72»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Juli 1931 Vierde Blad No. 21873 SPORT. de kaagweek. lawn-tennis. DRIE-KRINGEN-ONTMOETING athletiek. zwemmen. roeien. voetbal. schermen. motorsport. een groot aantal inschrijvingen. Ruim zeventig jollenzeUers. nat de Kaagweek nog steeds het zeil- U?nement to ons land is, blijkt ook thans veer uit de inschrijvingen. Ook de Kaag- Zttk moge dan dezelfde verschijnselen wrtoonen als alle zeilwedstrijden in den lande n 1. een sterk verminderde animo in •Te klissen der grootere schepen en groote- Keelnemlng to de jollenklassen enz., het 'atf.fi? toch een feit, dat de deelneming aan geen enkelen zeilwedstrijd in ons land K? froot is als die aan de Kaagweek en van Hoolwerff c.s. hebben ook ditmaal aeker geen reden om te klagen over ge brek aan belangstelling. rtarineere animo in de klassen der groo- L» schepen. Dat blijkt wel allereerst uit Et feit dat er geen zesmeters zijn inge dreven. Althans niet officieel op het tijd- tiD waarop de inschrijving sloot. Maar het druppelt altijd na en wij achten het nog geenszins uitgesloten, dat er toch zes- meters op de Kaag zullen varen. Maar wij tiin in ieder geval ver af van den tijd, dat er elf zesmeters op de Kagerplassen "verminderde animo demonstreert zich hoewel in veel mindere mate, in de U-klasse. Juist een ideaal type schip zoo'n vlïf-en-veertlger en hoewel ook die klasse oo de Kaag wel eens betere tijden heeft eekend valt er toch weer in den laatsten tiid een kleine opleving te bespeuren. Vijf niklassers zullen tijdens de Kaagweek den «trild aanbinden, waaronder oude getrou wen als Molenaar en Fenenga, die intus- •hen wat enthousiasme betreft een mede- inger in Kalis hebben gevonden. En dat 1 Coppelstock nog altijd een snel schip is, ëeft Kalis reeds meer dan eens laten zien De Regenboogklasse is eigenlijk de eenige asse der grootere schepen, die op de .aagweek een goed aantal deelnemers ëcft. En toch is er ook hier een sterke [ruggang te constateeren, gelijk overal iders bij wedstrijden. Zeventien schepen 1- verdeeld in A en B is per saldo op -'éeif vloot van bijna zestig vaartuigen niet B Teel en wij hebben er tijdens een Kaag- ■ffireek wel eens veel meer in een race ge- PEen. Intusschen zal de strijd in de A-af- 1 deeling zonder twijfel aan spanning win nen door het deelnemen der Sneeker zei lers. Oppenhuizen en Hendriks (eventueel ofstra) naast alle bekende Hollandsche 'genboogzeilers. In de B-afdeeling debuteert mej. De Vlie- ;er in een der nieuwste regenbogen. Wat len team-wedstrijd der regenbogen betreft, innen wij mededeelen, dat ingeschreven door Sneek, Hollandia en de Kaag. Waar iieef ditmaal de Braassemermeer? De Treubklasse brengt niets nieuws; de frrijbuiter-klasse in zooverre nieuws, dat ir vijf scheepjes zijn ingeschreven en onder Loelf, waardoor anj deren nu weer ens een kans krijgen. Voor de overige lassen kunnen wij verwijzen naar de ieronder volgende inschrijvingen. Wij dienen echter even stil te staan bij de Jollenklassen. In de A-afdeeling 17, in 3 23, in C 17 en bij de dames in A 5 en in B 6. In totaal derhalve een kleine seventig jollenzeilers en -zeilsters. Mag men eigenlijk wel klagen over gebrek aan nimo in de zellerij met dergelijke cijfers? lan den teamwedstrijd der jollen nemen eel Aegir en de Rotterdamsche ieder met ien, de Zaanlandsche en De Kaag ieder iet twee ploegen. 45 M2-kruiserklasse: Föhn. st. P. Moole- iaar; Viking, st. J. H. Nelck; Walta. st. P. Ichieffer; Benati 2, kst. B. Fenenga; Cop- elstock, st. E. D. Kalis. Treubklasse: Treub 1, St. C. Mi W. Bern ard; Treub 4. st. M. van Breemen; teub 5, st. F. J. Bernhard; Treub 6, st. c. W. de Visser. Sterklasse: Alcor. St. H. J. Boomsma; Idebaran, st. J. Dorsman; Aquarius, st. A. P. J. Trap. Scheldejollen: My Hobby, st. J. D. Stuur- an; Eureka, st. J. de Vries: Rietepiet, st. J D. A. Hellema; Avanti, st. D. van de itadt. Handicapklasse D: Filo, st. F. Los; Ata- nta, st. A. B. Fles. B M.-klasse: Tapir, st. N. A. Witkamp ibi, st. g. W. van Ammers; Mali, st. g. oni; Diana, st. G. Buisman; Daphnia, st. g. van Dijk; Margo'tje, st. J. Broeders. Vrijbuiterklasse: Dirk Duivel, st. W. 'eltz; Jan Brass, st. J. Dorsman; Uilen- liegel, st. J. Surie; Jet. st. J. Ykema; aper, st. N. van de Wetering. 22 M2. ScherenkruiserklasseSperwer, st C. A. Vermaat; Habibi, st. P. Smoor. Sharpi-jollen: Braassemermeer, st. H. Nathan; Mamselle „Ni Touche", st. A. J. Sakker. I Regenboogklasse A: Kameleon, st. M. J. w. van der Horst; Windekind, st. D. van Pppenhuizen; Hennie. St. M. Hendriks of G S. Hofstra; Maas, st. H. de Goederen; "olland. st. F P. Bos; Jan. st. H. Veld- uyzen; Hollandia. st. C van Staveren arekiet. st. J. M. van Rijn; Duke. st. J. vv. van de Velde; De Leede 3, st. W. Z. van der Mey. j! Regenboogklasse B: Snip. st. H. J. Swart st. A. W. K. Hoekstra; Westeinde, st. J Sluizer; Elf, st. H. J. W. Brouwer; Me teor, st. W. H. de Graaf f; De Steur, st. L. J van de Steur; De Vier Gezusters, st. jhej. C. E. de Vlieger. Twaalfvoetsjollenklasse A: Tulla, st. S. de Wit; Boffie, st. E. J. van de Stadt; («jonzo. st. P. J. J. Huybers; Ree, st. F. A. F Galle; Ideaal 2, st. J. N. Karreman; Sjaphnia, st. P. H. R. Borgerhoff Mulder; Welsha, st. M. J. Brand; Windekind 2, st. Jan Maas; Bern, st. Bob Maas; Annie, •yw mej. D. Alberts; Black Diamond, st. Jac. Barzilay Jr.; Bruinvisch, st. W. J. J. van Troostenburg De Bruin; Nimf, st. W. A; de Ridder; Woelwatertje 2, st. C. C. J. vvernink; Noname, st. J. H. van de Stadt; ~n,3, st. W. H. Hayhton; Krassin, st. D Rutgers. I Twaalfvoetsjollenklasse B: Elf, st.v. mej. V de Visser; Hortsik, st. G. van Luyn; Bo reas st. L. de Wit; Mieke, st. B. Wilton Jr. Vischarend, st. J. A. Volkman: Weetiekep, st. J van Dijk; Dandy, st. J. de Brey Jr.; uvel, st A. J. Tendeloo; Pinguin. st P. i,^iem.aker; De GIiPPer 2. st. D. Kagchel- F n Is' st' C' Landsman; Jokit, st. J. Los AnrkVAIyerEe' St' p- va" der Meer; wiet tf i'- R' Derwerda; Wiede- L Bouma; Loodsje 2, st. W. Unkle^st St >,J' Kranenburg; v fj Schoenmakers; Trinil 1 st I Vagebond, st. Th. van Helvërt- Kabouter, st.v. mej. u. Moolenaarf'Rade: tiske, st. J. P. Crommelin; Rana, st. E. de Jonge. Twaalfvoetsjollenklasse C: It Swetsje, st. A. A. van Tienhoven; Dreadnought, st. C. Naudin ten Cate; Sater, St. J. J. Kippel; Blrlcino, st. C. van de Mandele; Good Luck, st. J. L. van Wermeskerken; Ideaal, St. J. Broeze; Knipperdol, st. A. P. J. B. Fermin; Hamine, st. W. A. van Dorp; On rust, st. L. van Essen; Gollywog, st. W. Everts; Pini, st. D. J. van Brummelen Paragot, St. J. Wymenga; Prins Charlie, st. A. R. van Tricht; Waterhoen, st. J. de Vries; Duke, St. J. M. van der Bijl; Hans, st. C. J. van der Zeeuw; Brani, st.v. mej. Jo Veth; De Kriel, St. J. H. Pel: Tonnie, st. B. B. C. Lagers; Dwarrelaar, st.v. mej. H. Visker. Twaalfvoetsjollenklasse dames A: Num mer Elf, st.v. mej. T. de Visser; Pam, st.v. mej. C. E. de Vlieger; Pinokkio, st.v. mevr. M. H. Schoen-Stroeve; Dobbertje, st.v. mej. G. Oudshoorn; Good Luck, st.v. mej. L. Schuddeboom. Twaalfvoetsjollenklasse dames B: Boffie st.v. mej. M. J. van de Stadt; Dukkie, st.v. J. Ykema; Weetiekep, st.v. mej. Q. v. Dijk; Brani. st.v. mej. Jo Veth; Gipsy, st.v. mej. A. van Houten; Babs, st.v. mej Ph. C. E. Romeyn. Teamwedstrijd Regenboogklasse: Hol landia, Sneek. De Kaag. Teamwedstrijd Twaalfvoetsjollenklasse Zaanlandsche (twee ploegen), Aegir, Rot terdamsche, De Kaag (twee ploegen). INTERNAT. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. «pie Kai G H hi K; Een verloren dag. De derde dag van het internationale tournooi om het kampioenschap van Nederland bracht wel buitensporig slecht weer. Onafgebroken dreinde de regen in de middaguren neer zoodat het op de banen der Noorwij ksche Sportvereeniging onge meen ongezellig was en ieder zijn toe vlucht zocht binnen de beschermende muren van het Casino. Intusschen werd er op dezen derden dag vrijwel niets gespeeld, zoodat de wed strijdleiding met de afmaking van het toch al zoo omvangrijke programma een stuk achterop is geraakt. Het zal heel wat moeite kosten om dien achterstand in te halen, als dat althans mogelijk zal blijken. De uitslagen (waarbij verschillende van Woensdagavond laat) zijn: Heerenenkelspel 3e ronde: F. Kuhlmann s.l L. Toussaint 61. 62, 63. Damesenkelspel 2e ronde: mej. J. Ber- thet si. mej. P. Christians 6—3, 60; mevr. F. Isaac sl. mej. E. Swart 61, 63; mej. M. van Ende Pfltigner sl. mevr. R. van Tricht 6—0, 9—7. Damesdubbelspel le ronde: jkvr. E. van Citters en jkvr. P. E. de Geer winnen van mej. J. de Vilder en mej. A. Heybroek w.o. 2e ronde: mej. J. Sigart en mevr. S. Henrotin winnen van mej. P. Christians en mej. A. Wagner w.o. Gemengd dubbelspel le ronde: mej. E. van Herwijnen en J. H. Knottenbelt sl. mevr. M. R. Jonquiere en Fedostiani 68, 63, 6-3; mej. M. Horn en L. Haensch sl. mej. N. J. Spit en W. Dreesman 62, 63; mevr. I. Friedleben en H. Satoh sl. mej. E. Belzer en H. J. M. van Berckel 75 60; mevr. R. van Tricht en J. W. Bartels sl. mevr. E. Guyst en L. Toussaint 7—9, 6—1, 6—2; jkvr. P. E. de Geer en H. E. Lef randt winnen van mej. A. Heybroek en H. Lüttjens w.o.; mevr. T. Schomburgk en F. Kuhlmann sl. mej. F. Christians en G. R. Castendijk 60, 63. 2e ronde: mej. J. Sigart en M. Kawachl winnen van mej. E. Swart en G. Leem bruggen w.o.; mevr. S. Henrotin en dr. A. Zappa sl. mej. II. C. van der Heide en T. Hughan 75, 61; mevr. M. Dros-Canters en R. Boyd sl. mej. I. Adams en W. Mod- lich 6—2, 6—2. Heerendubbelspel le ronde: J. W. Bar tels en F. K. Pel sl. J. C. Thate en D M. F. Gratama 61. 61, 60; Th. van Eik en M. Wetselaar sl. jhr. E. van Benthem van den Bergh en dr. H. Lüttjens 63, 64, 62; J. de Granada en Th. Dreesman sl. F. Kulhmanns en L. Haensch 36. 61, 63, 26, 63; W. Dreesman en G Leem bruggen sl. J. Ramaer en F. van Geer 6—1, 6—2, 6—3; J. H. Knolten-'lt en C. Koopman sl. jhr. E. Teixeira de Mattos en G. Boissevain 61, 63, 61; J. Ruys en G. R. Castendijk winnen van F. Kukuljevic en F. Schaeffer w.o. OM DEN DAVIS-BEKER. Reuter's speciale dienst meldt uit Praag aan de N.R.Crt In de finale van den wedstrijd om den Davisbeker zijn de volgende uitslagen ge vallen: Austin (Engeland) slaat Menzel (Tsje- cho Slowakije) met 36. 62. 68, 63, 63; Perry (Engeland' slaat Hecht met 6—1, 8—6. 6—3. RECLAME. op het A.S.C. terrein De Kempenaerstraat (Oegstgeest) Aanvang der WEDSTRIJDEN ZONDAG* 12 JULI tussclien L.A.K., D.A.K. en G.A.K. (Leiden, Delft en Gouda) om 2 uur Entrée 25 cent. 9906 DE DRIE KRINGEN-ONTMOETING TE JLEIDpN. Voor de a.s. Zondag op het A S.C.-terrein te houden drierkringen-ontmoeting Leiden DelftGouda (welke te 2 uur aanvangt) is de Leidsche ploeg als Volgt samengesteld (ui! leden van U.V'.S. en Donar): 100 M.: G. Annokkee en H. Bonte. 800 M M. Hoexum en G. Kaay. 1500 M.: G. de Lange en P. v. d. Steen. 4 x 100 M.: H. A. Bonte, G. Annokkee, A. Ligthart en S. Meerburg. Estafette 1500 M„ 800 M, 400 M., 100 M.: Wassenburg, Hoexum, P. Jansen en D Roozendaal. Discuswerpen: Gravendaal en S. Meerburg of Hoexum. Speerwerpen: Meerburg, (Gravendaal) en Hoexum. KogelstootenW. Gravendaal en H. Peter, Verspringen: H. A. Bonte en W. Graven daal. Hoogspringen: W. Gravendaal en Meer burg. Hinkstapsprong: Wassenburg en Hoexum. De Goudsche ploeg bestaat uit: 100 M.: P. M. Beijen, Thor, A. Kasbergen Thor. 800 M.: S. Radder, Thor, W. C. Blaser, V. A C. 1500 M B. Hagendijk, Olympia, D. Heij, G. S. V. 4x100 M.: J. C. den Hertog, V.A.C., A. Kasbergen, F. de Jong, P. M. Beijen, Thor. 1500 M.: C. Vonk, G.S.V. 800 M.: J. Gravensteijn. Thor. 400 M.: S. Radder, Thor. 100 M.: P. M. Beijen, Thor. Speerwerpen: A. Kasbergen en A. Os kam, Thor. Discuswerpen: M. v. d. Laan en A. Os kam, Thor. Kogelstooten: G. Lamorree D.O.S., P. M. Beijen, Thor. Vèrspringen m. aanloop: G. Lamorree, D.O.S., C. Wieser, Olympia. Hoogspringen m. aanloop: G. Lamorree, D.O.S., J. C. Hertog. VA.C. Hink-stap-sprong: G. Lamorree, D.O.S., J. C. Hertog, V.A.C. De Delftsche ploeg zal aldus zijn samen gesteld 100 M.: Boot en Bieshof. 800 M.: Le Mair en Noordeloos. 1500 M Rooyakkers en Vrijmoet. Estafette: 1500x800x 400x400 M.: le Roolj akkers, 2e Vrijmoet. 3e Le Mair. 4e Bieshof. Estafette 4x100 M.: le Noordeloos, 2e Boot, 3e Bieshof, 4e Kronshorst. Vèrspringen: le Boot, 2e v. d. Lee. Hoogspringen: De Haan, v. d. Lee. Hink-stap-sprong: De Haan, Bieshof. Speerwerpen: Noordeloos, Kronshorst. Discus: v. d Helm, Kronshorst. Kogel: v. d. Helm. Kronshorst. De Haan. Bieshof en Kronshorst zijn lid van Sparta, de overige deelnemers, alle lid van D. H. G. MEJ. KUSTER NIET NAAR BRUSSEL. Na overleg met den leider heeft het bestuur van Nieuw-Brunhilde besloten, mej. B. Kuster niet met de „Endat" op de wedstrijden te Brussel op 2 Aug. a.s. te laten uitkomen. NIEUW WERELDRECORD VAN PURJE. Einar Purje vestigde te Helsingfors een nieuw wereldrecord over 2000 yards daar hij dezen afstand liep in 4 min. 57.5 sec. Het wereldrecord stond op naam van Paavo Nurmi met 5 min. 3.6 sec. Purje wilde tegelijkertijd het 200 M. wereldrecord verbeteren, dat onlangs door den Franschen athieet Ladoumegue was gebracht op 5 min. 21.8 sec. Hij bleef echter 4.1 sec. boven het wereldrecord. De 5000 M. werd gewonnen door Hollo in den schitterenden tijd van 14 min. 36.3 sec. 2. Virtanen, tijd 14 min. 43.5 sec. SASSENHEIMSCHE ZWEMVEREENIGING De Sassenheimsche Zwervereeniging or ganiseert in den loop dezer maand onder linge wedstrijden, waarvoor reeds groote belangstelling bestaat. J. J. BLUSSé ERNSTIG ZIEK. Naar gemeld wordt is de voorzitter van „De Hoop", de heer J. J. Blussé, te Am sterdam, zeer ernstig ziek. BLAUW WIT—AUSTRIA (Weenen). In het Stadion te Amsterdam speelde Blauw Wit gisteravond tegen Austria, uit Weenen, dat in Den Haag 11 heeft gespeeld tegen A.D.O. De gasten waren veel sterker en wonnen absoluut zonder moeite met 111. WEDSTRIJD TE SASSENHEIM. Morgenmiddag te halfzes zal op het terrein Sporthoff te Sassenheim een medaille-wedstrijd plaats vinden tusschen de beide plaatselijke clubs Teijlingen en Ter Leede. Na afloop van deze match zal de athle- tiek beoefend worden en wel 100 meter hardloopen, 800 meter hardloopen en estafette-loop. Hieraan wordt deelgenomen door de beide voetbalvereenigingen, de gymnastiekvereen. D. O. S. en de Kerfbal- vereeniging T. O. P. FIDES PACTA—LUGDUNUM. Op het R. C. L.-terrein wordt heden avond een wedstrijd gespeeld tusschen elf tallen van Fides Pacta en Lugdunum. De wedstrijd Fides PactaHaagweg Kwar tier gaat niet door. L. B. W.—ALPHEN. Gisteravond trok in de schermschool „Gijsberti" de Alphensche Schermclub op sabel tegen de „L. B. W." Voor Alphen kwamen uit de heeren: J. P. Abbinga, D. Loth, Olthof en dr. Nieuwenhuijzen; voor de „Elbeewee": Mastricht, Elzinga, Brussee en Segaar. De leiding van deze ontmoeting berustte bij den heer E. C. de Jager. Hoe wel door de jonge L. B. W.-schermers goed partij werd gegeven en in 5 partijen eerst de 7e treffer de beslissing bracht, konden zij het tot overwinningen op deze sterke equipe niet brengen. In de laatste ronde gelukte het alleen Mastricht met 43 van Olthof te winnen. Alphen won deze ont moeting met 15 gew. p. 30 ontv. en 63 geg. treffers tegen „Elbeewee" 1 gew. p. 63 ontv. en 30 geg. tr. De leiding van den heer de Jager was goed en daarbij vlot, zoodat te pl.m. 9 uur de 2e ontmoeting tegen de oude „H. B. S.'ers" kon beginnen. De ploeg der Alph. club bleef ongewijzigd, voor „Emtegees" kwamen uit: Groenhof, Beer, Swaan en v. Gessel. Ook deze ontmoeting, thans onder lei ding van den heer J. D. Schepers werd door Alphen gewonnen, met 13 gew. p. 35 ontv. 59 geg. tr. tegen 3 gew. p. 59 ontv. en 35 geg. tr. Er werd goed geschermd; de leiding was eveneens goed. In een geestig speechje, dankte de heer Groenhof de Alphensche Schermclub voor den geboden tegenstand en den heer Gijs berti voor de ontvangst. Waarmede dr. Loth namens de Alphenaren instemde. De beste persoonlijke resultaten werden bereikt door Abbinga 8 gew. p. 11 ontv. 32 geg. tr.; dr. Nieuwenhulzen 7 gew. p., 18 ontv. 31 geg. tr.; dr. Loth 7 gew. p. 19 ontv. 31 geg. tr.; Olthof 6 gew. p. 17 ontv. 30 geg. tr. KAYE DON VERBETERT EEN RECORD. Reuter meldt uit Italië; De Engelschman Kaye Don heeft met de motorboot „Miss England II" op het Garda Meer een uur-snelheid bereikt van 110 1/4 mijl per uur en daarmee een nieuw wereldsnelheidsrecord gevestigd, daarmee zijn eigen record. 3 April j.l. op de Parana (Zuid Amerika) gevestigd, slaande (103.49 mijl). A. R., te L. De broers zijn niet ver plicht in zijn onderhoud te voorzien. Wend U eens tot den armenraad. Abonné. Als bij indienstneming daar omtrent niets is bepaald, behoeft U geen vacantie te geven. C. B., te L. Indien in strijd gehandeld is met de bepalingen der overeenkomst, moet schadevergoeding worden gegeven. De door U aangehaalde bepaling uit de grosse is niet duidelijk. M. V. G. Het is billijk, dat U schade vergoeding wordt gegeven. Het verdient de voorkeur de zaak in der minne te schikken. J. O., te L. De hond houden boven stoom van een ketel en dan borstelen. Jac. O., te L. Leiden, Leiderdorp, Al phen, Zwammerdam, Bodegraven, Gouda, Stolwijk, Bergambacht, Bergstoepsche- veer. Lekdijk, Groot-Ammers, Laag- Blokland, Giessen-Oudekerk, Giessendam, Hardinxveld, Gorinchem, Sleeuwijk, Woudnchem, Rijswijk, Giessen, Neer- en Op-Andel, Veen, Wijk, Aalburg, Heusden, Herpt, Haarsteeg, Vlijmen, Den Bosch, Dungensche-brug. Berllcum, Heeswijk, Dinter, Veghel, Uden. Totaal 141,5 K.M. H. H. de M. te L. U doet het beste u te wenden tot de secretarieën der gemeen ten, waar u denkt te overnachten. Het is ons onmogelijk alle plaatsen met vrije kampeergelegenheid te noemen, daar in bijna elke gemeente de verordening weer anders luidt. C. P. te L. Leiden, Oud-Ade, Rijpwe- tering, Nieuwe-Wetering. Leimuiden, Ku- delstaart, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Vinkeveen. Totaal 37,5 K.M. H. W. L. te Z. Zoeterwoude-Weipoort, Alphen. Zwammerdam, Bodegraven, Woer den, Harmeien, Utrecht, De Bilt, Soester- berg. Amersfoort, Hoevelaken, Halte Ter- schuur, Voorthuizen, Oud- en Nieuw-Mil- ligen, Apeldoorn, Teuge, Twello, Deventer, Kolmschate. stopplaats Bannink, Holten. Rijssen. Totaal 161,5 K.M. Dit is zoowel voor automobilisten als wielrijders de beste verbinding. A. van R„ te O. Leiden. Rijpwetering, Nieuwe-Wetering, Leimuiden, Aalsmeer, Bovenkerk, De Hand, Amstelveen, Amster dam. Totaal 41,8 K.M. Dit is de kortste, maar niet de beste weg; deze is via Haarlem. Lemmer, Eesterga, Follega, Spannenburg, Hommerts, Jutrijp. Sneek, IJsbrechtum, Nijland. Hartwerd, Burgwerd, Arum, Kims- werd, Harlingen. Totaal 50,9 K.M. De M. te L. Den Bosch, Vught, Boxtel, zijweg naar Best, Eindhoven. Leende, Maarheeze, Weert, Roermond, Susteren, Sittard, Geleen, Beek. de Kruisberg, Meer sen, Valkenburg. Totaal 129,6 K.M. Kosten enkele reis 3de klasse Leiden Den Bosch f. 2.75; idem Leiden-Eindhoven f 3,65 (beide via Utrecht) Het fietsbewijs moet worden aangevraagd ter Provinciale Griffie te 's-Hertogenbosch (postzegel voor antwoord insluiten). Voor uitstapjes naar beide landen is in dit geval een bewijs van Nederlanderschap voldoende. E. K. te B. Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, Amersfoort. Nijkerk, Putten. Harderwijk, Nunspeet, Elburg, Kampen. Genemuiden, Zwartsluis, Leen- ders. Meppel. Ruinen, Eursinge, Beilen, Westerbork.Totaal 188,7 KM. Vertrek v. A'dam (De Ruyterkade. steiger 6> 's mor gens te 9' uur, 's avonds te 9 uur; vertrek van Zwolle: 9 uur 's morgens; 8 uur 's avonds. B. T. te L. Zie onder initialen H. W. L. te Z. Afstand LeidenDeventer. Totaal 133,5 K.M. L. K. van der V.. te O. Oegstgeest, Sassenheim, Lisse. Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Schoten. Santpoort, Velsen. Be verwijk, Schoorldam, Llmmen. Heiloo, Alk maar, Schoorldam, Stolpervlotbrug. Cal- lantsoog. Totaal 82,4 K.M. A. T. D. J. K te L. Vertrek Vlaar- dingen 8 u. 20. Aankomst Rotterdam 8 u. 39. Vertrek R'dam 9 uur. Aank. Utrecht 10 u 04. Vertrek Utrecht 11 u. 28. Aankomst Ermelo-Veldwijk 12 u. 44. Kosten f.3. Vertrek Ermelo 21 u. 33. Aankomst Amersfoort 22 u. 06. Vertrek Amersfoort 22 u. 25. Aankomst Utrecht 22 u. 45. Ver trek Utrecht 22 u. 55. Aankomst Leiden 0 u. 04. Kosten f 2 70. J. G. le R.. te L. - Leiden. Alphen, Zwam merdam, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, veer, Buurmalsen Geldermalsen, Waar denburg, Tuil, Zaltbommel, Hedel, Orthen, Den Bosch, Vught, St. Michielsgestel, Schijndel, St. Oedenrode, Son, Woensel, Eindhoven. Totaal 186,2 K.M. Leiden. H.-Rijndijk. na 3 KM. rechtsaf r.aar Benthuizen. De Kruiswijk, Bleiswijk, Bergschenhoek, Hillegersberg, Rotterdam, Maasbrug, Wevershoek. Rijsoord. Zwijn- drecht, veer Dordrecht, Willemsdorp, veer. Moerdijk, Zevenbergschenhoek. de 3 Hoef ijzers, driesprong bij Wagenberg, Ter- heijden, Breda, Dorst. Tilburg. Moergestel, Oirschot, Best, Eindhoven.. Totaal 141,4 Kilometer. E V. te L. Zie hierboven onder initialen Jac. O. te L. Afstand 88 K.M. Leiden. Utrecht. Zeist, Ede, Wageningen, Renkum, Oosterbeek, Arnhem, Nijmegen, Cranenburg, Kleef. Calcar, Xanten, Uer- dingen, Heerdt, Düsseldorf. P. W. BULTHUIS. In „De Ploeg." In de keurig ingerichte toonzaal van „Da Ploeg" waar een collectie artistieke meube len en andere voorwerpen van moderne kunstnijverheid de oogen boeit, is op 't oogenblik een tentoonstelling van hout sneden en schilderijen van den jongen kunstenaar P. W. Bulthuis. Ruim twee jaren geleden in een der eerste maanden van 1929, hadden we voor het eerst gelegen heid met het werk van Bulthuis kennis te maken. Een hernieuwde kennismaking doet natuurlijk in de eerste plaats de vraag rijzen of de kunstenaar op eene of andere wijze sterker is geworden in zijn uitingen. We meenen, dat dit inderdaad 't geval Is. Merkten we destijds op, dat hij, naar we meenden invloeden van Dirk Nijland ver toonde in zijn houtsneden, terwijl een enkele eigenaardigheid even deed denken aan Mankes, iets wat we destijds niet hebben veroordeeld waarom zou men zijn voor deel niet doen met de techniek en de compositiekunst van erkende meesters? het is thans merkbaar, dat Buithuis in zijn xylografisch werk steeds meer zich zelf wórdt. .Ook ditmaal treffen verschillende hout sneden door een mooie, rhythmische ver deeling van wit en zwart, terwijl het materiaal zuiver de techniek heeft bepaald. Hout is een ietwat stug material en dwingt dus tot een zekere beperking en tot directheid. Wel is er een tijd geweest, dat de houtsnede soms meer geleek op een minutieus uitgewerkte teekening. maar daarmee deed men de kunstuiting als zoo danig geweld aan. Bulthuis nu verlangt van de houtsnede niet meer dan het materiaal en de techniek hem toestaan Hij werkt met decoratieve lijnen cn vlakken, en is hierin meermalen heel goed geslaagd. Eenvoudige, rhythmische mooie compo sities zijn b.v. de nummers 64, 65 en 66; alle drie voorstellingen van de Zuiderzee kust bij Spakenburg. Heel summier, maar overtuigend is b.v. bij 64 de wolkenstapeling aangegeven. Mooi van lijn en groepeering zijn bij 65 de beide oude schuiten, terwijl bij 66 de havenhoofden met licht opstand en bakens en de basaltblokken van de glooiing met eenvoudige middelen overtuigend en krach tig zijn gegeven. Bij het laatste werk mag men nog even aan Dirk Nijland denken, het is eigen genoeg om geen navolging te zijn. Aardig zijn ook 60, 61 en 62, waarbij een paar schrale zeedennen tusschen heu vels het Veluwsch landschap in zijn meest elementaire samenstelling karakteriseeren. Dan zijn er goede houtsneden van oude huizen, terwijl de voorstellingen van het Viaamsche land ons persoonlijk niet zoo heel veel zeggen. Van twee koppen acht ik wat expressie betreft, die welke hij aan duidt als „Doelbewust" de beste. In de olieverftechniek is Bulthuis zonder twijfel vooruitgegaan. Ook ditmaal heeft hij weer veel aan zee geschilderd en ge tracht, zonder het water zelf te schilderen, de rechte sfeer te treffen. No. 12, „Weg naar zee", "geeft het kale cn troostelooze van een weg door de duinen, terwijl het silhouet van een huisje tegen de oplich tende lucht zich afteekent. Blijkbaar heeft de schilder er zich op toegelegd vooral de stemming van die lucht te treffen. Dat deed hn ook in „Avond aan de Zuiderzee'" ergens in de buurt van Harderwijk. Een huisje op den dijk, daar achter even de masten en zeilen van wat botters en weer een dterk oplichtende lucht. Zoo kunnen we nog noemen „Opklarend weer", waarbij weer de eenzaamheid en dorheid van een duinweg goed is gevoeld. Van de sneeuwlandschappen lijkt ons „Dooiweer in 't bosch" hot best getroffen. De stemming van het natte druipende ge boomte is bee,' goed. Bulthuis is in zijn coloristisch gevoel modern aangelegd. Soms zou men in zijn kleur meer finteling, een dieper gloed wenschen. Toch weet hij in sommige stillevens wet iets te bereiken. Er is b.v. een stuk met een roode bloempot, waarvan de schaduwval over de binnenzijde heel goed is, terwijl ook een paar der sierpom- poenen die er naast liggen, gaaf zijn geschilderd. Van de bloemstukken lijkt ons dat met de O. I. kers het gaafst. De andere, b.v. fleschje met bloemen en nog een paar andere in dien geest zouden wc niet in alle opzichten onze waardeering willen onthouden. Wie zulke dingen schil dert'. bezit een zekere fijnheid van geest en is geneigd tot aandachtige en liefde volle observatie. Wij gelooven flan ook dat de heer Bulthuis hierin op den duur sterker resultaten zal hereiken dan die we nu aanschouwden. Deze bloemen zijn nu nog wat prentachtig. Alles samengenomen meenen we toch, dat deze schilder, die blijkbaar ernstig en met liefde werkt, in compositiekunst en kracht van uitdrukking vooruit is gegaan. Op de bovenzaal vindt men nog enkele frissche werkjes van Heines, dien we reeds vroeger bespraken en verder nog een paar werken van Chris de Moor. TIJDSCHRIFTEN. De Rijkseenheid. Naar aanleiding van den hevigen brand op de Nederlandsche inzending op de Koloniale Tentoonstelling in Parijs pu bliceert „De Rijkseenheid" verschillende foto's van het geheel en eenige details. Talrijke vooraanstaande personen als: mr. D. Fock, prof. dr. L. P. ie Cosquino de Bussy, A. M. Hens. W. Inden, A. Moojen. Raden Mas Not Soeroto prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, J. Tjokorde Gde Raka Soekawati, prof. mr. M. W. F. Treub en dr. J. Th. de Visser geven hunne meening over den noodlottigen brand. Mr. D. J. Hulshoff Pol schreef een uitvoerig artikel over de lichtpunten in de Indische crisis. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer voor Heerlen deed ons het eerste der drie uit te geven tijdschriften over Heerlen als mijn-, industrie-, winkel- en woonstad toekomen. Met zijn talrijke foto's en bijdragen maakt het blad een prettigen indruk.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13