VERKADE REEP IOcEN IETS GOED UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. BURG. STAND VAN LEIDEN CHOCOLADE UIT DE RIJNSTREEK. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Bij Oberndorf bij de kruising met den straatweg van Wetzlar naar Graevenwies- bach (Rijnland) heelt gisteravond een ontzettend auto-ongeluk plaats gehad. Een bouwondernemer is met zijn auto, waarin zijn geheele familie was gezeten door een trein gegrepen en ongeveer honderdvijftig meter meegesleurd. De auto werd geheel verpletterd. Van de inzittenden werden de bouwon dernemer. zijn vrouw en twee dochters ter plaatse gedood, terwijl een derde dochter zulke ernstige verwondin gen opliep dat voor haar leven wordt ge vreesd. Hebt U het Petitionnement voor Internationale Ontwapening al geteekend, voorkomende op pagina 1 van het Eerste Blad?, OVER DEN OCEAAN NAAR BOEDAPEST. De Hongaarsche vliegers Magyar en Enders zijn met hun vliegtuigRecht voor Hongarije, van Harbour-Grace ver trokken voor een vlucht naar Boedapest. De Hongaren vliegen 'n Lockheed Sirius, een jonge zustermachine van de Lockheed Vega, waarmee Post en Gatty hun wereld vlucht gemaakt hebben. De Sirius moet nog harder loopen dan de Vega. NED. BOND VAN VEEHANDELAREN. Algemeene vergadering te Arnhem. Te Arnhem is onder voorzitterschap van den heer J. P. van der Stoel, Leiden, de 15e jaarvergadering gehouden van den Neder- landschen Bond van Veehandelaren. De vergadering werd o.a. bijgewoond door dr. 't Hooft, vertegenwoordiger van den minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw en Woensdag ook door mr. A. G. A. Ridder van Rappard, voorzitter der Geld. Ov. Mij. v. Landbouw. Blijkens het jaarverslag steeg het aantal leden tot 1229. Tot bondsvoorzitter werd opnieuw geko zen de heer J. P. van der Stoel te Leiden, terwijl tot leden van het dagelijksch be stuur werden benoemd de heeren J. S. Wlersma, Wieuwerd (F.), K. van Gelder, Zutphen, H. Noom, Marken-Binnen, en C. Alkemade, Rotterdam. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Friesland om bij de regeering er op aan te dringen om de maatregelen tot isolatie van besmette stallen wegens mond en klauwzeer, zoolang deze noodzakelijk of' gewenscht worden geacht, zoo strikt moge lijk te beperken tot de eigen omgeving van de besmetting, teneinde het handelsver keer in de tusschenliggende niet besmette gebieden zoo weinig mogelijk te belem meren. Voorts sprak de vergadering, eveneens op voorstel van de afd. Friesland als haar meening uit, dat veterinaire maatregelen, welke bindend worden voorgeschreven vanwege of namens bevoegde autoriteiten, uniforme toepassing en handhaving ver- eischen. Aan het bondsbestuur werd opge dragen in dien zin bij de regeering op doeltreffende maatregelen aan te dringen. Besloten werd om een verzoek tot den ministerraad te richten om financleele maatregelen te willen bevorderen ten be hoeve van den export van Nederlandsch vee, o.a. door het verleenen van uitvoer- premies; door het opheffen van tarieven van den veterinairen dienst bij contróle en serumbehandeling; door de vracht tarieven der N. S. te verlagen voor het voor uitvoer verladen vee; en door het aanmoedigen tot deelneming aan veeten toonstellingen in het buitenland middels het stellen van geldelijke vergoedingen resp. schadeloosstelling wegens geleden verliezen en onkosten. Langdurige discussies werden gevoerd over een voorstel-Friesland om te ijveren voor een algemeene vrachtverlaging bij verzending van vee door de N. S. Daarbij werd afkeuring uitgesproken over het tegenwoordige reductlestelsel, dat in het geheel niet voldoet. Besloten werd om tezamen met andere organisaties aan te dringen op algemeene tariefsverlaging. Aangenomen werd een motie, waarin de bond den minister van Binnenl. zaken en Landbouw verzoekt over te gaan tot beper king van den invoer van buitenlandsch vleesch. Vele klachten werden geuit over de ge brekkige wijze van vervoer bij de N. S. Het hoofdbestuur zegde toe, dat het zal aandringen op het terugnemen van de 25°/o tarlefsverhooging bij veevervoer. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen bij de regeering er op aan te dringen, dat bij verkoop van buitenlandsch vleesch de herkomst van het vleesch duidelijk wordt aangegeven en dat de accijns op 't geslacht wordt afgeschaft met behoud van den accijns op het buitenlandsch vleesch. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werd Utrecht aangewezen. Kb'.d. GEBOREN: Jacobus, Z. v. J. v. Tongeren en A. J. Distelvelt. Hendrika Catharina, D. v. H. Kroeze en J. W. Ravensbergen. Mees, Z. v. B. van Elk en A. ten Hoeve. Gerrit, Z. v. J. P. Casteelen en J. M. van der Gaag. Elisabeth, D. v. W. J. Engels en M. Vonrheln. Cornelia Annie, D. v. G. Teeuw en A. Blokker. Harm Fester, Z. v. H. F. Medendorp en A. de Koning. Wilhelmina, D. v. W. van Heusden en W. P. Raadsen. ONDERTROUWD. P. A. van Amsterdam, jm. 26 j. en P. Smeele jd. 25 j. GEHUWD. H. J. Geenjaar jm. en S. C. Goddijn jd. W. van der Reijden jm. en E. C. Jonk jd. P. H. van den Broek jm. en J. van Eijck jd. G. A. Jasperse jm. en A. B. Kriek jd. J. Llgtvoet jm. en E. Binnendijk jd. P. Favier jm. en J. Laterveer jd. A. Ger ritsen jm. en J. Doornik jd. W. Piket jm. en C. Marquenie jd. J. A. Vreeburg jm. en C. J. Wassenaar jd. A. J. Schu- man jm. en P. Warmenhoven jd. J. Schalk Jm. en L. Ch. J. Menijn jd. Th. C. J. van Veldhuizen jm. en H. J M. de Vrind jd. OVERLEDEN A. L. H. ZegersSteffelaar Klots, wede. 63 J. O. van Soest, m. 76 t. P. H. H. A. Onstenk, m. 70 j. M. W. Waaijer, d. 3 weken. AALSMEER. Gisteren maakten de leerlingen der Nijverheidsschool, onder geleide harer onderwijzeressen, met een 4-tal auto bussen van Maarse en Kroon een uitstapje naar Wassenaar en omgeving. De meisjes hebben, ondanks het minder gunstige weer, veel genoten. In de vacatures van bestuursleden der Christelijke school zijn gekozen de heeren: J. van der Zwaard, J. van der Meer, G. Hermsen en P. Hulsbos, terwijl herbe noemd is de heer M. W. van der Schans. De aanmelding voor de toelatings examens der Rijkstuinbouwschool alhier moet geschieden (cursus 1931—19321 vóór of uiterlijk op 7 September 1931, bij den Directeur. o HAARLEMMERMEER. Tot onderwijzer aan de bijzondere school aan den Sloterweg te Rijk alhier (hoofd de heer C. A. Kat) is benoemd de heer R. Albers te Haarlemmermeer. HILLEGOM. Concert der Harmonie. Gisteravond heeft de ijverige Hillegom- sche Harmonie-Kapel weer een concert gegeven in de muziektent. Alleen de plaats van de tent in het van Waverenpark is al een gang daarheen waard, want het plantsoen is er bijzonder mooi. Ofschoon het weer niet al te zeer te vertrouwen was waren toch velen gekomen om naar de mooie muziek te luisteren. Geslaagd te Den Haag voor het examen handelskennis L.O. de heer F. J. J. Swagemakers. KATWIJK AAN DEN RIJN Eigenaardige ballonvondst. De heer Jac. Sch werkzaam aan de Leidsche Duinwatermaatschappij vond in de duinen een leeg ballonnetje. Het bleek afkomstig uit Saint-Omer (P. de C.) Frankrijk, en is vermoedelijk met een groot aantal andere ballonnetjes opgela ten. Aan het ballonnetje was een kaart bevestigd, met verzoek de ballon terug te zenden. Men zal in Saint-Omer wel niet gedacht hebben dat de ballon zulk een afstand zou kunnen afleggen. Er was bij de kaart een Fransche postzegel ingesloten, De heer Sch. heeft aan het gevraagde vol daan en het comité de kaart geheel in gevuld toegezonden aan „Monsieur ie Pré sident de l'Union Commerciale Industrielle Saint-Omer. Denkelijk zal den heer Sch. dus ook nog wel wat hooren als antwoord. (Zie ook het bericht onder Sassenheim in ons blad van gisteren). •LISSE. Geslaagd te Den Haag voor het Mulo-examen, diploma A: J. E. van der Tang en J. K. M Kromhout, alhier. De aanmelding voor de toelatings examens der Rijkstulnbouwschool, alhier (cursus 1931—19321 moet geschieden vóór of uiterlijk op 11 Sept. 1931, bij den direc teur. NOORDWITK. Gevonden voorwerpen: een rijwiel- belastingmerk, een ring met 5 sleutels, een autoped, een rozenkrans, een dames muts, een zilveren beursje, een autoped, een kinderbadmanteltje, een huissleutel, een tasch, inh. 3 flesschen, 2 kopjes en schepje, een portemonnaie, een koperen gewicht, een jong haantje, een autosleu teltje W.O. 208, een bruin krullig smous- hondje kort staartje, een wit kinderbad schoentje, een doublé poederdoosje, een kralen halsketting, een dwergpinchertje, een broche met drie steentjes, een zilveren armband met gouden sluiting, een broche met rood steentje. Inlichtingen over bovengenoemde voor werpen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 12 tot 1 uur n.m. op het Politiebureau te Noord- wijk Binnen. RIJNSBURG. Raadsagenda. De raad dezer gemeente vergadert Vrij dag a.s. des avonds te 7.30 uur. Onder werpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken; 2. Voorstel B. en W. bestrating Sandtlaan; 3. Wijzigingen gemeentebegrootingen 1930 en 1931; 4. Benoeming lid der commissie van aan slag Rijksinkomstenbelasting; 5. Adres bestuur Chr. H.B S. te Leiden bijdrage ad. f. 346.45 over 1929; 6. Schrijven Ged. Sta ten inzake uitbrengen jaarlijksch of vijf- jaarlijksch gemeenteverslag; 7. Voorstel B. en W ontheffing hondenbelasting; 8. Aanbieding gemeenterekening en rekenin, gen bedrijven dienst 1930; 9 Benoeming commissies van onderzoek gemeente rekening en rekeningen bedrijven dienst 1930; 10. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde leden van den gemeenteraad; 11. Voorstel B en W lot oninbaarverkla ring schoolgeld; 12. Adres van C. P. van Steijn tot aankoop strookje grond langs de Vliet (Dubbele Buurt.). SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Overleden: J. P. Dorsman, 8 jaar, zoon van C. Dorsman en W. Elswijk. Ondertrouwd: B. van der Wallen, 26 j. en H. J. Overvliet, 27 jaar. Gehuwd: P. van Waardhuizen, 29 jaar en H. Luijk, 23 jaar; Th. B van Gnlen^ 25 jaar en H Ch van der Meij, 20 jaar. Gevestigd: G. J. Huijts, Kerklaan 45, van Voorhout; G. P. de Graaff, Teijlingerlaan 7, van Leiden; Mej. G. Krikke, Hoofdstraat 176, van Meppel; L. van Dijk, Weltevreden 14, van Lisse; H. G. Denis en gez., Menne- weg 63, van Rotterdam; L. W. Willems en gez., Hoofdstraat 272, van Oegstgeest: L. Dekker en gez,, Beukenlaan 5, van Middelburg; J. Christiaanse, Hoofdstraat 158, van Voorschoten; G. J. Sap, Wilhel- minalaan 14, van 's-Gravenhage; Mej. G. Does, Hortuslaan, van Voorhout. Vertrokken: C. de Jong, van Hoofdstraat 265, naar Bodegraven; W. Landstra en gez., van Charbonlaan 23 naar Alphen a. d. Rijn. Mevr. H. Waardhuizen-Luljk, van v. Heemstrastraat 36, naar Leiderdorp; A. van 't Wout, van Hoekstraat 12 naar Alphen a. d. Rijn, Mej. C. J. M. Witteman, van Teijlingerlaan 61 naar 'sHertogenbosch; F. J. A. A. Quérande, van Westekstraat 9 naar Voorhout; Mej. E. M Straver, van Postwijk- kade 6 naar Gouda; Mej. A. Rietveld, van Rusthofflaan 26 naar Nieuwkoop. R.K. Bond van Overheidspersoneel. In het K.S.A.-gebouw hield de plaatse lijke afdeeling van bovengenoemden bond een vergadering. Besloten werd een con cept-reglement, regelende de rechts positie der gemeente-ambtenaren om schrijft. ter overweging toe te zenden aan den heer G. Bulten, burgemeester van Voorhout, als Initiatiefnemer om te komen tot een gemeenschappelijke regeling in de omliggende gemeenten. Naar aanleiding van het gevaar van verzakking der huizen in de Molenstraat, overweegt men, op advies van 'n ingenieur van de „Mabeg" de houten bekisting, die anders na het gereedkomen der rioleering verwijderd wordt, te laten staan. Het kan n.l. voorkomen, dat na afloop der werk zaamheden, de werking niet direct tot stilstand komt. Gevonden voorwerpen. Een meisjes- manlei, een stuk dik touw, een gewirht van een koekoeksklok, een dames-porte- monnaie met inhoud, een flanellen hemd en overhemd, een nikkelen heeren-horloge, een badpak met handdoek. Geslaagd te Den Haag voor het ma chinisten-examen diploma A de heer J. v. Duyvenbode alhier. VEURLEIDSCHENDAM. Telefoon-aansluitingen. Nieuw aangesloten: 91X J. F. van Vliet, Veurschestraatweg 318; 91Y, J v. Vliet, architect, Veurschestraatweg 320; 117 F. Warmolts, (Rotterd. Bond v. lich. opvoe ding), Veurschestraatweg 46; 118 H. P. Schouten, directeur van de lichtbedrijven. Vervallen: 2 Mevr. Wed. V. N. Metz van de Wetering, Oosteinde 309; 91. J. v. Vliet. VOORSCHOTEN. Verkeersongelukken. Gistermiddag is de 26-jarige J. uit Rot terdam, die op een vrachtauto meereed van de firma K„ veevoederhandel te Rot terdam, in de bocht PapelaanVeursche- weg van de auto tegen den grond gesla gen, waardoor hij een sqhedelfractuur be kwam. Nadat dr. M. van der Stoel en dr. H. de Boer het slachtoffer voorloopig hadden geholpen is hij in zeer enstigen toestand naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Enkele oogenblikken daarna had op den Leidscheweg, ter hoogte van het z.g. Vro- menpark een botsing plaats tusschen twee auto's. Een bestelauto van de firma H. uit Den Haag zette zich in beweging toen van de tegenovergestelde zijde J. O. met zijn vrachtauto naderde O. meende de bestelauto nog links te kunnen passeeren, maar botste met een flinke vaart tegen de auto op, waardoor beide wagens onklaar werden en door kraanwagens moesten worden wegge sleept. Geslaagd te Den Haag voor het ma chinisten-examen diploma A de heer A. Ph van der Toorn alhier. WASSENAAR. Commissie Annexatieplannen. In de gisteravond gehouden vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging werd beslo ten mede te wei'ken tot het verkiezen bij enkele candidaatstelling van de leden der Commissie van Ingezetenen ter beoordee ling van de Annexatieplannen. Aan de R.-K. zijn bij overeenkomst 5 zetels toegewezen, aan de Vrijzinnigen 4, de Chr. Partijen 3 en de S. D A. P. 1. Tot candidaten werden verkozen de eerste 5 personen, voorkomende op de reserve-lijst voor den gemeenteraad, te weten te hee ren H. G. Hendriks. L. A. F. Prins, A. Berbée, P. M. Wesseling en L. A. van den Berg en als plaatsvervanger de heer A. H. Nijenhuis. Bij de rondvraag werd aangedrongen om de medewerking ter bestrijding van de annexatieplannen in te roepen van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten. omdat annexatie van grondgebied voor Wassenaar beteekent verdwijning van natuurschoon. De voorzitter deelde mede, dat in deze richting reeds was gewerkt. Hierna werd de goedbezochte vergadering gesloten. EXCURSIE TUINBOUWVEREENIGING WASSENAAR EN OMSTREKEN. Gastvrij onthaal van den beer en mevrouw Ruys. Door de tuinbouwver. „Wassenaar en Omstreken" is een excursie gemaakt naar het landgoed van den heer D. Th. Ruys, alhier. Jammer genoeg werd men den geheelen middag onthaald op afwisselend zware en lichtere regenbuien, welke echter niet vermochten den goeden moed der excur- sisten te versagen. Daarvoor was het be zichtigde te fraai en te interessant; het deed den liefhebbers de „streellngen" der natuur vergeten, opgetogen als zij waren over de rijke en prachtige verzameling van planten en gewassen, vol verscheidenheid, welke hier onder de deskundige leiding van den tuinbaas, den heer D. de Gans, zijn bijeengegaard. De gasten werden te circa 3.15 uur ont vangen door den gastheer en gastvrouw. De heer De Gans sprak de aanwezigen namens den heer en mevr. Ruys toe Hij dankte de leden voor de groote opkomst en constateerde tot zijn vreugde, dat hier mede werd bewezen, dat de liefhebberij zeer was vooruitgegaan. Door het prachtige park, met zijn mas sale boomen, waartusschen men langs uit gestrekte grasvelden prachtige vergezich ten heeft, o.a. op de R.-K. Kerk. slingerde zich de stoet bezoekers langs de fraaie, welverzorgde paden. Een geheel met klimop begroeid prieeltje, de verschillende woudreuzen van allerhande soort, diverse bloeiende heesters (Jasmijn e.a.) en last not least het schitterende uitzicht op den vijver, met als achtergrond het zoo schil derachtig tusschen het geboomte gelegen raadhuis „De Paauw", wekten aller bewon dering op. Daarna werden de moestuinen, voorzien van uitgestrekte bedden diverse groenten en een tuin met snijbloemen be zichtigd. alles onder geleide van den gast heer en zijn tuinbaas met diens assisten ten. De Inrichting der moestuinen werd door de vaklieden natuurlijk ook ten zeerste geprezen. Vervolgens werd een be zoek gebracht aan de afdeeling der „bij zondere planten", zooals wij ze maar noe men zullen. Alle mogelijke soorten cacteeën waren hier vertegenwoordigd, naast vele andere exotische gewassen, o.a. trok nog de aandacht een groote Amerikaansche plant, welke niet minder dan 65 bloemen droeg Dan werd een kijkje genomen in de kassen, welke op practische wijze van elec- trisch licht voorzien zijn. De zindelijke be tonnen vloer van dit geheel, welke alle slordigheid voorkomt, trekt onmiddellijk de aandacht. Men waant zich in een paradijs van den tuinier en aanschouwt achtereen volgens geheele kassen vol komkommers (waarvan er één het inscriptie droeg „Koninkl. Ver. voor Tuinbouw en Plant kunde") rozen, cacteeën, mosplanten etc. Voor een geweldige regenbui werd dan even geschuild In een groote schuur, waar in de binderij is ondergebracht, alwaar men fraaie bloemstukken kon bewonde ren. Op den zolder der schuur is een groot waterreservoir aangebracht, dat door een kleine motor beneden, welke een pomp in werking stelt, kan worden gevuld Van daaruit kan men het omgevende terrein op vlugge en gemakkelijke wijze besproei en, daar de pomp een capaciteit van 80 L. per minuut ontwikkelt. De clou van de excursie was dan de groote koepel-kas. welke in drie deelen is ingedeeld. Een fraai rotspartijtje met mos plantjes doet hier denken aan de groote plantenkassen van een dierentuin; in een klein vijvertje daartuêschen zwemt een groot aantal dartele goudvisschen ronjJ. De eigenlijke koepel, het middelste ge deelte van dit enorme glas-gebouw, heeft in het midden een -rotsvijver met fontein, waarboven zich een reusachtige varen plant uitspreidt, die aan het plafond is opgehangen. Groote en kleine varenge wassen zijn hier in bonte schakeering op gesteld; een kooi met blauwe en groene parkieten verlevendigt het tafereel. De algeheele indruk is dan ook overweldigend Het derde gedeelte van de koepel-kas bevat producten van de druivenkweek. Langs de met begonia's begroeide gras perken begaf men zich dan naar een zaal achter het in fraaien stijl opgetrok ken woonhuis der familie Ruys gelegen gebouw, welke zaal door de gastvrouw met haar „staf" intusschen als in een restau rant was herschapen. De ruim 100 bezoe kers vereenigden zich hier en werden er gul onthaald. Mevrouw Ruys toonde hier, de naam van gastvrouw alleszins waardig te zijn. De heer Polderman nam dan het woord, om den heer Ruys als voorzitter van en namens de afd. Wassenaar der „Konink lijke" zijn hartelijken dank te betuigen voor de bezichtiging van het fraaie bui ten en voor de gulle ontvangst, welke het gezelschap is ten deel gevallen. Evenzoo betuigde spr zijn dank aan den heer De Gans, en zeide. dat het hem genoegen deed dat zoovelen aanwezig waren. Den heer De Gans maakt spr. zijn compliment over diens vakkennis en hij zeide, dat de vereeniging op zulke leden trotsch mag zijn, waarna hij de hoop uitsprak, dat de heer De Gans hier nog lange jaren tot tevredenheid zijner principalen moge werkzaam zijn. Spr. eindigde met de mededeeling, dat het hem een groot genoegen doet, dat de gastheer door-de afd. Wassenaar candi- daat is gesteld voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur der Kon. Ned. Ver. voor Tuinbouw en Plantkunde. (Applaus). De heer Ruys dankte voor de hartelijke woorden en riep allen een „tot weerziens" toe. De dronk, dien de heer Polderman hierop op het echtpaar Ruys inzet, wordt met een luid „hoera" beaamd. Hierop sprak de heer Ballego namens de afd. Leiden, zich aansluitend bij de woorden van den vorigen spreker en eveneens zijn welgemeenden dank be tuigend voor de aangeboden bezichtiging er. het gulle onthaal. Tenslotte sprak nog de heer de Boer, namens de afd. Noordwijk en de heer van Tol namens de tuinbouwvereeniging „Wassenaar en Omstreken" hartelijke dankbetuigingen aan het adres van den heer en mevrouw Ruys. Geslaagd voor het Mulo-examen di ploma A: E. M. Helmers alhier. RECLAME. 3 KLEURE 3 SMAKEN ex; ALPHEN. Excursie Meccanoclub. Door de leden van de Alphensche M. canoclub werd gisteren met hun lej<j,I de heer C. E. Klink per trein een cxcurs. naar Amsterdam ondernomen. In de hoot stad werd o.a. een bezoek aan het Veiiw heidsmuseum gebracht. Vervolgens j men per boot naar het vliegveld „Schipl waar de verschillende vliegtuigen en wi. plaatsen werden bezichtigd. Dat de jeugdit meccanobouwers hier bij zooveel werkellijl aviatiek en techniek genoten, kan men grijpen. Het was een genotvolle en bov dien bijzonder leerzame dag waarbij di, de deelnemers ongetwijfeld weer talriji nieuwe ontwerpen zijn ontdekt, om in komende seizoen te vervaardigen. ADRES AAN DEN RAAD. Verzoek om invoering van een „Ventverbod." Ondergeteekend door 84 winkeliers e kooplieden werd aan den raad dezer meente onderstaand verzoekschrift ingt diend tot uitbreiding van de politieven» dening met een z.g. „ventverbod". Geven met verschuldigden eerbied kennen dat steeds dagelijks in onze gemeen door van elders komende kooplieden dus geen inwoners onzer gemeente zo:| p der dat hiervoor ook maar eenige vérgur gci ning noodig is, daar onze plaatselijlaKgi Politieverordening in een en ander nie voorziet, geheel vrij zonder betaling va: eenige vergoeding van recht aan de meente. bun koopwaar als huishoudelijk-! luxe-, consumptie-, en andere verbruik! Ihri' artikelen, manufacturen, kleeding, etc., aar de inwoners te koop aanbieden, uitvente en verkoopen; dat ter bestrijding van deze concurrentul waarvan toch de inwonende winkeliers ti kooplieden belangrijke schade ondervindeJ in verschillende gemeenten in ons land ter bescherming van het debiet van ój plaatselijke winkeliers en Middenstand ee z.g. „Ventverbod' in het leven is geroe, krachtens welk verbod het aan kooplieu komende van elders is verboden zonder vergunning van het plaatselijk bestuur de gemeente hun koopwaar aan de ingezetene te koop aan te bieden, venten en te ver koopen dat het venten in onze gemeente dooi kooplieden van elders, dagelijks ook liani over hand toeneemt, hetwelk wij medt meenen te moeten toeschrijven aan de groote wereld malaise en depressie die wij momenteel doormaken en zich in den handel geducht laat gevoelen; dat door de in onze gemeente ook heerschende werkloosheid, door onderge- teekenden het leveren op crediet hoe langer boe meer een groote moeilijkheid wordt hetwelk bovendien door de concurrentie als boven omschreven nog erger wordt, daar deze kooplieden uitsluitend contant verkoopen, het publiek van hen dikwijls boven haar eigenlijke koopkracht koopt, en de ingezetenen winkeliers dan slechts| in de gelegenheid komen,, om alleen even- tueele ontbrekende of aanvullende artikelen te leveren, maar dan meest op crediet cn/of op z.g. afbetaling; dat waar toch de plaatselijke winkelir/r opkomen voor de lasten onzer gemosm-, het dan toch feitelijk billijkheidshalve trek aangaat, dat kooplieden van elders zonder betaling van eenige lasten of bedrijfskosten hier ter plaatse de winkeliers gemakkelijk kunnen en komen beconcurreeren dat ondergeteekenden den Raad er beleetd op wijzen dat ook in de meest naburige gemeenten als Boskoop. Bodegraven, Gouds door den gemeenteraad een dergelijk „Vent verbod" werd vastgesteld; weshalve zij Uwen raad op bovenstaande gronden beleèfd verzoeken, wel te willen bevorderen ,dat ook in onze gemeente de politieverordening met een zoodanig ver bod als boven bedoeld wordt uitgebreidt, krachtens welk verbod het aan kooplieden uit anderen gemeenten dan die der ge meente Alphen aan den Rijn, hieronder b.v. ook te rekenen sohippers die met hun schip met koopwaar in onze gemeente 1 of meer ligdagen nemen, en exploitanten van z.g. Vliegende winkels, zal zijn verboden zonder schriftelijke toestemming „van den burgemeester of ander aan te wijzen bevoegd ambtenaar, hun koopwaar en handelsartikelen alk huishoudelijke-, luxe-, consumptie- en andere verbruiks- artikelen als manufacturen, kleeding, etc. in den meest uitgebreiden zin des woords hieronder te rekenen alle dagelijks voor komende koopwaren, in onze gemeente ie koop aan te bieden, uit te venten of te verkoopen, en in die gevallen waarin wel toestemming wordt verleend, van deze kooplieden een vergunningsrecht te vorde ren en te heffen overeenkomstig een even eens door Uw raad vast te stéllen tarief, Door de leerlingen van de openb. school Oudshoornscheweg werd gisteren per salonboot „Concordia" een uitstapje naar Katwijk gemaakt. Jammer genoeg troffen de kinderen het met de weers gesteldheid niet goed. Niettegenstaande de talrijke regenbuiljes, bleef de stemming er goed in en wist men zich toch kostelijk te amuseeren, zoodat men des avonds in onze gemeente toch zeer voldaan terug keerde. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, terugontvangen in de le helft der maand Juli 1931. Brieven Binnenland, Wed A. de Leeuw, Eindhoven: G. de Grauw, Ermelo. Briefkaarten Binnenland. 1 briefkaart zonder adres; Joh. Borgers, Neerbosch; P. Tray, Amsterdam. De opbrengst van de gisteren gehouden speldjesdag ten bate van het „Groene Kruis" bedraagt f. 296.08. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. Oranjeschool Torenstraat alhier werd be noemd de heer A. de Visser van Zevenhoven Het kinderkoor van de Chr. zangver- eeniging „Sursum Corda" alhier, zal vol gende week Woensdag deelnemen aan het te Lisse te houden coqcours. Dinsdag en Donderdags tusschen het tijdvak 14—30 Juli des avonds van 7—9 uur zal ten kantore van den ontvanger der directe belastingen gelegenheid bestaan tot het aanvragen, afhalen van kostelooze rijwielmerken voor 1931 1932. Door de Chr. Meisjesvereeniging „Ora et Labora", werd gisteren onder leiding van mej. Tr. Klok een vacantiereisje ge maakt naar Amsterdam en het eiland Mar ken. Na een heerlijk genieten, waarbij de afwisselende regenbuitjes de stemming niet konden onderdrukken, kwam men des avonds halfnegen weer monter in onze gemeente aan. 2—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6