BUITENLAND LAND- EN TUINBOUW. VARIA. «jsmede het college van Kerkvoogden en hlliiMTeden va» den kerkeraad dier kerk Nadat men de kist met het stoffelijk «schot bedekt met een tweetal bloem- kken aan den schoot der aarde had vertrouwd, voerde ^n de groeve ge- de re,s der engelsche ministers. nootlmfemde predikanten het woord. Ds. Johs. ■SKhSuwer gewaagde eerst van zijn per- tt e;KnliJke gevoelens jegens den alom be- ■SHHierna^wees spr. op de groote droef- '?r w van de weduwe, kinderen en familie 5» rekkingen, waarin deze door het over- Ideifvan den geliefden overledene zijn Br. ".—u hen vertroostende woorden l h' Besprekend op den eenigen en waarachti- «n vertrooster van weduwe en weezen. ■lwBbok namens het college van kerkvoog- SÜV, onrak ds Stehouwer eenige waardee rt ï.nrie woorden ter nagedachtenis aan den nlots verscheiden trouwen koster. Z Namens den kerkeraad sprak ds J. G. L. Kiiwer die allereerst eveneens getuigde de trouw van den overleden koster van „un kerk Spr. schetste dan de innige honden en verhoudingen die tusschen vüïtpr en predikant kunnen ontstaan en in belang zijn voor de bediening des dS en den eeredienst. Persoonlijk left spr dezen band bijzonder ondervon- toen hij nu 10 jaar geleden als jong ledikant in zijn eerste plaats kwam en ir het eerst met de werkzaamheden van •en koster in aanraking kwam. Temeer toeft spr deze teraardebestelling nu ook Kst vandaag deze koster van zijn eerste Plaats grafwaarts is gedragen. Ds. J. de Briinn betuigde hierna namens de familie aan de sprekers, den aanwezigen predi kant ds N. G- Veldhoen met wien vriend Gobel zoo lang heeft saamgewerkt, en verdere belangstellenden woorden van dank voor de laatste eer aan den overle dene bewezen. Tevens bracht spr. namens de collega's, de dragers van de begrafe- 'Bsverg. „Eenvoud", van den overledene mti de familie een eenvoudige rouwhulde larmede deze droeve plechtigheid was ifindlgd. Diep onder den indruk door 't jo plotseling verscheiden van een alom Jkend én bemind plaatsgenoot, verlieten [e vele aanwezigen hierna den doodenak- ALKEMADE. 'oetH De heer W .Fokkertsma, hulp-keur- ^HJeester van vee en vleesch alhier is met igang van een nader te bepalen datum genoemd tot keurmeester aan het Open- Kar Slachthuis te Leiden. BOSKOOP. Twee gouden echtparen. 122 Juli as. hopen onze plaatsgenooten Jambus Wilhelmus Vink en Dirkje van Es, Ismede Klaas Kooij en Margjt Hoogervorst htm gouden huwelijksfeest te herdenken. Beide echtparen genieten nog een uit- Kekendo gezondheid, en zien zich omringd Toer een groot aantal kinderen en klein- Kinderen. Wij wenschen beide bruidsparen, en de upnen op 22 Juli een genoeglijken dag en goede gezondheid en een langen levens- vond toe! HAZERSWOUDE. Huldiging van den heer Boldcrdijk. De heer M Boldcrdijk van Leiden, die de muziekwereld geen onbekende is, |eeft dezer dagen het f?it herdacht, dat ij gedurende 12Vé jaar alhier als directeur V£-r „De Harmonie" heeft gefungeerd. Dat lit feit op ons dorp niet onopgemerkt u voorbijgaan^ bleek ons toen de vlag |j ver.c'. il.ende vrienden werd uitgehangen, ii was liet sein, dat den eminontcn direc teur eend verrassing wachtte. De heer J. 'ekker haalde den heer Bolderdijk van ijgstgeest per auto. Dj Harmonie wachtte Ir.e on'.p u.ide vaandel haar directeur aan Jet begin van ons dorp ad. Gemeeneweg p. Toen ging het met muziek naar de ersierde muziektent. Daar werd de jubi laris door den burgemeester op waar- Wande en hare ij'ce wijze toegesproken, laarop voerden als nog het woord, de 'oorziéter van de Harmonie, de heer K. v> n Rijssel. Namens ds Chr. Zangveresni- ling „Z ng en Vriendschap" sp»-ak de voor- ptter, de heer A. van den Bosch Nzn. ir. namens de Gymnastiekvereniging „Hou 'ast' de heer L. Matze. Aan mevr. Bolderdijk werden bloemen angeboden. Een groote menigte was bij de muziektent getuige van deze huMiging. Daarna werd met de auto's, waarin de ■ibi.aris en zij .1 ech'.qer.oote /.aten, gevolgd Jf'or de auto waarin de burgemeester had ■laats.genomen door het do:p gereden, Iporafgegaan door de Haimo.iij. Ook hier- 'Jj ontbrak het niet aan belangstelling. 'n hotel „Het Oude Raadhuis" werd af gestapt en de eer67wijn aangeboden. De 'eer Bolderdijk kan met genoegen op deze ul' 1 i.-.gsavo.id terugzien. Ook wij brengen ■em gaarne van deze plaats onze hulde. Met ingang van 1 September a.s. Ip tot on I ruljzer aan de Chr. School op jet dorp benoemd, de heer A. A. Bochiner |te Leiden. OUDE-WETERING. Beroepen. De heer W. van Bos, cand. te Nijkerk (heeft een beroep ontvangen van de Ger. [Gem. alhier. RIJNZATERWOUDE. Beroepen. De heer H. Schroten cand. te Hasselt jeeft een beroep ontvangen der Ned. Herv. bem. alhier. TER-AAR. Melkvergiftiging? Eeniga leden van het gezin v. R. werdei? ■gistermiddag plotseling onwel en moesten |raJ' hun woning worden vervoerd. Allen Inadde. het zeer benauwd en vertoonde braakneigingen. I Onbegrijpelijkerwijze werd met het in- I roepen van geneeskundige hulp door hen l"°B e«"ige uren gewacht, terwijl hun toe- stand intusschen meer en meer verergerde. I™ !ensl°tte gewaarschuwde dokter L. I meende dat de vergiftigingsverschijnselen nnrfoilni n aren aan ''et gebruik van kot melk. De patiënten maken Vernamen Tl' WCl e" 2i'n' »aar wij na men, buiten gevaar. LONDEN, 14 Juli. (Reuter). Alvorens naar Parijs te vertrekken verklaarde Hen derson; Wij vertrekken in uitzonderlijke omstandigheden en weten dit heel goed. Doch het gisteren genomen besluit van de B. I. B. heeft de toestanden op zulk een wijze verlicht, dat het beste te hopen is. Het ware doel van Mac Donald en mij voor deze reis naar Berlijn is alles te doen wat in ons vermogen is om de vriendschappe lijke betrekkingen aan te moedigen en niet alleen met ons en de andere mogendheden doch vooral tusschen Frankrijk en Duitsch- land. Ten aanzien van het bezoek aan Parijs zeide hij, dat het doel is een be zoek aan de koloniale tentoonstelling, doch hij zal zoo mogelijk ook met Briand en de andere ministers confereeren. Mac Donald zal waarschijnlijk Vrijdag per vliegtuig naar Berlijn vertrekken. AUTOMOBILISME. HET K.N.A.C.-FEEST TE ARNHEM GAAT NIET DOOR. Aangezien bij de sluiting van de in schrijving voor den op Zondag 19 dezer te houden damesrit van de Kon. Ned. Auto mobiel Club gebleken is, dat het aantal deelneemsters te gering was om een suc cesvol verloop te waarborgen, heeft de Sportcommissie der Club besloten, met alleen dezen rit, maar ook de behendlg- 'i heidswedstrijden, welke des middags op het Vitesse-terrein te Arnhem zouden worden gehouden, niet te doen doorgaan. VENIZELOS TE LONDEN. LONDEN, 14 Juli. (V.D.). De Griek- sche minister-president Venizelos is Maan dagavond te Londen aangekomen Heden zal hij een onderhoud hebben met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, terwijl hij de lunch zal gebruiken bij Macdonald. Daar Griekenland op de aanstaande Vrijdag te beginnen conferentie van des kundigen niet vertegenwoordigd zal zijn, zal Venizelos bij de conferentie namens Griekenland een memorandum naar aan leiding van het plan-Hoover indienen. GEBOREN: Johannes Thomas Pieter, z. van C. A. de Bruyn en J. Spies Alida Maria Agatha, d. van G. N. Suijkeriand en A. M. F. v. Berge Henegouwen Bartholomeus, z. van B. Ahrens en G van de Wetering Johannes Jacobus, z. van J. J. Laman en S. H. Kuijvenhoven Helena, d. van H. Fakkel en J. Doove Christina Lamber- dina, d. van A. P. Gouwentak en L. J. M. Markese Jacob, z. van S. W. Verhoeven I en F. J. Harkink Hendrika Johanna, d. van H. Meijer en M Raaphorst Geer- truida Wllhelmina Petronella, d. van C A Olijhoek n J. Verwoerd Anthonia. d. van A. de Koning en P. J. van Klooster Lambertus Jacobus, z. van H. A. Henzing en C. J. Freeke Gerrit, z. van J. P. Buis en J. M. den Oude Jacobus Johannes, z. van L. Zitman en J. C. Nieuwenhuizen Johanna Jacoba. d. van L. Robbers en J. Barendse Johanna Cornelia Maria. d. van H. M. Janssen en M. H Otto Lam bertus Dirk, z. van J. J. Hoff en C. G. Vermeer. BLOEDIGE BOTSING IN BRITSCH-INDIé SRINIGAR, 14 Juli (Reuter). Bij een poging om een Mohammedaan, die tegen de Hindoes geageerd had, uit de gevange nis te bevrijden, werden negen Mohame- danen gedood en velen gewond. In de stad heerscht een paniek. Troepen patrouillee ren door de straten. DE STAKINGEN IN SPANJE. MADRID, 14 Juli (Ned. Tel. Ag.). Naar uit Granada gemeld wordt zijn aldaar gis teren in twee kloosters bommen ontploft. Daarna ontstond een gevecht tusschen de politie en personen, die de algemeene staking propageerden, waarbij een der on ruststokers werd gedood. De openbare ge bouwen worden door troepen bewaakt. Aan de te Granada en Valencia afge kondigde algemeene staking doet slechts een gering aantal personen mee. RECLAME. 4762 GEHUWD C. Colpa, jm en A. Vister, jd. H. C. J. Colla, jm. en J, E. Smit, Jd. OVERLEDEN: TEKORT POOLSCHE STAATSHUISHOUDING. WARSCHAU, 14 Juli (V. D.). Volgens een officieel bericht hebben de eerste 3 maan den van het loopende financieele jaar der Poolsche staatshuishouding een tekort van 76.8 millioen zloty opgeleverd. ACHTTIEN SOLDATEN ONDER EEN AUTO. PARIJS, 14 Juli. (V.D.). In Spaansch Marokko sloeg in de nabijheifl van Villa Sanjurjo een militaire vrachtauto met achttien soldaten in volle vaart over den kop. De inzittenden werden onder de auto bedolven. Een soldaat werd op slag gedood. Drie werden In hopeloozen toestand onder de overblijfselen van de auto vandaan ge haald. De veertien andere soldaten waren eveneens zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. EEN DUITSCH JACHT VERGAAN. KIEL, 14 Juli. (V.D.). De kapitein van het stoomschip „Ceres" deelt mede, dat hij Zondagmiddag aan de Zuidkust van Zwe den ter hoogte van Ystad, het Duitsche zeiljacht „Klabautermann" zonder be manning drijvende heeft gevonden. Men vreest, dat de bemanning, die uit vier per sonen bestond, verdronken is. AANSLAG OP EEN D-TREIN. KASSEL, 14 Juli (V.D.). Naar eerst thans bekend wordt, werd in den nacht van Zondag op Maandag op den te 0.28 uur uit Kassei vertrekkenden D-trein naar Berlijn nabij de brug bij Kragenhof een aanslag gepleegd. Stukken rails en balken, die voor het herstel der spoorlijnen wor den gebruikt, waren op de rails gelegd. Een toevallig over de brug komende man zag het ijzer en de balken liggen en liep onmiddellijk den D-trein tegemoet, dien hij door lichtsignalen met een zaklan taarn tot stilstand bracht. Het door de politie ingestelde onderzoek was tot dusver vruchteloos. VOETBAL. O. D. I.—D. V. V. Deze wedtrijd wordt Vrijdagavond te half acht gespeeld op het terrein aan den Hoogmaadscheweg. D.V.V. komt als volgt uit: Doel: G. Devilee, achter: J. Bekooi en P. Paats; midden: J. Bronmeyer. P. Marks en J. Verstraaten: voor: T. Nieuwendijk, D. Nieuwendijk, P. Planke, J. Soerf en K. Marks. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN. Hedenavond speelt O. D. I. 1 tegen Padox II op het O. D. I.-terrein te Leider dorp om een door Padox uitgeloofde me- daiie. Aanvang 7 uur. Morgen: Woubrugge 1O. D. I. 1" om 7 uur te Woubrugge Donderdag a.s.: O, D I, 2Zwaluwen 1 op het O. D. I.-terrein om een medaille, door Zwaluwen uitgeloofd. Aanvang half- acht. H. A Schravensandevan Veen, wede., 60 J. C. J. Laterveer. m 64 j. S. Fak kel, m. 71 j. o GEVESTIGD: E. Arendsen, Middelstegr. 59 A. de Bondt en fam„ predikant, Cronesteinkade 4 W. Busscher. fabr.arb., Rijndijkstr. 25 H. M. J. TimpCreijghton en fam., J. de Wittstr. 47 C. W. van Denderen en fam., amanuensisconcierge, Vreewijk straat 12 a G. L, Driessen, Heerengr. 13 M, V, M. Eras, Plansoen 9 b E. Flecht- ner, dienstbode, Breestr. 49 E, Hlrsch, huishoudster. Stationsweg 18a G. D. de Jager. Meezenstr. 2 M H. Jongman, dienstbode, Aalmarkt 16 S. J, Kooij. 1.1. verpleegster, Witte Singel 27 G. van der Kooij, dienstbode, Cronesteinkade 4 W. C. Liefferink, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10 J. A. Moolenbelvan Loon, Rood- borststr. 30 W. H. Montenberg, brood- I bakker, Kalvermarkt 1 G. van Moorse- laar, tuinman, Rijnsb.weg 126 A. Noort en lam., timmerman, Morschweg 158 T. Onrust, 1.1. ve^pj^egster, Rijnsb.weg 10 M. H. Pufkus, winkeljuffr., Beesten markt 46 G. M. Rewijk. dienstbode. Hoogstr. 3 M. Roesbandi, Oude Singel 98 C. J. J. Roest, dienstbode, Groenoord- straat 21 J. Schnitzler, dienstbode, Apo- thekersdijk 11a H. Schulte. dienstbode. Heerengr. 35 H. Schwan, buffetbediende Leeuwerikstr. 23 H. Stemmer, dienst bode, Steenstr. 59 H. Stoffels, kantoor bediende, H. Rijndijk 68 A. Th. Strot- mann, teekenaar, Langebrug 58 J. Sza- latij, dienstbode. Oegstgeesterl. 11 I. C. W. Wallaard. dienstbode, Rijnsb.weg 109 H. M. van Wel, Garenmarkt 44 W. Wilbrink, dienstbode, Witte Singel 71 G. J. Winterink, huishoudster, Cobetstr 47 VERTROKKEN. S. Chr. Bolderdijk, naar Zoeterwoude, H. Rijndijk F 47 S. Croiset en fam,, naar den Haag, Stationsweg 3 G. M H R. Dahmen, naar Roermond, Willem II singel 15 C. J. M RoosenDingjan naar Medan J. Ferwerda. naar Velsen, Hogeveldstraat 7 B.P. de Graaff, naar Sassenheim, Teijhngerlaan 7 J. M. L. HenkesLe Grand, naar Wassenaar, Ha venplein r J. W, Groenewold, naar den Haag, Fahrenheitstraat 238 L. Verhoog Haadsma, naar Utrecht, Potterstraat 22 M. Chr. Hansen, naar den Haag, Brue- ghelstraat 94 J. Harms, naar Scheve- ningen, Wassenaarscheweg 99 A. J. A. Hartog, naar Scherpenlsse, Achterweg 72 G. van Herk, naar Br O. Afrika P. W. van den Heuvel en fam., naar Den Haag. Paardenbergstraat 20 H. Hille- naar, naar Oudenbosch. Elisabethstraat A. 115 M. E. van den Hoek, naar Vel sen, Hogeveldstraat 7 H. J. Hoogen- straaten, naar Oegstgeest Weth. Duiven- bodestraat 27 M. M Hoogenstraaten de Jong. idem. idem J. M. Chr. Kal lenberg en fam.. naar Oegstgeest, Rhijn- hofweg 14a A F Kamp. naar Am sterdam. P. C. Hooftstraat 57II A M. C Kieft, naar Rijnsburg, Vliet 69-70 F. Th der Kinderen, naar Amsterdam, Weteringschans 54 H. D. Koelewijn en fam., naar Oegstgeest, Deutzstraat 18 A. S. de Lint, naar den Haag, Jul. van Stolberglaan 123 H. Menke, naar Am sterdam, de Clerqstraat 1181 J. Morhee, naar Zutphen, Heeckerenlaan 16 C. Ol- öenhof, naar Zoeterwoude, Vrouwenweg 93E J. P. F. van der Plas, naar den Haag, Lionnetstraat 31 J. H. Plooy n. Katwijk, Secr. Varkevlsserstraat 16 J. Plu. naar Velsen, Koninginneweg 144 J. Plugge. naar Haarlem, Oranjestr. 133 S. W. van Pijlen, naar Rotterdam, Zevenhuisstraat 15 J. H. C. van Ree- nen, naar Rheden, de Keyenberg K, LeendertsSanders, naar Batavia I. Santman, naar Rotterdam, Groenewete- ring 23 G. M. Schmitz, naar Oegstgeest Weth, Duivenvoordestraat 13 B. Schoneveld, naar Katwijk, Zeehospitum B. Schroder en fam.. naar Waddinx- veen. Bodegraafschestr.w. D. Slootjes, en fam., naar Apeldoorn, Staalweg 8 J. Spijkstra. naar Amsterdam, 2e van Swlndenstraat 107 III p. H. C. van den Steen, Rotterdam, 2e Virulystraat 3a M. SchijffTeske naar Haarlemmer meer. Huigsloterdijk 17 M. C. Zirkzee —van Ulden. Eindhoven. Daguerrestraat 5 H. J. Verwijs, naar den Haag. Vaal- rivierstraat 121 S. Dorsde Vos naai den Haag. Bennekomstraat 84 P L. Vuur en fam.. naar Wormerveer, a. b. Cornelia J. J. Walda. naar Apeldoorn, Kalvenstraat 7 J. P. M Willems. naar Brunssum, Gregoriusplein 33. ZONNELICHT EN ZONNEWARMTE. PLUIMVEE. Hoe gebrekkig en hoe nietig is al het kunstlicht, dat het menschelijk vernuft heeft uitgedacht, vanaf de walmende dennespaan ln de hut der oerbewoners van ons land, vanaf de druipende smeer kaarsen en de vette olielampen tot ons hedendaagsch zoo schitterend electrisch licht incluis, hoe zwak en flauw is dat alles, vergeleken bij den eeuwigen glans en gloed van dat stralend middelpunt, hetwelk ons zonnestelsel onverzwakt en onafgebroken jaarduizenden in en uit be- heerscht en leven schenkt! In weerwil van den onmetelijken afstand van die licht- en warmtebron tot onze aarde, oefenen haar stralen een gezegen- den invloed-uit op alles wat leeft, op plan ten en dieren, slechts uiterst weinige uit gezonderd. We denken daarbij o.a. aan de beruchte zwam, die in het donker het houtwerk van huizen en schepen verwoest, aan den aardworm, dat lekkere hapje vooi onze hoenders en aan die ontelbare wezens die de peillooze diepten der oceanen bevol ken, waar eeuwige duisternis heerscht, maar welke dieren dan ook weer toegerust zijn met organen, die een fosforgloed uit stralen, dat hun als zoeklicht dient. Maar behalve die weinige duisterlingen geeft het zonlicht overal licht en leven, over allen en alles giet het zich uit etl maakt het bestaan mogelijk van mensch en dier en plant. Het vormt het bladgroen in de planten, toovert de schitterendste kleuren op bloem en vrucht, op pluim en huid Bij gebrek aan licht verbleekt alles en kwijnt tenslotte weg. Van alle dieren zijn de vogels wel het meest van allen van het zonlicht afhan kelijk. De vogel en het licht zijn één! Dc reusachtige struis, die daar voortrent over de gloeiende zandwoestijn, de kleine koli brie. die daar zweeft als een bij ovei de geurende bloemen, allen, van groot tot klein verlustigen zich in den heerlijken zonnegloed. Gevoelt ge nu wel, wat gij uw zangvogels ontneemt als gij ze in een zonlooze kamer hangt, als ge uw hoenders en duiven wegmoffelt in een somber en vunzig hok? Ge zoudt dan een daad begaan, een waar dierenvriend onwaardig. Elke plant, elk dier verlangt naar zon licht en heeft als het ware lichthoriger. De stengels en bladeren draaien zich steeds naar het licht en de meeste dieren worden door de directe zonnestralen aangetrokken, althans zij vinden er be hagen in zich er aan bloot te stellen. Zooals wij weten zijn de zonnestralen van verschillenden aard. Een deel ervan zijn lichtstralen, een ander deel warmte stralen. terwijl er ook nog chemische stra len bij zijn. Alle deze oefenen op ons pluimvee hunne werking uit. Reeds het pasgeboren kuiken, zoodra het maar even droog is, steekt nieuwsgierig het kopje tusschen de borstveeren van de moeder naar buiten om te enieten van het licht, om de wereld te zien. En die voorkeur voor het licht blijft den hoenders hun heele leven bij. Gewis voelen zij ook de aan gename warmte. We zien jonge en volwas sen dieren zich koesteren op de lichte plekken, maar al te veel van het goede moeten ze ook niet hebben, zij zoeken dan een schaduwplekje op. Een aanwij zing voor ons om altijd zorg te dragen voor schaduw. Meermalen toch kwam het voor, dat jonge kuikens stierven omdat ze geen schaduw konden vinden bij groote hitte Ook groote hoenders bezwij ken onder zulke omstandigheden aan bloeduitstorting in de hersenen. Wij maken hieruit de gevolgtrekking dat ondanks alle heerlijkheden en voor deden van het zonlicht, dit toch ook een verderfelijken, zelfs doodelijken invloed kan uitoefenen. Dit is wel zoo, maar het strekt tevens tot nut, want ontelbare ziektekiemen worden door de krachtige warmtestralen gedood. Een terrein, goecl door de zon beschenen, heeft veel kans vrij tn zijn van schadelijke ziektekiemen, terwijl daarentegen het zoo goed als zeker is, dat een sombere en daarom vochtige plek een ware voedingsbodem is van aller lei kwaad. Ook de actinische of scheikundige stra len oefenen op ons pluimvee hun invloed uit, zij maken de kleuren of doen ze een wijziging ondergaan, een verbleeking. Ook kunnen zij de intensiteit van sommige kleuren verhoogen, misschien wel door het verborgen pigment tot ontwikkeling te brengen Met zekerheid kunnen wij van dit alles niet veel zeggen De geheele kleurentheorie toch en vooral die der veeren, is nog duister. Zekerder is de invloed van de gezamen lijke stralen op de gezondheid, de levens functies der hoenders. Menigeen heeft kunnen waarnemen, dat bijv. een broed sel kuikens achterlijk bleef op een plek waar weinig of geen zon was, maar hard vooruitging nadat ze in een ren geplaatst werden, waar volop zon was. De leven wekkende kracht dringt door het veeren- pak en de huid heen en de omloop van het bloed wordt er door versneld, toename van het aantal roode bloedlichaampjes ontstaat, waardoor de weefsels groeien en alle organen beter hun functies kunnen verrichten. Bekend Is het, dat een normaler en weelderiger groei der veeren plaats grijpt bij dieren in een zonnig verblijf. De veeren worden langer, breeder en losser. Daarom is het buitengesloten langvederlge rassen als Yokohama's, Phoenix, Sumatra's en ook Javakrielen tot een goede veeront- wikkeling te brengen In een zonlooze ver blijfplaats en in een deel van het jaar, dat er weinig zon is. Ook het jaarlijks wederkeerend proces van het ruien zal bij gebrek aan zonlicht langer duren, zelfs een gevaarlijke storing kunnen ondergaan. Men ziet altijd dat ruiende vogels onder zulke ongunstige omstandigheden ge plaatst veel langer rondloopen met de stekelpennen. die maar hardnekkig in hun schacht blijven zitten. Een nevenge volg is, dat het geheele wezen treurt en dat de nog ten deele met. bloedserum ge vulde pennen aangepikt worden, waar door bloeding ontstaat, die een. zeer ver- J tragenden Invloed heeft op de ont plooiing van de vlag, die dan nooit de normale breedte en lengte verkrijgt. Een grond, die niet eenige uren lang eiken dag door de zon beschenen kan worden, is ongeschikt voor een hoender- verblijf! want hij is en blijft kil en voentig en herbergt daardoor ontelbare schade lijke kiemen, die juist onder die omstan digheden het weligst tieren ten nadeelc der gevederde bewoners. We zien dan allerlei kwalen en kwaal tjes optreden. Kuikens krijgen kramp in de beenen, de teenen krommen zich, om dat de strekspieren machteloos worden. Warmte dooi het vertoeven op een door de zon beschenen zandlaag, brengt bij goede voeding genezing aan. Zoo is ook de para siet, waarschijnlijk een plantaardige die de zoogenaamde schimmel- of poeierkam veroorzaakt, vaak aan te treffen juist op die dieren, die in een vunzige, somoere ruimte den nacht doorbrengen De krach tige directe zonnestralen zijn echter bij machte de eerste aanleg dezer parasieten te vernietigen. Zoo moeten altijd dieren, welke om zie kelijke toestanden van de andere afge zonderd moeten werden, steeds geplaatst w„ .'.en in een zonnige omgeving van ge lijkmatige temperatuur. Zoo'n afzondering mag geen wegmoffelen zijn. Eve mis de vruchten, die aan de uitein den de- takken aan den buitenkant van de kreun hangen en daarom den heelen langen zomerdag door de zonnestralen worden gestrofcl he. heerlijkste van smaak zijn en het fraaist gekleurd, zoo zien we ook in het uiterlijk van pluimvee gehuisvest ir. een zonnig verblijf, allerlei teekenen van leven en glans en kracht, die wij missen bij de andere slecht door de zen beaeelöe dieren. Zonlicht is een onmisbare factor voor succesvol hoenderhouden en daarom moet de plaats, waar hel. verblijf der vogels staat, zco zijn. dal een groot deel van den dag de zonnestralen er onbelemmerd in kunnen binnen vallen. Wanneer dan bo vendien de slaaphokken ook daarvan kun nen genieter hetzij door daarin aange brachte glasramen, hetzij door openzetten een paar uren achtereen, dan genieten deze gelukkige bc-woners van de beste, de voornaamste van alle goede gaven der natuur! VOOR KLEINE TUINEN. Gieten en sproeien. Het droge weer maakt gieten en sproeien tot ons dagelijks werk Vooral in den bloementuin waar op een klein plekie grond dikwijls veel planten staan, is de invloed van droog weer al spoedig merx- baar. Nu is gieren en spuiten een eenvou dige bezigheid, maar daarom toch niet ieders werk Het hoe en wanneer is vooral hierbij van veel belang. Onnoodig water geven doet meer kwaad dan goed en voor diep wortelende gewassen zal het zelden noodig zijn daar deze wel in staat zijn voldoende vocht uit de onderste grond lagen op te nemen. Planten welke van droogte beginnen te lijden zullen dit ge- woonijk verraden door slaphangen of om krullen: soms ook door ontijdig afvallen der bladeren. Veeal worden eerst de bloemen slap daar deze als de met teere bloemdeelen, zeer veel verdampen. Zoodra we bovengenoemde verschijnse len zien optreden moet worden gegoten. Tevroeg gieten is niet goed daar hier door een meer oppervlakkig wortelgestel gevormd wordt, zoodat deze planten, als gevolg daarvan, al spoedig van droogte hebben te lijden. Hetzelfde geldt ook voor onze gazons. De beste wijze van watervoorziening is door middel van een fijn verstuivende gazonsproeier of broes. Het water moet als fijne druppels op de planten en den grond komen. Door t° sterke begieting ineens slaat de grond dicht, evenals bij stortregen. Wie in het bezit is van een tuinslang met fijne ga- zonsraroeier kan deze zoowel over dag als 's avonds gebruiken. Door ook over dag te spuiten blijft de lucht vochtig in den tuin en lijden de planten niet door te sterke verdamping. Overigens is dc beste tijd om te gieten of te spuiten in den laten namiddag of avond, wanneer het zonnetje het water niet meer direct doet verdampen. Het water heeft dan gelegenheid om diep in den bodem door te dringen en de planten kunnen nu voldoende opnemen om zich te herstellen. Letten we vooral op planten welke ln potten, kuipen of bakken staan. Deze zullen vaak minstens 2 maal per dag flink moeten worden gegoten. Bovendien zullen we aan de zonzijde eenige bescherming aanbrengen om te voorkomen dat het zennetje deze voor werpen te sterk verhit. A. G. WEDDENSCHAP OP HET TOONF.EU. De bekende 'acteur Joh. T. Raymond speelde de hoofdrol in Nebroska in 'Tt stuk „Colonel Seltes". toen onder het tooneel voor de rechtbank, dat daarin voorkomt, twee groote bulhonden in het parterre begonnen te vechten en al de aandacht der toeschouwers tot zich trok ken. Ik stel voor, de verdere behandelin?, van deze rechtzaak voorloopig te staken, zei Raymond, en ik wed een dollar op den witten hond. Aangenomen, riep iemand uit het publiek. De witte hond overwon en de dollar werd over het voetlicht Raymond toege reikt en men speelde het stuk voort, als of er niets gebeurd was. VRIENDELIJKE UITNOODIGING, Generaal Sneridan had eens o.a een regiment jonge rekruten onder zich en moest daarmee een gevecht leveren waar voor hij liever beproefde oud-gedienden had gebruikt. Vóór den slag reed hij voor het regiment langs en zeide Jongens ik moet u zeggen, dat het straks warm zal worden en dat ik niet anders dan goed willige soldaten in het vuur wil hebben. Indien dus een uwer verlangt uit de gelederen te gaan en naar huls wenscht terug te keeren. dan kan hij zijn verlangen kenbaar maken dooi zes passen uit het gelid te treden Maai - voegde de generaal erbij met een donde rende stem en zijn knevel opdraaiend, den eersten den beste, die het waart u:t de gelederen te gaan, laat ik doodschieten. 3—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7