J Het Hoogerhuis heeft in tweede lezing het financieele wetsontwerp aangenomen, dat reeds door het Lagerhuis is goedge keurd en waarin de nieuwe grondbelasting is opgenomen. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. bijen Iboujj iht en lg V5J rie i n luctlil n del 'oerdj uane-l trati.l indtnl :orgp;| t uit/ vli]:| beid! «dl OCiBiJ ch loet Oot uge-J kklB I, di en i eert egfr i eel t e<| igatf Jdlpl re r.| daal :evel reedil iitil lscbel idet'l rijli-f >tg lil elijtl be- rti 'ruil esc.-; 'iciil roe rem cel d:J endï be- hell Sistermiddag 3 uur: 753. i Hedenmiddag 3 uur: 746. telegrafisch weerbericht Verwachting tot den avond van 16 Juli: !"h. Kon. Ned. Meteorol. Instituut, De Bildt 'oogste stand 762.5 te Vardoe. Laagste stand 745.3 te Yarmouth. Aanvankelijk matige tot) krachtige Z.W. tot W., later opnieuw krimpende en afne mende wind. Aanvankelijk meest zwaar bewolkt of betrokken met regenbuien en kans op onweer. Later opklarend Weinig verandering in temperatuur. Stormwaarschuwtngsdienst. —Jeseind hedenmorgen van de Bildt te 9.31 aan alle posten: "(Veest op Uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR. n uur voorm.: 15 gr. C. (59 gr. F.). 12 uur 's mldd.: 16 gr. C. (61 gr. F.). 3 uur nam.: 16 gr. C. (61 gr. F.). OOGWATERTHDEN TE ELATWIJK a. Z. Voor Donderdag. lorm. te 3 u. 55 min.; nam. te 4 u. 18 m. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk", 'sMiddags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl." 'sMiddags 12 uur: 19'/t gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. [Woensdag 9.44 n.m. tot 4.29 v.m. BELGIE. 3e taalkwestie. De Senaat heeft met 108 tegen 11 stem den en 7 onthoudingen het wetsontwerp langenomen tot wijziging van het taal gebruik in het lager onderwijs. DUITSCHLAND. Friedrich von Payer, f Te Stuttgart Is op 84-jarigen leeftijd verleden geheimraad Friedrich von Payer, Je laatste keizerlijke vice-kanselier. IVan 1877—1918 was hij Rijksdaglid voor 4e democraten. In 1917 werd hij vlce- inseller in plaats van dr. Helferich. ENGELAND. De financieele wet. T Lord Peel protesteerde tegen de „truc" waarbij de grondbelasting daarin ls ver- perkt. SPANJE. De Cortes bijeen. Te zeven uur is de Spaansche Natio- *le Vergadering onder groote belang- telling van het publiek en met veel mill- pir vertoon plechtig geopend, i Een duizendkoppige menigte had zich goor het parlementsgebouw verzameld begroette de leden van het kabinet, oen deze tusschen een muur van mili- aire troepen en politie naderden, met ■I'd gejuich. Toen de leden der regeering T1' het parlementsgebouw arriveerden, veerklonk een salvo der aldaar opgestelde pnonnen, terwijl de kerkklokken in de Pmgevlng begonnen te luiden. I De 400 leden van het nieuwe parlement lezen van hun zetels toen de regeering pinnenkwam. Onmiddellijk nam de mi nister-president Zamora het woord. In ten rede, die bijna een uur duurde, schil derde hij de geschiedenis van de revolu- k'e en schetste hij de taak der jonge ïepubliek. Luid applaus weerklonk, toen IU eraan herinnerde, dat de republiek jas ontstaan zonder vreemde hulp. en Jat zij noch aan bankiers, noch aan in- ■ustrieelen dank verschuldigd was. Het *ger, dat zich nooit meer tot tyran van T"' volk zou kunnen opwerpen, was een ler steunpilaren der republiek. Aange- r™ de regeering na aanneming van de pondwet zou altreden, kon zij geen jcgeeringsprogram aanbieden, maar wel A"ae zij beloven, dat zij zou zorgen, dat cp Cortes ongestoord zou kunnen werken J'1 dat de autoriteit van den staat met f'le kracht gehandhaafd zou blijven. T Dadelijk na het beëindigen van de rede ran Zamora werd de vergadering onder- pioken en begaven de ministers en afge- yaardigden zich naar buiten om een groote troepenrevue in oogenschouw te IV™!1}' De voorbij marcheerende troepen luide hoera-roepen uit op de republiek, en het gejuich werd door de jnemgte enthousiast herhaald. Slechts EÜÏi, Êuardia c'vfc voorbijkwam weer- j', verspreid uit de menigte gefluit, 5lle t rj°ïerstemd werd door het ap" v nten kwamen niet voor. nat» ,,r°pe^ng van de zitting der Natlo- lelder n"?adenng werd de socialistische leider Basteiro gekozen tot voorzitter. ITALIË. Fascisme en Vaticaan. Gisteren werd het officieele communique gepubliceerd van de gehouden zitting van het bestuur der fascistische partij, welke vergadering werd voorgezeten door Musso lini. Er werden drie resoluties aangenomen. In de eerste wordt geprotesteerd tegen de uitlating in een der Encyclieken, dat velen der zwarthemden den eed van trouw aan het fascisme slechts zouden hebben af gelegd terwille van hun carriere en som migen zelfs ter wille van hun leven. De zwarthemden hebben echter bewezen, dat zij, wanneer zulks voor het vaderland en voor de fascistische revolutie noodig zou zijn, bereid zijn hun leven ie geven. De fascistische partij is een strijdorganisatie met een militair karakter, die de revolutie hccfl gemaakt en de plicht heeft, de revolutie te verdedigen tegen iedereen, die haar aanvalt. In de tweede resolutie wordt geprotes teerd tegen de Pauselijke verklaring dat wederom vrijmetselaars in de rijen der fascisten zouden worden opgenomen. De resolutie ontkent, dat zulks het geval is. De grootmeester der Italiaansche Orde van Vrijmetselaren bevindt zich in ballingschap op een der Italiaansche eilanden en het bestuur der fascistische partij waakt er tegen, dat de democratische en liberale beginselen der vrijmetselarij weer hun vernielenden invloed doen gelden. Echter blijkt er thans een bondgenootschap te bestaan tusschen Vaticaan en vrijmetselarij, die elkaar hebben gevonden bij hun ge meenschappelijke aanvallen op het fascisme. De derde resolutie protesteert tegen een klaarblijkelijk uit Vaticaansche kringen stammend bericht over het fascistische jeugdwerk, verspreid door een der buiten landsche nieuwe agentschappen. De orga nisatie van het jeugdwerk bevindt zich in handen van toegewijde en deskundige leer krachten en onderwijzers en alle fascisten worden opgeroepen om ertoe hij te dragen, dat de jongste generatie in haar geheel onder het bereik van de fascistische jeugd- vorming wordt gebracht. In het communique wordt verder mede gedeeld, dat de onderstaatssecretaris van onderwijs Ricci rapport lieeft uitgebracht over het fascistische jeugdwerk. Hij gaf daarbij de volgende cijfers: Per 30 Juni j.L waren bij het fascistische jeugdwerk ruim 835.000 knapen en 277.000 jongemannen betrokken en ruim 740 000 meisjes geor ganiseerd. Het partijbestuur stelde een millioen lire voor de voortzetting van 'net jeugdwerk beschikbaar. Bovendien werd besloten tot mobilisatie van de fascistische massa's tus schen de rivieren de Tagliamento en de Piave Do datum der mobilisatie zal eerst 48 uur vap tevoren bekend worden gemaakt, opdat zij een bewijs zal leveren, met welk een snelheid de fascistische massa in elk deel van Italië mobiel gemaakt kan worden. DE NOOD IN DUITSCHLAND. ontspanning? WASHINGTON. 14 Juli (Ned. Tel. Ag.). Naar de „Associated Press" meldt, ontving het departement van buitenlandsche za ken een telegram van den Amerikaan- schen ambassadeur te Parijs. Edge, waarin deze verklaart, dat de Fransche regeering van oordeel is, dat de toestand in Duitsch land als iets minder gespannen kan wor den beschouwd. BERLIJN 15 Juli (V. D.i. Naar de Duit- sche Handelsdienst verneemt, is de devie- senvoorraad van de Rijksbank gedurende de laatste dagen sterk verminderd. Zij bedraagt sinds Maandag ongeveer 50 tot 60 millioen Rijksmark, hindenburg te berlijn. BERLIJN. 15 Juli (V. D.i. Rijkspresident von Hindenburg werd hedenochtend bij zijn aankomst alhier op het station door staatssecretaris Meissner ontvangen, die den president onmiddellijk op de hoogte bracht van den toestand. In den loop van den ochtend heeft de Rijkskanselier den Rijkspresident uitvoerig op de hoogte ge steld. Tegen den middag zal de herstel commissie van het Rijkskabinet opnieuw bijeenkomen. Aan de zitting zal waar schijnlijk ook dr. Schacht deelnemen. Na de besprekingen zal waarschijnlijk het Rijkskabinet bijeenkomen. Mcdonald naar eerlijn. LONDEN, 15 Juli (Ned. Tel. Ag.). Minis terpresident Mac Donald zal Vrijdag a.s. per vliegtuig naar Berlijn vertrekken. Zijn toestel zal door twee andere vliegtuigen worden begeleid. De drie machines zullen 's morgens om 10 uur opstijgen en om 12.30 te Rotterdam een tusschenlanding maken. Tegen halfdrie zullen zij weer uit Rot terdam vertrekken en omstreeks hallzeven te Berlijn aankomen. Op den terugweg zal Maandag dezelfde route worden gevolgd. Het personeel van de Danat-bank. DRESDEN, 15 Juli (V.D.). De Duitsche Rankbeambtenvereeniging deelt mede: Volgens de Rijksregeling voor het Duit sche bankwezen moeten de loonen steeds op den 15en van de maand worden uit betaald. In verband met de ernstige crisis der Danat-bank en de steunactie der Rijks- regeering heeft de Duitsche Bankbeambten- voreeniging den Rijksarbeidsminister en den Rijksminister van financiën dringend verzocht er voor te zorgen, dat de bank zoo spoedig mogelijk over voldoende mid delen beschikt om de loonen uit te betalen. Slechts op deze wijze zal het mogelijk zijn het personeel voor broodgebrek te behoeden Bij de Danat-bank zijn in totaal ongeveer 7101 beambten in dienst, waarvan ongeveer 2500 in Berlijn De bonding van Amerika. NEW YORK, 15 Juli. (V.D.). De Amerl- kaansche ochtendbladen wijdén heden bij zonder veel aandacht aan de houding, die de Amerikaansche financiers tegenover Europa in verband met de financieele moei lijkheden in Duitschland zullen aannemen. De „New York Times" noemt rie alarmee- rende berichten van gisteren voorbarig. Volgens het blad wordt in financieele kringen te New York verklaard, dat de Amerikaansche banken bereid zijn deel te nemen aan een steunactie voor Duitschland, doch dat deze actie voor een groot deel afhangt van de financieele maatregelen van de Duitsche r'g ering en van den politieken toestand in Duitschland. Financieele hulp schijnt niet mogelijk tijdens een paniek stemming. Ongeveer gelijkluidende opmerkingen worden door de „New York Herald" ge maakt, welk blad er op wijst, dat In de eerste plaats een rtistige houding van het Duitsche publiek noodig is. De toestand te Weenen. WEENEN, 15 Juli. (V.D.) Na overleg met den Minister van Financiën en met goed keuring van de Oostenrijksche Nationale Bank, heeft, de Merkurbank gisteren be sloten haar loketten vooriooplg te sluiten. Dinsdagmiddag heeft in het Parlement een conferentie plaats gehad tusschen de directie van .de Merkurbank en vertegen woordigers der partijen over de mogelijk heid, dat de Nationale Bank een crediet van 15 tot 20 millioen schilling aan de Merkurbank zal verstrekken. Er werd op gewezen, dat een moratorium van slechts drie maanden voldoende zou zijn om alle moeilijkheden uit den weg te ruimen. Onder leiding van de Oostenrijksche Na tionale Bank hebben besprekingen plaats gevonden met vertegenwoordigers der banken, ter bespreking van den toestand, ontstaan door de gebeurtenissen in Duitschland. De naar het Westen georiën teerde banken, als de Niederösterreichi- sche Escompte-gesellschaft en de Lander- bank verklaarden dat er voor Haar geen aanleiding was het Duitsche voorbeeld voorloopig de loketten te sluiten, te vol gen. Voorloopig werd besloten de loketten open te houden. Alleen de handel in Hongaarsche waarden en in aan- deelen van de Merkurbank is gestaakt. Gisteravond werd opnieuw een confe- tie gehouden over de wenschelijkheid van het sluiten der loketten voor den tijd van twee dagen. de engelsche pers over de duitsch-fransche betrekkingen. LONDEN. 15 Juli (V. D.i. Alle bladen bespreken ln verband met de financieele crisis in Duitschland de verhouding tus schen Frankrijk en Duitschland. In een uitvoerig artikel in de „Times" wordt als de meening van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken te kennen gegeven, dat de beste oplossing zou zijn een overeenkomst tusschen Frank rijk en Duitschland. Niets zou men liever te Londen zien, dan dat na het Engelsche bezoek aan Parijs en Berlijn de Duitsche ministers naar Parijs gaan. Hulp kan slechts worden verschaft door een onvoor waardelijke samenwerking tusschen Enge land, Frankrijk en Amerika. Nog is het niet te laat. Zelfs wanneer de Fransche open bare meening tot het uiterste vasthoudt aan „waarborgen", dan moeten toch de verderziende leden van de Fransche regeering zich afvragen of niet de poging van de regeering-Brüning als tegenpresta tie voor financieele hulp politieke conces sies af te persen, zelfs wanneer men hier mede tijdelijk succes zou hebben, op den duur doelloos zou zijn, daar de Invloed op de openbare meening in Duitschland de positie van den Rijkskanselier onhoudbaar zou maken. Er bestaat ook geen vooruit zicht, dat in Duitschland een regeering kan worden gevormd, die aan de Fransche wenschen verder tegemoet komt. De „Financial Times" zegt in een hoofd artikel. dat alleen Frankrijk voor de ver wikkelingen verantwoordelijk is en dat het alleen aan Frankrijk ligt wanneer de hoofdgedachte van het Hooverplan op den achtergrond is geraakt. De bladen bespreken verder de moge lijkheid van een blnnenlandsch morato rium in Duitschland voor het geval geen hulp uit het buitenlaud komt. Dit zou, al dus de „Daily Heraldf" den toestand In Duitschland nog moeilijker maken, doch zou ook ernstige gevolgen voor het bui tenland hebben. Voor zoover Engeland be treft, zullen de banken en de geldmarkt vijftig tot honderd millioen pond sterling moeten vinden om aan de verplichtingen, voortvloeiende uit Duitsche wissels, te kunnen voldoen. Voor dit bedrag is de hulp van de Bank van Engeland noodzakelijk. Hierdoor zal het mogelijk zijn de koers van de Mark te steunen. De wereld lijdt, aldus het blad. door de fouten van Ver sailles. 0 oud-minister fall naar de gevangenis. WASHINGTON, 14 Juli (Reuter). Albert Fall, oud-minister van binnenl. zaken, die tot een jaar gevangenisstraf werd veroor deeld in verband met de petroleumschan- dalen van Teapot Dome, heeft er formeel in toegestemd zijn straf uit te zitten in de staatsgevangenis van New-Mexico, waar het klimaat naar hij hoopt zijn slechte gezondheidstoestand ten goeie zal komen. Hij lijdt n.l. aan tuberculose. -o kathedraal afgebrand. SOFIA, 15 Juli (Ned. Tel. Ag.). De Ka tholieke Kathedraal van den Heiligen Lo- dewijk te Philipopol is in den algeloopen nacht geheel door brand verwoest. Toen de brandweer ter plaatse kwam. sloegen de vlammen reeds uit het dak en viel aan redding van het gebouw met de vele kunst- schaten niet meer te denken. Niettegenstaande de buitengewone in spanning van brandweer en vrijwilligers, bleven van het gebouw slechts de buiten muren staan In de Kathedraal bevond zich het grafmonument van de Moeder des Kontngs o jack diamond in vrijheid. NEW-YORK. 15 Juli (Reuter). Na ver scheidene maanden in het hospitaal der gevangenis te zijn verpleegd, is Jack Diamond weer vrijgelaten. Hij werd gis teren van de beschuldiging van moord op een taxichauffeur vrijgesproken Toen de voorzitter der jury de uitspraak mededeelde, toonde Diamond zich zeer verbaasd: oogenschijnlijk had hij een langdurige gevangenisstraf verwacht. Gisteren maakten 70 leerlingen van de Chr. school van den heer P C. Zandee een reisje naar Utrecht en omstreken. 's Morgens vertrokken zij om 9.00 uur van het station alhier naar Utrecht: van daar ging het per trein naar den Soest- dijker straatweg om vervolgens te wan delen naar de Hollandsche Rading alwaar per trein de terugreis naar Leiden werd aangevangen Hoogst voldaan kwamen zij om 19.31 alhier aan. Naar wij vernemen zijn de gebouwen aan de Haven, waarin vroeger de Stoom bootmij. „De Volharding" was onderge bracht dezer dagen ondershands verkocht aan den heer A. C. Meester uit Leiderdorp, die voornemens is er een auto-garage met reparatie-inrichting en stalling op te rich ten. De aannemersfirma van Osnabrugge uit Leiderdorp heeft met de verbouwing bereids een aanvang gemaakt. HET PETITIONNEMENT VAN DE NEDERL. DAGBLADPERS. Het gisteren bereikte totaal van de bin nengekomen onderteekeningen van het petitionnement voor internationale ont wapening van de Nederlandsche Dagblad pers, bedraagt bijna 300.000. De dagelljk- sche vermeerdering overtreft steeds die van den vorigen dag. o TER-AARDE-BESTELLING j. HENDRIX. Nadat in de R.-K. Kerk te Bentveld heden de plechtige requiem-mis was op gedragen, waarbij het zangkoor de re quiem-mis van L. Perosl uitvoerde, werd het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Hendrlx naar Amsterdam ver voerd. In de kerk was zeer groote belang stelling. Te 12 uur kwam de lijkstoet op de R.-K. begraafplaats Buitenveldert te Amsterdam aan. Hier hadden zich talrijke autoriteiten en belangstellenden vereenlgd. Aan het graf werd niet gesproken. DE KOLENUITVOER NAAR FRANKRIJK. Naar wij vernemen hebben de gezame- lijke Nederlandsche mijndlrecties de kwestie der dreigende beperking van den kolenuitvoer naar Frankrijk in handen der regeering gesteld. De directies zijn van oor deel, dat de regeering in de allereerste plaats behoort op te komen voor de be scherming yan haar industrie en dat eventueele maatregelen van haar dienen uit te gaan. loonsverlaging in de staatsmijnen. Gisteren is den bovengronders der Staatsmijnen te Heerlen aangezegd, dat de toeslag van 5 °/o, welke hen in 1929 in verband met de gunstiger tijden op de loonen was gegeven, weer geleidelijk zal worden Ingetrokken. De eerste vakgroep, die vanaf 1929 per uur 44 cent verdiende plus een toeslag van 2 cent, zal respectievelijk op 1 Augustus en 1 Sept. 1 cent minder krijgen. Bij de 2de vakgroep die destijds 3 cent meer kreeg, zal de intrekking zóó geschieden, dat 1 Aug. 1 cent en 1 September 2 cent minder wordt uitbetaald, waardoor op 1 Oct. het oude uurloon is bereikt. Door deze intrekking zijn de boven- grondsche loonen in evenredigheid ge bracht met die der ondergronders, waar de toeslag met 1 Juni was ingetrokken. aan de gevolgen overleden. Vrijdag j.l. werd te Amsterdam het 4-jarig meisje H. E. H. door de tram ge grepen. Zij werd naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij heden is overleden. bond van kleedermakers- patroons in nederland Gisteren vergaderde te 'sGravenhage in de „Twee Steden" de Bond van Klee- dermakerspatroons, onder leiding van den heer A. J. Jorg, te Utrecht. Tot lid van het hoofdbestuur werd be noemd de heer W. F. O. Hartung uit Amsterdam. In de middagzitting werden lezingen gehouden door dr. E. J. Tobi en den heer H. Drllsma, die respectievelijk spraken over „Samenwerking van zelf standige middenstanders" en „Gezamen lijke inkoop". Deze sprekers belichtten de veranderingen, welke zich bij den stoffen- inkoop in het algemeen en in het klee- dermakersbedrijf in het bijzonder, vol trokken. o nederlandsche bond van boekbinderspatroons. Olsteren kwam de Nederlandsche Bond van Boekbinders-patroons te 's Graven- hage in 22e jaarvergadering bijeen, onder leiding van den heer F. L. van der Bom te Amsterdam. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Als bestuursleden traden af de heeren A. M. Kapsenberg te Rotterdam en Th. Kusters te Amsterdam. Aangezien zij statutair niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren L. C. C. M de Bruijn, te Roosendaal en H. van Bommel te Amsterdam. Tot lid der Noorder-districts-commissie afd. Friesland, werd gekozen de heer A. Jansma te Leeuwarden. Tot leden van den Centralen Raad wer den aangewezen de heeren F. L. van der Bom en J. Stokkink te Amsterdam en als plaatsvervagende leden de heeren H. van Rijmenam te 's Gravenhage en D J. Wöhrmann te Zutphen. De wijzigingen van art. 14 der leverings voorwaarden lokten weinig bespreking uit, des te meer het daarna aan de orde ge stelde onderwerp inzake pensionneering der werknemers. In principe werd besloten om deze taak, als zijnde een moreele verplichting tegen over de werknemers, ter hand te nemen. Van gedachten werd gewisseld over de wijze van uitvoering. Verschillende moge lijkheden werden in dit verband bespro ken en tenslotte het Betuur gemachtigd, om aan de hand der gevoerde besprekin gen. deze zaak verder voor te bereiden, zoo mogelijk zal dan in het najaar een afzonderlijke vergadering worden belegd, om over de wijze van uitvoering aan de hand der voorstellen van het Bestuur, te beslissen. In de middagvergadering werden de wijzigingen op het Reglement voor het Scheidsgerecht goedgekeurd, waama de heer F. L. van der Bom een inleiding hield over: „Het aspect van het vak". het drama in den haag. Ook het voortgezette onderzoek naar de motieven, welke geleid kunnen hebben tot den aanslag op notaris Morra, te den Haag. heeft niet tot resultaten geleid. De heer Morra. die gisteren tweemaal gehoord is, bleef bl| zijn verklaring, dat hij geen enkele verklaarbare reden wist op te geven. Ook bij onderzoek in andere richting, werd geen oplossing gevonden. De toestand van den heer Morra was hedenochtend bevredigend. DOODELIJK ONGELUK IN DE STAATSMIJN MAURITS. Gistermiddag omstreeks 4 uur is in ua Staatsmijn Maurits te Heerlen, de houwer J. S. uit Steyn, bij het drijven van de galerij door vallend gesteente aan het hoofd getroffen. De man werd met een schedelbreuk opgenomen en overleed den zelfden middag. Hij was 30 jaar oud en laat een vrouw en een kind achter. geen export naar duitschland. Schade voor den fruit- en gToentenhandel. De financieele en economische crisis, welke ln Duitschland heerscht, doet ook haar invloed gelden op de verschillende export-artikelen naar dat land. Zeer in het bijzonder hebben hiervan te lijden het fruit en de groenten, die anders in groote hoeveelheden naar Duitschland werden uitgevoerd, maar die in deze dagen ge heel aangewezen zijn op den binnenland- schen handel en eenigen aankoop voor Engelsche en Zwitsersche rekening. Op de groentenveiling te Loosduinen heerschte hedenochtend een gedrukte stemming. De exporteurs, die anders gewoon zijn vele wagons voor Duitschland te laden, hielden zich zoo goed als geheel afzijdig. Slechts nu en dan werd door een enkelen expor teur, die naar hij verklaarde, wel eens wat „avonturen" wou, een kleine partij ge kocht. Naar tweede en derde soorten bestond in het geheel geen vraag; deze werden onver kocht verder gevoerd. Slechts eerste kwa liteit kwam in aanmerking. De heer- schende onzekerheid deed zich het meest gevoelen voor de groene komkommers en de tomaten, welke anders in massa naar Duitschland worden geëxporteerd. De stooktomaten gingen weg voor f. 6.20 tot f. 6.80 per honderd pond; de komkom mers brachten van f. 1f. 1.60 p. 100 stuks op. De bloemkool, ook een belangrijk exportartikel, bracht ongeveer f.6 per 100 stuks op. Een der exporteurs verklaarde, dat er wel groote vraag was van Duitsche zijde, doch dat de financieel onzekere toestand het onmogelijk maakte op het oogenblik met Duitschland zaken te doen. Deze toe stand moet noodzakelijkerwijze de prijzen drukken. waterschoenen. Zaterdagmiddag tusschen 2 en 4 uur, zal de Weensche sportleeraar prof. dr. Mitter, op uitnoodiglng van het weekblad „Het Leven" een nieuwe soort watersport demonstreeren. Prof. Mitter zal namelijk ln den Amstel te Amsterdam tusschen de Nieuwe Am- stelbrug en de in aanbouw zijnde Berlage- brug, met zijn waterschoenen, de z.g. „water-ski's", op het water loopen, den Amstel oversteken, en allerlei demon straties met deze waterschoenen toonen. Prof. Mitter heeft reeds te Londen, te Parijs en in verschillende Duitsche steden demonstraties met zijn „water-ski's" ge geven. AMSTERDAM. 15 Juli. Zwakke ten- denz. Duitsche waarden zeer flauw. Olies, Suikerwaarden en Rubbers zwak. Tabak ken lager. Industrlëele fondsen gedrukt. Amerik. fondsen lager. De toestand in Duitschland is nu wel bepaald kritiek geworden en met angst ziet men uit naar de naaste toekomst, want als niet spoedig op groote schaal hulp zal worden verleend, is het niet waarschijnlijk dat men ln Duitschland de situatie zal kunnen blijven beheerschen. Dat men hier ter beurze niet veel ver trouwen meer heeft, moge wel blijken uit het aanbod der Young-obligatles, die tot beneden 50 °/o reageerden, terwijl verschil lende andere Duitsche descripties even eens een aanmerkelijke reductie onder gingen. In Industrieelen werd de ernstige toe stand weerspiegeld in Aku's, die 10°/o daalden. De Philips stelden zich om en nabij pari. Unie-Levers gingen 10°/o ach teruit. Accoustiek onder 40°/o. Van de Oliewaarden trokken Konink lijke wat attentie, die beneden 200 pCt. daalden. De buitenlandsche soorten stel den zich alle lager. Rubbers liepen terug, mede in verband met een reactie van den prijs van het product. Rubbers reageerden tot beneden 80 pCt. Tabakken waren wat lager zonder al te markante verschillen. Suikers waren kalm doch moesten alle een veer laten. H.V.A.'s zagen zich een 10-tal punten ontgaan. Minwaarden hadden een stil verloop. Amerik. fondsen hadden een beperkte markt en waren over de geheele linie lager. Speciaal Anaconda's waren zwak. wisselkoersen. Engeland 12 02 1/2; Duitschland 58 85; Frankrijk 9.73 1/2; Belgie 34.60; Zwitser land 48 17; Oostenrijk 34.90; Denemarken 66.37 1/2; Zweden 66.37 1/2; Noorwegen 66.45: New-York 2.47 15/16; Prolongatie 3/4—1 AMSTERDAM, 15 Juli, Veemarkt. 336 vette kalveren: le kw. 0.760.82, 2e kw. 0.66—0.74, 3e kw. 0.52—0.64 per K.G. le vend gewicht: 51 nuchtere kalveren f.814 per stuk; 720 varkens; vleesch- varkens 90—110 kilo f 0.51—0.52, zware varkens f. 0.500.51, vette varkens f. 0.490.50. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 8 wagons geslachte runderen, afkomstig uit Denemarken. KOUDEKERK. 15 Juli. Eierenveilng Koudekerk-Rijndijk. Aanvoer 8900 stuks. Kippeneieren f. 4.70—f. 5.10; eendeneieren f. 3.60f. 3.80 p. 100 stuks. Hanen f. 0.60— f.1.p. stuk. Boter f. 0.65f. 0.73 p. p. ROELOFARENDSVEEN, 14 Juli. Snij- boonen f. 2.30—2.40, id. stek f. 1.10—1.15, kassnijboonen f. 2.30—2 55, id. stek f. 0.95— 1.30. Princesseboonen f. 3.30, Tuinboonen 35—85 per 10 K.G. Augurken fijn f. 4.70— 7.90 fijnbaster f. 4—4 10, Baster f. 2.05—2 25, grof f. 1.30-1.40, bommen f. 0.95—1.25, stip- el f.p 0.65 pér 25 K.G. 3-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3