HARTEVELT's JENEVER i Het Concours-Hippique te Hoofddorp. 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Juli 1931 Derde Blad No. 21879 KUNST EN LETTEREN. FINANCIEN. FEUILLETON. Onder ernstige Verdenking. Aantal bezoekers op 11.000 geschat. O Ritmeester De Kruyff wint het springconcours. (Van onzen correspondent). Ritmeester DE KRUYFF. De vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmer meer is weder gelukkig geweest met haar gisteren te Hoofddorp op het gemeente lijk sportterrein gehouden 23e concours- hippique. Hoewel daags tevoren de verwachtingen omtrent de weersgesteldheid niet hoog varen gespannen en velen angstvallig naar de barometer en de dreigende wol ken zullen hebben gekeken, heeft het we der zich gisteren uitstekend gehouden en tot het welslagen van het concours in ruime mate medegewerkt. Er heerschte den geheelen dag op het in prachtige conditie verkeerende terrein dat met de reusachtige tribune en de Émvgebouwde ingebruikgenomen manege ii een van de mooiste sporterreinen van .Merland kan worden aangemerkt en b het dorp een gezellige drukte en ook nor vele neringdoenden, die jaarlijks bij iit paardensportfeest met een tent of op andere wijze een extraatje, trachten te verdienen, was het een uitgezochte dag. De opkomst van de bezoekers overtrof de verwachtingen. Vooral in den namiddag toen het weder zich al gunstiger liet aan zien, was de toeloop van de belangstellen den zeer groot. Ze kwamen ook nu weder van heinde en ver, per trein, auto, autobus, motorfiets en rijwiel uit verschillende groote en klei nere plaatsen van vrij wel alle provin ciën. Men schatte het aantal bezoekers op ongeveer 11.000. Onder de aanwezigen werden nog opgemerkt jhr. mr. dr. A. Roèll, commissaris der Koningin in deze provincie en andere en militaire autori teiten. Z.Exc. nam ook deel aan de lunch in „de Beurs" tijdens de pauze en werd aldaar hartelijk toegesproken. Hem werd dank gebracht voor zijn tegenwoordigheid. Met de verkeersregeling is het in 't cen trum van het dorp alwaar met het oog op den bruggenbouw en de gemaakte voor het groote rijverkeer te smalle noodbrug gen ook best van stapel geloopen, dank zij de getroffen uitstekende politiemaat regelen. De geconstitueerde vereeniging tot stich ting en instandhouding van een manege op het concoursterrein kan met groote voldoening op de uitvoering van dit plan terugzien. Van dit naar de eischen des tijds ingerichte ruime gebouw werd een ruim gebruik gemaakt. Het bood aan vele bezoekers nog een gezellig zitje met een mooi uitzicht op het terrein, terwijl de manege ook tijdens het concours als restauratie goede dien sten bewees. Op een gedeelte van het terrein was nog een circus geplaatst van Carré om na af loop van het concours aan velen gelegen heid te geven nog een paar gezellige uren van de paardendressuur enz. te kunnen genieten. „Vooruit" is met 16 Juli te feliciteeren en zal ongetwijfeld aangemoedigd door het succes van dezen dag op den ingesla gen weg blijven voortgaan en er naar blijven streven om het concours-hippique al meer en meer tot steun te doen zijn van de paardenfokkerij en een lichtpunt voor de Nederlandsche hippische sport. De resultaten van den voormiddag. Wij laten hieronder de volledige uitsla- gen van de verschillende nummers volgen: No. 1 (10 uuri eenspannen dekhengsten, goedgekeurd landbouwtuigpaard. Prijzen f. 75, f. 50 en f. 25. Eere-prijs groote zilve ren medaille van Z K. H. Prins Hendrik: 2e prijsw. een zilv. med., aangeb. door de Groninger Assurantie-Mij. te Utrecht. Ie i pr. „Derenes" van D. van Wieringen te j Abbenes; 2e pr. „Griedel" van D. van Wie- ringen te Abbenes; 3e „David" van G. v. d. Grift te Houten; eervolle vermelding: „Ienus" van Ver. „Ons Belang" te Nieuw- Vennep. No. 2 (10.20 uur) eenspannen tuigpaard, in Nederland geboren (Hengsten en ge dekte merrien uitgesloten). Prijzen f.75. f. 50, f25 en f25. Zilv. medaille, aangeb. door de Vereeniging tot bescherming van dieren voor het best geplaatste paard met lange staart. Eere-prijs: zilv. med.. aange boden door H. M. de Koningin-Moeder. Wisselprijs: zilv. wisselbeker, aangeb. door het Alg. Handelsblad. Ie pr. „Elza" van R. K. Velstra te Mars- sum (F.); 2e pr. „Umberto" van Gebrs. v. d. Haar te Zeist; 3e pr. „Tunney" van Diederik Gelderman te Oldenzaal; 4e pr. ..Seducer" van Mevr Ch. Dentz van Schaik-Marloff te Amsterdam; eervolle vermeldingen: „Vera" van P. C. C. v. d. Touw te Den Haag en „Jovial" van N. V. R. Sth. v. Delden te Amsterdam. No. 3 (10.40 uur) dressuurproef klasse B. (individueel) Kampioenschap van Noord- Holland. A. voor landelijke ruiters. B. voor politieruiters. Prijzen A f.40, f.25, f.15, f. 10. f. 5 en f5. B. Kunstvoorwerpen. Eere- prijzen: Zilv. wisselbeker aangeb. door Mevr. Schwartz te Noordwijk aan Zee, zilv. med., aangeb. door Jhr. Coehoorn van Sminia te Brummen. Zilv. med., aangeb. door den heer D. C. Hasselman te Zoelen voor de beste merrie type rijpaard. Kunst voorwerp en rijhoofdstel. A. voor landelijke ruiters: le pr. G. Clay met „Cora" van L. R. „Kapitein van der Wall" te Hoofddorp; 2e pr. P. Meerburg met „Res Nora" van Kap. v. d. Wall; 3e pr. S. Verdegaal met „Black Boy" van L. R. „De Amstelruiters" te Nieuwer-Amstel; 4e pr. Chr. van Wijk met „Anton" van L. R. Kapitein van der Wall" te Hoofddorp; 5e pr. G. Griffioen met „Freule" van L. R. „De Amstelruiters" te Nieuwer-Amstel; 6e pr. Joh. Gehrels met „Bleute" van L. R. „Ritmeester de Kruijff" te Halfweg. B. voor bereden Politie te Amsterdam: le pr. Brigadier W. Brauwer met „Oscar"; 2e pr. Agent J. C. v. d. Berg met „Lady"; 3e pr. Agent W. de Groot met „Dirk." No. 4 (11 uur) tweespannen landbouw- tuigpaarden, aangespannen voor boeren wagen, toebehoorende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouwer is. Prijzen f.75 en zilv. med. f.50, f.40, f.25, f. 25 en f. 25. Eere-prijs: Zilv. wisselbeker, aangeb. door de Centrale Onderlinge te Utrecht, Directie Holtrust, voor 't beste span met lange staart plus f. 50. Verg. zilv. med. aangeb. door de Amsterdamsche P. V. Ten toonstelling voor het beste span uit Haar lemmermeer. Zilv. med., aangeb. door de Assurantie- Maatschappij van 1896. le pr. „Luchie" en Mirzada" van D. van Wieringen te Abbenes; 2e pr. „Hemara" en „Gardista" van J. L. en C. Warnaar te Dirksland; 3e pr. „Houtra" en „Isstine" van B. Biesheuvel te Spaarndam; 4e pr. „Jetta en „Ovia" van Wed. C. Bruijnis te Nieuw-Vennep; 5e pr. Incense" en „Ohalane" van B. Biesheuvel te Spaarn dam; Eervolle vermeldingen: „Nemi" en „Muza I" van A. Buurman te Heemstede; „Jutea" en „Maronia" van J. H. Hofkamp te Ubbena (Dr.) en „Okkertje" en „Netly" van M. A. Noordam te Heemstede en B. de Breuk te Nieuw-Vennep. No. 5 (11.20 uur) SDringen met groepen. A. voor landelijke ruiters. B. voor politie ruiters. Prijzen A. f. 60, f. 40 aangeb. door Mevr. Schwarz te Noordwijk f. 25. f. 10 en f. 10. B Kunstvoorwerpen; 2e pr. Kunstvoorwerp A. voor landelijke ruiters: (groepen van 3 ruiters) le pr. „Kapitein van der Wal" te Hoofd dorp (ruiters: G. Clay, A. C. van Nieu- wenhuizen en Chr. van Wijk). 2e pr. „L. R. Beyaert" Alblasserdam (rui ters. G. Baan, G. v. d. Perk en W. Spruyt). 3e pr. L. R. „De Amstelruiters" te Nieu- wer-Amstel (ruiters: J. Saarloos, S. Ver degaal en G. Grifioen). 4e pr. L. R. „De Hoeksche Ruiters" te Oud-Beijerland (ruiters: D. Tonkert Azn., W. B. de Reus, en J. de Boer Hzn.). 5e pr. L. R. „Ritmeester de Kruijff" te Halfweg (ruiters: Jac. Gravemaker, J. Zorge en L. Biesheuvel). B. Bereden Politie te Amsterdam: (groe pen van 3 ruiters: le pr„ le groep: Agent P. de Graaff, agent C. de Groot, en agent C. Cuppers en 2e pr., 2e groep: agent H. Elsinger, agent G. Mozer en agent H. van Haaster. Na de pauze. No. 6 (1.15 uur) M. C. Merrien. De voor keuring had 's morgens om 8.30 uur plaats gehad Prijzen twee complete rijhoofdstel- len en f. 150 aan geldprijzen, te verdeelen door het bestuur. Eere-prijs zilv. med. van H. M. de Koningin; zilv. med. van het weekblad „Paard en Paardenwereld", den Haag. le pr. „Jetta" van wed. C. Bruijnis te Nieuw-Vennep; 2e pr. „Nublina" van Joh. Gehrels te Halfweg; 3e pr. „Ogula I" van G. Baan te Alblasserdam; 4e pr. „Mirza da" van D. van Wieringen te Abbenes; 5e pr „Houtra" van B. Biesheuvel te Spaarn dam; 6e pr. „Iholante" van B. Biesheuvel te Spaarndam; 7e pr. „Lympha" van J. M. Knoop te Nieuw-Vennep; 8e pr. „Julia V" van A. Buurman te Heemstede; 9e pr. „In- cence" van B. Biesheuvel te Spaarndam; 10e pr. ;,Grada III" van M. W. v. d. Schans te Bovenkerk. No. 7 (1.30 uur). Eenspannen luxe tuig paard. beneden 1.55 M. Prijzen f. 100 uit geloofd door de Centrale Onderlinge f. 50, f25 en f. 25. f. 25 en f25. Eere-prijs: Zilv. beker door Kon. Begeer te Voorschoten. le pr. „Miniata" van C. Spanhaak te Zwolle; 2e pr. „Revelation" van R. K. Velstra te Marssum (Dr.); 3e pr. „Lady Locky" van Joh. Dibbits te Breda; 4e pr „Charming Wonder" van Jac. Rijks te Nijmegen, 5e pr. „Golden Melody" van Gebrs. van der Haar te Zeist. Eervolle vermeldingen: „Blairavon- Spark" van Diederik Gelderman te Olden zaal en „Princess of England" van Johs. Dibbits te Breda. No. 8 (1.50 uur): Opmarsch van alle landelijke ruiters en prijsuitreiking der dressuurproef voor afdeelingen met pa rade. Prijzen f. 75, f50, f. 25 en f. 25. Eere-prijzen: Zilv. med., beste merrie, type rijpaard L. R„ aangeboden door den heer D. C. Hasselman te Zoelen; zilveren lucitersdoos door N. N. le pr. L. R. Kapitein van der Wall te Hoofddorp (instructeur H. J. Lijssen); 2e pr. L. R. „De Amstelruiters" te Amstel veen (instructeur W. Slob); 3e pr. L. R. Ritmeester de Kruijff te Halfweg (in structeur wachtmeester Woudenberg); 4e pr. L. R. „Kita Seneng" te Nieuw-Vennep (instructeur G. Slimmen). Aan den opmarsch deden nog mee L. R. de Hoeksche Ruiters te Oud-Beierland en L. R. „Beijaert" te Alblasserdam. No. 9 (2.10 uur)Eenspannen fokmer- riën, type landbouwtuigpaard, toebehoo rende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouw is. Eerste prijswinnaars 19291930 uitge sloten. Prijzen f.75, f.50, f.25, f.25, f.25 en 25 gulden. Eere-prijs: Zilv. med., aangeboden door jhr. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland; gouden med., aangeboden door de Holl. Maatschappij van Landbouw voor de hoogst geplaatste merrie uit de provincie Noord- en Zuid-Holland. Zilv. med., aangeboden door den heer P. Oly, Den Haag, voor de best geplaatste stam boekmerrie uit Haarlemmermeer. le pr. „Diana" van M. G. v. Vulpen te .K Avezaath; 2e pr. „Luchie" van D. van Wieringen te Abbenes; 3e pr. „Kurta" van G. v. d. Grift te Houten; 4e pr „Nusta" van C. Bulk te Nieuw-Vennep; 5e pr. „Mirzada" van D v. Wieringen te Abbe nes; 6e pr „Jetta" van wed C. Bruijnis te Nieuw-Vennep; 7e pr „Ovia" van wed. C. Bruijnis te Nieuw-Vennep; 8e pr. „Innic" van M. Roos te Sloterdiik; 9e pr. „Juta" van J. H Hofkamp te Ubbena Dr.; 10e pr. „Maronia" van J. H. Hofkamp te Ub bena (Dr.). No. 10 (2.30 uur) éénspannen, luxe tuig paard, open klasse, 1.55 M. en daarboven. Prijzen f.75, f.50, f.25 en f.25. Eere-prijs verg. zilv. med.. aangeb. door Baron van Doorn van Westeapelle te Brus sel. le pr. „Hockwald Robert" van Gebrs. v. d. Haar; 2de pr. „Tudor Emperor" van H. F. Bultman te Heemstede; 3de pr. „Donny-brock" van mevr. Ch. Dentz van SchaikMarloff te Amsterdam; 4de pr. „Bengley Victor" van H. F. Bultman te Heemstede. No. 11 (2.50 uur) éénspannen fokmer- rien van de jaren 1929 en 1930 en 1ste en 2de prijswinners No. 9. Prijzen f.50, f 30 en f.25. (Deze prijzen zijn uitgeloofd door hengstenhouders uit Haarlemmermeer. Eereprijs: zilv. wisselbeker, aangeb. door mevr. HeinsiusHoubolt; zilv. med., aan geboden door Van der Marel's Kunstmest handel te Aalsmeer. lste pr. „Diana" van M. G. van Vulpen te K. Avezaath; 2de pr. „Luxe" van A. Buurman c.s. te Spaarndammerpolder. No. 12 (3 uur): Championaat tusschen de prijswinners van de nummers 2, 7 en 10. Eere-prijs: zilveren beker. Deelnemers waren: „Elza" van R. K. Vol- stra te Marssum (Fr „Minista" van C. Spanhaak te Zwolle en „Hockwold Ro bert" van Gebrs. v. d. Haar te Zeist. Kampioen werd „Hockwold Robert" van Gebrs. v. d. Haar te Zeist. No. 13 (3.15 uur): Schoonste rijpaard (Voorkeuring had in den voormiddag plaats gehad). a. licht gewicht; b. zwaar gewicht. Wisselprijs: zilv. beker, uitgeloofd door de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij te Amsterdam, benevens zilv. med., aangeb. door den heer C. J. J. Baron van Heemstra Rijsenberg. Prijzen in elke rubriek: f.75, f.50, f.25, en f. 25. a. licht gewicht: „Lady Aynsley" van mej. Tli. Stokvis te Scheveningen le pr.: „Upper Ten" van Diederik Gelderman te Oldenzaal 2de pr.; 3de pr. „Prince Char ming" van R. J. J. Hiemstra te Den Haag; 4de pr. „Espoir" van mevr. E. Kahn te Scheveningen; 5de pr. „Belle et Bonne" van H. F. Bultman te Heemstede. b. zwaar gewicht: le pr. „Sunshine" van H. Uitendaal te Breda; 2de pr. „Kobolt" van J. de Gruijter te 's-Bosch; 3de prijs I „Seagule" van R. J. J. Hiemstra te Den I Haag; 4de pr. „Ankona" van mevr. D. H. I Pasman te Scheveningen. De zilveren beker verwierf „Upper Ten" van Diederik Gelderman te Oldenzaal. No. 14 (3.25 uur): Tweespannen Land- bouw-tuigpaarden voor luxe rijtuig. Prij zen f. 100. f50, f25 en f25. Eereprijs zilv. med aangeb. door de As- surantie-maatschappij van 1896 (Oude Zwolsche). lste pr. „Jetta" en „Oldova" vn Wed. C. Bruijnis te Nieuw-Vennep; 2e pr. „Luchie" en „Mirzada" van D. van Wieringen te Abbenes; 3de pr. „Jutea" en „Maronia" van J. H. Hofkamp te Ubbene (Dr.); 4de pr. „Hemara" en „Gardista" van J. L. en C. Warnaar te Dirksland. Eervolle vermeldingen: „Drilkia" en „Adriana" van P. C. C. v. d. Touw te Den Haag. „Houtra" en ..Isatine" van D. Bies heuvel te Spaarndam; „Jovial" en „Hen drik" van N. V. R. St. v. Delden te Am- sterdam. No. 15 (3.40 uur)Tweespannen Luxe- I Tuigpaard (open klasse). Prijzen f.100, f. 50, f. 25 en f. 25. Eereprijs: zilv. med., aangeb. door de firma D. J. v. d. Have te Goes. lste pr. „Greystone Primrose" en „Hock wald Robert". De historische Quadrille. Hierna volgde de groote Historische Quadrille van 1831, uitgevoerd door 64 van de bereden politie uit Amsterdam en de landelijke rijvereenigingen kapitein van der Wal te Hoofddorp, „Kita Seneng' te Nieuw-Vennep, Ritmeester de Kruijff te Halfweg en „De Amstelruiters' te Boven kerk, onder leiding van de heeren J. H. Lijssen uit Bloemendaal en W. Slob Jr. te Hoofddorp. De mooie verrichtingen van deze kleur rijke groep werden door de '■ele aan wezigen met aandacht gevolgd, terwijl het publiek' enthousiast was qver de keurige wijze van uitvoering. No. 17. (4.20 uur) Tandems. Prijzen f. 109 ,f. 75 en f. 50. Eere-prijs: zilv. beker .aangeb. door dr, H. G. Bult te Hoofddorp. le prijs „Capenor Victor'" en „Tudor Emperor" van H. F. Bultman te Heemstede: 2e pr. „Chraming Wonder" en „'(elevation" van R. K. Velstra te Marssum (Fr.) en 3e pr. „Princess of England" en „Lady Loschy" van Joh. Dibbits te Breda. Hierna volgde e n nog later bijgekomen attractie-nummer: Hoogeschool manoru\ re, uitgevoerd door de heeren J. de Gruijter te 's Bosch, met Masslied, L. van Loon te Tilburg met Anfari ,P. J. v. Leeuwenburg te Baarn met Najade en H. J. Lijsen te Overveen met Kobolt. Dit interessante nummer viel zeer in den smaak bij de toeschouwers en werd dan ook hartelijk toegejuicht. Het springconcours. No. 18 Spjingconcours. E. voor paarden le. 2e, 3e en 4e klasse met handicap Prijzen f.150, f.100, f.75, f.50, f.25 en f.25. Eere-prijs zilv. wisselbeker, de beker van Hoofddorp. Zilveren med. aangeb. door den heer D. J. Couvé, den Haag. le prijs 0 fouten Ritm. G. P. de Kruijff den Haag met Preton; 2e pr. 4 fouten D. H. Pasman te Scheveningen met „Lotte"; 3e pr. met 4 fouten N. Uitendaal Breda met „Acrobate' 4e pr. 4 fouten D. H. Pasman te Scheveningen met „Lissy"; 5e pr. 7 fouten D. H. Pasman te Scheveningen met „Ankona"; 6e pr. 8 fouten Lt. K Schum- nielketel Breda met „Duiveltje'"; 7e pr. met 8 fouten N. Uitendaal Breda met „Loock Out". Eervolle vermelding: Lt. A. Vlielander, j Numansdorp met „Marcius' en inet „Miicke" en Ritm. Baron Sirtema van Grovetins den Haag met „Victoria". N.V. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD-TOONEEL. Dinsdag 4 Augustus e.k. geeft dit gezel schap in het Casino van de Noordwijk- sche Sportvereeniging een enkele tooneel- voorstelling. Vertoond zal worden: „De Wonderdokter", een blijspel van Jos. Jans sen, dat door het gezelschap in één seizoen reeds 70-maal is vertoond. N.V. ANTON JURGENS VEREENIGDE FABRIEKEN. Besloten is tot uitkeering van een voor- lcopig dividend van 3 pCt. op basis van 6 pCt. per jaar voor het boekjaar 1931 op alle preferenté aandeelen der vennoot schap (als v. j.). RECLAME. In Literflesschen f. 3.40 In Va Literflesschen f. 1.75 Exclusief glas. ALOM VERKRIJGBAAR! Door H. J. P. H. In café Polen zat Meyer met een zijner zakenkennissen genoeglijk een bittertje voor het eten te drinken, toen hij zijn vriend Meier zag binnenkomen en hem met wijden armzwaai wenkte bij hen te komen zitten om te deelen in hun voor- middagtafelijke geneugten. „Middag heerenik stoor toch niet?" vroeg Meier, na zijn hoed en jas aan een kapstok opgehangen te hebben. „Storen? Heelemaal niet. We hadden het zoo juist over de voedende waarde van paardenvleesch als volksvoedsel." „Nog al een onschuldig onderwerp" meende Mëier, „zoolang het ten minste onder het volk blijft!" „Dat moet je niet zeggen, Meier," kwam Meyer daar terstond tegen op „Meiboom hier vertelde me net, dat ze het tegen woordig zoo kunnen toebereiden, dat je geen verschil met ander vleesch kunt proeven. Hij heeft het zelf laatst gegeten en hij kon er „Toch niet hier in Polen?" viel Meier zijn vriend verschrikt in de rede. „Dan eet ik hier nooit meer, al is de keuken hier ook nog zoo goed naar mijn zin." „Nee, maak je niet ongerustbij hem thuis....; zijn huishoudster had het voor hem klaargemaakt, zonder dat hij het wist en hij moest toegeven, dat het hem uitstekend gesmaakt had." „Ik zou het moeten zien, voordat ik het geloofde," bromde Meier. Meyer haalde de schouders op en begon over wat anders. Een kwartier later ging Meier naar huis. Zijn vrouw wachtte hem met het eten en hij kwam niet graag te laat. De beide anderen bleven nog een poosje praten en hadden blijkbaar veel pret ln wat ze samen besmoesden. Een paar dagen later kreeg Meier een uitnoodiging van Meiboom, om den vol genden Zondag bij hem te komen eten. En toen hij 's middags uit kantoor komend Meyer ontmoette, hoorde hij van hem, dat ook hij bij Meiboom ten eten was ge vraagd. Meier zei niets, maar trok bij dat bericht een bedankelijk gezicht: Het was hem opeens, alsof hij den weeïg zoeten geur van een paardenslagerij rook en hij rilde bij de gedachte aan het donkerroode vleesch met het fel gele vet. „Hoe komt die kerel erbij om mij ten eten te vragen?" bromde hij. „Och", zei Meyer, „hij vroeg mij ten eten omdat hij kort geleden iarig is geweest en toen zei ik hem, dat ik moeilijk kon, om dat ik met jou had afgesproken, en toen zei hij dadelijk. Nou, komen jullie dan samen! Daar was niet veel tegen in te brengen, wél?" „Hm! Enfin., dan zal ik maar komen", mompelde Meier en dacht er achteraan: Och, T kan me niet erger gebeuren, dan dat ik mijn maag moet laten uitpompen; maar dat zal wel niet noodig zijn.een flinke borrel zal er ook wel tegen helpen. Zondagmiddag zes uur. De tafel stond keurig gedekt voor drie personen en om vijf minuten over zessen, ze zouden om halfzeven beginnen, stapten Meyer en Meier bij Meiboom binnen. Meier was een beetje bleek om zijn mond. Na een barrol gingen ze aan tafel. Maar het gesprek wilde niet zoo goed vlotten, ten minste niet van den kant van Meier, die anders aardig aan den gang kon blijven. Hij meende een ongewone spanning te ontdekken op het gezicht van zijn beide kennissen, die zoo vurig den lof van paar denvleesch gezongen hadden. De soep werd opgediend. Die rook voortreffelijk, vond Meier. Maar toch, voordat hij zijn lepel erin stak, keek hij tersluiks naar het gezicht zijner dischgenooten. Maar beiden begonnen terstond met veel smaak te lepelen en met den moed der wanhoop proefde Meier den eersten lepel. Keurig! Dat moest hij in stilte be kennen. Je zou zweren, dat het kippen soep was. Hij smakte zachtjes met zijn tong tegen het verhemelte, alsof hij be zig was een glas wijn te proeven en at ten slotte zijn soep op. Dan kwamen er vleesehschelpjes, die er kostelijk uitzagen. Maar....! Meier dronk met volle teugen zijn eerste glas wijn leeg, om zich wat moed in te drin ken. Dan draaide hij voorzichtig met het puntje van zijn vork ieder stukje van het vleesch twee-, driemaal om, eerder hij het waagde het in zijn mond te steken. Langzaam.... heel voorzichtig at hij zijn schelpje leeg. Gek, dat het toch zoo goed smaakte! „Maar Meier, wat ben je toch stil, ke rel... smaakt het je soms niet?" vroeg Meiboom hartelijk. „Kom, drink nog eens man, we zijn hier met jongelui onder elkaar en je vrouw ziet het toch niet!" Meier glichlachte zuurtjes om die toe speling op den pantoffel zijner vrouw, die niet zoo groot was, als zijn vrienden al tijd meenden te moeten veronderstellen, en dronk zijn glas in een teug leeg. Dat deed hem goed. „Och.... hoe kom je daarbijhet smaakt me bestmaar...." Angstig gluurde het slachtoffer naar den vleeschschotel, dien de huishoudster juist met het onschuldigste gezicht ter wereld binnenbracht. „Och, alles is in het leven toch op slot van zaken maar gewoontenet zooals je het neemt," dacht Meier en nam met doodsverachting eenige plakjes vleesch op zijn bord. „Maar als ze het mij vroegen, dan had ik toch maar liever een stukje ossenhaas Ten slotte kwam er kip met compote en dat was het eenige gerecht, waarvan Meier met smaak at. Jammer, dat er geen tweeden keer van rondgediend werd vond hij, want zijn maag was nog niet bijzonder voldaan. Eindelijk was ook het dessert afgeloo- pen. Meiboom kwam met een fijn kistje sigaren te voorschijn en de huishoudster bracht heerlijke mokka met wat slagroom. Meier voelde zich wat bekomen. Hij was ten minste niet onpasselijk geworden en dat was al een heele troost. Een maag pomp zou niet noodig zijn en dus ook geen doktersrekening. Maar ondanks dat wilde het gesprek niet al te best vlotten, hoe Meyer en Mei boom ook hun best deden. „Het schijnt je alles bij elkaar toch niet goed gesmaakt te hebben," meende Mei boom eindelijk. Meier werd vuurrood en zenuwachtig. Meyer had groote moeite om zijn lachen te houden en zei eindelijk „Kom, kerel, maak van je hart maar geen moordkuil! Zeg gerust op, wat er aan scheelt!" „Schelenschelen nou ja, ik moet eerlijk zeggen, dat ik niet gedacht had, dat ze paardenvleesch zoo goed kon den klaar maken. Het was werkelijk bijna niet te merken!" „Paardenvleesch?" deed Meiboom ten hoogste verbaasd en quasi verontwaar digd. „Nou jawat anders?Stellen jullie je nou maar niet zoo onnoozel aan!" zei Meier een beetje geërgerd, „denken jullie soms, dat ik het niet gemerkt heb? Op mijn woord.... ik merkte het al van het eerste hapje af al dadelijk aan dien eigenaardig-zoeten smaak van de soep 1 „Daar doe je de soep heusch onrecht mee aan," zei Meiboom lachend. „Die was gekookt van de kip die we later gegeten hebben. Vraag het maar aan Lientje!" „Goed, maar die vleesehschelpjes dan!" „Zuiver kalfsragout op mijn eerewoord!" „En het groote vleesch?" „Was het mooiste stuk varkensfrican deau, dat de slager me bezorgen kon!" Meiboom en Meyer stikten van het lachen. Meier kreeg het werkelijk benauwd op zijn maag. En toch had hij zelfs geen paarden vleesch ook maar geroken!

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9