DE CRISIS IN DUITSCHLAND AGENDA. BUITENLAND. Heden. Ned. Leger des Hells (Levendaal 166d): Samenkomst te 8 uur nam. Volksgebouw: Bazaar 3—5 en 7—11 uur namiddags. Donderdag. Leidsche Schouwburg. Algemeene Le denvergadering. 4 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Kif Tebbi". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „De Verkeerde Echtgenoot". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Varlëté-voorstelllngen. Dagelijks te 8 u. „Het proces van Mary Dugan". 's Woensdags en 's Zaterdags famillema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hoo gewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Drlesum, Mare 76, telef. 406. AFSCHEID Mcj. C. A. FISCHER. Spontane en hartelijke hulde. Gistermiddag is in den foyer der Stads gehoorzaal op buitengewoon hartelijke wijze afscheid genomen van de zoo zeer beminde leerares mej. C. A. Fischer, welke sinds lange jaren een der trouwste en meest geëerde paedagogische krachten is der M U L O.-school aan de Breestraat. De zaal was geheel gevuld met leerlin gen. oud-leerlingen en ouders, die op een zeldzaam vriendelijke wijze getoond heb ben, hoe groot de toegenegenheid is, die men deze voortreffelijke leermeesteresse toedraagt. Onder de aanwezigen zagen wij tevens wethouder Tepe en den heer Baak, inspecteur L. O. Het podium was feestelijk met bloemen en planten getooid: aan weerszijden prijk ten vlaggenversieringen met de cijfers 18931931, de Jaren gedurende welke mej. Fischer aan het onderwijs verbonden is. Het was een aardig gezicht de meisjes der 9de klasse te zien, allen in gespannen afwachting op het binnentreden van de geliefde mej. Fischer, van wie men noode kon schelden. Zij hadden 'n koortje gevormd en zongen een hartelijk wel komstlied, zoodra de jubilaresse had plaats genomen. Drie solist!es boden haar bloe men aan, waarna de directrice der school mej Wissel de „jubilaresse" begroette. Zij verklaarde, dat dit afscheid eenerzijds wel weemoedig moet stemmen: immers, mej. Fischer verlaat het werk, waarin zij haar geheele zijn heeft neergelegd, het werk, dat haar zoo Hef geworden was en dat zij immer met jeugdig vuur en groote opge wektheid heeft verricht. Zij heeft er zich de liefde, de hoogachting en de dankbaar heid van talloozen wie kent mej. Fischer niet? mee verworven. Niets was haar te veel: voor en na schooltijd ja altijd stond zij voor de leerlingen en voor de collega's klaar, om een ieder met raad en daad bij tp staan, zóó zelfs, dat spr. zich wel eens afvroeg: „Wordt het voor haar niet te veel?" Onlangs hoorde mej Wissel nog de verzuchting slaken: ,,Ja, zooals juffrouw Fischer word ik nooit!" Zij is dan ook steeds een voorbeeld geweest van toewij ding, nauwgezetheid en plichtsbetrachting. De leerlingen zien haar noode vertrekken, want wat zij voor hen geweest is, laat zich niet In woorden uitdrukken. Ook namens de collega's sprak zij een woord van dank voor alle toewijding. Tenslotte gewaagde zij persoonlijk van de groote welwillend heid, waarmede mej. Fischer haar als directrice was tegemoetgetreden en zij be schouwde het als een groote eer, haar vriendschap te mogen verwerven. Als blijk van waardeering bood zij mej. Fischer tenslotte een couvert zilveren des sertlepels aan, welke overhandiging met een enorm applaus der aanwezigen ge paard ging. Mej. Fischer nam vervolgens zelf het woord en dankte voor aller aanwezigheid. Zij gevoelde zich dankbaar voor alle tege moetkoming die zij steeds tijdens het werk had ondervonden en verklaarde, hoe de meisjesopvoeding het belangrijkste deel van haar leven heeft uitgemaakt. Zij uitte de beste wenschen voor de toekomst der school en van de leerlingen. Wethouder Tepe wees er vervolgens op, dat dit heengaan zeker niet volkomen in het teeken der blijmoedigheid staat, maar dat men desondanks toch jubelend en met geestdrift afscheid neemt. Het grootste deel van haar leven heeft mej. Fischer zich gewijd aan de opvoeding der vrouwe lijke jeugd en de leerlingen de kennis bij gebracht, die zij noodig hebben in den strijd om het bestaan. Maar daarnaast heeft zij hen gaven van hart en karakter bijgebracht. Voor alles was zij een onover- treffelijk opvoedster en daarvoor mag men haar dankbaar zijn, vooral in een tijd als deze Het is de plicht van de overheid U daarvoor erkentelijk te zijn, aldus spr. De heer Tepe betreurde het evenwel, zulks op geen andere wijze kunnen doen, dan door middel van deze woorden. Zij moge de belooning voor een arbeidzaam leven vinden in een langen levensavond! De heer Baak sprak hoofdzakelijk per soonlijke woorden van waardeering en wees op het motto van een bekend wijs geer: die eens getuigde: „dat de toekomst ons dralend tegemoet komt, het heden pijlsnel voorbij snelt en het verleden eeuwig stilstaat". Van nu af aan, zal het voor Mej. Fischer heel veel verwijlen zijn bij het stilstaande verleden, maar herinneringen zijn 't terug zien in 't geweten en dat is bij Mej. Fischer schoon: zij is reeds de rijpende jeugd met liefde tegemoet getreden. Waar het ver trouwen ontbreekt, daar ontbreekt de krans der liefde: het wekken van het ver trouwen was evenwel een harer voornaam ste eigenschappen. Bij velen heeft zij de kiemen gewekt voor het ware leven. Zij ziet nu een toekomst tegemoet, die heel langzaam zal gaan: moge U nog lang ge nieten van de rust. die U zoo van harte gegund wordt! De voorzitter van de oudercommissie, de heer R. de With, memoreerde, hoe drie a vier maanden geleden de ouders sip zaten te kijken, toen zij vernamen, dat mej. Fischer zou heengaan. Want mej. Fischer heette „chronisch" aan de school verbonden te zijn en zij heeft er kinderen, ouders, misschien wel grootouders onder wezen! Altijd kon men hooren: „Ja, mej. Fischer is er nog!" en dan kregen de ouders weer de hoop in hun kind terug. De loopbaan van de scheidende als onder wijzeres mag dan ook als volkomen ge slaagd worden beschouwd; spr. gaf uiting aan de gevoelens van diepe erkentelijk heid voor de betoonde zelfopoffering, die velen nu bezielen. Zij zijn er van over tuigd. ook in de toekomst bij haar te kunnen aankloppen om raad: „altijd zult U voor ons blijven- „juffrouw Fischer". Mej. Renaud, de vroegere directrice, sprak nog enkele woorden van waardee ring en stipte speciaal de geweldige in vloed aan, die van mej. Fischer is uit gegaan. Namens de oud-leerlingen, In het bijzonder degenen, die het vorige jaar de school verlaten hadden, bood een der oud- lterlingen hierop mej. Fischer een prach tige lampenkroon aan, die in volle glorie brandde op het podium, toen de gordijnen vaneen geschoven waren. Nog volgde een alleraardigste revue, waarin verschillende schetsjes pit het schoolleven werden vertoond en alle vak ken. die door mej. Fischer onderwezen zijn symbolisch werden voorgesteld. Hiervan was bijzonder veel werk gemaakt, zoodat de leerlingen een groot succes konden oogsten. Alles getuigde van de opvallend hartelijke stemming van dezen spontaan georganiseerden middag, die In alle stilte was voorbereid en voor mej. Fischer tot een groote verrassing werd. Na een slot zang, welke gepaard ging met de aanbie ding van een tafeltje als geschenk dei- leerlingen, dankte mej. Fischer met enkele woorden, diep onder den indruk voor het vele. dat men haar bereid had, in het bijzonder de meisjes harer eigen klasse, die tijdens de drukke schoolwerkzaam- heden nog tijd gevonden hadden, het „stukje zonder titel" in te studeeren, zon der dat zij er ook maar iets van bemerkt had' Ieder afzonderlijk kregen de meisjes een hand en een vriendelijk woord. Nog lang bleef men daarna gezellig bij een, waarmee een voor mej. Fischer on- vergetelijken middag, die haar bewezen heeft, hoezeer de jeugd maar ook de oude ren haar op handen dragen, besloten was. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma Gebrs. van Graven, Zilkerduin- weg 86, Noordwijkerhout.' Bloembollen- kweekerij en Handel. Vennooten: A. Th. van Graven. Noordwijkerhout en C. J. v. Graven, Lisse. Opheffing: Machine- en Constructiewerkplaats „Energie", Maredijk 157, Leiden. Wijzigingen: Fabriek van Suikerwerken v.h. Gebr. Pel, Morschweg 50,58, Leiden. Uittredend Procuratiehouder A. Pel, Oegstgeest. Nieuwe Directeur: A. Pel, Oegstgeest. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handels naam thans. N?V. Fabriek van Suiker- werkon v.h. Gebr. Pel. N.V. Leidsche Levensverzekering Maat schappij, Rapenbürg la, Leiden. Nieuwe Procuratiehouder: C. H. Zaayer. Leiden (Beperkende Bepalingen'. A. van Frank (filiaal), HaarlemmeV- i straat 109. Leiden. Hoofdzetel: 's-Herto- genbosch. Confectie. Bovengenoemd filiaal is opgeheven. Naamlooze Vennootschap Houtbouw- en 1 Houthandelmaatschappij „Padox", Veer- polder. Warmond. De statuten zijn ge wijzigd. M P den Hollander, Rijksstraatweg Wijk A. Hazerswoude. Manufacturen, comestibles, kruideniers-, grutterswaren, enz. De handelszaak is met ingang van 1 Juli 1931 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: firma M. P. den Hollander en Zoon (Beperkende Be palingen). Vennooten: M. P. den Hollan der, Hazerswoude en W. F. den Hollander, Hazerswoude. Naamlooze Vennootschap Scheepsbouw- werven en Motorenfabriek de Vooruitgang en de Industrie v.h. de fa.'s D. en Joh. Boot, Wllhelmlnastraat 50, Alphen a. d R. Overleden Directeur: G. Boot, Alphen a. d. Rijn dd. 27 Juni 1931 Onderlinge Broelglasverzekering „Helpt Elkander" H.ET.A., C 112, Ter Aar. Bij voeging uitgeoefend bedrijf: tevens ver zekering tegen brandschade Uittredend Bestuurslid: J Th. Volgering, Ter Aar. dd 1 Jan. 1931. Nieuw Bestuurslid: J. Egberts, Ter Aar. Op de gisteren gehouden Vaste Plan- tenkeuring vanwege de Kon Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde werden getuig schriften 1ste klasse toegekend aan „Dïanthus Roem van Zuidwijk" en „Ar- merla Bees' Ruby" en een botanisch ge tuigschrift A aan „Asparagus Verticllla- tus". alle inzendingen van de Vaste Plantenkweekerij K. J van Veen, alhier. Het gemeentebestuur van Benthuizen heeft aan onzen stadgenoot, den heer W. Brouwer, horlogemaker, de levering opge dragen van een nieuw torenuurwerk. Donderdag 23 dezer zal er weer een goedkoope trein loopen van Leiden en omliggende gemeenten naar Breda en Oisterwijk en terug. De 2de ploeg voorgeoefende dienst plichtigen der lichting 1931. niet bestemd voor de officiers- of de onderofficiers-op leiding bij het 4de regiment infanterie, wordt 22 dezer voor eerste oefening inge lijfd en vertrekt 5 September d.a.v. met groot verlof Gistermiddag omstreeks 2 uur heeft op den Hooge-Rijndijk hoek Catharina- straat een aanrijding plaats gehad tus- schen een personen-auto, bestuurd door C. V. alhier en den 46-jarigen wielrijder J. F. W. T. uit Leiderdorp, tengevolge waarvan laatstgenoemde viel en een bloe dende wonde aan het hoofd bekwam. De Eerste-Hulpdienst verbond den man ter plaatse en vervoerde hem vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis. Gisteravond omstreeks halfzeven is de 17-jarige A. E. J. van H. met haar rijwiel op de Haarlemmerstraat geslipt, waarbij zij haar linkerpols brak. De E. H. D vervoerde haar naar het Acade misch Ziekenhuis. o t Eenige ontspanning? Men wacht op verdere regeeringsbesluiten - Verklaring van den Franschen gezant te Berlijn Politieke meeningen Credietverlenging. Het consortium van circulatie-banken en de B. I. B hebben het herdisconto- crediet van 100 mlllioen dollar tot midden October verlengd. Duitschland krijgt in dit opzicht wel verlichting! Volgens inlichtingen van den Dultschen Handelsdienst zijn op het oogenblik de onderhandelingen ter bestrijding van den „circulatiemiddelennood" op den voor grond getreden Er zijn verschillende voorstellen ter be reiking van dit doel te overwegen. Het meest in aanmerking komt het plan waarbij een zekere hoeveelheid rente- markblljetten in circulatie zou worden gebracht. Deze zullen natuurlijk een bij zondere dekking moeten nebben. Men overweegt thans óf door een verordening de Rentebank te machtigen, rentemark- biljetten in omloop te brengen tegen ver panding van hiervoor in aanmerking ko mende effecten, óf voor dit doel een bij zondere bank (leenbank) in het leven te roepen. Men wil het gevaar voor Inflatie tegengaan door het bedrag van deze uit gifte te voren bij de wet vast te stellen. Er wordt gesproken van een bedrag van 600 5 900 millioen, Door de waarde van den Rentenmark gelijk te stellen aan den Rijksmark kan men een disagio van de rentemarkblljetten vermijden. Andere plannen hebben betrekking op clreulatlemlddelen met een weekgeldig- heid of oude rentemarkblljetten, die een tevoren vastgestelden omlooptijd hebben. Deze laatste plannen hebben evenwel, naar verluidt, vergeleken met het eerst genoemd project weinig kans om doorge voerd te worden. Hoewel het deviezen-verkeer door het sluiten der beurzen officieel is stopgezet, weigert de Rijksbank toch niet om devie zen af te geven, maar zij wisselt overeen komstig de bepalingen van de bankwet op verlangen bankbiljetten tegen deviezen in. De deviezen worden echter slechts af gegeven tegen onmiddellijke betaling van bankbiljetten en wel tegen koersen, die ongeveer overeenstemmen met die van Zaterdag 11 Juli. Door de verscherpte toe passing van de credietrestrictie discon teert de Rijksbank nog slechts wissels met zeer korten looptijd en dan nog maar tot 40 a 50 pet. van het totaal aangebo den materiaal. Deze omstandigheid heeft er toe geleid, dat de Rijksbank van de banken, die door de verscherping der credietrestrictie zijn gedwongen tot afgave van vreemde va luta. deviezen ontvangt. Hierdoor heeft de Rijksbank in de laatste twee dagen per saldo geen verliezen van deviezen te boe ken gehad, maar zelfs een toeneming Daar hierdoor de verscherpte crediet restrictie tot het beoogde doel geleld heeft, staat het voorlooplg nog te bezien, of het tot de uitvaardiging van de aange kondigde deviezen-verordening komt, welke, zooals bekend is, slechts met inter nationale toestemming ingevoerd kan worden, omdat in aansluiting aan het plan-Young de verplichting der Rijksbank tot inwisseling harer biljetten is vastge legd. In vakkringen staat men, na de er varing van het jaar 1924, zeer sceptisch tegenover de wederinstelling van een de viezen-,.Zwangwlrtschaft" omdat het ge volg daarvan, evenals toen, zou kunnen zijn een schaarsch worden van de bulten- landsche betaalmiddelen en een onoffi- cieele handel in deviezen. Het feit, dat de Rijksbank haar inwls- selingspllcht volledig nakomt, heeft niet nagelaten indruk in het buitenland te maken Na de aanvankelijk zwakke Mark- koersen. die waarschijnlijk een gevolg waren van een zekere paniekstemming, is een algemeen herstel ingetreden De be scherming van de Mark wordt dus In ieder geval door de Rijksbank gewaar borgd. Bovendien ligt in de vermindering der biljettencirculatie op zich zelf een zeer werkzame bescherming der valuta. Luther's positie geschokt. De regeering heeft gistermiddag en gisteravond weer vergaderd en heeft het rapport van Luther aangehoord. In regeerlngskrlngen hoopt men lieden of uiterlijk morgen een duidelijk pro gramma betreffende de verdere politiek van het rijk te kunnen publlceeren. Te vens zullen dan alle In het belang van den toestand noodige maatregelen zijn genomen. De leiders der politieke partijen hebben den rijkskanselier tot nu toe niet lastig gevallen en hem ook niet om een onder houd verzocht. Vermoedelijk zou dr. Bru- ning In de tegenwoordige omstandigheden er ook niet toe bereid worden gevonden. Intusschen is tegen Luther eenige actie ingezet. Men hekelt zijn optreden al3 beursvakman Er gaan geruchten, dat men Luther in het kabinet zou willen overnemen terwijl Schacht dan weer directeur der Rijksbank zou worden. Verdediging van het besluit der B. I. B. Ten aanzien van de omstandigheid, dat het gepubliceerde communiqué over de zitting van den raad van beheer der B. I. B de financleele hulpverleening voor Duitschland aan de verschillende regee ringen als taak toewijst, en dat deze hulp in de eerste plaats van de regeeringen en niet van de B. I. B. moet komen, moet op gemerkt worden, dat men van de B I. B. nauwelijks een andere houding kan ver wachten. Daarentegen wijst men in de kringen van de B. I. B. op het feit, dat de B. I. B. binnen het kader van haar werkzaamheid en haar machtsmiddelen de besluiten ge nomen heeft, die zij nemen kon. Het zou haai- niet mogelijk zijn geweest, de voor een hulpverleening op groote schaal in aanmerking komende 500 4 600 millioen Zwltsersche francs in den korten ter beschikking staanden tijd, bij elkaar te brengen, nadat de B. I. B. reeds haar deelneming had beloofd in het crediêt van 100 millioen dollar en haar toestem ming had gegeven voor een verlenging van het crediet, dat op 16 Juli terugbe taald moest worden. Er is daarom geen aanleiding tot pes simisme. De raad van beheer heeft zich uitdruk kelijk bereid verklaard aan elke hulp actie voor Duitschland mede te werken en ze met de middelen, waarover de Cen trale banken beschikken, te steunen. Deze belofte heeft daarom niet alleen moreele, doch ook een groote materleele beteekenis. De Pruisische beurzen deze week gesloten. De officieele Pruisische Persdienst deelt mede, dat in het gebouw van het Prui sische ministerie van Handel een bespre king heeft plaats gehad met de voorzit ters der beursbesturen van de Pruisische effectenbeurzen en eenige deskundigen betreffende de kwesties die verband hou den met de sluiting der beurzen. Men was het er over eens, dat ook na de hervatting van den effectenhandel de termijnhandel voorloopig moet blijven rus ten en dat voorzorgsmaatregelen moeten worden getroffen ten einde de loopende posities te kunnen afwikkelen. Deze week blijven de Pruisische beurzen gesloten. Over Fransch-Duitsche toenadering. Onder den titel „Beslissing van Frank rijk" schrijft de „Germania" o.m. dat Frankrijk een ernstige verantwoordelijk heid voor Europa draagt. Voor de tweede maal in drie weken.Indien 't op dit oogen blik zonder eenige politieke eischen te stellen de leiding neemt 4n de credletactie, zou dit de hoofdverdienste zijn bij de red ding uit de Dultsche crisis en Duitschland zal deze handelswijze nooit vergeten. Frankrijk brengt geen offers en neemt geen risico op zich wanneer het tegelijk met deze crediet-actle een nieuwe basis vormt voor de FranschDuitsche samen werking. Onder deze omstandigheden zal het Duitsche bezoek aan Parijs de gun stlgste kansen bieden voor een accoord dat de wenschen in de beide landen hader brengt, zonder een van hen een binnen- of buitenlandsch dictaat op te leggen. De vraag aan Frankrijk is tegelijk een vraag die het lot van Europa bepaalt. De Fransche gezant De Margerle te Ber lijn, heeft op een receptie van de Fran sche kolonie, bij gelegenheid van den na- tionalen feestdag, een toespraak gehou den, waarin hij o.a. gezegd heeft: Ofschoon wij zekere fouten constateeren die noodzakelijkerwijze noodlottige gevol gen gehad hebben, is het nochtans niet zeker, dat ze alle hadden kunnen verme den worden. De Franschen kunnen geen afstand doen van het recht, na te gaan, waar de grootste verantwoordelijkheid te zoeken is. Het is echter een voordeel van de Fransche rechten, dat de zin voor me degevoel en menschelijkheld het toestaat, zich niet al te zeer om de onrechtvaardige aanvallen te bekommeren. Zelfs wanneer een meening, die men beter of minder hartstochtelijk Ingelicht zou wenschen, zich vergist, weten de Franschen, dat de genen. die de verantwoordelijkheid dra gen, een zekere voorzichtigheid van Fran sche zijde zullen verstaan, welke daarom niet het noodige op zich nemen van risi co's en offers uitsluit, en zij weten, dat wanneer Frankrijk duurzame oplossingen tracht te bereiken, dit gebeurt om een vreeseltjk ontwaken te voorkomen. Wij mogen in dit land. aldus de gezant, on danks vele moeilijkheden niet ophouden voor een beter begrip der Fransche bedoe lingen te zorgen. Tenslotte gaf hij zijn hoop te kennen, dat uit de tegenwoordige crisis een beter begrip der internationale tegenstellingen zal voortkomen, opdat men eindelijk het wonder der harmonie beleve. Manifest der S. D. A. P. Het hoofdbestuur, de partijcommissie en de controle-commissie van de soc.-partij hebben besloten tot een manifest aan het Duitsche volk, waarin o.a. gezegd wordt: De crisis is verscherpt. Ineenstorting van groote industrieele en bankonderne mingen teekent haar weg. Met die ineen storting wordt de leugen vernietigd van de soc.-dem. „Misswirtschaft", welke werd uitgevonden om de schuld van de ware schuldigen, het kapitalistische systeem en zijn vertegenwoordigers, af te schuiven. De failliete flnancieele magnaten en in dustriehertogen zijn geen Marxisten doch geldschieters van de anti-Marxistische propaganda De soc.-democratie eischte voortdurend de versterking van hel ge meenschappelijk bedrijf, de plaatsing van de groote flnancieele ondernemingen on der staatstoezicht. Haar wensch bleef on vervuld. Thans verlangen de bankroet geslagen kapitalisten steun van de regeering. De failliete kapitalistische ondernemers ver langen ook hulp uit het buitenland. Maar dit kapitalisme heeft de natlonaal-socla- listische verkiezingsoverwinning van Sep tember betaald en zijn, het crediet vernie lende. actie is sindsdien op alle manieren bevorderd. In het uur van het grootste gevaar eischen wij vastberaden omkeer. Er moet een einde komen aan het zelf standig beheer der banken en van de groote Industrieën, waardoor het bedrijfs leven in den afgrond wordt gestort. Hulp van den staat is slechts dan ge rechtvaardigd. wanneer de Invloed van den staat in het belang van het algemeen duurzaam verzekerd blijft Een grondige saneering van het bedrijfsleven moet tot stand worden gebracht, ongeacht kapita listische eigenbelangen. Arbeiders en beambten moeten door on voorwaardelijke waarborging van hun aanspraken op loon, salaris of ondersteu ning beschermd worden tegen de verder- fclijkt gevolgen van de crisis, waarvan zij de onschuldige slachtoffers zijn. Met nadruk wordt de eisch tot wijziging van de noodverordening van 5 Juni en tot herstel van het daarbij vervatte sociale onrecht herhaald, Steun in voldoende mate is dringend noodig. Daartoe is noodzakelijk een bui- tenlandsche politiek van verzoening, welke vrij is van uittartende, hatelijke betoogin gen en die ook geen rekening houdt met niets beteekenende prestige-elschen. Het manifest besluit met een aanspo ring tot welberaden vredelievende samen werking. Het is niet te verwachten, dat de s» democratie zich op het oogenblik zal a sluiten bij den eisch der communisten «i tionaal-soc. en D.-nationalen, tot bijef„ roeping van den Rijksdag. Het Senioren-convent komt bi|<tll Rijksdagpresident Loebe heeft het niorenconvent van den Rijksdag te»' Vrijdagmorgen te 11 uur in vergadert bijeengeroepen. Er zal dan beslist worden over de Duitsch-Nationalen, Nationaal-^ listen en Communisten ingediende voc stellen tot bijeenroeping van den R(|^ Resoluties der Duitsch-nationali- Te Stettin is een economisch conerjl gehouden der Duitsch-natlonalen. Nai steun aan de regeering was geweigerd referaat eindigde met de woorden: Stri- is de eerste burgerplicht!) werden tijl tweetal resoluties aangenomen. In de resolutie betreffende de landbou aangelegenheden wordt o.m. geëischt volledige opheffing der herstellasten eerste voorwaarde voor een saneering Duitschland. Binnenlandsche industrie arbeid moeten den voorrang hebben ven bultenlandschen arbeid en product! Daarbij behoort de bescherming van de. Duitschen landbouw tegen de overvoer» wereldproductie en een soepele douane- en handelspolitiek. De scheppende kratl- ten in Duitschland hebben de bijzondere bescherming en de bijzondere voorzorge van den Staat noodig. Daarbij moet uit" gegaan worden van het feit, dat vlijt spaarzaamheid- en verantwoordelijkheids, besef de basis vormen voor iedere st vaart. Het doel van een dergelijke soclai politiek moet niet zijn de rente, doch e arbeid zelf. Voor het Oosten wordt de zoo spoeij mogelijke wijziging van de wet op de Ook hulp in den geest van het plan-Hugn- berg geëischt. In de tweede resolutie welke betrekkin heeft op de politiek, wordt verklaard, di de ineenstorting van het bedrijfsleven de nieuwste geschiedenis zonder weerg is. De vervulling van verplichtingen jegea het buitenland en de financiering van blnnenlandsch op Marxistischen geest schoeid bedrijfsleven door het aanga van nieuwe schulden onder gelljktijdl aanneming van vernederende politieke militaire voorwaarden, zou een misd jegens de natie zijn, Door het prijsgevn van het tweede pantserschip zou de resii zoo zwakke landsverdediging tegen lu: steeds weer opkomend gevaar van Poolsci" aanvallen, een nieuwe verzwakking onder gaan, Deze willoosheid voert het bedrijft- leven en den Staat tot verderf. Redding li op het laatste oogenblik nog mogeli]! wanneer een met den natlonalen wil be zielde en gelelde regeering tegelijkertili wordt Ingesteld in het Rijk en in Prui sen. die vastbesloten is tot den strijd tegeï het volkbedervende Marxisme. De politieke en ecnomische leiders, rich ten evenals de leiders der Stahlhelmgroc pen uit het Oosten, tot den RIJkspresi dent veldmaarschalk von Hindenburg dl openhartige en dringende bede, op dll voor de Duitsche geschiedenis beslissend moment, zoo'n nationale regeering de bf slissende volmachten te geven aan h volk van Duitschland en Pruisen. Het gaat er niet om Pruisen te ve woesten, doch om het te veroveren. DE ALGEMEENE TOESTAND, In afwachting. Het blijft zeer rustig in Duitschland ei ook de buitenl. beurzen houden zich goed. Dat is tenminste eenigszins hoopvol! Men is thans echter in afwachting van wal er verder gebeuren gaatI Gunstig is ook dat thans, zij het schuch-l ter, uit Frankrijk stemmen klinken, die I wijzen op het groote gevaar, dat Duitsch land. zoo niet direct afdoende hulp wordt I geboden, ten prooi zal vallen aan hetj communisme. Twee credietinstellingen te Riga, de In ternationale Bank en de Lithausche Bank, die met een aanzienlijk Duitsch kapitaal gewerkt hebben, moesten wegens de slui ting der Duitsche banken, ook tijdelijk haar loketten sluiten. Daar beide banken geen verliezen geleden hebben wordt voor de volgende dagen een normale afwikke-l ling der zaken verwacht. Verdere gevolgen van de Duitsche cri-L sis worden niet verwacht, omdat bij dei overige banken het Duitsche kapitaall geen overwegende rol speelt. De minister raad heeft besloten in het parlement een urgent voorstel in te dienen om de re geering te machtigen de veiligheid der bankdeposito's te waarborgen, desnood! zal aan de in moeilijkheden komend) banken een moratorium van twee dagen verleend worden Alle aandacht is gevestigd op de diverse beperkingen, die plaats vinden. Henderson is te Parijs en had reeds de eerste be perkingen. In een interview legde de En- gelsche minister den nadruk op het bui tengewone groote belang dat er gelegen is al 't mogelijke te doen om een Fransch- Duitsche vereenkomst tot stand te bren gen, waardoor een grooter vertrouwen ia Europa zal ontstaan en een atmosfeer geschapen zal worden van goeden wil, die onmisbaar is voor het succes der ontwa- neningsconferentie. Stimson is ook van Rome naar Parijs vertrokken, uitgeleide gedaan door Grandi. FRANKRIJK. De nationale feestdag. Parijs heeft met veel praal den 14den Juli gevierd. De nationale feestdag werd ingezet met een troepen-revue en een his- torischen optocht, die in herinnering bracht de namen en uniformen der be roemdste regimenten, welke zich sinds 1650 in de Fransche koloniën onderschei den hebben. President Doumer, de voorzitters van Kamer en Senaat, de leden der regeering en verscheidene andere officieele persoon lijkheden hadden zich op de Place des Invalides opgesteld, om het schouwspel gade te slaan. Talrijke auto-ongelukken hebben plaats gehad. Voor zoover op het oogenblik be kend, zijn daarbij 23 personen om het leven gekomen, terwijl het aantal gewon den 67 bedraagt, 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2