DE CRISIS IN DUITSCHLAND AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Heden. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur n.m. Volksgebouw: Bazaar 711 uur nam. Woensdag. Ned. Leger des Hells (Levendaal 166d) Samenkomst te 8 uur nam. Volksgebouw: Bazaar 3-r5 en 7—11 uur namiddags. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Kif Tebbi". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinéc. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- eri Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8u. „De Verkeerde Echtgenoot". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Het proces van Mary Dugan". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nun. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoo gewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland voor de beslissing: er op of er onder. Tot het uiterste spant de Duitsche regeering zich in, om den toestand 'baas te blijven en tot nu toe, gelukkig, niet zon der succes. De getroffen maatregelen zul len haar eenige dagen respijt geven. En in die paar dagen zal beslist moeten worden of Duitschland te redden is. Wordt er nog tijdig hulp georganiseerd, dan is de kans op redding groot, mislukt deze organisa tie-poging, dan valt Duitschland de ruïne ten prooi. En met Duitschland..,. De waarschuwing van Mussolini kon in dezen wel eens volkomen op haar plaats zijn! Er zijn symptomen, die er op wijzen, dat het groote belang van een redding van Duitschland wordt ingezien. De Bank voor Internationale Betalingen te Bazel heeft, na dr. Luther te hebben gehoord, reeds een eerste hulp geboden, doch voldoende zal dit niet kunnen zijn. Er zal meer alge meen geld ter beschikking van Duitsch land moeten worden gesteld en wel door een internationale actie. Europa zal daar bij het voorbeeld moeten geven. D.w.z. de Europeesche circulatie-banken, de regee ringen kunnen in dezen immers weinig meer doen dan moreelen steun te verlee- nen. waartoe Hoover zich reeds volledig bereid verklaarde. Steunen de Europeesche circulatie-ban ken, dan zullen de Amerik. banken niet achterblijven, die toezegging is reeds af gelegd. Men vertrouwt, dat gezamenlijk een hulp-actie zal kunnen worden geformeerd, die tijdig verlichting zal brengen. Veel zal daarbij afhangen van de hou ding van Frankrijk. De Duitsche gezant von Hoesch heeft opnieuw bezoeken ge bracht aan Laval en Briand. die beide in middels naar Parijs zijn teruggekeerd. Men is in de Fransche hoofdstad echter zeer terughoudend. Deze reserve, welke zoowel door de offi- cieele instanties als door de openbare mee ning wordt in acht genomen, wordt hier door verklaard, dat men nog steeds hoopt, dat Duitschland nog zekere politieke con cessies zal doen. daar aan den anderen kant de Fransche regeering niet in de ge legenheid is krachtige maatregelen te ne men zonder toestemming der Kamer. Frankrijk schijnt zijn politieke eischen nog niet te willen loslaten. Ten bewijze daarvan het volgende: In de Matin" meldt Sauerweln uit Bazel, dat men daar algemeen van mee ning is. dat men Duitschland onvoorwaar delijk moet helpen, doch dat men tegelij kertijd moet trachten, de totnutoe door Duitschland gevolgde politiek in nieuwe banen te lelden. Het woord is thans aan de regeeringen, speciaal de Fransche re geering. want zonder de hulp der regee ringen kunnen noch de internationale fi- nancieele kringen, noch de particuliere ondernemingen iets voor Duitschland doen Hierin ziet men het oude Fransche standpunt nog weer eens zwakjes her haald Misschien zal de Engelsche minister Henderson, die heden te Parijs arriveert, invloed ten goede kunnen oefenen! Bedroevend is het te zien. hoe in deze moeilijke uren voor Duitschland. het volk daar in plaats van te worden aangezet tot eenheid, door de uitersten van rechts en links wordt verdeeld en tegen elkaar op gezet. Zoowel communisten als nazi's trachten uit de ellende politiek voordeel te behalen. In plaats van aan te sporen tot rust en kalmte, doen zij juist het te genovergestelde. Zij wakkeren de onge rustheid aan Het is een droevig beeld van politiek verval. Er bestaat dan o.i. ook heel weinig kans. dat een politieke eenheid zou kunnen wor den geschapen van sociaal-democraten tot nationaal-socialisten. zooals in liberale kringen in Duitschland wordt bepleit. Zoo schrijft men daar- .Wat bij andere volkeren onder de huidige omstandigheden mogelijk zou zijn, moet ook in Duitschland geschieden: De aaneensluiting van alle groote Duitsche partijen van de Sociaal-Democraten tot de Nationaal-Socialisten ln een concertratie- regeering tot redding van het vaderland uit het grootste gevaar. Het is aan den Rijkskanselier dezen roep te doen. Wie in dit uur van een dergelijk appel afzie, heeft het recht verloren ln Duitschland door te gaan voor nationaal politicus." De Nazi's zijn blijkbaar niet rijp voor zoo'n daad Duitschland staat aan den vooravond van beslissende gebeurtenissen. Het gaat nu: er op of er onder. Mislukt de hulp actie, dan dreigdt een val van het kabinet- Brüning, van president Hindenburg, dan gaapt de chaos DUITSCHLAND. Werkverschaffing. De Duitsche Rijksspoorwegen hebben, in verband met het werkverschaffingsplan, sedert Maandag 50.000 arbeiders in dienst genomen voor den duur van 5 maanden. Zij zulien 40 uur per week werken aan de vernieuwing van lijnen en na afloop van dien termijn weer worden ontslagen. Voor dit werk is 100 millioen mark uitgetrokken De nieuwe ploegen zullen 2000 K M. rails vernieuwen of herstellen. Het werk is vrij gelijkmatig over alle spoorwegdistricten verdeeld. De Duitsche posterijen hebben op grond van de bepalingen der tweede noodverordening den wekelijkschen ar beidstijd met ingang van Zondag op ten hoogste 51 uur bepaald. ENGELAND. Een belangrijk financieel rapport. Gisteren is het rapport gepubliceerd van de industrieele en financieele commissie Mac Millan, ingesteld in November 1929 teneinde een onderzoek in te stellen naar de financierings-, crediet- en betalings- politiek der banken en teneinde aanbevelin gen op te stellen waardoor het mogelijk wordt, dat met behulp der banken de handel ontwikkeld wordt in gunstigen zin voor het tewerkstellen van werkloozen in de industrie. Sedert het tijdstip, dat de com missie werd ingesteld, is de economische crisis belangrijk verscherpt, zoodat er groo te belangstelling bestaat voor het rapport der commissie, dat onderteekend is door alle commissieleden, met uitzondering van Lord Bradbury, die een memorandum aan het rapport heeft toegevoegd, waarin hij zijn afwijkend standpunt uiteenzet. Het rapport geeft een overzicht van den algemeenen toestand na de wederinvoe ring van den gouden standaard in 1925. Het wijt de economische moeilijkheden niet in hoofdzaak aan monetaire factoren, maar aan factoren, die buiten het gebied van de geldpolitiek liggen, zooals o.a. het on gewone gebrek aan stabiliteit in de vraag naar kapitaal, de oorlogschulden, de snelle technische wijzigingen in het industrieele productisproces en in den landbouw, het starre loonsysteem, dat te weinig soepel heid toonde, de belemmerende tarief muren, do drukkende begrootingen en de specula tieve operaties te New York vooral, maar ook elders. De binnenlandsche moeilijk heden van Groot Brittannie werden vergroot door de over-appreciatie van het Pond Sterling bij de wederinvoering van den gouden standaard en dientengevolge de depreciatie van de munt in Frankrijk en België. De commissie is van meening, dat op grond van de opgedane ervaringen ge zocht dient te worden naar een middel, WTar.loor een controle van het prijz9npeil mogelijk wordt. Dit zou moeten geschieden op een basis van internationale samenwer king. De centrale banken over de gehecle wereld zouden een verhooging van prijzen kunnen belemmeren en dienen zoo moge lijk te voorkomen, dat er een stabilisatie van het huidige prijzenpeil zou intreden, wat volgens dé commissie noodlottige ge volgen zou kunnen hebben. De prijzen dienen in een bepaalde verhouding te wor den gebracht tot de loonschaal en de geld politiek moet er, wanneer een dergelijke juiste verhouding is bereikt, naar streven de prijzen dan zoo stabiel mogelijk te maken. Ten aanzien van de huidige depressie acht de commissie het noodzakelijk dat de credietverstrekkende staten een groo- tere bereidheid toonen om geld te leenen en om buitenlandsche producten te koopen. Wettelijke bepalingen, die zulks zouden kunnen belemmeren, dienen uit den weg geruimd te worden. De banken zouden iets kunnen doen om dit alles aan te moedigen door den rentevoet te verlagen. Het rapport merkt op, dat dergelijke maat regelen slechts getroffen kunnen worden indien alle centrale banken zich bereid verklaren, eraan mede te werken, omdat anders de banken, die het zelfstandig zou den willen doen, het gevaar loopen, hun goudreserves te ver!i?zen Ten aanzien van Engeland zelf beveelt het rapport aan, dat de Bank van Engeland gemaentigd zal worden tot uitgifte van bankbiljetten tot een maximum van 400 millioen Pond, met een machtiging tot tijdelijke expansie en een wettelijke maat regel, waardoor de minimum-goudreserve wordt bepaald op 75 millioen Pond Ster ling en zoo noodig machtiging om tijdelijk nog onder dit cijfer te gaan. Ten aanzien van het verstrekken van credieten voor binnenlandsche industrieele doeleinden is de commissie van meening, dat dc kapitaalbezitters op het oogenblik te weinig vertrouwen hebben, waaraan de commissie tegemoet wil komen door het instellen van een adviseerend instituut, waaraan de groote industrieelen en de voornaamste financiers deelnemen, waar door ook de goede betrekkingen tusschen financiers en industrie op den duur be vorderd zullen worden. SPANJE. Het statuut voor Catalonië. Omtrent het binnenlandsche statuut van Catalonic worden de volgende bijzon derheden bekend Catalonië zal worden bestuurd door den president, welke voor den tijd van zes jaar gekozen wordt. Er zal een zelf- besturend parlement zijn. Op elke 50.000 inwoners zal een afgevaardigde in het parlement komen. De officieele taal zal het Katalaansch zijn. De inkomsten der directe belastin gen zijn voor Catoloni, de indirecte, als de opbrengsten der monopolies, der P.T.T. "tmz., zijn voor de centrale regeering van Spanje. Catalonië zal een eigen justitie hebben. Geschillen tusschen Catalonië en Spanje zullen voor een speciale rechtbank wor den gebracht. De openbare werken, als het tramwezen en de electrlciteit zullen door Catalonië worden beheerd, die van algemeen belang door de Spaansche regeering. Catalonië zal zijn eigen gemeenteraden kiezen en zelf het bestuur van het land op zich nemen. Het organiseeren en het leiden van leger en vloot zullen onder de bevoegd heden der centrale regeering vallen. Naast de algemeene Spaansche wetten heeft Catalonië het recht bijzondere wets bepalingen in te voeren voor Catalonië. Het congres der Spaansche socialisten heeft besloten de 3 vertegenwoordigers der partij in het kabinët in hun functie te laten tot de Constituante de nieuwe grondwet zal hebben aanvaard. Een ver der deeluitmaken van de regeeringscoali- tie zal daarna van de omstandigheden afhangen. Het congres sprak zich ook uit voor het eenkamersysteem en dus tegen de 2e Kamer die in het ontwerp van de grond wet is voorzien. ITALIË. Hard tegen hard. De Lavoro Fascista meldt, dat de leiding van de Italiaansche Katholieke Actie voornemens is, te verhuizen naar de stad van het Vaticaan. Het fascistische blad verklaart in dit verband, dat men thans eerst goed zal oppassen en de dingen bij hun waren naam zal noemen. BULGARIJE. Strenge maatregelen tegen de communisten. De Bulgaarsche ministerraad heeft be vel uitgevaardigd tot onmiddellijke sluiting van alle communistische arbeiderspartij- clubs. Tevens is het houden van openbare vergaderingen evenals van besloten bijeen komsten door communisten verboden. Deze strenge maatregelen zijn het gevolg van de voortdurende stakingen in het geheele land en de onlusten en bloedige botsingen met de politie te Sofia. IRAK. Politieke staking. De staking der winkeliers als protest tegen de nieuwe gemeentebelasting, ont wikkelt zich tot een ernstig conflict. Alle winkels behalve de apotheken, zijn sinds een week gesloten en er ls geen teeken, dat witst op verbetering. De beweegredenen tot de staking schij nen van politieken aard en de actie is gericht tegen het huidige kabinet. Nu koning Feisal in EuVopa vertoeft, treedt zijn broeder, ex-koning Ali als re gent op. Ook uit verschillende andere streken van Irad worden onrusten ge meld. Een noodverordening uitgevaardigd inzake de Danatbank. De Bank voor Internationale Betalingen tot hulp bereid. De extremisten gaan zich roeren. Een noodverordening. Gistermiddag heeft de regeering vol gende noodverordening uitgevaardigd. Op grond van artikel 38 wordt bepaald: 1. De Rljksregeering heeft volmacht verkregen om in naam der Darm- stadterbank, die door de crisis op de geldmarkt in haar liquiditeit tekort schiet, een leening op te nemen. 2. De Regeering kan. in geval van overneming eener garantie, verordenen, dat executies tegen het vermogen der Bank niet zullen geschieden en dat een aanvraag tot faillissementsverklaring niet overweging zal worden genomen Door een gelijkluidende verordening kan de regeering het vermogen van ieder persoonlijk aansprakelijk lid van het bestuur en ook van het geheele col lege van bestuur en commlssarlsen be schermen. 3. De regeering heeft volmacht om alle zaken der Bank onder haar toe zicht af te wikkelen en ook de betrek kingen met het personeel en alle an dere noodige zakelijke handelingen te regelen en bij verordening af te kon digen. Zij kan boete of gevangenisstraf tot ten hoogste 3 jaar of beide eischen tegen hem, die op deze verordening in breuk mocht maken. 4. De maatregelen die de Rijksregee- ring noodig zal achten, geven niemand eenig recht op schadevergoeding, van welken aard dan ook. 5. Deze verordening wordt vandaag, 13 Juli, van kracht. w.g Von Hindenburg, In een verklarend bijschrift zegt de Rljksregeering: De Rljksregeering heeft het haar plicht geacht en de Rijkspresident heeft haar derhalve van bovenstaande volmachten voorzien, om de groote gevaren, die uit de illiquiditeit van de Darmstadterbank kunnen voortvloeien, het hoofd te bieden. Haar bedoeling is geenszins om het ver mogen der bank te redden, doch uitslui tend om de duizenden klanten van deze groote onderneming te behoeden voor bankroet en hun de voortzetting van hun ondernemingen mogelijk te maken en hun deposito's te garandeeren. Het Rijk zal dus voor eventueele schade uit dezen hoofde bij de afwikkeling der zaken der bank opkomen. Het spreekt vanzelf, dat de zaken der bank nu door gemachtigden der regeering zullen ge controleerd worden. Er is tot nu toe geen enkele onregelmatigheid bij de bedrijfs leiding vastgesteld, noch eenige handeling van het bestuur of bestuurspersonen, die met de wet in strijd is. Het doel der Rijksregeering is slechts om het Duitsche volk ln deze moeilijke oogenbiikken het hart onder den riem te steken en zorg te dragen dat het volk niet door zenuwachtigheid en gebrek aan zelfvertrouwen de financieele moeilijk heden nog zou vergrooten. w.g. De Gezamenlijke Rijksregeering De uitvoering. De uitvoeringsverordening bevat tien artikelen en brengt slechts nadere uiteen zettingen van de reeds tot in bijzonder heden gaande Verordening. Bij artikel 1. dat de afzonderlijke bin dende bepalingen bevat, worden deze uit gevoerd. Hierbij komen alle artikelen van bindende kracht voor het bedrijfsleven in aanmerking. Uitgezonderd worden slechts die verbin tenissen waarvoor een vereffening wegens een tegoed bij de Bank mogelijk is. voorts verbintenissen van persoonlijk aansprake lijke firmanten en tegenover dochteron dernemingen Verder zijn voorzorgen ge troffen opdat onder zekere omstandighe den verbintenissen op langen termijn bui ten de regeling zullen komen te vallen. De artikelen 3 tot. 5 betreffen de rech ten en verplichtingen der gevolmachtigden en gaan buitengewoon ver. De artikelen 6 tot 8 behandelen een feitelijk moratorium voor de Bank tot 31 Juli 1931. Voor handelingen voortvloeiende uit het wissel- en chequerecht loopen de termijnen tot 7 Augustus. Het moratorium wordt ook uitgebreid tot het vermogen der persoonlijk aan sprakelijke firmanten. Op instigatie der Danatbank hebben van haar commandieten ook Gebriider Hammerstein in Berlijn en de Frankfurter Kommandite Otto Hirsch en Co. hun lo ketten gesloten. Jacob Gotdschmidt aan 't woord. De bankier Jakob Goldschmidt heeft in een persconferentie medegedeeld, dat sinds 30 Juni van het vorige jaar onge veer 950 millioen tot één milliard mark van de Danat-Bank naar het buitenland is ge gaan op een totaal van ongeveer drie mil- lard mark. Op de Danat-Bank drukt dus een derde gedeelte van alle terugtrekkin gen van credieten door het buitenland. Sinds het begin van dit jaar zijn van de Danat-Bank 650 millioen Mark terugge trokken geworden. De bijzondere concen tratie van het opnemen van deposito's bij de Danat-Bank is het gevolg van verschil lende omstandigheden en werd nog ver sterkt door het gerucht, dat veertien da gen geleden verspreid werd, dat de Danat- Bank voor een ineenstorting stond. Dit had tot gevolg, dat nog meer geld werd opgenomen. Men heeft geen poging nage laten om te trachten de gebeurtenissen van gisteren te voorkomen. Door het uit blijven van buitenlandsche credieten voor Duitschland en de hierdoor noodig gewor den scherpe maatregelen der Rijksbank, was het onmogelijk de plaats gehad heb bende ontwikkeling tegen te gaan. Tenslotte verklaarde de heer Gold schmidt, dat de noodverordening der re geering tot een rustiger beschouwing van den toestand kan leiden Er zal een college van trustees worden ingesteld voor de bank, bestaande uit des- l kundigen en rijkscommissarissen. I De Danat-Bank ontstond in 1922 door een fusie tusschen de Bank für Handel und Industrie (opgericht in 1853) en de National Bank für Deutschland (opgericht in 1881) zij is gegoten in den vorm van een Commandietgesellschaft auf Aktien met als persoonlijk aansprakelijke firman ten: dr. K. Beheim-Schwarzbach, S. Bo- denheimer, J. Goldschmidt, dr. A. Rosin en dr. A. Strube. De laatste balans, n.l. die per 31 De cember 1930 vermeldt een aandeelenkapi taal van 60 millioen mark en reserves tot een gelijk bedrag. Crediteuren komen op deze balans voor met: 2.290,652.457 Mark. waarvan Banken en credietinstellingen 205.000.000. De accept verplichtingen be liepen 126.000.000 Mark. Hiertegenover stonden debiteuren in rekening-courant met ruim 1 milliard Mark, wisselporte feuilles met 560.000.000 nostro te goed bij banken 190 000.000 De winst bedroeg over 1930 8.166.022 Mark, waaruit 8 pCt. dividend werd uitge keerd. De banken 2 dagen gesloten. Om eenheid in het optreden te verkrij gen, heeft de regeering nog een verorde ning uitgevaardigd, waarbij alle banken, spaarbanken en verdere instituten met uitzondering van de Rijksbank heden en morgen zullen gesloten blijven. Gedurende deze beide dagen zal de Rijksregeering samen met de bevoegde vertegenwoordigers der genoemde insti tuten onderzoeken, welke maatregelen dienen te worden getroffen om van Don derdag a.s. af een normale ontwikkeling van het bedrijfsleven, alsook de uitbetaling van loonen en salarissen te waarborgen. De effectenbeurzen zullen vermoedelijk de gansche week gesloten blijven. Door al deze maatregelen hoopt men e'en verdere run op de banken die in- tusschen reeds eenigszins luwde te voorkomen. Uit kringen der groote banken wordt erop gewezen, dat de Banken absoluut in staat zijn te voldoen aan de normale geld- aanvrage. Wanneer echter op zeer onver standige wijze op groote schaal opnamen geschieden, dan is geen enkele bank in staat hieraan te voldoen. Des te minder in een tijd, dat de verscherpte maatregelen van de Rijksbank de banken reeds in hun bewegingsvrijheid beperken. Beleggers van gelden en schuldeischers moeten toch kunnen begrijpen, dat zij voor deposito's geen rente kunnen ver langen. wanneer de bankinstellingen deze deposito's in haar kassen moeten behou den om deze te allen tijde beschikbaar te houden voor eyentueele opname. De Bank voor Internationale Betalingen als redder. Het zwaartepunt der crisis lag echter te Bazel. Vandaar moest komen het verlos send woord of de val. In de zitting, die onmiddellijk na aankomst van Luther is voortgezet, heeft deze een overzicht gege ven van den toestand in Duitschland en den heerschenden nood aan credieten op langen termijn. Een catastrophe had kun nen vermeden worden, indien men op tijd had ingegrepen. Hij kon echter niet heelen, dat er geen minuut meer te v, liezen was, indien men tenminste nog j. wilde redden. De rede van Luther werd wegens belang in het Fransch en het Engéi vertaald, Zoodat er veel tijd verloren r, Om 18.30 werd de zitting onderbroken Toen zij om half acht jverd voortga vervolgde Luther zijn uiteenzetting. Er toen echter een ontspanning in de si mmg ingetreden. Om 11 uur werd volgend communii uitgegeven! De Raad van Beheer der B.I.B. hi, kennis genomen van de uiteenzett» welke de president der Rijksbank, Luther, van den toestand in Duitschl; gegeven heeft, welke toestand, onda- de door de terugtrekking van aan Duitsi land verstrekte credieten op korten t» mijn te voorschijn geroepen crisis, bey, digend is. In aanmerking genomen, de Duitsche regeering zich tot de vi schillende regeeringen gewend heelt financieele steun door de desbetrefk geldcentra verkaart de Raad van Behi der B.I.B. zich overtuigd van de noodi, kelijkheid van een dergelijke steunati ei> is onder de huidige omstandigheé bereid aan deze hulp mede te werken ze met alle aan de Centrale Banken beschikking staande middelen te deren. V Inmiddels heeft de Raad van BehJ ~a den president van de B.I.B. gemachtlgjl Vï overeenstemming met de andere betri^at ken instellingen de deelneming in deel onlangs aan de Rijksbank verleende t rege disconto-crediet te hernieuwen. Luther verklaarde diep bewogen aam.'3 hem omringende journalisten, dat zware strijd, waarin Duitschland thans wikkeld is, niet slechts door eigen scbi is veroorzaakt, maar vooral door ingrij van buiten af. Zoo lang Duitschland i veel geld naar het buitenland moet di afvloeien, zal het steeds minder in gelegenheid zijn. om in het bultenl. grondstoffen en waren te koopen. Zont een gezonde en rustige ontwikkeling v Midden-Europa, achtte dr. Luther ook eq normale ontwikkeling van het overige di van de wereld ondenkbaar. De extremisten gaan zich roerij Intusschen beginnen de entremist zich te roeren. De communistische Rijksdagafgevasl digde Torgter heeft namens de comm-J nistische Rijksdagfractie een brief den voorzitter van den Rijksdag Loet gericht, waarin hij, verwijzend naar katastrofale ontwikkeling van den econel mlschen toestand, de ineenstorting van t I Danatbank en den buitenlandschen p:- fl litieken toestand zoo spoedig mogelijl I bijeenroeping van den Rijksdag verlanf, I Hij wenscht, dat de Rijksdag 16 Juli n bijeenkomen en dat op de agenda rappo; m ten der Rijksregeering, zullen geplaab la worden over den buitenlandschen pot p tieken en oeconomischen toestand, eves B als het communistische voorstel tot op heffing der jongste noodverordening va 15 Juni. Ook de Nazi's deden zoo'n verzoek. Naar V.D.G. verder bericht, heet hol in het schrijven der nationaal-socialistetl dat na de verijdeling der Fransche oogi merken ln den wereldoorlog, de Franschel HC en Engelschen thans slechts trachtei hi Duitschland van de rest zijner souverein teit te berooven. Verder wordt verwezen naar de noi verordening „ten gunste van het YoumB kapitaal" en betoogd, dat de Rijksdag zij* houding in dezen bepalen moet. Ook moet de Rijksdag zijn veto uitspri l:en tegen het bezoek van den Rijkskan: lier aan den minister van Buitenlandse] Zaken te Parijs, vóórdat alle toebereide- len getroffen zijn om te voorkomen, d: bij deze gelegenheid het Duitsche vol van zijn rechten en zijn bezit volkome: wordt beroofd en elke hoop o peen nieuwi gezondmaking van het vaderland illusoii gemaakt. De brief eindigt met de bijeenroepiirl van het seniorenconvent te eischen. Hij i- onderteekend door drie nationaal-socia- llstische leden van het seniorenconvent hetgeen beteekent. dat het convent bij eengeroepen moet worden, daar volgen! het reglement de wensch van drie leden voldoende is voor de bijeenroeping van ht', seniorenconvent. De voorzitter van den Rijksdag. Loebe, zal vermoedelijk nog vandaag uit Slees- wijk-Holstein terugkeeren, zoodat de be slissing over de bijeenkomst van het con vent waarschijnlijk morgenochtend li vallen. De communisten hebben ook de bijeen roeping van de parlementaire commissi! voor de buitenlandsche politiek gevraagd Het spreekt van zelf, dat er voor het bij eenroepen van het parlement op hei oogenblik in geen geval een meerderheid zal worden gevonden. De eventueele bij eenroeping van de commissie voor de bui-I tenlandsche politiek zal wel van de ont-l wikkeling der eerstvolgende dagen af-| hangen. ERNSTIG VLIEGONGEVAL IN RUSLAND. MOSKOU, 14 Juli (V. D.). Officieel wordt medegedeeld. Gisteren heeft op 43 KM. afstand van Moskou een ernstig vliegonge luk plaats gehad. Een bombardements vliegtuig stortte bij een oefening boven het station Albins naar beneden. De plaatsvervangende chef in het militaire vliegwezen van het roode leger Pilow, een lid van den Russischen generalen staf Kotonowsky, de persoonlijke medewerker van den Commissaris van Oorlog Arkam- sijew, twee vliegers, twee werktuigkundi gen en een waarnemer zijn daarbij gedood. DE FRANSCHE WERELDVLUCHT MISLUKT. SJANGHAI, 14 Juli (Reuter). Lebrix en Doret waren genoodzaakt 5u0 mijl ten Westen van Irkoet-sk een noodlanding te maken. Het toestel is geschadigd, een lid der be manning aan de knie gewond. De aviateurs hebben gevraagd naar Moskou te worden vervoerd. De oorzaak van de noodlanding is niet bekend. BRAND IN' SPANJE. MIRANDA DE EBRO, 13 Juli (Belg. Tel. Ag.). Bij het blusschen van een grooten brand werd een brandweerman gedood en zes personen licht gewond. De schade bedraagt drie millioen peseta's. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2