DE CRISIS IN DUITSCHLAND AGENDA. SCHEEPSVERBINDINGEN. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Donderdag. Leidsche Schouwburg. Algemeene Le denvergadering. 4 uur nam. Zaterdag. „Concordia" Liefdadigheidsuitvoering Kinderkoor „Ontwaakt". 87i uur nam. Dagelijks. „Caslno-bloscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Kif Tebbi". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée, „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 u. „De Verkeerde Echtgenoot". 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Het proces van Mary Dugan". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen dlphterie 4—5 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 8—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoo gewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Drlesum. Mare 76. telef. 406. GEREF. U.L.O.-KOPSCHOOL (HOOFD W. G. ALDERSHOFF Jr.) Toelating en overgang. Toegelaten tot klas 1: E. J. van Arkel; C. v. Atten, M. J. Bakema, G. Barens, J. W. H. Bink, Oegstgeest, J. Bink, N. Bink, J. Cats, Cl. Eggink en B Egglnk, Voor schoten, C. Elzenga, W. Eikerbout, J. J. Flamman, S J. Francken, W. v. d. Haak, Rijnsburg; 8. J. K. Ham, Leimuiden; J. Heemskerk, A. W. d.-Heeten, J. F. Heymans C. J. v. d. Hoven, A. Immink, J. C. Jacobs, B. M. Jagerman, C. J. de Joode, H. Karre- man, Voorschoten; C. v. d. Kraan. K. Kruithof, A. J. v. Leeuwen, Koudekerk P. Loekenbach, G .Meijer, C. Middelkoop, J H. W. Mol IJ n, C. de MooiJ. Rijnsburg; F. Müller, I. Noorduljn, Zoeterwoude; M. Paats, A. G. Pieneman, M. Pleysier, A. Planje en W. Planje, Voorschoten; A.Smit J. P Smittenaar, P. Stol. J. C. van der Vegte, C. M. van Venetië, J. G. van Vliet, A. Wattez, J van Weeren, C. van Wezel, Oegstgeest; P. M. van der Wel, J. Wille, Hazerswoude; N. de Wilde, Oegstgeest; H. Winterkamp, M. van den Wijngaard, A. Zandbergen, Rijnsburg; S, B. Zondervan. Toegelaten tot klas 2: M. A. Ham, Lei muiden. Bevorderd tot klas 2: R. Appelmelk. C, Boot, P. Boot, H. Bbseke, Chr. Breebaart, J Bonda. C. v. Dam, K. v. Egmond, H. van Egmond, H. Giezen, A. J. van Hulzen, J. van den Haak, A. C. de Joode, L. Kur- pershoek, J. J. van Kooperen, J. de Kort, W. J. Laman, A. de Lange. J. Lasschuit, J van der Melj, W. Muys, J. J, Overduln, M. W. Schlpperus, A. Smittenaar, E. Spee, J Smit, C. J. van der Most van Spijk, W. C. Velzel, G. Wille, O. F. Haspers, H. Ar- noldus, H. W. van den Bosch, M. van den Bosch. J. van den Brink, P. J. Brusse, M. van Dijk, L. van Duuren. C. Philippo, G. van Gangelen, P. Groenendijk, B. Heuvel man, H. J. Heymans. W. Korswagen, H. A. Korswagen, A. F. Kraan, H. Labordüs, J Lit, J. G. Lamers, J. Mulder, A. H. MollJn, L. Noorduljn, A. H. van Oosten- brugge, D Pellanders, G. A. Pothuis, A. de Ru, H. van Reijn. J. W. van der Stel, L. van der Stoel, J. Verhoog, C. P. van der Zwan. Niet bevorderd: 2. Bevorderd tot klas 3: G. F. Aldershoff, J. Bulthuis, J. van den Berg, S. van den Berg. Ch. Burgerhout, J. Eikerbout, P. Eikerbout, A. M. Gosllnga, C. Th. van der Horst, P M de Joode, H. C. de Jong, J.de Koning. J. Ketel, P. Kuypers, A. Kruyf, A. Kraan, H. van Kapel, L. de Later, M. Mei lof. C. Nleuwenhuizen. T. Ostermann. P. G. den Ouden. A. J. den Ouden, B. Star, P Verra. T W. van Zuilen, R. Prowaseck. Niet bevorderd 4 (waarvan 2 wegens langdurige ziekte). Bevorderd tot klas 4 W. J. Bink, G. Burger, J. Boot, J. M. Elzenga, S. A. de Graaf, W. van der Kraan, T. Meyer, H. M. Poelstra. D. Reljneveld. A. J. M. Sepers, C Verhoog. Niet bevorderd: 2. voor het M.U.L.O.-dlploma B slaagden tot heden: A. Keyser en N. Snel, voor M U L O.-diploma A: C Kralt. W. Raad- sen, E. Walbeehm, en F. Bosgraaf. Voor de 4e klas der Chr. H BS alhier slaagde A. Keyser en voor de 3e klas J. Tlmmers. FRAAIE SCHENKING AAN HET GEMEENTE-ARCHIEF. NED. BOND VAN HOTEL, CAFÉ- EN RESTAURANTHOUDERS IN HET VERLOFBEDRIJF. Van mevr. A. Le PooleVan Beek. Mevrouw A. Le PooleVan Beek heeft aan het Gemeente-Archief laten zenden de geheele prentverzameling van wijlen haar echtgenoot met het verzoek, dat de archivaris hieruit zal nemen alle afbeel dingen. welke nog niet aanwezig zijn in de Leidsche prentverzameling. De atlas van wijlen den heer S. J. Le Poole beslaat drie groot» zware portefeuilles met honderden afbeeldingen van Leidsche gebouwen en stadsgezichten, waarvan nog vele in het Archief ontbreken en alzoo een belang rijke aanwinst zullen vormen voor de prentverzameling. De schenkster meende door zulk een beschikking geheel te handelen in den geest van haar overleden echtgenoot. Een Leidsche afdceling opgericht. Gistermiddag heeft een vergadering plaats gehad in café „Olympia" aan de Mare, ten einde te komen tot de oprich ting van een afdeeling Leiden en omstr. van den Nederl. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders in het Verlof bedrijf „Hocares" De voorzitter, de heer F. van der Hooft opende de vergadering namens het hoofd bestuur, met een woord van welkom tot dc aanwezigen. De opkomst was met 't oog op de slechte weersomstandigheden bevredigend te noemen. De voorzitter zette in zijn openings woord de noodzakelijkheid van organisa tie uiteen, wijzende op de groote rechte loosheid van den verlofhouder. Ook voor deze groep geldt, dat de ontelbare mis standen alleen door organisatie kunnen worden bestreden. In dezen grooten strijd hebben wij noodig de verlofhouders van alle steden ook van Leiden Dit zijn wij verplicht tegenover onze zaak en ons gezin. Verschillende collega's stelden vragen omtrent diverse bedrljfsaangelegenheden De Bondssecretaris, de heer P. J. J. Haazevoet, besprak daarna de noodzake lijkheid om te komen tot een krachtige bedrijfsorganisatie, ten opzichte waarvan de perspectieven zich beginnen af te tee kenen. Alleen daardoor zal het mogelijk zijn, in trouwe samenwerking van alle organisaties, behoorlijke bedrijfsregelin gen tot stand te brengen. Spr. verwacht voorloopig niets van de wetgeving voor het bedrijf. Spr. memoreert de verschillende mis standen in het bedrijf. De onbevredigende drankwet, met haar tweeslachtig karak ter, haar fnuikende werking en ongemoti veerde lasten, hooge belastingen, hooge inkoopprijzen. Alle aanwezigen traden als lid toe. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Bouman, tot secretaris de heer W. D. van Welsen, Vrouwensteeg 4, tot penning meester de heer P. J. van Leeuwen. De commissaris-verkiezing werd uitgesteld tot een volgende bijeenkomst. De nieuwe voorzitter sprak een opwek kend woord, waarna de zeer geanimeerde vergadering werd gesloten. Nieuwe verordeningen tot regeling van het geldverkeer. Verhooging der disconto- en beleeningsrente. Rede van Minister Dietrich. Voor het Mulo-examen diploma A, zijn geslaagd J, E, Reijngoud, S. M van Engel, W. veerman en A. C. M. Ort, allen alhier. Geslaagd zijn voor de examens ter verkrijging van de aanteekening voor kraamverplc-ging de volgende dames: Zr. N Aarsen. Zs. L. F. Bigler Zr T Drost. Zr. C. de Gelder. Zr. J. H. C. M Kieftenbelt en Zs, C. van Vuure. De dames N, M Blaauboer, A. A. Blum, E M. C. Duyfjes. E. Dijkstra, P. I Enklaar en S. Molenaar, allen alhier, zijn geslaagd voor het examen nuttige hand werken. Door dc vereeniging „Stille Omgang" alhier is f. 13.75 afgedragen aan de Ver eeniging vóór personeel in dienst van de Nederlandsche Spoorwegen tot bestrijding der Tuberculose, Gisternamiddag vervoegde zich bij een winkelier hier ter stede een man, die een vrij groote bestelling deed, welke aan huis moest worden bezorgd en bovendien eenige kleme inkoopen verrichtte. De laatste artikelen nam hij Zelf wel mee. Toen de winkelier de goederen aan het op gegeven adres liet bezorgen, bleek de klant daar totaal onbekend, zoodat hij onver richter zake moest terugkeeren. Men zij voor dergelijke praktijken gewaarschuwd. Gisteravond is de fiets van den 42- jarigen C. R. op den hoek van Nieuwe-Rijn en Hartesteeg onder een auto, bestuurd door T. geraakt en vrijwel geheel vernield. De wielrijder kwam er met eên lichte ver wonding af Volgens R. gaf T. bij de na dering van het kruispunt geen signalen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op 15 Juli 1931 stonden 883 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs Ingeschreven tegen 466 op 16 Juli 1930. De navolgende passagiersschepen zijn Vrijdag 17 Juli in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations recht streeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio-Holland. Alphacca, Amaralina Radio Alpherat, Rugby Radio Chr. Huygens, Colombo Radio Gelria. Indrapoera, Insulinde, J. P. Coen, Joh. de Witt, alle Scheveningen Radio Nlckerle, Rugby Radio Orania, Cerrito Radio Poelau Bras. Alger Radio Poelau Tello, Karachi Radio Patria en P. C. Hooft. Scheveningen Radio Van Rensselaer, Rugby Radio Sibajak, Sche veningen Radio Volendam, Portishead Radio Zeelandia, Scheveningen Radio. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd voor het 2de gedeelte (prak tijk) van het Staatsexamen N VIII. leera- res Koken en Voedingsleer, me). D. H. Sluyter. HELING. In den nacht van 31 October op 1 Nov. wist een tweetal inbrekers binnen te drin gen in het stationsgebouw van de Gooische Stoomtram aan de Mauritskade te Am sterdam. De brandkast werd per auto vervoerd. De chauffeur, die f. 125 voor zijn moeite zou hebben gekregen, werd door de recht bank veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. In hooger beroep bevestigde het Hof conform den elsch van den procureur-ge neraal het rechtbank-vonnis. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2 600 (op a lijnen! REDACTIE i5O7 De Nieuwe Verordeningen. Nadat de regeering gisteren geregeld had vergaderd, zijn gisteravond de beslui ten genomen, die zij noodig oordeelt voor heropening der banken etc. Volgende noodverordening ls bekend gemaakt In zake het weder-opnemen van het verkeer in deviezen en het publiceeren van koer sen: De Rljksregeering wordt gemachtigd het wederopnemen van het betalingsver keer te regelen ZIJ kan maatregelen ne men tot bescherming tegen de gevolgen van het sluiten der banken Tevens wordt de rijksregeering gemachtigd voorschrif ten te geven voor het verkeer in buiten- landsche betalingsmiddelen en het pu bliceeren van koersen van effecten en edele metalen. Deze verordening wordt den 15en Juli van kracht. In aansluiting hierop heeft de Rijks regeering verordeningen uitgevaardigd over het publiceeren van koersen, waarin o.a. wordt vastgesteld, dat in openbare bekendmakingen of mededeelingen, die bestemd zijn voor een grooten kring van personen opgaven, die betrekking hebben op prijzen, tegen welke buitenlandsche betalingsmiddelen verhandeld, aangebo den of gevraagd worden, niet mogen wor den gedaan, tenzij het officieel vastge stelde koersen van de beurs betreft. Do Rljksregeering wordt gemachtigd uitzon deringen toe te Staan. Deze bepalingen gelden tevens voor termijntransacties in kopen, zink, tin en lood. Overtreding van bovenstaande bepalin gen wordt gestraft met een gevangenis straf van ten hoogste 6 maanden, een geldboete, of beiden. Over het verkeer met buitenlandsche betalingsmiddelen wordt het volgend» vastgesteld Buitenlandsche betalingsmiddelen mo- f;en slechts tegen binnenlandsche beta- ingsmiddelen worden verkregen door, of door bemiddeling van de Rijkbank en kun nen slechts bij de Rijksbank of haar intermediair worden geïnd. De Rijksbank kan de bevoegdheid tot in- en verkoop (als commissionair of voor eigen rekening) aan andere credietinstellingen geven. De Rijksbank is bevoegd uitsonderingen too te staan. Termijnhandel in buitenlandsche beta lingsmiddelen of vorderingen in buiten landsche valuta of In edele metalen tegen binnenlandsche betalingsmiddelen is ver boden. Als betalingsmiddelen In den zin van deze verordening worden beschouwd mun ten. papleren, bankbiljetten, cheques, wis sels, promesses e.d. Vorderingen In buiten landsche valuta in den zin van deze ver ordening zijn vorderingen, waarbij de schuldeischer aanspraak heeft op uitbe taling ln buitenlandsche valuta. Buitenlandsche betalingsmiddelen en vorderingen in buitenlandsch geld waar voor een officieele noteering te Berlijn wordt gegeven, mogen tot geen hoogeren prijs als de laatstbekendgemaakte offi cieele Berlijnsche noteering verhandeld worden. Wanneer geen officieele notee ring gegeven wordt mogen zij niet ver handeld worden tegen een hoogeren prijs dan de laatstbekendgemaakte officieele Berlijnsche noteering Transacties, die afgesloten worden met overtreding van deze bepalingen zijn niet geldig. Deze ongeldigheid mag echter niet ten nadeele zijn van personen, die de nie tigheid van de door hen aangegane trens- actie niet kenden. De Rijksminister van handel, of een doör hem aan te wijzen instantie kan iedere gewenschte Inlichting inzake het verkeer met buitenlandsche betalingsmiddelen eisehen, o.a. het over leggen van boeken en bescheiden. De Rijksminister van handel kan be palen, dat hém of den door hem aange wezen plaatsvervanger de juistheid van de gegeven inlichtingen onder eede wordt bevestigd. Na het omschrijven van straffen eil overtredingen van bovenstaande bepalin gen wordt dan verder vastgesteld dat de Rijksminister van Handel gemachtigd wordt de tot het doorvoeren van deze ver ordening noodzakelijke juridische maat regelen en algemeene bestuursbepalingen uit te vaardigen. De verordening wordt den 16den Juli van kracht. Het weder-openen der banken. Het betalingsverkeer wordt in overeen stemming met de volgende bepalingen weder opengesteld: De bij het sluiten der banken betrokken instellingen met uitzondering van de Privatnotenbanken en de Duitsche Goud- discontobank mogen alleen contante be talingen doen in den tijd van 16 tot 13 Juli a.s. voor zoo ver de ontvanger de be talingsmiddelen kan bewijzen noodig te hebben ter betaling van loonen, salaris sen, pensioenen, werkloozen- en crisis- ondersteuningen, verplichtingen tegen over verzekerden ln de sociale verzekerin gen. belastingen en openbare bijdragen, voor zooverre deze niet kunnen betaald worden zonder gebruikmaking van baar geld Verder mogen contante betalingen nog geschieden voor zooverre deze binnen de betreffende Instelling geschieden. Voor zoover daarmede betalingen verricht wor den ter doorvoering van den wet inzake arbeidsbemiddeling en werkloozenverze- kering en voor zoover betreft betalingen aan een verzekerde ter nakoming van een plicht tot het doen van een bijdrage. Deposito's kunnen zonder eenige beper king door de instellingen worden aange nomen. Over de saldi, ontstaan door con tante deposito's in rijksmarken, gedaan na 16 Juli j.l. kan vrij worden beschikt. Wanneer door het sluiten der banken of door de regeling van de hervatting van het betalingsverkeer bfilten de schuld van den schuldenaar een betalingsver plichting niet is nagekomen, dan kan hiervoor iu=en rechtsvervolging worden ingesteld. De schuldenaar kan zich ech ter hierop niet beroepen, wanneer hij na het vervallen van deze hinderpalen niet onmiddellijk zijn betalingsverplichting nakomt. Ook deae verordening treêdt den 10den Juli in werking. die in staat zijn langs den gewonen deze gelden op te eisehen. Wanneer 4 ook in dit verband hier of daar eenij Verhooging disconto- en beleeningsrente. De Rijksbank heeft besloten haar wis seldisconto van 7 tot 10 pet. te verhoogen en de beleeningsrente van 8 tot 15 pet. In 1930 vonden de volgende wijzigingen plaats: 13 Januari 1930 van 7 tot 6'/» pet 4 Februari 1930 van 6,;; tot 6 pet., 8 Maart 1930 van 6 tot 5'/- pet., 25 Maart 1930 van 5'/! tot 5 pet., 20 Mei 1930 van 5 tot 4'/« pet., 20 Juni 1930 van 47s tot 4 pet., 10 October 1930 van 4 op 5 pet. Daarna werd het disconto geleidelijk weer tot 7 pet. verhoogd om het thans abnormaal hooge niveau van 10 pet. te bereiken en voor dc beleeningsrente zelfs van 15 pet. Ter vergelijking dlene, dat het disconto in Belgie slechts 27» pet. bedraagt, Dene marken 37i pet., Engeland 2'li pet Frankrijk 2 pet., Hongarije 7 pet.. Italië 5'/i petNederland 2',! pet., New York 17i pet.. Noorwegen 4 pet., Oostenrijk, Polen en Portugal 77» pet., Roemenië 8 pet., Spanje 67t pet.. Tsjecho-Slowakije 4 pet., Zweden 3 pet. en Zwitserland 2 pet. Geen renlenmarkbiljclten. De Rijksbank heeft afgezien va.11 het bijeenroepen van den algemeenen raad. Het besluit tot discontoverhooging wordt in goedlngellchte kringen beschouwd als een eerste maatregel om tot normaal geld- en credietverkeer terug te keeren. Uit dit besluit blijkt, dat men het plan van de uitgifte van nieuwe rentemark- biljetten definitief heeft laten vervallen, omdat de Rijksbank als instelling ter be scherming van de valuta dè onvoorwaar delijke controle over de biljettencircula- tle wil hebben. Credietrcstrictic blijft. Naar wij verder vernemen, zal de Rijks bank ondanks de discontoverhooging de credietrestflctle handhaven. De disconto verhooging ls voor haar een aanvullende maatregel. Verder hoopt de Rijksbank, welke sedert de verscherpte credietrestric- tie reeds 50 millioen mark deviezen zag toevloeien, dat de deviezentoevloed uit het binnenland zal aanhouden. De Stempelvereeniging heeft besloten, dat de volgende wijzigingen met ingang van 16 dezer in de interest zullen worden gebracht: debetrente 13 pet. plus gebrui kelijke credietprovisie; credietrente voor opvraagbare bedragen op provislevrlje re kening 8 pet. «oor rekeningen met pro- visieverpllchting 9 pet. Voor nieuw inge legde gelden, welke aan geen enkele wet telijke beperking nopens de uitbetaling onderhevig zijn, wordt op provisie vrije rekening 4 en anders 4pet. vergoed. Rede van minister Dietrich. Minister Dietrich heeft een rede voor de radio gehouden over den toestand. Hij legde er den nadruk op. dat het rijk van zijn kant met scherpe maatregelen ge tracht had de begrooting in orde te bren gen. Het Hooverplan heeft het Rijk een verlichting gebracht van 1,6 milliard. Het Rijk is daarom geenszins in moeilijkheden, doch integendeel in staat af te zien van een leening. Het Rijk heeft bovendien een groote hoeveelheid schatkistbiljetten ver zameld. Het Duitsche bedrijfsleven heeft opnieuw credleten toegevoerd gekregen ten bedrage van 300 millioen Mark. De moeilijkheden komen dan ook niet zoo zeer van den kant van het Rijk, als wel van den kant van het zakenleven. De onderhandelingen met Frankrijk over het plan-Hoover hebben, doordat zij twee weken geduurd hebben, bijgedra gen tot de verontrusting van de wereld. Het gevolg hiervan is geweest het terug trekken van de credieten op korten ter mijn, hetgeen een groot gevaar beteekent voor het Duitsche bedrijfsleven. Credieten, die over jaren, of tientallen van jaren loopen. zijn geheel ongevaarlijk, wat niet gezegd kan worden van de credieten op korten termijn. In den Vorigen herfst zijn credieten ten bedrage van 78 milliard op korten termijn in Dultschland belegd. Deze credieten zitten Vast in alle mogelijke zaken, waar zij niet onmiddellijk uit kun nen worden losgemaakt. Het Rijk heeft dergelijke schulden op korten termijn in het geheel niet. In den loop van den win ter ls het gelukt van deze ongeveer 8 mil liard ongeveer 34 milliard aan het bui tenland terug te betalen. Dit is een groote prestatie van ons bedrijfsleven, van onze banken en vooral van onze Rijksbank. Een tweede punt, waardoor de vertrou wenscrisis in de hand gewerkt is, is dat wij in Duitschland gen groot aantal men- schen hebben, die alle door de regeering genomen maatregelen naar beneden trek ken en onze verhoudingen dermate ver slechteren, dat het niet meer verantwoord worden kan. Daardoor is in het buiten land het geloof ontstaan, dat wij op zijn minst gezegd niet sparen. De berichten over de kapltaalvlucht zijn overdreven. Vervolgens ging de minister over tot be spreking van de banken en spaarkassen. De minister betoogde, dat de banken het Ingebrachte geld niet kunnen laten liggen, doch dat zij dit rentegevend moeten be leggen Het is onmogelijk de banken in drie dagen te liquideeren. Daarom heeft de regeering de banken dan ook voor twee dagen moeten doen sluiten. Hetzelfde geldt voor de spaarkassen, echter met dit verschil, dat deze veel meer geld dan de banken op langen termijn hebben uitge zet. Niemand kan van de spaarkassen verlangen, dat zij de gelden, die zij hebben belegd in hypotheken en pandbrieven, morgen opzeggen. Zooals zij er echter voor staan, kan het teruggevorderde geld wor den betaald Vervolgens zeide de minister nogmaals met nadruk, dat voor de ge spaarde gelden niet het minste gevaar bestaat, alleen al daarom niet, ohidat de spaarkassen onder garantie staan van ge meenten en districten, zoodat de geheele bevolking ten slotte, bij eventueel failliet gaan, aansprakelijk is. Vervolgens ging de minister over tot bespreking van de nieuwe noodverorde ning. Er is voor gezorgd, dat de ontvangers van salarissen en loonen rentetrekkenden en steuntrekkenden ontvangen, wat zij te vorderen hebben. De Rijksbank heeft maatregelen genomen, opdat de loonuit betalingen. ondersteuningen e.d. heden in het reine kunnen worden gebracht, na tuurlijk alleen ten opzichte van die firma's moeilijkheden mochten ontstaan, mo hieruit niet onmiddellijk een besluit trokken worden ten opzichte van g algemeen. De regeering zal haar best fe om ook de locale moeilijkheden meester worden. De Rijksbank zal Donderdag ie meer bankpapier in circulatie hebben a anders. In de afgeloopen maanden is ec> ter vaak een milliard en nog meer omloop geweest boven hetgeen thans circulatie is. De moeilijkheid ligt dan 0 niet zoozeer daarin, dat wij te veel bat, biljetten hebben, doch dat er te weit bankbiljetten zijn, aangezien het goudï de deviezen zijn afgevloeid. Vervolgens sprak de minister over Rentenmark. Iedereen heeft die bij tegenheid in zijn zak en niemand he» tot dusverre verschil gemaakt tusscb een rentcmark en een Reichsmark. rentenmark is goed gedekt. Het verte der deviezen, vervolgde de minister, is g rentraliseerd bij de rijksbank, opdat g. Duitsch geld meer naar het buitenlai zal kunnen afvloeien. Wat het noodg» betreft, waarover zooveel gepraat won ieder, die noodgeld Uitgeeft, zal straibi: zijn, want het is ongeldig en waardelos Aan het slot van zijn uiteenzetting! waarschuwde minister Dietrich voor ii hamsteren van bankbiljetten, aangezls het in circulatie zijnde geld wel voldoen; ls voor het verkeer, doch alleen, wann? niemand meer bij zich behoudt, dannoj dig is voor zijn doeleinden. In een critie moment van een volk komt het er op zijn zenuwen in bedwang te houden. Wa; neer de groote meerderheid van het voi dc beheersching over zijn zenuwen ve liest, staat de regeering machteloos, m komt er thans op aan de raadgeving van de regeering te volgen. Geschiedt c dan komt men uit de ellende uit. De positie der openbt lichamen. De kleine commissie van den Duitsclï Stedendag heeft een vergadering geha den in aanwezigheid van den Minisl van Binnenlandsche Zaken, den preside van het Deutsche Sparkassen- und Gin verband en andere vertegenwoordig! van Rijks- en andere lichamen, waarbij 1 financieele toestand van de steden publieke banken diepgaande is besprokt Men was het er volkomen over eens. er onmiddellijk stappen moeten word! gedaan om de betalingsmogelijkheid v; de openbare kassen te verzekeren en spoedig mogelijk althans weer bepert betalingsverkeer in het leven te roepen tegelijkertijd de ongemotiveerde opzs Ringen bij de spaarkassen tegen te werkt De spaarkassen en de banken moeten staat gesteld worden van de hun wet)! lijk toegestane beleeningsfaciliteiten de Rijksbank gebruik te maken. Dc Danatbanl De regeering heeft inzake de Dara staedter und Nationalbank een nieus verordening uitgevaardigd, waardoor rijksbankdirecteur Scheppel te Hambuj tot tweeden Rijkscommissaris voor dt Danatbank wordt aangewezen. Over 't geheel ntó De rust blijft gélukkig over 't gete' overal in Duitschland bewaard. Allen/.* i communisten hebben te DresdBn, Darmstadt, Gelsenkirchen en Karlsrt» werkloozenrelletjes veroorzaakt. Er vitta eenige gewonden, ook bij de politie. Uit België zijn een aantal Duitsche bk- gasten naar huis teruggekeerd. Uit 't buitenlanl Tegenover de persberichten, volge: welke binnenkort een moratorium voor Mercurbank te Weenen zou worden kondigd. wordt officieel verklaard, dat I Oostenrijksche bondsregeering niet vooi j nemens is een voorstel voor het verleen! van een moratorium in te dienen. In verband met omvangrijke credietop j zeggingen door Fransche banken te Loc den en den internationalen toestand het pond sterling op de international beurzen op sensatloneele wijze terugge loopen. De frankenkoers beliep 123, doel later trad een herstel in tot 123.40. dollarnoteering bedroeg 4.847» en hersteld zich later tot 4.857). Ook op de andei geldmarkten liep het pond sterling terp te Amsterdam tot 12.02 en te Zuric tot 24.98. DE ALGEMEENE TOESTAND, Henderson en Stimson te Parijs nieuwe Engelsche uitnoodiging Het Hooverplan in werking. De Duitsche regeering heeft de noodi verordeningen uitgevaardigd, die onge twijfeld vooreerst eenige verademing zul len brengen. Het is echter uitgesloten t achten, dat de toestand daardoor alleer zal worden gered. Er zal meer moetc: gebeuren en dat meer komt tenslott daarop neer, dat het buitenland zal moe ten helpen. Men valt dan echter direc terug op de tegenstelling Duitschland- Frankrijk. Er zijn er in Duitschland, di inzien, dat naar toenadering dient ge streefd te worden, doch de groote mass weigert beslist om zich door de economi sche crisis te doen dwingen tot politiek waarborgen en de regeering kan daar tegen niet inroeien, al zou zij het willen Vol hoop ziet men nu uit, of het bezoe van Henderson en Stimson aan Parijs let ten goede zal kunnen keeren. Henderso had gisteren een onderhoud met Brian en bleef bij dezen koffie-drinken met not een tiental andere gasten, w.o. Laval. N afloop had een algemeene besprekin plaats. Briand had 's middags een onderhoti met Stimson en Edge, terwijl Stimsoi daarna Henderson ontmoette. Men vermoedt dat naast de besprekin over den toestand in Duitschland. A kwestie der Frailsch-Italiaansche Viool overeenkomst een bizondere rol speelt. Ook Stimson zal, naar verluidt, me zekere voorstellen bij de Fransche regee ring komen. Deze voorstellen zouden ge schikt zijn een accoord met Italië nopen het Vlootvraagstuk te bewerkstelligen. Reeds zijn er geruchten, dat tusschei de Fransche regeering. Henderson, Stim son en de Italiaansche regeering overeen stemming bereikt zou zijn Inzake het op heffen van het Fransche pantserkruiser program op voorwaarde, dat Duitschlan; voordien zijn pantserkruiserprogram op geeft, maar ons schijnt dit nog voorbari; 2—1 j

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2