v. ROSSEM's TROOST Me Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Juli 1931 Derde Blad No. 21873 UIT DE RIJNSTREEK. Heerenbaai EEN DUBBELTJE FEUILLETON. De Blauwe Diamanten van Mijnheer Merchison ALPHEN. CHRISTELIJKE H. B. S. Toelatings- en avergangs-cxamens. toegelaten zijn tot de le klasse: Gerrlt Theo Jacobus Boot, Jan Er- RosSp, Hendrika Grobbe, Tlni ■f^asricn Aagje Heyns (Ter Aar), Jan O A Op 't Landt (Bodegraven) Andnes X, Rnvter (Bodegraven), Mana J. I welvaars Joha. M. Westerbrink, Jan I. S. ^°Wmt''geen woonplaats is vermeld is vamJneerdan22dcandidaten. Geslaagd nf Afgewezen 3. Met 8 candidaten wordt heoenrderd van^e le naar de 2e klasse: n Rner NieuwkoopElis D. van den C. Boer Bruijn (Boskoop), W. ten S^Rrouwer P- Duinker, K. de Haan, n Jager, Corna. Lok (Bodegraven), 0 r'pasma (Aarlanderveen), Ida J. van vilt J Wattel, J. Wille (Hazerswoude) enTc'. Zyerveld. Afgewezen 3. Herexamen 2. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: ap E van Ankeren (Nieuwveen), Klaar- tie van der Boon Bodegraven), L. Boot, H (Th Goedhart, Martha J. Groen. W. F. 5 .h» Haan E. Kempenaar (Ter Aar), C. T van der Lee. 3- v- d- Linden, A. Maas kant (Bodegraven), Frieda Markus, Antje van Muiswinkel, F. J. Noordhoek (Bode graven) Maga. Samsom, Alida Tuinman in L Veerman (Bodegraven). ^afgewezen 1. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: Wt Augustinus (Nieuwkoop), Wilha. D. van Binsbergen ((Bodegraven). W. A. Boer (Boskoop), D. ten Cate-Brouwer, Wfiha M Gesman, A. A. J. van Haselen, Haspers (Koudekerk a. d. Rijn), A. 'IHnDkes (Waddinxveen). J. Koster ■rammerdam), M. S. Kreft (Reeuwijk), D [den Ouden. J. C. Piek, D. B. Snel, Th. ^ey p. stehouwer, J. H. H. Wiertsema Ij. J. B. van Zwieten. (fgewezen X. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: ^■c M. van Haselen, J. W. Schouten, J. ^lubblnk (Zevenhoven) en P. J. Wiert- pa. If gewezen 1. ^rf)veral waar geen woonplaats is ver meld is deze Alphen a. d. Rijn. Voor het tweede gedeelte practijk van het staatsexamen Nr. VII leerares lshoudkunde en waschbehandeling, agde onze piaatsgenoote mej. G. J. onze piaatsgenoote mej. I. v. d. >sch slaagde voor het eindexamen R.K. 5.S „St. Ursula" te Roermond. 1 Te Utrecht slaagde voor het Mulo diploma B onze plaatsgenoot W. v. Leeu wen CJzn., leerling van de Muloschool met den Bijbel, hoofd de heer A. Maas kant, alhier. Onze plaatsgenooten de heeren A. Munting. H. Altona en C. Thim, allen werkzaam bij de fa. Lemkes en Zoon, al hier. slaagden voor het eindexamen aan de Tuinbouwschool te Boskoop. Door de Chr. Hist. Kiesvereeniging van Prlnsterer" alhier, werd gis- ravond in het vergaderlokaal van Man- Arloostraat een bijeenkomst gehouden met de nieuw gekozen Chr. Hist. Raads- 54 leden. Deze alleszins geanimeerde bijeen- '-"lïpmst werd opgeluisterd door zang van Eeen dameskoortje onder leiding van mej. M Gerwlg terwijl in de pauze ververschin- gen werden aangeboden. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. I Geboren: Trijntje, d. v. K. Haveman en J. Pranger. Adrianus Cornelis, z. v. P. Bunnink en J. E. van Velzen. Grietje, d. v, J. C. Nottelman en M. Blom. Overleden: J. M. Sterk 59 j., gehuwd met e L. Rortenslus. Ondertrouwd: L. Edelman 25 j. en A. G. larssen 23 j. I) DO1 -Groen li teravonc Loop der bevolking. Gevestigd: M J. Twaalfhoven, zonder beroep, van Wilnis. R. van Breene, dienstbode, van Den Haag, H. Bergsma en gezin, gemeenteveldwachter, van Am sterdam. Th. H. Meijer, chauffeur, van Zwammerdam. Vertrokken: H. Hartman, schilder, naar Dodewaard. W. van Muljen, bakkers knecht. naar Woerden. N. T. Diepe- veen, dienstbode, naar Nieuwkoop. R. v. Leeuwen en gezin, timmerman naar Veur. Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier staan als werkloos ingeschreven: 6 tim merlieden, 1 metselaar. 12 losse werklie den. 1 cementwerker, 2 grondwerkers, 2 pakhuisknechts, 1 chauffeur, 2 fabrieks arbeiders, 1 houtdraaier, 1 machinist en I letterzetter. Inlichtingen aan heeren werkgevers wor den gaarne verstrekt. Geslaagde brandspuitproeven. Onze brandweer is alweer rijker gewor den. De uitrusting is thans vermeerderd met een aantal gasmaskers, die bij de beproeving van deze week voor het eerst dienst deden. De beproeving verliep naar wensch. Ditmaal werden beide spuiten opgesteld bij de „put" in het plantsoen en werden de slangen uitgelegd over een afstand van enkele honderden meters tot aan het station. Dit is waarschijnlijk de grootste afstand die men in dat deel der kom waar geen water is, zal moeten be reiken met water uit die „put". De groote motorspuit werkte schitte rend. Het moeilijke werk om eerst de lucht uit den langen boorpijp te zuigen, voor dat het water omhoog komt, was in enkele seconden volbracht en onmiddel lijk werd dan ook water gegeven. De babyspuit kan dat werkje niet alleen af. Die moet dan leidingwater als koelwater hebben, waarom in het gebouwtje om de put een aansluiting aan de waterleiding is gemaakt. Is er echter een vaam water, dan doet deze spuit voor de groote niet onder. Er was voor deze demonstratie in het centrum der gemeente veel belangstelling. Tot voorzitter der vereeniging „On derling Fonds voor Ziekkenhuisverple- ging is gekozen de heer A. Verlooij, in de plaats van den heer H. Blazer, die deze functie van de oprichting af vervulde. De heer H. Doornik, alhier is te Utrecht geslaagd voor het candidaats- examen Indologie. De Chr. Zangvereen. „Hallelujah", alhier denkt te gaan deelnemen aan het zangconcours op 30 Juli te Zeist. Ook dit koor zal daar uitkomen in de hoogste „de Superieure afdeeling". Gevonden voorwerpen: Een dekkleed. Inlichtingen ter secretarie. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Installatie nieuw Raadslid. - Benoeming nieuwe wethouder. De Raad kwam in openbare vergade ring bijeen. Alle leden tegenwoordig be houdens de heeren D. Buitenhuis en C. A. van Dam. die met kennisgeving afwezig zijn. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der vergadering en gebed, worden de notulen der voorgaande verga dering gelezen en goedgekeurd. Het nieuw benoemde raadslid W. Lom- merse, legt de vereischte eeden af, waarna de Voorzitter hem geluk wenscht, waar voor de heer Lommerse met een weder woord bedankt. Verschillende ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen, te weten de herbenoeming van een lid der Gezondheidscommissie, de verdaging van de beslissing op het besluit inzake de rooilijn voor de Bruggestraat, de vaststel ling van de uitkeering ter zake de elfde RECLAME. 5516 volkstelling, en het bericht van J. A. Heemskerk, dat hij zijn benoeming tot lid van de Commissie tot wering van school verzuim aanneemt. Naar aanleiding van een schrijven van de Ged. Staten over het gemeenteverslag beslist de Raad op voorstel van B. en W. dat dit in het vervolg om de vijf jaar zal worden uitgebracht. B. en W. van Koudekerk zenden op nieuw ter goedkeuring het raadsbesluit van die gemeente betreffende de grens scheiding tusschen het jaagpad en het brugterrein en tusschen het brugterrein en het eigendom van wed. J. Post. Over eenkomstig het verlangen van de Ged. Staten is de vorm van een dading veran derd in een overeenkomst. B. en W. stellen voor het raadsbesluit van Koudekerk dienovereenkomstig gewijzigd goed te keuren, waartoe wordt besloten Aan de orde is nu de verkiezing van een wethouder, vacature P. F. Veelenturf. Gekozen wordt de heer A. J. de Jong, die desgevraagd verklaart de benoeming aan te nemen. Hierop wenscht de voorzitter hem har telijk geluk, wijst op de belangrijke taak als wethouder en hoopt dat hij de be langen der gemeente zal voorstaan en bevorderen. De heer A J de Jong dankt voor de toegesproken woorden en hoopt onder de leiding van den voorzitter en in samen werking met den heer De Bruyn, die reeds zoovele jaren wethouder is geweest, zijn krachten te zullen geven in het belang van Hazerswoude. Hierna wordt behandeld een adres van de Chr. H. B S te Alphen aan den Rijn om een bijdrage van f. 71.91 voor één leer ling uit deze gemeente. B. en W. stellen voor deze bijdrage uit billijkheidsoverwegingen te verleenen. Voor de leerlingen, die de Openbare H.B.S. bezoeken is de gemeente verplicht bij te dragen, het is billijk, dat zij het voor de Chr. H. B. S. vrijwillig doet. Aldus wordt besloten. t Rondvraag. De heer J. W. van Vliet vestigt er de aandacht op, dat het gras langs de wegen, dat verpacht is, ongelijk wordt gemaaid. Aan den Zijdeweg staat gras, waarvan het zaad overwaait op de tuinen. De heer C. A. van Dam raadt aan bij de verpachting te bepalen, dat het gras voor 1 Juli moet gemaaid zijn. De Voorzitter zegt toe, dat hij er werk van maken zal. dat de pachter het gras maait, terwijl B. en W. met de wenk van den heer Van Dam hun voordeel zullen doen. Niemand meer iets hebbende, sluit de voorzitter de vergadering. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirkje, dochter van G. Kra nenburg en G. J. Verduijn Leonardus, zoon van E. H. van Dam en A. M. Blom Antonius Johannes, zoon van L. van der Laan en A. J. M. Kennis. Getrouwd: P. J. den Hollander, oud 25 jaren, wonende te Sassenheim en J. C. van Koert, oud 29 Jaren. Ondertrouwd: H. Rigtering, oud 27 jaren en H. Hovingh, oud 26 jaren, wonen de te Exloermond. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. van Haselen en gezin, graanhandelaar. uit Rotterdam; A. W. M. van Eijg. zonder beroep, uit Ter Aar; M. K. de Jong, zonder beroep, uit Zwammer dam; L. van Rozen, boerenknecht, uit Ter Aar,; G. van den Bosch, banketbakker, uit Amsterdam; P. J. van Steijn, boeren- dienstbode, uit Woubrugge; W. Budding, boerenknecht, uit Noordrecht;; H. Warmer dam, boerendienstbode, uit Voorhout; C. van Leeuwen, dienstbode, uit Amsterdam; N. G. Bon, smid, uit 's-Gravenhage; J. W. Verhage, dienstbode, uit Leiden; J. Lehn- hardt, boerendienstbode, uit Duitschland. Vertrokken: J. A. van Diemen, veehou der, naar Bodegraven; D. W. Rijneker en gezin, ploegbaas, naar Zevenhoven; G. M van der Berg, boerendienstbode, naar Ha zerswoude; E. Vonk en gezin, veerschipper naar Bodegraven; C. A. van Egmond en gezin, melkcontroleur, naar Alphen a.d. Rijn; C. Tijsterman, huishoudster, naar Alphen a.d. Rijn; W. P. Tijsterman, huis houdster. naar Alphen a.d. Rijn; J. Winge- laar. veehoudersknecht, naar Koudekerk; J. W. Verhage, dienstbode, naar Ter-Aar; G. Blom.groentenhandelaar, naar Haarlem; J. C. Blom, groetenhandelaar, naar Haar lem; W. J. Verhage, chauffeur, naar Lei den. GEMEENTERAAD. De waterleiding Dc Vleeschkeuringswet De schattingscommissie. Alhier vergaderde de raad d za gei. e nte onder leiding, wegens ongesieldneid van den burgemeester, van wethouder den Har- tog. Afwezig de heer Verhage. Na opening met gebed werden de notulen der vorige vergadering vastgesteld en kwam aan de orde het eerste punt van de agenda: ingekomen stukken en mededeelingen, w.o. de Alg. Ned Wielrijdersbond heeft voor een goede afwerking van het Meije-pad een subsidie toegezegd van f. 300 en de Stichting Drinkwaterleiding De elf Gemeenten heeft f. 600 toegezegd voor verbreeding en op hooging van het smalle gedeelte, waardoor de waterleiding de kosten bespaard zijn gebleven tot het slaan van dam wand ten behoeve van den waterleidingbuis. De gemeente Zegveld wees het verzoek tot het toekennen van een bijdrage af en van de gemeente Bodegraven werd nog geen bericht ontvangen. Een verzoek van den heer De Graaf om alsnog een ontslag brief als hoofd en onderwijzer van het herhalingsonderwijs en een benoemingsakte voor het vervolgonder wijs wordt toegestaan. Hei heeft lang in de bedoeling gelegen om bij het maken van het buizennet der waterleidng tegelijk het electriscli net in de dorpskom ondergronds te maken B. en W. zijn echter geschrokken van de kosten, n.l. rond f.9250. Hiermede stond in ver band de nachtverüchfing, waarvoor thans eveneens een berekening aanwezig was. Voor het gedeelte vanaf het transfor matorhuisje in het Zuideinde tot aan den Nieuwveenschen weg zullen de kosten In eens bedragen f.282, voor het Zuideinde f.315 en voor den Noordschenvveg tot het aldaar aanwezige transformatorgebouw f. 279 Berekend naar 10 cents per K.W.U en naar 2500 branduren zullen de stroomkosten bedragen f. 20 per lamp. Hier wordt lang en breed over gepraat, waarbij de chef-monteur van het bedrijf, de heer Bergsma toelichting geeft. In Noorden, waar het net ondergronds is, kan elke lantaarn hiervoor gebezigd worden en de kosten van aanleg bedragen biervoor slechts f. 1. De grootste pleitbezorger is de heer Zwart, de heer Koole daarentegen ziet niet in waar het voor noodig zou zijn. Ten slotte wordt besloten met slechts 3 stemmen tegen, n.l. van de heeren den Hartog, Koole en Stam 5 lampen aan te brengen en wel aan het Meije-pad, bij den dokter, aan het begin van den Nieuwveen schen weg en bij de R.K. Pastorie te Nieuwkoop en te Noorden. De kosten van aanleg zullen bedragen f.343 en de kosten per jaar f. 129.50. Deze lampen branden ook bij lichte maan. B. en W. stellen voor goed te vinden dat den ingezetenen, die hun woning aan de Noordzijde van den weg hebben, des- verlangd vergunning verleend wordt een pijp onder den weg door te slaan, teneinde het keukenwater van de water leiding naar de Voorwetering af te voeren. Voor den afvoer van het closetwater naar de Voorwetering wtl men geen vergunning verleenen, omdat dit zou moeten geschieden mei een riool, waarvoor een gleuf door den weg gemaakt moet worden cn waardoor ook tevens het water in de Voorwetering al te zeer verontreinigd zou worden. Dit voorstel vindt "algeheel bijval en wordt aangenomen. Medegedeeld wordt de door Ged. Staten vastgestelde gemeenschappelijke rege'lng tot uitvoering van de Vleeschkeuringswet. Aan het verzoek om gehoord te worden is geen gevolg gegeven en aan de wenschen is ook niet tegemoet gekomen, integendeel, Nieuwveen is baas over al het wel en wee van de vleeschkeuring, alleen voor het vaststellen van de instructiën met salariee- ring van de ambtenaren en over het be palen van de keurloonen moeten de drie raden gehoord worden. Thans worden de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden onderzocht, waarvoor de voorzitter een commissie be noemt, bestaande uit 2 leden n 1. de heeren Zwart en Spinter en waarvoor de ver gadering een oogenblik wordt geschorst. Overeenkomstig het advies van dc com missie worden alle stukken goedgekeurd. Behandeld wordt een in de vorige ver gadering aangehouden voorstel van den heer Stam om de commissie tot wering van schoolverzuim uit te breiden met 2 leden. B. en W. stellen voor dit niet te doen, doch de heer Stam verdedigt zijn voor stel zoo sterk, dat ten slotte met slechts 2 stemmen tegen, n.l. van de heeren Augus tinus en Koole zijn voorstel wordt aange nomen en worden vervolgens alsnog be noemd de heeren I. J. Koole en T. J. F. Teunissen. Vervolgens wordt overeenkomstig uit voerig prae-advies de vergoeding vastge steld voor de bijzondere scholen over 1928. Per leerling bedraagt dit f.14. Ingekomen is een verzoek van de Chr. Hoogere Burgerschool te Alphen aan den Rijn en do R.K. Hoogere Burgerschool te te Leiden om een bijdrage per leerling uit de gemeente tot een totaal resp. van f. 233.71 en f. 95.44. Besloten wordt 50 pet. van het gevraagde toe te kennen, tegen de heeren Augustinus en Zwart. Aan de orde komt nu de benoeming var. 4 leden voor de schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting, wegers periodieke aftreding van de heeren P. A. Th. v. d. Weijden, P. Overvliet, L. Zijerveld en C. Nell. De heer Zwart wil in de samenstelling verandering brengen. De taak van dc com missie is, om aangeslagenen beneden f. 2000 die reclameeren en het verlangen daartoe te kennen geven, te hooren en de personen, waaruit de huidige commissie bestaat zouden over dergelijke menschen niet kunnen oordeelen. De heer v. Leeuwen zegt, dat geen enkele bedrijfs- of zakenman in de commissie zitting heeft en de heer Splinter is even eens van meening, aar dit niet in de haak is. Wethouder Augustinus vraagt of er be wijzen zijn, dat de commissie niet goed optreedt. De heer Zwart zegt, dat de aangesla genen vertrouwen moeten kunnen stellen in de commissie en stelt voor de heeren van den Weijden en Overvliet te her benoemen en voor de heeren Zijerveld en Nell, G. Bodegraven en C. Kwakkenbos të benoemen. Daartegen wordt het bezwaar geopperd, dat er dan nog geen lid uit Noorden zitting heeft. Ten slotte besluit men maar dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. Goedgekeurd wordt in de begrooting voor 1930 eenige wijziging te brengen. Tijdens de rondvraag vraagt de heer Splinter of de tarieven voor de water leiding nog niet bekend zijn, wat aan leiding gaf tot een langdurige bespreking. De heer Breedijk zegt als lid van het dagelijksch bestuur der Stichting dat een schema ontworpen is, waarbij de arbeiders woningen tegen f. 1 per maand water kun nen krijgen, voor de burgerwoningen is nog geen bedrag besproken, doch voor de boerderijen wordt een meter verplichtend gesteld en bij een afname van 100 M3 denkt men te laten betalen f. 20 of f. 25, bij 200 M3. f.20, bij 300 M3. f.18 en bij 400 M3. f. 15, alzoo voor 4Ö0 M3. f. 78. De leden vinden dit tarief veel te hoog, want in Bodegraven zou men slechts f.60 betalen voor 400 M3. De heer Breedijk verdedigt dit, omdat men vóór alles safe moet sluiten, terwijl de overige heeren meer een oppertuniteitspolitiek daarin willen. De heer Zwart heeft het vervolgens nog over de afsluiting van den weg te Noor den, waarbij de voorzitter zegt, dat men over den Ringdijk kan rijden "en de heer Breedijk over den gleuf voor de water leiding midden door den weg, wat alle' overige leden echter toejuichen. De voorzitter wijdt nu, alvorens te slui ten, een woord van afscheid aan de heeren Koole en Verhage, de eerste stelde zich niet meer herkiesbaar en de tweede is niet herkozen en behoudens onvoorziene omstandigheden zou dit wel de laatste ver gadering zijn van deze zittingsperiode. Spr. dankt de heeren voor hetgeen zij als raadslid hebben gedaan en hoopt dat het hun in alle opzienten goed mag gaan. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Egbertus, z. v. Adolf Hendri- kus Boeree en Trijntje Jansen. Johanna d. v. Petrus Spring in 't Veld en Johanna Elisabeth Bakker. Overleden: Jannetje Vlijm 68 j. Bas- tiaan Smit 65 j. Ondertrouwd: Jacobus Adrlaan Meeuwis 25 j. en Johanna Pijper 22 j. In het Onthoudersgebouw werd een vergadering gehouden, door eenige Bouw vakarbeiders, om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Nederl. Chris- telijken Bouwarbeidersbond. De leiding dezer vergadering was in handen van een hoofdbestuurder den heer Mol, uit Utrecht die het doel en streven van dezen Bond uiteenzette. Het resultaat was, dat aan vankelijk 7 leden toetraden. In het bestuur werden gekozen: P. Koren als voorzitter en D. A. Blijleven, penningmeester. Geautoriseerde vert. uit het Engelsch van J. S FLETCHER door Jhr. C. A. L. v. d. W. (Nadruk verboden). 34 HOOFDSTUK XXV. Wie was hij? I Maythorne boog zich over de tafel naar fanners en Corckerdale en fluisterde hun JJyfj en het was duidelijk, dat hij hun «peedeelde, waar en wanneer hij de W„°™e gevonden had. Daarna keerde hij "•cn weer tot den heer Elphinstone. LTv, u tvüfalt er niet aan dat deze in.n aan uw vrouw toebehoort? Toch *uuen er, dunkt mij, wel meer van die Proches zijn. Deze broche is van mijn vrouw. Ik r;™ ze zelf, jaren geleden, in Inverness. «or iis^en van een stel; ze zijn precies geiijK. De steenen zijn een bijzonder soort K i. de zilveren monteering is antiek, x kocht het stel bij een antiquair; ik h?e d?t nog heel goed herinneren. Maar het is een feit, ik heb die broches m jaren niet gezien. Droeg mevrouw Elphinstone ze dan ïond ze ouderwetsch en te zwaar. Z.1J beschouwde ze als curiositeiten' zij nm ,ze oorspronkelijk gebruikt werden T°mlagdoeken dicht te maken an mijn -Weg' Ik kan m« niet her komt r^er aan? 26 °01t dr°eg' Maar hoe Maythorne borg de broche weer in zijn zak en stond op. En wat is er verder te bespreken? Niemand antwoordde iets. Ik zou wel eens willen weten, wat er van mijn vrouw geworden is, riep de heer Elphinstone uit. De heer Elphinstone bekeek de broche. Zij moet gezocht worden, mijnheer, antwoordde Corckerdale. Hij knikte naar Manners Wij moeten daarop uit, dunkt mij. Eerst naar het hotel. Ik vermoed dat u een telefoon heeft? vroeg Maythorne aan dr. Eccelshare. Mooi laat ons dan Short's Hotel opbellen en vragen of mevrouw Elphinstone reeds terug is Hij ging met dr. Eccleshare in de gang en zij kwamen eenige oogenblikken later terug. Maythorne schudde zijn hoofd. Geen nieuws! zeide hij. Ze zijn nog niet terug. Maar aangezien zij uit het hotel zijn vertrokken, is het wenschelijk, daar onze nasporingen te beginnen. Wij beginnen natuurlijk in het hotel. Misschien wil mijnheer Elphinstone ons daarheen vergezellen, zeide Corckerdale. Toen zij de kamer hadden verlaten, trok Maythorne de schouders op. Dat geeft niets, zeide hij. Ze zullen niets vinden. Het is een doorgestoken kaart tusschen mevrouw Elphinstone en iemand anders, waarschijnlijk Alison Murdoch. Het eenige wat ik niet begrijp is: wat heeft juffrouw Merchison gedaan? Dat was ook iets, dat ik niet begreep. Crole had daarvoor dadelijk een verkla ring. Ik geloof niet, dat daarover eenige twijfel behoeft te bestaan, merkte hij op. Ik stel mij voor, dat het zóó is gegaan. Juffrouw Merchison zal gisteravond, na dat u bij juffrouw Apperley is geweest, een beetje tot bedaren gekomen zijn en is daarna naar haar moeder gegaan. Toen zal haar moeder haar het geheim van het testament meegedeeld hebben en als gevolg daarvan zijn ze er vandoor ge gaan! Waarom? vroeg Maythorne. Crole spreidde zijn handen veelbetee- kenend uit. Ik geloof, dat mevrouw Elphinstone Mazaroff gedood heeft! Dat denk ik ook, mompelde dr. Ec cleshare. Toen vond ik het ook tijd om ook eens mijn oordeel te zeggen. Ik had gezwegen, omdat ik mij niet gerechtigd achtte een oordeel uit te spreken in tegenwoordig heid van de politie en van de detectives. Ik geloof, dat u het beiden mis heeft. Mazaroff werd, zooals wij weten, dood ge schoten met het geweer van Musgrave. Hoe kon mevrouw Elphinstone dat geweer in handen krijgen? Maythorne schudde het hoofd. Wij weten nog niet, dat Mazaroff werd doodgeschoten met het geweer van Musgrave, Holt. Dat is juist een moeilijk punt. Er werden dien avond twee schoten gehoord. Wij weten nog steeds niet door welk schot Mazarof werd gedood en even min uit welk geweer dat schot werd ge lost. Indien het gebeurde door het tweede schot, dan is dat niet van mevrouw El phinstone geweest, want dr. Eccleshare en Parslave zagen haar omstreeks acht uur. Zij geven toe, dat het donker was. zij kunnen een vrouw gezien hebben, die op haar geleek Neen, zeide dr. Eccleshare. Wij zagen haar! Dan is er nog iets anders, vervolgde ik. Is het waarschijnlijk, dat mevrouw Elphinstone haar wettigen echtgenoot vermoordde? Misschien juist, omdat hij haar wet tigen echtgenoot was, merkte Crole met een glimlach op. Als mevrouw Elphinstone den moord beging en dat aan haar dochter heeft verteld, dan ben ik er zeker van, dat juf frouw Merchison haar niet zal helpen om zich verborgen te houden. Geloof je dat? vroeg Crole. Dan kan ik daarop alleen antwoorden, dat jij het leven niet kent en evenmin de vrouwen. Zie eens, juffrouw Merchison een im pulsieve jonge vrouw was hoogst ver ontwaardigd over de handelwijze van haar moeder en ging er vandoor met het tes tament om het aan den rechtmatigen eigenaar te geven. Maar als wij eens be denker.. dat mevrouw Elphinstone ge dwongen werd om aan haar dochter te bekennen dat zij medeplichtig aan den moord was, dan maak ik mij sterk, dat de gevoelens van juffrouw Merchison als dochter zich zouden doen gelden en dat zij alles zou doen om haar moeder te redden. En ik geloof wel, dat Maythorne het daar mee eens zal zijn. Natuurlijk, ik mij niet indenken, dat jufrouw Merchison het niet voor haar moeder zou opnemen! Maar dat zijn alle maal gissingen: wij moeten iets doen. Dr. Eccleshare, ik geloof, clat u de wenk van Corckerdale moet volgen om hier te blij ven, om zoo noodig te getuigen. Dat zal ik wel moeten doen, antwoord de dr. Eccleshare. Een paar weken uitstel van de reis is geen bezwaar, behalve dat aegeen, die mijn practijk heeft overge nomen in dit huis wenscht te trekken. Maar dat zal ik wel regelen. Daaraan twijfel ik niet, antwoordde Maythorne. Laat ons nu gaan. Wij verlieten het huis. Johnson kreeg een wenk om te vertrekken. Het is niet noodig dat die kerel lan ger hier blijft. En wat Cottinley betreft, ik geloof, dat ik hem zal opdragen om mevrouw Elphinstone op te sporen; hij zal haar eerder vinden dan iemand an ders van de politie. Laat dat maar aan hem over. Hij vindt wel een spoor, waar niemand dat zou vinden. Alles wat hij noodig heeft is een duidelijke opdracht. Wij ontmoetten Cottinley aan het einde van de straat. Hij wandelde met ons naar de dichtsbijzijnde taxi-standplaats, ter- Maythorne hem inlichtte. Wat nu? vroeg Crole, toen wij weder op Edgare Road waren. Ik ga even naar Short's Hotel om te hooren of men daar iets weet en om Cot- tingley aan het werk te zetten. Het is beter dat jullie beide meegaat. Ik niet, zeide Crole. Ik moet naar mijn kantoor. Ik zou niet weten wat ik in het hotel moest doen en u kunt mij telefoneeren als er iets bijzonders is. Tus schen twee haakjes, Holt, ik vergat om je te zeggen, dat ik de cheque van Ar- mlntrade vanmorgen ontvangen heb. Dat is dus in orde en dat gedeelte van de ge heimzinnigheden is daarmee geëindigd. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9