan ook laten weten, dat hij tot zijn spijt genoodzaakt is. het gerechtshof te ver zoeken, alsnog een beslissing te nemen. o SPANJE. Staat van beleg en algemeene staking te Sevilla. De Spaansche regeering heeft 'n decreet uitgevaardigd waarbij bepaald wordt, dat de belasting op grondbezit en voor indus trieën met 10 pCt. verhoogd wordt ter leniging van den nood der landarbeiders in Andalusië. Gisteren is te Sevilla en in de geheele provincie de algemeene staking afgekon digd. Er hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen de stakende syndicalisten en de guardia civil. De minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft over de hoofd stad en de provincie den staat van beleg afgekondigd. n POLEN. Een rogge-overeenkomst met de sovjets? Naar verluidt zou de Poolsche regeering pogingen in het werk stellen om met Sovjet-Rusland een rogge-overeenkomst tot stand te brengen, teneinde het gevaar van dumping met Russisch graan in Polen uit te schakelen. De met de Poolsche regeering in nauwe relatie staande „Kurjer Czerwany" tracht, waarschijnlijk van hooger hand beïnvloed, aan te too- rien van hoe groot belang een dergelijke overeenkomst juist voor Sovjet-Rusland zou zijn. door er op te wijzen, dat de Rus sen tengevolge van hun bij de door de Polen bedongen prijzen, belachelijk lij kende prijspolitiek alleen in het afge- loopen jaar voor een bedrag van 5 mil- lioen Hollandsche guldens hebben ver loren. Volgens het blad zou een rogge- overeenkomst met Polen Sovjet-Rusland slechts financieel voordeel kunnen brengen. o CHINA. De moderne oorlog! In Kiangsi hebben de regeeringstroepen de door de rooden bezette stad Ninhtu veroverd." Er is van de stad echter niets meer over, daar gebruik is gemaakt van alle moderne oorlogsmiddelen! Te Peking en Tientsin is de staat van beleg afgekondigd, daar men vreest voor een nieuwen opstand. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Amerikaansche voorstellen. LONDEN, 21 Juli. (Ned. Tel. Ag.). Naar uit Washington wordt gemeld, beschouwt men daar de Amerikaansche pogingen de Duitsche crisis op te heffen, als concrete voorstellen. Hoover heeft gisteren deze voorstellen, na verscheidene dagen onderhandelen, goed gekeurd. NEW-YORK. 21 Juli. (V.D.). De voor stellen, die Stimson in opdracht van Pre sident Hoover aan de thans te Londen bijeen zijnde conferentie der zeven mo gendheden zal voorleggen, worden nog streng geheim gehouden. Men rekent echter op een spoedige publicatie van het plan, waarbij Stimson gelegenheid zal krijgen de Londensche conferentie op de hoogte te stellen van de bedoelingen te Washington. De „Tribune" schijnt het dichtst bij de grondgedachte, die aan het nieuwe plan van Hoover ten grondslag ligt, te komen. Het blad meent te weten, dat aan het Amerikaansche memorandum construc tieve voorstellen ten grondslag liggen voor de stabilisatie van de Duitsche financiën en waardoor tevens een beroep wordt gedaan op de internationale bank wereld. Tegelijkertijd worden de grenzen van de Amerikaansche medewerking duidelijk afgebakend Misschien zal Hoover, wat echter nog geenszins vaststaat, de Ameri kaansche bereidheid om mede te helpen afhankelijk stellen van de bijlegging der Duitsch-Fransche meeningsverschillen. Een leening op langen termijn acht het blad, onmogelijk. Financieele hulp kan slechts verleend worden in den vorm van credieten op korten termijn, want Duitschland dient de wereld eerst te be wijzen, dat het zijn financieelen toestand vast in de hand heeft, en dat leeningen op langen termijn geen risico meer bieden. De „Herald Tribune" merkt op, dat een verstandige politieke overeenstemming tusschen Duitschland en Frankrijk, naar de meening van hooggeplaatste personen uit Washingtonsche regeeringskringen een goede grondslag zou vormen voor parti culiere financieel actie. De Amerikaan sche regeering is geenszins geneigd Frank rijk te sterken in de oorspronkelijk door dit land aangekondigde politieke elschen. doch met Frankrijk is de Amerikaansche regeering het eens, dat Duitschland onder de huidige omstandigheden geen groote sommen voor verdere bewapening be hoort uit te geven. In tegenstelling tot deze opvattingen vermoedt de „New-York Times", dat de voorstellen van Hoover ten slotte toch zullen neerkomen op het verstrekken van een leening op langen termijn met uit schakeling van elke regeeringsgarantie. waaraan Washington in geen geval zal meedoen. De onderstaats-secretaris Mills, die gis teravond een aantal journalisten te woord 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2