WIELERWEDSTRIJDEN N.V. LEIDSCH DAGBLAD SPORT. DE KAAGWEEK. DAMMEN. SCHAKEN. ONZE BRIDGE-RUBRIEK. DE „HOLLAND" WINT DEN ONDERLINGEN REGENBOOG - WEDSTRIJD. (Van onzen eigen verslaggever.) Het weer is gisteren, achteraf be schouwd, toch nog bijzonder meegevallen. Wel vielen in de voormiddaguren een paar malsche regenbuitjes en hoorde men meer malen de verzuchting slaken: ,,'t is weer echt Kaagweer", maar dat was overdre ven. Na den middag wakkerde de wind nog meer aan en klaarde de lucht op, zoodat toen het zonnetje er zoowaar nog aan te pas kwam. Voor de deelnemers in den onderlingen regenboogwedstrijd woei het overigens hard genoeg, temeer waar de jachten slechts met een zeiler bemand mochten zijn. Alle acht deelnemers verschenen sterk gereefd aan den start. Onze stadgenoot Theunissen was 't eer ste weg gevolgd door Bos met de Holland Voor den wind naar het Zweiland hebben de schepen het zwaar te verduren; de jachten waggelen als ganzen heen en weer. Van der Mey met de Leede ni sluit de rij. Op weg naar het Norremeer raakt Theunissen zijn goede positie kwijt, door dat zijn fokkeval breekt. Hij lag op dat oogenblik op de derde plaats achter Bos en van Rijn, terwijl van Staveren hem duchtig kwam bedreigen. De strijd bleef ook verder tot Dleperpoel tusschen deze drie gaan. Maar na de boei, op den terug weg naar het Zweiland, ging van der Mey geweldig inloopen, terwijl van Rijn naar de laatste plaats afzakte, dank zij een on handige manoeuvre van ir. Hoekstra, die geen kans zag de boei op het Dleperpoel te ronden. Van der Mey lag toen derde, achter Bos en van Staveren, doch in de tweede ronde moest ook de man uit Oude-Wetering eraan gelooven. Bos werd onbedreigd eerste in 1 u. 56 min. 27 sec.; 2. v. d. Mey (Leede III), in 1 uur 57 min. 59 sec.; 3. van Staveren; 4. Jesse (Duke). In den vossenjacht was de vos den jagers te slim af. Prof. Visser wist zich zoo goed te verstoppen, dat zijn achtervolgers geen kans zagen hem binnen de voorgeschreven drie kwartier op te sporen. Het flesschenspel voor motorbooten leverde al direct een overwinning op vooi de Magdalena van den heer Kagchelland te Rotterdam, die niet minder dan dris. van de vier flesschen stuk voer. De heer van Os en dr. Blomberg kampten om de tweede plaats tot er geen flesch meer over was. En toen hadden ze er beide precies evenveel stukgevaren, zoodat het lot de beslissing moest brengen. De regelmatigheidswedstrijd werd ge wonnen door dr. Blomberg met de Djemna", tweede E. W. van Vliet met de „Stalen Bruid."; derde H. van Essen met de „Rosemay." Bij het ringsteken gaf prof. Visser blijk het scherpste oog en de meest vaste hand te bezitten; dr. Blomberg werd tweede. In de handicapklasse open scherpe jachten verscheen slechts één deelnemer aan de start n.l. de „Onschuld" van P. H. Romeljn, doch blijkbaar gaf de jongeman onderweg den strijd tegen de elementen op Van de open sloepen deden slechts drie zeilers hun inschrijving gestand. De „Faljerel" van H. W. Borgerhoff Muidei werd eerste. In den onderlingen 12-voetsjollen wed strijd voor jongens niet ouder dan 17 jaar ondervonden de twee jongste deelnemer- tjes, de jongens Brouwer, de nadeelige gevolgen van hun licht gewicht; reeds in het tweede rak, op het woelige water van het Zweiland konden zij de boot niet houden en kapseisden. Hulpvaardige han den trokken de drenkelingen, die zich van het geval weinig aantrokken, spoedig bin nen boord. De vaardigheidswedstrijd in de 12-voets- jollenklasse trok als altijd veel bekijks en vereischte bij den straffen wind heel wat behendigheid. Onze stadgenoot Van Hel- vert werd eerste met geringen voorsprong op van Troostenburg de Bruyn. Voor de rest verwijzen wij naar onder staande uitslagen: Nationale motorbootwedstrijden: Regelmatigheidswedstrijd: l. Djemna (dr. J. Blomberg); 2. Stalen Bruid (E. W. van Vliet); 3. Rosemay (H. van Essen). Flesschenspel voor motorbooten: 1. Mag dalena (M. Kagchelland); 2. en 3. Djemna (dr. J. Blomberg) en Poseidon (J. van Osi. Ringsteken voor motorbooten: 1. Meo Voto (prof. ir. Chr. K. Visser); 2. Djemna (dr. J. Blomberg). Vossenjacht: Gewonnen door den vos, de „Meo Voto" van prof. Visser. Onderlinge zeilwedstrijden: Open sloepen (handicap): 1. Faljerel, st. H. W. Borgerhoff Mulder, in gezeilden en berekenden tijd van 1 uur 3 minuten; 2. Mickey Mouse, st. H. de Brey, in gez. en ber. tijd van 1 u. 3 min. 49 sec.; 3. Winde kind, st. C. v. d. Giessen. Onderlinge regenboogwedstrijd: 1. Hol land, st. F. P. Bos, in 1 u. 56 min. 27 sec.; 2. de Leede III, st. W. Z. v. d. Mey, in 1 u. 57 min. 59 sec.; 3. Hollandia, st. C. v. Sta veren, in 1 u. 58 min. 31 sec. Onderlinge 12-voetsjollenklasse: 1. Mieke st. B. Wilton, in 1 u. 13 m. 36 sec.; 2. 't Sweltsje, st. J. Rutgers, in 1 u. 14 m. 43 sec.; 3. Swaayer, st. H. van Swaay, in 1 u 28 min. 21 sec. Vaardigheidswedstrijden voor 12-voets- jollen: 1. Vagebond van Th. v. Helvert; B. Bruinvisch, van W. J. J. van Troostenburg de Bruijn. CRICKET. Programma voor morgen. NED. CRICKETBOND. lste klasse: P.W.-H D.V.S.; Haarlem— V.O.C. Overgangsklasse: H. C. C. Ill—Quick; V.R.A. II—Kampong; R.CH.-H.T.CC 22 klasse B: L.C.C.—H.D V.S. II (H.D.V.S- terrein); Excélsior—V.O.C. II. Overzicht. Met^ onze beste spelers toerend in Enge land is het programma nog steeds mager. Voor de eerste klasse slechts twee wed strijden, waarbij het succes*gezien de tot dusver behaalde resultaten van P.W. en Haarlem en dan Haarlem zonder Maas, want H.T.C C. speelt wel den bezoekers ten deel zal vallen; In de overgangsklasse staan weinig be langrijke wedstrijden op het programma. Dat V.R.A. II van Kampong zal winnen, lijkt orts gezien de prestaties van Van der Chijs c.s. niet twijfelachtig en met Quick zal HC.C, III toch niet al te veel moeilijkheden hebben. H.T.C.C. tenslotte op bezoek bij R.C.H wint natuurlijk. De thuiswedstrijd van L.C.C. tegen H.D.V.S. II wordt in Schiedam gespeeld. Helaas kunnen wij Metsch c.s. niet veel hoop geven. o LAWN-TENNIS. OM DEN DAVIS-CUP. AmerikaEngeland I1. Gisteren zijn te Parijs de eerste wed strijden gespeeld voor de finale om den Davls Cup (Interzone). H. W. Austin (Engeland) sloeg S. B. Wood (Ver. Staten) met 26, 60, 86, 7—5. F. X. Shields (Ver. Staten) sloeg F. J. Perry (Engeland) 10—8, 6—4, 6—2. De winnaren van de finale zullen de Fransche bekerhouders volgende week in een uitdagingswedstrijd ontmoeten. Nader meldt men ons: In het stadion RolandGarros werden voor ongeveer 80000 toeschouwers de eerste enkelspelen voor de interzone finale Engeland—Ame rika voor den Davis Cup gespeeld. Het eer ste enkelspel werd door Austin (Engeland) van den Amerikaan Wood gewonnen met 26, 60. 86, 7—5. Het was een prach tige wedstrijd. Austin speelde uitstekend, was zeel snel en in zijn taktiek geraffi neerd. Wood was eveneens zeer snel en speelde uitstekend, doch Austin had een beteren dag. In de laatste set. toen Austin reeds vrij zeker overwinnaar was. scheen deze plotseling aan zich zelf te gaan twij felen Hij begon voorzichtiger te spelen met het gevolg dat Wood, die met ijzige kalmte speelde, den stand op 55 wist te brengen, doch Austin had nogmaals geluk en wist zoo de overwinning te behalen. In dien een vijfde set noodig zou zijn gewor den, zou het eerste punt zeker voor de Ver. Staten zijn geweest. In het tweede enkel spel won de Amerikaan Frank Shields van Perry (Engeland) met 108, 64, 62. Perry's spel stelde teleur en was bijna ge heel op het geluk berekend. Shields was beslist de meerdere, ontwikkelde groote snelheid en had een reusachtigen slag. De stand na den eersten dag is dus 1 tegen 1. O ROEIEN. OM DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN. De Njord-acht in den voorwedstrijd geslagen. Gisteravond zijn de voorwedstrijden verroeid van de nationale roeikampioen- schappen te Sloten (N.-H.l. Er stond een vrij sterke wind. die de roeiers mee had den. Te 7.20 uur zou begonnen worden met het eerste nummer tusschen Laga en Arsa voor skiff. Daar De Freytag (Laga) was uitgevallen om zich te sparen voor de double scull, verviel dit nummer. Vervol gens kwamen aan den start Spaarne (Timmermans) en Argo (Van der Scheer). Het was een vrij scherpe race op de ge- heele baan kwam er geen licht tusschen de booten. Zij werd door Timmermans ge wonnen met 3/4 lengte voorsprong in 7 min. 58,1 sec. Het nummer twee met stuurman (Laga en Willem in) leverde een groote zege op voor Willem in, dat met ruim 1 lengte won in 8 min. 30 2/5 sec. Aan den start verschenen daarna de achtriemsgieken van Nereus en Njord. Deze race werd vooral door Nereus goed geroeid. Van het begin af waren de Am- sterdamsche studenten vóór. Zij liepen geleidelijk uit om met 1 lengte in 6 mtn. 45 sec. als eerste de finish te passeeren. De tweede heat tusschen Argo en Laga, was veel spannender. Laga kreeg een voorsprong van een kwart bocrtlengte, doch door het geweldige spurten van de Argo-ploeg werd het verschil niet grooter. In den eindspurt wist Laga een lengte voorsprong te behalen. De tijd van de winnende ploeg was 6 min. 39 4/5 sec. Als laatste nummer werd verroeid de double scull tusschen Spaarne (Cox en Thijn) en Laga (De Freytag en Van Don gen). Beide ploegen hadden een felle start, doch de Laga-ploeg bleek veel ster ker te zijn en won met vele lengten in 7 min. 32 3/5 sec. Langs de oevers bestond vrij veel belangstelling. RECLAME. ZONDAG A.S. 258 NATIONALE op het A. S. C. sportterrein. AANVANG 2 UUR WIELRENNEN. DE TOUR DE FRANCE. De vijftiende etappe in de Alpen heeft geen verandering gebracht in het alge meen klassement; men liep in het begin heel zachtjes van stapel en toen het er op aankwam de Alpen te beklimmen ble ven de hoofdmannen vrij dicht bij elkaar. De hooge top is hier de pas van Ilos, 2200 M. hoog. Maar de daling bracht de man nen weer te zamen en met weinig verschil bereikten zij het doel. Eerste was de Belg Demuyzere, 8 43 1; vervolgens de Italiaan Pesenti, 8 45 20; dan Di Pacco en Magne drie seconden later, als nummer vijf komt Pélissier op 7 seconden en dan volgt daarop de groep bij elkaar. Magne blijft dus aan het hoofd en ver liest slechts drie seconden aan Pesenti, terwijl Demuyzere twee minuten won, maar toch nog negen minuten achter nummer twee komt. Pélissier won zes plaatsen en werd nummer tien. Daaren tegen blijft Leducq nummer veertien. Het landen-klassement verandert niet. „Hbld." VOETBAL. W.-DUITSCHLANDO.-NEDERLAND. Naar wij vernemen is de wedstrijd West- Duit^chlandOost-Nederland vastgesteld op 25 October as. te Dusseldorf. (N.R.Crt.) WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Morgen zullen er op het terrein aan de Puttekade te Boskoop de volgende wed strijden gespeeld worden: 12 uur: Bos- koopsche Boys 1Zwaluwen en n.m. 2 uur Boskoopsche Boys 2—Gouda 4. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. Alle correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan het Bureau van one Blad of aan den Red. C. de Nie, Storten bekerstraat 176, 's-Gravenhage. Oplossin gen binnen drie weken na publicatie. VRAAGSTUK No. 732. Zwart 20 sch. op: 2, 3, 6/20, 22, 24 en 25. Zwart 1 2 3 4 5 46 «7 4» 49 54 Wit Wit 20 sch. op: 26, 27. 28, 29, 31/36, 38, 39, 40, 42/45. 47, 48 en 49. VRAAGSTUK N. 733. Zwart 13 sch. op: 3, 4, 5, 9, 12/16, 20, 24, 25 en 27. Theorie en Praktijk. Zwart 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit Wit 13 seh. op: 29, 33/35. 36, 38/40, 42, 43, 44, 45 en 49. Zwart aan zet wint, is wit aan zet kan deze uit de opsluiting. De stand voorkomende onder No. 730 vereischt nog eenige toelichting. De be doeling is. dat de lokzet van zwart een zwakke positiezet is. het antwoord van wit, oppervlakkig gezien, een sterke posi tiezet. Er ligt hierin, diep verborgen, voor zwart een fraaie combinatie. Aan de sterk ste spelers vragen wij hun aandacht op dit vraagstuk te vestigen en zien hun op lossing belangstellend tegemoet. In de partij met hekstelling komen en kele momenten voor, dat wit gelegenheid heeft om uit de opsluiting te geraken. In vraagstuk No. 733 kan wit zelfs zonder gevaar een schijf winst aanbieden zoo schijf 42 op 37 staat. Zooals wij reeds hebben opgemerkt, is aan de opening met hekstelling niet zooveel aandacht besteed als aan andere openingen. Door Ph. Bat- tefeld, den medewerker van J. de Haas. is voorheen veel over deze opening geschre ven; hij speelde deze dan ook met voor liefde en was alle finesses meester. Wij hebben aangetoond dat de kracht in het centrum ligt n.l. de velden 14. 23, 28 en 32; kan wit het centrum bezet houden, dan dreigt er minder gevaar. Het spel ontwik kelt zich aan den linkervleugel van wit, dus flankspel, hetgeen duidelijk te zien is aan stand No. 733. Vraagstuk No. 732. is een stand met dubbele hekstelling. Zoo wel zwart als wit hebben hierin de hek stelling genomen. Voor zwart is dit slecht! men ziet hierin de afwachtende houding van zwart, het opspelen van schijven, tot dat de laatste zet is gedaan, zooals wel voorkomt in de centrumpartij. Wit heeft nu nog twee vrije zetten doch maakt di rect gebruik van het behaalde voordeel. Het flankspel is in den laatsten tijd veel beoefend, doch op geheel andere wijze. Vele spelers beginnen de opening met den zet 3228 en als doel flankspel op den rechtervleugel. De schijven op de lijn 47 tot 15 vormen de basis van dit spel De schijven 46 en 36 worden zoo spoedig' mogelijk opgebracht en schijf 36 door al. ruiling verwijderd. Is de tegenstander be- kend met dit spel systeem, dan volgt deze dezelfde taktiek en zal de lijn vah 4 naar 36 zoo lang mogelijk bezet houden. Het opspelen van schijf 3, 4. 9 en 13, voor zwart 38. 42, 47 en 48 voor wit is in dit systeem zwak; deze schijven laat men dan ook zoo lang mogelijk op haar plaats. (Wordt vervolgd). Goede oplossing probleem Weiss van de heer Schrama. De oplossing van het probleem van Hume is I Pa8. Na Tc8: volgt bc8:T. En na Ta8: volgt ba8:P. Op Kd7 kan Tc7i De oplossing van het probleem van ten Cate is 1 De7, waarna aardige aftrek- schaken volgen. We geven ter afwisseling ditmaal eens een eindspel-studie van Troitzky. A. TROITZKY. Deutsche Schachzeitung 1909. Wit begint en wint. Wit: Kf2, Pg2 en hl. Zwart: Kh3, pl g4, h4 en h5. Ook de volgende partij is uit het tour- nooi, te New-York gehouden. KEVITZ CAPABLANCA 1. Pf3 d5 2. c4 c6 3. b3 Lf5 4. g3 Pf6 5. Lg2 e6 6. 0—0 Pbd7 7. Lb2 Ld6 8. d3 0—0 Tot zoover is deze partij gelijk aan de bekende partij tusschen Retl en Laskerin New-York 1924. Tartakower vindt hier d4 voor wit beter. Ook wil deze nu met Pc3 voortzetten. 9. Pbd2 De7 Lasker speelde hier e5. 10. Tel e5 Reti bracht de torens op de c-lijn. 11. cd5: cd5: 12. e4 de4: 13. de4: Le6 14. De2 Tac8 In de onlangs gegeven partij Capablanca- Santasiere speelde C. met wit nu Ph4 en Pd2-fl-e3. 13. Pfl La3 Dit kost een pion. 16. Pe5: Lb2: 17. Db2: Pe5: 18. De5: Da3 Houdt de toren op al. 19. Pe3 Fg4 Belet Pd5 van wit. 20. Pg4: Lg4: 21. h3 Le6 22. Te2 Tfd8 Wit moet Tc2 beletten. 23. Db2 Dc5 24. Td2 Td2: 25. Dd2: b6 26. Tdl g6 27. De2 a5 28. Kh2 b5 Wit's looper staat buiten spel. 29. f4 a4 30. ba4: ba4: Ook kon f4. gf4:, ef4:, Lf4:, Ld5. 31. Td2 a3 32. g4 g5 Na fg5: volgt De5t. 33. Df2 Df2: 34. Tf2: gf4: 35. Tf3 Ta8 36. Tf2 f6 37. Lfl Tb8 Het blijkt dat Lfl niet mag. 38. Tf4: Tb2t 39. Kg3 Ta2 40. Tf3 Tal opgegeven. De a-pion loopt door. Dr. P. FEENSTRA KUIPER. De heer Sch. - Inderdaad is probleem Weiss nevenoplosbaar door Pe7. Er moet waarschijnlijk een witte pion op g6 staan. XV. HET SPELEN. Goed spelen ls niet bijzonder moeilijk. Er is geen groot verstand, geen groot in tellect, voor noodig. Een gewone dosis ge zond verstand, een goede opmerkingsgave en een goed geheugen, zijn de eenige qualiteiten, welke worden vereischt. Deze moeten echter worden getraind om een goed speler te kunnen worden. De groote fout van vele Bridgespelers is, dat zij niet willen leeren, dat zij het minderwaardig vinden, iets over de theo rie van Bridge te leeren of zelfs te lezen. Het is een opmerkelijk feit. dat menschen die zich in Golf, Tennis, Biljart of andere spelen wenschen te bekwamen, spelen waar het hoofdzakelijk zoo niet uitsluitend op physieke kwaliteiten aankomt, onmid dellijk inzien, dat zij zonder voorlichting of lessen, zonder ernstige oefening en training, nooit op voldoende hoogte zullen komen. Zoodra het echter over Bridge gaat. vinden zij dit niet noodig; zij hebben het idee dat hun spel af is en zij niets meer te leeren hebben. Het lijkt wel. dat zij bang zijn. dat er bij anderen twijfel op komt aangaande hun mentale kwaliteiten, aangaande hun begrip. Toch maken zij dikwijls in hun spel de meest elementaire feuten, fouten die zij nooit meer zouden maken, indien het hen eenmaal goed was bijgebracht, en duidelijk was gemaakt, waarom hun spel fout was. Zij zijn niet op de hoogte van de techniek van het spel. een techniek, die alleen door voorlichting en oefening kan worden verkregen. Ik zal trachten in mijn volgende arti kelen duidelijk te maken hoe fundamen teel eenvoudig de verschillende gevallen zijn die zich voordoen, en die zoo dikwijls, voor beginnende spelers, ware problemen zijn en hoe gemakkelijk zij gewoonlijk zijn op te lossen door eenig nadenken. Esprit de Jeu, is slechts gezond verstand, goed spelen slechts het gebruik daarvan bij de voorkomende spellen. Indien een slag, die gemaakt had kunnen worden, verloren gaat, is dit bijna altijd te wijten aan een fout die gemaakt is. en die bij eenig na denken niet gemaakt zou zijn. De meeste fouten, die gemaakt worden, zijn te wijten aan onbekendheid met de spelmethodes, die door bijna alle goede spelers worden toegepast. Er is een reden voor elke goed gespeelde kaart als regel behoeft het aan den beginner slechts ge toond te worden. De rest is concentratie en geheugen, kwaliteiten die leder, die er zich eenige moeite voor wil geven, zich kan eigen maken. Het geheugen moet getraind worden door de kaarten goed in zich op te nemen van iedere bijgespeelde slag en eerst alle troeven benevens de honneurs van de an dere kleuren, te onthouden. Houdt men zich hieraan streng, dan doet men het na korten tijd als bij intuïtie en zal blijken dat men plotseling in staat blijkt ook ver schillende van de lagere kaarten te ont houden. Ten slotte zal het gemakkelijk vallen, op grond van de door de diverse spelers bijgespeelde kaarten, met vrij groote juistheid te gissen, in welke hand, verschillende nog niet gespeelde kaarten, zitten. Concentratie en opmerkingsvermogen zijn onmisbaar. Elke gespeelde kaart heeft zijn eigen beteekenis, brengt zijn eigen boodschap over. De goede speler moet de bedoeling van die kaart, de inhoud van die boodschap, in zich opnemen. Ook al is dit in het begin moeilijk, toch zal het blijken dat bij eenige oefening, een ieder in staat is zijn spel zeer aanmerkelijk te verbeteren. Kennis van Wiskunde is noodig, echter slechts in zeer beperkte mate. De proble men zijn oneindig in aantal doch kun nen worden opgelost met behulp van de kennis van optellen en aftrekken van ge tallen van 1 tot 13. Voortgezet spelen en oefenen zullen u in staat stellen de mogelijkheden te over zien die zitten in de combinatie van de 26 kaarten van u en uw partner, de combi natie die als een geheel moet worden be schouwd en behandeld, wil men er het beste resultaat mede bereiken. Een goed speler luistert naar het bieden en neemt dit in zich op, let op elke kaart waarmede wordt uitgekomen, en geeft zich rekenschap van de bedoeling. Het is duidelijk dat goed spelen niet alleen geleerd kan worden uit boeken of couranten artikelen. Zelf spelen, liefst met betere spelers, en vooral het kijken naar goede spelers is van belang. Ook voorlich ting door kenners van het spel, is onmis baar. Een fout die uitgelegd wordt met behulp van de kaarten, een spelmethode die met de kaarten wordt gedemonstreerd, neemt men veel gemakkelijker in zich op dan dat men het in schrift voor zich ziet. Ik stel mij voor in mijn eerstvolgende artikelen slechts de eenvoudigste spel methoden aan te geven en uit te leggen. Het is mogelijk dat velen mijner lezers deze te eenvoudig zullen vinden, doch ben er van overtuigd dat velen ervan zul len kunnen profiteeren. Bovendien acht ik het noodig alles te vermelden om een ge heel complete behandeling te geven. Ik zie over het algemeen door verschillende spelers nog te veel zondigen tegen de meest elementaire regels en hoop door mijne artikelen er toe te kunnen bijdra gen dat zij in de toekomst deze fouten niet meer maken. Vanzelf kom ik tot de meer moeilijke gevallen die alleen door de betere spelers worden ingezien als: Dwangpositie. Aan slag brengen van de goede hand Elimina tie. De verborgen rentrant, Wegwerpen van een winnende kaart om niet aan slag te komen, De z.g. Grand Coup en der gelijke. Men make zich echter over al deze moeilijkheden niet ongerust. Ten eerste zijn er slechts zeer weinig spelers die ze beheerschen, en ten tweede komen zij slechts zeer sporadisch voor. In 9 van de 10 gevallen zijn er geen bijzondere moei lijkheden, is er geen gelegenheid voor brilliant spel. Negen van de 10 spellen zullen door gewone goede spelers correct worden afgespeeld. De spelers die ook met het tiende spel het best mogelijke resul taat weten te bereiken, kunnen onder de werkelijk prima spelers worden gerang schikt. Het spelen van Bridge kan men gevoe gelijk in twee deelen splitsen, die ieder een geheel eigen beteekenis hebben. Het spel van den Leider is het spel van dengene die het uiteindelijke bod het eerst heeft genoemd. Het brengt met zich mede het afspelen van 26 kaarten, zijn eigen dertien kaarten en die van den Blinde die open voor hem komt te liggen. Alle 26 kaarten uit de combinatie zijn hem dus bekend, en hij kan die als een geheel be schouwen en afspelen. Het doel van het spel van den Leider is het aantal trekken te behalen hetwelk hij voor het door hem en zijn partner aange gane contract noodig heeft. Het spel van de tegenspelers, heeft juist de bedoeling te trachten den Leider te verhinderen, het voor zijn contract be- noodigde aantal slagen te behalen. Zij zijn elk slechts bekend met dertien kaar ten, doch gedurende het spel moet ieder van de twee tegenspelers trachten zijn partner in te lichten omtrent de kaarten in zijn bezit, en trachten informaties te verkrijgen omtrent de kaarten welke in het bezit van zijn partner zijn. Alleen din zal het mogelijk zijn, dat ook zij de 26 kaarten waarover zij beschikken, als één combi natie, als één geheel, kunnen afspelen. Alleen dan is het mogelijk met hun spel het beste resultaat te bereiken, en de speler die slechts aandacht heeft voor zijn eigen spel. die niet begrijpt of niet wil ingaan op de inlichtingen die zijn partner hem omtrent diens spel heeft gegeven, zal altijd tot de minder goede spelers, en wat erger is. tot de ongaarne geziene partners behooren. Aangezien het spel van den Leider en het spel van de tegenspelers, geheel van elkander verschillen, moeten zij geheel afzonderlijk worden beschouwd en zal ik ze dan ook geheel afzonderlijk behan delen. A. J. VERSTEEG. 2-4

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14