BINNENLAND. SPORT. ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Het voorstel onvoldoende en ondeugdelijk. Verschenen Is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het 10de hoofdstuk der rijksbegrooting 1931. In de eerste plaats merkte men op, dat het zooveel jaren geduurd heeft, alvorens een wetsontwerp tot organisatie van den economischen voorlichtingsdienst bij de Staten-Generaal werd Ingediend. Deze op merking is echter niet gericht tegen dezen minister. Algemeen werd erkend, dat de econo mische voorlichting, zooals die thans ge schiedt, omslachtig, onvolledig en dus niet doeltreffend is. Bovendien zijn door het ontbreken van één goed ingericht eco nomisch centrum de afzonderlijke depar tementen er meer en meer toe overgegaan zelf een economischen dienst in te stellen en op eigen gelegenheid, zonder voldoende overleg met het bedrijfsleven en met an dere departementen wetten te ontwerpen. Als voorbeelden werden genoemd de tarlef- wet-CollJn en de wet op de naamlooze ven nootschappen. Dat de regeering althans een poging doet om in den bestaanden toestand verbete ring te brengen, werd gewaardeerd, maar tot een andere waardeering dan die van erkentelijkheid over een poging kon men zich niet opwerpen. De verbetering blijft wachten totdat de nieuw aangevraagde directeur-generaal zal zijn benoemd. Van de gewenschte en noodzakelijk geachte concentratie komt vrijwel niets terecht. Het aan de Kamer voorgelegde schema voldoet niet aan de minimale elschen op dit punt. Nagenoeg algemeen werd het voorstel dan ook onvoldoende en ondeug delijk geacht en niet te aanvaarden, ook niet als eerste stap naar het gewenschte doel. Een goede samenwerking tusschen de departementen blijkt in de practijk nu eenmaal onmogelijk te zijn, zoodat de mi nister de werkelijkheid miskent. Indien hij uaarop zijn hoop heeft gevestigd. Zeer vele leden waren van oordeel, dat een goede economische outillage der regee ring niet mogelijk is, wanneer de tegen woordige departementale indeeling ge- nandhaafd blijft. Verscheidene leden zouden het de beste oplossing achten, Indien gevormd werd een departement voor economische zaken, dat landbouw, handel, nijverheid en scheep vaart zou moeten omvatten Dat blnnen- landsche zaken een klein departement zou worden, achtten deze leden een voordeel. Dit wordt dan het aangewezen departe ment voor den minister-president, die dan werkelijk leider van het kabinet kan zijn, zich met allerlei belangrijke zaken kan bemoeien en de eenheid van handelen in het kabinet kan bevorderen. Verscheidene leden spraken als hun oordeel uit, dat, zoolang een afzonderlijk departement niet tot stand is gekomen, het plan der commlssle-Posthuma den eenigen uitweg biedt om tot eenheid, zei het ook bulten het departementaal ver band, te geraken. Zal de economische voorlichtingsdienst bevredigend functloneeren, dan zullen, raar het oordeel van verscheidene leden, de vertegenwoordigers van Nederland in het buitenland In staat moeten worden ge steld, beter hun taak van informatoren te vervullen. Opgemerkt werd, dat de diplo- J matieke en consulaire ambtenaren van 1 andere landen er dikwijls zooveel beter in slagen relaties mogelijk te maken dan de I Nederlandsche. De consulaire dienst zal o.m. moeten worden uitgebreid door de aanstelling van beroepsconsuls ter vervan ging van honoraire consuls. Met de aanstelling van een directeur- generaal konden verscheidene leden zich vereenigen. Deze zou toch noodig zijn, welke oplossing men ook zoekt. Andere leden waren van oordeel, dat de voorge nomen aanstelling van een directeur- generaal aan het hoofd van de afdeeling handel en nijverheid in plaats van een administrateur practlsch geen beteekenls ll 00ft Algemeen achtte men het niet duidelijk, waarom de georganiseerde dienst f 200 000 zal moeten kosten, terwijl nog allesbehalve vaststaat, waartoe de in te stellen dienst zal uitgroeien. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de beperkte reorganisatie, welke de minister zich voorstelt, met veel minder kan worden bereikt Verscheidene leden wenschten nadere inlichtingen over de voornemens van den minister ten aanzien van den economi schen raad. Gevraagd werd of de minister aan de Kamer een overzicht wil doen toekomen van de inrichting van de econo mische overheidsdiensten, zooals die in het buitenland bestaan. Was men alzoo niet bereid aan de tot standkoming van de voorgestelde regeling mede te werken, men was tevens van meening, dat met verwerping van het wetsontwerp niet kan worden volstaan. Men drong er op aan. dat een regeling, welke aan de gestelde eischen voldoet, zeer spoedig tot stand zal komen. Met halve maatregelen kan geen genoegen worden genomen. 0 DE PREVENTIEVE RADIO-CENSUUR. Minister Rcymer handhaaft zijn standpunt. Op de vragen van den heer Albarda in verband met het verbod van de Radlo- controle-commissle tot uitzending op 10 Juni j 1 van de Mateotti-herdenking, be treffende afschaffing van de preventieve censuur op de radio-uitzendingen en re geling van het beroep der beslissingen van de Radio-controle-commissie, heeft mi nister Reymer het volgende geantwoord: Zooals reeds is gepubliceerd, heeft de Radio-omroep-controlecommissie tegen de uitzending van een voorgenomen redevoe ring, welke door de V.A.R.A. op 10 Juni zou worden uitgezonden, bezwaar ge maakt. zulks ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den Staat. De minister ontving in den namiddag van 10 Juni eenige telegrammen, waar uit hem de weigering bleek. HIJ heeft hier op geantwoord: „Blijkens verkregen inlichtingen is reden weigering gelegen in gevaar voor de veiligheid van den Staat. Zonder nadere gegevens en in verband met zeer beperkten tijd, een gemoti veerde en tijdige beslissing niet doen lijk." Het oordeel van den minister omtrent preventieve censuur, dat door zijn uiteen zettingen in de Tweede Kamer ter ge legenheid van de interpellatie betreffende de censuur in den radio-omroep bekend is, is sedert niet gewijzigd. Voor het antwoord op de zesde en ze vende vraag (betreffende de regeling van 't beroep van de beslissingen van de Radio-controle-commissie) verwijst de minister naar zijn rede bij de behandeling van de begrooting over 1931 voor het Staatsbedrijf der P. T. T. in de Eerste Ka- met op 26 Maart j.l. in antwoord op het betoog van het lid dier Kamer prof. Kranenburg, waarin gehandeld werd over een radio-beroepsinstantie en waarin tevens ter sprake kwam de inmiddels in gestelde commissie voor de administra tieve rechtspraak. Adviezen over het ver band met deze materie ingewonnen en eerst zeer onlangs ontvangen, alsmede een hernieuwde overweging van andere er mede samenhangende factoren, maken 't niet mogelijk, dat deze aangelegenheid in den aanvankelijk gedachten en reeds ge- reedgemaakten vorm haar oplossing vindt. Eenig oponthoud is hierdoor onvermijde lijk. „Vad." 0 DE NOOD IN HET STOOMTRAWLER- BEDRIJF TE IJMUIDEN. De Regeering zal een commissie instellen. Aan het antwoord van minister Ruys de Beerenbrouck op de vragen van den heer Brautigam in verband met een van regee- ringswege aan het gemeentebestuur van Velsen verzonden brief, aangaande het verleenen van crisissteun wegens werke loosheid in het visscherijbedrijf te IJmui- den ontleent het „Vad." het volgende: De brief, welken de min. op 21 Mei van dit jaar aan B. en W. der gemeente Vel sen heeft gezonden, is geheel of gedeelte lijk in de bladen gepubliceerd. De minister is tot het verzenden van dezen brief over gegaan, na zich langs ambtelijken weg te hebben doen voorlichten. In het desbe treffende schrijven heeft hij niet als zijn oordeel uitgesproken, dat de arbeidsvoor waarden of andere factoren, welke de uit komsten van het visscherijbedrijf beïn vloeden, voor normale omstandigheden te gunstig zijn. De minister heeft woordelijk geschreven: „De oogenblikkelijke nood wordt, zie ik het goed, in de eerste plaats veroorzaakt, doordat de organisatie van het bedrijf, waaronder ook begrepen de arbeidsvoorwaarden, niet meer beantwoor den aan datgene, waaraan deze in moei lijke tijden moeten voldoen." Nu het bedrijf zelf blijkbaar niet de noodige stappen doet om tot de zoo noo- dige saneering te komen, ligt het in het voornemen van den minister, zeer binnen kort een commissie in te stellen, aan welke zal worden opgedragen na te gaan, door welke oorzaken het stoomtrawlerbe- drijf te IJmulden In ongunstige omstan digheden verkeert en verder zoodanig van advies te dienen in zake de middelen, welke tot verbetering kunnen leiden. VEREENIGING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT.' Jaarvergadering te Tilburg. Onder voorzitterschap van den heer Ir. J. van Dusseldorp heeft heden te Til burg de algemeene ledenvergadering plaats gehad van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat." In zijn openingsrede behandelde Ir. J. van Dusseldorp het onderwerp: „Het ver band tusschen invoer en uitvoer van goe deren en de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Hij wees erop, dat er bij sommigen nog steeds een verkeerd begrip heerscht om trent dit verband, welk verkeerd begrip niet alleen schadelijk gewerkt heeft op de economische ontwikkeling van ons land, maar ook aan de oplossing van de huidige economische moeilijkheden in den weg staat. Het is een verkeerd begrip, dat goe deren tegen goederen worden geruild, zoo dat men door goederen in te voeren vraag zou krijgen voor zijn producten. De inleider besprak verder de vraag: „Wat is goederenruil?" Van den ruil van goederen tegen gelds waarde en den ruil van geldswaarde tegen goederen kan men, aldus de spreker, niet zoo maar een ruil van goederen tegen goederen maken. Dat kan niet, ten eerste omdat die geldswaarde geen constante waarde heeft, en ten tweede, omdat die geldswaarde zich wel kan ophoopen onder andere in den vorm van rentegevend bezit. Spreker noemde, verschillende voorbeel den in verband met de inflatie, van waardevermindering. Hij meende, dat men op grond van het ondeugdelijk z.g. in- en uitvoerargument de vereeniging bestrijdt of haar streven gering schat. Met voor beelden toonde spreker verder de waarde loosheid van het in- en uitvoer-argument aan. Hij hoopte dat het leiderschap van het in wording zijnde instituut voor Economi sche Voorlichting zal worden opgedragen aan een man of aan mannen, die niet de dwaalleer huldigen, dat men door goederen in te voeren, vraag krijgt voor zijn pro ducten, want anders zou van die instelling weinig resultaat te verwachten zijn. Al is ons land, bij andere landen vergeleken, bevoorrecht doordat het buiten den oor log bleef, en doordat het uitgestrekte koloniën heeft, de tijden worden steeds ernstiger, de toestanden ten onzent worden zorgeischenden tenslotte zij men Indach tig dat aan onze met honderdduizend per jaar aangroeiende bevolking, gelegenheid tot arbeiden moet worden gegeven. Laat ieder zoo krachtig mogelijk medewerken om de verkeerde begrippen omtrent het verband tusschen invoer en uitvoer, die vooral onder intellectueelen veel heerschen te bestrijden, want welvaart kan nooit be vorderd worden door ondeugdelijke theorie". De secretaris bracht vervolgens ver slag uit over de verrichtingen van de Ver eeniging over het eerste halfjaar van 1931. Hieraan ontleenen wij dat gedurende het afgeloopen half jaar 190 maal Inlichtingen werden verstrekt betreffende den afzet van Nederlandsch fabrikaat in Nederland en 420 maal Inlichtingen bestemd voor afzet in het buitenland. Het geldelijk beheer der Vereeniging over 1930 werd door de vergadering goed gekeurd. De secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Tilburg, de heer Mr. B. J. M. van Spaendonck, hield ver volgens een rede over het onderwerp: „De ontwikkeling v. d. Brabantsche industrie." Nadat de deelnemers aan de vergadering hadden deelgenomen aan een gemeen- schappelijkcn maaltijd, vertrokken zij des middags voor een bezoek aan de fabriek van de firma J. van Arendonk's Schoen en Lederfabrieken. Verder werd een bezoek gebracht aan de nieuwe textielschool. KONINGIN EMMA JUBILEUMFONDS. Steun aan gebrekkige kinderen. H.M. de Koningin Moeder heeft van de gelden, haar door de Nederlandsche vrouwen ter gelegenheid van haar jubi leum aangeboden en welke thans met de gekweekte rente ruim f. 200.000 bedragen, een stichting in het leven geroepen, aan welke door H. M. de naam is gegeven van Koningin Emma Jubileumfonds. Uit de rente daarvan zullen bijdragen worden verleend voor opvoeding van- en onder wijs aan lichamelijk gebrekkige kinderen van Nederlandsche nationaliteit. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Venwege de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel werd ln het N.V. Huis te Utrecht een buitenge woon Congres gehouden, waarin een aan tal Inleidingen over de positie van het trampersoneel ln behandeling kwamen. Het Congres stond onder leiding van den heer P. Wijland uit den Haag, voorzitter van de Vakgroep Trampersoneel. De heer Wijland zette in zijn openings rede uiteen, dat de arbeidersvoorwaarden van het tramwegpersoneel nog zoodanig zijn, dat deze dringend herziening behoe ven. Wat regeling van werk- en rusttijden betreft, kan men gerust zeggen, dat hier de toestanden van den ouden tijd heer schen. Dat veranderingen dringend noodig zijn, blijkt ook uit het van regee- ringswege instellen van een staatscom missie, welke tot taak kreeg het vraagstuk van de verhouding van den Staat tot de Tramwegen te bestudeeren De heer H. J. van Braambeek, lid van de Tweede Kamer en lid van de Staats commissie heeft daarna een inleiding ge houden over het eerste rapport van deze staatscommissie. Aan het einde van zijn betoog drong de heer van Braambeek aan op aanneming van een motie, waarin de meening werd uitgesproken, dat het eerste verslag van de staatscommissie aanbe velingen geeft, die van de zeer onge- wenschte toestanden, althans eenige ver betering brengen en daarbij werd de wensch uitgesproken dat daaraan ten spoedigste gevolg zou worden gegeven. De heer L. M. Peterse hield een referaat over de pensioenregeling bij de tramwe gen in de actie tot verkrijging van een wachtgeldregeling en het internationaal program voor tramwegpersoneel en chauf feurs. De heer Verton sprak over herziening van het reglement Dienstverband. De vergadering nam tenslotte een motie aan, waarin zij besluit zich opnieuw tot de regeering en de trambedrijven te wenden met het verlangen, dat een paritaire com missie me de herziening van de R.D.V.'s zal worden belast. NA DEN BRAND TE VINCENNES. De architect Moojen is gisteren uit Pa rijs in de Residentie gekomen tot het bij wonen van een vergadering van het comi té voor de Nederlandsche inzending op de Koloniale tentoonstelling te Parijs. De bespreking, die gehouden is op het Departement van Koloniën, ging in hoofd zaak over de assurantie-penningen en de inrichting der nieuwe zendingen. „Vad" INTERNATIONALE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK. DE FINALE HEEREN-DUBBELSPEL NA ÉÉN SET GESTAAKT. DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE. Onder de talrijke groepen vischventers in de kustplaatsen rondom de Zuiderzee wordt een actie gevoerd voor het verkrij gen eener billijke schadevergoeding bij af- j sluiting der Zuiderzee. Deze groepen heb ben zich thans afzonderlijk georganiseerd dit is buiten de nevenbedrijven om, onder een eigen hoofdbestuur. Reeds hebben zich hierbij aangesloten de ventersvereeni- gingen te Vollenhove, Harderwijk, Bun schoten-Spakenburg. Huizen en Volen- dam-Monnikendam, terwijl met de vereen, in andere plaatsen nog overleg gaande is. Afgevaardigden van het hoofdbestuur hadden reeds een onderhoud met den mi nister; vanwege het departement zijn thans reglementen en ledenaantallen opgevraagd. Als voorzitter van het cen traal bestuur is gekozen de heer A. van der Wal, voorz, der gecombineerde ven- tersvereen. te Huizen, en oud-raadslid aldaar. N. R. Crt. VERSPREIDE BERICHTEN. Zaterdagavond om half tien zijn H.M. de Koningin en Prinses Juliana op het slot Lengberg bij Nicholsdorf in Tirol aangekomen. Bij Kon. besluit is benoemd tot offi cier in de Oranje Nassauorde ir. W. M. Dudok. architect te Hilversum. Te Arnhem ls, bijna 93 jaar oud, overleden de heer J. H. Geraets, oud-hoofd der openbare school en oud-directeur der vroegere rijksnormaalschool voor onder wijzers te Velsen. De heer Geraets was een bekend pae- dagoog, die tal van opvoedkundige en lite raire bijdragen in verschillende tijd schriften heeft geschreven. Een paar jaar geleden was te Velsen een commissie op gericht, om den toen 90-jarige te eeren door de uitgaaf van zijn verzamelde op stellen welk plan echter door onvoldoende medewerking niet is verwezenlijkt. „Vad Het 21ste retourvliegtuig is gisteren te Calcutta en het 22ste postvliegtuig te Djask aangekomen. Heden is te Hilversum het nieuwe raadhuis (architect de heer ir. Dudok) officieel door de Commissaris der Konin gin geopend. Ook minister Reymer was daarbij tegenwoordig. UIT NED. OOST-INDIE. TWINTIG PERSONEN AAN KEELZIEKTE OVERLEDEN. SOERABAJA, 13 Juli. (Aneta). Het Soerabajaasch Handelsblad verneemt uit Ternate, dat ln Hollandla (Noord Nieuw- Guinea nabij de Australische grens) een buitengewoon eigenaardige keelziekte is uitgebroken, waaraan reeds meer dan 20 personen zijn overleden. Het blad ver moedt, dat hier sprake is van een nek kramp-epidemie. De President van Ter nate heeft zich met spoed derwaarts bege ven per s.s. Albatros. Zooals bekend is het grootste aantal kolonisten werkzaam in de omgeving van Hollandia. De laatste dag van het Noordwijksche tennistournooi ls een deceptie geworden. Na den tweeden halven eindstrijd ln het heeren-dubbelspel, gewonnen door de Duitschers Kuhlmann en Haensch, zou een Duitsch-Japansch gevecht beslissen, wie in dit nummer den titel van interna tionaal kampioen van Nederland zou mogen voeren, doch reeds na één set in sneltreinvaart door de Japanners ge wonnen moest de partij worden ge staakt wegens ongesteldheid van Kuhl mann. Hij verklaarde zich niet in staat te gevoelen de match te beëindigen en zonder verderen strijd werden aldus de Japanners kampioen. Ook op andere wijze zouden zij dien titel hoogstwaarschijnlijk wel veroverd hebben en het publiek (dat niet heel talrijk was) gunde hen dat succes van harte, maar dit ontijdige slot van partij en tournooi was toch wel bui tengewoon teleurstellend, zoowel voor de winnaars zelf als voor wedstrijdleiding en publiek! Begonnen werd tegen halfdrie met den tweeden halven eindstrijd tusschen de Hollandsche kampioenen: Wetselaar-van Eek en de Duitschers Kuhlmann-Haensch De inzet was heel slap, vooral van Duit- sche zijde, waar van combinatie nauwe lijks eenige sprake was en de gaten zoo groot en zoo talrijk waren dat onzeland- genooten er al heel gemakkelijk gebruik van konden maken. Van Eek scoorde her haaldelijk rechtstreeks uit. zijn service, Wetselaar maakte veel af aan het net en dra stond het 50 voor Holland. Een tijdelijke inzinking kostte drie games, maar bij de tweede winning stroke in de volgende game had Haensch geen return op de harde drive vgn Van Eek en met 63 was de set gewonnen. Ineens keerde nu echter de kans; de Hollanders lieten hun aanvallende speltype varen, pasten zich aan bij het trage systeem van Kuhl mann en moesten het daarbij glansrijk afleggen. Met 61 ging de set verloren. Ook ln de volgende behielden de Duit schers de overhand. Terwijl Wetselaar een constant behoorlijk spel vertoonde, zonder nochtans brillante dingen te doen, zorgde Van Eek voor de ups en downs, die nu eens tot grooten achterstand leidenen dan weer voor een sterk tijdelijk over wicht zorg droegen. In die goede oogen- blikken sloot de Hollandsche combinatie voortreffelijk, zooals bleek in de vierde set (de derde was met 75 verloren) toen onze landgenooten hun eigen spel gingen spelen, Kuhlmann en Haensch veelvuldig lieten loopen en met daverende smashes en fraaie lobs, gesteund door Van Eek's gevaarlijke backhand, geen gelegenheid tot afweer lieten! Zoodanig werden de Duitschers overtroefd dat zij de set met 60 verlorenEn de kans op een Hol landsche zege bleef dus gehandhaafd! De final-set was de spannendste. Het spel werd levendiger, pittiger en daardoor belangwekkender. Voor het eerst scheen men hier Kuhlmann (de stuwende kracht dezer combinatie) op zijn hoogste peil te 1 zien en naast hem deed Haensch o.m. met I fraaie cross-drives aan het net nuttig werk. Doch ook de Hollanders hielden moedig vol. Van Eek was thans ongetwij feld niet op zijn best, doch daarentegen kwam Wetselaar al beter en beter op dreef! Het was hoofdzakelijk zijn werk dat een 40-achterstand (met veel fortuin door de Duitschers verkregen) tot 42 werd teruggebracht. Het werd 52, 53 en toen ook Van Eek weer even zijn vorm hervonden had: 54. Vervolgens echter won Kuhlmann zijn service-game op love en daarmede legde hij voor zich en zijn partner met 64 beslag op de zege! Na een half uur rust ving de beslis singswedstrijd aan tusschen de Duitschers en het Japansche dubbel: Satoh-Kawachi. Hadden beide bewoners van het land der rijzende zon hun kansen in het enkelspel verloren door de tactiek van Kuhlmann, welke nniet tot verhooging van het spelpeil maar wel tot veel nuttig effect van den vertolker leidt, ditmaal schenen de Japan ners op hun hoede en niet van zins zich andermaal van de wijs te laten brengen. Met groote snelheid zonden zij hun harde, lage drives en vollies op de tegenpartij af en zoo goed sloot tegelijkertijd hun eigen combinatie dat de Duitschers vruchteloos poogden er ook maar één enkele opening in te vinden! Slechts af en toe had Kuhl mann succes met een drive, heel schuin over het net naar de lijn, doch overigens werd iedere poging om de Japanners te passeeren op even snelle als onverbidde lijke wijze afgestraft. Binnen eenige mi nuten stond het 51 en 11a driemaal deuce scoorde Satoh. op advantage, met een schitterende backhand-volley, waartegen Kuhlmann volkomen machteloos stond. De eerste set was voor de Japanners en hun meerderheid was zoo verrassend groot dat ieder een snelle overwinning verwachte. Die snelheid zou evenwel alle records overtreffen! Immers Kuhlmann verklaarde last van hartkloppingen te hebben en achtte zich niet bij machte de match voort te zetten. Zóó kwam er een wel zeer onbevredigend slot aan dezen laatsten beslissingswedstrijd te Noordwtjk en werden Satoh en Kawachi zonder ver deren strijd internationaal kampioen van Nederland. van J. sec: Ver G ■l fr b het ■t Heeren, 100 M. vrije slag: H L, v. j J den, LZ.C., A. Kraayenbrlnk De M E. Munting L.Z.C. Dames 50 M. schoolslag: H. Pa Z.C., M. Perquln L.Z.C., C. v. Leeuw!» Zijl en F. v. d. Kaay L.Z.C. "fe* De avond zal besloten worden c( de J! vriendschappelijke water-polowedstn®eha De Zijl II—Poelmeer I, De Zijl I—oijfcis (res le klasse N.Z.B.) wel WAAROM MEJ. BRAUN 'T WEDSTMtag' ZWEMMEN OPGEEFT. nom Gisteren werd door ons gemeld k de mej. Braup niet meer in wedstrijd»I ultg uitkomen. De „Telegraaf" meent te weten, cfc besluit voortspruit uit een conflict m. Techn. Commissie: De gestes der technische commissi! den Nederlandschen Zwembond, die hu te veel in haar vrijheid beknotte t' slot een startverbod voor den wedstrlj 4 Juli te Utrecht, zijn de oorzaken 1 plotselinge einde van Marie Braun's loopbaan. Ook heeft de Commissie haar veil uit te komen tegen mej. Madison, de ste zwemster ter wereld. De Technische Commissie meende uitkomen tegen mej. Madison steil] moeten ontraden. Zij was bang, dat neer mej. Braun verliezen zou, zi| moed zou laten zakken en misschiet prestaties in de Europeesche kanJK C schappen daaronder zouden lijden. pl: Volgens mej. Braun was dit geen t de Het zwemmen is bij haar niet meer] en mer één, zoo verzekerde mevrouw ij pa ons. Over twee maanden gaat zij tr:J on en het verbod van de Technische missie om tegen de beste zwemstal wereld uit to komen, werkte juist J meerend op haar. Na het afwijzend woord zeide zij dan ook: „Ik train meer. Ik geef het zwemmen op" Toen mej. Braun gezegd had niet zullen zwemmen en V; zwemsport te geven, besloot zij tevens om d Europeesche kampioenschappen niet 1 komen. Vermoedelijk, zoo meende mei Braun, is het startverbod te Utrecht gevolg van dit besluit. Ten slotte heeft mevrouw Braun dochter ook nog weten te bewegen or den 3 K M. wedstrijd in de Scnie <li nemen. Doch dit is dan ook haar la| wedstrijd geweest. Aanvankelijk zou mej. Braun in Mei dit jaar trouwen, doch juist om in A\ tus aan de Europeesche kampioen! pen deel te nemen, had zij haar hum tot September uitgesteld. Nu zij niet de Europeesche kampioenschappen neemt zal zij toch 24 September a s ii huwelijk treden. ROEIEN. DE NEDERL. KAMPIOENSCHAPEN TE SLOTEN (N.H.). ZWEMMEN. VOLKS-WEDSTRIJDEN „DE ZIJL". Zooals bekend worden morgenavond de Volkswedstrijden van De Zijl gehouden en wel te 7 uur n.m. Op dezen avond zullen behalve de volks wedstrijden. waarvoor een bevredigend aantal inschrijvingen bestaat, de rest van de Leidsche kampioenschappen verzwom- men worden. Hiervoor zijn de volgende in schrijvingen Heeren: popduiken: W. Snoeker „De Zijl", J P. Buijs, L.Z.C A. Kraayenbrink De Zijl. E. Munting L.Z.C., F. v. d. Horst, De Zijl. Heeren. 100 M. rugslag: P. Smink L.Z.C., en F. v. d. Mark Jr. De Zijl. Het resultaat der loting. Gisteravond had de loting plaats va Nederlandsche kampioenschappen tel ten (N.-H.). Het resultaat der loting 1 als volgt: Vrijdag 17 Juli voorwedstrijden: Skiff: 19.20 uur, le heat: Laga, 19.40 uur, 2e heat: Spaarne, Argo. Tweeriemsgieken met stuurman: 20f le heat: Laga, Willem III. Achtriemsgieken: 20.20 uur: le Nereus, Njord; 20.40 uur: 2e heat: Laga. Double Scull, 21 uur: le heat: Laga. Eindwedstrijden Zaterdag 18 Juli. Vierriemsgieken14.40 uur: Laga. over de baan. Tweeriemsgieken zonder stuu 15 uur: Triton, De Amstel. Skiff: 15.30 uur: Winnaar le heat, naar 2e heat. Tweeriemsgieken met stuurman: 16 til 2e heat: Winnaar le heat, Triton. Vierriemsgieken zonder stuurman: li! uur: De Laak, alleen over de baan. Double scull: Winnaar le heat, Nautü Achtriemsgieken: 17.30 uur: Winnl le heat, winnaar 2e heat. WIELRENNEN. DE TOUR DE FRANCE. Gistermorgen om 10 uur vertrokken! renners voor de twaalfde etappe van| Tour de France, MontpellierMarsi Eerste was de toerist Max Bulla ln 1 tijd van 6 uur 22 minuten 7 seconden, I volgd door Catalini (T.) met denzellj tijd. Vervolgens kwamen: 3. Panera 6.12.14; 4. Naert 6.27.15; 5. Bernard 6. Nitschke (T.), zelfde tijd; 7. Henri' 6.28.44; 8. Guiramand (T.); 9. Bajard 1 zelfde tijd. Charles Pelissier kwam achttiende aan in den tijd van 6 uurl minuten 20 seconden, gevolgd door R« (B.i, 19. Di Paco (It.); 20. Rijsselberi (B.). Demuysere B.Dewaele (B.), Va waecke (B.), Battesini (It.). La Calf (F.) alle met denzelfden tijd. VOETBAL. U.V.S.-VETERANEN—RIJNSB. BOTS.| Hedenavond te halfacht spelen U. V. S.-veteranen een wedstrijd tej Rijnsburgsche Boys op het U. V. S.-tern Het U. V. S.-veteranen-elftal ziet er r volgt uit: Doel: Lolkes de Beer; achter: Hanen en Wondergem; midden: v. d. Hoo Seller, Th. Hollander; voor: T. Platti v. Egmond, de Bruin, Valk en La Roolj- Scheidsrechter ls de heer I. Doornik HENGELSPORT. WEDSTRIJD TE ALPHEN. Door de hengelaarsvereeniging „Ons 0 noegen" te Alphen werd een hengehvtj strijd gehouden nabij de Spoorbrug in I*] vischwater van den Oude Rijn. Aantal dfi nemers 26. Uitslag le prijs D. B. van Nfl met 7 stuks; 2e pr. P. van Zwieten f 6 stuks; 3e pr. A. Borst met 6 stuW 4e pr. P. Henry met 5 stuks; 5e pr. 1 van den Hoek mei 5 stuks; 6e pr J- 1 Wageningen met 4 stuks: 7e pr J 1 d. Ben met 4 stuks: 8c pr. H Binnenl(,'!: met 3 stuks. De prijzen bestonden 11 luxe en huish. artikelen. Deze werden r afloop der wedstrijden aan de winnaa' uitgereikt. 2-J

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10