Olympische Spelen 1932. Scherts In Schets. 72ste Jaargang VRIJDAG 3 JULI 1931 No. 21867 0FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 1 PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. by een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:; Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per weekt. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 -1- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. STEUN GEWENSCHT. Mogen wij U nog eens herinneren aan de wenschelijkheid steun te verleenen, op dat onze Nederlandsche sportmenschen naar Los Angeles kunnen gaan? Komt sportvrienden, draagt allen uw steentje bij en steunt het Comité, hetzij door het koopen van loten ad f. 2.50, die aan ons Bureau verkrijgbaar zijn, hetzij door een gift, zonder aankoop van loten, te storten op ons gironummer 57055. Wij bieden U daartoe de gelegenheid op onderstaand formulier: INSCHRIJVINGSBILJET. In te zenden aan het bureau van het „Leidsch Dagblad". Ondergeteekende wenscht bij te dragen voor de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 voor een bedrag van gulden met zonder levering van loten. Naam: Woonplaats: doorhalen wat niet gewenscht wordt. AFSLUITING PASSAGE HAARLEMMERWEG. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat in verband met de uitvoering van rioleerings- werken, het gedeelte van den Haarlem merweg gelegen tusschen den Maresingel en de Van Musschenbroekstraat, vanaf Maandag 6 Juli a.s. tot nadere aankondi ging voor alle doorgaand rijverkeer, ook met handwagens, zal zijn afgesloten en dat dit verkeer zal worden geleid langs de Pasteurstraat en den Maresingel. A. VAN DE SANDE BAKHTJYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Juli 1931. 9467 OPRICHTING AFDEELING LEIDEN S.I.M.A.V.I. Samenstelling van het Bestuur. Gisterenavond heeft alhier in het „Nuts- gebouw" de oprichtingsvergadering plaats gehad van de afd. Leiden en O. der Ver. S.IMA.V.I. (Steun in Medische aangele genheden voor Inheemschen), van welke vereeniging reeds afdeelingen in verschil lende plaatsen van ons land bestaan. Het doel van S.I.M.A.V.I. is geneeskundige hulp en geestelijke opheffing te brengen aan de inheemsche bevolking in Neder landse!) Oost- en West Indië, in den zin, waarin het tot nu door de Protestantsche Medische Zending in practijk is gebracht. De medische nood, is daar ondanks het vele. dat reeds ter leniging geschiedde, nog in talrijke gebieden schrijnend. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer A. J. Berman, secretaris voor de propaganda uit Heemstede. Na bespreking van diverse interne kwes ties, volgde de samenstelling van het be stuur, dat alsnog zal aangevuld worden en waartoe reeds de navolgende dames en heeren uit rechtzinnige als vrijzinnige kringen toetraden: mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, burgemeester van Leiden, eere- voorzitter, dr. C. J. van der Klaauw, lector in de Dierkunde aan de Leidsche Univer siteit, vice-voorzitter, drs. H. Schilp, dir. Lhr. Kweekschool, le secretaris, P. A. v. Aggelen, dir. Bank van Leening, 2e secre taris en voorts als leden dr. H. J. M. Boon- acker, mej. j. l. v. d. Brink, prof. dr. P. L. Flu, Th. j. Hannema, ds. G. Henne- mann, mej. dr. c. Hovens. Greve, mr. P. J. faenburg, prof. dr. L. Knappert, prof. dr. v Krom, prof. dr. W. A. Kühne. ds. M. J. Punselie, mr. dr. J. Schokking: dr. K' van Thiel, H. W. Tieleman, ds. P. 7:ja ma en E. J. Wichers Rollandet. De iunctie s van voorzitter en penningmeester zullen nader bekend gemaakt worden. Besloten werd in het najaar met de propaganda te beginnen, zoowel algemeen, ais in de verschillende kerkelijke kringen. uaartoe zal men eveneens een avond- ,st bel®igen; het ligt in de be- fu? dan een film te vertoonen en wiïf uit te noodigen wellicht dr. Amsterdam, w.n. voorzitter van wtrk Kec ïUr die het S.I.M.A.V.I.- werk zal belichten. BEVESTIGING DS. A. DE BONDT. Door ds. H. Thomas. Gisterenavond-werd ds. A. de Bondt, ge komen van Pijnacker-Nootdorp in de ge heel gevulde Hooigrachtskerk bevestigd door ds. H. Thomas. De samenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 95 1, Schriftlezing van II Cor. 3 718 en gebed. e Als tekst had ds. Thomas gekozen II Cor. 5 18B: „en ons de bediening der verzoe ning gegeven heeft". Spr. bepaalde zijn gehoor bij Paulus, hoe hij zegt: „wij bewegen de menschen tot geloof door de liefde van Christus", en teekende voorts het ware geloof, hoe dat is, niet een zich zelf leven, maar dien die voor ons is opgewekt. Vervolgens stelde hij de vraag, of de gave der bediening alleen aan Paulus en met hem aan de apostelen gegeven was, en of wij daar voor deze ure wat aan hebben. In duidelijke lijnen zette spr. uiteen, dat het apostolaat, zooals ons dat in het N. T. geteekend wordt een einde heeft genomen. Hoezeer dit echter afgesloten is, de kracht van deze apostolische bediening was niet enkel voor toen, maar ook voor thans, tot de wederkomst van Christus. Door der apostelen woord gelooven wij en hebben wij vrede, 't blijft tot op heden dan ook nog steeds stand houden. Op welke wijze na den dood der aposte len het woord dan verkondigd wordt? Door beroeping, bekwaming en versterking van de dienaars des woords. Een avond als deze. spreekt weer voor zichzelf, hoe heer lijk het is dat Christus een mensch, een zondig mensch met dit ambt wil bekleeden en hoe het Hem daarin dienen mag. In verband hiermede zijn wij dank aan God verschuldigd, dat Hij ds. de Bondt in 't midden onzer gemeente heeft willen plaat sen tot bediening van het ambt der ver zoening. Het is noodig, aldus spr., dat de herder der gemeente zijn stem ook wel eens verma nend moet laten hooren, maar laten wij toch bij alles gedenken, dat hij niet is aangesteld om te verdoemen, maar om te verzoenen. De dienaar heeft geen twee taken, doch één taak, verre verheven boven die van vele andere, n.l. voor de bediening van het woord der verzoening, daarom geen die naar van verdoemenis, maar dienaar van den vrede, tusschen God en zijn volk. Het is niet, verzoent U met Hem, maar laat'U met Hem verzoenen. Na het zingen van Psalm 132 5 en G, ging spr. over tot de bevestiging om daarna een kort woord tot den bevestigde te spreken, waarin hij liet uitkomen, dat bij ons het ideaal voor moet zitten en niet de illusie. Van onze steun kunt gij verzekerd zijn, aldus spr., wij hopen op de uwe. Staande werd ds. Bondt Psalm 134 1 en 3 toegezongen, waarna met het zingen van Psalm 89 7 deze voor de gemeente, zoo blijde avond besloten werd. Dinsdagavond, 8 uur hoopt ds. de Bondt zijn intrede te doen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Gevolgen van den stadhuisbrand. De commissaris van poltie alhier ves tigt namens den ambtenaar van den Bur- gerlijkenvStand aldaar er de aandacht op, dat ter Voorkoming van het onnoodig aan vragen van extracten of inlichtingen uit de registers van den burgerlijken stand te Leiden bij den ambtenaar van den burg. stand slechts de volgende registers aanwezig zijn: Registers van geboorten: van 1820, 1824, 1825, 1831 tot en met 1855, 1857, 1858. 1872, 1873, 1831 tot en met 1903, 1911, 1927, 1928 en volgende jaren. Registers van overlijden: 1816 tot en met 1828. 1830 tot en met 1840. 1876 tot en met 1907. 1910, 1912, 1927, 1929 en vol gende jaren. Registers van huwelijken en echtschei dingen: 1850, 1854 tot en met 1882, 1929 en volgende jaren. Aanvragen tot het bekomen van extrac ten of inlichtingen uit de niet genoemde registers moeten worden gericht tot den griffier bij de rechtbank te 's-Gravenhage. GEM. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN) Examen Nuttige Handwerken: 5 candi dates Geslaagd de Dames: J. R. de Bink, Leiden; R. F. Eilders, Leiden; C. A. Gisolf Voorburg; A. G. M. Montanus, Leiden, A. W. J. Ruygrok. Hiermede zijn de examens afgeloopen. o EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Chr. Kweekschool, 2de groep: Geslaagd de dames: S. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn; C. W. Oostveen, Leiden; A. T. A. Poppinga, 's Gravenhage; A. Swets, Kat wijk aan Zee; J. W. Wechgelaer, 's Gra venhage en J. W. Wilbrink, Leiden. De examens zijn hiermede afgeloopen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Brood- en banketbakkerij, Terweeweg 82, Oegstgeest. Uittredend Gevolmachtigde: A. Verbeek, Oegstgeest, dd. 1 Mei 1931. J. de Jong, Roelofarendsv. B. 309, Alke made. Handelsdrukkerij, kantoorbehoeften sigarenhandel. Nieuwe Eigenaar: Wed. M. de JongHoogenboom, Alkemade. Maarse en Kroon, 165 Leimuiden. Auto- busdienstondernemers. Uittredend Gevol machtigde: H. J. Keja Jr., Amsterdam. BRANDJES. Gistermiddag is een begin van brand ontstaan in de keuken van perceel Anje- lierstïaat 4a, waar de 21-jarige mej. M. J. K. bezig was vet te smelten. Plotseling sloeg de vlam in de pan, waarop mej. K. de pan opnam en onder de waterkraan zette. Het gevolg was, dat het kokende vet naar alle kanten spatte en mej. K. over de geheele rechterzijde van haar lichaam brandwonden bekwam. Zij werd door den E. H. D. verbonden en vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is niet ernstig. Het begin van brand dat was ontstaan doordat eenige gordijntjes vlam vatten, werd door de buren gebluscht. De schade is gering. De politie en brandweer hebben gister morgen ten huize van den slager A. den O. in de Salomonsteeg een schoorsteen brandje gebluscht. Onze stadgenoot, de heer W. F. Laman, student der Theologische School te Apeldoorn, slaagde heden als semi- candidaat. Geslaagd zijn voor het Federatie examen Boekhouden enz. (Mercurius- diploma) de heeren J. G. Bon, Voorscho ten; W. Teijeur, Rijnsburg; J. Wessel, Lei den, allen leerlingen van den heer J. A. Jansen, alhier. De commissaris van politie alhier maakt bekend, dat inbeslag genomen zijn 30 bloemkolen, welke met geweld uit den grond zijn gerukt en vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Inlichtingen worden verzocht omtrent den eigenaar dier bloemkoolen. Wij herinneren aan het tuinconcert, dat het Politiemuziekgezeischap hedenavond in „Zomerlust" geeft en waarbij o.a. de nummers ten gehoore zullen worden ge bracht, waarmede te Aalsmeer verschil lende prijzen werden behaald. Bij de politie zijn inlichtingen te ver krijgen omtrent een opgevangen herders hond (zuiver ras, reu). De politie heeft naar zijn ouders teruggeleid den 17-jarigen C. H„ alhier, die als verstekeling aan boord van een En- gelsch schip reeds eenmaal de reis naar West-Indie en terug meemaakte en thans een tweede poging deed om te ontsnappen. Als verdacht van diefstal van hout ten nadeele van Wernink's Betonfabriek zijn door de politie aangehouden de 32- jarige I. B. en de 23-jarige J. B., los-werk- lieden alhier. H. J. S. afkomstig uit Leiden en zon der werk zijnde, was van hier te voet naar Aalsmeer gegaan en had zoodanig z'n voeten stukgeloopen, dat hij zich aldaar onder geneeskundige behandeling moest stellen. In Hoofddorp gekomen, werd de man van reisgeld voorzien om zich naar IJmuiden te begeven, alwaar hij stellig meende werk te kunnen vinden. PALEIS-RAADHUISKWESTIE VAN DE BAAN. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 23 tegen 19 stemmen een voorstel aangenomen van de raadsleden Van den Bergh, Ketelaar, Romme en Boissevain, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd, door een. veelzijdig samengestelde com missie van deskundigen een onderzoek te doen instellen naar de vraag, in hoever het Paleis-Raadhuis voor gemeentelijke doeleinden bruikbaar is te maken. Hierdoor is het voorstel van B. en W. om het paleis voor 15 millioen gulden aan de Regeering af te staan, voorloopig van de baan. CONGRES HULP AAN GEBREKKIGEN. Inleiding van dr. Murk Jansen. Onder voorzitterschap van dr. Henri L. Fagel is gisterochtend te 's-Gravenhage weder een zitting gehouden van het 2de internationale congres voor hulp aan lichamelijk gebrekkigen. Voorkomen van lichamelijke gebreken. Het in deze zitting behandelde onder werp was: „Het voorkomen van lichame lijke gebreken." De eerste inleider was dr. Murk Jansen te Leiden. Dr. Murk Jansen noemde als de drie voornaamste oorzaken van gebrekkigheid: ziekte, ongevallen en verandering in den groei. Slechts de laatste groep van oor zaken wilde hij behandelen en daarvan dan alleen die groeiveranderingen, welke beschouwd worden als te zijn in overeen stemming met de ongeveer twintig jaar geleden gevonden wet van de kwetsbaar heid van snel groeiende celgroepen. Het kenmerkende van de hier behandelde om standigheden is een verlangzaming van den groei van bepaalde deelen, terwijl andere deelen in mindere mate zijn aan getast of zelfs hun groei onveranderd voortzetten, waarvan een verstoring van de normale lichaamsproportie het ge volg is. Deze wet is op verschillende wijzen be vestigd. In een boeiende studie van Char les Ph. Stockard bijv., die tien jaar ge leden verscheen, is aangetoond, dat de DE KAT UIT DEN BOOM ZIEN. groei van elk deel van een embryo van een visch kan worden tegengehouden door een schadelijken invloed in den tijd, waarin in dat speciale gedeelte in de embryo een snelle celontwikkeling plaats heeft. De door hem toegepaste schadelijke invloed bestond uit een verlaging in de temperatuur of het afsnijden van den zuurstoftoevoer. De ziekteleer van den mensch levert niet minder pakkende illus traties van de genoemde wet. Zij juist leidde tot de ontdekking der wet. Met deze wet zijn drie graden van zwakken groei gevonden in het leven na de geboorte. Zij zijn van minder ernstigen aard dan die, welke optreden voor de geboorte, daar in den praenatalen tijd het lichaam buitengewoon snel groeit en in het eerste levensjaar de lichaamslengte slechts met 40 pCt. toeneemt. 1. De ernstige graad van groel-zwak- heid is rachitis, gekenmerkt door ern stige slapheid der spieren en een lang- zamen groei der beenderen. Bovendien zijn de beenderen zacht. De lange been deren vertoonen neiging tot kromming, de ruggegraat tot de ontwikkeling- van een bochel. 2. De lichte graad van groei-zwakheid wordt gekenmerkt door slapheid van de spieren. 3. De gematigde graad van groei-zwak heid wordt vertegenwoordigd door het kind met X-beenen, dat noch te lang noch te klein is. Er is slechts spierslapheid en groeibelemmering in de knieën, die sneller groeien dan alle andere gedeelten van het skelet. Rachitis. Rachitis is in de laatste jaren in het middelpunt der belangstelling gekomen, zoowel van medici als van ieeken door de ontdekking van de wonderbare werking der vitaminen. Het plan is geopperd, de ontwikkeling van rachitis te voorkomen door rijkelijke verstrekking van vitaminen aan pasgeboren kinderen. Evenwel zou het onjuist zijn, een tekort aan vitaminen te beschouwer, als de eenige oorzaak van rachitis. Onder kinderen van dezelfde ouders, geboren en opgevoed in dezelfde omstandigheden, worden kinderen gevon den met rachitis als gevolg van ernstige schadelijke invloeden hetzij voor af na de geboorte. Uitvoerig wijdde spr. uit over de behan deling van rachitis. De lengte van recruten. Het aantal recruten in het Nederland sche leger, wier lengte 1.70 of meer be draagt, bedraagt 60 °/o, terwijl hun per centage 11 jaar geleden 52 en in 1865 slechte 24 was. In 66 jaar is het percen tage der lange recruten met 36 gestegen. Sommigen, die uitsluitend op deze cijfers afgaan, doch nalaten de recruten persoon lijk te onderzoeken, begroeten deze lengte-toename als een welkom teeken van geweldige toeneming der vitaliteit van de natie. Dat is slechts te aanvaarden in zoover het percentage der zeer kleinen is teruggeloopen. Dit is inderdaad terug- geloopen, met 8 De overblijvende 28 u/o, wadrmede het aantal lange menschen is toegenomen, moet dus van het aantal menschen van gemiddelde lengte, dus tusschen 1.55 M. en 1.70 M. zijn afgegaan. Een persoonlijk onderzoek bij 118 Neder landsche recruten, die pas waren inge lijfd, wees uit, dat alle mannen van 1.70 of langer van het te smalle type waren, allen met de kenmerken van slapheid der spieren. Hieruit blijkt, dat ongeveer 60 van de volwassen mannelijke bevolking van Nederland is aangetast door verzwakking in lichten graad. Zoo leert ons de wet van de kwetsbaar heid van snelgroeiende celgroepen, dat een snel toenemende meerderheid van het Nederlandsche volk tot de zwakken be hoort. En er zijn redenen om aan te nemen, dat in andere landen van het Westen hetzelfde proces in gang is. BINNENLAND. De Leidsche autotocht voor Ouden van Dagen. (3e Blad.). Belangrijke rede van dr. Murk Jansen op het congres voor hulp aan lichamelijk gebrekkigen. (Binnenland, le Blad.). Bij een brand te Rotterdam is een man uit het raam gesprongen en gedood. (Ge mengd Nieuws, 2e Blad.). BUITENLAND. Rondom het voorstel-Hoover. (Buiten land en Tel., le Blad.). Vechtpartij in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenland,, le Blad.). De Franschc Senaat en het vlootplan. (Buitenland, le Blad.). De vermindering van het percentage van de te kleinen, d.w.z. van de ernstig verzwakten met 8°/» in de laatste halve eeuw is te danken aan de opmerkelijke teruggang van besmettelijke ziekten en de verbetering van alle hygiënische om standigheden. De toeneming van den ge middelden levensduur bedraagt 50in Nederland steeg de gemiddelde levensduur van 36 tot 54 jaar. Het feit evenwel, dat niettemin de opgroeiende generatie tee kenen van voortgaande verzwakking ver toont, bewijst, dat een schadelijke invloed, tot nu toe niet opgemerkt, de kracht van dit gedeelte der westelijke wereld onder graaft. De slappe spieren, die een lang lichaam moeten dragen, maken hem ongeschikt voor zwaar werk; zijn zwakke voeten be letten hem, lang te loopen. Moet hij zware vrachten dragen dan zal de te lange jongeling stellig X-beenen krijgen. Het is noodig, te blijven wijzen op de noodzakelijkheid om de oorzaak te vin den van de toeneming van verzwakking in lichten graad van ons volk, d.w.z. van het verschijnsel, dat kinderen langer worden dan hun ouders en tegelijkertijd minder spierkracht bezitten. Toenemend tabaksgebruik, Spr. merkte voorts op, dat het gebruik van alcohol aan het afnemen is, dat van tabak snel toenemend. Daarom verdient de vraag, of de uitgaven van f. 183,000.000 aan tabak in Nederland in het vorige jaar slechts een onverdedigbare luxe is dan wel de ondermijning van onze volkskracht, ernstige overweging. In twee gezinnen, die spr. onderzocht, waren de kinderen, die waren verwekt in een tabakvrije periode, sterker dan de anderen. Evenwel is dit aantal te klein om een conclusie uit dit onderzoek te trekken. Er moge worden aangedrongen op dege lijk onderzoek. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Voortzetting congres. De heer Nijhuis, uit Rotterdam, hield in het voortgezette congres een beschou wing over het „Voorontwerp eener Be- drijfsradenwet". De heer H. H. J. van de Pol, uit Delft, die als inleider zou optre den. was verhinderd. De heer Nijhuis besprak in bijzonderheden het ontwerp en besloot met het uiten van den wensch, dat de Tweede Kamer de vrijheid die ons volk steeds lief is geweest zal weten te handhaven. De heer dr. C. Visser, secretaris van de K. v. K. te Delft, leidde vervolgens in een praeadvies over: „Plaats en taak van den middenstand in het economisch leven". Aan de orde was dan het praeadvies van dr. J. F. den Doesschate, secretaris van den Ned. Grossiersbond te Amster dam. over „Plaats en taak van den grossier in het distributiebedrijf". Hierna sluiting. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDSBEURZEN. Gisteren is de vergadering te Haarlem van de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen voortgezet, onder leiding van ir. J. W. Albarda. Behandeld werd het onderwerp: Hoe kan bevorderd worden, dat de groote on dernemingen, meer dan thans nog het geval is, ten behoeve van de aanneming van geschoolde en ongeschoolde arbeids krachten, gebruik maken van de bemidde ling van de organen voor de openbare arbeidsbemiddeling? Prae-adviezen zijn over dit ontwerp uit gebracht door de heeren A. J. A. C. van Delft, J. Goedkoop, ir. J. P. Minderhoud, J. Smit, A. F. Stuve en H. A. v. Tongeren.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1