72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 8 Juli 1931 Tweede Blad No. 21871 BINNENLAND. rïïjsnTer Laan werd in 1901 iw der Afd. 's-Gravenhage werd aangewezen voor het nazien der rekening. Als plaats voor de volgende j aarlij ksche algemeene vergadering werd Gooiland aangewezen. Op verzoek van de afdeeling Amsterdam werd 1935 voor haar gereserveerd voor de ontvangst, omdat zij de bedoeling heeft dat jaar een tweede I.B.A.T.A. te organi- seeren. De afd. Gelderland uitte den wensch om den Moederdag op een vasten dag te bepalen. Enkelen achten den tweeden Zondag in Mei de geschiktste, anderen willen liever een Zaterdag, vooral met het oog op de komende Zondagsluiting. Afdeeling Utrecht drong aan op regle mentsherziening en diende een schema in. Dit punt zal op de agenda voor de vol gende jaarlij ksche vergadering worden ge plaatst. Tot eereleden der Vereeniging werden benoemd de heeren Adr. Beukers te Rot terdam en Vanaise te Gent. o DREIGEND CONFLICT. In de algemeene bestuursvergadering der Nederlandsche Vakcentrale maakte 't dreigend conflict tusschen reeders en de personeelen, georganiseerd in de Vereen, van Scheepswerktuigkundigen en de Ver. van Nederlandsche Gezagvoerders cn Stuurlieden ter Koopvaardij punt van de bespreking uit. Gehoord de uiteenzettingen omtrent de onderhandelingen en gelet op het door de reeders tot heden ingenomen standpunt, besloot het algemeen bestuur, hoewel de Vereeniging van Scheepswerktuigkundigen in staat is een langdurigen strijd 't hoofd te bieden, aan deze bij de Nederlandsche Vakcentrale aangesloten Vereeniging bij het uitbreken van een staking, door aan wending van alle dienstbare middelen, den meest krachtigen steun te verleenen. Tot dit doel zullen alle van de Neder landsche Vakcentrale deel uitmakende organisaties worden ingeschakeld. De uitvoering van de eventueel te treffen maatregelen werd gelegd in handen van het Dag. Bestuur der Vakcentrale, hetwelk dadelijk met de voorbereidende werkzaam heden is aangevangen, ten einde volkomen tot afweer gereed te zijn, indien een con flict mocht uitbreken. HET ZIEKENFONDSWEZEN. Onder voorzitterschap van den heer J. Mulder uit Gouda kwam de Landelijke Federatie ter behartiging van het zieken fondswezen te Utrecht in algemeene ver gadering bijeen. Na vaststelling van ver schillende verslagen werden langdurige besprekingen gevoerd over de begrooting voor 1931, die een nadeelig saldo van f 1254 aanwees. Staande de vergadering werd het tekort gedekt. Tot bestuursleden werden daarna herkozen de heeren J. Mulder uit Gouda en N. de Jongh uit Rotterdam. In verband met de uitbreiding van het be stuur van 7 tot 9 leden zagen zich nog tot nieuwe leden gekozen de heeren I. J. Drilsma uit Amsterdam en A. Kelderman uit Deventer. In de middagvergadering sprak de heer F. S. Noordhoff, voorz. van den Algemee- nen Raad ter Bevordering van het Zieken fondswezen over het ontwerp Ziekenfonds wet, terwijl hij tevens ter sprake bracht het conflict, dat tusschen dezen Algemee- nen Raad en de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst is gerezen. Aan het slot van zijn beschouwingen nam de vergadering een motie aan, waarin de vergadering, ge hoord de uiteenzettingen van den inleider over de komende Ziekenfondswet, zoomede over de moeilijkheden, welke bij de oprich ting van onderling beheerde Ziekenfond sen ondervonden worden van de zijde van de plaatselijke geneeskundigen door wier optreden de onderling beheerde fondsen voor hooge kosten worden geplaatst, het geen in de praktijk een deloyale concurren tie tusschen Ziekenfondsen van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst en de onderling beheerde Zieken fondsen tengevolge heeft; alsnog een ernstig beroep doet op ge noemde Maatschappij, om, lettende op het groote sociale belang eener ongestoorde ontwikkeling van het Ziekenfondswezen, haar houding te herzien en zich tot den Minister van Arbeid en de Tweede Kamer richt met het dringend verzoek, zoodanige wettelijke bepalingen te willen treffen, dat aan de verzekerden geenerlei moeilijk heden in den weg kunnen worden gelegd bij de keuze der Ziekenfondsen, waarbij zij zich als lid wenschen te laten in schrijven. kende het district door en door en het district kende hem. Als landnationalisator was hij tot de arbeidersbeweging gekomen, maar hij werd er weldra volledig sociaal democraat. Toen de kiezers hem Kamer lid maakten, had hij den wettelijken mi nimumleeftijd van 30 jaar nog niet eens bereikt en er was zelfs nog even kwestie om, of hij wel zitting zou kunnen nemen, al was hij dan ook dertig geworden, voor dat hij als Kamerlid geïnstalleerd kon worden. De fractie wees hem militaire zaken toe en als zoodanig heeft hij zich groote po pulariteit verworven. In 1914 werd hij burgemeester van Zaandam en hij was toen de eerste soc.- democratische burgemeester in ons land. Zijn zestigste jaar ziet hem nog in volle kracht. Zooals hij als Kamerlid en raads lid van Den Haag nog tijd vond om bij de schoolhoofden-opleiding werkzaam te zijn, zoo vond hij als Kamerlid-burgemeester nog tijd om een Groningsch woordenboek en een verzameling Groningsche volksver halen samen te stellen. NEDERLANDSCHE BANKETBAKKERSVEREENIGING. Algemeene vergadering te Groningen. Naar de (N. R. Ct.) meldt is de 46ste algemeene vergadering der Nederlandsche Banketbakkersvereeniging gisteren te Gro ningen gehouden. Na verschillende toespraken kwam het jaarverslag 1931 aan de orde, waaruit blijkt, dat het aantal afdeelingen 17 bleef, maar dat het ledental is gegroeid van 852 tot 871. Het verslag werd onder dankzeg ging aanvaard. Uit de rekening en verantwoording blijkt dat de uitgaven hebben bedragen f 8710.48, de ontvangsten f. 9646.18, saldo f. 935.70. De staat van bezittingen en schulden wijst een bezit aan van f. 11.246.92. Nadat verschillende verslagen en rap porten waren uitgebracht, werd overge gaan tot bestuursverkiezing. De heeren W. Berkhoff, voorzitter en G. H. S. Elfrink te Zwolle, werden bij acclamatie herkozen. Tot leden ln het bestuur van het Ver- I eenigings- en Plaatsingsbureau werden i herkozen de heeren J. Kool en D. Kos, bei- i den te Amsterdam, en gekozen in de va cature J. Boekhout de heer W. G. van I Veen te Utrecht. Tot leden in het bestuur der vakschool werden herkozen de heeren D. Bakker en A. Bührmann te Amsterdam en voor de vacature J. Boekhout gekozen de heer W. J. Klasema te Hilversum. Tot bestuursleden van de historische commissie werden gekozen de heeren H. F. Kuipers te Haarlem en G. H. Figi te Zeist. Tot lid van de commissie van het offi cieel orgaan werd gekozen de heer H. J. Wijers te Amsterdam. Tot leden der reclame-commissie wer den herkozen de heeren G. Baggerman te Rotterdam en H. Aalders te Soestdijk. Het voorstel van de afd. Haarlem en Overijsel om het fonds vereenigings- en vakbelangen ook te bestemmen voor steun te verleenen aan collega's, hun weduwen (en weezen?) werd ter bestudeering ge steld in handen van een commissie be staande uit de heeren W. Worst te Haar lem, B. Dalenoord te Zwolle en Th. Ves- seur te Utrecht. Na langdurige gedachtenwisseling wer den een drietal voorstellen der reclame commissie, in verband met een door de afd. Amsterdam ontworpen reclame ver daagd, om te worden behandeld in een binnenkort bijeen te roepen buitengewone algemeene vergadering. Het voorstel van het H.B. om de jaar- lijksche tegemoetkoming, dat het H.B. uit de hoofdkas geniet te verhoogen van f. 500 op f. 750 werd op voorstel der afd. Amster dam bij acclamatie aangenomen. Op voorstel van het H.B. werd besloten tot wijziging en aanvulling van art. 6 van het reglement der reclame-commissie in dien zin, dat ook niet-leden der vereeni ging, die bijzondere verdiensten hebben op het gebied der reclame tijdelijk voor één jaar aan de commissie kunnen wor den toegevoegd. Het concept-reglement voor een te stich ten Fonds voor vakbelangen werd voor een jaar vastgesteld. Bepaald werd op voorstel van Utrecht, dat bij aanvrage van 25 pCt. uit het fonds de algemeene verga dering haar toestemming moet verleenen. De begrooting voor 1932 werd vastge steld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f. 8050, EEN VLISSINGSCH VISCHPRAATJE. Zeeland is een der meest karakteristieke gewesten van ons land en de interessante kleederdracht der Zeeuwen maakt menige gebeurtenis in dit Zuid-Westelijk deel van ons land tot een kleurig schilderijtje. LLOYD GEORGE, wiens naam thans in verband met de moeilijkheden in de Engelsche Lib. partij, veel genoemd wordt. De staatsman maakt moeilijke dagen door, nu er oneenigheid in zijn partij heerscht WACHTEND OP EEN FRISSCHEN DRONK. Heel New-York liep uit, toen een hitte golf de stad en het land teisterde. In Coney Island was geen plaats meer te krijgen en wie 'n teug water aan de fonteintjes wilde komen drinken, moest in de rij staan. GRONDIG ONDERZOEK. Een snapshot op de groote bijenmarkt te Veenendaal. K. TER LAAN 60 JAAR. De eerste sociaal-democratische burgemeester. De heer K. ter Laan. he^Tw Ls drï Zaandamsche burgemeester, ?Kti. i Kamerlid de heer K. ter Laan, nu geworden. hoorns Kamer. Volgens„Het Volk" be- eerstp rf het dr'etal dat in 1901 het U„™ drietal Kamerleden der S. D. A. P. kwam verdubbelen. overrie hij het district Hoogezand ver- oarth nof ijd' aldus genoemd blad, de tameiiu- was toen een in onze rijen schooXon,°Hnb,ekeSde ionge man. eerst sedert ziir? Ze.euwsch-Vlaanderen al Delft mïS, Jaar. later leeraar in Blochteren in boerenzoon uit locnteren in het Hoogezandsche geboren,

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5