BINNENLAND. Tweede Blad No. 21873 MORGEN worden de bekende Internatio nale motorraces, de T.T.-races, op het cir cuit van Drenthe (AssenHooghalenAssen) gehouden. De voorbereidingen zijn thans in vollen gang. Een snapshot bij de training. Van Dintel op D.K.W. in actie. EEN WANDELPAD IN ZEE. Het Zuiderzeedorpje Huizen heeft op de Noorderhavenp ier een betonnen wandelpad gekregen, dat met een lengte van 800 Meter in zee loopt. Het vormt voor Huizen een nieuwe attractie. DE BRAND in de ateliers der N.V. Shadewlite, Mussenbroekstraat te Den Haag. DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. DE ADMINISTRATIEVE ORGANISATIE DER ZUIDERZEEGRONDEN. prichting van waterschappen nuttig en gewenscht. Het bestuur der Unie van Waterschaps- onden heeft den minister van Waterstaat dvies uitgebracht over de administratieve rganisatie der Zuiderzeegronden. De strekking van dit advies is, dat niet, igelijk de Commissie-Vissering voor de Wieringermeergronden krachtens art. 194 der Grondwet heeft voorgesteld, over de Zuiderzeegronden 'n cultuurlichaam is in j het leven te roepen, doch oprichting van waterschappen uitvoerbaar, nuttig en ge- Jrenscht moet worden geacht. Deze water- Ischappen zouden in dit geval dan volgens i pet advies der Unie niet door de Provin- piale Staten, doch krachtens een wet door de Kroon zijn op te richten. Het uitvoerig advies is vergezeld van een ontwerp voor evenbedoelde wet met een Tiemorie van toelichting. Het bestuur der Unie heeft het te be handelen onderwerp bezien onder dezelf- Ide feitelijke omstandigheden, waaronder de commissie-Vissering zich de werkzaam heid van het door haar voorgesteld cul- Ituurlichaam de Wieringermeer denkt. Het advies gaat in het kort de bezwaren der commissie-Vissering tegen de water- Schapsvorming na. Het practisch bezwaar per commissie-Vissering tegen water- chapsvorming is op bladz. 20 van het Ver- pag alsvolgt omschreven: „Waterschap pen worden opgericht door de Provinciale Staten, terwijl Gedeputeerden daarop oezicht uitoefenen. Zoo de ontginning der Zuiderzeepolders door Waterschappen ge schieden, dan zou daardoor een omkee- Ung ontstaan in de verhouding van het Kijk tot de provincies, en de behartiging van een buitengewoon groot Rijksbelang worden ondergeschikt gemaakt aan het initiatief en het toezicht dezer provincies, wat uiteraard onredelijk zou zijn." Ons bestuur zou voor deze bedenking, nu het de behartiging van belangen betreft, waarbij het Rijksbelang zoozeer over- heerscht, kunnen gevoelen, indien men zich met de commissie-Vissering inder daad op het enge standpunt moet stellen, dat alleen de Provinciele Staten water schappen kunnen oprichten en reglemen teeren. I De waterstaatswetgeving biedt echter het bewijs, dat van een monopolistische macht van de Staten op dit gebied geen sprake is; art. 192 lid 2 der Grondwet ver klaart de Staten ten deze „bevoegd", meer niet; bevoegdheid van anderen wordt niet uitgesloten en uit dien hoofde is het mogelijk geweest, dat de Kroon krachtens art. 63 lid 2 jo. art. 4 der Wa terstaatswet 1900 de bevoegdheid heeft verkregen in de gevallen in genoemde wetsartikelen bedoelde waterschappen, in twee of meer provinciën gelegen, op te richten en te reglementeeren. Deze be voegdheid werd voordien aan art. 23 der wet van 12 Juli 1855 (S. 102) ontleend en is o.a. toegepast bij de Koninklijke be sluiten van 6 Juli 1857 (S. 90, 22 Jan. 1872 S. 7 en 23 October 1880 S. 183,) houdende vaststelling van een reglement onder scheidenlijk voor het hoogheemraadschap van Rijnland, voor het hoogheemraad schap Amstelland en voor het waterschap van de Linge-uitwatering. Indien eenmaal in beginsel vaststaat, dat een ander gezag dan de Provinciale Staten waterschappen kan oprichten en reglementeeren en de wetgever voor een bepaald geval de Kroon ten deze reeds be voegd heeft verklaard, ontmoet het geen bezwaar, dat de wetgever opnieuw den zelfden weg opgaat, en voor een zeer spe ciaal geval als de drooggemaakte gronden in de Zuiderzee, de Kroon andermaal be voegd verklaart, waterschappen te orga- niseeren. De conclusie van het bovenstaande is dus. dat al moge worden toegegeven, dat de gebruikelijke instantie voor de instel ling van waterschappen in het onderhavig geval niet geschikt is te achten, daarmede de instelling zelve van Waterschappen niet tot de onbereikbare mogelijkheden is ko men te behooren, vermits de Kroon bij uitzonderingswet ten deze competent kan worden verklaard. Blijft dan nog het bezwaar van het toe zicht van het provinciaal gezag op de Wa terschappen. Ons bestuur meent, dat dit bezwaar is op te heffen, door het opper toezicht der Kroon voor dit bijzonder ge val te verscherpen. Zoowel de formeele als de practische be zwaren der commissie-Vissering tegen den waterschapsvorm blijken derhalve onge fundeerd. De Unie heeft bij het advies een wets ontwerp met een toelichting gevoegd. DR. FRANZ ROTTEN BERG, is benoemd tot directeur van de „Kre- ditanstalt" in Oos tenrijk. DE KON. HOLL. LLOYD. EEN HEVIG ONWEER, gepaard aan stormvlagen, heeft in eenlge dalen van het Erzgebergte gewoed. Vele huizen werden onderspoeld en vele slachtoffers zijn te betreuren. De brug van de Erla bij Schwarzenberg werd weggeslagen. Het geheel bood na den storm een troosteloozen aanblik. VROUWELIJKE AMBTENAAR VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. Een onderzoek naar den toestand. Naar aanleiding van de door den mi nister van arbeid, handel en nijverheid bij de behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedane toezegging tot instelling van een onderzoek naar den toe stand van den Kon. Hollandschen Lloyd heeft genoemde minister daartoe thans een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. M. W. F. Treub, oud-minister van financiën, als lid en voorzitter, J. D. i Brand, directeur der Kon. Paketvaart- maatschappij, J. Brautigam, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, H. A. Crommelin, lid van de firma W. M. Ruys en Zn., ir. L. ,J M. Feber, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, als leden en M. de Bloeme, accountant der directe belastingen, als secretaris. EEN NIEUWE STEMMING TE SMILDE. In de gisteravond gehouden gemeente- I raadsvergadering van Smilde werd door de j commissie, belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen raadsleden I op 24 Juni J.l. aan den Raad voorgesteld, geen der gekozenen toe te laten en een nieuwe stemming te houden in district 2 te Boven-Smilde, in verband met het daarin uitbrengen van een stem door iemand die niet bevoegd was. WATERSTAATSPERSONEEL. Gistermiddag is naar de „N.R.Ct." meldt te Utrecht de jaarlijksche algemeene ver gadering begonnen van de vereeniging van personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat in Nederland „Eendracht maakt Macht". De voorzitter, de heer H. Groeneveld, con stateerde in zijn openingswoord dat met 1 Sept. a.s. het ambtenaren-reglement als uitvloeisel van de ambtenarenwet in wer king zal treden. De rechteloosheid vervat in de regeling betreffende het formeele recht heeft hierdoor een einde gekregen en de regeling van het materieele recht, vervat in het ambtenarenreglement, heeft ons ook een stapje vooruit gebracht op dit gebied. Ten aanzien van de arbeidsdienst en rusttijden van het personeel, een zaak die het geheele waterstaatspersoneel thans bezighoudt, werden eenige partieele verbe teringen, verspreid over het geheele land verkregen. Een regeling zooals wij die wenschen, aldus de voorzitter, laat nog op zich wachten. De eischen zooals het H. B. die had geformuleerd, werden daarna uit voerig door den heer Groeneveld naar vo ren gebracht. Wat de salarisgrieven be treft, die reeds van 1928 dateeren, merkt spr. op, dat er nog heel wat tijd zal ver- loopen voor dat het waterstaatspersoneel in dezen recht zal zijn gedaan. Een niet minder ernstig programpunt is ook de classificatie en het daaraan vastzittend systeem maand- en weeklooner. Herzie ning van den tekst betreffende het Be zoldigingsbesluit is zeer urgent, hoofdza kelijk in verband met den verhoogden af trek voor de maandlooners. Na deze openingsrede werden verschil lende huishoudelijke aangelegenheden af gedaan, waarna de vergadering tot van daag werd verdaagd. Mej. Groeneweg de eerste? CHR. P. T. T.-PERSONEEL. Jaarvergadering van den Ned. Bond. Te Arnhem is gisteren in het Gebouw voor Chr. Belangen de 23ste jaarverga dering gehouden van den Ned. Bond van Chr. Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel „Door plicht tot recht". De voorzitter, de heer J. Mermes (Gro ningen) wees op den bloei van den Bond, die nu bijna tweeduizend leden telt. De afd. Hilversum had een voorstel ingediend, luidende; „Het Chr. Nat Vak verbond streve naar algeheele ontwape ning". Het hoofdbestuur meende, dat een uit- 1 spraak in dezen niet op den weg van den Bond ligt. De afgevaardigde van Hilversum drong i er op aan, dat het C. N. V. zich voor inter nationale ontwapening zou uitspreken. De heer Amelink (C. N. V.) juichte het petitionnement voor internationale ont wapening, uitgaande van de Ned. Dagblad pers, ten zeerste toe. Als voorzitter werd bij acclamatie her kozen de heer J. Mermes (Groningen). Besloten werd om een telegram van hulde te zenden aan de Koningin. Daarna werd een begin gemaakt met de behandeling van den beschrijvingsbrief. „Hbld." Mej. S. Groeneweg. De gemeenteraad van Rotterdam be noemde gisternamiddag tot onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand, mej. Suze Groeneweg, lid van de Tweede Kamer en van den gemeenteraad van Rot terdam. De benoeming van vrouwelijke ambte naren van den Burgerlijken Stand is, door wijziging van de Gemeentewet eerst sinds korten tijd mogelijk. Voor zoo ver ons bekend is dit de eerste benoeming van een vrouwelijk ambtenaar van den Burgerlijken Stand. (Hbld.) DEELNEMING 25stc NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Tengevolge van het groote aantal in schrijvingen voor deelneming aan de najaarsbeurs 1931 heeft de raad van be heer moeten besluiten aan deelnemers, wier stands gelegen zijn op een der ver diepingen van de jaarbeursgebouwen, geen grootere ruimte beschikbaar te stellen, dan door hen op de vorige jaarbeurs was inge nomen. Uitbreiding van expositieruimte op de verdiepingen zal eerst kunnen plaats hebben bij de voorjaarsbeurs 1932, zoodra het derde, in aanbouw zijnde, jaarbeurs gebouw in gebruik zal worden genomen. DAMESCOUPE's IN DE NACHTPOST- 1 TREINEN. Naar aanleiding van verschillende ver zoeken, heeft de directie der Ned. Spoor wegen bepaald, dat voortaan in de nacht posttreinen naar Groningen en Maastricht ook 2de en 3de klasse damescoupé's ge steld zullen worden. HET CONFLICT IN DE CARTON- 1 INDUSTRIE. De hoofdbesturen der samenwerkende! fabrieksarbeidersbonden in de carton-in- dustrie hadden gisteren wederom een be spreking met de directie van ,.De Kroon", cartonfabriek te Oude-Pekela, waarbij overeenstemming werd bereikt. De directie aanvaardde dezelfde over eenkomst als die, welke is getroffen met de „Albion", eveneens te Oude Pekela. Dit beteekent dus een handhaving van het voor 1 Juli geldende loon, met inbe grip van 1 week extra loon als vacantie- toeslag, alsmede stopzetting van het be drijf op alle avonden, voorafgaande aan zon- en feestdagen om 9 uur des avonds. Hiermede is thans aan twee speculatieve cartonfabrieken het collectief contract ge continueerd, zonder eenige loonsverlaging, met inbegrip van de week loon als toeslag, tot 1 April 1932.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5