UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. INDIE IN ONS MIHOEN. VARIA. meliik hulpbehoevend waren. De voor- 'r die zulks oogluikend heeft toegelaten daartegen moeten protesteeren, want 't .ime kiesrecht is het eenigste recht waar Nederland en de wereld om draait, eischt daarom herstemming voor stem- "voorzitter herhaalt dat door geen ,ien kiezer bezwaren zijn ingebracht, ir0p de heer de Groot mededeelt, dat procesverbaal niet is voorgelezen, zoo- E de in het lokaal aanwezige kiezers de gelegenheid zijn geweest be ren in te dienen. De voorzitter zegt dat •toe gelegenheid bestaan heeft gedu- le den geheelen dag, doch niemand t er van gebruik gemaakt. De heer Tenburg laat den voorzitter een tweetal en lezen, waaruit blijkt dat dit college >ker, naar aanleiding van diens tot lem'd college gerichte bezwaren, heeft ezen dat hij zijne bezwaren moet in- ,n bij den Raad, bij het onderzoek ffeloofsbrieven. De voorzitter beaamt luistheid van die mededeeling. beer Noordman protesteert er tegen ,oü hij als voorzitter oogluikend hebben [elaten hetgeen hem ten laste It gelegd. Hij heeft wel degelijk toe- iniing gegeven 0111 bijstand te ver- jen. Hem is wel bekend dat eene zuster ,n het stemhokje met een penitente stembiljet heeft bekeken, doch zulks |iiet verboden .terwijl hij eenmaal eene heeft teruggeroepen uit %en stern- waarin ze zich zonder zijn toestem- ig had begeven. Bezwaren zijn er bij stembureau niet ingediend cn spr. heeft form de wet bekendheid gegeven aan uitslag der verkiezing. heer de Graaf zegt dat teneinde praatjes den kop in te drukken het ïste is om Ged. Staten uitspraak te >n doen. heer Noordman merkt op dat de heer rrenburg niet in het lokaal aanwezig is .eest, waarop deze zegt, dat hij er wel relijk is geweest, want hij heeft nog én van Vliet gezegd om eens op te en of de zusters van het gesticht stem- op van Bennekom of op eene andere nog eenige discussie stelt de heer Graaf voor om den heer Wessel als slid toe te laten en de nieuw gekozen 'sleden niet. t heer Jac. van Leeuwen is het niet met het advies der commissie; hij is toelating van alle gekozenen, want praatjes heeft men zich niet te storen. )p eene vraag van den voorzitter ant- ordt de heer de Graaf dat er aan de oofsbrieven geen bezwaren kleven, doch de niet toelating wordt gegrond op feit dat er onregelmatigheden hebben ais gehad in 't stembureau a. d. Hooge- ndijk Het voorstel de Graaf, gesteund )r de heeren Starrenburg en Stadhouder nt dan in stemming en wordt aange- men met 6 tegen 3 stemmen. Tegen mmen de heeren J. v. Leeuwen Adzn. en beide wethouders De voorzitter deelt n mede dat elk lid van den Raad en der niet toegelatenen binnen acht dagen beroep kunnen gaan bij Ged. Staten, ftrna worden door den secretaris de iilen gelezen, die met de stem van deh Starrenburg tegen, onveranderd wor- goedgekeurd. Vervolgens doet de voorzitter mededee- g van de ingekomen stukken o.a. van missive van Ged. Staten houdende goed- |uring der gemeente begrooting 1931, issen verbalen van kasopneming enz. 'Ike alle voor kennisgeving worden aan- lomen. ierna wordt aangevuld de vervoersub- ieregeling, in dier voege dat deze ook gelden voor kinderen die de openbare 100I voor buitengewoon L.O. te Leiden len bezoeken en de dito Chr. te Alphen 1 den Rijn. Besloten wordt dat er voortaan geen frlijksch maar een 5 jaarlijksch verslag ilrent den toestand der gemeente zal rden uitgebracht. ton het bestuur der Chr. H.B S. te Leiden rdt een subsidie verleend van f. 98.98 de kosten dier school over 1929. den voorstel Starrenburg om de brieven- s nabij het Kruisheerenklooster te ver- latsen .wordt nadat het is ondersteund or de heeren Stadhouder en de (Troot zonden naar B. en W. om prae-advies. eene vraag van den voorzitter waar brievenbus moet komen te staan, ant- tordt de heer Starrenburg dat hij zulks r gezegeld adres nog ter kennis van den orzitter zal brengen. Op de verzoeken van H. T. en Wed. D. ontheffing van pacht grasgewas wordt jnstig beschikt, terwijl de huishuur van Wed. H., ingaande 1 Juli f.1. wordt ihoogd met f. 0.75 per week en gebracht f. 1.50. tongeboden wordt vervolgens de ge- finterekening over den dienst 1930, slui- ide in den gewonen dienst in ontvangsten t f. 134.086 82; in uitgaven met f. 127.049.72 een batig saldo van f. 7037.10 en in kapitaaldienst in ontvangsten met 11.347 89V'25 in uitgaven met f. 35 576,20 en batig saldo van f. 5771.691/o. Deze reke nt? met bescheiden, alsmede dié van het f.terleidingbedrijf, welke laatste sluit met n batig saldo van -f. 819.281/2, worden in inden gesteld van een commissie van iderzoek, bestaande uit de heeren Stad- 'uder, G. van Leeuwen en A. v. Bennekom. Tot lid der commissie van toezicht op t L.O. wordt benoemd de heer J. van Ruit, terwijl hij eveneens wordt benoemd secretaris dier commissie, en als lid commissie tot wering van schoolverzuim Behandeld worden vervolgens de opmer ken die door de ambtenarenvereenigin en !ar voren zijn gebracht aangaande het 'ncept-ambtenarenreglement. B.. en W. dien voor een tiental wijzigingen aan te 'engen waarna de Raad met algemeene «mmen aldus besluit en het reglement «b.nitief vaststelt waarvan de irfwerking IJing wordt bepaald op 1 Sept. a.s. tfiema wordt vastgesteld eene verorde- "Q op de heffing van kadegeld van het bruikmaken van de gemeentelijke aan- Jplaats voor schepen aan den Hooge indijk, alsmede eene betreffende invor- nngsverordening. Eveneens wordt vastgesteld eene met de 'iieente Leiderdorp aan te gane regeling zake toelating van kinderen tot de open- lre lagere school aldaar, welke regeling vorige vergadering in concept was vast- steld en thans gelijkluidend is aan- nomen door den raad van Leiderdorp. Aangezien uit het overgelegde rapport 'n den genieznte-opzichter blijkt, dat het >utwerk van den toren nog in goeden aaf verkeert wordt besloten de Fa. Elder- )rs1 alhier op te dragen het aanbrengen [n een gehee1 nieuw leiendak voor eene •J van f.965. Aan J. J. Bosman wordt onderhandsch opgedragen het vernieuwen van de Kleine Weddepadsbrug voor eene som van f. 1250, waarna de voorzitter overgaat tot het be antwoorden van de in de vorige vergadering gestelde vragen. Ten aanzien van eene vraag van den heer Stadhouder om eene lantaarn te verplaatsen ten behoeve van de verlichting van de Stadhouderslaan, deelen B. en W. mede, dat zulks geen verbetering der verlichting voor die laan, dcch wel eene verslechtering van de straat verlichting voor den Rijndijk zal mee brengen. Er ontspint zich dan eene lange discussie over dit onderwerp, waarna ten slotte de heer Stadhouder een voorstel in dient, gesteund door de heeren de Graaf en Starrenburg, om een lantaarn op de Stadhouderslaan te plaatsen, voor rekening der gemeente, onder bepaling dat de heer Stadhouder 1/3 gedeelte der kosten zal dragen. Dit voorstel wordt aangenomen 6 tegen 3 stemmen (de heeren wethouders en jac. van Leeuwen Adzn.). Wethouder Noordman deelt vervolgens mede dat in de vorige raadsvergadering was besloten om eene demonstralie te laten geven met eene motorbrandspuit, waarvan de kosten ongeveer f. 1800 bedragen, doch dat nadien door de Fa. Elderhorst alhier eveneens eene demonstraiie is aangeboden van eene dergelijke spuit, alleen nog wat verbeterd met het oog op afkoeling en bevriezing van den motor, en waarvan de kosten enkele honderden guldens minder zullen bedragen, weshalve B. en W. van meening waren dat hierop moest worden ingegaan, te meer ook waar het inwoners betreft Tot heden kon die demonstratie echter nog niet plaats hebben, weshalve B. en W. den raad vragen of deze er mede accoord gaan, dat de demonstratie waartoe in de vorige vergadering werd besloten komt te vervallen en aan de Fa. Elderhorst de gevraagde demonstratie wordt toege staan. Aldus wordt besloten. Hierna volgt dan de gebruikelijke rond vraag waarvan door verschillende leden gebruik wordt gemaakt en waarvan de voorzitter beantwoording in eene volgende vergadering toezegt. Daarna sluiting. ALPHEN. Examens Lingerie en Costumièrc. Geëxamineerd 14 candidaten: Geslaagd voor costumière de dames N. van Engelen, B. Scheerder, C Verbij, M. van Leeuwen, M. Odijk, M. Daas, G. Wijbenga J. Hoo- gendoorn en M. Bakker. Lingerie: Geslaagd: Zuster Theresia. de dames N. van Fulpen. L. Hoogendoorn, J. Paardenkooper en B. Simmerman allen te Alphen aan den Rijn. De examens werden afgenomen door de eerste Ned. R.K. Ver. van Modevakscholen. Geslaagd schoolreisje. Door de leerlingen van de Openbare School. Schoolstraat, werd gisteren met het onderwijzend personeel en vele ouders een schoolreisje naar Katwijk gemaakt. Per salonboot ..Concordia" ging de reis van Leiden en vandaar per tram naar Katwijk. Daar vertoefde men ongeveer 3 uur; door de jeugd werd heerlijk genoten Hoewel de zee nog wat onstuimig was. kon men toch volop „pootje-baden". Per tram aanvaardde men ook weer de terugreis naar Leiden, waar een bioscoopvoorstel ling werd bijgewoond. Per boot werd via de Brasemer- en Kagerplassen in de beste stemming pl.m. 9 uur onze gemeente weer bereikt. Het muziekgezelschap „Crescen do" wist zich gedurende de geheele reis zeer verdienstelijk te maken. Tijdens de rust van dit korps had ook de kapitein van de boot voor de noodlge afwisseling zorg gedragen, door aan boord een versterkte luidspreker-installatie te plaatsen, waarop verschillende schoolliedjes werden ge speeld. wat de stemming onder de jeugd nog belangrijk deed verhoogen! BOSKOOP. Autotocht voor Ouden van Dagen. Gisteren had ook hier de aangekondigde autotocht voor ouden van dagen en hulp behoevenden plaats. Te circa negen uur stonden aan het be gin van den Zijdeweg een 23-tal auto's waarin de oudjes, die van hun woning waren afgehaald, vergenoegd zaten te kij ken. Zij waren vol verwachting over den heerlijken tocht die hun te wachten stond. Zooals wij reeds meldden ging ditmaal de reis naar Zeist en omgeving. De oudjes gaven telkens luide te kennen hoezeer de tocht hun beviel! Des avond werd de stoet auto's aan de grens der gemeente opge wacht door de harmonie .Excelsior". Met de muziek voorop reed men naar hotel „Neuf" alwaar een heerlijken maaltijd ge reed stond. Na afloop daarvan, zocht ieder hoogst voldaan weder zijn woning op Tot slot °en woord van dank aan het comité en #in een ieder, die het moge lijk heeft gemaakt weder een dergelijken tocht te organiseeren De Zondagdlenst wordt voor a.s. Zon dag 19 Juli waargenomen door dokter P. du Buy. Geslaagd voor het M.U.L.O.-examen diploma A. Hooftman alhier. OUDE-WETERING. Verdronken. Het 6-jarig zoontje van den heer M. v. T. is alhier te water geraakt en verdron ken. De kleine was kort te voren nog van den waterkant verjaagd, doch blijkbaar is hij later weer aan de aandacht van de ouders ontsnapt ROZENTENTOONSTELLING TE ZEIST. Gisteren is te Zeist de jaarlijksche ro- zententoonstelling geopend in tegenwoor digheid van tal van autoriteiten. Aan de „N. R. Crt." ontleenen wij dat o.m. de volgende bekroningen werden toegekend. Zilveren medaille van Prins Hendrik: G. de Ruyter te Hazerswoude. Afgesneden kasrozen: gouden medaille G. de Ruyter te Hazerswoude; verguld zil veren med. J. Keessen Dzn. te Aalsmeer; zilveren medaille G H Kersbergen te Ha zerswoude; firma Ravensberg en Boer te Boskoop, en de Proeftuin te Aalsmeer. Rozen in pot gekweekt. Verguld zilveren medaille: G. de Ruyter te Hazerswoude. Decoratieve opstelling van rozeninzen- ding: kleine gouden medaille J. Keessen Dzn. te Alsmeer. Inzending buiten het programma: verguld zilveren medaille J. Keessen Dzn. te Aalsmeer. ALKEMADE. EERSTE STEENLEGGING WATERTOREN „DRIE GEMEENTEN." Toespraak van Burgemeester Vosters. Gistermiddag heeft in tegenwoordigheid van het algemeen bestuur van de Stich ting Drinkwaterleiding de Drie Gemeen ten de eerste steenlegging plaats gevon*- den van de watertoren te Roelofarends- veen. Alvorens de plechtigheid te verrichten nam de voorzitter van de stichting, bur gemeester L. H. M. J. Vosters het woord. Spr zeide het een aangename taak te vinden op deze plaats te staan, teneinde zooals het heet „den eersten steen" te leggen. In de letterlijke beteekenis van het woord zal dit dezen middag ec.Tter niet het geval zijn, aangezien zooals men ziet, reeds verschillende duizenden atee- nen gemetseld zijn. Deze steen heeft ech ter de beteekenis van een gedenksteen. Spr. acht het thans nog niet den tijd om uit te weiden over de voorgeschiedenis onzer eigen drinkwaterleiding, op ande ren tijd en plaats zal daartoe nog gele genheid genoeg zijn. Hij wil echter thans hulde brengen aan de leden van het be stuur van de stichting, die getoond heb ben bekwame mannen te zijn en die reeds talrijke uren besteed hebben om de vele werkzaamheden, welke noodig waren, te verrichten. Spr. herinnert nog in het kort aan de moeilijkheden, die zich aanvanke lijk bij den bouw hebben voorgedaan doch hij en het bestuur zijn steeds van meening geweest, dat Juist aan het fundament de grootste zorg moest worden besteed. Dan brengt spr. nog hulde aan den aannemer en den uitvoerder, die met zoo groote be kwaamheid het bouwwerk hebben geleid. Vervolgens onthulde de burgemeester den gedenksteen, waarop de namen van de leden en den secretaris van het dage- lijksch bestuur en de leden van het alge meen bestuur vermeld staan. Aan het einde van zijn rede zeide de burgemeester, dat deze steen aan ieder, die in den loop der tijden dit terrein zou betreden de namen vermeld zou zien van de mannen die hun schouders gezet heb ben onder het belangrijke sociale werk van de drinkwatervoorziening der ge meenten Alkemade. Leimuiden en Rijn- zaterwoude. Hierna vereenigden de bestuursleden zich op het gemeentehuis, terwijl de werk lieden een kleine gratificatie ontvingen en den verderen middag vrijaf kregen. ROZEN. Met inachtneming van hun groeiwijze kweekt men de rozen als struikboompjes, kroonboompjes, stamrozen), pyramide, klimrozen, en als treuwozen, waarbij in aanmerking dient genomen dat sommige sterk andere zwak groeien. Sommige slechts eenmaal, en vele andere den heelen zomer doorbioehn. Maar dien verschillenden vorm van groei en bloeiwijze richt zich in hoofd zaak het snoeien. Uit een en ander valt ook hier weer af He leiden, dat eenige algemeene rozenkennis noodzakelijk is, wil men goed kunnen snoeien. Toch laat ook dit snoeien zich tot eenige hoofdregels terugbrengen en niet de noodige aandacht en oplettendheid, ieert men dit spoedig aan. De allereerste eisch is ook hier: zorg voor voldoende licht en lucht in uw rozen. Behalve door e§n goede standplaats en een goeden grond, kunnen we dit in niet geringe mate bevorderen, door met het snoeien te zorgen, dat alle blijvende deelen volop van het licht kunnen genieten. De beste tijd daarvoor is in het voorjaar na het ontdekken der rozen, als geen zware vorst meer te vreezen is, en kort voordat ze beginnen uit te botten, dus in Apri'. Dan vermijdt men het gevaar bij de vele gevoelige soorten, zooals Thee- en Noiset rozen. dat zij opnieuw zullen invriezen, in welk geval wij ze later nog eens zouden moeten insnoeien en waardoor men minder hout, minder oogen zoude behouden dan ocrspronke'ijk de bedoeling was. We kun nen hier tevens opmerken dat door een korteren snoei de bloei vertraagd wordt, d.w.z. indien het hout overigens rijp is, de zich lager aan de twijgen bevindende oogen zijn onder normale omstandigheden niet zoo sterk ontwikkeld, als de hooger zittende en ieder zal wel eens hebben opgemerkt, dat ook bij de rozen de boven ste oogen het eerst uitloopen. Onder bijna alle groepen komen sterk groeiende en zwakgroeiende voor. De zwakgroeiende snoeie men kort in (3 a 4 oogen) en zoover de vorm het toelaat, behoude men alleen de krachtige eenjarige takken. Het oude hout en de zwakke twijgjes moeten zooveel mogelijk worden verwijderd. Bij deze is het vooral 0111 te doen ze op té wekken tot het vormen van nieuwe krach tige scheuten. De sterkgroeiende snoeie men lang Snoeie men deze kort, dan zouden ze wel veel hout vormen maar weinig bloeien. Vooral ook bij de meer sterk groeiende Theerozen en Noisetrozen, snoeie men de takken niet te kort in en late hun minstens de helft der lengte behouden. Van klimrozen en treurrozen nemen we alle onrijpe uiteinden weg en men dunne ze verder flink uit. Tenzij het ons hier en daar door korte snoei om krachtige nieuwe scheuten te doen Is. Later kan men weer nieuw bloemhout verkrijgen dat in den nazomer bloeit. Alle maandrozen worden kort ingesneden tot het verkrijgen van sterke, rijkbloeiende scheuten. Alle rozen worden na hun eerste bloei weer gesnoeid, om ze tot het vormen van nieuwe takken op te wekken. Verder moeten alle in het voorjaar ver plante rozen kort worden ingesneden, doch men wachte er liefst mee tot zij weer even aan den groei zijn. Ook is zeer aan te bevelen om de rozen 11a hun eerste bloei te bemesten met een gieroplossing. Om schoone snijrozen te winnen, behoudt men, op iedere scheut slechts een knop, de hoofdknop, of wel deze en een van de jongste zich lager be- indende knoppen. Steeds snijde men dan elke roos zuiver glad af, boven een lager zittend blad, waardoor het zich daarbij bevindende oog opnieuw een sterken scheut geeft Dit dunnen der knoppen wordt nog te weinig gedaan Alleen bij die rozen, zooals Rosa rugosa, Rosa rubifolia, en verder meer z.g. wilde rozen, waarbij het ons te doen is om de mooie vruchten (bottels), neme men de uitgebloeide bloemen nfet weg. Vijanden der rozen. Wij mogen dit artikel niet besluiten zonder over de vijanden die een aAnval op de rozen doen en hoe deze te bestrijden het een en ander op te merken. Hoe beter men de rozen behandelt en onderhoudt hoe minder ze van alle aanvallen last zullen hebben. Hoe krachtiger gewas, hoe minder vatbaar voor verschillende ziekten. Bestrijdt de plaag bij het eerste optreden. Een luis vermenig vuldigt zich spoedig tot milliarden. De eerste te vangen voorkomt dus veel last en moeite. Ondervinding heeft geleerd, dat het meest doeltreffend is, eiken morgen de rozen na te gaan en steeds de eerst- verschijnende boosdoeners te vernietigen. Men neme tevens alle uitgebloeide bloe men af. Veel kan men voorkomen door 1 A 2 maal in de week de rozen met wat zeep water te bespuiten door middel van een pulverisator, welke het zeepwater stof fijn verdeelt. Daarmede kan men met een emmer zeepwater al heel wat planten bestuiven. De open bloemen zijn met de pulverisator te vermijden. Soms vindt men in de bloemen een tamelijk grooten goudkleurigen kever, welke de meeldraden, stampers en bloem bladen opvreet of doorboort. Deze moeten werden gedood. Alleen lieve-heersbeestjes spare men daar deze de bestrijders der luizen zijn. Ook de meezeil, boomkruiper tjes geven men vrije wandeling. Deze zijn onze natuurlijke helpers, die dikwijls het kwaad eerder opmerken dan wij. Lastig en nadeelig zijn ook de zwammen, zooals het wit (Sphaeroteca Pannosa). Men bemerkt deze zwam door dat er hier en daar een wit tot grijsachtig wel iets op meel lijkend vilt op de bladeren en scheuten komt, waarom men deze zwam ook onder meeldauwzwammen rangschikt. Dit wit be staat uit fijne zwamriraden, welke liet bladweefsel doorwoekeren en verwoesten. De ziekte verspeidt zich uiterst snel waar om men ze ook direct moet bestrijden. Hel meest afdoend middel is de planten bestuiven met bloem van zwavel, zoomede aangetaste deelen afsnijden en verbranden. Ook zeer nadeelig is het z.g. rozenroest (Ohragmidiuni Subcortiduni) kenbaar aan cle hoopjes roodachtig poeder op de scheu ten en bladeren. Bij de eerste verschijnselen moeten de aangetaste deelen worden afge plukt en verbrand. Ook helpt een be sproeiing met Bouillie Bordelaise 2 pet. oplossing, vroegtijdig in het voorjaar. De planten zien er dan eenigen tijd onooge- lijk uit. Maar het is toch heter om van twee kwaden het minste te kiezen. Vraag: Hierbij doe ik een blaadje van mijn klimrozenstruikcn, welke mooi groen uitloopen en nu met een witte waas zijn overtrokken. Is dit een ziekte en is daar iets tegen te doen? Antw N. E. B. I11 bovenstaand artikel over rozen wordt bloem van zwavel aan bevolen als bestrijding van het wit. Bij aanhoudend donker en vooral bij regen achtig weer is de werking van zwavel veel minder groot. U doet dan beter de struiken te bespuiten met een mengsel van 2 ons groene zeep in 10 L. water, terwijl 10 gram salicylzuur in 1 maatje brand spiritus opgelost, hierdoor wordt gemengd. Als u hiermede spuit, bestrijdt u het wit en de bladluizen tegelijker tijd. Vraag: Heb een Hortensia, welke is uit gebloeid. Hoe te handelen om de plant een volgend jaar weer in bloei te krijgen? Antw. O. te S. Uw Hortensia moet nu direct flink worden ingekort, tot op eer. handbreed boven den grond.. Zet de plant in een grootere pot en voedzame aarde en graaf haar buiten op een zonnig plekje met den pot in den grond. Geef bij droog weer dagelijks water en 11a een 6-tal weken een paar maal in water op geloste bloemenmest. Uw plant zal nieuwe scheuten maken, waarvan u 4 a 5 houdt. Deze zullen bij mooi weer nog rijp hout vormen en worden een volgend jaar niet ingekort. Deze scheuten kunnen een vol gend jaar bloem vormen Begin Oct. moet de plant naar binnen en moet koel worden overgehouden. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Red. onder motto: „Tuinbouw". J. S. VERBRUIKSCOÖPERATIE ALS MIDDEL TEGEN DDURTE. Een van de verschijnselen van den nieu wen tijd in Indië is de gewaarwording van het westersch publiek en ten deele van den oosterling, dat vele zaken in Indië duin- zijn De gewaarwording: want in Indic zijn altijd wel de meeste artikelen van wester- schen invoer duur geweest. Maar in den nieuwen tijd, die aanbrak met de 20e eeuw is het aantal westerlingen gestegen en is het openbare leven zoowel als het huiselijk bestaan meer westersch getint. De klee ding, de maaltijd, de genoegens werden meer en meer geschoeid op westerschen leest en daardoor werd de behoefte aan allerlei dingen van buiten groot. De mode is een dure pop. Beleeft Indië zijn goede dagen, zijn de zorgen licht, dan bekommeren zich maar weinigen om den prijs van wat men ver langt en de winkels trekken van de on verschilligheid een voor de hand liggend profijt. Zoo kon het ook gebeuren, dat in streken, waar naar verhouding het wes tersch publiek talrijk is, de prijzen weer wat hooger zijn dan elders. Neem Deli, het land van de ruime inkomsten. Ieder heeft wel vernomen, dat Deli een duur land is en dat met name Medan, als plaats van vestiging, bijzondere uitgaven vereischt voor het dagelijksch leven. Al wat behoort tot het „mondaine" leven is overal buiten sporig duur in Indië en dat mondaine treft men aan in de steden, waarheen dan ook de westerlingen, die in het binnen land zijn gevestigd, zich van tijd tot tijd begeven tot verpoozing. De duurte in Indië is de vrucht van een zekere overdaad in de begeerte der koopers en in de prijsbe paling van de verkoopers. Nauwelijks ko men er nevelen voor de zon van voor spoed, of de duurte wordt gevoeld en men beklaagt zich. Ook treedt beperking in. Echter komt men zelden tot een modus in het leven der gemeenschap, waardoor men zelf zonder zich veel te ontzeggen de re geling van prijzen in handen houdt. Want de duurte moet men niet slechts ontgaan in dagen van tegenspoed, doch ook in ge wone tijden en er zijn dus maatregelen noodig van hüivenden invloed. Zoo'n maet —el is thans op komst: het is de verlaei": an bezoldiging. Het gou vernement gaat oor en andere instellin gen zullen volgen In die verlaging ligt on getwijfeld de strekking, dat zij den levens standaard eenvoudiger maakt en dat de prijzen onder een verminderde vraag da len. Dat is de lichtzijde van de verminde ring van bezoldigingen, waartegen klach ten zijn gerezen omdat men opziet tegen een tijd van overgang die voor velen on aangenaam is, maar dien men ten slotte met voordeel doorleeft. Met voordeel, want een opschroeving van het bestaanspeil is voor alle bevolking ongewenscht en op den duur noodlottig. De duurte van de win kels is natuurlijk ook te bestrijden door coöperatie in het verbruik, een onfeilbaar middel, indien het degelijk kan worden toegepast. In Indië is de inrichting van een degelijke coöperatie verre van onmo gelijk, maar moeilijk is zij stellig. Op plaatsen met enkel duizenden westerlin gen heeft men steeds een komen en gaan, dat een bezwaar is voor de samenwerking in het koopen Er is een beheer noodig, dat veel toewijding vereischt en er is een tucht noodig onder de deelnemers, die in Indie blijkbaar moeilijk valt te onder houden. Maar de bezwaren er zijn er meer behoeven geen beletsel te zijn. Er is in Indië weinig gedaan aan coöperatie in het verbruik. Ik herinner mij, dat de Deli-Mij. ongeveer 10 jaar geleden een coöperatieven winkel oprichtte uitsluitend voor haar personeel, waarvan de voorname bedoeling was. dat de assistenten er de gangbaarste artikelen van het dageliiksch bestaan goed en goedkoop konden beko men. Het beheer nam de Deli-Mij. voor haar rekening en daardoor was de orde in het beheer verzekerd, evenals kwade pos ten waren uitgesloten. De instelling is een van de weinige voorbeelden van een ge slaagde coöperatie In het verbruik; de as sistenten, verspreid als zij wonen, zouden zonder die hulp een dergelijke samenwer king niet kunnen opzetten en instand houden. Op Java hebben langen tijd de lagere ambtenaren van de Staatsspoor een coó- Deratie gehad, ik meen te Batavia. Zoo lang er een bestand is van ambtenaren, die ter plaatse blijven en zich met beheer of toezicht op beheer belasten, kan de sa menwerking vruchtbaar zijn. maar veel vuldige overplaatsing moet haar in de war sturen Voor alle coöperatie in Indië is het vlottend karakter van westersche inge zetenen een zware dobber. En toch zou het in deze tijden aanbeveling verdienen, zoo het Europeesche bestanddeel van de bevolking od eenige plaatsen te rade ging om de oprichting van kleine coöperaties in het verbruik tot stand te brengen. Juist de kleine, want een veel en zeer velen om vattende coöperatie brengt bijzondere zor gen mee voor beheer en opslagruimte. Men zou voor het begin zich moeten beperken tot het hoog noodzakelijke en een voor waarde, waarbuiten men nooit slaagt is de contante betaling. Aan contant betalen is Indië heelemaal niet gewend, maar het koooen od crediet. zelfs op crediet van een maand, is een van de ergste gebreken, waaraan Indië steeds mank gine. Nood leert bidden en nog veel meer. Misschien brengt de dwang der versobering de ge meenschap in Indië nu ook tot eenvoudige coöoeratie als een wezenlijk middel tot be strijding van de duurte en misschien wil zij wel afstand doen van het koopen on crediet. Alleen daarmee zou al veel zijn sewonnen. DENGAN HORMAT. EEN PARADIJS ONDER DE FRANSCHE KUST. Het is een verborgen paradijs, dat het grootste gedeelte der menschheid volko men onbekend is. Het eiland Jethou be hoort tot de Kanaal-eilanden, de eenige nog in Engelsch bezit zijnde rest van Nol-mandie. De hertog van Normandië, zoo wordt de koning van Engeland op de Kanaal-eilanden genoemd, heeft het pa radijs-eiland Jethou voor den tijd van „zijn leven en een dag" aan den Engel- schen schrijver Compton-Mackenzie ver pacht. die vele jaren als koning op zijn eiland had geleefd. Hij had zich een prachtig wit huis als residentie laten bou wen, dat er buiten zeer eenvoudig uitzag, doch binnen een comfort verborgen hield zooals geen koning van zijn slot kan ver- Jangen. De ongekroonde koning van het eiland Jethou was souverein, zooals nauwelijks een andere heerscher. Hij kon leven, zooals het hem behaagde en zoo lang hij niet met de Engelsche wetten in conflict kwam. Compton Mackenzie had zich nooit tegen deze wetten opstandig getoond. Hij leefde op zijn heerlijk eiland zoo vrij als een vogeltje en men verwon dert zich slechts over zijn besluit het eiland te verlaten en het weer te verpach ten. Naar verluidt zou hij zich op een eiland in de buurt van Schotland gaan vestigen. Het eiland-paradijs Jethou is derhalve vrij voor een nieuwen heer. Op dit eiland, dat niets te maken heeft met belasting en tollen is alles verbazend goedkoop. Enkele uren van Londen verwijdert ligt hier een wonderland waar melk en honing vloeien, waar geen wetten voor zus en zoo zijn en men zoo ongebonden kan leven als ner gens in onze wereld van schema's en paragraphen. Dit eiland, dat men reeds in de oudheid kende, herbergt enorme scharen wilde konijntjes en wild, gevo gelte, garnalen, kreeften, visschen, zijn er ontzaglijk veel. Het 203 vlerkante kilome ters groote eiland is met prachtige bos- schen bedekt, die afwisselen met sub-tro pische tuinen. Zelfs de Rivièra kan zich met dit plekje niet vergelijken, waar niet alleen in het voorjaar, maar ook in den winter heerlijke planten bloeien en waar reeds in Januari de narcissenvelden geu ren. Het eiland is tamelijk vlak, de groot ste verhooging bedraagt 88 meter. Van d# hoogten van het kleine eiland heeft me® een onbeschrijfelijk schoon uitzichfc Jethou is. zooals gezegd, een paradij waarin de slang ontbreekt. 25 JAREN SIMPLONTUNNEL. Een dezer dagen jubileert de Simplon- tunnel, die nog steeds een der langste ter wereld is. In Juni 1906. na moeizame werk zaamheden, die 6'/: jaar hadden geduurd, werd de tunnel in gebruik genomen. De lengte bedraagt 19.825 meter, waarvan 9.073 op Zwitsersch en 10.752 op Ita- liaansch grondgebied. De St. Gotthard is 14.984 meter lang. De oudste tunnel is die van den Mont Cenis 112.234 meter). De aanleg van de Simplontunnel heeft 80 mlilloen francs gekost. 3—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7