DE CRISIS IN DUITSCHLAND Nog een reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is Flanellen Heeren pantalons ALLE STELEN WORDEN ZORGVULDIG VERWIJDERD! VIRGINIA AGENDA. W. F KORS Zn. BURG. STAND VAN LEIDEN YISSCHEFIJ-BERIOHTEN. BUITENLAND. RECLAME. 373 Houtachtige stelen in de tabak veroorzaken branden op de tong en prik keling van de keeldat is de reden waarom ze zorgvuldig uit de tabak voor Uw Chief Whip verwijderd worden, teneinde er zeker van te zijn, dat de zachte, onveranderlijke smaak en het prachtaroma van de zuivere Virginia-tabak behouden blijft! CHIEF WHIP ARDATH LONDON HEDEN: „Concordia" Liefdadigheidsuitvoering Kinderkoor „Ontwaakt". 8'/i uur nam. Zondag. Jeruel, Groenesteeg 18: Bijeenkomst te 10 en halfzeven uur. Leger des Hells (Hooigracht): Diensten 8, 10 en 8 uur. Ned. Leger des Hells (Lammermarkt) 1 Dienst 10 uur, 3'/: en 7'/i uur. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht): Diensten 10 en 7 uur. Ned. Leger des Hells (Levendaal) Dien sten 10 en 8 uur. Dinsdag. Alg. vergadering van Aandeelhouders der N.V. A.T.H.I.B.U., ten kantore der N.V., Joh. de Wittstraat 48, 2 uur. Jeruel, Groenesteeg 18: Bijeenkomst. 8 u. Ned. Leger des Hells (Lammermarkt) Samenkomst 8 uur. Amsterdam, Hotel „Neuf" (Kalverstr.) Aandeelhoudersvergadering N.V. Matudah. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. ..De strijd om diamant A." Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famllie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen Dagelijks te 8 u. „Het gele masker". 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-veorstellingen. Dagelijks te 8 u. ,,'t Cafétje". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst, v Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 4—5 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoo gewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren de Jager, Meyboom, Se- ret en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp. telef. 1916. De Oegstgeestsche apotheek, de Kem- penaerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht ge opend. RECLAME. EXTRA AANBIEDING Licht grijs. 380 le klas afwerking. - Prima kwaliteit. f. 4.25 HAARLEMMERSTRAAT 241/243. Filiaal HAARLEMMERSTRAAT No. 3. DE NIEUWE GEMEENTERAAD. Naar wij vernemen hebben alle, bij de jongste Gemeenteraadsverkiezing gekozen Raadsleden hun benoeming aangenomen. o Geslaagd is voor het M. U. L. O. exa men F. A. Schotema, alhier. Voor het examen Hoogduitsch is ge slaagd de heer W. J. de Tombe, alhier. Geslaagd is voor het examen Nuttige Handwerken mej. C. J. v d. Mey, alhier. Voor het examen in Duitsche han delscorrespondentie. afgenomen door „L. I. T. E. H.", slaagde de heer J. Lange- veld, alhier, en voor dat in Nederl. han delscorrespondentie vanwege de Fed. Mer- curius, de heer H. W. Pirang, eveneens al hier, beiden leerlingen der Pontschool, Steenschuur 14. Onze stadgenoot, de heer Han Zirkzee, leerling van het conservatorium te Amsterdam, slaagde voor het eind diploma piano (2e ged.). De heer A, Martijn slaagde te Den Haag voor het examen „Mercurius" Duitsche Hand. Corr. van de Federatie Mercurius in Nederland. Bestemd is voor uitzending naar Neu Indië de heer W. A Ginsel, alhier, als adm. ambt. bij het Blnn. Bestuur. De llrma Bonte, Breestraat alhier, exposeert de ets „Gravestein" van den heer H. van der Jagt te dezer plaatse, welke een bekroning ontving van „Ars Aemula Naturae". De ontvanger der Directe Belastingen Invoerrechten en Accijnzen te Leiden 2de kantoor houdt voor de behandeling van aanvragen voor kostelooze rijwiel- belastingmerken 1931/32 extra zittingen ten kantore Langebrug 20 op Woensdag 22 Juli, Woensdag 29 Juli en Maandag 3 Augustus van 6 tot 7 uur n.m. De gisteren in ons blad geannon ceerde boottocht per „Concordla"-boot naar Amsterdam en Schiphol vindt niet plaats op 29 Juli, doch op morgen 19 Juli. Op de veemarkt is gisteren een lam onbeheerd achtergebleven. Inlichtingen zijn te bekomen bij de politie. GEBOREN: Joanna Christina Maria, D. van G. J. Peek en C. J. van Breenen Hendrik, Z. van R. H. Schipper en A. Noordervliet Geertje, D. van H. Vijlbrief en T. Verbeek Aaltje, D. van A. Vreeken en J. Bik, De Duitsche ministers naar Parijs. Gisteravond zijn Brüning en Curtius naar Parijs vertrokken. Aan Duitsche zijde wordt er waarde aan gehecht het bezoek aan Parijs het karak ter te geven van een bespreking op de zelfde wijze als die indertijd op Chequers is gevoerd. De Rijksregeering wil derhalve geen formeele onderhandelingen van financieelen of politieken aard voeren. Om deze reden zullen staatssecretaris Scheffer van het Rijksministerie van Fi nanciën en geheimraad Vocke van de Rijksbank, den Rijkskanselier niet naar Parijs vergezellen, doch direct naar Lon den vertrekken. Voor het vertrek der Duitsche ministers hebben natuurlijk nog tal van besprekin gen te Berlijn plaats gevonden. Brüning gaf volgende verklaring uit: „Sedert de Rijksregeering de noodige maatregelen getroffen heeft om de geva ren het hoofd te bieden, die uit de zware schokken van het Duitsche geld en cre- dietstelsel dreigen, is mij nu de mogelijk heid gegeven den door mij in mijn laatste radiorede geuiten wensch van een per soonlijke gedachtenwissellng met de Fransche staatslieden te verwerkelijken. De min van Buitenl Zaken en ik gaan naar Parijs met den vasten wil in een openlijke wederzijdsche gedachtewisse ling te treden waarvan het resultaat, naar ik hoop, den weg voor een vertrouwelijke samenwerking zal openen. De a.s. ge dachtewisseling kan des te vruchtbaarder zijn, daar we tegelijkertijd gelegenheid zullen hebben ook met den Engeischen en Amerikaanschen minister van Buitenl. Za ken samen te komen. Van Parijs zullen we op uitnoodiging van de Engelsche Regeering naar Londen doorreizen om de begonnen gedachtewisseling daar voort te zetten Ik hoop dat deze persoonlijke aanraking tot opheldering van den toe stand zal bijdragen en een vruchtbaar bewijs van Internationale solidariteit zal geven De Duitsche gezant te Parijs von Hoesch reist hun tot het grensstation Yeumont tegemoet. De Duitsche ministers zullen te Parijs aankomen om 14.05. Volgens het gebruik bij het bezoek van regeeringshoofden zal Brüning aan den trein ontvangen worden door Laval, Briand en Poncet. 's Middags zal Brüning een persoonlijk bezoek bren gen aan Laval, Curtius aan Briand. Daar na zal een conferentie plaats hebben in het presidentschap van den ministerraad tusschen de Fransche en Duitsche minis ters. De algemeene conferenties, waarbij de Engelsche, Amerikaansche en Ita- liaansche ministers zullen aanwezig zijn, beginnen Zondagochtend. De bespreking, die Zaterdagmiddag om 4 uur begint, zal slechts 3 a 4 uur duren, omdat 's avonds een diner plaats heeft ter eere van den hertog van York. die de koloniale tentoonstelling komt bezoeken, een diner, waaraan de Fransche regeering uit hoffelijkheid tegenover Engeland, moet deelnemen. De Franschen hebben de Italiaanschen minister Grandi ook naar Parijs genoo- digd, waar gisteren Laval en Briand, Hen derson en Stimson opnieuw ontmoetten. De Fransche eischen. Officieel is van de Fransche eischen nog niets bekend Stimson heeft met Hoover en Castle getelefoneerd en heeft hen ingelicht om trent hetgeen in Europa gebeurt. Hij zette de Fransche houding uiteen en de poli tieke eischen aan Duitschland. Men laat nadrukkelijk verstaan dat, indien de tegenwoordige Fransche hou ding te Londen wordt volgehouden, zij door de Vereenigde Staten zal worden verworpen. Volgens niet-olficieele berichten, zou de Fransche houding, waaromtrent men in offlcleele kringen geen enkele bevestiging ontvangen heeft, op de drie volgende punten neerkomen: 1. Duitschland moet zijn militaire be grooting in den tegenwoordigen toestand handhaven gedurende tien jaar. 2. Behoud van den politieken status quo gedurende tien jaar. 3. Douane-garantie voor de leening van 500 millioen dollar aan Duitschland. Ook in Engeland heerscht onrust. Volgens een officieuze mededeeüng zou vooral de eisch inzake een controle der -o- douane, waardoor ook de Duitsch-Oosten- rijksche tolunie onmogelijk zou worden gemaakt, in den tegenwoordigen vorm voor de Engelsche regeering niet aan vaardbaar zijn. Van vele kanten werd heden beweerd, dat het eenvoudig onbegrijpelijk zou zijn, wanneer de Duitsche regeering bereid zou zijn op een dergelijke voorwaarde in te gaan. Men geeft algemeen uiting aan de verwachting, dat Duitschland zich te Parijs niet zal binden, zoodat het in ieder geval met ongebonden handen te Londen zal arriveeren Open brieven aan Briining. Namens de fractie van den Christelijken Soc Volksdienst en de conservatieve Volks partij hebben de afgevaardigden Simkffen doerfer en Graaf Westarp den Rijkskan selier voor zijn vertrek naar Parijs een schrijven gezonden, waarin zij er op wij zen dat zij ook in den vervolge bereid zullen zijn de politiek der regeering te steunen, wanneer de rijkskanselier te Parijs de deemoedigende en vernederende eischen, die te Parijs schijnen te zullen worden gesteld zal afwijzen en vooral zich niet voor de toekomst zai binden Wan neer het buitenland thans niet bereid is de onttrokken credieten terug te geven in den vorm van credieten op langen ter mijn, zal het Duitsche volk zijn levens houding op de veranderde kapitaalsbasis instellen en om der wille van de vrijheid in armoede verder werken en strijden. In de „Nationaalheberale Korrespon- denz" schrijft de partijleider van de Duit sche Volkspartij Dingeldey o.a„ dat niets moet worden aanvaard, wat tegen het eergevoel, tegen de nationale en economi sche levensvrijheid van het Duitsche volk is gericht. Mochten de in de Fransche pers vermelde voorwaarden Inderdaad de grondslag zijn voor de gedachtenwisselin- gen over een overeenstemming, dan kan slechts gezegd worden. Jat een Duitsche regeering. die daarop zou ingaan op het zelfde oogenblik de basis van haar be staan in het Duitsche voyk zou hebben verloren. Rust in Duitschland. In Duitschland blijft het gelukkig zeer rustig. Een noodverordening der rijksregeering, die gisteravond is verschenen zegt dat de verantwoordelijke uitgevers van alle dag bladen en tijdschriften zullen kunnen worden verplicht verklaringen van de re geringsautoriteiten op te nemen. Natuurlijk gaat de rechtsche pers hevig te keer, spreekt van muilbanden etc. Aan het „Hbld." wordt gemeld, dat de groote Duitsche banken het voornemen koesteren Maandag a.s. in het giro-ver- keer de vrije beschikking over de helft van het tegoed, ten hoogste echter 50 000 M„ te herstellen. Teneinde te verhinderen dat daardoor verschuivingen van het te goed ten koste van enkele banken zouden ontstaan, voeren ongeveer 20 groote ban ken, volgens de „Frkf. Ztg." onderhande lingen, die een gemeenschappelijke aan sprakelijkheid beoogen. Zij zouden zich wederzijdsch- verplichten het saldo tegoed niet op te vragen, maar te laten staan. De Landesbank der Rheinprovinz de grootste Duitsche landelijke bank en giro centrale. was in moeilijkheden gekomen, doordat zij de door de gemeenten opge zegde credieten op korten termijn niet terug kon krijgen en tegelijkertijd groote sommen door haar eliënteele werden op gevraagd. De stad Dusseldorf heeft nu besloten aan steun der bank mede te werken door haar zes mill. M. aan effecten ter leen te geven. Ook andere Duitsche steden in het Rijnland zullen de bank steunen Het schijnt, dat een nieuw fonds van 30 a 40.000 000 M. bijeenkomt. De Darmstaedter und National Bank heeft haar loketten weder geopend. Dit was o.a. noodig om uitbetaling van loon gelden enz. te doen, die door de Danat- bank zoo goed als door elk ander insti tuut ter beschikking worden gesteld. Zij. die een conto bij de Danatbank hebben, kunnen alsnog chèques van een bijzonder stempel laten voorzien. Dit beteekent dan dat voor het op de chèques vermelde be drag dekking voorhanden is. Deze chèques zullen dientengevolge wel overal in beta ling worden genomen, aangezien het Riik tenslotte borg staat voor het aan de Danatbank toevertrouwde geld. Zij die een kluis bij de Danatbank bezitten, hebben thans natuurlijk ook weder toegang tot het gebouw. Van heden af kan men ook Weder geld op de Danatbank storten; over gelden die van heden af worden afgegeven kan men ook bij de Danatbank te allen tijde onvoorwaardelijk beschikken. Rede van Treviranus. Minister Treviranus heeft een radiorede gehouden, die door de meeste Duitsche zenders werd uitgezonden. De minister wees eerst op de verluchting, welke het vacantiejaar voor de rijksfinanciën mee brengt. Verder op den aanstaanden, waarschijBlijk bevredigenden oogst. Over de beraadslagingen van het rijkskabinet deelde hij mede. dat de geldende bepa lingen voor de banken verzacht zijn en dat uitbetaling algemeen tot een bepaalde hoogte mogelijk gemaakt zullen worden. Verdere verzachting van de huidige bepa ling is in voorbereiding. Ten aanzien van de kapitaalvlucht. zal een nieuwe verorde ning scherpe strafbepalingen brengen. Wie vrijwillig en te rechter tijd zijn bui- tenlandsch kapitaalbezit bij het departe ment van financiën aangeeft, zal vrij van straf blijven, in andere gevallen dreigen gevangenis en tuchthuis. Verder zal met ingang van morgen voor reizen naar het buitenland voor iederen pas 100 mark geheven worden. Tenslotte riep Treviranus op tot eenheid en bezinning. De Londensclie deskundigen conferentie. De financieele deskundigen, vertegen woordigende Groot-Brittanje, België, Frankrijk, Duitschland. Italië, Japan en de Vereenigde Staten zijn gistermorgen in het Ministerie van Financiën te Londen bijeengekomen ter behandeling van de vraagstukken over de uitvoering van het plan-Hoover om de betaling der oorlogs schulden en schadevergoeding een jaar uit te stellen. De conferentie van deskun digen werd te ruim 12 uur gesloten en latei- werd het volgende communiqué gepu bliceerd: Met het oog op de bijeenroeping van de conferentie van ministers op Maandag a.s. beperkte de commissie zich tot het behan delen van de preliminaire vraagstukken voor deze conferentie. Liehross (Engeland) werd tot voorzitter benoemd en Pinsent en Perowne werden als secretarissen aan gewezen. Besloten werd een speciale sub commissie in te stellen om een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te bren gen over de meeningsverschillen inzake de leveranties in natura. Verder werd over eengekomen dat elke mogendheid die niet in de commissie is vertegenwoordigd, schriftelijk de aandacht kan vestigen op speciale punten die voor haar van belang zijn en dat de commissie aan deze mo gendheden gelegenheid zal geven zoo noodig de schriftelijke verklaring monde ling toe te lichten. IJMUIDEN, 18 Juli 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.451.05; Griet per kist van 50 K.G. f. 6520; Tongen per K.G. f. 2.802.10; Middelschol per kist van 50 K.G f.52; Zetschol per kist van 50 K.G. f.4536; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.287.50; Bot per kist van 50 K.G. f. 4.70; Schar per kist van 50 K.G. f. 1312; Tong schar per kist van 50 K.G. f.4532; Vlee- ten per stuk f. 3.40—2.50; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.254.40; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 38 —36: Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2621; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f 1612.50; Kleine Schel visch per kist van 50 K.G. f. 11.505.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.6654; Gullen per kist van 50 K.G. f. 11.503.70; Lengen per stuk f. 1.600.70; Wijting per kist van 50 K.G. f. 7.504.40; Koolvisch p. stuk f. 0.600.25; Makreel per kist van 50 K.G. f.33—31. Aangekomen 7 Stoomtrawlers: IJM. 149 met 35 last pekelharing; RO. 15 m. f.3599; IJM. 31 met f.6655; IJM. 167 mét f.3416; IJM. 193 met f. 1440; IJM 50 met f. 2354; IJM. 152 met f.2721; IJM 374 met f.3944; en 6 loggers: K.W. 110 met f. 1006; K.W. 158 met f.401; K.W. 127 met f.760; K.W. 169 met rf. 1111; K.W. 163 met f.937; K.W. 5 met f. 567; IJM. 501 met f. 7151 (voor pekel haring). DE ALGEMEENE TOESTAND. In afwachting. We verkeeren weer eens in een periode van wachten. In Duitschland blijft het rustig, verbetert zelfs de situatie zicht baar. Wat zal het Duitsche bezoek aan Parijs brengen, dat is de kwestie, die over alles domineert. In ieder geval schijnen de Duitschers vast van plan zich daar niet te binden, zoodat straks te Londen iedere beslissing kan worden genomen. Hel zullen zoowel te Parijs als te Londen moei lijke en moeizame onderhandelingen wor den. die geruimen tijd in beslag zullen nemen! Amerika en Engeland toonen zich wei nig tevreden over de Fransche eischen voor zoover die althans bekend zijn. Maar en dat is de hoofdzaak de interna tionale regeling is op gang gebracht en daarmede moet men op dit oogenblik tevreden zijn. Eenmaal bijeen, zal men het niet ge makkelijk opgeven! o BELGIE. Dc conventie van Oslo. De Belgische Senaat heeft met 91—3 stemmen de conventie van Oslo geratifi ceerd. o OOSTENRIJK. Verklaring van den Bondskanselier. Bij den aanvang van de laatste zitting van den Nationalen Raad vóór het reces wijdde de bondskanselier, dr. Buresh, een korte beschouwing aan de werkzaamhe den in de afgeloopen zittingsperiode. Heel de toestand is nog onzeker, ver klaarde hij, en met gespannen aandacht volgen wij het Ingrijpen der groote mo gendheden, waardoor, zoo hopen wij, aan het Europeesche economische leven de zoo dringend noodzakelijke rust en consoli datie zal worden gegeven. Tot zijn voldoening constateerde de bondskanselier, dat men er in overleg met alle partijen in geslaagd is, een gemeen schappelijke basis te vinden, waarop het saneeringswerk kan worden opgebouwd. De reconstructie van de Creditanstalt, zeide de bondskanselier, is zeker geen ideale oplossing. De wet mag daarom geen docde letter blijven en de mannen, die met de doorvoering ervan belast zijn, moeten zich steeds van hun verheven zending bewust zijn. Verder wees de bondskanselier er op, dat behalve het reeds goedgekeurde han delsverdrag met Hongarije ook de han delsverdragen met Zuid-Slavië. Tsjecho- Slowakije en Italië reeds zoover gevorderd zijn, dat men kan verwachten, dat zij in de naaste toekomst zullen worden ge sloten. Ook de onderhandelingen over een han delsverdrag met Roemenië, zeide de bondskanselier, maken goeden voortgang en ook met Polen zijn besprekingen aan geknoopt. Tenslotte sprak de bondskanselier de hoop uit, dat de tot nu toe door de bevol king bewaarde rust en haar vertrouwen in de goede bedoelingen der autoriteiten zal blijven voortduren. WEEKBLADEN. In „Dc Groene Amsterdammer" neemt prof. Fryda de Duitsche financieele crisis onder de loupe, terwijl baron van der Feltz een beschouwing geeft over den bijzondé ren radio-omroep. Naast de gewone ru- breken brengt dit nummer verder o.m. nog een geïllustreerd artikel van Albert van Dalsum over „Tooneel in Rusland." De Haagschc Post stelt de vraag: „Wat hapert er aan ons Lager Onderwijs" en een oud-schoolhoofd geeft er een antwoord op. Verder beschouwingen over: Lief en leed van landelijke gemeenteraadsleden. Ver borgen schatten, Schrijvers die hun uit gevers ruineerden, en de Duitsche fondsen in ons land. De „Wereldkroniek" brengt o.m. plaatjes van Post en Gatty's wereldvlucht, een pa rade van oud-cavaleristen te Dresden, het nieuwe raadhuis te Hilversum en Tempel hof. het grootste vliegveld van Europa. Het Leven besteedt aandacht aan de T. T. race in Drenthe, een „huurderssta- king" in Amsterdam, het groote circus Gleich en geeft een Sherlock Holmes-rebus op te lossen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2