DE CRISIS IN DUITSCHLAND AGENDA. SCHEEPSVERBINDINGEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Zaterdag. „Concordia" Liefdadigheidsuitvoering Kinderkoor „Ontwaakt". 8</i uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor tellingen te 8 uur. De strijd om diamant A." Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Het gele masker". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. ,,'t Cafétje". 's Woensdags en 's Zaterdags famlliema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 10—3 u. in Maart, April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 10—5 uur, in October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April—1 Oct. van 10—5 uur. 1 Oct.—1 Dec. van 10—4 uur. Zondags van 1—4 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f.0.10. Geologisch Mineralogisch Museum, Garenmarkt. lederen dag van 9—12 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 10—4 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f.0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12, 1.30—5, Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 2—6 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 9—6 uur. 1 October—31 Maart 9—4 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April—30 Sept. 10—4 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (Stationsweg): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 10—4 u.; 's Zon dags 1—4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hoo gewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Drlesum, Mare 76, telef. 406. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 72 jaar is gis terochtend te Den Haag overleden de bekende dierenarts de heer H van Aken Sr., die gedurende meer dan 50 jaar zijn praktijk in Den Haag heeft uitgeoefend. Op 69-jarigen leeftijd is gisteren te Den Haag overleden de heer E. Vrugtman, laatstelijk exploitant van het Pavilion Rlche op Scheveningen en vroeger van het bekende restaurant Riche in de hoofd stad. Voorts is de heer Vrugtman voorzitter geweest van de Vereeniging Het Kogge schip. Bij Kon. besluit zijn, te rekenen van 1 Juli, opnieuw benoemd tot lid van het college voor de visscherijen, mr. A W. Schippers, te Rotterdam, H. J. J. Sengers, te Mook. en W. Verdonk, te Wormerveer. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is: I. aan den heer L. Slagter, oud-referen daris bij het Departement van Water staat, op zijn daartoe strekkend verzoek, eervol entslag verleend als secretaris van den Spoorwegraad. onder dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen dien sten; II. als secretaris aan den Spoorwegraad toegevoegd de heer A. J. Schapink, hoofd commies bij het Departement van Water staat, te 's-Gravenhage. Gisteren is te Brummen plotseling overleden, 83 jaar oud. de heer P. de Wijs. oud-burgemeester van die gemeente, oud-officier van het Indische leger, dra ger van de Militaire Willemsorde. Na aanvankelijk burgemeester van Vee- nendaal geweest te zijn. werd hij te Brummen benoemd en bekleedde daar 25 jaar het ambt van burgemeester De rijksmiddelen hebben in Juni andermaal een daling aangewezen, en wel van f. 4.885.400. In het eerste halfjaar is f. 232.914.700 ontvangen, of f. 26.827.700 minder dan verleden jaar. De navolgende passagiersschepen zijn Zaterdag 18 Juli in radio-telegrafische ver binding niet de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio Holland N.V. Alphacca, R. de Jan. Radio Alpherat, Rugbv Radio Chr. Huygens, Scheven. Radio Gelria, id. Indrapoera, id. Insulinde, id. J. P. Coen, id. Johan de Witt. id. Nickerie, Rugby Radio Orania, Scheven. Radio Poelau Bras, Trapani Radio Poelau Iello, Karachi Radio - Patria, Scheven. Radio P. C. Hooft, id. Van Rensselaer-, Rugby Radio Rotterdam, Scheven Radio Sibajak, id. Simon Bolivar, id. Statendam, id. Volendam, id. Zeelandia, id. Bij verzending van een radio-telegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. Gunstig verloop in Duitschland. Brüning en Curtius naar Parijs. De conferentie te Londen. Geen storing bij de betalingen. De hervatting van het beperkte beta lingsverkeer der banken voor loondoel- einden is zonder bepaalde storingen ver- ioopen Daar voor de hervatting een ze kere elasticiteit noodig is, hebben de ban ken er van afgezien de ingeleverde loon lijsten aan een bijzonder onderzoek te on derwerpen. De door de Rijksbank ter be schikking gestelde betalingsmiddelen wa len voldoende voor de gestelde eischen. Ook de spaarkassen waren normaal ge opend. Betaling van spaartegoeden von den echter niet plaats Ook bij den postcheque-dienst, waar slechts betalingen voor loondoeleinden tot R.M. 10.000 plaats vonden, verliep alles normaal. De betalingen door de Rijksbank bleven binnen enge grenzen Op alle kantoren heerschte, gelijk ver wacht werd, groote drukte. Er is ongeveer 6 millioen mark meer uitbetaald dan op normale dagen Bedragen tot 10.000 mark werden contant, hoogere bedragen in roode rijksbankcheques uitbetaald. De rijkspost zal aan deze regeling vasthou den en ook in de toekomst aan alle ver langens van het publiek ten volle en zonder vertraging voldoen. Alleen het giro- verkeer met het buitenland kan nog niet worden hervat, zoolang er geen officieele noteeringen van Duitsche beurzen zijn Naar de B. B. C. verneemt, heeft de Rijksbank besloten van haar in de nood verordening verstrekte bevoegdheid om andere banken met den aan- en verkoop van deviezen te belasten, gebruik te ma ken. Hierdoor wordt een bepaald aantal Duitsche banken gemachtigd de deviezen- orders van haar clientèlen voor rekening der Rijksbank aan te nemen Dc gcliecle maand Juli beurssiuiting? In Berlijnsche beurskrlngen houdt men het voor uitgesloten, dat de beurs reeds Maandag a.s. wederom geopend zal wor den. Men rekent er algemeen op. dat de beurs deze maand Juli in het geheel niet meer geopend zal worden; daarentegen houdt men het voor waarschijnlijk, dat in overeenstemming met de Rijksbank offi cieele vaststelling van deviezen- noteerin gen van Maandag a.s. af zal plaats vinden. Het voltallige bestuur der Berlijnsche beurs zal morgenavond bijeenkomen, ten einde nieuwe besluiten te nemen. Op de Berlijnsche productenbeurs wordt echter gepoogd, reeds deze maand nog ie. verings-transacties af te kunnen sluiten, het is echter onwaarschijnlijk, dat men hierin zal slagen, zoolang de effectenbeurs gesloten blijft. De mctaalbeurs blijft even eens gesloten. Het bestuur der metaalbeurs zal eveneens morgenavond bijeenkomen. Men verwacht dat dit bestuur zich bij de besluiten der effectenbeurs zal aansluiten. Geen commissaris voor economische zaken. De berichten, dat de Rljksregeerlng het voornemen zou koesteren, een commissaris met verstrekkende bevoegdheid tot het oefenen van controle over de particuliere bedrijfstakken te benoemen of reeds heeft benoemd, zijn volgens mededeeling van bevoegde zijde, onjuist. De Danatbank, De trustees der Danatbank Bergmann en Schippel, hebben het volgende communi qué gepubliceerd: De zaken van de Danat bank worden door de tot dusverre hier toe gerechtigde personen met de tot dus verre geldende handteekeningen, onder ons toezicht en volgens onze aanwijzingen, verder gevoerd. Overeenkomstig art. III der verordening ter uitvoering van de ver ordening van den Rijkspresident over de Danatbank van 13 Juli 1931 geven wij onze toestemming voor de overeenkomsten die het loopende bedrijf der bank mei zich brengt. Uitgezonderd hiervan is: de verstrekking van nieuwe en de verhooging van thans bestaande credieten, alsmede dc opneming van credieten door de bank. Woensdag j.l. heeft de oprichting plaats gevonden van een vereeniging tot be scherming der belangen van crediteuren der Danatbank. onder leiding van advo caat mr. Bauchwitz. De Berlijnsche bankfirma Schwarz, Goldschmidt en Co.. een commandit-ven- nootschap van de Danatbank, heeft gisteren haar deuren weder geopend. Een verklaring van dr. Schacht. Aan een vertegenwoordiger van den D. A. Z. verklaarde dr. Schacht o a. het volgende: De Rijkskanselier heeft hem Zondag j.l. verzocht als deskundige aan een kabinetszitting deel te nemen, waar in de noodverordening over de garantie voor de Danatbank behandeld werd. Hem is geen enkele functie aangeboden. Voor waarden heeft dr. Schacht dan ook niet kunnen stellen. Volgens de meening van dr. Schacht is de voortschrijdende nationaliseering en staatsbureaucratiseering onder de tot dus verre gevoerde politiek de hoofdoorzaak van het feit, dat het Duitsche zaken- en bedrijfsleven niet in staat is de elastici teit te toonen, die vereischt is. Ook de moeilijkheden van de Danatbank vloeien hier uit voort. Een staatscontrole zou geen verlichting brengen voor het crediet van Duitschland in het buiten land. De crisis, aldus dr. Schacht, kan bij een verstandige leiding in korten tijd worden overwonnen. 'ruening en Curtius naar Parijs. Vernomen wordt dat het Rijkskabinet besloten heeft dat de Rijkskanselier, dr. Bruening en de Rijksminister van Bulten- landsche Zaken, zich hedenavond met een tamelijk groote delegatie naar Parijs zul len begeven. De beide ministers zullen vergezeld wor den door staatssecretaris von Bulow van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, staatssecretaris Scheffer en ministerialdi- rector v. Krosigk van het Rijksministerie van financiën, geheimraad Vocke van de Rijksbank, verder als persoonlijk begelei- i der van den Rijkskanselier ministerialraad Feffler en als persoonlijk begeleider van dr. Curtius, geheimraad Rhelnebeck. Van het ministerie van Buitenlandsche Zaken zal naar Frankrijk medegaan graaf Saur- ma en voor Engeland legatieraad baron v'i Plessen. De onderhandelingen te Parijs zullen evenwr niet te lang kunnen duren, aan gezien zooals bekend is. Maandagavond om zes uur de ministerconferentie te Lon den zal aanvangen waarheen de Duitsche ministers zich met deze delegatie zullen begcien. De Duitsche pers over den gang naar Parijs. Verscheidene Berlijnsche avondbladen maken crltische opmerkingen naar aan leiding van het plan der reis van Brue ning en Curtius naar Parijs. Terwijl de „D.A.Z.", de „Lokal-Anzeiger". de „Deutsche Tageszeitung" en de „Kreus- Zeitung" ernstige bezwaren hebben tegen de reis der Duitsche staatslieden, die. naar de „Kreuzztg." schrijft, te Parijs aan de scherpste pressie zullen blootstaan, en ge dwongen zullen worden tot nieuwe, voor Duitschland ondragelijke concessies, schrijft de „Germania": De hernieuwde wensch naar een onmiddellijke reis van Bruening naar Parijs is symptomatisch voor de verwachtingen, die men aan een directe Duitsch-Fransche bespreking vast knoopt. Het Duitsch-Fransche gesprek zal slechts dan succes kunnen hebben, wan neer het door een evenredige stemmings zwenking in Parijs voorbereid wordt. In dien ons, zegt het blad, die een Duitsch- Fransche toenadering als den besten uit weg beschouwen, de omweg over Londen en Washington meer kans op succes schijnt tc bieden, is dit vooral toe te schrijven aan het feit, dat men in Parijs een program van eenzijdige politieke eischen voorstond, waaraan de regeering zich in geen geval kan binden. Het „Berl. Tageblatt" betoogt vooral, dat de gang, die Bruening thans onderne men zal, niet licht, zal zijn. Het besluit tot deze Parijsche reis vereischt moed. Misschien heeft zich nog nooit te voren voor Bruening een dergelijke gelegenheid voorgedaan, om zijn leiderstalenten op zoo duidelijke wijze te demonstreeren. Het blad spreekt de verwachting uit, dat het gesprek tusschen de Duitsche en Fransche staatslieden een gunstig begin zal blijken van de daarmede beginnende onderhan delingen. Fransche verwachtingen. In Fransche kringen wordt algemeen aangenomen, dat de a.s. besprekingen met dc Duitsche ministers tot eer. volledige verlichting der huidige situatie en in het bizonder tot een werkelijke ontspanning der Fransch-Dultsche betrekkingen zullen leiden. De Fransche pers Juicht de ont wikkeling der gebeurtenissen, zooals in de afgeloopen 24 uren is geschied, toe, doch knoopt hier de opmerking aan vast, dat evenals t? voren zal worden vastgehouden aan de oude opvatting. Intusschen worden te Parijs de bespre kingen voortgezet. Aan den maaltijd, welke door den Ame- rikaanschen ambassadeur te Parijs, Edge, gistermiddag aan de leden der Fran sche regeering werd aangeboden, werd behalve door Briand, Laval. Tardieu, Flan- din en Pietri deelgenomen door eenige Amerikaansche bankiers Minister Henderson heeft zich op het laatste oogenblik om onbekende redenen laten excuseeren. Fransche ministerraad. Over den ministerraad, die onder i voorzitterschap van Doumer in het Elysée heeft plaat.s gehad wordt het volgend communiqué gepubliceerd: De ministerraad heeft den door de Duit sche valutacrisis in Europa veroorzaakten toestand overwogen. Minister-president Laval bracht verslag uit over de bespre kingen, die tusschen de Fransche regee ring en Stimson en Henderson gevoerd zijn. Briand gaf kennis van de a.s. reis van Brüning en Curtius naar Parijs. De mi nisterraad heeft de middelen overwogen, waartoe Frankrijk zijn toevlucht zal nemen en die geschikt zijn in Europa het crediet en het vertrouwen te herstellen. De mi nisterraad heeft de financleele waarborgen en de maatregelen voor een politieke pa cificatie besproken. De reis der Engelsche ministers uitgesteld. Uit bovenstaande volgt vanzelf, dat de reis van Mc Donald en Henderson naar Berlijn voorloopig is uitgesteld. De conferentie te Londen. De ministersconferentie zal. naar is medegedeeld, Maandag te Londen aan vangen. De conservatieve afgevaardigde Mar- jorie vroeg in het Lagerhuis of Mac Do nald niet de verzekering zou kunnen geven dat. de Britsche regeering niet zal mee doen aan het stellen van politieke eischen om aldus de financieele crisis uit te buiten. De premier nam deze vraag voor ken nisgeving aan Het Labourlid Kenworthy stelde den minister-president de vraag of ter a.s. Ministersconferentie te Londen 'n voorstel in behandeling zal komen, om tegelijk met de opschorting van de oorlogsschulden en reparatiebetalïngen voor den tijd van een Jaar ook den bouw van oorlogsschepen, artillerie- en andere oorlogswapenen ge durende dezelfde periode op grond van een internationaal accoord te staken en of door een dergelijken maatregel niet ten minste een der tusschen Duitschland en Frankrijk bestaande moeilijkheden zou kunnen worden opgelost. Mc Donald antwoordde, dat hij wat het laatste deel der vraag betreft, vreest dat zulks niet het geval zijn zijn, doch dat de voorstellen van dezen of zelfden aard voor het geval deze aan de regeering zullen worden gedaan, op alle mogelijke wijzen zullen worden overwogen. De leden der Britsche delegatie op de ministerconferentie zullen zijn: Mac Do- raid, Henderson, Snowden. Het is waar schijnlijk, dat Mae Donald de bijeenkomst zal voorzitten. Het doel der conferentie wordt officieel aangegeven als economisch en financieel, om te voorkomen, dat de Duitsche crisis zich tot andere landen uitbreidt. De conferentie van deskundigen zal heden plaats hebben, zooals voorzien; zij zal bijeenkomen in het departement van de Schatkist. Het doel van de conferentie werd door een vertegenwoordiger van Wolff van hooge Amerikaansche regeeringszijde be schreven als „Formuleering van een zorg vuldig overlegd, op langen termijn bere kend. plan tot steun aan Duitschland op zoo breed mogelijken grondslag en voorts bijlegging van de geschillen tusschen Ber lijn en Parijs, welke een krachtige inter nationale samenwerking tot nu toe be moeilijkten." Voorts werd den vertegenwoordiger van Wolff medegedeeld, dat het hier 'n nood- conferentie betreft tot bestrijding van een noodtoestand. De Amerik. onderstaatssecretaris Castle heeft medegedeeld dat president Hoover staatssecretaris Stimson benoemd heeft tot afgevaardigde der Ver. Staten op de Maandag a.s. te Londen aanvangende ministersconferentie. De onderstaatssecret. verklaarde, dat Stimson. hoewel Amerika niet direct betrokken is bij de kwestie der herstelbetalingen, in dezelfde kwaliteit als de andere ministers de bijeenkomst zal bijwonen. Castle deelde voorts mede, dat Stimson geenerlel politieke verbintenissen op zich zal nemen. Niettemin weet men, dat Stim son zal trachten 't streven van Henderson tot een vergelijk der tusschen Duitschland en Frankrijk bestaande meeningsverschil- Ien te komen, naar beste krachten zal steunen. In verband hiermede wordt in regee- ringskringen te Washington steeds op nieuw verzekerd, dat de Londensche ministerconferentie aanmerkelijk zal wor den vergemakkelijkt door de daaraan voorafgaande besprekingen tusschen de Fransche en Duitsche ministers te Parijs. DE ALGEMEENF TOESTAND. Naar verdere ontspanning? Terwijl Duitschland zich inwendig goed houdt, ongetwijfeld tengevolge van het vlot uitbetalen van alle loonen etc., is in ternationaal een belangrijke stap bereikt. Men heeft het n.I. klaar gespeeld, dat de Duitsche ministers Brüning en Curtius heden naar Parijs vertrekken, zonder dat dit of Duitschland of Frankrijk qua pres tige schaden kan En daarmede is reeds veel gewonnen. De stand van zaken is ongeveer aldus: Men zal beginnen met de Duitschers te Parijs uiteen te zetten, dat zij thans een unieke gelegenheid hebben Duitschland van een bankroet- te redden, de Fransch- Duitsche betrekkingen te verbeteren en de zwaar geladen atmosfeer van Europa te ontladen. Men zal een beroep op hen doen financieele en politieke garanties te geven, doch hierbij tevens er op wijzen dat men niet uit is op de vernedering van Duitsch land De mogelijkheid blijft open dat een compromis over de politieke vorderingen" van Frankrijk bereikt zal kunnen worden. Te Londen is men van meening dat de overeenstemming in Parijs reeds zoo ver is gevorderd dat de Duitsche ministers als het ware voor „faits accomplis" zullen worden gesteld. Door een en ander is de reis der En gelsche ministers natuurlijk voorloopig uitgesteld te eer waar immers Maandag avond te Londen de minister-conferentie een aanvang neemt. Er is goede kans op ontspanning, wan neer Duitschers en Franschen het te Pa rijs eens mochten worden. En daarvoor zal men ongetwijfeld het uiterste doen. Hen derson en Stimson blijven als bemiddelaars ln de Fransche hoofdstad. Volgens particuliere berichten uit Parijs door New-Yorksche bankiers ontvangen, zou het plan voor financieelen steun aan Duitschland, dat aan het Fransche kabi net is voorgelegd, een leening voorzien van 500 millioen dollar, gewaarborgd door de Duitsche douaneinkomsten. Het is nu maar de vraag, hoe men dit laatste moet zien Beteekent het een vol ledig toezicht dan zal Duitschland daarin moeilijk kunnen treden. Doch laten wij niet vooruitloopen op de mogelijkheden. CHINA. Overwinning van Tsjang kai sjek. Tsjang kai sjek, die opgetrokken is te-L gen de roode rebellen van Kanton, heeft I van het front geseind, dat de legers vanl de regeering. na verbitterde gevechten I den rechtervleugel van het communis. I tlsche leger Ingedrukt hebben en I Kwangtsoeng veroverd hebben. De roo-1 den trekken in wanorde naar het Zuiden terug. Uit Nanking wordt gemeld, dat het ani- woord van Japan op de Chineesche nota in verband met de gebeurtenis*-: 0p Korea onbevredigend wordt geacht, o.tdat Japan wel zijn leedwezen uitspreekt, doch de verantwoordelijkheid en volledige schadevergoeding afwijst, en slechts een financieelen steun aan de benadeelden wil verstrekken. Een tweede Chineesche nota wordt voorbereid, waarin deugdelijke voorzorgs maatregelen en volledige schadevergoe ding van door Chineezen geleden verliezen en voorts bestraffing van de verantwoor. delïjke personen worden geëischt. Volgens bericht uit Shanghai word! daar een actie ondernomen om een boycot van Japansche koopwaren in het leven te roepen, naar gezegd wordt, ais repre saille voor de onlusten op Korea. RONDOM DE DUITSCHE CRISIS FRANKRIJK. De handel met de sovjets hersteld. Tusschen Frankrijk en Rusland zijn de normale economische betrekkingen her steld. Zooals bekend had Frankrijk begin Oc tober j.l. den invoer van sommige Russi sche goederen, die tegen dumpingprijzen op de markt werden geworpen verboden, wat door Rusland beantwoord werd met een invoerverbod voor Fransche goederen. Practisch stond de handel tusschen beide landen stil. Met ingang van gisteren zijn de desbe treffende maatregelen buiten werking gesteld. Deze stap wordt beschouwd als een eerste gevolg van de Fransch-Russische onderhandelingen, die op het oogenblik te Parijs worden gevoerd. Men verwacht, dat deze onderhande lingen door het intrekken van de beper kende maatregelen veel vergemakkelijkt zullen worden. ITALIË. Staat en Kerk. Gisteren protesteerde de Observatore Romano, het officieel orgaan van het Vaticaan tegen het verschijnen van een tegen den Paus gericht pamflet dat aan verschillende kiosken werd verkocht. Hier door werd de aandacht van de autoriteiten op het Schotschrift gericht en nog gisteren werden alle onverkochte exemplaren in beslag genomen door de politie, die ook een onderzoek instelde naar de schrijvers van hel pamflet. Overeenkomstig het con cordaat met het Vaticaan zullen zij worden gestraft wegens beleediging op Italiaansch grondgebied en wel volgens dezelfde straf maat waarmee ook beleediging van den koning wordt gestraft. Dc 4 schrijvers zouden geen fascisten zijn. In de kringen van het Vaticaan heeft snelle ingrijpen der regeering een uit stekende indruk gemaakt. Men ziet er een tecken in dat men ook in regeeringskringen een oplossing van het huidige conflict wenscht Meening der Daily Herald. LONDEN, 17 Juli (V.DDe diploma, tieke medewerker van de Daily Herald die zijn inlichtingen uit regeeringskringen zeil heeft, merkt op, dat het in onderpand geven der Duitsche douane-tarieven, die ter beschikking zullen worden gesteld van een commissie, die deze bedragen en liet aan gaan van verdere leeningen door Duitsch land moet controleeren. Duitschland in dezelfde positie brengt als China ten tijde der Mandsjoe's en Turkije ten tijde van Abdul Hamid. Het blad acijt het mogelijk dal Duitschland accoord kan gaan met een buitenlandsche controle over zijn douane- regiem. Engeland zelf kan hierbij echter niet over het hoofd zien dat een dergelijke bepaling voor een groot aantal jaren een belemmering zou zijn voor elke verlaging van douane-tarieven. Zelfs zou een derge lijk plan een verlaging volkomen onmogelijk kunnen maken. Het geheeië Fransche plan en ook de opzet van hun besprekingen loopt er op uit de Duitschers te Parijs reeds op ver schillende punten vast te leggen voorname lijk voor zoover liet de politieke punten betreft. Indien de Franschen hierin echter niet slagen dan zijn de vooruitzichten voor de Londensche conferentie zeer ongunstig. Verdere ontspanning. NEW YORK. 17 Juli. (V.D Vernomen wordt dat 11 vooraanstaande New .Yorlcsphe bankhuizen hebben besloten hun loopende accepten te handhaven en voorloopig geen nieuwe credieten in Duitschland op te zeggen of voorschotten terug te nemen, LONDEN, 17 Juli. (V.D.). Volgens de „Times" hebben de Engelsche disconto huizen in samenwerking met Amerikaansche banken besloten om het accepteeren van ivisselcredieten op Duitschland voort te zetten. Er zal dus geen beperking van het bestaande crediet plaats vinden, i Tengevolge van de gevoerde besprekingen zou de toestand van het Duitsche crediet iets beter zijn geworden. Communisten-relletjes, GELSENKIRCHEN, 17 Juli, (Wolft). Na dat Woensdagavond hier reeds ongeregeld heden hadden plaats gehad, waarbij een honderdtal schoten waren gelost, braken gisteravond hier wederom onlusten uit. De demonstranten sloegen plotseling alle straatlantaarns in, waardoor het betrok ken stadsgedeelte in het duister gehuld was Het plaveisel werd opengebroken. De politie die op ongeveer 20 plaatsen ge alarmeerd werd, vond vele winkels van levensmiddelen geheel uitgeplunderd. Het geheele politiecorps kwam op de been. en begon de straten te zuiveren, waarbij zeer veel geschoten werd. De onlusten duurden om twee uur nog voort. Op dit uur ontstond een nieuw hevig vuurgevecht. Het geheele stadsge deelte is omsingeld en de politie zal pas hedenmorgen met de zuivering een aan vang maken. In totaal werden dertig win kels uitgeplunderd. GELSENKIRCHEN. 17 Juli. (Wolft). De politie meldt, dat zij den toestand volko men meester is. 22 personen werden ge arresteerd. Politiebeambten hebben geen kwetsuren opgeloopen. Of de demonstran ten gewonden hebben, is nog niet bekend. CORLENE, 17 Juli. (Wolft) Gister avond wilden communisten hier een de monstratie houden. Het plaveisel werd opengebroken en de lantaarns vernield. De politie werd met steenworpen en schoten ontvangen. Voorgeschiedenis. LONDEN. 17 Juli. (Ned. Tel. Ag.) De Pa rijsche correspondent van de „Daily Tele graph" meldt aan zijn blad de volgende bijzonderheden over de voorgeschiedenis van de Maandag te houden Londensche ministerconferentie: Ministerpresident La- val. was tegen het Britsche plan gekant en had dit ook te kennen gegeven In den nacht van Woensdag op Donderdag be reikten hem evenwel uitvoerige berichten over den terugslag die de overige Euro- peesche markten, van een verdere ver scherping van de crisis in Duitschland zouden ondervinden. Henderson deelde hem om middernacht telefonisch mede. dat Macdonald niet ln staat was geweest de ultnoodiglng uit te stellen en op eigen verantwoordelijkheid had gehandeld. Gis termorgen heeft daarop in Lavals werk kamer een conferentie plaats gehad, die twee uur duurde en waarin de minister president zich bereid verklaarde, met het Engelsche voorstel in te stemmen, op voorwaarde, dat de Duitsche ministers eerst naar Partis zouden komen. Zoodoen de heeft te Parijs eerst een vóór-conferen tie tusschen de Fransche en Duitsche staatslieden plaats. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2