INTERNATIONALE ONTWAPENING Olympische Spelen 1932. 2»i« Jaargang DINSDAG 14 JULI 1931 No. 21876 It nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. |ofticieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Petitionnement voor Internationale Ontwapening LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN rts Der regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen oor aeentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle nriere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën a"°l Itend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. hu een maximum aantal woorden van 30. Tnrasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts- P0I"t° te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weekf. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden engen ter algemeene kennis, dat door en de beslissing op het verzoek van L. luiderveld Jr.. om vergunning tot het op- chten van een schietinrlchting in het erceel Breestraat No. 16, kadastraal be- end Gemeente Leiden, Sectie G. No. 1610, verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 138 I Leiden, 14 Juli 1931. o houden van varkens en maken van een mestput. Burgemeester en Wethouders van Leiden engen ter openbare kennis, dat op oensdag 22 Juli a.s. des namiddags te 3 bur in het Gemeentehuis (Rapenburg 12) Eelegenheid zal worden gegeven om be waren in te brengen tegen het houden ban varkens en het maken van een mest put op een terrein in den Stadspolder ten noorden van de Os- en Paardenlaan, ka- lastraal bekend gemeente Leiden, Sectie No. 157. waartoe vergunning is aange jaagd door J. Roeloffs. De betrekkelijke stukken liggen in het gemeentehuis ter inzage. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. h. b. s. voor meisjes. I Leiden, 14 Juli 1931. 137 afsluiting rijverkeer mare-singel. Burgemeester en Wethouders van Leiden 1 rengen ter algemeene kennis, dat in var and met de uitvoering van asphaltee- ingswerken de Maresingel vanaf den poorwegovergang van de Lichtfabrieken t aan de Julianastraat voor alle rijver- eer zal zijn afgesloten vanaf Woensdag 5 Juli a.s. tot nadere aankondiging. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Juli 1931. o 136 uitloting geldleening. Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter algemeene kennis, dat op 20 Juli 1931, des namiddags 4 uur, in een der ertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot de uitloting van 50 bligaties ad f1000.in de 4geldlee- ing der gemeente Leiden van 1930, groot f. 2 000 000.—. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 14 Juli 1931. 135 steun gewenscht. Mogen wij u nog eens herinneren aan de wenschelijkheid steun te verleenen, op dat onze Nederlandsche sportmenschen naar Los Angeles kunnen gaan? Komt sportvrienden, draagt allen uw steentje bij en steunt het Comité, hetzij door het koopen van loten ad f.2.50, die aan ons Bureau verkrijgbaar zijn, hetzij door een gift, zonder aankoop van loten, te storten op ons gironummer 57055. Wij bieden u daartoe de gelegenheid op onderstaand formulier: inschrijvingsbiljet In te zenden aan het bureau van het „Leidsch Dagblad". Ondergeteekende wenscht bij te dragen voor de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 foor een bedrag van gulden met levering van loten. zonder Naam: Woonplaats: doorhalen wat niet gewenscht wordt. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging. C. J. Zindel, Lange Mare 42 Leiden. Kappersbedrijf en handel in par- fn' Byvoeglng uitgeoefend be- tlnli _Jf,veös winkel in parfumerieën, toiletartikelen en byouterieën. De a.s. herdenking van het 50-jarig bestaan. Met een enkel woord hebben wij eenige weken geleden al melding gemaakt van de feestelijkheden, welke morgen. Don derdag en Vrijdag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der H. B. S. voor Meisjes zullen worden gehouden. Reeds een jaar achtereen hebben de leerlingen middels een kleine wekelijk- sche bijdrage het hare ertoe bijgedragen om de feestviering zoo luisterrijk moge lijk te doen plaatsvinden; een comité van oud-leerlmgen, bestaande uit de da mes C. Coebergh, van der Hoeven Fockema Andreae, de KosterSijthoff, v. Buuren en A. Zaayer stelde ijverige po gingen in het werk om zooveel mogelijk oud-leerlingen op deze data aan den feestdisch in de Sleutelstad te vereeni gen, terwijl, last not least, het eigenlijke comité onder leiding van de directrice, mej. dra J. L. van Hoorn druk in de weer was om alle voorbereidingen te tref- fen.In hoeverre al dit streven met succes zal worden bekroond, dient uit den aard der zaak te worden afgewacht. Maar toch zijn er voorteekenen, welke onmiskenbaar wijzen in de richting van een volledig welslagen. Zoo zullen er niet minder dan 250 oud-leerlingen aanzitten aan het diner, dat Woensdagmiddag na afloop van de feestrede van de directrice en de receptie, wordt aangericht in café restaurant „Zomerzorg" en dat zal wor den besloten door een avondfeest met op voering van een revue e. d. De Donderdag is voor de leerlingen de dag der dagen, waarover al maanden lang de tongen in heftige beroering zijn. Het geheel schoolgebouw stond bij het bezoek, dat wij er gistermiddag brachten, in het teeken van de feestvreugde, welke er dien dag ongetwijfeld zal heerschen en welke een welverdiende belooning vormt voor de meisjes, die met goed gevolg het overgangs- of eindexamen presteerden en een prettige afleiding voor hen, die het er minder goed afbrachten. In alle lokalen waren de jeugdige help sters druk in de weer versieringen aan te brengen. In de vestibule komt een groot bord met het Leidsche wapen en de woorden „Weest welkom" te hangen, terwijl in de gangen overal bordjes prijken met de wapens der gemeenten, vanwaar in de afgeloopen 50 jaar leer lingen de school bezochten. 's Morgens en 's middags worden in diverse lokalen tentoonstellinkjes ep ver schillend gebied gehoudenteekenen, handwerken, aardrijkskunde en natuur lijke historie. In het teekenlokaal manifesteert zich in tal van afbeeldingen langs de wanden de evolutie in het teekenonderwijs. Men vindt er de doode stof, welke onze over grootmoeders en grootmoeders tot voor beeld strekte; de stijve plaatteekeningen. waarop onze moeders haar houtskool- pijpen en zwartkrijt-potlooden versleten en daarnaast de prestaties van de tegen woordige middelbare jeugd, welke onte genzeggelijk een heel wat frisscheren geest ademen. De grootere zelfstandig heid van het hedendaagsche jonge ge slacht in de beteekenis van een toene mend individualisme weergeven vol gens eigen visie demonstreert zich hier in den meest gunstigen zin. Datzelfde verschijnsel valt ook waar te nemen in het handwerklokaal, waar elk werkstuk getuigt van een persoonlijken aanleg. Voor de beide andere exposities, aard rijkskunde en natuurlijke historie wera het schoolbezit aangevuld met voorwer pen, door de leerlingen bijeengebracht, waardoor een alleraardigst geheel werd verkregen. Een ander lokaal geeft een in druk van een schoolvertrek uit het mid den der vorige eeuw: akelig lage bankjes rondom het ouderwetsche schoolbord op een ezel, enz. Veel belangstelling zal er ongetwijfeld ook bestaan voor het natuurkunde-lokaal waar proeven worden gedemonstreerd met vloeibare nicht. Hetzelfde geldt voor het mysterieuze alchemisten-vertrek waarneen, dat verklappen wij niet. Anders is het „griezelige" er af! In andere lokalen worden weer korte tooneelstukjes opgevoerd o.a. „L'oiseau bleu." Op onze rondwandeling stond de hoofdpersoon althans een jbngedochter met een geweldige lange blauwe jurk zich te verfrisschen aan het fonteintje, om bij onze nadering met een hoogroode kleur en onder hevig gegiechel achter de beschermende klassedeur te verdwijnen Al dit feestelijk gebeuren is voor ge- noodigden, ouders, oud-leerlingen, leer lingen en verdere belangstellenden toe gankelijk. Men ga dat zien, men ga dat zien! 's Avonds hoe kan het ook anders is er een a v o n dfeest aangeboden door de schoolclub „Dispereert niet" in de Stadszaal met welwillende medewerking van het schoolkoortje en een strijkje van oud-leerlingen Mej. van Hoorn voor spelde ons de opvoering van een revue, het middeleeuwsche „abel"-spel van „Esmoreit" en de „clute" „Nu-noch". De dag wordt besloten met een bal en souper, met de verplichting voor de leerlingen een cavalier te introdu- ceeren. Beseft gij, lezers en lezeressen het enorme gewicht van een dergelijke bepa ling voor leerlingen van een Meisjes H. B. S, Vrijdagmiddag om 1 uur is er voor dooenten en leerlingen een boottocht met de „Concordia" over de Kager- en Brasemermeren, waarbij de heeren der schepping weer uitgebannen zijn. Natuur lijk zijn er weer attracties in den vorm van sportwedstijden, een pic-nic enz. Wij wenschen allen veel plezier en zijn er bij voorbaat van overtuigd, dat onze wensch in vervulling zal gaan. Moge ook het weer daartoe medewerken! Ouders van leerlingen en oud-leerlingen worden uitgenoodigd door het uitsteken der vlag gen de feestvreugde te verhoogen! NED. HERV. VERBOND TOT KERKHERSTEL. Bijeenkomst in de Marekerk. De afdeeling Leiden van bovengenoemd Verbond hield gisterenavond in de Mare kerk een openbare bijeenkomst, waarvan het doel was, meerdere bekendheid te geven aan het doel van het verbond. Dr. J. Riemens opende op de gebruike lijke wijze en heette vervolgens de spre kers en de vele aanwezigen hartelijk wel kom. In een kort openingswoord zette spr. uiteen, hoe niemand moet denken aan een kerkelijke beweging, waarbij de kerkelijke editie geopenbaard zou worden of om een partijbelang naar voren te schuiven, maar hoe het is om een ideale eenheid, een geestelijke ervaring te poneeren. Vervolgens teekende hij, hoe er feitelijk in 't begin geen kans van slagen was, maar hoe door geregeld samenkomen en gebed, de ervaring is opgedaan, dat men elkander gevonden had, als mede-arbeiders voor dezelfde zaak Wij stonden vlak bij Chris tus en Zijn kruis en door die geestelijke ervaring is het mogen gelukken het Ver bond tot Kerkherstel op te richten. Gij kunt zeggen, aldus spr., het zijn idealen en het is idealistisch, maar wij ge- looven, dat er wonderen mogelijk zijn en daarom gelooven wij ook, dat de groote eenheid op Gods tijd komen kan en zal. Ds M. D. Gijsman te Nieuwe-Pekela, hierna het woord verkrijgend, bepaalde zijn gehoor bij de „Eenheid in Christus". Als uitgangspunt van zijne overdenking koos spr. art. 3II van het regl. van het N. H. Verb, tot Kerkherstel. Samenwerking te bevorderen van allen, die den Christus belijden, en daarmede misstanden en mis verstanden terug te dringen, welke het door velerlei groepeeringen in zijn een heid bedreigde kerkelijke leven te zien geeft. Spr. teekende dit als een uiting, welke leeft in de harten van velen. Ver volgens schetste hij hoe de nood van onze kerk zich openbaart naar binnen en bui ten. Naar binnen in hopelooze verdeeld heid in partijen en richting. Macht en geweld zijn aan de orde van den dag. On berekenbare schade wordt toegebracht aan de ziel van de Chr. Kerk. Wat wij missen, is een zuivere dampkring waarin wij allen zuiver kunnen ademhalen. Over heel de linie van onze kerk moeten wij probeeren te verstaan, wat ons allen tesamen bindt. Wanneer wij ons laten leiden door den Geest van God, dan is het mogelijk, dat onze kerk weer wordt één belijdende kerk. Naar buiten openbaart zich de nood der kerk, dat velen haar voorbij loopen, om dat zij geen vast punt meer in die kerk zien. De houding van de kerk is vaak al te gemakkelijk, misschien altijd wat ang stig en schuw geweest op de vragen, welke van buiten op haar afkwamen. Daarom is het geen wonder, dat duizenden aan die kerk voorbijgaan en wordt het meer dan tijd, dat de kerk die houding laat varen, 't Zal gaan in de toekomst om de realiteit van het leven met God. Daarom wil het Verbond zijn, niet anders dan een weg bereider. waar geen nieuwe richting of partij bij in 't geding mag komen. Na het zingen van Ps. 25 6, verkreeg ds. L. D. Poot te Amsterdam het woord, die als onderwerp gekozen had: „Een ondub belzinnig getuigenis". Spr. bracht het woord van dr. Riemens in herinnering, hoe deze gezegd had, dat de beweging van ons Herv. Verbond een beweging van een- voudigen is, en dat God de eenvoudigen wil gadeslaan. Ds. Poot zette uiteen, dat de groote massa om ons heen den weg is kwijt ge raakt en dat men allerwege diep onder den indruk is van de machteloosheid der cultuur. De ernst van den toestand maakt het noodig, dat de kerk positie kiest. Het Christendom, wie durft het te ont kennen, beleeft een crisis-tijd als nooit te voren. Wij hebben elkander dan ook hard noodig en God zal het licht uit de duister nis moeten oproepen Daarom is het doel van het Verbond en de roeping van onze Herv. Kerk, positie te kiezen bij de stan daards van onze kerk en die van andere Chr. kerken in het buitenland. De belijde nis moet zijn: geen bloemlezing, maar een organisch levend geheel en als middel: reorganisatie in presbyteriaanschen zin. Wij moeten beginnen met Christus aan het woord te laten en bidden om Zijn Geest, opdat wij een Pinkster-gemeente worden en alle valsche eenheid opge heven; opdat de ware eenheid aan den dag moge treden. Ds. J. Ch. W. Kruishoop te Bodegraven, als laatste spreker, zette op duidelijke wijze uiteen, hoe de bezwaren tegen het Ned. Herv. Verbond alle worden opge heven en zeide het te betreuren, dat ver schillende zijden afkeerig staan tegen over het doel en streven van kerkherstel. Daarom moeten wij, als ambtsdragers wederkeerig onze roeping verstaan om de gemeente mobiel te maken op datgene, wat het Verbond voorstaat. Met 't zingen van Ps. 89 1 en gebed van ds. Kruishoop, werd deze bijeenkomst ge sloten. examen belastingconsulent. Examen Belastingconsulent vanwege het Instituut voor Handelswetenschappen alhier. Geslaagd de heeren: W. E. Walles te Hengelo, P. G, J. W. Valentijn te Eind hoven, Corn. v. Uije te Amsterdam, J. v. d. Wal te Leeuwarden, G. Huetinck te Hilver sum. M. Hazenberg te Dokkum, N. J. Wort- man te Leeuwarden. W P. M Opsteeg te Velp bij Grave. J. P. H. Smits te Zand- voort. A. J. de Kok te 's-Gra"enhage, H. v. d. Veen te Sneek. M. J. Schiltman te Amsterdam, M. J Rutten te Nijmegen, W. J H. Hogema te Groningen C. H van Dijk te Tilburg, C. F J. Verhoeven te Breda, J. Groen te Den Haag, 9. C. Kost te Amsterdam, H. Groenewegen te Dan Haag, G. Mooiweer te Middelharnis. G. J. Goor- huis te Denekamp, J. W. Bontebal te IJmulden, C. J. Hinfelaar. te Schevenin- gen, M. de Keizer te Dordrecht, Jan Blok Hzn. te Sneek en D. van Linge te Den Haag. Geslaagd voor het examen MULO. (diploma Al J Hollem, A. Kloos, H. Vos, T Gaastra. W. de Koning, allen leerlingen van de school voor M.U.L.O.. Pieterskerk straat, en C. Kralt alhier. De wetenschappelijke expeditie, die met het nieuwe azimuth-instrument, be stemd voor waarnemingen aan den equator nabij Mombasa in Britsch Oost- Afrika experimenteeren zal, bestaande uit de heeren dr. C. H. Hins en ars G. van Herk, onderscheidenlijk observator en as sistent aan de Leidsche Sterrewacht, is gisteren van hier vertrokken en om 5 uur te Amsterdam scheep gegaan, om met het stoomschip „Randfontein" de reis naar Mombasa te aanvaarden. Vandaag was het 50 jaar geleden, dat onze stadgenoot F. J. Hakkaart in dienst trad bij de Kon. Ned. Grofsmederij afdee ling Scheepsbouw. Hedenmorgen werd de jubilaris, zooals te doen gebruikelijk, door den directeur, den heer 'N. C. F. van Ginkel ontvangen en toegesproken, waarbij hem de traditioneele enveloppe met inhoud werd overhandigd. De heeren J P. J. M. Hollants en L. A. de Lange alhier verwierven het einddi ploma der Middelbare Technische School te Haarlem, afdeeling werktuigbouwkunde. BINNENLAND. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de economische voorlichting; critiek van vele zijden. (Binnenl. 3e Blad). Minister Reymer handhaaft zijn stand punt inzake de radio-censuur. (Binnen land, 3e Blad). De nood in het visscherijbedrijf te IJmuiden; er wordt een rijkscommissie van onderzoek ingesteld. (Binnenland, 3e Blad). De algemeene vergadering der Vereeni- ging Nederlandsch Fabrikaat te Tilburg. (Binnenland. 3e Blad). Een wervelstorm boven Hoek van Hol land. (Gemengd, 2e Blad). Bij het springen van een cylinder te Amsterdam is een arbeider gedood. (Gemengd, 2e Blad). Het slot van het Noordwijksche tennis- tournooi; Satoh-Kawachi kampioen in het heerendubbelspel na het spelen van één set. (Sport, 3e Blad). Moordaanslag te 's Gravenhageéén doodc en één gewonde. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Diverse maatregelen der Duitsche regee ring tot bestrijding van de crisis. De ban ken 2 dagen gesloten. (Buitenl. en Tel. le Blad). Eerste Hulp van de Bank voor Inter nationale Betalingen. (Buitenl. en Tel. le Blad). Frankrijk wil nog niet afzien van poli tieke waarborgen. (Buitenl. le Blad). Prof. Bruins over de saneering van Oos tenrijk. (3e Blad). Een belangrijk rapport over de finan- tieele verhoudingen in Engeland. (Buiten land, le Blad). Ernstig vliegongeval in Rusland. De Franschc wereldvlucht mislukt. (Tel. le Blad). Treuzel niet langer, teeken het Petitionnement. Een onzer abonnés schrijft ons: Ingesloten zend ik U ook mijn handteekening als zéér klein onder deel van het grootsche experiment door de Nederlandsche Pers onder nomen. In deze dagen van het petitionnement is 't mii gebleken, dat er nog velen zijn, die uit cynisme of laksheid hun handteekening der pers onthouden. Laten zii, die nog niet onderteekenden, beselfen dat zii behalve zich zelf speciaal de onderteekenaars benadeelen. daar immers van een demonstratie als deze slechts dan succes kan worden verwacht, indien het Nederlandsche Volk in zijn geheel en niet een klein gedeelte uiting geeft aan ziin dringenden wensch naar algeheele internationale ontwapening. Laten wij den put dempen vóór 't kalf verdronken is. Deze machtige daad van onze zoo vredelievende natie moet noodzakelijk 'n voorbeeld voor andere naties zijn. Volkomen kunnen wij ons daarbij aansluiten. Treuzel niet langer, teeken nog heden van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de „Nederlandsche Dagbladpers" Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres: Naam Adres: Naam Adres Men gelieve dit formulier ingevuld aan ons Bureau te zenden of aan één onzer Agenten ter hand te stellen! Per post als drukwerk X1/» cent porto.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1