28te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 14 Juli 1931 Tweede Blad No. 21B76 GEMENGD NIEUWS. WILLY DERBY, de bekende Hollandsche cabaretier, vertoelt op het oogenblik in Indië. Een snapshot in het ,,Deca Park" te Welte vreden. Van links naar rechts: Willy Derby, Sanders, Joop van Leeuwen en Paulton. DE SuDWESTDEUTSCHE FLIEGERSPORTVEREIK gaf op het vliegveld te Gilze Rijen een demon- stratie. Na een parachute-sprong werd een aantal losgelaten luchtballons getorpedeerd. DE ALLGEMEINE DEUTSCHE AUTOM.- CLUB, bekend onder den naam A.D.A.C., maakt een tocht door ons land. Gister middag arriveerden de deelnemers te Noordwijk, waar de wagens op den Noord boulevard geparkeerd werden. Een over zicht van het wagenpark. Op den achter grond het strand en de Noordzee. Dr. S. A. WESTRA is benoemd tot geneesheer-directeur van het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam. DE OPENING VAN HET INTERN. ZAAD CONTROLE CONGRES door min. Ruijs de Beerenbrouck. te Wagenlngen WERVELSTORM BOVEN HOEK VAN HOLLAND. [De zomerhuisjes op het kampeerterrein geteisterd. [Eergisteravond heelt een zware on weersbui gewoed boven Hoek van Holland |n een wervelstorm is daarmede gepaard legaan. 1 De „Msb." meldt hierover het volgende: I De bewoners van het kampeerterrein, die pet spreekt vanzelf, den geheelen mooien pondag druk bezoek hadden gehad van Dienden en familie, zoodat de meesten op Bet late uur nog wat te beredderen had- Ben, werden plotseling door het geloei van Ben onverwacht opgestoken wervelstorm, welke zich een weg zocht door de kamp straten, opgeschrikt. Dit kamp telt thans Ben goede 400 houten zomerhuisjes, waar (een paar duizend kampeerders in de Bomermaanden wonen, om van zee en puinen te genieten, 's Zondags verblijven er wel een kleine vijf duizend man. 't Is dan ook een volslagen dorp, met hoofd en zijstraten, voorzien van gas, electriciteit en waterleiding; men vindt er zelfs een ppeciale winkelstraat, waar van alles, wat voor het dagelijksch gebruik benoodigd is, valt te verkrijgen. De kampeerhuisjes worden door de be woners naar eigen smaak gebouwd en Pogericht en de meesten zitten stevig in wjkaar. Men weet immers, dat het aan zee wel eens spoken kan. Evenwel, bij een wer velstorm als Zondagavond voor elf uur in |het tentenkamp thuis hield, zouden de Stevigst gebouwde woningen het zwaar te verantwoorden hebben gehad. Verschillende huisjes, en daarbij van J™ het meest solide in elkaar waren gezet, ■hebben aan den druk van den wind geen •weerstand kunnen bieden. I Eenige zeildoeken en linnen tenten lagen lal oogenblikkelijk tegen den grond, zoodat |de kampeerders een toevlucht zochten in Ide vluchtloods of bij gelukkiger buren. I Bij een paar kampeerhuisjes sloeg de Iwind onder het dak, zoodat dit werd afge- j rukt. Van een werd de bedekking tegen de I electrische lichtgeleidingen geslagen, zoo dat deze afknapte. Zoo was het een I oogenblik in het geheele kamp pikdonker. Dit bracht schrik en ontsteltenis te weeg. maar de kamppolitie, onder leiding van hooldagent W. G. Herteveld, die den ge heelen laten avond druk in de weer was om hulp te bieden, en zich zeer verdien stelijk maakte zij staat trouwens met de kampbewoners op den besten voet en is een toevlucht in allen nood knipte, om erger te voorkomen, de gevaarlijke draden door, en slaagde er spoedig in, de leiding weer gedeeltelijk bruikbaar te maken. Intusschen woedde de storm voort en achtereenvolgens werden verschillende huisjes deerlijk gehavend, zoozeer zelfs, dat enkelen geheel tegen den grond wer den geslagen. Zoo zagen wij nog het aardig verblijf van den heer H. Wijngaard, waarvan alleen de gevel was blijven staan; de wan den waren geheel in elkaar gedrukt; het gebouwtje, dat het gezin van den agent Fr. B. C. Reegers, uit Rotterdam herbergde was volslagen weggevaagd; van het huisje van den heer Krabbendam, eveneens uit Rotterdam, wees nog slechts de vloer aan, waar het huisje eenmaal gestaan had; het woninkje van den heer Keizer was ette lijke meters weggeschoven en geheel uit gijn voegen gerukt. Een bijzonder stevig kampeerhuisje, waarin een drietal jonge dames, de gezusters Priem, haar verblijf hielden, werd achteruit geduwd en tegen de betonnen omrastering op den rand van een duinkop gedrukt, waar het. gelukkig, werd tegengehouden, anders was het ette lijke meters omlaag gestort. Door den vernielenden stormwind waren een dertig tal bewoners, meest vrouwen en kinderen, dakloos geraakt; ze werden liefderijk op genomen in het clubhuis van de Prinses Juliana-Turnvereeniging, dat eveneens in het kamp stond, en welks leider, de heer Kreuger, hier. zoo goed en kwaad als het ging, een slaapgelegenheid bood. Persoonlijke ongelukken hebben gelukkig niet plaats gehad. Alleen werd de heer Korpershoek, toen hij de door den wind hoos opengeslagen deur van zijn huisje wilde sluiten, door een vlaag meegesleurd, waarbij zijn rechterarm werd ontwricht. Gistermorgen was men weer overal druk bezig de aangerichte schade te herstellen; de huisraad uit de ontredderde huisjes lag her- en derwaarts verspreid over het ter rein. Maar ondanks de misere heerschte er in het kamp allerminst een geest van verslagenheid. De zonnedag na het nood weer werkte stimuleerend op de activiteit van allen, die getroffen waren. Slechts enkelen, wier woning geen herstel meer toelaat, zagen aan hun verblijf op het kampeerterrein een ontijdig einde ge maakt. GEVOLGEN VAN HET ONWEER. De bliksem op tal van plaatsen ingeslagen. Op Texel zijn te De Wester, op eenigen afstand van elkaar, in de weide een paard, een schaap met lam en twee kalveren dcor den bliksem doodgeslagen. Te Den Hoorn werd eveneens een paard door den bliksem getroffen. Zondagavond omstreeks tien uur is tij dens het onweer, dat boven Amsterdam woedde, de bliksem geslagen in een huis aan de Sneeuwbalstraat in Noord. De schoorsteen en een gedeelte van de dakkap werden weggerukt. Een der bewoners waarschuwde de brandweer, doch voor brand behoefde deze geen assistentie te verleenen. In een perceel aan da overzijde van deze straat heeft de bliksem de electrische lei ding getroffen met het gevolg, dat de be woners in het donker kwamen te zitten. Te Westzaan sloeg de bliksem in den ijzerwinkel, bewoond door den heer G. Havik. Door spoedig optreden der beide motorspuiten van de V. B. werd het vuur tot dak en zolder beperkt. De waterschade was aanzienlijk. Verzekering dekt de schade. Te IJmuiden is een in een berghaven nabij de Noordersluis liggende woonark, bewoond door het gezin Van der Laan, door den bliksem getroffen. Binnen korten tijd was het geheel van hout gebouwde vaartuig tot aan de wateroppervlakte af gebrand. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en kind, kon zich in nachtgewaad in veiligheid brengen. Tijdens 't onweer, dat eergisteren boven ons land woedde, viel de zender te Hil versum, die de 1875 M. golf gebruikte, plot seling uit. De AVRO-dansmuziek werd ge staakt. Gebleken is, dat de bliksem is in geslagen in het hoogspanningsnet onder de gemeente Huizen, waardoor de zender, die de AVRO. bediende, geen stroom meer kon krijgen. Het station kwam niet meer in den aether terug. Te Assen sloeg de bliksem in een der groote tentmasten van het circus Gleich, welke totaal versplinterd werd. Gelukkig was de voorstelling reeds beëindigd en het circus verlaten. Ook het electrische llcht- net van de stad was gedurende een kwar tier defect en de stroomlevering gestaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet vcor. „Tel." Nader meldt de „Tel." nog uit Ommen: In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij gebr. Schuttert te Witharen in deze gemeente, vijf koeien in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Op de Steenakkers bij Steenwijk werden twee op stal staande koeien van de wed. J. Hessels doodelijk getroffen Een bij de koeien staande geit bleef ongedeerd. Brand werd niet veroorzaakt. Drie koeien van den landbouwer Muggen te Wapser- veen werden in de welde getroffen, ter wijl een hooimijt van de wed. Olie te Darp, gemeente Havelte in brand geraakte. BETAALMEESTER GESCHORST. De betaalmeester B. uit Naaldwijk, werkzaam aan de Coop. Centrale West- landsche Snijbloemenveiling, is door het bestuur dier veiling geschorst. B. vervulde den laatsten tijd zijn arbeid niet zooals men van een betaalmeester zou mogen verwachten. De tekortkomingen van den betaalmeester zullen echter geen schade veroorzaken voor de vereeniging, omdat een borgstelling mogelijke tekorten dekt. SPRINGT NIET OP DE RIJDENDE TRAM. Heer een been verbrijzeld. Gisternacht omstreeks een uur, wilde een heer, die later bleek te zijn de Ame rikaan G. W. L„ wiens ouders in Chicago wonen, aan de Koninginnegracht bij Den Haag, bij de hoogte tegenover den Sparre- weg, op de in volle vaart rijdende tram van lijn 9 springen. Eerst probeerde hij te vergeefs op den motorwagen te springen: daarna trachtte hij op den eersten aan hangwagen te komen, doch struikelde, tengevolge waarvan hij door den tweeden aanhangwagen werd gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat zijn linkerbeen werd verbrijzeld. Door den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst werd de heer L. naar het Gemeente-Ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. BRANDEN. Gistermiddag zijn te Kerkwijk, een dorp nabij Zaitbommel, twee boerderijen afge brand, bewoond door de landbouwers A. de Bijl en S. Traxel. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Het huis van de Bijl was verzekerd. Een gedeelte van den inboedel van beide boerderijen kon nog worden gered. De bewoners waren juist aan het hooien, toen de brand uitbrak, terwijl het vee in de weide liep. De brand weren uit Zaitbommel, Ammerzode en Kerkwijk zelf verleenden assistentie. Te Gerwen, onder de gemeente Den Bosch, is gisternamiddag afgebrand de boerderij met schuur van de wed. Stein- brugge. Ook de inboedel ging verloren. Onder Hontenlsse (Zeeland) ls tijdens de afwezigheid der bewoners de groote landbouwschuur van den landbouwer B. afgebrand. Schuur, met Inhoud, w.o. vele landbouwwerktuigen, werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De marechaussée vond termen den knecht W„ die kort voor het uitbreken van den brand de hofstede verlaten had, aan te houden. AANSLAG OP EEN MAJOOR DER RIJKSVELDWACHT. De dader, 'n rijksveldwachter, gearresteerd Reeds geruimen tijd bestond er een minder goede verstandhouding tusschen een nog jeugdig rijksveldwachter te Utrecht gestationneerd en den majoor der rijksveldwacht. Deze onderlinge veete was ontstaan, doordat de jonge veldwachter, L. genaamd, door zijn chef, den majoor E. beticht werd van ongeoorloofde hande lingen, waarvan door den majoor rapport was uitgebracht bij den districts-comman dant der rijksveldwacht. Deze zou gisteren beiden te dezer zake hooren, èn den ma joor èn den veldwachter, en wel in het bureau der Rijksveldwacht aan de Trans. De commandant was echter nog niet aan wezig, zoodat beide opgeroepenen met el kander vertoefden in een wachtkamer. Daar schijnen E. en L. opnieuw in dispuut te zijn geraakt over het geschilpunt, welke gedachtenwisseling zóó hoog liep, dat L., in hevige drift geraakt, opeens zijn dienstrevolver trok en op den majoor schoot. Deze werd in den schouder getrof fen en zakte ineen, zonder evenwel het bewustzijn te verliezen. De jonge veld wachter L„ zelf zoon van een rijksveld wachter, richtte in z'n opgewondenheid het wapen op zich zelf en schoot ander maal. De kogel ketste, alleen 's mans klee ding schroeide, maar de kogel drong niet door. L., die pas 3 maanden gehuwd was, werd direct gearresteerd. De verwonde majoor werd naar de Rijksklinieken ver voerd en daar opgenomen. De wond bleek niet levensgevaarlijk te zijn. De in hechtenis gestelde dader werd gis teren door den rechter-commissaris, mr. Altena verhoord. De jonge man moet in een bul van grenzenlooze opwinding hebben gehan deld; het conflict met den majoor trok hij zich zéér aan. INBRAAK IN EEN BONTZAAK. Voor f. 15.000 aan zilvervossen en blauwvossen gestolen. In perceel Lange Poten 25, te Den Haag, waarin ls gevestigd de bontzaak der N.V. „De Zilvervos" ls ingebroken. Men heeft zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde. Vermist wordt voor een waarde van ongeveer f. 15.000 aan zilvervossen en blauwvossen. Deze inbraak moet plaats gehad hebben tusschen Vrijdagavond en Zondag. „Msb." 'I'

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5