AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Heden. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Leger des Heils, Hooigracht, Bazar 2 u. 30—5 uur en 7 uur 3010 uur 30 nam. Nederl. Leger des Heils (Lammermarkt) Samenkomst 8 uur nam. Katwijk aan Zee: Zeesteeg dr. v. Dijk (Nieuw Beierland) 8 uur nam. Rijnsburg (zaal Verbree): Verg. Koopliedenver. „Wederzijdsch belang", Th uur nam. 1 Woensdag. Kantoor Breestraat 19: Alg. Verg. Ver. t. Bev. Bouw v. Werkmanswoningen. 5 u. Leger des Heils, Hooigracht. Bazaar, 2 uur 305 uur en 7 uur 30—10 uur 30 nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Politiespionne 77". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famille-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- cn Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „3 dagen liefde." 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Marokko". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema tinee. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 8—10 uur nam. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken, wordt van Maandag 6 Juli tot en met Zondag 12 Juli a.s. waargeno men door apotheek W. Pelle, Kort-Rapen- burg 12. telefoon 594. PARKCONCERT. Het programma voor het concert te geven door het Muziekgezelschap ,.P C. As L.", directeur de heer M. Bolderdijk op Vrijdag 10 Juli a.s. in het Plantsoen 's avonds te 8 uur precies, luidt als volgt: 1. Excelsior, marsch, W. F. Sprink; 2. Marie Henriette, ouverture, L. Montagne; 3. Les Roses du Midi, Valse, Joh. Strauss; 4. La Dame Blanche, fantaisei, Boieldieu; 5. Steadfast and Tru, Marsch. C. Feike; Pauze. 6. Secret de Sphinx, ouverture symphonique; 7. Karavaan, karakterstuk, A. Zwart; 8. La Plébeienne, fantaisie. J. Martin; 9 Marsch finale. Het publiek wordt verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen en dit pro gramma uit te knippen. o PRIJSVRAAG KITMAN Co. Een origineele prijsvraag is uitgedacht door de N.V. Stoomgistfabrlek en Distil leerderij „De Valk" v.h. T. H. Ritman en Co. alhier. ZIJ vervaardigde een reclame plaat, waarop staat afgebeeld de „stam kroeg" van 36 vooraanstaande landgenoo- ten, die gezellig tezamen zitten te genie ten van Rltman's Oude Klare, merk ..Gentleman" Het raden der namen van de bewuste dames en heeren wordt aan het publiek overgelaten, dat bij een juiste oplossing verrast wordt met mooie prijzen. Een prijsvraag, die letterlijk zoowel als figuurlijk getuige den aard der uitge loofde prijzen wel bijzonder in den smaak zal vallen. De plaat werd op ver zorgde wijze door de Ned. Rotogravure- Maatij. alhier uitgegeven. o BAZAR LEGER DES HEILS. Een willige stemming. Er gaan veel vreedzame menschen in een lokaal! Zelfs is er dan nog gelegenheid om naast al die menschen. een confectie magazijn. een winkel in levensmiddelen, een boekhandel, speelgoederenwinkel en een winkel in luxe dameshandwerk-artike- len onder te brengen. Benevens een sjoel bak, grabbelton en eentouwtjes- trekkerij". Zoo was gisteravond op dc Hooigracht de situatie bij de opening van den Leger des Heils-Bazar, tenbate van het nieuwe kweekschoolgebouw te Amsterdam. De zendingsdirector dr. Rauws opende den bazar met een kort speechje, waarin hij drieërlei gedachten naar voren bracht dé sympathie voor het Leger des Heils; de sympathie voor de kweekschool en de sympathie voor het corps Leiden. Na het openingswoord, werd gemeen schappelijk de avondzang gezongen, waar na dr Rauws den bazar voor geopend ver klaarde Toen ving het verkoopen aan. En wer kelijk. 't ging hier Crescendo! Jasjes en mutjes, pakies koffie en kleedjes, !ze vlogen weg! De handel was levendig! Margarine-waarden. Suikeraandeeler. en Kunstzijde-waarden, ze waren alle even hoog gestemd De markt kon zich grootendeels los maken van Wallstreet en had in het minst niet van het groote aanbod te lijden. Zoowel in de „Sjoel" hoek als in de „Thee-tent" ging veel om. Vooral de wol- en llnnenafdeeling had veel omzpti De trekkcrij was op prijs. De grabbelton was aan veel vraag onder hevig. De K.S.G. speldjes (hetwelk beteekent: Kweek School Gebouw werden tegen de koers van heden (f. 0 10) opgeruimd. Het verkooplokaal" is met veel smaak ingericht; 't Is niet maar een samen- rijen van stands en tafels-op-schragen, maar het is een gezellig geheel, en zeker een gang naar de Hooigracht waard. De bazar is geopend hedenavond van halfacht tot half elf en Woensdag van half drie tot vijf en eveneens van half acht tot half elf. VEREEN. VAN MATHESIANEN. Bij de jaarlijksche bestuursverkiezing der „V. V. M." zijn voor het jaar 1931-1932 gekozen de volgende heeren: S. Sanders, le voorzitter; G. H. Groenewegen, 2e voor zitter; B. J. B. van Weerlee, le secretaris; P J. Smit, 2e secretaris; W. Wind, le pen ningmeester; J. Toering Jr., 2e penning meester; J. B. Brepols, comm. E. T.; L. A. C. Zirkzee, comm. B. K.; J. Sierag. comm. adsp.-leden. AANBESTEDINGEN. Namens B. en W. van Leiden is heden morgen door den directeur van Gemeente werken aanbesteed het maken van beton- schoeiingen, houten beschoeiingen, en boordvoorzteningen, alsmede het herstel len van remmingswerken. Er was als volgt ingeschreven: C. v. Leeuwen en nZ„ Nieuwerkerk a d. IJssel, perceel I f. 10.900; Th. L. J. Zitman, Leiden, perceel II f. 4000; N. Timmers, Leiden, perc. I f.12 500, perc. II f.6570; H. Bax en H. Steenkist, Haarlem, perc. I f.7371; C. J. Kiebert, Sassenheim, perc. I f.8766, perc. II f.5766; J. Warnaar en W. Hoogenstraaten, Leiden, perc. I f. 12.800. Voorts werd aanbesteed het dempen van een sloot en het uitvoeren van rioleerings- en bestratingswerken nabij den Leidschen Hout. Hiervbor was als volgt ingeschreven: C van Leeuwen en Zn., Nieuwerkerk a. d. IJssel, f.5300; Th de Winter en C. J. van Weeren, Leiden, f. 4750: D. van Donk, Oegstgeest, f.4148: J. Warnaar en W. Iloogstraaten. Lelden, f 3800; L. P. v d. Geer en A. Th. Stuifzand. Leiden, f 5148; N. Timmers, Leiden, f.3500; H. Bax en H. Steenkist. Haarlem, f. 4150. Tenslotte werd nog aanbesteed het uit voeren van rioleerings- en bestratings- werken op terreinen gelegen ten Noorden van den Rijnsburgerweg nabij de in aan bouw zijnde Chr. Kweekschool. Gebrs. N en C. van Hamburg, Spijke- nisse. f.8200: II. Bax en H Steenkist, Haarlem, f.5575; L P. van der Geer en A. Th. Stuifzand. Leiden, f 6847; J. Warnaar en W. Hoogstraaten, Leiden, f 6900: L, van der Hoek, Brielle. f. 8180; N. van Leeuwen en Zn., Nieuwerkerk a. d. IJssel, f. 8200: Th. de Winter en C. J. van Weeren, Leiden, f, 7777, De gunning werd aangehouden. Voor het examen van adjunct-com mies der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen bedoeld bij art. 92 van het ambtenarenbesluit belastingen zijn geslaagd de heeren H. Blijleven, W. Karst- karel en K. W. P. Krom, allen alhier. De dienstplichtigen der lichting 1931, aangewezen voor de officiersopleiding bij het 4e reg. infanterie, die bij het voor- oefeninsinstituut in den rang van vaan drig zijn aangesteld, komen van 6 Augus tus t.m 5 September bij het korps, waar voor zij bestemd zijn, voor hun verdere opleiding onder de wapenen, Het zetfoutenduiveltje heeft ons gis teren een leelljke poets gebakken door de alleszins belangrijke conferentie tusschen de hoofddirectie der N.V. Husqvarna en de „Commissie ter bestrijding van de mis standen in den naaimachinehandel" hier ter stede te qualificeeren als „onbelang rijk". Wij bieden hiervoor onze veront schuldigingen den betrokkenen aan. Gistermiddag ongeveer kwart voor vior heeft op de Hoogewoerd een aanrij ding plaats gehad tusschen een auto. be stuurd door H. J. P. v. U„ alhier en den 49-jarigen wielrijder J. P. S. uit de Spoor straat. Door deze botsing kwam de auto in aanraking met de auto van F. J. M. B. uit Utrecht, welke ernstig werd beschadigd. Gistermiddag is de 4-jarige Jannetje v. H., wonend in de Oosterstraat nabij de ouderlijke woning gevallen, waardoor de linkerarm uit de kom schoot. Door den E H. D. werd het meisje naar het Acad- Ziekenhuis vervoerd. De 12-jarige P. M„ wonend Lage Rijndijk 74. is gisteren in de ouderlijke woning van de trap gevallen, waardoor hij een vrij ernstige wonde aan het linkcr- onderbeen bekwam. De jongen werd naar het Ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag te kwart voor drie is de 47-jarige C v. D. uit Alphen a. d. Rijn. bij het verrichten van werkzaamheden op een ladder voor een perceel aan de Haar lemmerstraat. met de ladder gevallen. Hij liep een wonde op aan het rechterbeen en werd ter onderzoek naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. In verband met ons verslag over de Bouwver „Eigen Haard" verzocht men ons te willen melden, dat er nu 44 woningen zijn; deze werden gebouwd aan de laatste straat op Vreewijk. In plaats van de hee ren Lordee gelieve men te lezen Lardee. Op Woensdag 15 en Donderdag 16 Juli zullen er goedkoope treinen rijden naar de Zuiderzeewerken en terug: den eersten dag voor reizigers 1ste en 2de klasse, den tweeden voor reizigers 3de klasse Wij herinneren onze lezers aan een vroolijken cabaret- en dansavond, welke gehouden ral worden op Woensdag a.s. in den tuin van het bekende restaurant „Zomerzorg" (bij slecht weer in de zaal. Medewerking wordt verleend door mevr. Stella Fontaine en den populairen compo nist radio- en gramoplioonzanger Louis Noiret, IJMU1DEN, 7 Juli. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G f1.200.80. Griet per ksti van 50 K.G. f 54—25. Tongen per K.G. f 2.45—1 70. Zetscho! per kist van 50 K.G. f 24-22, Kleine Schol f. 22-3.70, Schar f,6.50—5.50, Vleeten per stuk f 3.30—2.07, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 16 50—2 40 Middel S helvi ;ch 25, Klein- middei Schel,iscli f 13.50 -1050 KI. S:hel- \isch f 8.50 -4 70 Gullen f 16—2.10 Wij'ing f. 4.70—3 60. Makreel f.13. Aangekomen 6 Stoomtrawlers: IJM. 266 met 3S last pekelharing, IJM. 201 met f.2200, IJM 57 inet f.2388, IJM. 117 met f,5391, IJM 32 met f.1666, IJM. 114 met f.1924 3 kotters: O. 183 met f.860, O. 152 met f.701. E. 245 met f.1814. en 8 loggers: KW 70 met f 797, KW. 38 met f.870, K.W. 57 met f 797, K.W. 14 met f.740. K.W 110 met. f 569, KW. 162 met f.734, K.W. 22 met f. 411. IJM. 490 met f,6170 voor pekelharing. DE ALGEMEENE TOESTAND. Overeenstemming tusschen Frankrijk en Amerika bereikt. Een nieuwe Young-conferentie? Stimson in Italië. Gisteren zijn de Fransch-Amerikaansche besprekingen voortgezet en deze hebben tot een vergelijk geleid. Op instructie van Hoover heeft Mellon aan de Fransche regeering een nieuwe vereenvoudigde for mule voorgesteld, die volgens den Ameri- kaanschen president alle moeilijkheden, die een Fransch-Amerikaansche overeen stemming nog in den weg staan, zouden effenen. Deze formule hield eenvoudig in, dat Frankrijk en de Ver. Staten verklaren het in beginsel eens te zijn over de nog hangende punten van geschil; alle andere technische vraagstukken, zooals die van de leveringen ln natura, enz. zouden aan een commissie van deskundigen van de departementen van financiën der ver schillende mogendheden worden toever trouwd. die een oplossing zouden moeten vinden in den algemeenen geest van het plan-Hoover. Deze formule heeft inderdaad de onder handelaars over het doode punt heen ge holpen. Nog is een Fransche ministerraad gehouden en daarna werd het Fransche antwoord aan Mellon overhandigd. Deze stelde zich opnieuw met Hoover in ver binding en gisteravond tegen 10 uur was de zaak beklonken: er was overeenstem ming bereikt. De inhoud is volgens een ongeveer half- twaalf gepubliceerd communiqué als volgt: Bij de hervatting der onderhandelingen om 10 uur hebben de Amerikaansche onderhandelaars den Franschen ministers de toestemming hunner regeering mede gedeeld voor de in den ministerraad ge nomen besluiten. Zij deelden mede, dat president Hoover verklaard had, dat het heden afgesloten accoord in den geest van het Amerikaansche voorstel ligt, zoodat thans nog slechts de toestemming ver- eischt is van de andere geïnteresseerde mogendheden, voor wie Amerika geen verantwoordelijkheid op zich kan nemen. Hierna werden wederzijdsche beleefd heden gewisseld. De tekst van de overeen stemming, welke door de Fransche regee ring is voorgesteld en door de Amerikaan sche is aanvaard, luidt als volgt: De inhoud der ove£eenkomst. Na de gehouden gedaehtenwisselingen stelt de Fransche regeering vast, dat zij met de regeering der Vereenigde Staten tot overeenkomst is gekomen inzake de bases van het voorstel van den Ameri- kaanschen staatspresident Hoover en wel op de volgende punten: 1. De betaling der intergeallieerde schul den wordt van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 uitgesteld. 2. Het Duitsche Rijk betaalt het bedrag van de onbeschermde annuïteit aan de Bank voor Internationale Betalingen, doch de Fransche regeering verklaart zich bereid de door het Rijk gedane betalin gen bij de Bank voor internationale Beta lingen in bonds te beleggen, welke door de Duitsch Rijksspoorwegen worden ge garandeerd. 3. Alle betalingen vallen onder de door de Amerikaansch regeering voorgestelde bepalingen en moeten in 10 jaarlijksche termijnen, te rekenen vanaf 1 Juli 1933 worden geamortiseerd. 4 Dezelfde bepalingen gelden voor de door de Duitsche Rijksspoorwegen uitge geven Bonds. Met betrekking tot drie verdere punten, welke niet onmiddellijk de Amerikaan sche belangen en de Amerikaansche re geering betreffen, geeft de Fransche re geering de volgende verklaring af: a) Een gemeenschappelijke actie der leidende centrale banken door openstel ling van de Bank voor Internationale Be talingen moet In het leven worden geroe pen ten voordeele van die landen, die in het bijzonder te lijden hebben van de opheffing der betalingen, gelijk dit is voorgesteld. b) Een voorloopige overeenkomst moet worden getroffen tusschen Frankrijk en de Bank voor Internationale betalingen, opdat Frankrijk in geval van een mora torium in den zin van het Youngplan net garantiefonds alleen door maandelljksche betaling welke ln overeenstemming zijn met de behoeften van de Bank voor Inter nationale Betalingen, zal kunnen aan vullen. c.) De regeling van het probleem der leveranties in natura en de verschillende technische aanpassingen, die noodzakelijk zijn geworden door de toepassing van hel Amerikaansche voorstel, moet worden onderzocht door een deskundigencommis sie die zal worden ingesteld door de be langhebbende regeeringen en die de fei telijke noodzakelijke maatregelen zal moeten aanpassen aan het Hooverplan. Frankrijk behoudt zich het recht voor van de Duitsche regeering te eischen. dat- de door de uitgestelde betalingen vrij komende gelden uitsluitend gebruikt zul len worden voor economische doeleinden. Laval zou de onmiddellijke bijeenroe ping te Parijs vragen van een conferentie der mogendheden die het plan-Young onderteekend hebben, met inbegrip van Duitschland. Olficieel is dit echter nog niet. Hieruit blijkt, dat feitelijk de overeen stemming nog niet geheel volledig Is. Wel tusschen Amerika en Frankrijk, doch nog niet tusschen Frankrijk en de andere sta ten. betrokken bij het Young-plan! Doch o.i ls dit slechts een kwestie van tijd. Hoofdzaak is. dat het moratorium thans doorgang zal vinden, geheel in den geest van Hoover! Daarop komt het thans in de eerste plaats aan. Het uitstel heeft toch reeds weer groote gevolgen gehad voor Duitschland, dat daardoor voor nieuwe verplichtingen werd gesteld. Maar Ame rika is reeds weer te hulp gekomen. Een groep Amerik. banken met de Internatio nal Acceptance Bank aan het hoofd en talrijke belangrijke instellingen omvat tend. zou de vraag bestudeeren der uit breiding van 't reeds aan de Reichsbank door de Federale Reservebanken en de centrale Europeesche banken verleende crediet om de Reichsbank te helpen ten aanzien van de vervaltermijnen op het einde van het eerste halfjaar. Dit crediet loopt 16 Juli af, maar Wallstreet denkt, dat deze termijn misschien verlengd zal worden. De bankiers zijn ongerust gewor den wegens de voortdurende onttrekking van fondsen aan Berlijn en de zwakte van den Duitschen wisselkoers te New-York, terwijl de Duitsche wisselkoers, vast ls ln Nederland, België en Zwitserland, het geen, meent men, bewijst, dat de aan Ber lijn onttrokken fondsen naar deze landen gaan. Men houde wel in het oog, wij wezen reeds meermalen daarop, dat een belang rijke stap in de goede richting is gedaan, doch dat nog heel wat zal moeten gebeu ren. voor de wereld de crisis te boven is. Mellon en Laval tevreden. Na afloop der onderhandelingen ver klaarde Mellon: „Onze onderhandelingen met de Fran sche ministers zijn op de beminnelijkste en aangenaamste wijze verloopen. Hun houding heeft onze taak zeer verlicht, In het verloop van onze besprekingen heb ben wij het vertrouwen op een uiteindelijk succes nooit verloren. Ik zou gaarne zien, dat in Amerika in het openbaar bekend werd gemaakt, dat 'de samenwerking met de Fransche onderhandelaars, vooral ech ter met ministerpresident Laval, onze oo- rechte dankbaarheid heeft verworven en tot het bereiken van het gestelde doel heeft geleid." En Laval zeide: Dit verdrag is een gewichtige beslissing we.ke een ernstig offer beteekent voor Frankrijk. Men za' begrijpen, dat de re gering de Fransch-Amerikaansche roll riaii'eit moet handhaven, darr c.ezc meer dan coit een voorwaarde vormt voer de internationale samenwerking en een nood zakelijkheid voor den vrede. Mm zal beg-ijpen ast de regeering het geheiligde recht van Frankrijk op de her stelbetalingen niet heeft willen prijsge ven Wanneer uit i et thans afgesloten verdrag nieuw vertrouwen in de wereld ontstaat en wanneer men in Duitschland de draagwijdte en de beteekenis van de grootmoedige houding van Frankrijk be grijpt. dan moet een nieuw tijdperk voor de beide volkeren beginnen. Stimson in Italië. Intusschen is de Amerik. minister van staat Stimson de premier zouden wij hem noemen) te Napels gearriveerd. Morgen gaat hij naar Rome. Donderdag zal Stimson een bezoek bren gen aan Grandi. Deze zal kort daarna een contra-bezoek aan Stimson brengen. In de middaguren zal Stimson door Mus solini worden ontvangen. Aan het banket dat Donderdagavond in de Amerikaansche ambassade zal worden aangericht, zal ook Mussolini aanzitten. Den lOden Juli zal Grandi ter eere van zijn gast een noenmaal aanbieden. Boven dien zullen des avonds ter eere van Stim son, het kapitool en het forum feestelijk worden geïllumineerd. Het verluidt dat Stimson reeds den 1 lden Juli naar Florence zal vertrekken. o DUITSCHLAND. Opmerkelijke rede van minister Stegerwald Stegerwald. de Rijksminister van Arbeid, heeft te Hamm in Westfalen ln een ver gadering van Katholieke arbeiders het woord gevoerd. De minister, die zich in de eerste plaats over de noodverordening uit liet, zeide dat de regeering, daar Duitsch land zich aan den rand van den afgrond bevindt, wel wat belangrijkers te doen heelt, dan haar houding ten opzichte van eventueele voorstellen tot wijziging van de noodverordening te bepalen. Wij bevin den ons aan het begin van het grootste zuiveringsproces aller tijden en een aan tal faillissementen zullen hierbij onvermij delijk zijn. Als de regeering de democratie niet beschermt, zal de reactie de macht in handen krijgen en zeker heel wat meer offers dan het kabinet-Brüning door de noodverordening van de bevolking vergen. Belangrijke wijzigingen zal de noodveror dening overigens niet kunnen ondergaan. De minister sprak vervolgens over de hooge salarissen en over de verlaging der zeer hooge pensioenen. De leden van het Rijkskabinet, zeide hij, krijgen na aftrek van belastingen, nog slechts 20,000 mark per jaar; in de particuliere bedrijven woe kert echter nog steeds de bacil van de inflatie. Indien de regeering offers moet brengen, zal ook het particuliere bedrijfs leven dit moeten doen en hierover zal in de eerstvolgende weken nog een woordje met de industrieelen moeten worden ge sproken. Het is een feit, dat de hooge pen sioenen. die nog vaak worden betaald, niet te motiveeren zijn. Door de noodverorde ning kunnen deze pensioenen niet worden verlaagd, daar de noodverordening slechts wetten kan maken, waarvoor in den Rijks dag een gewone meerderheid is. De juris ten staan echter op het standpunt, dat voor het verlagen der pensioenen een meerderheid van tweederde zalmoeten worden bereikt. (Geroep: Een referen dum!) Stegerwald: Als een volk de krank zinnigheid begaat een Rijksdag, zooals die van September jl. te kiezen, dient men er ook op te rekenen, dat deze Rijksdag zich tegen verlaging van pensioenen uitspreekt. Indien echter tegen den aanstaanden herfst de pensioenen nog niet zijn ver laagd. dan zal inderdaad voor de Rijks- regeering een referendum het juiste mid del tot het bereiken van dit doel zijn. Spreker hoopte ten slotte, dat Duitsch land thans het ergste achter zich zal heb ben: indien de kwestie van het herstel zal geregeld worden, zal binnen afzienbaren tijd de toestand niet slechter meer zijn dan elders. Het komende jaar zal echter nog aan het politieke en het bedrijfs leven en ook aan de zenuwen van het Duitsche volk reusachtige eischen stellen. Geen staatsgreep maar wel een algemeen» goede wil, zal hier verbetering kunnen brengen. ——o ENGELAND. De mijnwet in 2e lezing aangenomen. Incident gesloten. Het resultaat der volkstelling. Bij de indiening in tweede lezing, van het wetsontwerp, betreffende de steenkool mijnen, verklaarde MacDonald in het Lagerhuis, dat, daar de onderhandelingen tusschen mijnwerkers en eigenaars mislukt zijn, het ontwerp een tijdelijke maatregel is om tijd te winnen voor de onderhandelingen en de industrie aan den gang te houden. Wanneer het ontwerp aangenomen is, zal de regeering onmiddellijk onderhandelingen aanknoopen over de conventie van Genève met de betrokken regeeringen, om te komen tot een gelijktijdige invoering, door wet gevende maatregelen, van een korteren arbeidsdag Baldwin erkende, dat dit wetsontwerp geen overwinning beteekent voor de mijn eigenaars of de mijnwerkers. Samuel, liberaal, beschouwde het wets ontwerp als onvermijdelijk onder de huidige omstandigheden. Het wetsontwerp is daarop in 2e lezing aangenomen. Maxton en de drie andere arbeidersleden van den linkervleugel, die betrokken zijn geweest bij het opgewonden incident in het Lagerhuis op 2 Juli, hebben afdoende excuses aangeboden en diepe spijt betuigd over hun onbezonnen gedrag. Op voorstel van MacDonald erkende het Huis, dat het incident hiermee gesloten is. Mc Grevon blijft tot November uitgesloten Het resultaat van de volkstelling van 26 April j.I. heeft de volgende (voorloopige) resultaten gegeven. De bevolking van Enge land en Wales bedroeg 39.937.931 zielen. Dil is een vermeerdering van 2.061.132, vergeleken bij 1921, dus een vermeerdering van 5.44 pet. Deze vermeerdering is ge rir.ger dan in eenige voorafgaande tiet- jarige periode sinds 1861. behalve in dt periode binnen welke de oorlog viel. Ook van de Engelsche bevolking vor mer de vrouwen de meerderheid met 20.800,000 De dichtheid van bevolking be draagt 658 personen per vierkante mijl. De bevolking van Schotland is groot 4,800.000 waardoor een totale bevolking van Groot Brittanie bereikt wordt van bijna 45 millioen. De tabellen geven een aantal geboorten aan van 6.930.000 welk getal in 1921 8.281.000 bedroeg, zoodat thans het laagste cijfer bereikt is sedert 1881. Maar ook het ge boortecijfer is lager geworden. De gepubliceerde cijfers geven aan dat de bevolking van Londen nog steeds groeit (zij bedraagt thans ruim 8 millioen) en een neiging vertoont tot uitbreiding ten koste van den „County of London". Te zamen met den z.g. buitenring bedraagt de totale bevolking van Londen 12 millioen inwoners. o ZWITSERLAND. Tegen eenzijdige ontwapening. In een rede naar aanleiding van het feit. dat het kanton Freiburg voor 450 jaar toetrad tot het Zwitsersche eed genootschap, heeft bondsraad Motta zich nog eens duidelijk verklaard tegen een zijdige ontwapening. o ITALIË. Het conflict tusschen Vaticaan en Quirinaal. Bij geruchte verluidt, dat zoowel de Ita- liaansche gezant bij den Heiligen Stoel als de apostolische nuntius bij het Hof van den Koning van Italië, in verband met de onmogelijkheid om het conflict bij te leg gen, den wensch hebben te kennen gege ven van hun moeilijke functie ontheven te worden. Dit gerucht kon echter nog niet bevestigd worden. De fascistische bladen houden hun op en aanmerkingen over de jongste Pause lijke encycliek ln rustigen toon, doch laten voldoend» uitkomen, dat het fascisme zich niet zal laten dwingen. De „Lavoro Fascista" verklaart o.a.: De Katholieke kerk is een instituut, dat uit d»n aard van haar natuur internationaal of boven- nationaal ls. Het is onvermijde lijk. dat de Katholieke kerk derhalve de jeugd er toe wil brengen de Internationale belangen van de kerk te stellen boven die van de natie. Men kan niet verlangen dat de kerk haar traditioneele leer laat varen. Men kan er echter wel over spreken op welk» wijze de geestelijken deze leer toe passen. Tegenover de houding der kerk kan het fascisme niet anders doen dan nogmaals zijn wil tot de heerschappij uit te spreken in den naam van den Duce, achter wlen het geheele volk staat. De Duce zal weten te beoordeelen waar de Katholieke religie ophoudt en waar poli tieke pogingen van de kerk beginnen. VEREENIGDE STATEN. Anti-Russische actie. Een honderd Amerikaansche notabelen, hebben een commissie gevormd tot bestrij ding van het communisme. Daaronder be vinden zich Gerard, de Amerikaansche ge zant te Berlijn bij het uitbreken van den oorlog, en de vice-voorzitter van de Fede ratie van den Arbeid. De commissie heeft een aanvullende lijst gepubliceerd van zes honderd personen, die met het streven sympathiseeren, onder welke zich Elihu Root. de oud-staatssecretaris, bevindt- en die tegen de erkenning van de sovjet-repu bliek gekant zijn, zoolang deze de verlie zen, door Amerikaansche burgers door in beslagneming van eigendommen, enz., ge leden. niet goed heeft gemaakt. Men zal analoge commissies trachten op te richten in Engeland. Frankrijk, Duitsch land. België. Italië, de Balkanstaten en Canada. o JAPAN. Nieuwe onlusten op Korea. Te Ping Yang (N.W. Korea) is het in den nacht op Maandag opnieuw tot bot singen gekomen tusschen Koreanen en Chineezen, hierbij zijn 37 Chineezen gedood en 137 gewond. Korenansch gepeupel bestormde Zondag avond C'iineesche winkels en warenhuizen, sleurde de Chineesche bewoners de straat op. waar zij ben mishandelden. Politie en brandweer trachtten de woe dende menigte te kalmeeren. Meer dan 100 arrestalies werden verricht. De excessen duurden evenwel tot de morgenuren voort. Maandag zijn te Heijo opnieuw onge regeldheden voorgekomen. Koreanen plun derden Chineesche winkels en staken deze later in brand. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. 2—1 J

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2