Olympische Spelen 1932. 72st® Jaargang MAANDAG 6 JULI 1931 No. 21869 Petitionnement voor Internationale Ontwapening. STADSNIEUWS. BURG. STAND VAN LEIDEN Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: in Cts Der regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen münr aeentscüappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend tij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. hieen maximum aantal woorden van 30. Tncasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:! Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Op Woensdag 8 Juli a.s. zal in dit blad, en in alle andere Nederlandsche dag bladen, een formulier worden afgedruKt waarop de lezers, door het te ondertee kenen en bij hun dagblad in te zenden, hun wensch tot Internationale Ontwape ning aan de a.s. Ontwapeningsconferentie zullen kenbaar maken. Alle Nederlanders boven de 18 jaar worden uitgenoodigd aan dit petitionne ment deel te nemen. Het is georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Dag bladen van alle politieke richtingen en neutrale dagbladen nemen er alle aan deel. Het doel van het petitionnement is een krachtige gemeenschappelijke uiting te geven aan den Nederlandschen volks wil, onze gedelegeerden ter a.s. Ontwape ningsconferentie daarmee te schragen, onze eenheid te toonen, een voorbeeld van eensgezinden wil te geven aan andere volken en te antwoorden op het beroep van Loudon, Henderson en andere staats lieden in Genève, die zoo herhaaldelijk hebben aangedrongen op uiting van den wil der volken, teneinde Genève de drij vende kracht te geven, die het noodig heeft. Wij noodigen al onze lezers uit, dit petitionnement met hun handteekeningen te bekrachtigen. Aller steun, aller hulp wordt vereischt om dit te maken tot een grootsche en waardige demonstratie van het Nederlandsche Volk. Gedurende de periode van 8 t.m. 20 Juli zullen wij geregeld dit formulier publi- ceeren. Wij verwachten in overweldigend aantal de bewijzen van den vredeswil van het Nederlandsche Volk! Het onderteekenen van dit petitionne ment sluit geenszins uit dat men andere petitionnementen van internationale groepen, partijen, beroepsorganisaties on derteekent, waartoe men krachtens zijn geestesovertuiging behoort en die als zoo danig wenschen op te treden. Dit petitionnement dat door de Neder landsche Dagbladpers aan de Interna tionale Ontwapeningsconferentie te Ge nève zal worden aangeboden, belichaamt den vredeswil van het Nederlandsche Volk in zijn geheel. STEUN GEWENSCHT. Mogen wij U nog eens herinneren aan de wenschelijkheid steun te verleenen, op dat onze Nederlandsche sportmenschen naar Los Angeles kunnen gaan? Komt sportvrienden, draagt allen uw steentje bij en steunt het Comité, hetzij door het koopen van loten ad f2.50, die aan ons Bureau verkrijgbaar zijn, hetzij door een gift, zonder aankoop van loten, te storten op ons gironummer 57055. Wij bieden U daartoe de gelegenheid op onderstaand formulier: INSCHRIJVINGSBILJET. In te zenden aan het bureau van het „Leidsch Dagblad". Ondergeteekende wenscht bij te dragen voor de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 voor een bedrag van gulden met zonder Naam: Woonplaats: levering van loten. doorhalen wat niet gewenscht wordt. EXCURSIE M.S.G. c,)Zait?rc'ag bezochten leerlingen van de ode klasse van de school van het Genoot schap „Mathesis Scientlarum Genitrix" net stadhuis, het broodhuis, de Porte de paleis van Justitie, het Koninklijk SK.Ü? J°,or schoone kunsten, kerk van den' en Gudule en het graf van leidin* V n5en ioldaat te Brussel onder leiding van den heer H. van Batenburg. HET AFBETALINGSSTELSEL IN DEN NAAIMACHINEHANDEL. Een onbelangrijke conferentie. In het Gebouw van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland alhier kwamen op voorstel van Mr. A. G. G. Royaards, advocaat te 's-Gravenhage bij een de Leden van de Commissie ter be strijding van de misstanden in den naai machinehandel hier ter stede. De Hoofddirectie van de N.V. Husqvarna die expresselijk uit Zweden was overge komen in verband met de algeheele reor ganisatie der onderneming hier ter lande, had een onderhoud aangevraagd, ten einde de maatregelen om voortaan onjuiste han delingen te voorkomen te bespreken. De leiding van deze conferentie, welke o.m. werd bijgewoond door den Rijksagent der Reclasseering, den Ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel, den Voor zitter en den len Secretaris van het Pro- testantsch Bureau voor Speciale Adviezen, berustte bij Mr. Dr. P. G. Knibbe. De besprekingen hadden een vlot en aangenaam verloop. Uit het medegedeelde bleek, dat eerst nadat de actie tegen de verkeerde toestanden in den naaimachine handel grootendeels beëindigd was de Hoofddirectie in Zweden kennis gekregen had van den waren stand van zaken in Nederland. De reeds getroffen zeer ingrij pende reorganisatie-maatregelen werden besproken. Van'de zijde van de Leidsche Commisie werd opgemerkt, dat de naam van Husq varna publiek is geworden door de proces sen, welke over vorderingen van Husqvarna zijn gevoerd en dat de actie nimmer een bepaalde firma heeft willen treffen, maar alleen een einde wilde maken aan de praktijken, welke naar hare meening niet door den beugel konden. Gememoreerd werd hoe door het tractaat van Oslo de economische banden tusschen Holland en Zweden nauwer waren toegehaald en dat gaarne alles zou gedaan worden om de handelsbetrekkingen tusschen die landen zoo hecht en stevig mogelijk te doen zijn. Met het oog daarop was ook de Zweedsche Consul door de Commissie in de aange legenheid gemengd geworden. Als conclusie kon worden gesteld dat de ingrijpende reorganisatie het vertrouwen wekte, dat voortaan op reëelen grondslag zou worden gewerkt. Namens de Commissie verklaarde de heer Knibbe dat niet anders was beoogd en dat allen zich over deze gang van zaken konden verheugen. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERS-MIJ. v.h. L. VAN NIFTRIK Hzn. Diamanten jubileum. Zaterdag 4 Juli herdacht bovenge noemde drukkerij den dag waarop zij voor zestig jaar geleden werd gesticht. Oor spronkelijk op bescheiden voet begonnen, wist zij zich in den loop der jaren op te werken tot eene drukkerij, welke haar reputatie als zoodanig weet hoog te houden. De directeur, de heer F. W. Griiter, wenschte dezen dag voor de gezellen niet onopgemerkt te laten passeeren en, ge rugsteund door het Bestuur der Vennoot schap, werd besloten door samenkomst en toespraken het den employe's zoo gezellig mogelijk te maken. Nadat allen met het bestuur ter druk kerij waren vereenigd trad de heer Griiter naar voren, die het bestuur van harte gelukwenschte met dezen dag. Nadat het Bestuur voor deze begroeting had bedankt, richtte de Directeur zich tot het personeel der drukkerij. Verder roemde spreker de onderlinge goede ver standhouding tusschen Bestuur, Directeur en Personeel, waardoor het mogelijk is geworden een hechte basis te stichten, waarop wij hopen nog lang voort te bouwen. Daarop trad de heer Wijting, chef der drukkerij naar voren, die namens het mannelijk personeel het Bestuur een mooie klok met inscriptie aanbood, terwijl de dames haar genegenheid toonden door de aanbieding van een bouquet. Beide ge schenken werden in dank door het Bestuur en Directie aanvaard. De Directie had nog een verrassing in petto, be staande in een couvert met inhoud voor elk personeellid, welke enveloppe meteen toepasselijk woord werd overhandigd. Nadat versnaperingen waren aangeboden en men onderling nog een poos gezellig bijeenbleef. eindigde deze feestmorgen. FEESTAVOND BOUWVEREENIGING „EIGEN HAARD". Een gezellige bijeenkomst. Het zag er Zaterdagavond gezellig uit bij het binnenkomen in de zaal van den theetuin „Oud Hortuszicht", waar bovengenoemde vereeniging haar 40-jarig bestaan vierde. Op ieder tafeltje prijkte een vaasje met welriekende rozen en verder was de zaal feestelijk versierd met palmen. Daarbij kwam nog de vroolijke pianomuziek van den heer Simonis. Men kan zich dus indenken dat hierdoor de stemming als vanzelf niet ontbrak. De bijeenkomst werd aangeboden door de le den, waaruit een feestcommissie was ge vormd, bestaande uit de heeren: W. Segaar, A. Eikerbout, Joh. LandWaart en Tuinhof de Moed Jr., die zich hadden voorgenomen dezen avond tot een onver- getelijken te maken, hetgeen hun in alle opzichten is gelukt. Hun arbeid werd ten volle beloond! Het was dan ook een aangename taak voor den voorzitter den heer Lordee, toen hij te ongeveer half negen het podium beklom om alle aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, waarna hij mede deelde, dat tot zijn spijt van de Commis sie van Bijstand een schrijven was bin nengekomen met de medeeling, dat deze wegens verhindering niet aanwezig kon zijn. Hierna memoreerde spr. in korte trekken het wel en wee der vereeniging vanaf de oprichting. Hij herinnerde aan het initiatief van het medelid Boon tot de oprichting, dat genomen werd op den 5den Febr. 1890 en dat geen oogenblik geaarzeld werd het nuttige en noodige werk aan te vatten. De eerste bestuursverkiezing vond plaats op 17 Maart 1890, waarbij herinnerd werd aan de zeer waardevolle adviezen van Prof. Greven. De Kon. goedkeuring op de statuten werd verkregen op 30 Juni, 1891. Spr. gaf vervolgens een overzicht van den in den loop der jaren aangekochte gron den. In Febr. 1892 werden de eerste 23 woningen aanbesteed op een terrein bij de Rijn- en Schiekade en aangenomen voor de somma van f. 1223 per woning. Daarna volgde de aanbesteding van weer 9 woningen, aangenomen door den heer Botermans uit Leiden a f. 1350 per wo ning. Hoewel de woningen toentertijd nog niet in alle opzichten goed waren, groeide stelselmatig het ledental. In 1903 werd o.a. begonnen met den bouw van het Anorganisch Laboratorium. Spr. gewaagde van de hulp en adviezen der Commissie van Bijstand, waarvan prof. Greven de ziel was. mede wat betrefk-de diverse geld- leeningen. Ook Prof. Drucker trad op als hypotheekgever; aan allen die medewerk ten werd een eeresaluut gebracht voor 1 het bereiken van het resultaat, n.l. goede en goedkoope woningen te bouwen, goed- kooper dan waar ook in Leiden en O. Spr. uitte ten slotte de hoop op een recht genoeglijken avond. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Segaar bood hierop namens de leden der vereeniging een inkstel en een voor zittershamer aan. die dankbaar onder applaus werden aanvaard. De voorzitter de heer Lordee bracht hiervoor "zijn dank. Nog bleek het officieele van dezen avond niet te zijn beëindigd, want alsnog volgde de huldiging van den heer v. d. Linden, die sinds 25 jaar penningmeester is en zeer hartelijk werd toegesproken door den heer Lordee. Deze schetste hem als een energiek en correct man en dankte hem voor al hetgeen hij voor „Eigen Haard" gedaan had. Deze huldiging ging gepaard met de aanbieding van een karpet, dat dankbaar werd aanvaard, in welke dankzegging spr. de toezegging gaf, dat zoolang hem kracht en gezondheid gegeven werd, hij alles voor de vereeni ging zou doen, wat binnen zijn bereik lag, hetgeen door een enthousiast „Lang zal hij leven" gevolgd werd. Het vroolijke gedeelte van dezen feestavond was opge dragen aan het welbekende gezelschap v. d. WoerdBeurze, dat zich, evenals de pianist de heer Simonis uitstekend van zijn taak heeft gekweten. Zij ten slotte nog vermeld, dat de heer Lordee Jr. eenige accordeon-nummertjes ten beste gaf. Na het afwerken van het programma was er gelegenheid tot dan sen. waarvan gretig gebruik gemaakt werd. Dit beteekende tevens het einde van dezen feestavond, waarop veel genoten is. Deze bijeenkomst zal zeker bij de leden van „Eigen Haard" lang in aangename herinnering voortleven 1 DRUKKER REIZIGERS VERVOER BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Was het reizigersvervoer in den laatsten tijd bij de Ned. Spoorwegen achteruit gaande, nu is hierin een gunstige veran dering gekomen, zóó was het j.l. Zater dag te Utrecht en Leiden zóó druk, dat niet alleen alle treinen overbezet waren, maar te Utrecht wegens plaatsgebrek reizigers achterbleven wat in tijden niet gebeurd was. Ook de treinen naar het bui tenland waren overbezet. Opmerkelijk .groote gezelschappen van 60 en meer maakten van de treinen ge bruik. Ook gisteren was het reizigersver voer zeer druk, zoodat alle treinen, ook op de lijn LeidenUtrecht, extra versterkt moesten worden. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, handschoenen, portemon- naie met inhoud, portemonnaie (ledig), portemonnaie van Lens, vulpenhouder, R.K. kerkboekje in étui, kindermantel, hondenriem, handwagen, alpine-muts, ebonieten dop, damestaschje met inhoud, 2 R.K. zangboekjes, schaar, damesceintuur zilveren armband, gouden ring met ini tialen, rozenkrans, fietssleutel, kinder- parapluie, sigarettenkoker, bril in étui, regenjas, rijwielbelastingplaatje in étui, sigarettenpijpje, grijs bontje, melkbus, R.K. kerkboekje v. A. Timmerman, bruine damesparapluie, motorsleutel, boekje van A. van Rijs, mattenklopper, schoffeltje, pakje inh. paar gymnastiekschoenen enz., gouden dasspeld, manspet, jongenspet, spoorboekje, imitatie gouden ring, zilve ren vulpotlood, lorgnet in étui, shawl, bankbiljet a f. 20, bril, bril in étui, gouden ring met monogram, vulpotlood, pocket balance, net met 3 tennisballen, brood- zakje met drinkensflesch, damestaschje van mej. Treffers, emmer, handdoek, witte kat, zwart met witte geit, 2 fonds- kaarten van H. Brouwer, geruit schortje, damestaschje van K. Steppels, jongensjas, overal met gereedschap, notitieboekje van B. v. Halden, haarkam, duimstok, gouden medaillon, eenige papieren van A. Re marque. actentasch inhoudende school boekje, eind touw, metalen duimstok, 3 mappen schrijfpapier, stalenboekje, mand zwarte stroo-meisjeshoed, motornummer- plaat H 83267, gouden heerenhorloge met dito ketting, tasch met muziekstukken, rijwieltasehje met gereedschap, nagel mesje, portefeuille van Jac. de Bree, zwart lak kinderschoentje, oliezeef. Gevonden in de Electr tram. (stadslijn) parapluie, fototoestel in étui, dames taschje, actentasch, paar handschoenen. Gevonden in een autobus van Stads verkeer: parapluie, thermosflesch, lede ren regenmuts, ceintuur, zwart riempje, paar handschoenen, wollen damestaschje met inhoud. Gevonden in het Postkantoor: paar bruine lederen handschoenen, 2 acten- tasschen, geldbeursje met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten Polltiebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. VAKSCHOOL VOOR MEISJES RAPENBURG. Aan het examen voor de akte N a werd door twee der leerlingen deelgenomen. Geslaagd de dames A. M. Raadsen en J. J. E. Hotze, beiden alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Handelmaatschappij De Wetering N.V. gem. Alkemade A, Oude Wetering. Handel in zand, grind, olie, brandstoffen en alle bouwmaterialen, in de meest uitgebreide beteekenis. (Ned. Staatscourant van 23 Juni 1931, bijvoegsel Nr. 1614). Directeur K. Pulleman, Oude-Wetering. Commissaris F. Filippo, Haarlem. Maatschappelijk kapitaal f. 100.090, ge heel geplaatst en gestort. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieurs examen Civiel-Ingenieur, de heer A. J. Gerritse, alhier. Onze stadgenoote mej. C. M. van Blom slaagde voor het eindexamen nuttige handwerken der Nutskweekschool te Haarlem, niet der Chr. Kweekschool zoo als abusievelijk vermeld. De alhier tot semi-arts bevorderde student C. Koning is bestemd tot reserve- officier van gezondheid bij den geneeskun digen dienst van het leger hier te lande. De heer C. Nagtegaal, alhier admi nistratief ambtenaar bij het Binnen- landsch Bestuur is bestemd voor uitzen ding naar Ned. Indië. Majoor A. W. F. Koningsfeld van het 9e reg. inf., wordt met ingang van 1 Augustus a.s. overgeplaatst naar het 4e reg. inf. alhier met bestemming voor de functie van hoofdinstructeur, comman dant van de regimentsschool. Bij de door de Haagsche ver. van vrij willigers van het Landstormcorps Motor- dienst uitgeschreven behendigheidsmotor- wedstrijden werd de eerste prijs gewonnen door den heer W. Oudshoorn uit Zoeter- meer, lid van de plaatselijke vereeniging. Zaterdagmiddag is de brandweer uit gerukt voor een brandje in een hooischelf staande op het weiland voor de Anna- kliniek in de Lijsterstraat. Nadat het hooi uit elkaar was gehaald, bleek het gevaar geweken, zoodat de motorspuit geen dienst behoefde te doen. Zaterdag heeft in het magazijn ,,'t Hoekje" den geheelen dag 'n geslaagde kookdemonstratie plaats gehad met de bekende Primus toestellen, waarvoor groote belangstellingbestond. Op illustra tieve wijze had men in de etalage het strand nagebootst, hetgeen de aantrekke lijkheid dezer demonstratie in hooge mate verhoogde. GEBOREN: Cornelia Johanna Bertha, d. van J. A. Leeflang en C. J. Duindam Johanna, d. van J. Zwart en J. Ligtvoet Wilhel- mina Charlotte Maria, d. van M. L. Zon- derop en W. Ch. Gomes. ONDERTROUWD. T. Struik, jm. 24 j. en M. A. Ouasnoorn, jd. 28 j. P. Favier, jm. 27 j. en J. Later- veer, jd. 27 j. J. I. v. d. Steen, jm. 22 j. en E. Koops, jd. 23 j. W. v. d. Reijden, jm. 26 j. en E. C. Jonk, jd. 26 j. J. Ligt voet, jm. 28 j. en E. Binnendijk, jd. 21 j. G. A. Jasperse, jm. 27 j. en A. B. Kriek, jd. 30 j. W. Piket, jm. 27 j. en C. Mar- quenie, jd. 27 j. OVERLEDEN. J, yiaardlngerbroek, d. 22 mjid. BINNENLAND. Het ontwerp Bedrijfsraden-organisatie door den Hoogen Raad van Arbeid ver* worpen. (Binnenland, le Blad). Een reeks branden doet wederom groote schade ontstaan. (Gemengd Nieuws, 2e Blad). Te Breda is een badmeester op nood lottige wijze om het leven gekomen* (Gemengd Nieuws, 2e Blad). BUITENLAND. Nog geen overeenstemming inzake het Hoover-voorstel. Hedenmiddag de beslis sing. (Buitenl. en Tel., le Blad). Onthullingen van een gedenksteen voor Stresemann en van een standbeeld van Wilson. (Buitenl., le Blad). Naar het einde van de textielstaking in Frankrijk. (Buitenl., le Blad). Een nieuwe koers in sovjet-Rusland. (Buitenl., le Blad). Verscherping van het conflict tusschen Vaticaan en Quirinaal. (Buitenl., le Blad) Eenige ernstige ongevallen op vlieg velden en op den weg. (Buitenl. Gemengd 2e Blad en Tel., le Blad). ONTWERP-BEDRIJFSRADEN- ORGANISATIE. Door den Hoogen Raad van Arbeid verworpen. Toen Zaterdag de Hooge Raad van Ar beid, die het voor-ontwerp tot instelling der bedrijfsraden moest behandelen, bij eenkwam, waren president en vice-presi- denten afwezig. Daar het reglement in dit bijzonder ge val niet voorziet, opende minister mr. T. J. Verschuur de vergadering. De Minister stelde daarop den Raad voor, dat de ver gadering zou worden gepresideerd door oud-minister prof. mr. Aalberse, die, naar men weet, den Hoogen Raad instelde. Deze leidde daarop de vergadering. Na uitvoerige besprekingen kwaril de hoofdvraag in stemming, luidende: „Is een wet in den geest van het aanhangig ge maakte voorontwerp (tot instelling van bedrijfsraden) gewenscht?" De vraag werd met 21 tegen 17 stemmen ontkennend beantwoord. De stemmingen in den Hoogen Raad zijn geheim, maar uit de cijfers leiden wij af, zegt de „Msbde", dat de sociaal-democra tische leden zich bij de tegenstemmers hebben gevoegd. Het ontwerp dat wel verordenende bevoegdheid geeft op loonen, maar niet op productie en distributie, kan hun misschien onvoldoende vergaand heb ben geleken, terwijl het voor andere tegen stemmers weer te vergaand zal zijn ge weest. zoodat de eindstemming dan eigen lijk ook onzuiver was. Zn onze gevolgtrekkingen juist, dan schijnt het ontwerp tenzij het een der groepen van tegenstemmers tegemoet komt in de Kamer evenmin kans op aanneming te maken. LUCHTSCHIP VERBINDING MET NED.-INDIË. De Zeppelin-tocht van den heer Sorgdrager Een vertegenwoordiger van het Pers bureau Vaz Dias had een onderhoud met den heer G. B. J. jSorgdrager, inspecteur van de Maatschappij „Nederland", die met kapitein H. G. J. ter Marsch den jongsten tocht van de Zeppelin naar IJsland mee maakte namens het Syndicaat voor de Luchtverbinding met Indië. De heer Sorgdrager, die zeer opgetogen was over den tocht, verklaarde op zijn rapport, dat hij aan het syndicaat zal uitbrengen, in geen enkel opzicht te willen vooruit ioopen. Hij achtte de exploitatie van een luchtschipverbinding met Indië duur, en zoo voegde hij er bij er is niemand, die op het oogenblik kan zeggen „We gaan het doen" of „We gaan het niet doen". De studie van dit onderwerp ver keert daarvoor nog veel te veel in het beginstadium. Vast omlijnde plannen heeft het syndicaat nog niet. Natuurlijk zal moeten worden bestudeerd welk soort havens vaste of drijvende, zullen dienen te worden ingericht. Bij den Bodensee is indertijd een proef genomen met een drij- venden hal, doch deze was te lastig In den oorlogstijd stond een draaibare hal op het land. Maar dit heeft weer finan- cieele bezwaren. Of dr. Eckener eerstdaags Nederland zal bezoeken om besprekingen te voeren, kon de heer Sorgdrager niet mededeelen. Het schip zal in de eerstvol gende maanden een groot aantal tochten met passagiers maken. Eén daarvan zal zich waarschijnlijk uitstrekken tot Brazi lië. De heer Sorgdrager wees er nogmaals op, dat hij den tocht had gemaakt om indrukken op te doen, op plannen en cijfers wenschte hij niet vooruit te loopen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1