Internationale Ontwapening. 72*te Jaargang WOENSDAG 8 JULI 1931 No. 21871 Of f icieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Laat het Nederlandsche Volk getuigen. Teeken reeds heden het petitionnement. Hef voornaamste Nieuws van heden. Petitionnement voor Internationale Ontwapening LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIES on /v. ner reeel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen CnS aeentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle rmdere advertentlëD 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën „it.inJtnnri bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. h een maximum aantal woorden van 30 ToTno.on volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week ƒ.0.13 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post t. 2.35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. drankwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den verkoop van alcoholvrijen drank, voor H S Teijn, te Leiden, een verzoek heeft v'Ë'gecliend ter bekoming van verlof voor - verkop van alcoholvrijen drank, voor 'sr; I «ebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Lage Rijndijk No. 32, alhier. lll^Ht A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. M 0 jLeiden, 8 Juli 1931. 9773 :ht veranderingen in het schoolgebouw aan de pelikaanstraat 20. I Burgemeester en Wethouders van Lel Ben brengen ter openbare kennis, dat de laad dezer gemeente in zijne 6 dezer ge houden vergadering besloten heeft mede werking te verleenen aan het bestuur der 3.K. Parochiale Jongensscholen onder 7 K. Par. Kerkbestuur aldaar, tot het Kanbrengen van eenige veranderingen in Tde school voor g.l.o. aan de Pelikaan straat 20 en dat door hem is vastgesteld Jsen begrootingsstaat model D. groot f 700.—, teneinde hun College in staat te Jtellen de benoodigde gelden te zijner tijd aan het schoolbestuur te kunnen afdra- C'en. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen an heden af, kan ieder ingezetene en het ichoolbestuur van dit besluit bij Gedepu- eerde Staten dezer provincie in beroep ■komen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. F Leiden, 8 Juli 1931. 9774 vijftig jaar apotheker. De heer G. F. Reyst. Morgen zal het Juist een halve eeuw geleden zijn, dat onze stadgenoot, de heer G. F. Reyst aan de Amsterdamsche Uni versiteit met gunstig gevolg het apothe kersexamen aflegde. Eenige maanden later, n.l. op 1 October 1881 vestigde hij zich hier ter stede als apotheker in het pand Steenstraat 35, waar de zaak nog heden ten dage gevestigd is. De heer Reyst is voor zijn'76 jaren nog buitengewoon kras. Hij was gedurende vele jaren president van het departement Leiden der Maatschappij tot bevordering van de Pharmacie en vóór de oprichting van het Pharmaceutisch Laboratorium van prof. van Itallië vele studenten als repe titor behulpzaam bij de voorbereiding van hun semi-artsexamen. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging; f o Vriar°ssleau cie- Emmalaan 42, Alphen u. d. Rijn. Fabricage van vernissen, lak ken en verfwaren en daarmede in verband staande artikelen. Bovengenoemde handelszaak is met in gang van 28 April 1931 omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: varossieau en Cie. n.v. (Ned. Staatscou rant van 23 Juni 1931, Bijvoegsel nr. 1559). Directeuren: J. C. Scheerder, Alphen a. d. Rijn en J. van Rijn, Alphen a. d. Rijn. Commissarissen: W. M. van Rijn, Sint Lo- fanzanLen W. van der Meulen, Ngabang. Maatschappelijk kapitaal: f 600.000, waar van geplaatst en gestort: f. 396.000. Nieuwe inschrijving: ei? Klnohandel v.h. van Gelder, Sut m rd h' °ude Zeeweg, Noord- wijk. Eigenaar K. S. Ankersmit, Noordwijk. Toen eindelijk een eind was gekomen aan de „Hel van den oorlog", die der wereld, afgezien van de onschatbare verliezen aan goederen, millioenen menschenlevens had gekost, om te zwijgen van het nog grootere aantal oorlogsverminkten, die nimmer meer hun plaats in de maatschappij zouden kunnen hernemen, toen ging door alle landen het verlangen, dat deze „hel" voor het laatst zou hebben gewoed; toen ontstond het streven van „Oorlog aan den Oorlog". Zoowel bij over winnaars, overwonnenen als neutralen kwam naar buiten de oprechte wensch. dat de wereld zoo'n menschenslachting voor het laatst zou hebben beleefd en deze uit het diepst van het menschelijk gemoed opwellend idee drong zich voort over den aardbol. Het werd een sneeuwbal, die zich rusteloos voortwentelde, al groeiend en groeiend De regeeringen konden zich niet langer te weer stellen tegen dezen wensch der volkeren; zij moesten meedoen aan de actie om den oorlog uit te bannen. Zoo ontstond, voortgekomen uit den drang van het algemeen-menschelijke, de georganiseerde vredesbeweging, nationaal en internationaal. En zeer terecht werd tenslotte alle kracht samen getrokken op de internationale ontwapening, als zijnde het middel om de menschheid te verlossen van een der grootste plagen, die door den vlucht der wetenschap als anderszins, voortdurend was toegenomen in felheid en wee! Niet dan met de grootste ontzetting kan men slechts denken aan alle ellende, alle kommer, die over de wereld zou worden verspreid, wanneer nog eens „Mars" zou heerschen Helaas, de ingeluide actie voor internationale ontwapening ver mocht slechts langzaam, zeer langzaam voort te schrijden. Wel leeft het schoone beginsel onder groote lagen der massa, edoch in regeerings- kringbn daarentegen vond het nog te veel een platonische liefdemen beleed daar de nooit-meer-oorlog-idee nog te veel met den mond, zonder daarop daden te doen volgen. Men lette op de millioenen, neen milliar- den, die jaarlijks opnieuw worden geofferd op het oorlogsaltaar en maar al te zeer wederom'een stijgende lijn vertoonen Het is in deze omstandigheden, dat de Nederlandsche Dagblad pers heeft gemeend, zich tot drager te moeten maken van den wil der massa in'ons Vaderland, en dit te eer, waar immers het voor de mensch heid zoo alles overheerschend vraagstuk in een beslissend stadium komt. Na jaren-lange voorbereiding, onder leiding van onzen Parijsclien gezant, jhr. Loudon, heeft men althans weten te bereiken, dat in het voorjaar van 1932 een ontwapeningsconferentie bijeen zal komen, die beslissende en bindende internationale besluiten zal hebben te nemen. Welnu, daar moet worden getuigd van den onwrikbaren wil van het volk in alle geledingen, waarvari de regeeringen slechts de weerslag zijn, dat de oorlog als een onwaardig wapen moet worden uitgebannen, dat de massa een hanteeren van dit verderfelijk wapen niet nteer gedoogt. Laat het volk getuigen van dezen harte-wensch en om dit te bereiken, opent de pers van alle richtingen gemeenschappelijk daartoe de gelegen heid door middel van een petitionnement. Laat ieder, die den oorlog verafschuwt en wie doet dat niet 1 zich haasten, ons zijn hand- teekening te doen toekomen. Laat dit petitionnement geen twijfel achterlaten, dat gansch ons volk, zonder onderscheid van politieke kleur of richting, ernstig nastreeft den vrede en een oplossing van zich voor doende moeilijkheden zonder oorlog. Zoo'n eendrachtige uiting moet haar uitwerking hebben, zij zal niet zonder meer terzijde kunnen worden gelegd; de regeeringen zullen moeten rekenen met den wil van haar gebiedster: de stem van het volk. Men redeneere niet: wat kan Nederland alleen, klein als het is, tegenover de groot-machten; wat beteekent de stem van het Neder landsche volk in het concert der volkeren. Daarin schuilt een scepticisme, dat gevaar in zich bergt. Moet men dan rustig niets doen? Maar dan treft later ook de verantwoordelijkheid des te zwaarder Juist een krachtige uiting van ons volk, dat bekend is om zijn vrede lievendheid, kan hier een mooi voorbeeld geven, dat niet zal nalaten, ook andere volken aan te sporen te getuigen van luin wil naar den vrede. Juist nu is liet psychologisch moment daar, om iets te doen, om te spreken van een aïgemeenen wensch van gansch ons volk, opdat ook andere volken daarin een aansporing mogen vinden om op hun beurt eendrachtig te ijveren voor de ontwapening. Hiernaast zal men een formulier vinden, dat men geteekend ons zoo spoedig mogelijk terugzende. Aan het petitionnement kunnen alle landgenooten, mannen en vrouwen, deelnemen, mits zij den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt. Opdat ieder in de gelegenheid zij, mee te doen, zullen wij dit formulier eenige dagen afdrukken. Men vermelde bij de onderteekening tevens het adres. Natuurlijk mag slechts éénmaal worden geteekend door dezelfde persoon. Geregeld zal worden gepubliceerd, hoevelen in ons land reeds gehoor gaven aan den oproep te demonstreeren voor den vrede en tegen den oorlog: niet, hoevelen hun instemming betuigden bij ieder blad afzonderlijk, doch in totaal bij alle bladen tezamen. Het gaat hier om een „goed", waarbij van te voren zelfs de kleinste kans op concurrentie- jacht moet zijn uitgeschakeld. Duidelijk spreke hierin de eenheid van het Nederlandsche volk over de geheele linie. Straks zal het petitionnement te Genève aan de groote conferentie worden aangeboden Men stelle niet uit, men zende direct het formulier ingevuld aan ons terug! intrede van ds. a. de bondt. &4mÊÊÊÈiltÊË A Ds. de Bondt. Gisteravond deed ds. A. de Bondt in de Hooigrachtskerk, die tot de laatste plaats bezet was, zijn intrede, sprekende over XI Cor. 4 :7 „Maar wij hebben dezen schat in aarden vaten, opdat de uitne mendheid der kracht Godes zij en niet uit ons". Geopend werd met het zingen van Ps. 43 3 en 4, 't lezen van II Cor. 3 en gebed. Spr. begon met er op te wijzen, hoe Mozes' bede toen hij het brandende braambosch zag: „Och Heere, neem toch een ander", ook sprekers bede was, toen hij voor de eerste maal het beroep van Leiden ontving en hoe hem het werk hier te zwaar en te moeilijk toescheen. Aan vankelijk had hij dan ook voor het be roep naar Leiden bedankt, maar, ten tweede male beroepen, mocht ik, aldus spr. ervaren dat ik naar Leiden moest en toen wilde ik ook. Aan de gedachte: Zijn naam is eeuwig en Zijn gedachten van geslacht tot ge slacht, klemt spr. zich dan ook vast bij de intrede in deze nieuwe gemeente. Naar aanleiding van het tekstwoord, ontwikkelde spr. drieërlei gedachte, in de eerste plaats een heerlijke envangelie- prediking en haar verheven inhoud, ver volgens een heerlijke evangelieprediking en een schamel instrument en tenslotte met een zeldzame uitwerking. Op duidelijke wijze teekende hij, wat Paulus bedoelde met dezen schat, erin uit latende komen, hoe de heerlijkheid Gods is; de volmaakte schittering in heel Zijn schepping. De heerlijkheid van God, kan het zon dige volk in Mozes' dagen niet verdragen, vandaar de uitroep: doe een deksel voor uw aangezicht. Mozes zag hier geen kans de heerlijkheid van God blijvende onder het volk te doen uitstralen. Ook wij kun nen de heerlijkheid van God niet zien van aangezicht tot aangezicht, maar door een spiegel en dat is het evangelie. Dit is de gouden schat, welke Paulus met zich draagt. Gemeente van Leiden, de Heere heeft mij tot U gezonden met een gouden schat want ik mag u wijzen op den gekruisig den Christus. Nu voelen wij de eenheid in de ver drukking maar wij snakken naar de be vrijding. Verwacht niet dat ik u brengen kan tot den eenigen Hoogepriester, doch toch kom ik met blijdschap en geestdrift tot u. want ik heb voor u een gouden schat: het evangelie. Vervolgens behandelde spr., hoe God zich voor de bediening van Zijn evan- BINNENLAND. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de strafbaarstelling van Godslaste ring (3e Blad). De heer K. ter Laan 60 jaar (Binnenl., 2e Blad). Algemeene vergadering van de Neder landsche Banketbakkersvereeniging (Bin nenland, 2e Blad). Te Rotterdam zijn twee valsche mun ters gearresteerd (Gemengd, 2e Blad). De vergiftiging te Erica; één der patiën ten overleden (Gemengd, 2e Blad). De verkiezing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Nieuwe conferenties worden voorbereid nu het Hoover-voorstel is aanvaard (Bui tenland en Tel., le Blad). De Duitsche industrie biedt steun aan bij den wederhouw (Buitenl., le Blad). De stakingen in Spanje nemen steeds dreigender omvang aan (Buitenl. en Tel., le Blad). gelie bedient van 'n schamel instrument: een aarden vat. Laten we geen bewondering hebben voor het aarden vat, maar voor den gou den schat, welke er in is. Verwacht van mij niets, maar van den gouden schat, dien ik u brengen mag. Paulus zegt, ik draag een gouden schat, welke bijzondere waarde heeft en uitge bracht wordt in een aarden vat. Maar hoe zal dit gaan, als de stormen hierop los beuken? Zou 't niet beter zijn, als dat vat van het sterkste metaal was? Doch neen, de uitnemendheid der kracht is niet uit Paulus, doch uit God. Paulus houdt den spiegel maar voor en de Co- rinthiërs zien de heerlijkheid Gods. Gods heerlijkheid is als het licht dat de bac teriën doodt. Ik heb, aldus spr., een verheven taak doch ook een nederige taak, alleen het evangelie te verkondigen, den spiegel op te heffen, want de uitwerking is alleen van God. Na 't zingen van Ps. 73 13 richtte ds. de Bondt zich in de allereerste plaats, tot zijn beide plaatselijke ambtsbroeders, ds. Thomas, in wien hij ook ds. Bouwman toespreekt, die wegens droeve familie omstandigheden verhinderd was aan wezig te zijn, hen dankende voor den ar beid, welken zij tijdens de vacature heb ben verricht. Vervolgens tot ds. Kouwen- hoven. ouderlingen en diakenen, classls- vertegenwoordigers van het gemeente bestuur en tenslotte tot de gemeente in haar geheel. Ds. de Bondt werd bij monde van ds. Thomas toegesproken namens kerkeraad en gemeente en door ds. Kuiper van Sas- senheim namens de classis Leiden. Toege zongen werd Ps. 133 3 en Ps. 134 3, waarna ds. de Bondt met dankgebed sloot. Onze stadgenoot, de heer L. A. Ginsel, is te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, Hoofdvak natuurkunde. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de „Nederlandsche Dagbladpers" Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijklieid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres Naam Adres Naam Adres:

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1