DN ALE ONTWAPENING I728te Jaargang VRIJDAG 17 JULI 1931 No. 21879 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 2ste Jaargang Donderdag 16 Juli 1931 No. 28 IN ELFENLAND. HET BEEKJE IN 'T BOSCH ANEKDOTES. CHETS. Het voornaamste Nieuws van heden. oor Internationale Ontwapening LEIDSCH DAGBLAD Eiken Zondagmorgen liep kleine Anneke aan Vader's band door de velden om te lien, hoe de verschillende gewassen, de aardappels, de rogge en de haver stonden. Dat wil zeggen: Vader keek er naar maar Anneke was van heel andere dingen ver vuld. Zij keek, ol ze ook elfjes tusschen de korenhalmen verscholen zag. En hoe hooger de halmen groeiden, des te ijveriger iteek ze, want ze zouden er zich nu prach tig tusschen kunnen verstoppen! Eiken Zondag hoopte zij weer een elfje te vinden, maar steeds weer liep het op teleurstelling uit. Op een Zondag echter, toen Vader eeni- gen tijd met een boer bleef staan praten, drentelde Anneke op haar ééntje een eind verder over het smalle paadje tusschen de korenvelden. Toen zij tot het midden van het paadje geloopen had, ging zij er bij zitten. Ze had het warm gekregen en zei met een zucht: „O. ik wou, dat ik een elfje was!" „Zou je dat werkelijk zoo graag willen?" vroeg een fijn stemmetje vlak bij haar. Anneke sprong bijna op van plezier, maar ze bedacht nog bijtijds, hoe het elfje dan wel eens van schrik zou kunnen weg kopen. En dus bleef ze heel stil zitten. Haar adem hield ze daarbij in. O. wat was het toch een lief elfje, dat daar naast haar tusschen het koren stond! „Nu," ging het elfje voort, „ik zal eens zien, wat ik voor je doen kan." Zij streek even met haar hand boven Anneke's hoofd, zonder haar echter aan te raken en. het meisje voelde zich plotse ling in een elfje veranderen. In plaats van haar Zondagschen hoed droeg zij een bloemenkrans op het hoofd en ze had een gevoel, alsof ze veel beter zweven dan loopen kon. Om zich heen zag zij nu aan alle kanten lachende en dansende elfjes. Enkele namen haar bij de hand en vóór Anneke eigenlijk begreep, wat er met haar gebeurde, lachte en danste zij en voelde ze zich o, zoo gelukkig! Wat had ze een plezier en wat deed ze 'n aardige spelletjes met de elfjes! Spelletjes, waarvan Anneke nog nooit gehoord of zelfs maar gedroomd had! De elfjes leerden haar ook allerlei din gen, waaraan Anneke eenvoudig nooit ge dacht had. Zij vertelden haar, dat de blauwe klokjes in het bosch en langs de landwegen luidden, als het etens- en bed tijd was, dat de gele boterbloemen hun boter bewaarden, dat zij honing aten uit verschillende lekker-ruikende bloemen en dauwdruppels dronken van het gras en de bladeren. Maar toen Anneke dit hoorde, kreeg zij op eens ergen honger en dorst. Zij zei het aan de elfjes en deze kwamen spoedig met honing en dauwdruppels op een groot eikenblad aandragen. Maar... Anneke had geen zin in bloemenhoning en dauw druppels. Ze had trek in brood met koek of jam, want het was immers Zondag! En zij vertelde dit aan de elfjes. „O, je bent een echt menschenkind", zei één van de elfjes nu teleurgesteld „Als je van brood met koek of jam houdt, kun je nooit een elfje worden!" Anneke wilde heel graag een elfje zijn en probeerde haar honger te vergeten. Maar al w 11 d e zij dien ook nog zoo graag vergeten, daarom kon zij 't nog niet! Hoe meer zij probeerde haar honger te verge ten, hoe hongeriger zij werd. O, wat ver langde zij naar een boterham met koek of met jam! Maar zelfs met een „boterham met niets" zou ze al heel tevreden zijn ge weest, als ze maar een boterham kreeg! Ze snikte het plotseling uit en moest eindelijk wel bekennen, dat ze dan maar liever een gewoon meisje was dan een elfje. En zij smeekte het elfje, dat zij het eerst gezien had, haar weer in een men schenkind te veranderen. „Wordt dan toch wakker, Anneke!" riep een stem vlak bij haar bed. Anneke sloeg de oogen op, wreef die eens goed uit en.zag Moeder voor haar bed staan. „W-waar zijn de elfjes?" vroeg ze slaperig. „Je hebt gedroomd, meisje!" zei Moeder. „Sta maar gauw op en kom dan beneden ontbijten. Een boterham met koek en een boterham met jam staan al op je te wach ten, omdat het Zondag is. En daarna mag je met Vader gaan wandelen Anneke vand het wel heel jammer, dat zij de elfjes niet echt gezien had en alleen in haar droom, maar ze was toch blij, dat ze geen honing en dauwdruppels meer te eten en te drinken kreeg. Toen ze haar lekkere „kinder"-boter- hammetje gegeten had, ging ze met Vader op stap. Maar hoe ze ook naar alle kanten keek, toen zij achter Vader op het smalle paadje tusschen de korenvelden liep, ner- .gens kon ze ook maar één elfje ontdekken. Die hadden zich zeker verstopt om on gestoord van hun honing- en dauwmaal te kunnen genieten. En Anneke was tevreden, dat ze „maar" een menschenkind en geen elfje was! ANNIE O. (Nadruk verboden). door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Rustig stroomt het kabb'lend beekje Door het groote, stille bosch. Laat ons er eens goed naar kijken En gaan zitten op het mos! Zie! Forellen schieten pijlsnel Door het held're water heen. Zóó zie j' er verscheiden zwemmen, 't Volgend oogenblik weer geen' Waterjuffers, watertorren Scheren ijlings langs den kant Op den bodem van het beekje Zie je 't witte Veluw'-zand! Beekje, als kristal zoo helder, Niets verberg je aan ons oog En wij zien zelfs in de diepte 't Blauwe luchtruim, 'hoog omhoog! Alles wil je zóó vertoonen, Als het i s en niet als 't s c h ij n t. Daarom is 't, dat bij je aanblik Leugen en bedrog verdwijnt! Helder beekje, stroom maar rustig, Stroom steeds lustig kabb'lend voort! Ieder heb je iets te zeggen, Ieder? Ja, die ziet en hoort! (Nadruk verboden). Ingezonden door Bram Wijnnobel. Oom vraagt plagend aan Jantje: „Wat heb je nu liever, een kwartje, of een briefje van f. 2.50. Jan antwoordt direct: „Geeft u mij maar het papiertje van f2,50 om het kwartje ln te wikkelen." Hij kreeg ze toen ook van zijn oom. Ingezonden door Neeltje Vogelaar. A.: „Waarom drink je tegenwoordig toch zooveel meer bier dan vroeger?" B.: „Ja, zie je, mijn kleermaker heeft mijn costuum veel te wijd gemaakt en nu zal ik het pasklaar zien te drinken." PRIJS DEZER COURANT:] eiden per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.18 Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 per post f.2.35 -4- portokosten. DEN. ;OND. Trekhonden ering gehou- es, van Am- zicht, dat de afgekondigde m was inge- wachten. hoe luit. dat een eeft voor de c zou zijn. ermeldt, dat en; een van e financieele de heer Van in de plaats d, mej. Mul- uwer, in Den bij de rond- t een nieuwe ngesteld. De ing daarvan dracht gege- ipen te doen. (N.R.Ct.) BINNENLAND. Het Christelijk Middenstandscongres te Dordrecht. (Binnenland, le Blad). Ernstig motorongeluk bij Halfweg; twee gewonden. (Gemengd, 2e Blad). Diefstal van sieraden, ter waarde van f. 25.000, uit een trein. (Gemengd, 2e Blad) Het 23ste concours-hippique te Hoofd dorp, ritmeester de Kruyff winnaar van het springconcours. (3e Blad). Feestelijke opening der Winkelweek te Warmond. (Uit de Omstreken, 2e Blad). Het feest van den heer C. M. Grulle- mans te Lisse. (Uit de Omstreken, 4e BI.) BUITENLAND. Hedenavond vertrekken Brüning en Curtius naar Parijs. (Buiten], 2e Blad). De mogelijkheid van een Fransch Duitsch compromis. (Buitenland en Tel. le Blad). Voortzetting der communistenrellctjes in Duitschland. (Tel. le Blad). Hevige aardbeving in Nicaragua. (Tel. le Blad). DE KWESTIE VAN DEN KOLENUITVOER Besprekingen te Den Haag en te Parijs. Naar vernomen wordt heeft de Fran- sche regeering dezer dagen den heer Guil- lauma, directeur-generaal van de Saar- mijnen, naar Den Haag gezonden om ten departemente van buitenlandsche zaken mededeeling te doen van haar voornemen, de steenkolenproductie in het eigen land en. in meerdere mate, den steenkolenln- voer te beperken, met voorkoming, zoo veel mogelijk van discriminatie. In verband met een en ander is de Ne- derlandsche regeering voor de bij deze aangelegenheid betrokken Nederiandsche belangen bij herhaling bij de Fransche regeering opgekomen. Deskundigen bevin den zich te Parijs om het gezantschap zooveel mogelijk bij te staan. EL NIET LANGER UIT die het Petitionnement niet teekenden. Dit want wie voelt niet voor hetgeen door dit voorgestaan? zien wij, hoe ook de Alg. Synode der Ned. me aanbeveling gaf om mee te doen. ie nog afzijdig bleven, zendt ons nog heden Treuzel niet langer. t Nederiandsche Volk aan de Ontwapenings- •ntie in Februari 1932 te Genève te houden, niseerd door de „Nederiandsche Dagbladpers" Conferentie met den meesten aandrang, in naam maatregelen te nemen, die tot ontwapening der KJ ivonj Een 16-tal leerlingen van de school van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genetrix vertrokken gisteravond naar Parijs voor een zesdaagsche excursie onder leiding van den heer H. van Batenburg. LAATSTE BUSLICHTING. De directeur van het Postkantoor brengt ter kennis, dat het uiterste tijdstip van lichting der bus aan het Hoofdkantoor in aansluiting op de avondbestelling met mgang van 20 Juli nader wordt-vastgesteld op 18 uur. De heer P. E. Tameling van Groningen hield een rede over het onderwerp: Past ens distributiestelsel in onze tegenwoor dige maatschappij? Spr. kwam tot de con clusie dat de distribuant de dienaar van het publiek moet zijn; dat de consument gediend zou zijn indien van den winke lier bij vestiging eischen van behoorlijke warenkennis en ervaring in winkeladmi nistratie en verkoopvaardigheid werden gevraagd; dat georganiseerde distributie niet voor alle vakgroepen in te voeren is; dat het noodzakelijk is over te gaan tot gezamenlijken inkoop en idem reclame, om op dit terrein gelijkwaardig te staan met de warenhuizen en de filiaalbedrij- blijven verzorgen, terwijl in dezen tijd ge zocht kan worden naar een definitieve op lossing der moeilijkheden. Vooral ook in verband met het feit. dat ten opzichte der gemeente Emmen de regeering haar hou ding in dezelfde kwestie nog moet bepa len, valt nog niet te zeggen in hoeverre het raadsbesluit van j.i. Dinsdag verdere gevolgen na zich zal sleepen. Het gemeen tebestuur van Sleen heeft in Den Haag op der meest mogelijken spoed aange drongen omdat een goede gang van zaken vereischt dat de verschillen van meening in deze belangrijke quaestie zoo spoedig mogelijk tot een oplossing worden ge bracht. Naam: Adres: Naam: Adres Men gelieve dit formulier ingevuld aan ons Bureau te zenden of aan één onzer Agenten ter hand te stellen! Per post als drukwerk l'/s cent porto.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 11