HEVEA yfeJiMng jOastoêón-tyême 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 16 Juli 1931 Derde Blad No. 21878 BINNENLAND. I Jaarlijksehe vergadering te Dordrecht. Jeugdig en wel verzorgd. FEUILLETON. e Blauwe Diamanten an Mijnheer Merchison katholieke JEUGDORGANISATIE. Voor jongens onder de 17 jaar in het Bisdom Haarlem. e „Msb." meldt: aar we uit goede bron vernemen, zal nog steeds hangende kwestie over de anisatie voor de mannelijke jeugd zeer ienkort haar beslag krijgen. l0r de vrouwelijke jeugd is destijds oplossing verkregen door de stichting de Graal. iang heeft men gezocht naar een pak- den organisatievorm voor de manne- jeugd, doch de moeilijkheden, die zich irdeden, konden niet aanstonds over men worden. ;e„jn Augustus echter zullen door Z. H. den Bisschop van Haarlem vijf gees ten worden benoemd, die zich uitslui- i zullen belasten met de leiding van organisatie voor jongens onder de jaar en die de bestaande plannen, ie uitvoerig zijn bestudeerd, tot in alle iils zullen uitwerken en uitvoeren, vijf geestelijken zullen zich in één vestigen. ,e geheele zorg voor de mannelijke gd onder de 17 jaar wordt aan hun rste leiding toevertrouwd. jongens, die van deze organisatie zullen uitmaken, zullen een uniform "gen. De ontwerpen daarvoor zijn reeds ibaar gemaakt, doch zijn nog voor izieing vatbaar, zoodat wij daarover nog niets definitiefs kunnen mededeelen. ■Naar verluidt, ligt het in de bedoeling oni voor deze nieuwe organisatie, die ^Eereenkomst vertoont met de Graal- iweglng, hoewel ze in sommige opzichten an afwijkt, een centraal huls te stich- in de omgeving van Beverwijk. organisatie zal in het geheele bisdom afdeelingen bezitten. rDe jongens boven de 17 jaar zullen mals tot nog toe blijven vallen onder de oeiingen der St. Josephgezellen- ■eeniging. ERNSTIGE ONTSTEMMING IN DE GRENSSTREKEN. CHRISTELIJKE MIDDENSTANDS- VEREENIGINGEN. Gisteren is te Dordrecht aangevangen 23de algemeene vergadering van de ireeniging van den Christ. Handeldrij- jnden en Industrieelen Middenstand, [aaraan ook nu weer een congres is ver inden. Het ledental steeg in het afgeloopen jaar iet ruim 500. Nieuwe afdeelingen kwamen tot stand Ede, IVeesp, Almelo, Harlingen, Beilen IJmuiden. De vereeniging telt thans a/deelingen. Met den uitbouw van de ftr. Patroonsvakcentrale gaat het lang- maar zeker voorwaarts. De aftredende leden van het hoofdbe- uur. de heeren A. Bos te Rotterdam; J. aajan te Groningen en A. v. d. Voort te aartsluis, werden bij candidaatstelling KtV.raen. Tot leden van den Midden- standsraad zijn herkozen de heeren L. Itlema te Hilversum; A. Bos te Rotterdam Kaajan te Groningen en K. Meima te Jneek. Na afdoening van vraagpunten van de rereenigingen te Coevorden en te Rotter- lam is de vergadering gesloten. STAATSRAAD Mr. A. W. F. IDENBURG. De minister van Staat, staatsraad mr. I. IV. F. Idenburg, die, zooals dezer dagen [emeld is, op 23 Juli a.s. den 70-jarigen reftijd zal bereiken, in verband waarmede ich een huldigingscomité heeft gevormd, voor een verblijf van ongeveer een üaand naar het buitenland vertrokken. Stopzetting van den grenshandel door Duitschland. Uit Twente meldt men aan de Neder lander: Met ingang van heden is het verboden voor bewoners van de Duitsche grensstre ken om kleine hoeveelheden waren, de z.g. „Freimengen" vanuit Nederland naar Duitschland in te voeren, Deze nieuwe maatregel, een der vele protectionistische, is van grooter gewicht dan algemeen wordt beseft. De middenstand in de grensplaatsen wordt er nJ. in ernstige mate door getroffen. Er zijn op Neder - landsch gebied tal van winkeliers, die hoofdzakelijk bestaan van hetgeen ze aan de Duitsche grensbewoners verkoopen. Deze laatste komen tal van artikelen in Holland koopen, omdat de waren daar niet alleen billijker, maar over het algemeen van veel betere kwaliteit zijn dan in het eigen land. Wanneer heden aan de grens hoopte men gisteren nog steeds, dat het besluit niet tot uitvoering komt inderdaad de grenshandel wordt stilgelegd, worden tal van Nederlandsche zaken- menschen er de dupe van. De Duitsche douanebeambten verkeeren nog in onzekerheid van de te nemen maatregelen. De moeilijkheid is, dat het verbod alleen de Duitsche grensbewoners betreft. Een Nederlander, die op reis gaat, mag rustig de toegestane hoeveelheden sigaren en tabak meenemen. In de prac- tijk zal de toepassing van dezen maatregel tot allerlei moeilijkheden aanleiding geven. Niet alleen in Nederland, maar ook in Duitschland, heeft het verbod van den grenshandel, zeer ernstige ontstemming veroorzaakt, Juist nu de betrekking tus- schen de beide grensgebieden meer en meer normaal worden en de vormen van voor den oorlog gaan aannemen, komt de Duitsche regeering deze weer verstoren. Een opheffing van dit verbod zal voor de betrokken Nederlandsche zakenmenschen een uitkomst beteekenen. Algemeen wordt gehoopt, dat onze regeering ln deze stap pen zal willen doen. FONDS GEWAPENDE DIENST. De 116e jaarlijksehe algemeene verga dering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden is te Amsterdam gehou den. Het daarin uitgebracht verslag bevat o.a. de volgende mededeelingen De inkomsten over 1930 bedroegen f. 72.136.49. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, die f37.980.50 beliepen, f. 286.23 depositorente en de jaar lijksehe collecte ad f. 20.656.79zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten be grepen: de renten van het geschenk van wijlen Z.M. de Koning (Nationaal Hulde blijk bij gelegenheid van Hoogst Deszelfs 25-jarige Regeering) ad f. 9.047.24 de sub sidie van het Rijk ten behoeve van het Koninklijk Militair Invalidenhuis te Lei den ad f.4000.— en van verschillende District-commlssiën f. 165.72 'It. Aan 738 deelgerechtigden keerde het fonds f. 35.626.62 'h uit aan gratificatiën en f. 8.235.94 aan toelagen, voortspruitende uit de rente van het geschenk van wijlen Z.M. den Koning. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 140 verminkten uit Oost-Indië, 1 blinde uit de Koloniën, 2 blinden zonder veldtochten, 10 inflrmen uit de Koloniën, 17 infirmen zonder veldtochten en 568 veteranen. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigden opgenomen 1 verminkte en 67 veteranen. In het Koninklijk Militair Invalidenhuis te Leiden werden verpleegd, tegen afstand van hun pensioen en gratificatie, 2 deel gerechtigden van het Fonds, alsmede 42 oud-militairen (niet deelgerechtigden van het Fonds tegen afstand van hun pensioen De uitgaven ten behoeve van deze stich ting beliepen f. 15.306.08. RECLAME. 232 een voorwaarde voor elke moderne vrouw. Spelend bereikt door Pfeilring-Lanolin-Crème, welke onmiddellijk in de huid doordringt en geen vetten glans achterlaat. Een crème voor alle gelegenheden - een Crème voor dag en nacht. ONDISCIPLINAIR S.D.A.P.-ER. Wij lezen in het Hbld.: Bij de jongste raadsverkiezingen werd te Dordrecht de sociaal-democraat Kruyt, gepensionneerd onderwijzer, als laatste der candidatenlijst met voorkeurstemmen gekozen De afdeeling der S.D.A.P heeft over deze kwestie drie ledenvergaderingen ge houden. Thans is met 153 stemmen vóór, 90 tegen en 14 blanco een motie aange nomen, waarin scherpe afkeuring wordt uitgesproken over het ondisciphnair en onorganisatorisch optreden van dezen partijgenoot en het oordeel uitgesproken, dat Kruyt zijn mandaat als raadslid ter beschikking moet stellen. Inmiddels heeft deze in de vorige week zijn benoeming aangenomen en denkt hij er niet aan, zoo vernamen wij, zijn zetel ter beschikking te stellen. DE GEMEENTE SLEEN IN MOEILIJKHEDEN. Een conflict met de regeering. De N. R. Crt. meldt: Eergisteravond is de gemeenteraad van Sleen (Dr.) in spoedvergadering bijeen gekomen, ter bespreking van den finan- cieelen toestand der gemeente. De raad heeft destijds besloten voor de heffing der gemeentefondsbelasting de gemeente te plaatsen in de tweede klasse, hetgeen door den minister van binnenlandsche zaken niet kon worden goedgekeurd, in verband met het feit, dat de heffing van 100 opcenten op de fondsbelasting in deze gesaneerde gemeente noodig is. De raad heeft nadien, ondanks de bezwaren der regeering besloten, de classificatie te handhaven en B. en W. op te dragen met de regeering de noodige besprekingen te dezer zake te voeren. Eergisteren heeft het gemeentebestuur de mededeeling ont vangen, „dat de regeering niet bereid is eenigen verderen financieelen steun te verleenen, zoolang de raad niet gezwicht is voor den elsch van plaatsing in de derde klasse". De voorzitter, mr. Bontekoe, deelde in den raad mede, dat de gemeentekas zoo goed als uitgeput was, zoodat reeds deze week groote moeilijkheden zijn te ver wachten en de gemeente niet in staat zal zijn loonen te betalen en ondersteuning aan behoeftigen uit te keeren. Zou de raad zich bereid verklaren zijn eerder ge nomen besluit in te trekken, dan zou, had men spr. verzekerd, onmiddellijk van rijkswege voor de noodige financiën ge zorgd worden. Spr. stelde daarom voor het eerder genomen raadsbesluit in te trekken en een nieuw besluit te nemen overeenkomstig den wensch van de regee ring. Namens de liberale raadsfractie heeft het raadslid Eising zich evenwel tegen dit voorstel met kracht verzet. Spr. achtte het misbruik maken van de positie, waarin de gemeente verkeert, om thans den inwoners hoogere belasting op te leggen dan in verreweg de meeste andere gemeenten moet worden betaald. De libe rale fractie zou daarom tegen het voor stel van den voorzitter stemmen. De libe rale wethouder Kamping sloot zich bij deze verklaring aan, evenals de s.d. wet houder Tellingen, het c h. raadslid Kupe- rus en de v.d. man Scheltens. Alleen de heer Moes a.r. verklaarde de gevolgen van een afwijzend raadsbesluit niet te durven aanvaarden en dus met het voorstel van den voorzitter accoord te gaan. Met 91 stemmen werd het voorstel van den voorzitter verworpen zoodat hier mede het conflict tusschen regeering en gemeentebestuur in zijn meest critieke stadium is gekomen. Wanneer de minister bij zijn genomen besluit blijft, dan zal deze week de gemeente Sleen al hare be talingen moeten staken. Naar in deze raadsvergadering werd meegedeeld, heeft de regeering ten op zichte van de gemeente Emmen, die in dezelfde omstandigheden verkeert, een gelijke houding aangenomen, zoodat ook de raad van Emmen dezer dagen voor de uiterste beslissing zal worden gesteld. ONTHULLING KOPPELSTOCK-MONUMENT. Gisteren heeft jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van staat, commis saris der Koningin in Zuid-Holland, in Den Briel het Koppelstock-monument onthuld, in den grooten tuin, gelegen voor de ambachtsschool in de Langestraat, in tegenwoordigheid van den inspecteur van het nijverheidsonderwijs, den heer Groote Haar; bestuur, directeur en leeraren der school, het gemeentebestuur van Den Briel en van de andere gemeenten op Voorne en Putten en een groot aantal andere belangstellenden. I De voorzitter van het comité, de heer I L. M. Middelhoek, leeraar aan genoemde school, bracht in herinnering, dat thans ongeveer vier maanden geleden, na over leg met den directeur der school, den heer J. van Dijke, een plan werd ontworpen voor een tuinbeeld, waarvan Jan Koppel stock het hoofdmotief zou uitmaken. De heer W. C. Brouwer te Leiderdorp werd be reid gevonden, het beeld uit te voeren. Spreker bracht dank aan allen, van heinde en ver, voor hun sympathie, met het plan betoond, en voor de prestatie van den beeldhouwer Brouwer. Na deze rede droeg spreker het monu- ment over aan het bestuur der ambachts school en geschiedde de onthulling door Jhr. Van Karnebeek, die zeide, dat onze geschiedenis rijk is aan grootsche momen ten, doch ons land arm aan teekenen uit het verleden. Hij verheugde zich over de oprichting van dit monument in Den Briel. N. R. Crt. LOODGIETERS- EN FITTERS- PATROONS. Te Arnhem is volgens het Hbld. de alge meene ledenvergadering gehouden van den Bond van loodgieters en fitterspa- troons. Besloten werd tot verhooging van de bondscontributie en tot het in eigen be heer nemen van het bondsorgaan. Staande de vergadering werd de daar toe te sluiten obligatieleening groot f10 000 door afdeelingen en leden ruim volteekend. Naar aanleiding van het feit, dat een groot aantal grossiers in sanitaire artikelen de risicovergoeding voor het plaatsen van door hen geleverde artike len in een toenemend aantal gevallen, niet aan de installateurs willen toeken nen, maar wel aan aannemers en aan allerlei principalen korting verleenen, waarvoor deze niets doen en geen enkel installatie-risico dragen, werden verschil lende maatregelen getroffen. Het bondsbestuur werd gemachtigd, te zamen met den R.K. Bond, welke dezelfde inzichten heeft, tot uitvoering van die maatregelen over te gaan. ten aanzien van de grossiers, welke bij hun houding volharden. Getracht zal worden om met de veree niging van gasfabrikanten tot samen werking te geraken. Richtlijnen zullen moeten worden opgesteld ten aanzien van leidingvoorschriften, installateurschap, toonzalen, vakopleiding, enz. PERSONEEL IN PUBLIEREN DIENST. Te Apeldoorn is de 17e algemeene ver gadering gehouden van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst. De vergadering werd bijgewoond door ruim honderd afgevaardigden. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, de heer D. de Ridder, op den sterken groei van den Bond in de laatste jaren, waardoor het aantal afdeelingen en cor respondentschappen is gestegen tot 123 en het ledental klom tot 5070. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de financleele toestand van den Bond zeer gunstig genoemd kon wor den. In de vacature in het hoofdbestuur van den heer D. Klokman en door het zich niet meer herkiesbaar stellen van den heer W. Heijns werd voorzien door de benoeming van de heeren G. Mieman, Schiedam, en J. C. Buijsman, Amsterdam. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 70-jarigen leeftijd is te 's Graven- hage overleden de heer H. van Kuyk, oud postdirecteur, laatstelijk te Voorburg. Gisteren ls te Amsterdam, 63 jaar oud, overleden de heer O. E. Cleveringa, oud-burgemeester van Weesp. UIT NED. OOST-INDIE. DOOD DOOR SCHULD. BATAVIA, 15 Juli (Aneta). De Raad van Justitie alhier velde vonnis in de zaak tegen Baron L. S. v. d. Feltz in verband met het auto-ongeluk op den Priokweg op 6 December 1930, waarbij de chauffeur Abdullah werd gedood en enkele perso nen werden gewond. Beklaagde werd ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. De Officier van Justitie had een maand gevangenisstraf geëischt. RECLAME. //c/i f/oojoenct i/zersfer/c 210 eautoriseerde vert. uit het Engelsch van .8. FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. (Nadruk verboden). 9) SLOT. HOOFDSTUK XXIX. De boottrein. Maythorne verliet haastig de kamer, orckerdale, die had staan fluisteren met 'anners, keerde zich tot mij. Het is begrijpelijk, mijnheer Holt, dat een beetje boos is. U gevoelt heel veel oor juffrouw Merchison, zooals ik ge- erkt heb en Laat de naam van die jonge dame er uiten! riep ik uit. En de mijne ook. Het is zeer moeilijk om haar er bui en te laten. Ik twijfel niet aan haar ver aal, dat doe ik niet, ofschoon ik zeer ver- aasd ben dat iemand, die zoo bij de hand als zij; er zoo ingeloopen is. Zij is in Jen val geloopen, maar ik geloof niet, at dit het geval is met haar moeder. Wat! riep ik uit. U heeft juist ge oord Ik heb gehoord, hetgeen wij allen oorden. Toch geloof ik, dat mevrouw Elphinstone geheel vrijwillig en met haar edeweten naar dat huis is gegaan om die Murdoch te laten ontsnappen. En ik »ed om alles, dat die vrouw dien Bownas beeft neergeslagen toen ze hem tegen kwam. Voor ik iets kon antwoorden opende Maythorne de deur en riep mij. Bericht van Cottingley, zeide hij fluisterend. Hij heeft gedurende de laat ste twee dagen de kantoren van de scheep vaartlijnen afgeloopen en hij heeft einde- Ijk zijn slag geslagen. Vanmiddag kwam een vrouw, die beantwoordde aan de be schrijving van Alison Murdoch, twee bil jetten nemen voor Nieuw-Zeeland op het kantoor van de Nieuw Zeeland Stoomvaart Maatschappij voor de „Rimertaka", die morgenochtend van Southampton ver trekt. De boottrein vertrekt vanavond tien uur van het Waterloo-station, Cottingly wacht daar met een paar detectives van Scotland Yard. Om tijd te winnen ging hij daarheen en telefoneerde mij vandaar. Wij gaan ook onmiddellijk naar het sta tion; de vraag is echter, zullen wij dat aan die mannen mededeelen? Wat denk je daarvan? Corckerdale heeft juist gezegd, dat hij niet vertrekt voordat hij mevrouw Elphinstone heeft ondervraagd. Hij wacht op de terugkomst van den dokter. Ga dan mee. Het is nu twintig minu ten. voor negen, wij zijn dan op tijd aan het station. Wij stapten in een taxi. Wij zullen zoo verstandig zijn om een eind voor 't station uit te stappen, merkte Maythorne op. Stop in York Road, bij het hotel, zeide hij tot den chauffeur. Kijk eens Holt, als die vrouw werkelijk Mur doch is, dan kent ze jou en misschien ook mij, maar ik herinner mij haar niet goed. Dus moeten wij voorzichtig zijn. Zij nam twee biljetten. Voor wie kan het tweede zijn? Zou zij een medeplichtige hebben? Hier had zij zeker medeplichtigen. Het kan dus haar broer zijn, over wien ze sprak met mevrouw Elphinstone. Hij zweeg en zoo lang. dat ik hem ten laatste vroeg, waaraan hij dacht. Ik dacht dit, antwoordde hij lang zaam. Als die vrouw Mazaroff vermoordde en als zij vanmiddag twee biljetten nam voor Nieuw Zeeland en als het zijn dus allemaal gissingen het tweede bil jet voor haar handlanger is, dan staan wij waarschijnlijk voor een groote ver rassing. Maar ik zeg, als Wij verlieten de taxi op York Road en wandelden vlug naar het station. Voor wij er waren ontmoetten wij Cottingley, als gewoonlijk met een sigaret tusschen zijn lippen; hij keek e'ven onverschillig als altijd. Ik dacht wel dat u zoudt komen, zeide hij, u is goed op tijd. Alles is klaar. Wij liepen verder. Wat gedaan moet worden is dit, zei de hij. De trein naar Southampton ver trekt om tien uur van het vierde perron. Zij kent ons niet. Is er kans op, dat zij een van u beiden herkent? Waarschijnlijk zal zij ons beiden her kennen, antwoordde Maythorne. Goed, zeide Cottingley. dan doen wij dit. Ik heb den stationschef gewaar schuwd, dat wij waarschijnlijk 'n belang rijke arrestatie zullen doen. Ik zal u bei den een plaatsje geven binnen het hek, waar u niet gezien kunt worden. U blijft daar tot de passagiers beginnen te komen. Ik zal een paar meter verder gaan staan. Er zijn op het perron ook een paar poli- tie-agenten voor het geval er herrie komt. Indien mijnheer Holt die vrouw herkent, geeft hij een teeken door zijn hoed op te lichten op het oogenblik dat zij hem voor bijgaat en dan kunt u de rest aan mij overlaten. Het eenige wat wij dan verder te doen hebben is, dat wij haar vlug naar het kan toortje op 't perron brengen; u volgt dan. Dat is alles duidelijk, zeide May thorne Cottingley gooide zijn sigaret weg. Vooruit dan commandeerde hij met een blik op de klok. De hekken gaan dade lijk open. Achter mij aan Wij gingen het schitterend verlichte station binnen. Ondanks het late uur was het er druk. Cottingley ging ons voor door het hek en bracht ons achter een houten' beschot, een paar meter van de plaats waar de biljetten werden gecontroleerd. Dus afgesproken, als u de vrouw ziet, die we moeten hebben de hoed oplich ten. Hij ging verder en bleef heen en weer wandelen. Dat wachten was een zware beproeving voor mijn zenuwen. Vele passagiers kwa-> men het perron op, kruiers torschten ba gage: men zag de bedrijvigheid die steeds het vertrek van een express-trein voor afgaat. De tijd kroop langzaam voorbij. Af en toe wierp ik een blik op de klok vait het perron. Wat bewogen zich de wijzer» langzaam. Twintig minuten voor tiert, vijftien minuten voor tien. Tien vijf vier drie Holt! fluisterde Maythorne. Kijk goed! Is ze dat? Er kwam op op dat oogenblik een vrouw door het hek, een lange, slanke vrouw. Naast haar liep een andere vrouw, iets kleiner en dikker en zwaar gesluierd. Ik kon haar gezicht niet zien. maar het ge zicht van de eerste vrouw had ik eeniae malen in de keuken van „de Houtsnip" gezien. Een seconde later waren zij, elk met een zwaar valies, den controleur voorbij en kwamen zij in het volle licht. Ik twijfelde niet en mijn hand ging werk tuigelijk naar den rand van mijn hoed Ga mee! zeide Maythorne. Nu er op af! Wie is die andere? De beide vrouwen haastten zich naar een derde klasse coupé, waarop de beide detectieves, de agenten, Cottingley, May thorne en ik rond hen heen gingen staan. Een der detectieves legde zijn hand op den arm van de grootste vrouw. Het was de eerste maal in mijn leven, dat ik een arrestatie bijwoonde en ik was verbaasd over de vlugheid, de handigheid, waarmede dat zonder eenige opschudding gebeurde. De belde vrouwen waren in een oogenblik in het kantoortje gebracht; de deuren en de blinden werden gesloten. Toen de sleutel was omgedraaid hoorde ik een fluitje en de trein vertrok. Toen gaf ik antwoord op de mij gestelde vraag. Dat is Alison Murdochja! zeide ik. Zonder twijfel. Er kwam op dat oogenblik een vrouw door het dek, een lange, slanke vrouw. Naast haar een andere vrouw. De oudste detective keerde zich naar de andere vrouw. Zij leunde tegen de tafel en beefde over al haar leden. Neem dien sluier af! zeide hij. Wij staarden aandachtig naar die vrouw, toen zij haar sluier achterover wierp. Maythorne, gewoonlijk zoo kalm en beheerscht, uitte een kreet van verbazing. Goeie God! Juffrouw Musgrave! Juffrouw Musgrave barstte in tranen uit en keek naar Alison Murdoch, die echter strak voor zich uit bleef kijken. Jij hebt gezegd, dat alles in orde was! jammerde zij verwijtend. Jij hebt mij ge zworen, dat we veilig waren. Jij hebt ge zegd en nog eens gezegd, dat er geen kans was, dat ze ons zouden snappen! Houdt je mond, dwaas schepsel! zei Alison Murdoch. Cottingley maakte de valiezen open. Hij vond daarin een flinke hoeveelheid bank biljetten en eenige losse diamaten. In het valies van Alison Murdoch ontdekte hij bovendien een gouden horloge met inscrip tie, waaruit viel op te maken, dat het horloge een geschenk was aan James Bownas van zijn collega's Er is altijd iets, dat dit volk vergeet, markte Maythorne op, toen wij een kwar tier later naar Short's Hotel reden, of lie ver, ze maken altijd domme fouten. Als Alison Murdoch dat testament niet in de bibliotheek van de Elphinstone's had gegooid, zou het zeer moeilijk geweest zijn om achter de waarheid te komen en als zij niet zoo begeerig en inhalig was ge weest om het horloge van Bownas mede te nemen, dan hadden wij haar nooit kunnen bewijzen, dat zij hem had ver moord. Intusschen hebben wij ze te pakken. Wie van beiden zou Mazaroff hebben doodgeschoten?" vroeg ik. Dat is nu nog moeilijk te zeggen. Maarjuffrouw Musgrave weet dat natuurlijk en die zal het wel zeggen. Wij haastten ons de trappen van het hotel op en vonden Corckerdale en Man ners in gesprek met den dokter en Sheila. Corckerdale was blijkbaar onbescheiden: de dokter en Sheila stonden beiden met een boos gezicht te kijken. U moet begrijpen, dat dit een zaak van plicht is. zeide Corckerdale toen wij binnentraden. Ik moet mevrouw Elphinstone spreken Dat is niet meer noodig, Corckerdale, viel Maythorne in de rede. Zij zijn veilig achter slot en grendel. Wie hebben ze te pakken? vroeg Corckerdale ongeloovig. Wie? Ik behoef daarvan geen geheim te maken Twee vrouwen! Alison Murdoch en Juffrouw Musgrave. Die vrouwen heb ben de moorden od hun geweten, want ze hadden verschillende dingen van Mazaroff en Bownas bij zich. Als dat zoo is, zeide Corckerdale aan Manners, dan behoeven wij mevrouw Elohinstone niet lastig te vallen. Eerst eenige dagen later sprak ik me vrouw Elphinstone. Ik vroeg belangstel lend naar haar gezondheid. Daarna zat zij mii eenige ooeenbl''-ken in gedachten aan te staren, Ik geloof, zeide zii eindelijk, dat U en Sheila van nlan zijt zich te verloven' Een feit is, mevrouw een feit isdat Sheila en ik reeds verloofd zijn.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9