AGENDA. INGEZONDEN. SCHFEPSVFBBINDINGFN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Heden. Kantoor Breestraat 19: Alg. Verg. Ver. t. Bev. Bouw v. Werkmanswoningen, 5 u. Leger des Heils, Hooigracht, Bazaar, 2 uur 30—5 uur en 7 uur 3010 uur 30 nam. Donderdag. Breestraat 26: Alg. Verg. van Aandeel houders N.V. Hita, 8 uur nam. Nederl. Leger des Hells (Lammermarkt) Samenkomst 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Politiespionne 77". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „3 dagen liefde." 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Marokko". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventleve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen dlphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 8—10 uur nam. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken, wordt van Maandag 6 Juli tot en met Zondag 12 Juli a s. waargeno men door apotheek W. Pelle, Kort-Rapen- burg 12, telefoon 594. Curatoren en Senaat der Rijksuniver siteit zonden heden hun gelukwenschen aan dr. H. Heller, arts te Willemstad, die vandaag voor vijftig jaar hier ter stede promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Mr. P. E. Briët alhier verzoekt ons mede te deelen, dat hij niet is tegenwoor dig geweest bij de conferentie, welke ge houden is in verband met den brand te Vincennes tusschen Curatoren der Hooge- school en den heer Krieger, conservator van het Rijks Ethnografisch Museum en dat hij daarmede geenerlei bemoeienis heeft in zijn kwaliteit van advocaat en procureur. Zooals men weet, is mr. Briët zelf curator der Universiteit. De heer U. Bakker, alhier, administra tief ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur, is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië. De Lloyd-rapide van het m.s. „Ba- loeran" wordt morgenochtend te 9 u. 29 met passagiers en mail te Den Haag ver wacht. Bij de gisteren geplaatste opgave van de overgangsexamens der H. B. S. voor Meisjes werd abusievelijk niet vermeld a]f bevorderd van IVa naar Va W. Gooszen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET LEIDSCHE STADHUIS EN DE LEIDSCHE HOUT. Geachte Redactie. Van den nood een deugd maken. Laten wij deze kernachtige spreuk tot richtsnoer nemen. Ons stadhuis is afgebrand; waar moet dit herrijzen tot verfraaiing van ons stadsbeeld? Ik kan mij geen geschikter plek denken dan de terreinen grenzende aan den Leidschen Hout, welke aan de gemeente Leiden in eigendom toebehooren. Door het bouwen van een monumentaal stadhuis, met den mooien Leidschen Hout als achtergrond, door gebruik te maken van de bestaande gelegenheid tot het con- strueeren van toegangswegen van af den Rijnsburgerweg met park-aanleg en villa- bouw kunnen deze weilanden worden her schapen in een vriendelijk en schilder achtig stadsgedeelte, dat de trots zal zijn van ingezetene en vreemdeling. De eisch. dat het stadhuis moet zijn gelegen in het hartje van de gemeente, is door de mo derne stedebouwers reeds losgelaten, maar laten wij in dit opzicht niet vergeten, dat grooter Leiden in de toekomst ook de gemeente Oegstgeest zal omvatten. Het eenige obstakel, gebrek aan voldoende spoorweg-overgangen, ls reeds thans zoo in het oogloopend, dat, dank zij medewer king van provincie, staat en spoorweg- beheer, voor dit euvel een bevredigende oplossing moet en zal worden gevonden. Ik ben dan ook overtuigd, dat. indien de oplossing van ons stadhuisvraagstuk wordt gezocht in de hierboven aangegeven richting, vele voordeelen daaraan verbon den zullen zijn. De geheele omgeving kan komen in overeenstemming met het bouw plan. de bouwmeester beschikt over vol doende terrein en is dus veel vrijer in zijn keuze en de gemeente houdt de beschik king over het kostbare terrein aan de Breestraat. Hoogachtend A. DE KOSTER. De navolgende passagiersschepen zijn Donderdag 9 Juli 1931 in radiotelegrafi- schè verbinding met de daarachter ver melde kuststations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.TM. Radio Hol land N.V. Algorab, Cabo Finisterre Radio; Amstel- kerk. Rugby Radio; Alphacca, Las Palmas Radio; Alpherat, Rugby Radio; Baloeran, Schevenlngen Radio; Chr. Huygens, id.; Colombia idem; Costa Rica, idem; Dem- po, idem; J. P Coen, idem: Joh. de Witt, idem; Orania, idem; Patria, idem; P. C. Hooft, idem; Poelau Laut, Batavia Radio; Poelau Tello. Sabang Radio; v. Rensse laer, Rugby Radio; Rotterdam, Scheve- ningen Radio; Sibajak, idem; Statendam, idem; Zeelandia, idem. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar nieuwe conferenties. In het Engelsche Lagerhuis heeft Mac Donald op een vraag geantwoord, dat de Engelsche regeering, wegens het feit, dat verscheidene belangrijke punten door de Amerikaansch-Fransche overeenkomst nog niet geregeld zijn en door de voornaamste betrokken regeeringen besproken moeten worden, haar uitnoodiging voor een alge- meene conferentie herhaalt. De Amerikaansche onder-staatssecreta ris Castle heeft reeds met vreugde dezen stap begroet. Amerika zal vertegenwoor digd zijn. Ook Frankrijk accepteerde reeds. Castle zeide nog, dat de regeering der Vereenigde Staten overtuigd is, dat op deze conferentie, die gehouden zal worden in een geest van goeden wil en in een atmosfeer, die opgehelderd is door de hoop van een verbetering in den economischen toestand van de geheele wereld, de ver schillende regeeringen weinig moeite zullen hebben om deze technische bijzonderheden op te lossen, geheel in den geest van het voorstel van Hoover. In een chronologisch overzicht der ge beurtenissen, welke tot het voorstel van Hoover hebben geleid, deelde Castle mee, dat de gedachte werd opgevat op 1 Mei, en onthulde hij eveneens, dat Hoover op 11 Mei de mogelijkheid heeft overwogen om de capaciteit der mogendheden om hun schulden te betalen, wegens economische depressie, aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Ten aanzien van de bijeenkomst der commissie van experts, die zich in de eerste plaats zal hebben bezig te houden met de kwestie der leveringen in natura, zijn nog geen definitieve beslissingen genomen. In de Parijsche pers wordt er op gewe zen, dat de bijeenkomst der commissie in het begin der volgende week en in ieder geval te Parijs zal plaats hebben. In goedingelichte Duitsche kringen ver luidt echter, dat noch de datum van bijeenkomst, noch de plaats waar de con ferentie gehouden zal worden, punt van eenige bespreking heeft uitgemaakt. De Duitsche regeering heeft een procla matie gericht tot het Duitsche volk van den volgenden inhoud: De verziende en bekwame politiek van president Hoover is met succes bekroond. De moreele verlichting en de verbetering in den economischen toestand, welke ge paard gaat met deze gebeurtenis, zal aller wegen vriendschappelijke en optimisti sche gevoelens ten gevolge hebben. Het besluit tot doortastend optreden opent vergaande mogelijkheden tot een weder gezondmaking van de wereld Het Duitsche volk beseft, dat de definitieve doorvoering van het plan-Hoover het ais de zwaarstbelaste, de naar verhouding sterkste verlichting zal brengen. De overeenstemming over het vacan- tiejaar kon slechts door verstandige mede werking van alle betrokken partijen be reikt worden, waarbij eenige staten zelfs grootere moeilijkheden op zich moesten nemen. Het voorstel van Hoover heeft ech ter een toe te juichen weerklank gevonden. De Duitsche rijksregeering erkent dank baar. dat Duitschland in het uur van het grootste economische gevaar goed begrip voor zijn toestand heeft gevonden. Duitschland is ook na het begin van het vacantiejaar nog allerminst van zijn eco nomischen en financieelen nood ontheven. Het kan de middelen, waarover het de beschikking behoudt, niet gebruiken om de offers, welke het de bevolking heeft moeten opleggen, behalve dan enkele hardheden, te verzachten. Duitschland moet verder sparen. De ver lichtingen, welke het plan-Hoover Duitsch land brengt, zullen ten volle benoodigd zijn en aangewend worden voor de sa neering der Duitsche financiën. De hier door intredeiide verbetering van de geld en credietmarkt moet het Duitsche be drijfsleven ten goede komen. Ook de vermindering der belastingen is tijdens het vacantiejaar niet mogelijk. De rijkskanselier heeft daarover de Ameri kaansche regeering duidelijk verklarin gen gegeven. Het vacantiejaar moet die nen tot het financieele herstel en de eco nomische saneering van de wereld. Om deze verwachting te verwezelijken, is een samenwerking van alle volken noodig. De eerstvolgende maanden zullen de ge legenheid bieden voor zulk een samenwer king. De heling der wonden van de crisis en maatregelen tegen een herhaling van zulke catastrofen moeten het gemeenschappelij ke doel zijn voor den samenwerkenden arbeid van alle volken. De Fransche minister Flandin liet zich aldus uit: De Fransche regeering had zich aangesloten bij het initiatief van president Hoover, teneinde een ineenstorting te voorkomen, welker verwoestende gevol gen voor het Fransche aandeel in de her stelbetalingen buitengewoon schadelijk zouden zijn geweest. De onderhandelingen zijn zeer moeilijk geweest. De Fransche regeering heeft handhaving van het plan- Young in overeenstemming moeten bren gen met de algemeene opschorsing der be talingen gedurende 1 jaar. Daarbij is zij binnen de grenzen gebleven, die zij in de Kamer uiteengezet heeft. De aanvullende onderhandelingen zul len ongetwijfeld binnenkort beginnen. Deze moeten in denzelfden geest gevoerd worden, als de thans voltooide. Het her stel van het zakenleven, even belangrijk als in 1926 de opheffing van de Fransche crisis. Belangrijk is het voorstel van "Hoo ver ook hierom, aangezien er uit blijkt, dat Amerika zelfs wanneer het zou willen zich niet van de rest van de wereld, laat staan van Frankrijk, kan isoleeren. Het thans opgestelde program is een poging om door vereeniging van krachten de crisis te boven te komen. Frankrijk heeft zijn aandeel in de offers op zich genomen. Thans moeten ook de anderen hun deel op zich nemen. Met betrekking tot de aanstaande on derhandelingen zeide Flandin nog, dat geenerlei maatregelen genomen zijn De Fransche regeering zal zich echter ver zetten tegen een internationale conferen tie, die onder het mom van het willen re gelen van nog openstaande kwesties, het plan Young in zijn geheel op losse schroeven wil stellen. De bijeenkomst zal dus nauwelijks een confe rentie kunnen worden genoemd. De nog openstaande kwesties zullen geregeld worden door middel van gedachtenwisse- lingen en besprekingen. Allereerst ver wacht men, dat de Duitsche rijkskanse lier, dr. Brüning en de Duitsche rijksmi nister van buitenlandsche zaken, die tegen het einde van de maand te Parijs worden verwacht, de toezeggingen bevestigen die zij de Amerikaansche regeering hebben ge daan. In Amerikaansche regeeringskringen verwacht men, dat de ontwapening het eerstvolgende diplomatieke oogmerk van Hoover zal zijn, omdat hij bij verschillen de gelegenheden in den laatsten tijd er op gewezen heeft, dat de bewapeningsuitga ven een der voornaamste oorzaken zijn der economische depressie. DUITSCHLAND. Steun der Duitsche industrie. Nazi-leiders gearresteerd. De gezamenlijke groote industrieonder nemingen, banken en scheepvaartmaat schappijen hebben een schrijven gericht aan den rijksbankpresident, waarin zij hem medeaeelen, dat zij besloten hebben de Duitsche Gouddiscontobank credietga- rantie voor 500 millioen Mark ter be schikking te stellen. De bedoeling hiervan is de bank in staat te stellen in nog veel grootere mate als tot dusverre een werk zaam instrument te zijn. De eigenlijke be doeling is verder om van den kant van de geheele Duitsche huishouding binnen- en buitenland een bewijs te laten zien, dat ondanks de bekende gebeurtenissen op de devisenmarkt en andere verschijnselen het Duitsche zakenleven sterk genoeg is om de omstandigheden meester te worden. Het schrijven is door ongeveer 1000 Duitsche firma's onderteekend en zegto.a. De boodschap van president Hoover heeft de groote ernst van den Duitschen toestand blootgelegd voor de wereld. In den tijd die verloopen is tusschen het be kend maken van deze boodschap en het a annemen der daarin vervatte voorstellen is de toestand nog verscherpt. Wij hopen dat de thans gegeven toestemming van alle betrokken landen Duitschland den grondslag biedt voor den zij het ook zeker lijk moeilijken wederopbouw. Het doel moet thans zijn, het vertrouwen in Duitschland te herstellen, verdere opzeg ging van credieten te vermijden en het afvloeien van devisen tegen te gaan. Wij hebben besloten onze medewerking door tezamen brengen van de Duitsche econo mische krachten op de volgende wijze ter beschikking te stellen: De som van 500 millioen zal volgens een bepaalde procedure omgeslagen worden over de 1000 grootste Duitsche onderne mingen, waarbij gedacht is aan een reeds voorhanden zijnde verdeelingssleutel. Wij zijn er ons van bewust welke verplichting een dergelijk bedrag voor ons beteekent, zijn echter tot deze prestatie bereid om de Duitsche Gouddiscontobank zoo te ver sterken dét zij buiten haar vroeger kader uit. vooral in den tegenwoordigen moeilij ken overgangstijd waardevolle diensten kan bewijzen als credietinstrument. Deze onze garantieprestatie kan echter slechts effectief worden, wanneer het het Rijks bankdirectorium gelukt in samenwerking met de buitenlandsche circulatiebanken de voor den Duitschen economischen en crediettoestand noodzakelijke verlichtin gen onder medewerking van de buiten landsche bankwereld te verkrijgen. Wij verzoeken derhalve, de ter verwerkelijking van dit voorstel noodzakelijke maatrege len spoedig te willen voorbereiden. Gisteren is de plaatselijke leider der Nationaal-socialistische Partij te KieJ, Sunckel, in zijn woning gearresteerd. De politie deed een huiszoeking in de kantoor lokalen der partijafdeelingen en verzegelde de vertrekken. Later zijn nog eenige andere leiders ge arresteerd. Over de aanleiding van dit optreden wordt in het belang van het onderzoek geen inededeeling gedaan. o FRANKRIJK. Het textiel-conflict. Tengevolge van de overeenstemming over het compromisvoorstel van minister-presi dent Laval, werken op het oogenblik te Roubaix weer 13.500 arbeiders. Er zijn nog 28.500 stakers. Te Tourcoing is de bewe ging tot terugkeer in de fabrieken minder groot. ENGELAND. De mijnwet - Duitsche oorlogsschepen op bezoek - Scheuring bij Labour? Het Lagerhuis heeft nu ook in derde lezing het wetsontwerp inzake de mijnen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het Hoogerhuis heeft in eerste stemming het ontwerp aangenomen, dat het heden nog in tweede en derdè lezing zal be handelen. De Daily Express verneemt dat twee Duitsche kruisers Portsmouth zullen bezoe ken tijdens de week van de zeilwedstrijden van Cowes. Dit bezoek zal plaats vinden op Engelsche uitnoodiging. Het is blijkbaar een tegenbezoek naar aanleiding van het Engelsche vlootbezoek tc Kiel. Zes tot den linkervleugel der Arbeiders partij behoorende Lagerhuislieden hebben zich voor een disciplinaire rechtbank der partij de verantwoorden, daar zij, zonder toestemming van het partijbestuur te vra gen, een tegen de regeering gericht voor stel bij het Lagerhuis hebben ingediend en wegens gewetensbezwaren hebben ge weigerd dit voorstel terug te nemen. Naar in politieke kringen verluidt, bestaat het gevaar, dat de quaestie zal leiden tot een breuk tusschen de partijgroeepn. o SPANJE. De stakingsbeweging. Tijdens de staking van de employé's der telefoonmaatschappijen zijn de telefoon draden tusschen Oviedo en Leon door gesneden, Het telefoonnet wordt thans onder politiebewaking hersteld. De stakers hebben zich in groote menigte naar de telefoonkantoren begeven waar zij de werkwilligen molesteeren en mishandelen Te Ceuta, Murcia en La Corunha is de algemeene staking geproclameerd. Te Barcelona zijn de havenarbeider- in staking. TURKIJE. Bezoek van koning Feisal. Koning Feisal van frak is op bezoek tc Angora, waar ook de premier van Irak vertoeft. Diverse bezoeken werden over en weer reeds afgelegd. o PERU. De rebellen verslagen. Naar officieel gemeld wordt, zijn de rebellen in het Zuiden verslagen en is Cuzco door de regeeringstroepen bezet. JAPAN. De relletjes in Korea. De Japansche regeering besloot onder steuning in geld te verleenen aan de Chineesche slachtoffers in Korea. De daders der relletjes zullen streng worden gestraft. Officieel heeft China reeds zijn beklag gedaan. DE KOMENDE CONFERENTIES. PARIJS, 8 Juli. (Ned. Tel. Ag.). Eenige bladen melden, dat de Engelsche regeering de Fransche door haar gezant heeft uitge- noodigd Maandag a.s. naar Londen te komen om een conferentie van deskundi gen te houden. De Fransche regeering stelde echter voor deze bijeenkomst Woensdag of Vrij dag van de volgende week te houden. Briand heeft namens de regeering de uitnoodiging aangenomen, doch deelde tevens mede, dat zijn regeering het recht voorbehoud eveneens een conferentie der regeeringen bijeen te roepen. PARIJS, 8 Juli (V.D.). In de Parijsche ochtendbladen wordt met weinig geest drift gesproken over de Engelsche uitnoo diging. Men schrijft het voornamelijk aan de goede Fransehe-Engelsche betrekkingen toe, dat Frankrijk gedeeltelijk besloten heeft op deze uitnoodiging in te gaan. De meeste bladen zijn van meening, dat Parijs als plaats der besprekingen veel gunstiger zou zijn geweest. De „Echo de Paris" wijst er op. dat het program der conferentie nog geenszins vast staat. Men weet zelfs nog niet of Duitschland op deze conferentie vertegenwoordigd zal zijn, evenmin als men thans reeds vooruit kan zeggen, of de deskundigen zich slechts met financieel- technische vraagstukken zullen bezig hou den of ook de juridische kwesties zullen overwegen. Het blad acht een bijeenkomst van deskundigen in zooverre raadzaam, dat hierbij de mogelijkheid bestaat, in vol ledige vrijheid van handelen ze te kunnen desavoueeren. wat bij regeeringspersonen niet het geval is. De „Oeuvre" meent te weten, dat Briand een beslissing over het Engelsche voorstel voor een latere bijeenkomst van ministers der bij het Young-plan betrokken landen niet heeft uitgesteld, maar het voorstel direct heeft afgewezen. NEW-YORK, 8 Juli. (V.D.). De „New York Times" waarschuwt in een hoofd artikel, dat het komende moratoriumjaar een periode van de grootste activiteit moet worden. Er is volgens het blad geen inter nationaal mirakel of profeet noodig om te kunnen voorspellen, dat het Young-plan gewijzigd zal moeten worden. In zijn ouden vorm kan het plan niet gehandhaafd blij ven. Niemand kan ervan beschuldigd worden het plan te hebben gesaboteerd. Het is ineen gestort tengevolge van de wereldcrisis. LONDEN, 8 Juli (Ned. Tel. Ag.) De di plomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verwacht, dat de Engelsche regeering terstond aan alle geallieerde mogendheden, Duitschland en Amerika uitnoodiglngen zal zenden tot het bijwo nen van de conferentie te Londen, der onderteekenaars van het plan-Young. De Ver. Staten, die het Youngplan niet hebben onderteekend, zullen verzocht worden zich door een officieelen waarne mer te doen vertegenwoordigen. De regeering wenscht dat deze confe rentie zoo spoedig mogelijk bijeenkomt. Het eerste deel der werkzaamheden zal waarschijnlijk een week duren. Behalve het vraagstuk van het garan tie-fonds en de kwestie van de leveringen in natura zal ook een methode moeten gevonden worden voor het terugbetalen door Duitschland van de uitgestelde her stelbetalingen. De Britsche delegatie op deze conferen tie zal waarschijnlijk door Snowden wor den geleid. De correspondent verklaart dat noch Washington, noch Londen van Duitsch land politieke waarborgen zullen eischen, hetgeen oorspronkelijk door de Fransche regeering als voorwaarde voor de finan cieele hulp was gesteld. o DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. PARIJS. 8 Juli. (Ned. Tel. Ag.). La Victoire publiceert een oproep van ver scheidene Fransche jeugdbonden, die zich aaneengesloten hebben voor het verkrij gen van loyale toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk, welke naar hun meening noodzakelijk is voor het verkrij gen van een beteren toestand. o GEEN GROOTE MANOEUVRES IN DUITSCHLAND. BERLIJN. 8 Juli. (V.D.). Naar de „Voss. Z." meldt, worden dit jaar geen groote manoeuvres gehouden in verband met den moeilijken flnancieelen toestand. Er zullen slechts kleine garnizoensoefe ningen plaats hebben. o DE FRANSCHE MIJNEN. RIJSSEL, 8 Juli. (Belg. Tel. Ag.). De directie van de Lievin-mijnen heeft beslo ten de arbeiders van al haar groeven des Maandags niet te laten werken. Teneinde de werkloosheid te verminde ren heeft zij verder besloten de werklie den op 58-jarigen leeftijd te pensioneeren. DE BRIEF DER DUITSCHE INDU STRIEELEN. BERLIJN, 8 Juli. (V.D.). Slechts eenige ochtendbladen reageeren op (jen inhoud van den brief van Duitsche onder nemers aan den Rijksbankpresident, tem gevolge van het late uur, waarop deze in! houd bekend werd. De „Deutsche Allge! meine Zeitung" onderstreept, dat niet het Rijk of openbare instellingen, doch <je verantwoordelijke ondernemers in natio nale zelfstandigheid en sociaal bewustzijn hun moedige stap hebben gedaan. Het bedrijfsleven draagt hierdoor hope- lijk bij tot vermindering van de crisis en tot opening van den weg voor nieuwe offers van anderen. Aangezien de Bank voor Industrieele Obligaties volgens oe bestaande bepalingen een andere taak heeft, dienen thans de noodige technische maatregelen genomen te worden. De staat heeft thans zijnerzijds de moreele ver plichting tegenover het offer en den ge. meenschapszin der industrieelen, alles doen waardoor de saneering zal slagen. D, „Börsenzeitung wijst eveneens op de bf. teekenis van de stap der industrieelen i; acht het thans de taak der regeering, a® te slaan op de eischen en waarschuwing van de leiders van het bedrijfsleven. Dit offer van tallooze bekende onó: nemers acht het blad een bewijs van t Duitsche rust en het Duitsche zelfbewua- zijn. Met prachtige solidariteit besluit me thans om naast elkaar verder te leven 4 tezamen onder te gaan. De wereld zal dit begrijpen en haar medewerking niet onthouden. De „Deutsche Tageszeitung" noemt dt stap van de Duitsche industrieelen een krachtprestatie. De sociaal-democratische „Vorwaerts" zegt. dat het te wenschen ware. dat deze demonstratie van Duitsche economische groepen in het buitenland het succes zal boeken dat men hoopt, doch dat men heeft af te wachten of de uitvoe ring van de gedachte even vruchtbaar zal zijn als de doortastendheid waarmede men de idee in een vasten vorm heeft gegoten. Ook de „Lokal Anzeiger" is van meening, dat de aangekondigde stap de bedoeling heeft psychologisch invloed te oefenen op het buitenland door te toonen, dat er in Duitschland nog een groot aantal krach tige ondernemingen is, die op het oogen blik dat de*nood aan den man is hun krachten in dienst der gemeenschap stellen. n LAND ARBEIDERSCONGRES. STOCKHOLM, 8 Juli. (Wolff). Giste ren is hier ter stede het internationale Landarbeiderscongres geopend. Ongeveer 60 vertegenwoordigers uit vele Europeesche landen, nemen aan de con ferentie deel. o DE VERKIEZINGEN IN HONGARIJE. BOEDAPEST, 8 Juli (Ned. Tel. Ag.) Het definitief resultaat van de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden is thans bekend. De beide regeeringspartijen be zetten thans 190 van het totaal van 245 zetels. De partijloozen hebben 20 zetels ver overd, dus één meer dan tot dusver. De sociaal-democraten handhaven zich met 14 zetels op hun vorig peil. De kleinere partijen hebben 21 mandaten op zich ver- eenigd, hetgeen 14 meer is dan in het vorige Huis. o DE STAKINGEN IN SPANJE. MADRID, 8 Juli. (Belg. Tel. Ag.). De directeur der telefoon heeft uiteengezet, dat de vertraging in de telefonische ver binding met het buitenland, door sabotage werd veroorzaakt. In den loop van den vorigen nacht heb ben stakers de groote kabel met de lijnen, die Madrid met het buitenland verbinden, afgesneden. Het stakingscomité, dat zich garant ge steld had, dat zijn leden geen sabotage zouden plegen, is gearresteerd. De staking van het tramwegpersoneel te Valencia is geëindigd. MADRID, 8 Juli. (Ned. Tel. Ag.). De ongeregeldheden duren nog steeds voort. In Barcelona staan de troepen gereed om uit te rukken, daar men in verband niet de heden beginnende staking der haven arbeiders en het personeel van de gas- en electriciteitswerken op relletjes rekent. In Saragossa hebben werkloozen een hotel bestormd en zich eerst verwijderd, nadat men hen op voedsel en drank had onthaald. AMERIKA's LUCHTVLOOT. WASHINGTON, 8 Juli. (Reuter). De plaatsvervangende minister van marine Ingalls. deelt mede, dat het bouwprogram van 5 jaar voor de Amerikaansche lucht vloot, dat 30 Juni j.l. is beëindigd, de Vereenigde Staten in een bevredigende positie heeft gebracht ten opzichte van de overige luchtvloot-mogendheden, zoodat het opstellen van een nieuw program niet noodig zal zijn. o DE OVERSTROOMING IN CHINA. LONDEN, 8 Juli. (V.D.). De Times meldt uit Hongkong, dat het water in het overstroomde gebied in de provincie Kwantoeng, dat zich bijna tot Kantong uitstrekt, langzamerhand valt. Men schat het aantal personen dat om het leven is gekomen op 4000. o NOODWEER. HAMBURG, 8 Juli. (Wolff). Hevige regenval heeft gisteren groote schade aangericht. In 36 uur is 67 millimeter regen gevallen. Te Hamburg werd de brandweer 240 maal te hulp geroepen. Te Assel, Malstedt en andere dorpen zijn door het inslaan van den bliksem ver scheidene huizen verbrand. BERLIJN, 8 Juli. (V.D.). Gisteravond woedde boven Berlijn een hevig onweer, tegelijkertijd viel er zoo veel regen, dat de brandweer honderdzestig maal gealarmeerd werd om assistentie te verleenen. Vooral in het Zuiden der stad overstroomde het water vele woningen. De bliksem sloeg in een aantal schoorsteenen, en richtte eenige materieeie schade aan. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2