KERK- EN SCHOOLNIEUWS INGEZONDEN. RADIONIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 19 JULI. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk Voorm. half tien (o.t.), de heer Lijklema van Waddinxveen; nam. 6 uur, ds. Odé van Koudekerk. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 2 en 6 uur, leesdlenst. BOSKOOP. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, prof. van der Schuljt van Apeldoorn. Evangelisatie: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Bicshaar van Den Haag. Salvatorl: Voorm. half tien, de heer de Jonge, nam. 6 uur, ds. Stehouwer van Alphen. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Nam. 2 uur (n. t.), afscheid van ds. Tonnon. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien (Bed. H.A.) en nam. 6 uur (Dankz.) ds. Bruyn. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 Uur, ds. Meljering. KATWIJK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Gem. (Zaal Prot. Bel.): Voorm. 10 uur, ds. B J. C. Rljnders van Rotterdam. Geref. Kerk: Voorm. half negen, ds. Ingwersen; voorm. half en nam. 6 uur, ds Bouwma van Den Haag. Irene Nam. 6 uur, ds. Ingwersen. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Odé; nam. half zeven. dr. Riemens van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 7 uur, ds. Haspers. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u„ ds. Touw LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Dijk. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, ds. van Noort. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half acht, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. half elf, lees dlenst; nam. half acht, dr. Ubblnk van Zevenhoven. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds Mispelblom Beijer. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur (H. A.), ds. Jansen Schoon hoven. Irene: Nam. 5 uur, ds. Hennemann. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk Voorm. half tien, de heer Ph. de Bruljri van Bodegraven. RIJNSBURG. Chr. Geref Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur de heer W. Heerma, cand. te Dokkum. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Fernantzen; nam. half zeven, ds. Siddré. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. de Wit. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: geen opgave. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. A.), ds. Brouwer van Alphen; nam. 7 uur. ds. Kiehl van Hazerswoude. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half acht, ds. Nauta. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. de Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg, Gem.; Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. Rem Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. van Nooten. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Eijkman. o NED. llERV. KERK. Drietal. Te Ruinerwold, J. Boonstra te Gieten; R J. H. Brink, te Borger en T. W. v. d. Ley te Arum. Beroepen. Te Lopikerkapel, H. Schroten, cand. te Hasselt (O.) Aangenomen. Naar Wapenveld. C. Vlas blom te Oude Tonge Naar 's-Graven- zande (als voorg. Vereen. Evangelische Unie), M. Prins, te Tiel. Bedankt: Voor Ooltgensplaat, C. Vlas blom te Oude Tonge. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Burum, A. Adema te Opende (Gr.) en W. v. d. Heide te Zoutkamp (Gr.) Beroepen. Te Nijmegen (als hulpprediker voor den evang. arbeid in den omtrek), J. A. Tlemans, cand. te Arnhem. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te 's-Gravenhage-West, N. de Jong, cand. te Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal. Te Werkendam, R. Kok te Vee- nendaal en A. de Blois te Dirksland. EVANG. LUTH. KERK. Drietal. Te Naarden-Bussum, C. Riemens te Wildervank; K. H. Wallien te Weesp en F. W. F. B. Schmidt te Schiedam. ALGEMEENE SYNODE DER NEDERL. HERVORMDE KERK. n. Door den heer P. Wolffensperger, lid ouderling der synode, wordt een voorstel ingediend tot wijziging van art. 23 Alg. Reglement en van de daarmee samenhan gende artikelen in de organieke Regle menten. De wijziging luidt aldus: „Het recht tot benoeming van ouderlin gen en diakenen berust bij de gemeente, dat tot beroeping van predikanten berust bij den kerkeraad. Het Moderamen heeft de volgende com missies benoemd: voor de tabellarische verslagen der examina: J. W. J. Addink en A. Ohlen; voor de kleine toelagen (personen): Quaestor-Generaal en W. van Oeveren; voor de consideratlën: F. Tammens, dr. H. E. G. van de Meene, C. F. Bruins, P. Wolffensperger, J. W. J. Addink en Ohlen; voor de nieuwe wetsvoorstellen: prof. M. van Rhijn, D. Ellerts de Haan, A. B. te Winkel, J. Barbas, J. Boonstra en J. W. Bolt; voor de stukken ter behandeling: prof. A. van Veldhuizen, dr. P. Smit, A. Sneep, L. S. van Zwet, E. J. H. Brandllgt, S. Win kel, W. van Oeveren en M. E. van der Veen; voor de afschriften en staten van kos ten: F. Tammens en dr. P. Smit; voor eindredactie: prof. M. van Rhijn en D. Eilerts de Haan; voor de kerkvisitatie: J. Barbas en C. F. Bruins. De Wereldbond der kerken (Ned. atd.) heeft ééne resolutie aangenomen, welke naar de in Februari 1932 te houden ont wapeningsconferentie van den Volkenbond zal worden gehouden. Aan de synode wordt nu gevraagd instemming met deze reso lutie te betuigen en aan 't Bestuur mach tiging te verleenen om van deze instem ming melding te maken bij de overhandi ging der genoemde resolutie. Deze resolutie luidt aldus: „De Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond der kerken volgt met spanning den gang van uwe beraadslagin gen en spreekt den vurigen wensch uit, dat uwe hooge vergadering moge komen tot zulk een positief resultaat, dat de ont wapening, zooals deze in het statuut van den Volkenbond is bedoeld, eindelijk met kracht worde nagestreefd. „Onrust, wantrouwen en vijandschap, welke naar het oordeel van zeer velen ook in vredesverdragen hun wortel hebben, maken den toestand in Europa onhoud baar. „Wij bidden, dat gij de wijsheid en de kracht moogt ontvangen, om uit gehoor zaamheid aan God en uit liefde tot de menschheid uw moeilijk werk te volbren gen. De Kerken rekenen op u In verband hiermede wijst de president op het petitionnement, dat vanwege de Nederlandsche Dagbladpers is ingesteld. Hij vraagt of er voor de synode aanleiding kan bestaan, om de onderteekening daar van te bevorderen. Ook herinnert hij aan de uitnoodiging tot het houden van den Vredes-Zondag op 2 Augustus a.s. welke ditmaal van de Alg. Synode Commissie is uitgegaan. Bij de behandeling blijkt, dat verschil lende classicale vergaderingen reeds in stemming met de boven aangehaalde reso lutie hebben betuigd. De synode wil evenzeer hare instemming verzekeren, en uitspreken, dat ook het petitionnement der Ned. Dagbladen hare groote sympathie heeft. In eene heden ln te dienen motie zal zij daarvan getuigenis kunnen afleggen. Vervolgens worden niet minder dan zeven synodi contractae uitgeloot, ter be handeling van bij de synode ingediende bezwaren. In den namiddag worden commissie vergaderingen gehouden. „Vad." EEN ONDERWIJZER, DIE BLIJVEN WIL. Men schrijft uit Meppel aan het „Vad.": Verleden najaar werd de heer H. Rijp- kema, onderwijzer aan de Ned. Herv. U.L.O.-school alhier, ontslagen wegens overcompleet. De heer Rijpkema ging hier tegen in beroep, aanvoerende, dat nog kort geleden het aantal leerkrachten met één vermeerderd en het leerlingental niet achteruitgeloopen was. De commissie van beroep vernietigde het ontslag, maar dat was niet naar den zin van het schoolbe stuur, dat den heer Rijpkema. geen klasse meer gaf, maar een leeg lokaal aanwees, waar hij zijn tijd kortte met eigen studie. Nadat de hoofdinspectie zich met het ge val had bemoeid, kreeg de heer Rijpkema weer gedurende 10 uren per week een klasse. Het schoolbestuur gelastte daarop een geneeskundig onderzoek door twee psychiaters, waarna hij nog enkele weken te Groningen in observatie werd gesteld. Noch het een noch het ander gaf den pensioenraad aanleiding tot afkeuring over te gaan. Thans is de toestand zoo geworden, dat het hoofd der school, gisterochtend, namens het schoolbestuur de toegang tot de school heeft ontzegd, waardoor meteen aan een klas leerlingen vrijaf gegeven moest worden. De heer Rijpkema zal ook nu weer bij hoogere autoriteiten zijn beklag indienen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. AFBETALINGS-MISèRE. De Vereeniging Protestantsch Bureau voor Sociale Adviezen alhier, schrijft ons Vooral den laatsten tijd hooren wij op onze wekelijksche zittingen regelmatig ernstige grieven tegen practijken van af betalingszaken, welke niet door den beugel kunnen. Soms is het onbegrijpelijk, hoe men ei toe gekomen is dure artikelen van den meest uiteenloopenden aard, waarvan de huurkooper niet het minste verstand heeft en waaraan geen dringende behoefte be stond, op crediet te koopen. Klachten over radio-toestellen, pathé foons, stofzuigers, meubelen, gezondheids- corsetten, toestellen voor hardhoorenden enz. enz., welke na verloop van eenigen tijd geenszins voldeden aan de gekoes terde verwachtingen, zijn ons niet vreemd. De groote fout van het op afbetaling koopend publiek is. dat het dikwijls op een te lichtvaardige wijze tot het sluiten van een huurkoopovereenkomst overgaat en grif acten, waarin wordt verklaard „dat 't gehuurde zich in uitstekenden staat be vindt en voldoet aan alle gestelde eischen" of formules van gelijke beteekenis gedrukt zijn, onderteekent. Meermalen is gebleken dat menigeen, die na een lange periode van werkloos heid er in slaagde werk te vinden, er on middellijk toe overging zich een duur en luxe artikel op afbetaling aan te schaffen, zonder te bedenken, dat de werkloosheid elk oogenbllk opnieuw voor den dag kan komen en dat allereerst in de door gebrek aan voldoende inkomsten ontstanen ach terstand aan kleeding enz behoort te worden voorzien. Onlangs kwam ons nog ter oore dat een vrouw, die sedert jaar en dag wekelijks werd ondersteund, een radio-toestel ln huurkoop nam; de onder steuning verdween ten slotte in den zak van den radio-handelaar!! WIJ misgunnen niemand het genot van de vindingen, welke onze tijd ons brengt, doch keuren het koopen van luxe artikelen op afbetaling scherp af, indien zorgeloos heid en gemis aan verantwoordelijkheids gevoel daarvan de oorzaak zijn. Zoolang alles vlot gaat, d.w.z. niets de betalingen in den weg staat en men over het geleverde tevreden is, ondervindt men geen moeilijkheden, doch, Indien slechts iets hapert komen de huurkoopers vaak tot de alleronaangenaamste ervaringen. Zoo kwam onlangs op ons spreekuur een fabrieksarbeider, die zich had laten be praten een radio-toestel op afbetaling aan te schaffen. Na eenigen tijd bleek echter dat het toestel niet goed werkte De leve rancier zond verschillende monteurs, doch alle verbeteringen waren en bleven van tljdelijken aard. De man vertrouwde op het afgegeven garantie-bewijs, doch toen er geschillen tusschen partijen waren ont staan en de garantie-bepalingen werden bestudeerd, bleek dat deze voor de huur koopers practisch weinig waarde verte genwoordigden. Een geheel buiten den handel staand radio-ingenieur, die zoo welwillend was ons een rapport over het onderwerpelijke toestel uit te brengen; schreef ons o.m. dat aan een toestel ln de door den kooper bestede prijsklasse in den tegenwoordlgen tijd tamelijke hooge eischen kunnen worden gesteld en dat de installatie geenszins aan die eischen vol doet; hij vermelde, dat bepaalde onder- deelen slordig waren uitgevoerd en dat daaraan weinig zorg was besteed; met alle moeite slaagde hij er slechts in één sta tion met normale sterkte te ontvangen, waarbij de kwaliteit van de ontvangst slecht was te noemen: verdere stations kwamen niet hoorbaar of in het geheel niet door! Ondanks herhaalde reclame maakte de leverancier gebruik van de door den kooper in zijn onwetendheid ge geven acte van cessie en tracht hij den werkgever te noodzaken wekelijks een deel van het loon in te houden: commentaar overbodig! Hoewel het laatste woord over deze aan gelegenheid nog niet. zal zijn gesproken vinden wij ook ln deze ervaring genoeg zame redenen om het publiek in het al gemeen belang aan te raden: lo. geen artikelen op afbetaling te koopen, indien de noodzaak zulks niet. gebiedt; 2o. elk contract behoorlijk door te lezen; desnoods onderteekene men de acte niet en raadplege omtrent den inhoud daarvan een tot oordeelen bevoegde; 3o. bij het koopen van artikelen een on voorwaardelijke schriftelijke garantie te eischen. -O- ALWEER „DE KWAKEL." Een abonné schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Met verbazing zal menigeen, die met de plaatselijke toestanden ln de Gemeente Katwijk op de hoogte is, kennis genomen hebben van 't dezer dagen in het „Leidsch Dagblad" voorkomend stuk: „Alweer de Kwakel." Veel hoofden en veel pennen heeft dit onderwerp reeds ln beweging gebracht en zelfs heeft een zeker deel der bevolking het zoo ver weten te brengen, dat, niette genstaande de Raad dezer Gemeente reeds besloten had tot opruiming van de oude Kwakelbrug, dit punt weer opnieuw aan de orde werd gesteld met het resultaat, dat de Raad, zij het dan ook slechts met één stem meerderheid, op zijn besluit terug kwam en bepaalde, dat er een nieuwe Kwakelbrug zou komen. De practijk heeft echter voldoende be wezen. dat dit bruggetje zoo goed als totaal overbodig genoemd mag worden. Immers, aan de overzijde van den Rijn, het zoogenaamde „Overrijn", wonen slechts enkele gezinnen, waarvan de mees te bovendien nog in de onmiddellijke na bijheid van de groote brug, zoodat het verkeer over de Kwakel uiterst miniem is. Dit feit is in de Raadsvergadering in eerste instantie door de meerderheid van de Katwijk-Binnensche Raadsleden vol mondig erkend. Vandaar het door hen zelf gegeven advies, tot opruiming van de oude Kwakelbrug. Te bejammeren is het daarom, door wat invloed, zullen wij in het midden laten dat zij nadien van zienswijze veranderd zijn, dit onderwerp, zooals wij reeds zeiden, opnieuw aan de orde werd gesteld, en besloten werd, dat de Kwakel zou herbouwd worden. Men zal nu, indien het plan tot uitvoe ring komt, in Katwijk aan den Rijn drie bruggen krijgen op zeer korten afstand van elkander, hetgeen als een plaag voor de scheepvaart mag worden gekwalificeerd. Immers, hoeveel jaren reeds heeft de thans verwijderde kwakel schade en hin der veroorzaakt doordat zij de doorvaart voor schepen van eenige afmeting zoo goed als totaal belemmerde. De scheepvaartroute IJmuldenKatwijk was van lieverlede overal op voldoende bieedte gebracht, doch het was ten slotte alleen de Kwakel, die er voor zorgde, dat de grootere schepen bestemd voor Kat wijk aan Zee. en dus ook de loggers, niet thuis konden komen. En dit ailes ten gerieve van enkele per sonen. Onwillekeurig vraagt men zich af: „Hoe moet men het toch maken in een ge meente als Alphen a. d. Rijn? Hoeveel bruggen zouden daar niet moeten worden gelegd indien de inwoners aldaar dezelfde eischen zouden stellen aan zijn gemeente bestuur. als Katwijk a. d. Rijn dit doet! Als men dan toch bruggen bouwen wil, zoo zou het dan niet éér en méér voor de hand gelegen hebben, dut men bij den Raad was aangekomen met een voorstel om de beide oevers van het Prins Hendrik- kanaal te Katwijk aan Zee met elkander te verbinden? Want. indien ergens de bouw van een brug billijk en noodzakelijk geacht mag worden, dan is het toch stellig daar. Aan de Noordzijde van dit Kanaal vindt men een bevolking, talrijker dan geheel Katwijk-Binnen. Honderden personen moe ten déar dagelijks vaak meermalen per dag voor hun zaken of voor hun werk een veel grooteren omweg maken om van het Noordelijk dorpsgedeelte naar het andere te komen, dan zulks ln Katwijk aan den Rijn het geval is. Ook is als argument voor den herbouw van de Kwakelbrug o.m. aangevoerd, dat de personen, die des Zondags den dienst in de Geref. Kerk willen bijwonen, daar voor een te grooten afstand moeten af leggen. Doch ook ditzelfde geldt in nog ster kere mate voor Katwijk aan Zee. wanneer de bewoners van den Sluisweg en omgeving zich naar de Nieuwe Kerk aan de Voor straat wenschen te begeven. Ook hier weer betreft het honderden gezinnen, terwijl dit voor Katwijk a. d. Rijn slechts een ge ring aantal personen uitmaakt. Het mag toch ten slotte in zulke geval len niet de vraag zijn, wat wij voor ons privé of voor onze vrienden gaarne willen, doch de vraag moet blijven, wat het alge meen belang is der Gemeente. Onverantwoordelijk moet het daarom genoemd worden, om ten gerieve van en kele gezinnen gemeente-gelden uit te ge ven voor den herbouw van een Kwakel brug. indien op enkele honderden meters af stand een bestaande brug voor een oever verbinding reeds aanwezig is. Laat daarom de Raad in de eerstvolgen de vergadering het reeds genomen besluit tot herbouw van de Kwakel herzien en herroepen, en dan tevens B. en W. uitnoo- digen en er bij hen op aandringen, dat zij zich in verbinding stellen met het Provin ciaal Bestuur en met de Directie van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij, ten einde te bereiken, dat de bestaande Tram- brug te Katwijk a. d. R. tevens worde in gericht en opengesteld als loopbrug, óf wel, dat genoemde corporaties van deze brug een breede ophaalbrug maken ten einde op deze wijze tevens het auto- en ander verkeer 'n goede verbinding te ver schaffen met den Wassenaarschen, Rijns- burgschen en Valkenburger weg. Dit laat ste zou de tot-stand-koming bewerkstelli gen van een beteren verkeersweg, inplaats van de levensgevaarlijke route door de kom van het dorp. welke thans gevolgd moet worden. Met het volgen van zulk een gedragslijn zou het belang der gemeente en dat van het algemeen beter gediend zijn en de welvaart bevorderd worden. RECLAME. HAAR KLEEREN WAREN ZELFS TOT LAST. Was levensmoede. Nu weer gezond en opgewekt. Wat een verandering heeft er in het leven van deze Leidsche vrouw plaats gevonden! Van de diepste moedeloosheid was zij weer tot de waardeering van de levens vreugde gekomen. Vroeger had zij na de maaltijden een gevoel van wanhoop, nu kan zij alles eten zonder eenig-bezwaar. En dit alles 't resultaat van „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts! Leest U eens haar brief: Ik voel mij verplicht U de heilzame uit werking van Kruschen Salts mede te deelen. De pijn in m..n lichaam, een pijnlijke maag en stijfheid in mijn lede maten was zoodanig, dat ik geen kleeren aan mijn ljchaam verdragen kon! Na de maaltijden voelde ik mij ellendig.' alsof ik teveel gegeten had, hoewel ik geen eetlust had gehad. Nu gevoel ik mij gezond en frisch. Geen indigestie, geen zwaarmoedigheid en ik eet alles zonder eenig bezwaar. In één woord ik voel mij 10 jaar jonger en geniet van 't leven. Mej. v. E. te Leiden. Kwelt U toch niet langer met hoofdpijn en die naargeestige toestanden; al deze kleine hinderlijke kwalen vergallen Uw leven! De meeste van die kwalen ontstaan, door dat Uw lever en nieren niet behoorlijk werken en vergiftige stoffen in Uw bloeds omloop laten doordringen. Onder den geneeskrachtigen invloed van de zes levenskrachtige zouten in Kruschen gaan Uw lever en nieren weer normaal en regelmatig werken, zoodat zij ieder spoor van giftige stoffen doen verdwijnen. Uw bloedsomloop wordt frisch en zuiver, Uw geheele lichaam wordt versterkt en herleeft. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f.0 90 en f. 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt heid. 284 OOK IN RADIO GEWELDIGE PRIJSDALING. De algemeene prijsdaling heeft ook de radio-branche niet overgeslagen. Reeds thans komen vele groote fabrieken met tal van nieuwe radio-onderdeelen voor be langrijk lagere prijzen. Gelukkig is daarbij de kwaliteit niet verminderd. Niet alleen de Duitsche fabrikanten kondigen lagere prijzen aan, doch ook het Engelsche fabrikaat zal met het nieuwe seizoen voor ongekend lage prijzen te koop zijn. Wij hebben een kostenbegrooting ge maakt voor een prima radiotoestel voor zelfbouw en kwamen op een totaalprijs van c.a. f. 15.het toestel compleet speelklaar met lampen, luidspreker etc. f. 65.samengesteld uit prima fabrikaten. Vergeleken met een half jaar terug precies een prijsdaling van c.a. 50 °/o. DE RADIO-DIENST BIJ DE PARIJSCHE POLITIE. Als in meerdere groote steden in het Buitenland is de Parijsche politie uitge rust met automobielen, welke voorzien zijn van een radio-installatie. Deze instal laties werken met een antennevermogen van 50 Watt en een een golflengte varieerende tusschen 140 en 370 Meter. Teneinde nu te voorkomen, dat de door een bureau aan een door de stad rijdende wagen verzonden radio-berichten door derden worden verstoord kan men drie tot viermaal van golflengte veranderen en dit volgens een voorafgesproken pro gramma. \B DE DEUTSCHLANDZENDER (ZEESEN «E 1635 M.) IS BETER TE HOOREN. Het zal verschillende luisteraars in ouMfi land reeds zijn opgevallen, dat in 4e.l| laatsten tijd de uitzendingen van Zeese®! op 1635 Meter beter dan tot nog toe verWï staanbaar waren. Dit blijkt het gevolg te zijn van de ver-!" hoogde antenne-capaciteit van genoem.lr; den zender, welke onlangs tot 75 Kilowat|ll| verhoogd is. In Duitschland heeft men g(Uj constateerd. dat de modulatie door di'.Hfï verhoogde vermogen eveneens aanzienlij® beter is geworden, zoodat de uitzendingeïfgL aan klankrijkheid hebben gewonnen, ffr o RADIO-PRIJSVRAAG VOOR DE JEUGDg§[ Men is in Muehlacker op het aardlgiH idee gekomen, eens het oordeel van qHl kinderen in te winnen omtrent de uitje.® zonden kinderuurtjes. Om een en andg® zoo aantrekkelijk mogelijk te maken voo® de kleuters, is de aanvraag in den vore® van een radio-prijsvraag gegoten. De jeug.H dige luisteraars tot 14 jaar werden vei.® zocht op het volgende antwoord te geven® Wat is mij tot nog toe in de kinderuurtje®! het beste bevallen en welke verwachtige®| en wenschen heb ik voor de toekomst'® Hiernaast moeten zij nog een zelfbeleefdtli historie of een opstel inzenden. Voor del- beste inzendingen is een hoofdprijs vagl. RM. 50 en een groot aantal troostprijzen® beschikbaar gesteld. Voor onze jeugdvrlen-l den inderdaad een navolgbaar idee. VOOR ZATERDAG 18 JULI 1931. Hilversum. 1875 M. UJtsl. VARA-Uitzen-B ding. 6.457.00 en 7.45: Gymnastiekles! o.l.v. G. Kleerekoper. 8.00: Gramofoon-I platen. 10.00: Morgenwijding VPRO. -I 10.15: Uitz. voor Arbeiders in de Continu-! bedrijven. Nacky N. Mulder (levensliedjes)! Lou Dekker (pianobegeleiding). Toespraak! en Gramofoonplaten. 12.00: Politieber! 12.15: Concert VARA-Septet o.l.v. hl Eyl en Gramofoonpl. 1.45: Pauze. -I 2.15: Gramofoonpl.2.30: Uitz. ter inlel-l ding van de Intern. Arbeiders Olympiadel te Weenen. Gramofoonplaten. Toespraall door H. Grimm: „Internationale verbroe-l dering van Arbeiders door de „Natuur! vrienden" 3 00: Dr. Sajet: „Het belang! van lichamelijk gebrekkigen om toe tel treden tot onzen bond". 3.15: Orgel-I spel door Joh. Jong. 3.45: Mlcrofoon-I reportage vanuit den Dierentuin te Rot-I terdam. 4.15: Gramofoonplaten. 4.40:1 P. Krijt: „Internationale Arbeiders Espe-I rantisten Beweging". 5.00: Gramofoonpl! 5.05: Otto van Tussenbroek: „Reizen eul Trekken". 5.35: Vragenhalfuurtje. I 6.00: S.D.A.P.-kwartiertje. 6.15: Gramo-I foonpl 6.30: Literair halfuurtje door aI M de Jong. 7.00: Friesch uurtje m.m.v! Mevr. Doe Haasdijk (zang), Johan Jon! (pianobegeleiding en orgel) en J. Winkel-I man: „Us Fryske Strüd". 7.30: Politle-I ber. 7.45: Vervolg Friesch uurtje. 8.15: VARA-Varia 8.20: Bestuursmede-1 deelingen. 8.30: Concert VARA-orkest I o.l.v. H. de Groot. 9.00: Bij de Pomp I door Teun de Klepperman. 9.15: Vtr- volg concert 9.30 - „Pak"-Idylle, vican- tie-reisgenoegen in één bedrijf uit het i Engelsch van Grattan, naar de vrije be-1 werking van Charivarius. 10.00: Vaz Dias. 10.10: Vervolg concert. 10.30: Voordracht door W. v. Capellen. 10.55— 12.00: Gramofoonplatenconcert. Huizen, 298 M. Uitsl. KRO-Uitzen- ding. 8.009.15: Gramofoonpl. 10.00 11.30: Gramofoonpl. 11.30: Godsd. halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.00— 1.30: Concert KRO-Sextet o.l.v. P. Lusten- houwer. 1.30: Postduiverber. 1.35— 2.30: Gramofoopl. 2.30: Vragenhalf uurtje. 3.004.30: Kinderuur. 5.00— 6.00. Concert KRO Kunstensemble o.l.v. P. tenhouwer. 6.00: Esperanto-Berichten. 6.15: Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. 6.35: Vervolg Concert van 5.00— 7,15: A. J. Stofmeel: „Iets over ziekten en beschadigingenvan bloembollen- en -knollen. 7.45: N. M. de Zwager: „Een technisch praatje over athletiek". 8.00 11.00: Concert KRO Salon-orkest o.l.v. M. van 't Woud. M.m.v. de familie Hoff mann. 11.0012.00: Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35: Morgenwij ding. 11.05: Lezing. 12.20: Concert. N. Lyall (bariton), E. Jordan (harp). 12.50: Orgelspel door Lilian Coombes. G. Catrell (sopraan). 1.502.50: Gramo foonpl. 3.053.20: Toespraken. 4.20: Orkestconcert. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Lezing. 6.35: Berichten. 6.55: Verslag van Cricketmatch. 7.05: Piano spel door Elsa Karen. 7.257.45: Le zing. 7.50: Cello-recital door Thelma Reiss-Smith. 8,20: Operettemuziek. Or kest. D. Richards (tenor). 9.20: Berich ten. 9.35: Berichten. 9.40: Lezing. 9.55: Concert. Militair Orkest, N. Walker (alt), J. Ticehurst (spinet) 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 8.05: Gramofoonpl. 12.50: Gramofoonpl. 4.05: Kinderuurtje. 4.50: Dansmuziek. 6.50: Gramofoonpl. 9.05: Liederen- voordracht. 9.50: Piano-recital. 10.20 Gramofoonpl. Langenberg, 473 M. 7.258.20: Gra mofoonpl 12.2012.55: Gramofoonpl. I.252.50: Orkestconcert 2.553.45. Gramofoonplaten 5.206.05: Or kestconcert. 6.256.40: Dansmuziek. 8.20: Vroolijke avond. Daarna: Berichten en tot 11.50: Dansmuziek. 11.501.50: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.2>: Q.- kestconcert. 3.505.50: Orkestccnce.eu zang. 6.10640: Gramofoonpl. --20 9.35: Orkestconcert en zang, - 10.00: Liederen-voordracht. lu.*8— II.05: Mandoline-concert. 11.0512.35: Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20: Dansmuziek. 6.05: Orkestconcert. 6.35: Gramofoonpl. 8.20: Orkestcon cert. 9.05: Radio-Tooneel. Daarna: Ver volg Orkestconcert. 338.2 M.: 5.20: Or kestconcert. 6.05: Dansmuziek. 6.20: Orkestconcert. 6.50: Gramofoonpl. 8.20: Harp-soli. 8.50: Zang. 9.20: Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. Ca. 7 907.50: Gra mofoonpl. 10.5519.21, Berichten. 12.20: Gramofoonpl 1 '5 2.20: Berich ten 2.20—3.20: .oonpl. 3.20— 420: Lezingen. 4.205.20: Concert. 5.208.20: Concert oJ.v. Paul Lincke. eigen composities. 10.50: Weldadigheidsfeest van de Internationale Artlstenloge. Daar na tot 12.50: Dansmuziek. 2—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10