AGENDA. BURG. STAND VAN LEIDEN BINNENLAND. BUITENLAND., TELEGRAMMEN. Dinsdag. Alg. vergadering van Aandeelhouders der N.V. A.T.H.I.B.U.. ten kantore der N.V., Joh. de Wittstraat 48, 2 uur. Jeruel, Groenesteeg 16- Bijeenkomst. 8 u. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt) Samenkomst 8 uur. Amsterdam, Hotel „Neut" iKalverstr.) Aandeelhoudersvergadering N.V. Matudah. Woensdag. Ned. Leger des Hells (Levendaal)Sa menkomst 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „De strijd om diamant A." Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en lamllie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Varlëté-voorstelllngen Dagelijks te 8 u. Het gele masker". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Varlëté-voorstelllngen. Dagelijks te 8 u. ,,'t Cafétje". 's Woensdags en 's Zaterdags lamlliema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-., nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Juli a s. waargenomen door apotheek C. B Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523. GEBOREN: Jannetje, dr. v. J. Ligtvoet en van M. J. Onderwater Wouterus Wilhelm Johan nes zn v. F. G. W. Voorham en van M. K. J. Haasnoot Anna Maria, dr v. K. van Stralen en v. A. M. Klinkhamer Sander zn v. B. Broers en v. G. Slegtenhorst. ONDERTROUWD. G. N. Geuk» jm. 25 j. en M H. v. Eek jd. 22 j. J. Verllnd jm. 29 j. en P. Crispijn jd. 26 j. A. Filippo jm. 25 j. en M. Oudshoorn jd. 24 j J M v. d. Heiden wedr 55 j. en J. M. de Goede wede 42 j. A. Blom jm. 43 j. en X. F. Bauch jd. 38 j. C. J. v. d. Eshof jm. 32 j. en M. H. Singe- ling jd. 19 J. J. de Vink jm. 25 j. en N. Fuchs jd. 21 j. C. C. v. Ingen jm. 23 j. en M. Kool jd. 20 j. OVERLEDEN A. Crama m. 57 j. A. M. Droes-Calen wede 76 j. HET LANDBOUWCONFLICT IN DRENTE. Staking gedeeltelijk voorkomen. Men meldt aan de N. R. Ct.: Zaterdagmiddag heeft ten gemeente- huize te Assen een conferentie plaats ge had tusschen den rijksbemiddelaar den heer J. B. Westerdijk en de vertegenwoor digers der werkgevers en werknemers ln het landbouwbedrijf in Oostelijk Drente en de z g. Monden, het gebied van Stads kanaal tot Nieuw Weerdinge. De rijksbe middelaar stelde ln deze conferentie voor de loonen voor accoordwerk, dat ongeveer 80 pet. van den geheelen landbouwarbeid omvat, met 10 pet. te verlagen en de uur- loonen voor mannen op het oude peil te handhaven. Dit voorstel is door de arbei dersvertegenwoordigers geamendeerd in dien zin, dat ook het uurloon voor vrou wen en jeugdige personen ongewijzigd zou blijven. De werkgeversvertegenwoordigers uit de Monden hebben dit bemiddelings voorstel onmiddellijk afgewezen. De overi gen verklaarden zich bereid het aan hun organisaties over te brengen, zonder het nochtans te willen verdedigen. Voor het gebied der Monden zal, als gevolg van deze conferentie, de aangekondigde sta king heden ingaan Voor het overige is het stakingsbesluit opgeschort tot vol gende week Donderdag. Het resultaat der besprekingen in de werkgeversvereenigin- gen moet uiterlijk Woensdagmiddag as. aan den rijksbemiddelaar zijn medege deeld. Verwacht wordt, dat voor het ge bied der landbouwvereenigingen Buinen, Roswinkel, Emmercompascuum. Oranje dorp. Nieuw Amsterdam en Nieuweroord, het conflict zal worden bijgelegd en de staking dus niet zal doorgaan. LUCHTHAVEN TWENTE. Vrijdag landde het eerste vliegtuig van de K. L. M. op de nieuwe luchthaven Twente. Met de gemeentebesturen der ge meenten Enschede, Hengelo, Lonneker en Oldenzaal is daarop een rondvlucht boven hun gemeentegebied gemaakt. De bodem gesteldheid van de luchthaven, welke te gelijkertijd beproefd werd, bleek in uitne- menden staat te verkeeren, ofschoon de grasmat thans nog ontzien dient te wor den. De K L M organiseert van 29 Aug. tot en met 6 September haar eerste rond vluchten boven Twente, waarvoor het nieuwe vliegterrein als uitgangspunt zal dienen. EX-KEIZERIN ZITA TE OOSTERHOUT. Ex-keizerin Zita van Oostenrijk heeft zoo meldt het Dagbl v. N. Bruit Steenockerzeel bij Brussel incognito eên bezoek van eenige uren gebracht aan de abdij Notre Dame der Zusters Benedicti nessen te Oosterhout De ex-keizerin bevond zich in gezelschap van haar grootmoeder, de aartshertogin Marie Thérèse dezer dochter, aartsher togin Maria Annunziata en van haar moeder de hertogin van Parma. Ook het oudste dochtertje der keizerin, aartsher togin Adelaide, was bij het gezelschap. VOORZITTER CARNEGIESTICHTÏNG. Bij K B is mr. P. W. A. Cort van der Linden, Minister van Staat, lid van den Raad van State, wederom benoemd voor den tijd van twee jaren tot bestuurder, tevens voorzitter der Carnegie-stichting. R. K. OFFICIEREN-VEREENIGING. Algemeene vergadering te Den Haag. Zaterdag heeft de Algemeene R.K Offi cierenvereenlglng een algemeene leden vergadering gehouden in „Huize Voorhout" te Den Haag. Eerst vergaderden afzonderlijk en gelijk tijdig de afdeelingen A en B In afdeeling A werd het aftredende be stuurslid de le luitenant-adjudant N. J. L. Kortekaas als zoodanig herkozen In de afdeeling B werden de aftredende voorzitter, de reserve-kapitein van Spe ciale diensten bij den Generalen Staf, dr. J. J. de Bakker en het aftredend bestuurs lid de reserve-majoor der infanterie J. P. Boots, herkozen. Na deze afdeelingsvergaderingen weru onder voorzitterschap van den majoor van den Generalen Staf H. F. M. baron van Voorst tot Voorst de algemeene ver gadering gehouden. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De contributie voor het volgend jaai werd bepaald op hetzelfde bedrag als het loopende jaar, waarbij werd aangenomen het voorstel van het Hoofdbestuur, dat ge- pensionneerde beroepsofficieren, die re serve-officier zijn, als reserve-officier be- "talen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd 's Hertogenbosch aan gewezen. Hierna was aan de orde de wijziging der statuten. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de wijze van stemming bij de vervulling van vacatures ln het hoofdbe stuur, waarbij het voor en tegen van het individueel en van het organisch (via de plaatselijke afdeelingen) uitbrengen van stemmen van alle kanten werd beke ken. Met 170 tegen 8 stemmen werd be sloten per lid en niet per afdeeling te stemmen. Omtrent de wijze van stemmen werden de voorstellen van de afdeelingen Venlo en Bergen op Zoom verworpen en aan genomen het voorstel Nijmegen om te stemmen op de algemeene vergadering, terwijl afwezigen hun stem bij volmacht kunnen uitbrengen Een voorstel Nijmegen, om gelegenheid te geven ook over zaken bij volmacht te stemmen, werd verworpen. De wijzigingen der statuten werden ove rigens overeenkomstig de voorstellen van het Hoofdbestuur goedgekeurd. Ook werden de door het Hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen in het Huishou delijk Reglement aangenomen. De vergadering machtigde het Hoofd bestuur om de Koninklijke en Bisschoppe lijke goedkeuring op de statuten aan te vragen en daarbij eventueel noodig geble ken wijzigingen aan te brengen. Op voorstel van de heeren Schilleman cn Klerk werd besloten een rekest tot den minister van financiën ter ichten om vrij stelling van den grondslag paarden in de personeele belasting voor reserve-officie ren, die een eigen rijpaard hebben. Omtrent het voorstel Den Bosch, om de Regeering toelagen te verzoeken voor reserve-officieren boven 40 jaar. merkte de voorzitter op, dat in verband met den toestand van 's lands schatkist een der gelijk verzoek thans weinig kans van sla gen heeft. Het Hoofdbestuur is intusschen bereid ten deze diligent te blijven Msb. DE POSTVLUCHTEN. Het een-en-twintlgste reourvliegtuig, de P.H.-A.F.R. Is gisteravond te 8.22 uur vlot op Schiphol geland. De bemanning bestond uit de bestuurders Van Dijk en De Nes en den boordwerktuigkundige Dunk. Als passagier maakte de heer Ban ning van Batavia de reis naar Amsterdam mede. Het toestel was gistermorgen vroeg uit Athene vertrokken en te 10.30 uur te Boe dapest geland, vanwaar te 11 12 uur de reis werd voortgezet. Te Neurenberg werd te 15.45 uur, zooals gemeld, een tusschen- landing gemaakt, waarna het vliegtuig te 16.20 uur voor de laatste étappe op steeg. o NIEUWE POSTRIJTUIGEN BIJ DE SPOORWEGEN. Door de Ned. Posterijen zullen nieuwe post-treinrijtuigen in gebruik genomen worden. Deze nieuwe wagens zijn ruim 2 Meter langer dan de grootste van nu en zijn evenals de spoorwegrijtuigen van doorgaande treinen van harmonicaver bindingen voorzien, zoodat deze nieuwe postrijtuigen niet alleen achter de door- gangstreinen naar 't buitenland of in de electrische treinen in blnnenlandsch ver-- keer. maar ook tusschen de rijtuigen kunnen loopen De postrijtuigen zijn van een afgesloten doorgang voorzien, waardoor het trein personeel, maar ook wel de reizigers zich naar de andere rijtuigen kunnen begeven. EEN HONDERDJARIGE. Zaterdag vierde de oudste inwoonster van Breda, mej. de wed. Damen, haar honderdsten verjaardag. De vereeniging „Breda Vooruit" had ge meend. dat deze zeldzame feestdag niet ongemerkt mocht voorbijgaan. In samen werking met een speciaal daartoe opge richt comité uit de bewoners van de Toren straat is de jubilaresse op bijzondere wijze gehuldigd. Des morgens om 11.45 heeft de honderdjarige in een landauer met vier paarden bespannen, vergezeld van 3 zonen, een rondrit door de stad gemaakt. Om 1 uur heeft het gemeentebestuur hen ten stadhuize ontvangen, waarna er een algemeene receptie was. Tijdens deze re ceptie en ook des avonds heeft een muziek corps een concert gegeven op een daar voor speciaal ingerichte kiosk. o VERSPREIDE BERICHTEN. Aanstaanden Woensdag zullen een aantal Amerikaansche vrouwen, leden van de „Vereeniging van vrouwen in beroep en bedrijf werkzaam" een bezoek bren gen aan ons land. Op dien dag zal te Am sterdam in Krasnapolsky een diner wor den gegeven, waaraan tevens meerdere Nederlandsche vrouwen zullen aanzitten. UIT NED OOST-INDIE. GEEN SALARISVERLAGING TE SEMARANG. SEMARANG, 18 Juli. (Aneta). Het voor stel van B. en W. om althans in 1931 geen korting toe te passen op de salarissen van de gemeenteambtenaren werd met de stem van een inlandsch lid tegen, door de ge meenteraad aangenomen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Matig optimisme gerechtvaardigd. In het Derde Blad zal men een uitvoe rig overzicht kunnen vinden over het verloop der besprekingen te Parijs en het geen daarvan te Londen is te verwachten. Bij nuchtere beschouwing moet men wel tot de conclusie komen, dat te Parijs nog geen tastbaar resultaat is verkregen. Dit mocht trouwens ook niet worden verwacht na hetgeen wij Zaterdag reeds schreven, dat de Duitschers te Londen ongebonden wenschten te verschijnen, opdat daar iedere mogelijkheid zou open staan De ontmoeting te Parijs tusschen Franschen en Duitschers heeft een hartelijk karak ter gedragen en dat zegt reeds veel. Er is de kiem gelegd voor een beter begrijpen over en weer. Vandaar ook de Duitsche uitnoodiging aan de Franschen naar Ber lijn te komen. Overigens schijnen de Franschen een eerste overwinning te hebben behaald bij de algemeene besprekingen, door daar te doen besluiten, dat te Londen alleen zal worden gesproken over de hulp aan Duitschland, zulks met uitschakeling van al het andere. De vraag is echter, of men zich daaraan zal kunnen houden, gelet op de nauwe samenhang tusschen politiek en economie, speciaal gelet op de wenschen van Frankrijk zelf! De totaal-indruk n'en deplaise een in de Fransche en Engelsche pers nog altijd voortdurende uitwisseling van scherpe verklaringen en hatelijkheden over en weer is gelukkig, dat men te Londen bijeen kan komen in een stemming, die niet van te voren is bedorven, zoodat er inderdaad uitzicht bestaat, dat in de Londensche hoofdstad spijkers met kop pen kunnen worden geslagen, in staat Duitschland, dat zich zelf zoo goed moge lijk tracht te redden,' de behulpzame hand te bieden. Moge in het welzijn van heel Europa de uitslag beantwoorden aan het gematigd optimisme, datzich bezig is baan te breken. o DUITSCHLAND. Nieuwe noodverordeningen. De regeering heeft wederom eenige noodverordeningen uitgevaardigd. In de eerste plaats tegen kapitaalvlucht. Bepaald wordt, dat zij, die in het bezit zijn van buitenlandsche betalingsmidde len. hiervan kennis moeten geven aan de Rijksbank en ze desgewenscht aan haar moeten verkoopen tegen de officieele no teering. Vrijgesteld hiervan is hij, die kan aantoonen deze betalingsmiddelen voor economisch noodzakelijke doeleinden te behoeven. Op niet nakomen der desbetref fende bepalingen is straf gesteld. Deze be staat uit vrijheidsstraffen of geldboeten. Verder bevat de noodverordening uit voerige bepalingen omtrent de aangifte voor de belastingen, op niet nakomen waarvan eveneens straffen gesteld zijn. Wie voor den 31en Juli a.s. aan de in dit hoofdstuk genoemde bepalingen voldoet wordt vrijgesteld van de plicht tot beta ling der navorderingen, die op den tijd na 31 Jan. j.l. vallen. Ten slotte wordt nog bepaald, dat degene, die kennis draagt van voornemens tot ontduiking dezer bepalingen door derden, verplicht is hiervan mededeeling te doen aan de overheid. Verder is een noodverordening inzake het vrijer maken van het betalingsverkeer gepubliceerd. Over den inhoud het vol gende: De noodverordening regelt het beta lingsverkeer voor den tijd, van 20 tot juu lOL^estaan zijn uitoetalingen door banken tot 5 van het tegoed, hoogstens echter 100 Mark Van een spaartegoed kan tot 20 Mark betaald worden. Eventueel kan bewijs geëischt worden van de nood zakelijkheid van de opvraging. Onbeperkte uitbetaling kan geschieden voor loonen, belastingen, sociale verzekeringen en vrachten voor aangekomen goederen. Uitbetalingen van na 15 Juli ontstane saldi zijn niet aan beperkingen onder hevig. Verder wordt in de noodverorde ning geregeld het giroverkeer, problemen der wisselprotesten en het chèqueverkeer, Rijkspost, Rijksbank en gouddiscontobank zijnaan geen beperkingen in het betalings- en giroverkeer onderworpen. Verder is er een reisbelasting ingevoerd: 1. Voor elke reis van een Duitsch onder daan, die in het binnenland zijn domicilie of gewone verblijfplaats heeft, naar het buitenland, wordt een belasting van 100 R.M. geheven De belasting moet vóór den aanvang van de reis bij de bevoegde pas autoriteit gestort worden, waarvan in den pas aanteekening gemaakt wordt De be lasting wordt in de landskas gestort. De voorschriften van alinea 1 zijn niet toepasselijk op het kleine grensverkeer. 2. Een Duitsch onderdaan, die zonder de aanteekening (art, 1) 't Rijksgebied ver laat wordt gestraft met een boete van 1000 Mk. of gevangenisstraf. 3. De rijksregeering is gemachtigd, be palingen over de uitvoering der noodveror dening uit te vaardigen.. Hierbij kan zij de heffing van de in art. 1 voorgeschreven belasting aan andere dan de bevoegde pasautoriteiten opdragen en in dat geval toeslagen op de voorgeschreven belasting tot een bedrag van 100 Mk. voorschrijven. 4. Deze verordening treedt in werking met ingang van 22 Juli 1931. Zij wordt op 1 October 1931 buiten werking gesteld. De Rijksregeering is bevoegd de verordening op een vroeger tijdstip buiten werking te stellen. Naar officieel wordt medegedeeld, heb ben de Duitsche credietinstellingen be sloten zich tot een gemeenschap aan te sluiten, teneinde gemeenschappelijk in de toekomst moeilijkheden gelijk deze zich in de afgeloopen dagen hebben voorgedaan, te voorkomen, resp. op te heffen. Er is thans een bevel van aanhouding uitgevaardigd tegen de gebroeders Karl en Heinz Lahusen, de directeuren van de Norddeutsche Wolle. daar de verdenking bestaat, dat zij de vlucht willen nemen Zij zijn reeds in hechtenis genomen. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in de boeken van de onderneming is geknoeid en talrijke gefin geerde posten daarin voorkomen. oZoals bekend, heeft de deconfiture van de Norddeutsche Wolle de staking van be talingen bij de Danatbank veroorzaakt. De Schroeder Bank te Bremen heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij mede deelt, dat zij door de ernstige economische crisis gedwongen is haar loketten te sluiten. BELGIE. De 100-jarige bestaansfeesten ingeluid. Ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag van den aankomst van Leopold den Eersten heeft de koninklijke familie vergezeld van de ministers gisteren te Furnes een gedenkplaat onthuld. Vervolgens onthulden zij te Ostende een monument voor Leopold den Tweeden. Overal werden de koninklijke personen luide toegejuicht. Men zal het 100-jarig bestaan in België zoo trachten te vieren, dat ons land daaraan niet de minste aanstoot kan nemen. o ZWEDEN. De begrafenis van aartsbisschop Söderblom. Te Upsala heeft Zaterdag de ter-aarde- bestelling plaats gehad van aartsbisschop Nathan Söderblom. Het stoffelijk over schot, dat gebalsemd was, werd bijgezet in de domkerk, in de onmiddellijke nabij heid van het graf van Laurentius Petri, een van de grondleggers van de Luther- sche kerk in Zweden. De koning en alle leden van het ko ninklijk huis waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Op verzoek van den overledene droeg de plechtigheid een zeer eenvoudig karakter. Voor het vertrek naar de kerk legde de koning een prachtigen krans op de kist. DE BESPREKINGEN TE PARIJS EN LONDEN. Duitsche meening. PARIJS, 20 Juli (V.D.) Omtrent het ver loop en de resultaten van de te Parijs gevoerde besprekingen tusschen de Duit sche en Fransche ministers kan op grond van mededeelingen van vooraanstaande Duitsche zijde nog nader worden mede gedeeld dat de besprekingen den be- staanden indruk hebben vergroot, dat momenteel nog geen concrete resultaten kunnen worden bereikt. Minister Flandin leidde de onderhande lingen over den financieelen steun aan Duitschland in. Hierbij werd het volgende plan ontwikkeld: In de landen, die voor crediethulp in aanmerking komen. Engeland. Frankrijk, Amerika, Nederland en Zwitserland, wor den de verkoopconsortiums gevormd. Hierbij deed zich tegelijkertijd de vraag voor of deze maatregel voldoende zou zijn en of niet voor de vergrooting van de in Duitschland noodige circulatiemid delen nieuwe geldmiddelen in het Duit sche rijk moeten worden ingevoerd. Een verder voornaam punt van bespreking maakten de maatregelen uit, die in Duitschland na opheffing van den mo menteel bestaanden toestand moeten worden genomen en voorts welke finan- cieele en politieke garanties er zullen moeten komen, wanneer een leening wordt verstrekt Deze laatste vraag zal echter pas te Londen volledig worden be handeld. Resumeerend is men van Duit sche zijde van meening, dat alle ter sprake gekomen kwesties nog op een op lossing wachten en te Londen opnieuw in een nieuwe situatie aan de orde zullen komen. Engelsclie mecning. LONDEN. 20 Juli (V.-D.) Aan de ka binetszitting, welke hedenmorgen alhier gehouden werd nam behalve Henderson ook de kanselier van de schatkist Snowden deel. die eveneens gisteravond naar Lon den was teruggekeerd. De minister van Binnenlandsche Zaken gaf zijn collega's een algemeen overzicht van de besprekin gen te Parijs. De „Times" weet te melden dat aile mi nisters bijzonder sterk onder den indruk waren van het representatief karakter dat de Fransche delegatie naar Londen draagt. De eerste zitting .van de Londen sche minister-conferentie die hedenavond te 6 uur wordt geopend zal slechts een financieel karakter dragen en zich v.n. bezighouden met de voorbereidingen voor de komende zittingen, waaraan, volgens de „Times" ook de finantieele deskundigen zullen deelnemen. Er is nog geen officieel program voor de conferentie vastgesteld maar uit de officieele mededeelingen die te Parijs zijn gedaan is duidelijk gebleken, dat men zich zal bezighouden met den finantieelen toestand van Duitschland en met de stappen die genomen moeten wor den om Duitschland verlichting te bren gen. Men leidt hieruit af dat de kwestie der ontwapening, het stopzetten van de pantserkruisers, de Oostenrijksch-Duitsche Tolunie enz.,niet aan de orde zullen komen De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meent te weten dat op de conferentie de volgende punten ter sprake zullen komen: lo. het Hoover- moratorium moet in overeenstemming worden gebracht met het Youngplan: 2o. het verstrekken van crediet op langen ter mijn en in aansluiting hierop het ver strekken van een leening; 3o. het be palen van een finantieele en economische garantie, die men van Duitschland ver langt als veiligstelling voor deze credieten en leeningen; 4o. De credieten, die den kleinen Staten moeten worden verstrekt om hen uit de huidige moeilijkheden te helpen. LONDEN, 20 Juli. (V.D.) De „Daily Ht, raid" meldt uit Parijs, dat men het p]a, heeft geopperd, tot het ontwerpen van eej 5-j aren-plan voor de bevrijding va! Europa waarbij niet alleen Duitschlani doch ook de andere Staten de belofte zou I den hebben af te leggen, dat zij geduren de deze periode niets zullen ondernemer waardoor de vrede van Europa zou kunnei worden verstoord. Voor zoover dit betrek, king zou hebben op Duitschland zou d; o.a. inhouden verlangzaming van he bouwtempo der beide eerste pantserkrui. sers en het niet toestaan van verdere ere- dieten voor den nieuwen aanbouw tq minste tot het einde der ontwapening'! conferentie. Een leening zou gepaard gaat met bepaalde bepalingen, die ook reeds bi de Youngleeningen waren vastgesteld q die Duitschland zonder schade zou kun. nen aanvaarden. De „Daily Express" meldt dat de Fran schen het denkbeeld om de opbrengst de: Duitsche tarieven als ondergrond te ge! bruiken nog steeds niet hebberr opgegevet In Fransche kringen is men nog steedi verre van verheugd over de houding va« Engelschen en Amerikanen. Roerende woorden PARIJS, 19 Juli. (Havas). Het laatst onderhoud tusschen Bruening en Lava stelde de eerste in staat eenige roerenet woorden uit te spreken. Het is betreurenswaardig, zeide Brut. ning, dat wij niet op hetzelfde oogenblii hetzelfde woord kunnen uitspreken. Indien Duitschland niet onmiddellijl hulp wordt geboden, zullen de Duitsciu ministers zonder haat Parijs verlaten daar zij de moeilijkheden van beide regee ringen begrijpen. Wel echter zullen zij dan gaan met ver driet, hetgeen ook hun Fransche collega) zullen voelen, dat zij niet meer hebber kunnen bereiken. Zij gaan echter met de overtuiging, de spanning tusschen beide landen te hebben verminderd. PARIJS. 20 Juli (V. D.). De Rijkskanse lier dr. Brüning, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken dr. Curtius, staats secretaris Ven Bulow en de andere leden van de Duitsche delegatie zijn hedenmor gen te 10 uur met de Noord-expres uit Pa rijs naar Londen vertrokken, waar zij van middag tegen 4 uren zullen arriveeren Met denzelfden trein vertrok ook de Fran sche delegatie, bestaande uit de minister: Laval, Briand. Flandin en Piétri en uil Berthelot Poncet. Verder reisden nog mee de Italiaansche en Belgische ministers van Buitenlandsche zaken, Grandi en Hy- mans, alsmede de Britsche ambassadeur te Parijs. Lord Tyrrell De ministers en overige leden der dele gatie namen plaats in een salonrijtuig, zoodat de Duitsche ministers, gedurende de reis naar Londen nog verder gelegen heid zullen hebben hun persoonlijke be sprekingen met de andere ministers voort te zetten. Kort voor het vertrek zag men Brüning voor een der ramen van he! salonrijtuig reeds in levendig gesprek met Laval, terwijl dr. Curtius zich met Grandi en Lord Turrell onderhield. Op het station was een talrijk publiet en natuurlijk in de eerste plaats een groa aantal journalisten, persfotografen er. filmoperateurs. Het vertrek geschiedde in volkomen I orde; incidenten deden zich niet voor. i Hier en daar hoorde men roepen „Vivel Laval" en „Vive la paix". Toen Laval en Brüning op verzoek dei persfotografen voor het venster versche nen. ontstond er onder het publiek luid applaus en werd er geroepen: „Vive le president, vive le chancelier." Een oorlogzuchtige redevoering. PARIJS. 20 Juli. (V.D.). Terwijl in Parijs al het mogelijke werd gedaan om de sfeer tusschen Duitschland en Frank rijk zooveel mogelijk te zuiveren, heeft de Fransche minister van oorlog, Maginot. te Mor^tmédy een rede gehouden, die er niet toe bijdraagt de betrekkingen tusschen beide landen te verbeteren. O.a. ver klaarde Maginot, dat Frankrijk voor een beslissend tijdvak stond. Frankrijk zou niet mogen capituleeren voor een volk, dat altijd de noodige credieten had gevon den om zijn oorlogzuchtige lusten te be vredigen. Frankrijk diende zijn goud en goed te verdedigen en de vrede elschte een voortdurende inspanning. Twee voorwaar den waren noodig om den vrede tot wer kelijkheid te maken: De landen die den oorlog niet wilden moesten sterk blijven om den anderen landen die tot oorlog be reid zouden zijn, het zwijgen op te leggen. Frankrijk heeft zijn overwinning te duur betaald dan dat deze te makkelijk verloren zou mogen gaan. Nog steeds is Frankrijk winnaar, nog niet de overwonnene. Fransche persstemmen. PARIJS. 20 Juli. (V.D.) De Parijsche ochtendbladen zijn eenstemmig van mee ning, dat men met recht kan zeggen, dat de Parijsche besprekingen een mager re sultaat hebben gehad. Men rekent echter op een in alle opzichten bevredigend re sultaat van de thans volgende onderhan delingen te Londen. Sommige bladen mee- nen, dat de Rijkskanselier onder verwij zing naar de publieke opinie in Duitsch land een „politiek moratorium heeft afge wezen, aangezien daardoor de Rijksregee ring het recht zou worden ontnomen om toepassing te eischen van paragraaf 19 van het Volkenbondspact, welke paragraaf de mogelijkheid openstelt tot herziening der verdragen langs den weg van vreed zame onderhandelingen. De „Oeuvre" verklaart, dat de Parijsche onderhandelingen niet het resultaat heb ben gehad, dat men zich ervan beloofd had. Volgens dit blad zou Bruening heb ben aangedrongen op een crediet op kor ten termijn, dat zonder eenige garantie of controle verstrekt zou worden. Het „Journal" wijst op de openlijkheid, waarmee de Rijkskanselier de zaken be handeld heeft. Minister-president Laval zou gezegd hebben dat het thans in de eerste plaats er om gaat dat Duitschland afstand doet van de stemmingmakerij voor herziening der verdragen, zoowel wat be treft de militaire bepalingen van het Ver drag van Versailles als de vaststelling van de grenzen, speciaal de Poolsche Corridor. Om de stopzetting van den pantserkrui ser-bouw en om de kwestie van de Tol unie ging het niet in de eerste plaats. Ten slotte zou de Fransche minister-president zelf hebben ingezien, dat men dergelijke belangrijke politieke kwesties niet in eeni ge uren kan regelen. Derhalve zou Laval hebben besloten om zonder van tevoren bereikte principieele overeenstemming, met de Rijksministers deel te nemen aan de Londensche Conferentie. Tegenover dr. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2