i BLAZERS 10% Korting! De familie en de Ford WARNECKE Openbare Vrijwillige Verkooping Adverteert in het Leidsch Dagblad HYPOTHEEK. UIT DE OMSTREKEN. Auto rijdt te Sassenheim op groep menschen in. 72 Op al onze moderne Blazers Maatschappij biedt Heerenkleeding aan ONTHULLING GEDENKSTEEN OP HET GRAF VAN WIJLEN „MEESTER" D. L. V. d. BERG TE ALPHEN. Schoonc ure van gedachtenis. - -I.AAJ »*N htM,; fL-'"s Mif HU /L K-WItH I Hll.il RUNT IlIKK l. U RfïVS VAN PEN Mi r.t; «•l i;.Iil.l {HV; (lvi.m.l:) <h |F);10 'if* 'ri: V-..N Ol-ji i f t A >rn Np».\ Onder veel belangstelling van talrijke oud-leerlingen waaronder verschillende van buiten de gemeente, ds. J. de Bruijn en verschillende personen uit de onder wijskringen had Zaterdagmiddag 4 uur op de begraafplaats aan de Schoolstraat de overdracht plaats aan de familie van het op het graf van wijlen den heer D. L, v. d. Berg, beter bekend als „Meester v. d. Berg" geplaatste gedenkteeken. Te dien einde had zich een comité ge vormd uit oud-leerlingen en vrienden van wijlen den heer D. L. v. d. Berg in leven 33 jaar hoofd der Chr. school Julianastraat. Het gedenkteeken, dat bestaat uit een voetstuk, waarop twee halfronde pilasters. Daartusschen is een inscriptie geplaatst, afgedekt door een kopstuk. In de inscriptie is een opengeslagen Bijbel en relief ge houwen, waarop aangebracht zijn de tekstwoorden: .iaat de kinderkens tot Mij komen en verhindert ze niet." Daaronder prijkt de naam van den ontslapene met de datums van geboorte en overlijden. Het kopstuk is versierd met een palmtak, ter wijl onder de inscriptieplaat op het voet stuk nog staat: „Van Oud-Leerlingen en Vrienden." Het geheel is uitgevoerd in hardsteen en maakt door de eenvoud een rustigen en zeer beschaafden indruk. Het werd geleverd door de 'steenhouwerij en natuursteenhandel G. Keuzekamp te Den Haag. Zoodra de familie op het kerkhof was gearriveerd en door den heer Wybenga was verwelkomd door wien tevens de over dracht en onthulling plaats vond, schaar den de aanwezigen zich allen om het ge denkteeken bestaande uit een opstaande hardsteenen grafsteen, waarvan men in middels het zwart foudraal had weggeno men. De heer Wybenga, zich hierna tot de familie richtende, gaf allereerst uiting aan de gevoelens van de vrienden en oud leerlingen van den ontslapene en zeide, hoe onmiddellijk na het overlijden van den heer v. d. Berg de gedachte was gerezen om op het graf een passend en blijvend gedenkteeken te plaatsen en dit aan de familie aan te bieden, teneinde hierdoor uiting te geven aan de groote liefde jegens den overledene, die leeft in veler harten, die het christelijk onderwijs liefhebben. Door de ruime bijdragen, waaraan hon derden hebben medegewerkt zijn wij thans in staat u dezen steen aan te bieden. Deze grafsteen die allereerst getuigt van de liefde jegens den overledene Dirk Lau rens van den Berg van allen die hem heb ben gekend en met hem hebben samen gewerkt, en die zijn beste krachten heeft gegeven voor zijn arbeid en wel in het bijzonder voor het christelijk onderwijs. Spr. besloot zijn toespraak met de fami lie te verzoeken, dit gedenkteeken te aan vaarden als een blijk van wat er in de harten van vrienden en oud-leerlingen je gens den overledene omgaat en tevens als een blijde gedachtenis waarmede men in Alphen bezield is. Namens de oud-leerlin gen voerde hierna nog het woord de heer M v. d. Hoek Jr.. die aan het einde van zijn toespraak mededeelde, dat door de spontaan ingekomen giften het comité van het overschot nog een portret zal laten vervaardigen, hetwelk in de school in de Julianastraat zal worden opgehan gen. Door den oudsten zoon de heer P. v. d. Berg uit Den Haag, werd hierna in wel gekozen bewoordingen dank gebracht aan het comité, vrienden en oud-leerlingen, hierbij getuigende dat het comité met haar keuze zeer gelukkig Is geweest, daar de steen geheel in overeenstemming is, wat de eenvoud betreft, met den geest van hun overleden vader, waarmede deze plechtigheid was beëindigd. KATWIJK AAN ZEE. AFSCHEID VAN Ds. TH. G. TONNON. Gisteravond hield ds Th. G. Tonnon in de Nieuwe Kerk zijn afscheidsrede als hulpprediker, wegens zijn vertrek naar Pijnacker. Het groote kerkgebouw was geheel bezet. Na het uitspreken van het gebed hield de predikant een inleiding. Een denker uit de Oudheid heeft eens gezegd: „Alles vloeit". Zijn aandacht had het meest ge trokken de afwisselingen om ons "neen. Een feitelijk bestaan der dingen is er niet. Deze gedachte wordt uitgedrukt door net beeld van een stroom. Alles wisselt, stroomt, gaat voorbij, vervloeit. Machtige volkeren, die eenmaal bestonden, en waar van nog slechts ruïnes en bouwwerken over zijn, zijn verdwenen. Wat gaat niet voorbij? Ook de voorgangers der gemeente wisselen. Wij behoeven ons niet blind te staren, wij hebben het Woord des Heeren dat blijft in Eeuwigheid, als het eenige vaste, te midden der wereldstroomen. Spreker heeft tot tekst Hebr. 12 27 en 28 en zal spreken over: „het ontvangen van het onbeweeglijk Koninkrijk" en zal stilstaan 1. bij den aard, 2. de kracht en 3. overwinning van dat onbeweeglijk Koninkrijk. Na het zingen van Psalm 89 3 en 4, behandelde spr. het eerste punt. In vers 27 is een groote tegenstelling; hetgeen bewogen wordt is het geschapene, het tweede is het eeuwige, dat bestemd is om te blijven. Welk een perspectief opent zich. In vers 27 een stijgende lofzang en dan vers 28, nog heerlijker, nog rijker! Als we over dit onbeweeglijk Koninkrijk spreken, zijn wij niet meer op aarde. Als wij een blik slaan in de politieke wereld, al was het slechts alleen in Europa, dan hooren wij van tronen, die wankelen en ineen storten, zie naar Spanje; van een onbe weeglijk Koninkrijk kan geen sprake zijn. Slaat de oogen op naar omhoog, anders zult ge ^den aard nooit leeren kennen. Het woord „onbeweeglijk" moet goed worden verstaan. Dat wil niet zeggen star, koud. Dat koninkrijk, waarvan hier sprake is blijft bestaan, hierin woont Jezus Christus. De prins der Nederlandsche dichters heeft het zoo mooi uitgedrukt Wie is het, die zoo hoog gezeten. Zoo diep in 't grondelooze licht, Van tijd noch eeuwigheid geweten, en dan laat antwoor den: Dat 's God, Oneindig, eeuwig We zen, van alle ding, dat wezen heeft. Er is beweging bij God ten opzichte van het verloren schepsel. Spreker stelde de vraag naar de kracht van dat Rijk. Hij dacht aan den profeet Elisa. naar wat geschreven staat in 2 Koningen 6. Deze zeide: Vrees niet, want die bij ons zijn, zijn meer dan die bij hen zijn. De Heere opende de oogen des jon gens dat hij zag; en zie, de berg was vol vurige paarden en wagenen rondom Elisa. Spreker gaf nog verscheidene voorbeel den uit het leven van Jezus. Dat Konink rijk is te zoeken bij Jezus alleen, die altijd dezelfde is. Hij is gezeten boven de wereld der verschijnselen, gezeten aan de rech terhand zijns Vaders. Dit is de Vorst, die blijft bij alle wisseling, Hij zelf verandert niet. Na Gezang 13 1, 2, 5 en 7 stond spre ker stil bij het derde punt, bij de over winning van dit Koninkrijk. Nu zijn we genaderd tot dat doel, dat handelt over de dankbaarheid in het 3e deel van de Heidelbergsche Catechismus. Het is hier altijd een worsteling. Dan komt de Heer met zijn grondwet van dat Koninkrijk. Het zal dan niet altijd een worsteling blij ven; het ligt in den aard zelf, het tijde lijke gaat voorbij, maar het onbeeweglijke blijft. De tijdelijke wereld zal verdwijnen, dan komt de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Met den blik op de toekomst gaat de gemeente des Heeren voort. Het onbe weeglijke Koninkrijk moet ook komen in het rijk der gemeente. De gemeente van Katwijk a. Zee heeft in deze bruisende wereld een taak te ver vullen. De gemeente moet uitgaan bewo gen door de liefde van Christus. Bij den apostel Paulus komt het woord onbe weeglijk nog eenmaal voor (Handelingen 27 41). Het voorschip bleef onbeweeglijk vastzitten, maar het achterschip brak van het geweld der baren. Wij moeten niet vast blijven zitten op een schip en kort en klein worden geslagen. De taak is eeii geheel andere. Laat ons de genade vast houden en God dienen en Hem welbe haaglijk zijn als echte kinderen van dat onbeweeglijk Koninkrijk, dat kome moge in de Vaderlandsche Kerk, in onze Ge meente, in onze gezinnen en in ons arm zondaarshart. Na deze predikatie wenschte spreker tot enkele personen het woord te richten. Spr. wendde zich eerst tot de leden van den kerkeraad en begon de predikanten, die aanwezig waren, ds. Pras en ds. Kalk man toe te spreken. Hij zei: ik heb steeds met u beiden en collega Rutgers aange naam mogen samenwerken. Uw huis heeft steeds voor ons opengestaan. Hij hoopte, dat God de Heere hen naar lichaam en geest moge bekrachtigen. Vervolgens wer den de leden van den kerkeraad toege sproken en de broeders Kerkvoogden. Hij dankte dezen, dat zij het hulppredikambt hebben mogelijk gemaakt, en hij hoopte, dat een opvolger in zijn plaats worde be noemd. Spr. zou vele namen kunnen noemen, maar hij moet zich beperken. Hij bedankte nog de beide kosters, organisten en den concierge van het Jeugdhuis. De laatste woorden richtte spr. tot de gemeente. Hij sprak zijn hartelijken dank uit tot zoo- velen, dat hij steeds een gastvrij onthaal mocht ontvangen. Het was hem steeds een aangename plicht te gaan langs de ziek bedden in de naastbij gelegen stad. Hij zal ook aangenaam blijven denken aan de catechisaties. Hij zal de uren, bij de jongens en meisjes doorgebracht, niet licht vergeten. Wat ik gegeven heb, heb ik moge doen in 's Heeren kracht. Thans moeten wij afscheid nemen. Juist als men de gemeente een weinig leert kennen, zoo ook bij ds. Roodenburg, dan moet men afscheid nemen. Bij de overwe ging van het beroep, viel het niet ge makkelijk, dat ik zou moeten afscheid nemen van u. En als we kinderen zijn van dat onbeweeglijk Koninkrijk, dan is er geen sprake van afscheid. De Heer zelf van dit Rijk geve dat nu te verstaan uit genade. Spreker eindigde met dankzeg ging en laten zingen van Psalm 111: 5. Als voorzitter van den kerkeraad sprak ds. Kalkman eenige woorden tot ds. Ton non Hij zei, dat hij uit den aard kort zou Eén doode. - Vijf gewonden. Foto Turk, Sasstnkji,, Gisteravond omstreeks 9 uur reed tus- schen de Klapbrug en de Molenstraat te Sassenheim een auto, waarin een viertal personen uit Rotterdam zat, een touring car aan. Hierdoor verloor de chauffeur de macht over het stuur, met het gevolg, dat de auto den straatweg verliet en over het trottoir reed. Hier werd eerst het huis Hoofdstraat hoek Molenstraat geraakt en vervolgens werd een 6-tal personen aan gereden, die op den anderen hoek stonden te kijken naar het weerlichten in de verte. Deze aanrijding had het treurig gevolg, dat het 9-jarig zoontje van den heer Dorsman dood werd opgenomen. Van de overige personen werd de heer Overvliet aan het hoofd verwond, terwijl de heer de Zwart inwendige kneuzingen kreeg. Voorts bekwamen nog verwondingen een dochtertje van den heer Rijnsburger en de heer Verduijn, wonende aan Kastanjelaan. Een 5-tal minuten li werd ontdekt dat het 11-jarige dochtè van den heer de Zwart nog onder de a lag. Met vereende krachten werd de a opgelicht en het meisje onder den wag; weggehaald. Zij was bewusteloos en aan hoofd verwond. Geneeskundige hulp was terstond aai wezig, alsmede eenige verpleegsters. De auto was tegen het huis van dames Leclercq aangebotst en werd e stig bbschadigd. Een muur van het h werd ontzet. De chauffeur van de auto, die eerst vlucht had genomen, werd later in de meente aangetroffen en met de med Inzittenden in arrest gesteld. Zij verken den allen min of meer onder den invL. van sterken drank. zijn. Het was hier geen gewoon afscheid. Het gold hier het afscheid van een hulp prediker. Spr. kon het zich voorstellen, j dat het zwaar was om van deze gemeente I afscheid te nemen. Ge hadt hier uw werk- taak, slechts 15 maanden duurde deze, de i kerkeraad en de gemeente vonden dien tijd veel te kort. Zij hadden gaarne gezien dat gij wat langer had kunnen blijven. Maar gij verwisselt Hoogmade met Pijn acker. Gij hebt het zelf gezegd, juist als wegaan gewennen, gaan zij weg. Dat pleit voor den hulpprediker en de ge meente, dat pleit voor beiden. Op deze plaats moet ik u namens de gemeente dank zeggen, voor alles wat gij voor de gemeente zijt geweest. Onze beste wen- schen vergezellen u en uw gezin naar Pijnacker Spr. hoopte dat ds .Tonnon daar veel zielen zal winnen voor het on beweeglijk Koninkrijk. Spr. stelde voor hem toe te zingen het 2de gewijzigde deel van Gezang 96. Nadat ds. Tonnon ds. Kalkman en de gemeente hartelijk dank gezegd had voor de tot hem gesproken en toegezongen woorden, sprak hij de zegening uit. waar na de groote schare het kerkgebouw ver liet. Hevig onweder. Gisteravond, ontlastte zich tusschen 10 en 11 uur een geweldig onweder, zooals wij in de laatste jaren niet gehad hebben, boven het dorp. Het vuur was niet van den hemel af. Bij het stationsgebouw sloeg het hemelvuur in een wagen van de tram, zoodat de motor defect raakte. Zaterdagavond om half 8 werd door U.N.I. onder leiding van den directeur P. C. Langmuur het 4de openluchtconcert in de muziektent op den Boulevard gegeven. De bijzondere collecte voor de Oude Kerk heeft opgebracht: in de Nieuwe Kerk f. 186.87 en in de Oude Kerk f. 200.191/2. STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. H. Polderman geb. Draaytil D.: M. Rotteveel geb. Knijnenburg, Z, I Getrouwd: R. J. Th. van der Heyden el E. M. M Perquin. OverledenA. de Groot, vr. 64 jaar, I VEUR. Burgerlijke Stand. Getrouwd: W. C. Boesschoten en J. Bruyn. o WASSENAAR. I Burgerlijke Stand. Geboren: Christina Helena, d. van \V.| Theil en C. C. Vonk; Hermanus, z. va C. Hilgeman en P. Timmers; Elisabeli Anna, d. van A. J. Schrama en L. M Wassenaar; Martinus Nicolaas, z. van M Rijnbende en C. J. Baljé, Johanna Cor nelia Maria, d. van J. J. Govaarts en P. M. Nefs. Overleden: Johanna Neeltje Heinerik, «I jaar. wed. van B. van Duuren; Titusl kuipers, 49 jaar, echtgenoot van H. vaal der Zwet. Ondertrouwd: H. Zuijderduin en C. Ml van Aken; J. Meihuizen en J. G. M. D, ter Braake; W. C. van Laar en J. van Laar. Zaterdagmiddag is de auto van des kruidenier de S. alhier op het oogenblik, dat hij met den wagen een erf afkwam, op den Katwijkschen weg aangereden door een personen-auto. De linkervoorzijde va» de auto werd geheel vernield. De personen wagen kreeg lichte schade. Gistermorgen ontstond in de zeeduineol een helmbrand, die dank zij het kranig I optreden van brandweer en verschillende helpers, spoedig kon worden bedwongen. In Meyendell is gistermiddag een dami aangereden door een auto, met het gevoll dat zij een enkel brak. Heb |e tegenwoordig 'o grooteren Ford? Zooals je ziet. Ik vond, dat mijn familie eens wat meer van de buitenlucht en de vrije natuur moest profiteered Jullie trekken er dan zeker nog al eens op uit? Ja, zoo vaak mogelijk. Voor een week-end of een Zondagje. Je bent in een oogenblik waar je wezen wilt. We genieten er allemaal van en nooit eenigen last met den wagen, pracht constructie die Fords r ordsorv AIRCRAFT Geld beschikbaar voor tweede en derde hypotheek op solied onderpand tot 90°',o der waarde. Brieven No. 49 Bur. v.d. Blad. fijn gebreid tricot. HET KOUSEN- EN SOKKENHUIS STATIONSWEG. 42 De deurwaarder J. H. OOSTERWIJK te Leiden, is voornemens op Donderdag 16 Juli a.8. des namiddags te 2 uur, in de groote zaal von Café- Restaurant ..Zomerlustaan den Stationsweg 55, te Leiden, over te gaan tot den openbare ver koop van: Perzische en Oostersche Tapijten Schitterende collectie schilderijen Antieke en moderne meubelen, w.o. wortelnoten bureaux, vitrines, salon-ameublementen, slaap kamerameublementen, eetkamers, tafels, bijzettafels, enz. Groote partij Iedere clubfauteuils. Kijkdagen: Dinsdag 14 en Woensdag 15 Juli a.s. van v.m. 10uur tot n.m. 9 uur. 54 naar maat vanaf f. 5.per maand. Vraagt eens inzage stalen- collectie betere genre. Coupeurs bezoeken U door het geheele land. Brieven Bureau van dit blad onder No. 455. DE LEIDSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING Firma J. GOEDELJEE Sr. Directie J. DIRKSE en Zn.. Hooieracht 33. Leiden, Tel. 452 Filiaal; Geverstraat 39 - Telefoon 3133 Oegstgeest Transporten met speciale Rouwauto's. 2840J ui

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 8