INTERNATIONALE ONTWAPENING officieele kennisgeving Olppische Spelen 1932. stadsnieuws. 2»le Jaargang MAANDAG 13 JULI 1931 No. 21875 eerste blad. Het voornaamste Nieuws van heden. Petitionnement voor Internationale Ontwapening LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: cts Der regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen .ar agentschappen van ons Blad gevestigd ztjn. Voor alle «Hprp advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën a °f„,f„nri bit vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. h i Jen maximum aantal woorden van 30. "o volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 cts- P°rt0 betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. flit nummer bestaat uit DRIE Bladen - hinderwet. ■Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door bén vergunning is verleend aan: a. P. Btorimans en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine, petroleum en kunstterpetljn op het aan den Morschsin- »1 gelegen terrein der Maatschappij tot fhroloitatie van Staatsspoorwegen, Sectie L No 1305; b. P. H. Eggink en rechtver krijgenden tot het oprichten van een r- en blikslagerij en loodgieterswerk- ts in het perceel Pieterskerkkoorsteeg 9 Sectie G. No. 1579; c. L. J. Pièrlot en rechtverkrijgenden tot het oprichten mn een wasch- en strij kinrichting in het SjBrceel Oude Vest No. 157, Sectie H. No. 3132; d. M. J. van Went en rechtverkrij - Menden tot het oprichten van een smederij K pet perceel Hooigracht No. 1, Sectie I No 620; e. J. W. van Weerden en recht verkrijgenden tot het oprichten van een ifenketbakkerij in het perceel Uiterste- r gracht, No. 6, Sectie I No. 2044; Joh. de Bruin en rechtverkrijgenden tot het op richten van een smederij in het perceel ïieuwstraat No. 47, Sectie I. No. 2447; W. van Dam en rechtverkrijgenden tot ïet oprichten van een banketbakkerij in et perceel Steenstraat No. 47, Sectie B. |o. 2748; h. W. J. Edelaar en rechtver- \ijgenden tot het oprichten van een bier- pttelarij en limonadefabriek in het per- lëel Oude Vest No. 66, Sectie B. No. 2590; i. H. van Dalen en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de timmermanswerk- Tlaats in het perceel Aloëlaan No. 2, Sectie I. No. 1157; j. M. Beulink en rechtverkrij - lenden tot het oprichten van een banket bakkerij in het perceel Oude Heerengracht Kro. 20. Sectie C. No. 43; k. A. J. van Berge Henegouwen en rechtverkrijgenden ot het oprichten van een smederij in het erceel Hoogewoerd No. 169, Sectie D. No. 951; 1. de firma J. J. Gijzenij en Co. en rechtverkrijgenden tot het oprichten van |en bewaarplaats van lompen en beende- :en in het perceel Koestraat No. 3, 5 en 7, pectie H. Nis 764, 765 en 3384. 88 Leiden, 13 Juli 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HET NEDERLANDSCHE PAVILJOEN TE PARIJS. Waarschuwing van den heer Kricger. De heer C. C. Krieger, conservator van het Rijks-Ethnografisch Museum alhier, teruggekeerd van zijn tweede reis naar Vincennes, heeft een persvertegenwoordi ger een kort onderhoud toegestaan. „Veel nieuws heb ik u niet te vertellen, aldus de heer Krieger de resten van het verbrande Nederlandsche Paviljoen zijn opgeruimd en met grooten spoed is men bezig om een nieuw gebouw overeind te zetten. Inmiddels las ik met verbazing in de dagbladen, hoe van verschillende zijden weer vele mooie dingen worden be schikbaar gesteld. Met verbazing want het is voor mij de vraag of de inzenders van deze kostbare voorwerpen wel weten wat zij doen. Er wordt weer opgebouwd en weer ingezonden en de vraag, of voor vol doende bewaking en verzorging e'er voor werpen de dringendst noodige maatregelen zullen getroffen worden, staat nog altijd open. Naar mijn pvertuiging mag ons land en mag Nederlandsch-Indië niet voor de tweede maal zijn oudheidkundige voorwer pen e.d. blootstellen aan een mogelijk gevaar. Ik ben overtuigd zoo verzekerde de heer Krieger ten slotte dat geen enkel deskundig museumbeheerder de verant woording had willen dragen en ook niet had mogen dragen voor het onderbrengen van onvervangbare museumstukken van zeer bijzondere archaeologische en histori sche waarde, zooals die thans zijn verlo ren gegaan, in een gebouw, slechts opge trokken van hout en jute en dat zich be vindt op 'n terrein, waar kermispret hoog tij viert en waar zij bij voortduring zijn blootgesteld aan de grootste gevaren. Dat dit zoo is, zal thans wel niemand meer betwijfelen, na al het gebeurde. Hoe zal in de toekomst de verzorging en de brandkeering van die opnieuw op gerichte gebouwen van het Ned. Paviljoen plaats hebben, is de vraag die elke inzen der zich behoort te stellen, wil hij zich niet andermaal gedupeerd weten." STEUN GEWENSCHT. Mogen wij U nog eens herinneren aan Ide wenschelijkheid steun te verleenen, op- Idat onze Nederlandsche sportmenschen ■naar Los Angeles kunnen gaan? Komt sportvrienden, draagt allen uw (steentje bij en steunt het Comité, hetzij door het koopen van loten ad f.2.50, die laan ons Bureau verkrijgbaar zijn, hetzij Idoor een gift, zonder aankoop van loten, Ite storten op ons gironummer 57055. I Wij bieden U daartoe de gelegenheid op Ionderstaand formulier; INSCHRIJVÏNGSBILJET. [In te zenden aan het bureau van het „Leidsch Dagblad". Ondergeteekende wenscht bij te dragen Voor de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 voor een bedrag van gulden met zonder I Naam: Woonplaats: levering van loten. doorhalen wat niet gewenscht wordt. DRIE PERSONEN IN ZEE VERDRONKEN Een droeve les. I h ?e zee lleeIt Zondag niet minder dan ene slachtoffers gemaakt. Gistermiddag omstreeks 12 uur was de gehuwde tuin- "205 A. te Wassenaar nabij den Slag aan het zwemmen. Zijn schoonzuster had zich eveneens te water begeven. Tengevolge van den straffen landwind trok de zee zeer sterk. Op een gegeven moment zag A. dat het meisje werd V-degeslcurd. Hij trachtte haar te redden, maar werd zelf ook me degetrokken. Toen beiden op het strand waren gebracht, is getracht de levensgees ten nog op te wekken. Bij het meisje mocht dit gelukken, bij A. niet. Hij laat een weduwe achter. In den laten middag zijn zekere R. uit wassenaar en de student W. uit Leiden het slachtoffer van de zee geworden. Ook zij zijn door den sterken stroom naar zee medegevoerd, met het gevolg, dat beiden byna levenloos op het strand konden wor- u? t. gebracht. Lang heeft men gepoogd net bewustzijn terug te roepen. Het mocht met meer baten, helaas. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake Werkverruiming. Aan den Raad is volgend adres ge zonden De Plaatselijke Raad, samengesteld uit de besturen van de afdeeling Leiden der S. D. A. P. en van den Leidschen Bestuur- dersbond. ten deze domicilie kiezende te Leiden, Heerengracht 34, verzoekt beleefd de aandacht van Uw College voor het onderstaande: Adressant vestigt de aandacht van Uwen Raad op den nijpenden toestand, welke in onze gemeente bestaat als gevolg van de nog steeds voortdurende economische crisis en de daaruit voortvloeiende groote werkloosheid. Het is toch een zeer bedenkelijk ver schijnsel, dat thans, in den vollen zomer, bijna 900 werkloozen bij de Arbeidsbeurs staan ingeschreven, terwijl het werkelijk aantal werkloozen ongetwijfeld nog hoo- ger is. Wij behoeven geen tegenspraak te vree zen, als wij de overtuiging uitspreken, dat de werkloosheid in het a.s. najaar en den winter een nog veel grooteren omvang zal aannemen. Groote ellende zal daarvan voor een aanzienlijk deel der arbeidersbevolking het gevolg zijn. indien niet tijdig van over heidswege de maatregelen worden geno men, welke kunnen leiden tot verminde ring de- werkloosheid en verzachting der gevolgen. Hoewel het ons niet onbekend is, dat het gemeentebestuur poogt door het doen uitvoeren van verschillende werken eeni- germate in het gebrek aan werkgelegen heid te voorzien, moeten wij toch con- stateeren, dat daarbij niet met die voort varendheid wordt opgetreden, welke in verband met den ernstigen toestand nood zakelijk moet worden geacht. De tegenwoordige inrichting van den technischen dienst der gemeentelijke be drijven, die bij deze zaak betrokken zijn, belemmert krachtdadig optreden op het gebied van werkverruiming. In onze gemeente zijn tal van grootere en kleinere werken, welke voor uitvoering of vervroegde uitvoering in aanmerking komen. Zij kunnen echter niet worden voorbereid, en vooral niet snel worden voorbereid, omdat de technische dienst der gemeente, welke is ingericht op nor male tijden en verhoudingen, daarvoor te beperkt is. Tijdelijke uitbreiding van het technisch en toezichthoudend personeel der ge meente zal daartoe beslist noodzakelijk zijn. Natuurlijk zullen er moeilijkheden, ook financieele, zijn verbonden aan het uit voeren van meerdere werkverruimingsob jecten. Deze moeilijkheden dienen echter te worden overwonnen. Veer wat de financiën betreft, meent adressant, dat de belangrijke kosten, voortvloeiende uit deze maatregelen, gedeeltelijk uit leening kunnen gevonden worden. Het is alleszins billijk een deel dezer kosten te doen opbrengen door het nage slacht, daar dit toch mede profiteert van de stadsverbetering, welke door bovenbe doelde maatregelen tot stand komt. Wij nemen de vrijheid, hierachter een aantal werken te noemen, welke allen te eenigertijd in uitvoering moeten komen, met het dringend verzoek het daarheen te leiden, dat een aantal dezer werken reeds in het a.s. najaar voor uitvoering ge reed is. Stratenplan in het Kooikwartier. Aanleg speelterrein in 't Kooikwartier. Straataanleg van het 2de deel van den Wassenaarsche-weg. Doortrekking Kagerstr. naar Maredijk. Straataanleg langs Maredijk. Wegverbreeding Heerenweg. Wegverbreeding Hooge Rijndijk (in combinatie met het Rijk). Demping van Levendaal, Langegracht en Middelstegracht. Verbouwing van Den Burcht en Graan- beurs. Bouw van een bewaarschool in het Kooikwartier en waar noodig, in andere stadswijken. Aanleg van de ontworpen sport- en speelvelden nabij den Leidschen Hout. Bouwen van het Zuidelijk Pompstation voor de Centrale Rioleering. Aanvang maken met het Veemarktplan, door het doen graven van het verbindings kanaal vanaf de Zijl naar het Marktter rein. Uitvoering van de Centrale rioleering in Wijk XII. Zijlsingel en omgeving. Vervroegd uitvoeren van onderhouds werk, dat anders eerst in 1932 zou ge schieden. Daarna vestigen v/ij uw aandacht nog op den maatregel, welke het vorig jaar door de gemeentebesturen van Amsterdam en Den Haag zijn genomen, waar door een subsidiestelsel bij onderhoudswerk aan semi-overheidsinsteliingen en particulie ren men er naar wij meenen in geslaagd is om gedurende den winter een beduidend aantal schilders, stukadoors en andere arbeiders aan loonend werk te helpen. Ook de woningbouw dient op nog krach tiger wijze ter hand te worden genomen. Om te komen tot het op groote schaal opruimen van krotten in de binnenstad, ten einde daarvoor nieuwe woonwijken in de plaats te stichten, b.v. in de wijk tus- schen Haarlemmerstraat en Oude-Vest en omgeving Ceciliastraat. zal eerst door versnelden aanbouw van arbeiderswonin gen in andere wijken ontruiming der slechte woningen mogelijk gemaakt moe ten worden. Adressant dringt er met kracht bij Uw College op aan. om in overeenstemming met deze ernstige lijden al die maatrege len te nemen, welke kunnen leiden tot beteugeling der groote werkloosheid. EINDEXAMENS CHR. H. B. S. Geslaagd voor afdeeling B de dames J. C. de Jong, Wassenaar en E. H. Brouwer, Oegstgeest, en de heeren J. W. Bakker, Wassenaar; E. B. Bosschieter, Rijnsburg; H. J. Doedens, Oegstgeest; A. B. v. Haaiten Oegstgeest; J. L. Hamel, Oegstgeest; N. Heertjes, Oegstgeest; A. J. Kromhout, Rijnsburg; G. v. d. Mark, Leiden; P. Meer burg, Katwijk; D. Neisingh, Leiden; F. H. Neisingh, Leiden; W. Ouwehand, Katwijk; W. F. H. Semmelink, Wassenaar; J. v. d. Valk, Oegstgeest; A. F. Wolff, Oegstgeest; G. van Zwieten, Leiden. Afgewezen 1. o LEIDSCHE AQUARIUMVEREENIGING. Zaterdagmiddag maakten de leden der Leidsche Aquariumvereeniging onder lei ding van den heer Zwart, voorzitter van bovengenoemde vereeniging een excursie naar de tentoonstelling op aquariumgebied in den Haag. Er wordt n.l. in het gebouw Pulchri-Studio aan het Lange Voorhout een uitgebreide tentoonstelling op dit ge bied gehouden. De heer Zwart liet de leden de verschil lende bijzonderheden op aquariumgebied zien, in het bijzonder de z.g. warmwater aquaria. Er was voor de leden dan ook bijzonder veel te zien en te leeren. De Haagsche clubvrienden hadden van de tentoonstelling buitengewoon veel werk gemaakt en het geheel maakt in een woord een keurigen indruk. NOORDERKWARTIER. Begunstigd door boven verwachting mooi weer, heeft de Buurt- en Speeltuinveree- niging „Noorderkwartier" aan een deel van haar kinderen, den jongeren, van 59 jaar, in het bekende „Oud Hortuszicht" een tuinfeestje aangeboden. En waar het weer meewerkt, zooais Zaterdag, droog weer en niet te warm, daar is men voor het grootste deel. van te voren al van het succes verzekerd. Wat hier ook werkelijk het geval was. Met muziek begeleid trok de stoet, van af de Marnixstraat, langs den Mare-Sin- gel, over Turfmarkt, Princessekade en Witte-Singel naar de plaats van bestem ming. Na 't gebruik van een verfrissching ving men aanstonds aan met het touwtje trek ken voor de meisjes en zakloopen voor de jongens. Onmiddellijk daarna werden de verschillende speeltuigen door de kinderen bestormd. Ondertusschen liet het muziekgezelschap ,.T. en D." zich niet onbetuigd. De gegeven muzieknummers waren talrijk en gaven aan het geheel een vroolijk karakter. Nadat de kinderen zich nog weer tegoed hadden gedaan aan limonade, chocolade en krentenbroodjes, werden vóór het ver trek, de prijzen uitgereikt. De voorzitter, de heer Verhoeven, deed zulks met een toepasselijk speechje, bedankte voorts de leidsters en leiders en sprak de hoop uit, dat als „Noorderkwartier" weldra een tuin zal bezitten, het bestuur ook dan op hen, vooral de leidsters, zal mogen rekenen. Om over zessen werd de terugtocht naar het kwartier aanvaard, alwaar nog met de muziek aan het hoofd, verschillende stra ten werd doorgetrokken. BAZAAR VOLKSGEBOUW. Veel verscheidenheid. Ten bate van het Volksgebouw werd Zaterdagmiddag tegen 4 uur aldaar een Vermakelijksheids- en Reclamebazar ge opend, die onmiddellijk reeds aardig be zocht werd. De voorzitter van Bazar Commissie de heer F. Kooistra sprak ter gelegenheid der opening, eenige harte lijke woorden en deelde mede, dat het Bestuur dezen Bazar georganiseerd heeft om den achterstand van eenige jaren ge leden in te halen. De thans bestaande exploitatie van "het „Volksgebouw" is zeer gezond. Spr. verheugde er zich over, dat diverse leveranciers cadeaux schonken. In het bijzonder is een en ander tot stand gekomen door de samenwerking van de Coöperatieve Handelskamer „Haka" te Rotterdam en de Coöperatie „Vooruit" alhier. Spr bracht dank aan de gevers, en speciaal aan de Bazar en de Vrouwen- Propaganda Commissie" Hij eindigde met een hartelijk opwekkend woord om den Bazar vooral te komen bezoeken. Met genoegen hebben wij een rond wandeling langs de diverse stands ge maakt en geconstateerd, dat men er weer te kust en te keur terecht kan. Voor amusement is ook terdege gezorgd een oliebollenkraam, een rad van avontuur, hengelen met hindernissen, vroolijke gramofoonmuziek enz. dragn er het hunne toe bij om de gezelligheid te ver- hoogen. Tot en met 19 Juli zijn de belangstel lenden er hartelijk welkom! PARKCONCERT. Het programma voor het concert, te geven op Donderdag 16 Juli a.s. door de Harmonie-Kapel „Trouw en Durf", direc teur de heer J. Noordanus Sr. in het Plantsoen, (Musis Sacrum) 's avonds te 8 uur precies luidt als volgt: 1. Florentiner Marsch, J. Fucik. 2. Un tour de Bandits, ouverture, F. Suppé. 3. Concert Valse „interrompue", L. Mon- tagne. 4. Fantaisie Cavaileria Rustlcana, P. Mascagni. Pauze. 5. The Stars and Stripes, marsch, Sousa. 6. Ouverture „Tan- cred", G. Rossini. 7. Friihlingserwache „Romanze", E. Bach .instr. van J. Noor danus. 8. Grande Fantaisie Faust, Ch. Gounod. 9. Marsch Finale. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende de uitvoering niet te loopen en dit programma uit te knippen. BINNENLAND. Op 69-jarigen leeftijd is te Aerdenhout overleden het R.K. Eerste Kamerlid, de heer J. N. Ilendrix. (Binnenland, le Blad). Het zomerfeest van de Vara; de wegen naar Hilversum met spijkers bestrooid; meer dan 500 fiets- en autobanden lek. (Binnenland, le Blad). De verduistering van een aangeteeken- den brief te Dordrecht; de dader aange houden. (Gemengd, 2e Blad). Motorongeluk te Hillegersberg; motor rijder en duo-passagiere ernstig gewond. (Gemengd, 2e Blad). Te St. Agatha bij Cuyk is een meisje door haar broertje met een geweer dood geschoten. (Gemengd, 2e Blad). Een treurige dag te Wassenaarsche Slag. Drie zwemmers verdronken. (Stadsnieuws, le Blad). Ernstig auto-ongeluk te Sassenheim; een doode, vijf gewonden. (2e Blad). Afscheid van Ds. Tonnon te Katwijk aan Zee. (Uit de Omstreken, 2e Blad). Onthulling gedenktceken „Meester" v. d. Berg te Alphen aan den Rijn. (2e Blad). BUITENLAND. Groote nood in Duitschland. De beurzen 2 dagen gesloten. Een bank sluit haar loketten. (Buitenl. en Tel. le Blad). Overleden is de Zweedsche aartsbisschop dr. Söderblom. (Buitenl. le Blad). Vrede en ontwapeningsdemonstratie te Londen. Mc Donald, Baldwin en Lloyd George spreken. (Buitenl., le Blad). R.-K. VAKSCHOOL. Geslaagd voor het 2de gedeelte (prak tijd) van het examen Nijverheidsonder wijs akte N VIII leerares Koken en Voe dingsleer, de dames A. M. P. Peeters, E. Samsom en A. M. Schouten. Nederlanders, sluit U aan! Hebt U Zaterdagavond onder de telegrammen het bericht gelezen uit Duinkerken, dat de Fransche legerautoriteiten een stad van 200.000 inwoners vanuit de lucht in '11 half uur tijds geheel kunnen vernielen? Het is de zooveelste bevestiging van de gevolgen, die een nieuwe „moderne" oorlog zou veroorzaken. Hebt U daarom Uw persoonlijke daad reeds gesteld tegen zulk een met alle beschaving spottende vernieling, door te teekenen op het Petitionnement? Nederlanders van alle richtingen, sluit U aan als één man in den strijd tegen den oorlog, zooals ook Engeland in deze een eenheid vormt. Men zie onder Buitenland, hoe Mc Donald, Baldwin en Lloyd George tezamen optraden op een anti-oorlogs- en ontwapenings-demonstratie. Stel niet langer uit! van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de „Nederlandsche Dagbladpers" Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres Naam: Adres: Naam: Adres: Naam Adres Men gelieve dit formulier ingevuld aan ons Bureau te zenden of aan één onzer Agenten ter hand te stellen! Per post als drukwerk l'/i cent porto.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1